PDA

View Full Version : χτ600 vs χτχ660



ads
16/01/2010, 09:53
λογω ανωτερας βιας αναγκαζομαι να αποχωριστω το tdm μου και σκεφτομαι να πεσω σε ενα χτ το θεμα ειναι ενα χτ600 motard η χτχ660 οποιος εχει περασει και απο τα δυο ασ'μου πει την γνωμη του.:confused: :confused: :confused:

Gandalf dr685sm
16/01/2010, 10:09
Και μόνο για λόγους παλαιότητας, τεχνολογίας, μεταπώλησης, τελών κυκλοφορίας πιθανώς απο του χρόνου βάση ρύπων κτλ κτλ...

Φυσικά ΧΤΧ...

Δεν είναι όμως μόνο αυτό.

Είναι οτι το ΧΤΧ διαθέτει δεν είναι αεροελαιόψυκτο μόνο...όπως το παλιό ΧΤ.
Είναι οτι το ΧΤΧ έχει και καλύτερα φρένα και καλύτερη ανάρτηση.
Έχει καλύτερη συμπεριφορά σε μικρά ταξιδάκια.
Μεγαλύτερη τελική ταχύτητα κοκ..

Μακράν λοιπόν ΧΤΧ... μην το σκέφτεσαι καθόλου. Προσωπική μου άποψη που έχει να κάνει με την αισθητική του και μόνο , διάλεξε κάποιο που να έχει το κοστούμι του 04-06 και οχι πιο καινούριο. Ειδικά σε αυτό το κοστούμι μπορείς να κάνεις κάποιες προσθήκες (π.χ άλλη ζελατίνα) που δεν έχει το καινούριο.

Gandalf

faraway
16/01/2010, 10:16
εγώ πάλι αντιπροτείνω xt 600 για τα εξής

από τη πρώτη μέχρι τη τελευταία βίδα made in japan ( και όχι italy και να φοράνε και το ίδιο μοτερ τα aprilia)....

ταχύτητες δεν θα έχεις ούτε με το ένα ούτε με το άλλο ....

ζημιές ξεχνάς με το παλιό , άλλα και αν έχεις όλα είναι plug n play....

και φυσικά στη μισή τιμή !!!!:wave2:




υγ . το ότι δεν έχει ψυγείο το συμπεριλαμβάνω στα θετικά του.....:lol:

Gandalf dr685sm
16/01/2010, 12:18
Να με συγχωρείς αλλά τα 170 περίπου που βγάζει το ΧΤΧ για μονοκύλινδρο, είναι άκρως ικανοποιητικά. Και έχει μια μ.ω κοντά στα "χαλαρά" 130
Αν του προσθέσεις και μεγαλύτερη ζελατίνα (όπως το δικό μου) φτάνεις τα 140 μ.ω πολύ χαλαρά για ταξίδι, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Θες και άλλα;

Απουσία κραδασμών για το μηχανάκι ...
Αυτονομία στα 250 χλμ... λόγω injection.

Οτι είναι γούστα το τι προτιμά κανείς... πάσο και δικαίωμα του. Αλλά μην λέμε οτι το παλιότερο ΧΤ είναι καλύτερο απο το καινούριο. Καμία σχέση δεν έχουν! Όσο για το μοτέρ που αναφέρεις, επειδή το έχω δύο χρόνια τώρα και άλλα δύο το είχε παληκάρι πριν απο μένα, δεν έχει κάνει κιχ...Άθραυστο στην κυριολεξία.

Αν ο φίλος θέλει ΧΤ επειδή του αρέσει, το γουστάρει... όπως είπα πάσο. Αλλά αντικειμενικά σε τεχνικά χαρακτηριστικά, σε άνεση , σε κατανάλωση και σε πολλά άλλα ακόμη, το ΧΤΧ είναι 10 ετών μεταγενέστερο (μια γεννιά ολόκληρη) και σίγουρα είναι πολύ καλύτερο.

Gandalf

Gandalf dr685sm
16/01/2010, 12:20
Για την ιστορία ... διάβασε και το παρακάτω... που είναι σχεδόν περισυνό.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81120

Gandalf

faraway
16/01/2010, 12:53
θεωρώ πως κάνουν τα ίδια πράγματα σαν motos απλά το 600 θα έχει πάντα τη σφραγίδα της old school ιαπωνέζικης σχολής , και θα το βρίσκεις με τα μισά λεφτά.

το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως πλεονλεκτημα του νέου είναι η καλύτερη του γεωμετρία που το κάνουν πιο ευκολοδήγητο ( ταχυτητες κτλ δεν τα λαμβάνω υποψη , γιατί αν πάρεις xt η xtx,xtr για να πηγαίνεις με 170 είσαι εξαρχής λάθος στην αγορά σου),

από την άλλη η θρυλική αξιοπιστία του 600 είναι ανεκτίμητη για μένα ,


από κει και πέρα η σύγκριση είναι υποκειμενική και ως τέτοια παυει να αποτελει και συγκριση.

:wave2:

Gandalf dr685sm
16/01/2010, 12:54
δεκτόν για το υποκειμενικό της επιλογής... τσάκω τώρα μια μπυρίτσα μιας και το σηκώνει η ώρα..

:beer:

Gandalf

notakos600
16/01/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
θεωρώ πως κάνουν τα ίδια πράγματα σαν motos απλά το 600 θα έχει πάντα τη σφραγίδα της old school ιαπωνέζικης σχολής , και θα το βρίσκεις με τα μισά λεφτά.

το μόνο που μπορώ να δεχτώ ως πλεονλεκτημα του νέου είναι η καλύτερη του γεωμετρία που το κάνουν πιο ευκολοδήγητο ( ταχυτητες κτλ δεν τα λαμβάνω υποψη , γιατί αν πάρεις xt η xtx,xtr για να πηγαίνεις με 170 είσαι εξαρχής λάθος στην αγορά σου),

από την άλλη η θρυλική αξιοπιστία του 600 είναι ανεκτίμητη για μένα ,


από κει και πέρα η σύγκριση είναι υποκειμενική και ως τέτοια παυει να αποτελει και συγκριση.

:wave2:

+600 σε όλα

p@nos
16/01/2010, 18:24
μαγε εμενα το ΧΤ λογω καρμπ, μου εβγαζε αυτονομια 240 χλμ(μεσα στην πολη:rotflmao: )εκαιγε πιο λιγο δηλαδη απο το δικο σου...



οντως ειναι εντελως διαφορετικες μηχανες, αμα θελει μεταφορικο μεσο, που θα τον βγαλει παντου και παντα ασπροπροσωπο, και με χαμηλο κοστος αποκτησης πλεον, παιρνει το 600...

αμα θελει κατι πιο τζιβιτζιλιαρικο, το 660, αλλα θα το πληρωσει ακριβοτερα, και για να το παρει, αλλα και στην συντηρηση(οχι οτι το 660 ειναι υπερβολικο στα σερβις, απλα το 600 ειναι σαν παπι)

mivvo
16/01/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μαγε εμενα το ΧΤ λογω καρμπ, μου εβγαζε αυτονομια 240 χλμ(μεσα στην πολη:rotflmao: )εκαιγε πιο λιγο δηλαδη απο το δικο σου...



οντως ειναι εντελως διαφορετικες μηχανες, αμα θελει μεταφορικο μεσο, που θα τον βγαλει παντου και παντα ασπροπροσωπο, και με χαμηλο κοστος αποκτησης πλεον, παιρνει το 600...

αμα θελει κατι πιο τζιβιτζιλιαρικο, το 660, αλλα θα το πληρωσει ακριβοτερα, και για να το παρει, αλλα και στην συντηρηση(οχι οτι το 660 ειναι υπερβολικο στα σερβις, απλα το 600 ειναι σαν παπι)

Συμφωνω,παιζει ρολο ο φιλος ποσα θελει να διαθέσει,εαν θελει μπορει με 2 χιλιαρικα να παρει το ΧΤ600, εαν θελει κατι νεοτερο με 3.500 το 660 :beer:

ads
19/01/2010, 08:23
νομιζω πως με καλυψατε παιδια βασικα εμενα με ενδιαφερει κοστος συντηρησης καταναλωση και αξιοπηστια τωρα για τα υπολοιπα σχεδον τα ιδια πραγματα κανουν και τα δυο αφου εμενα βουνο θα μου φανει μετα το dtm ειτε το 600 η το 660

XJR_Billy
19/01/2010, 08:30
XT και ξερό ψωμί...
ΧΤ και τα μυαλά στα κάγκελα...
ΧΤ ο Ελβετικός σουγιάς...

:beer: :beer: :beer:

Kepler Fun
19/01/2010, 10:30
600 σε ανθρώπινη κατάσταση δύσκολα θα βρείς και αν βρείς θα το πληρώσεις.

Το 660 υπερέχει σε όλα του προκατόχου του και υπάρχουν μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση και συμφέρουσα τιμή.

VALES
19/01/2010, 10:36
Kαλά όλα αυτά... αλλά έφυγες από την παρέα.:wave2:

belvedere
19/01/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ads
νομιζω πως με καλυψατε παιδια βασικα εμενα με ενδιαφερει κοστος συντηρησης καταναλωση και αξιοπηστια τωρα για τα υπολοιπα σχεδον τα ιδια πραγματα κανουν και τα δυο αφου εμενα βουνο θα μου φανει μετα το dtm ειτε το 600 η το 660

αυτα τα μηχανακια αμα δεν τα σκαλισεις εχεισ το κεφαλι σου ησυχο απο συντηρηση, καταναλωση+αξιοπιστια

παρε με κλειστα ματια το 660 μοταρντ και αν σε παιρνει απο το 07 και μετα γιατι εχει αισθητηρα λαμδα+ωραιο ψαλιδι. Τα 2 χιλιαρικα πο θα σου ζητησουν για το παλιο ειναι πεταμενα λεφτα, ενω με το καινουριο αν χρειαστει να το δωσεις ολο και καπου θα βρεις.
Θεμα γουστο ειναι (ή συναισθηματισμου για οσους επιμενουν στο 600) Σε λιγο θα σου πουν παρε καλυτερα το 550, αυτο ειναι χτ :wave2:

Gandalf dr685sm
19/01/2010, 19:11
Η μεταπώληση είναι όντως μεγάλο θέμα.... ΧΤ600 δίνει και ο Λαλαούνης χοντρή βέρα να φοράς όταν το πάρεις. Να περάσεις και μια στην μανέτα. Ειδικά φίλε ads, απο την στιγμή που δίνεις το TDM λόγω ανωτέρας βίας , (φαντάζομαι όπως οι περισσότεροι, οικονομικής) τότε σκέψου οτι μόλις συνέρθεις μπορεί να θες να πάρεις κάτι άλλο... οπότε το ΧΤ δεν δίνεται... ξέχασε το.

Όσον αφορά την κατανάλωση, p@nos...

το δικό μου είναι "ελεύθερο" με Κ&Ν φίλτρο και Akrapovic (ανά διαστήματα ξετάπωτες). Οπότε τσιμπάει κάτι τις παραπάνω...μιας και είναι λίγο πιο "ζωντανό" άρα "τρώει" και περισσότερο..:D

belvedere
19/01/2010, 20:02
το δικο μου δεν τσιμπαει απλα, καταπινει τη βενζινη λες και ειναι βοτκα δυστυχως πινει πιο πολυ απο μενα :confused: μονο να κοιταξει κανεις το χαρτη καταλαβαινει οτι η τσεπη ποναει
...και μου κακοφανηκε που μετα το κομμαντερ εκαιγε λιγακι περισσοτερο, δεν ηξερα τι με περιμενει με το σκαλισμα της κεφαλης....

καποτε που ηταν μαμα ειχα καψει 18-20 λιτρα για να παω απο αθηνα λευκαδα, τωρα....

faraway
19/01/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
αυτα τα μηχανακια αμα δεν τα σκαλισεις εχεισ το κεφαλι σου ησυχο απο συντηρηση, καταναλωση+αξιοπιστια

παρε με κλειστα ματια το 660 μοταρντ και αν σε παιρνει απο το 07 και μετα γιατι εχει αισθητηρα λαμδα+ωραιο ψαλιδι. Τα 2 χιλιαρικα πο θα σου ζητησουν για το παλιο ειναι πεταμενα λεφτα, ενω με το καινουριο αν χρειαστει να το δωσεις ολο και καπου θα βρεις.
Θεμα γουστο ειναι (ή συναισθηματισμου για οσους επιμενουν στο 600) Σε λιγο θα σου πουν παρε καλυτερα το 550, αυτο ειναι χτ :wave2:


...πλάκα πλάκα το 550 είναι το πιο original xt απο όλα !!!:wave2:

ads
20/01/2010, 11:00
οκ καταλαβα 660 και χωρις σκαλισματα :bawl: αλλα ρε παιδια αυτες οι μαμα εξατμισεις δεν παλευονται με τιποτα και συνηθως η πειρα μου εχει δειξει πωσ καπως ετσι ξεκινας :evil: και για να μπαινω στο κλιμα σιγα σιγα υπαρχει καμια λεσχη στην αθηνα

ads
20/01/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η μεταπώληση είναι όντως μεγάλο θέμα.... ΧΤ600 δίνει και ο Λαλαούνης χοντρή βέρα να φοράς όταν το πάρεις. Να περάσεις και μια στην μανέτα. Ειδικά φίλε ads, απο την στιγμή που δίνεις το TDM λόγω ανωτέρας βίας , (φαντάζομαι όπως οι περισσότεροι, οικονομικής) τότε σκέψου οτι μόλις συνέρθεις μπορεί να θες να πάρεις κάτι άλλο... οπότε το ΧΤ δεν δίνεται... ξέχασε το.

Όσον αφορά την κατανάλωση, p@nos...

το δικό μου είναι "ελεύθερο" με Κ&Ν φίλτρο και Akrapovic (ανά διαστήματα ξετάπωτες). Οπότε τσιμπάει κάτι τις παραπάνω...μιας και είναι λίγο πιο "ζωντανό" άρα "τρώει" και περισσότερο..:D ανωτερα βια απο τα ψηλα στα χαμηλα ειναι μονο οικονομικη φιλε σωστα τα λες και οσο για μεταπωληση που λες λογω οικονομικης-οικογενειακης (εχω 2 πιτσιρικια)-και ηλικιακης εκλεισα τα 37δεν εχω σκοπο να το δωσω μαλον θα το παντρευτω.ελπιζω να μεινω πιστος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αμα μου κανει τα χατηρια

sapila racing
20/01/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
...πλάκα πλάκα το 550 είναι το πιο original xt απο όλα !!!:wave2:

Κι αυτό πολύ καινουριο είναι, εγω λέω XT500 μανιβελάτο διβαλβιδο 6βολτο, μοτοσυκλέτα για πάντα.
Ολα τα αλλα ειναι απλως υποκατάστατα.
:wave2:

Πλάκα κανω αν και με ενα φρενο εμπρος και 12V δεν εχει να ζηλεψει τιποτα.
Το 660 δεν μου αρέσει καθόλου, ειναι άσχημο και πάνβαρυ.

Ψηφίζω XT600. :smokin:

DUKASII
20/01/2010, 11:29
pare to 89ari to benneton

sapila racing
20/01/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
pare to 89ari to benneton

Το καλύτερο XT μακράν, αλλά σήμερα δεν ξερει/αντέχει κανείς πια να παταει μανιβέλλα. :p

DUKASII
20/01/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το καλύτερο XT μακράν, αλλά σήμερα δεν ξερει/αντέχει κανείς πια να παταει μανιβέλλα. :p les e?
isos ti na po..pantos san xt..einai opos to pes..to kalitero makran.

;)

einai ligo antriko omos..

XJR_Billy
20/01/2010, 15:33
Καλά... τα μακρύναμε πολύ το θέμα...:rolleyes:

Η καλύτερη ΧΤ είναι η 500, του 1976...
Τι να κλάσουν οι 600-660άρες...

Και η καλύτερη BMW είναι η R20, του 1912...
Τι να κλάσουν οι 800-1200άρες...

Και το καλύτερο κουτί είναι το Citroen tου 1892...
Τι να κλάσουν οι Ferrari...

Αυτές ήταν αντρικές μηχανές... όχι οι φλωρο-κατινίστικες που κυκλοφορούν σήμερα...

Τι ακούω ρε φούστη μου !!!:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
20/01/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Καλά... τα μακρύναμε πολύ το θέμα...:rolleyes:

Η καλύτερη ΧΤ είναι η 500, του 1976...
Τι να κλάσουν οι 600-660άρες...

Και η καλύτερη BMW είναι η R20, του 1912...
Τι να κλάσουν οι 800-1200άρες...

Και το καλύτερο κουτί είναι το Citroen tου 1892...
Τι να κλάσουν οι Ferrari...

Αυτές ήταν αντρικές μηχανές... όχι οι φλωρο-κατινίστικες που κυκλοφορούν σήμερα...

Τι ακούω ρε φούστη μου !!!:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: koita giati mallon de ti paleyeis k esy k eides tipota fantasmata xafnika..
to antriko poy eipa to eipa gia ti manivela k ti diskolia poy exei to olo thema.
an ayto de to theoreis antirko...trava vale mia foystitsa kana 5 ponto takoynaki kai ante bres 89ari k parakala to kagoyra pou tha to xei na patiseis manivelies mexri na to valeis mprosta.
episis nai to 89 itan super ergaleio k kalytero apo to xt600 soy kai de pa na les esy...ayto den allazei.

XJR_Billy
20/01/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
koita giati mallon de ti paleyeis k esy k eides tipota fantasmata xafnika..
to antriko poy eipa to eipa gia ti manivela k ti diskolia poy exei to olo thema.
an ayto de to theoreis antirko...trava vale mia foystitsa kana 5 ponto takoynaki kai ante bres 89ari k parakala to kagoyra pou tha to xei na patiseis manivelies mexri na to valeis mprosta.
episis nai to 89 itan super ergaleio k kalytero apo to xt600 soy kai de pa na les esy...ayto den allazei.

Βρες 89ρι να πατήσει τη μαμά ΧΤ660 μου και τα λέμε...:lol:

Και αν θες να ξέρεις, το 89ρι δεν έλεγε μία μπροστά στην ΧR500R μου, του 1984 παρακαλώ.
Την έχω φάει με το κουταλάκι 14 χρόνια την 500άρα μανιβέλα μικρέ...:wave2:

sapila racing
20/01/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Καλά... τα μακρύναμε πολύ το θέμα...:rolleyes:

Η καλύτερη ΧΤ είναι η 500, του 1976...
Τι να κλάσουν οι 600-660άρες...

Και η καλύτερη BMW είναι η R20, του 1912...
Τι να κλάσουν οι 800-1200άρες...

Και το καλύτερο κουτί είναι το Citroen tου 1892...
Τι να κλάσουν οι Ferrari...

Αυτές ήταν αντρικές μηχανές... όχι οι φλωρο-κατινίστικες που κυκλοφορούν σήμερα...

Τι ακούω ρε φούστη μου !!!:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν αντέχω τις ανακρίβειες ....

To καλύτερο ΧΤ είναι το ΧΤ600 του 98 όπως ειπωθηκε πιο πάνω, αν διαβάσεις καλύτερα θα το καταλάβεις.
Αν εχεις οντως ΧΤ600 μιζατο μην διαννοηθείς να πας να το παίξεις γρήγορος σε τέτοιο, θα σε πατήσει ευκολα, κι ειναι πιο ελαφρύ, εχει ζαντες και ψαλίδι αλουμινίου κι οχι σιδερενια, και δεν ειναι για κοντούς.

To R20 εβγαινε το 1937 και 38, αν ειχες τέτοιο δεν θα καβάλαγες την κουρούτα που εχεις τώρα, θα το πούλαγες και θα έπαιρνες σοβαρό μηχανάκι, κι ενα αυτοκίνητο για την οικογένεια.
Για το αν τα 1200 του σήμερα ειναι καλύτρερα η χειρότερα απο εκείνα ρωτα τους γιαππηδες που μενουν απο μπαταρία/ηλεκτρικά/σερβο/διαφορικό/κιβωτιο/συμπλέκτη κλπ ψιλολόγια και ρωτα κι ενα μπαρμπα που εχει ακόμα το R51 και παει στην δουλειά του, υπαρχουν ακόμα.

Με αυτοκίνητα δεν πρόκειται να ασχοληθω.

Για να μην λέμε κι οτι θέλουμε δηάδή...

DUKASII
20/01/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Βρες 89ρι να πατήσει τη μαμά ΧΤ660 μου και τα λέμε...:lol:

Και αν θες να ξέρεις, το 89ρι δεν έλεγε μία μπροστά στην ΧR500R μου, του 1984 παρακαλώ.
Την έχω φάει με το κουταλάκι 14 χρόνια την 500άρα μανιβέλα μικρέ...:wave2: syginitiko..

koita mallon de katalabes ti ennooysa antriko k thixtikes..

k to xt660 ton 190 kilo soy nai..einai sfaira.:wave2: :uplate:

XJR_Billy
20/01/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
syginitiko..

koita mallon de katalabes ti ennooysa antriko k thixtikes..

k to xt660 ton 190 kilo soy nai..einai sfaira.:wave2: :uplate:

181 γεμάτη παρακαλώ.
Δε θίχτηκα ρε γατούλη, γελάω.:wave2:

Για τέτοιο πιλότο σαν εμένα, είναι σφαίρα...:lol: :lol:

XJR_Billy
20/01/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν αντέχω τις ανακρίβειες ....

To καλύτερο ΧΤ είναι το ΧΤ600 του 98 όπως ειπωθηκε πιο πάνω, αν διαβάσεις καλύτερα θα το καταλάβεις.
Αν εχεις οντως ΧΤ600 μιζατο μην διαννοηθείς να πας να το παίξεις γρήγορος σε τέτοιο, θα σε πατήσει ευκολα, κι ειναι πιο ελαφρύ, εχει ζαντες και ψαλίδι αλουμινίου κι οχι σιδερενια, και δεν ειναι για κοντούς.

To R20 εβγαινε το 1937 και 38, αν ειχες τέτοιο δεν θα καβάλαγες την κουρούτα που εχεις τώρα, θα το πούλαγες και θα έπαιρνες σοβαρό μηχανάκι, κι ενα αυτοκίνητο για την οικογένεια.
Για το αν τα 1200 του σήμερα ειναι καλύτρερα η χειρότερα απο εκείνα ρωτα τους γιαππηδες που μενουν απο μπαταρία/ηλεκτρικά/σερβο/διαφορικό/κιβωτιο/συμπλέκτη κλπ ψιλολόγια και ρωτα κι ενα μπαρμπα που εχει ακόμα το R51 και παει στην δουλειά του, υπαρχουν ακόμα.

Με αυτοκίνητα δεν πρόκειται να ασχοληθω.

Για να μην λέμε κι οτι θέλουμε δηάδή...

Ειρωνία ήταν το παράδειγμα ρε φίλε...

Πιο ψηλά από την XR μου δεν είναι... είμαι και 1,83 άντρας άμα λάχει ναούμ...:smokin: :rotflmao: :rotflmao:

Σαπίλα, δεν αμφισβητώ καθόλου την αξία των άνωθεν μηχανών.
Αλλά επειδή έχω πάει και ταξίδια με ΧΤ, XLR κλπ του 80, όχι ρε φίλε, δεν έχουν σχέση με την XTR μου, που πας με 160 κι είσαι βράχος... Η ΧΤ550 ειδικά, πάνω από τα 100 ήσουν υποψήφιος για την Ικάρων... Εκτός αν εννοείς καγκουριές, σούζες κλπ, πράγματα που δεν έκανα μικρός, όχι στα 40 μου...

sapila racing
20/01/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ειρωνία ήταν το παράδειγμα ρε φίλε...

Πιο ψηλά από την XR μου δεν είναι... είμαι και 1,83 άντρας άμα λάχει ναούμ...:smokin: :rotflmao: :rotflmao:

Σαπίλα, δεν αμφισβητώ καθόλου την αξία των άνωθεν μηχανών.
Αλλά επειδή έχω πάει και ταξίδια με ΧΤ, XLR κλπ του 80, όχι ρε φίλε, δεν έχουν σχέση με την XTR μου, που πας με 160 κι είσαι βράχος... Η ΧΤ550 ειδικά, πάνω από τα 100 ήσουν υποψήφιος για την Ικάρων... Εκτός αν εννοείς καγκουριές, σούζες κλπ, πράγματα που δεν έκανα μικρός, όχι στα 40 μου...

οκ αλλά ο ανθρωπος λεει οτι θα πουλήσει το TDM γιατι δεν βγαίνει.
Πόσο πιο φτηνα θα παρει το 660 απ οσο θα πουλήσει το TDM? Ψολιλόγια.

Ασε που μιλαμε για XT και το XT είναι και θα είναι μονοκύλινδρο αερόψυκτο, τα αλλα δεν τα θεωρω XT. :smokin:

Μαλακία που το εδωσες το XR θα ηταν κλασσικό τώρα. :wave2:

XJR_Billy
20/01/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
οκ αλλά ο ανθρωπος λεει οτι θα πουλήσει το TDM γιατι δεν βγαίνει.
Πόσο πιο φτηνα θα παρει το 660 απ οσο θα πουλήσει το TDM? Ψολιλόγια.

Ασε που μιλαμε για XT και το XT είναι και θα είναι μονοκύλινδρο αερόψυκτο, τα αλλα δεν τα θεωρω XT. :smokin:

Μαλακία που το εδωσες το XR θα ηταν κλασσικό τώρα. :wave2:

:cry: :cry: Άσε με... ακόμα το κλαίω το XR μου...:(

Αλλά δεν μπορούσα να συντηρήσω δύο μηχανές, δυστυχώς, και η γυναίκα δεν ανέβαινε με τίποτα στο πορτοκαλί άλογο...:alien:

Βασικά για ΧΤ600Ε και CB500 ψηνόμουν, αλλά του κουτιού ΧΤ600 δεν έβρισκα και η CB ήταν λίγο χαμηλή για τα γούστα μου...:D
Πάντως παράπονο από την XTR δεν έχω...

Καλό απόγευμα μάγκες !!:beer: :beer: :wave2:

belvedere
20/01/2010, 16:31
ναι πολυ καλο κομματι για σημερα το μουσειακο 550 και η παλιατζουρα το 600. Μεχρι να παλιωσει το 660 αυτο ειναι το καλυτερο XT (http://www.youtube.com/watch?v=m_40BBz1UK0)
παινευε το σπιτι σου κτλ :wave2:

thoukis
20/01/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
ναι πολυ καλο κομματι για σημερα το μουσειακο 550 και η παλιατζουρα το 600. Μεχρι να παλιωσει το 660 αυτο ειναι το καλυτερο XT (http://www.youtube.com/watch?v=m_40BBz1UK0)
παινευε το σπιτι σου κτλ :wave2:

ωραιος...τα εβαλες τα φλασακια βλεπω....:beer: :wave2:

belvedere
21/01/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
ωραιος...τα εβαλες τα φλασακια βλεπω....:beer: :wave2:

ναι φχαριστω, αν και ειναι κυριως για....νυχτερινή χρηση :p

johnkerasi
25/01/2010, 16:10
Κοιτα. Η λογική λέει ΧΤ660. Το συναισθημα μπορει να πει και 500 και 550 και 600 του 89 και οτι τραβάει η ψυχη σου. (Το δικό μου συναισθημα θα σου πει 550 :rotflmao: ). Εγω είχα ενα ΧΤ 500 του 2002. Νομίζω οτι εσύ μετά από TDM θα ξενερώσεις με το γκάζι του 600 πολυ παραπάνω από οτι με του 660. Εχε υπ' οψιν οτι το ΧΤ 600, μαμα, ηταν από τα πιο χαμηλα στην κατηγορια του από το '90 και μετα από θέμα επιδόσεων. Και είναι και μηχανακι 25αετίας ουσιαστικά. Στο θέμα αξιοπιστίας η yamaha δε θα έχει ρίξει το 660 σε σχέση με το αθανατο 600. Ε, και το έχει πρικήσει με δυνατότερο και πιο ροπατο κινητηρα.Ότι και να πάρεις από τα 2 προσεχε μονο να μην έχει σκαλισμενο κινητηρα εκτώς αν όντως πετύχεις κανενα τουμπανο 550 ή 600 '89. Αν έχει γίνει καλή δουλεια τότε θα εισαι μεγαλη αλητεια λέμε. Μη φοβιθεις όμως ένα ΧΤ ή ΧΤΧ-R που φοράει aftermarket ελατηρια στις αναρτισεις (κυκλοφορουν αρκετά τετοια) ή τιποτα σοληνακια υψηλης στα φρενα κ.τ.λ. Ισα ίσα που θα σου προτεινα να κοιτας μόνο για τέτοια. Και καλύτερα θα ειναι και θα γλιτώσεις μελλοντικα έξοδα. Εγώ στο ΧΤ μου τα μεγαλύτερα ποσά τα έδωσα σε aftermarket που άν τα φόραγε όταν το είχα παρει δε θα είχε χρειαστει να τα πληρώσω. Γενικά επειδη τα 600αρια (αλλα και τα 660 φανταζομαι) είναι όντως άθραυστα, έχε κατα νου οτι κατα 90 τα εκατο (κρατάμε και μια πισινη βρε αδερφε) όσο πιο καλο συντηρημενο το δεις εμφανισιακα άλλο τοσο θα είναι και μηχανικά. Αν λοιπόν δε σε παιρνει οικονομικά κοιτα για 600. αν σε παιρνει πήγαινε σε κάτι πιο καινουργιο. Να σου βάλω όμως μια φιτιλια? Αντί για ΧΤ660Χ, δεν κοιτάς καλύτερα κατι σε pegaso strada ή trail. Ιδιος κινητηρας, ίδια τιμή, καλυτερα στημενο μηχανάκι με καλύτερα περιφεριακα (φρενα, αναρτησεις κ.τ.λ.) και πιο κοντα στο στυλ του TDM. Πριν σου πει κάποιος οτι ειναι aprilia και άρα σπάει, χαλάει, εκρίγνηται, γαμιεται και όλη αυτη τη γνωστη φημολογια που έχουν τα απριλια, εγώ θα σου προτεινα να το ψαξεις σοβαρα. Εγώ το ΧΤάκι μου αφου το χάρηκα για 55.000 χλμ, με ένα strada το αντικατεστησα και γουστάρω τρελά!!!

p@nos
25/01/2010, 21:15
εγω οπως ειπα στην αρχη, 600...

αεροψυκτο...οπως πρεπει να ειναι το ΧΤ...



καποια στιγμη θα ηθελα ενα 500 το πρωτο, να κανει παρεα με το XL500 που εχω...αλλα το κοβω χλωμο μιας και στην ελλαδα ειναι ανυπαρκτα...



ομως, στο μελλον, αν και ειμαι πιο πολυ των στογγυλων φαναριων, ενα ΧΤ '89αρι μαλλον θα το αποκτησω:D :smokin:

faraway
09/02/2010, 15:42
pano ξέρεις που βρήκα 500??

ρημαδιό βέβαια αλλά 500αρι .

σε βόλτα που έκανα στη Σκουλικαριά Άρτας ( γενέτειρα του Καραισκάκη-όχι του γηπέδου :lol: )
μέσα στην αυλή του καφενείου σάπιο και παρατειμένο χρόνια νομίζω ασημί ήταν ή έγινε από τη βρώμα!!

άμα πέσει λίγο το χιόνι και ξαναπάω θα ρωτήσω έτσι από περιέργεια ποιανου είναι και άμα το δίνει!!

....πλάκα πλάκα και γω έχω σταμπάρει ένα 550 που είναι ότι πρέπει για restore !!:wave2:

darkman74
10/03/2010, 10:18
Παίδες το θέμα είναι καθαρά οικονομικό όχι ποιο είναι καλύτερο η όχι.δεν υπάρχει μετρο σύγκρισης ανάμεσα στα δυο μηχανάκια με διαφορα τεχνολογίας και βελτιώσεων που αγγίζει τα 10 χρονια.
καταρχήν δεν υπάρχει μαμά 600 motard για ποιο motard μιλάμε ? και με πια αναβάθμιση motard συγκρίνουμε το μαμά 660 motard ?
είναι δυο διαφορετικά μηχανάκια σε όλους τους τομής όταν συγκρίνουμε να συγκρίνουμε πορτοκαλια με πορτοκαλια και όχι με μπανάνες. :p
τώρα αν σφίγγεσαι οικονομικά παίρνεις το 600 αν όχι πάρε το 660 :)

sapila racing
10/03/2010, 10:35
Ενα XT500 με πολλές μετατροπές, ετοιμο να πατήσει τα ΚΤΜ στα GP πόλης.
Εχει 50 ίππους τροχό, 110 κιλά, απο 540 κυβικά.


http://www.yamaha-xt500.com/phpBB/viewtopic.php?t=4140

faraway
10/03/2010, 13:22
...και κουκλί !!!

:a8: :a23: :a23: :a07:

apsogos
02/06/2010, 07:35
Λοιπον μιας και μπορω πια να μιλησω σαν κατοχος χτ600 και εμενα το χτ600 αν δεν εχει αερα κτλ παει 170χλμ και ισως λιγο παραπανω, (φυσικα εχω αλλαξει πιστονι σε σφυλιλατο και ενα ελαφρο reprofile στον εκκεντρο + σετ βελονες ελατηρια καρμπυρατερ dynojet και ρυθμισμα δυναμομετρο.)
το θεμα φιλοι μου ειναι οτι ουτε το ΧΤ ουτε το ΧΤΧ ειναι για τετοιες ταχυτητες.Απλα το ΧΤ600 ΕΙΝΑΙ 1000% ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ , ναι μεν το αλλο εχει καποια καλα μιας και πιο καινουριο πχ αναρτηση γεωμετρια και ειναι οικονομικοτερο λογο injection οπως ειπατε.Bεβαια ολα ειναι σχετικα πχ το πως το παει ο καθενας.Σαν αξιοπιστια μοτερ δεν συγκρινωνται τα 2 μηχανακια το ΧΤ600 ΕΙΝΑΙ 1000% αξιοπιστο

reinmeister
02/06/2010, 07:48
εγω παλι θα σου προτεινα fmx 650...πιο ροπατο απο το 600 κι απο πλευρας αξιοπιστιας δεν τιθεται καν θεμα συζητησης...

θα βρεις σιγουρα καθαρο μια και κυκλοφορησε το 2005 και αν ειναι μαμα δεν θα παιξει πανω απο 2500...

το θεμα εμφανισης ειναι υποκειμενικο...

Gandalf dr685sm
02/06/2010, 08:01
Σαν αξιοπιστια μοτερ δεν συγκρινωνται τα 2 μηχανακια το ΧΤ600 ΕΙΝΑΙ 1000% αξιοπιστο

Πάντα σχετικό αυτό... εξαρτάται απο συντήρηση , χρήση κτλ... μιλώντας πάντα συγκρίνοντας ΧΤ και ΧΤR-X.

Gandalf

Bowleno
02/06/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnkerasi
Κοιτα. Η λογική λέει ΧΤ660. Το συναισθημα μπορει να πει και 500 και 550 και 600 του 89 και Να σου βάλω όμως μια φιτιλια? Αντί για ΧΤ660Χ, δεν κοιτάς καλύτερα κατι σε pegaso strada ή trail. Ιδιος κινητηρας, ίδια τιμή, καλυτερα στημενο μηχανάκι με καλύτερα περιφεριακα (φρενα, αναρτησεις κ.τ.λ.) και πιο κοντα στο στυλ του TDM. Πριν σου πει κάποιος οτι ειναι aprilia και άρα σπάει, χαλάει, εκρίγνηται, γαμιεται και όλη αυτη τη γνωστη φημολογια που έχουν τα απριλια, εγώ θα σου προτεινα να το ψαξεις σοβαρα. Εγώ το ΧΤάκι μου αφου το χάρηκα για 55.000 χλμ, με ένα strada το αντικατεστησα και γουστάρω τρελά!!!

+1.000.000 κι εγώ Pegaso strada έχω και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι στιγμής. ταξιδάκι ανετότατα 140-150 χλμ./ώρα και στην πόλη σκέτο παπί λέμε!:beer:

apsogos
02/06/2010, 09:39
κοιταξε φιλε μου με απλη συντηρηση μιλαμε δεν μιλαμε να μην βαζεις λαδια..μεσα...
κανε μια στατιστικη.

TTdevil
02/06/2010, 18:48
600......... και ξερο ψωμι + 2kf :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Περα απτην πλακα ομως παιζει μεγαλο ρολο για τι ειδους μετακινηση μιλαμε. Αν ειναι για αστικη στο μεγαλυτερο μερος (και με δεδομενο το οικονομικο που μας αναφερεις) τοτε με ενα 600 και μοντελο οσο γινεται προς 02 - 03 εισαι μια χαρα. Υπαρχουν αρκετα στους δρομους που ειναι πραγματικα λουλουδια :sun:
Καλη τυχη και καλως ηρθες στους μονοκυλινδρους :wave2: