PDA

View Full Version : Πίστα και μαθήματα. WoW !!!



SeNNinhA
29/05/2005, 20:19
Μόλις γύρισα από Σέρρες και τα μαθήματα του CSS. Το έχουν πει πολλοί αλλά αισθάνομαι την ανάγκη να το ξαναπώ.

WoW... !!!


Τι να πω... ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ.
Είναι μια επένδυση στον εαυτό σας και την ασφάλειά σας.

Θα πω το πως μου φάνηκε εμένα. Κατ'αρχάς μόλις την προηγούμενη Πέμπτη πήρα στα χέρια μου την πρώτη μου street μηχανή. Aprilia TUONO 1000 και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το Dakar που είχα. Άρα οδηγική εμπειρία μηδέν (δεν μετράνε σποραδικές βόλτες με δανεικά). Ε, φυσικά πήγαινα σαν κουλός, πολύ πολύ φοβισμένα ακόμη και μέσα στην πόλη. 130 Hp (στον στρόφαλο) δεν αστειεύονται!! Την επόμενη ημέρα λοιπόν, Παρασκευή, μαζί με τον φίλο Free Rider φεύγουμε για Σέρρες (και οι δυο για το CSS). Στην ευθεία φοβερός (όπως όλοι μας), στις στροφές φοβισμένος.

Στα μαθήματα λοιπόν. Φοβερό το κλίμα. Φοβερότερος από όλους ο Andy, που διδάσκει θεωρία στο level 1. Ο τύπος είναι ΜΟΡΦΗ. Τρομερή διδασκαλία, απόλυτα κατανοητή, με φοβερό χιούμορ και τρομερές γκριμάτσες. ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!! 5 θεωριες που ακολουθούνται από 5 εικοσάλεπτες επισκέψεις στην πίστα για εφαρμογή της θεωρίας. Κάθε φορά με συγκεκριμένη άσκηση για να γίνει. Όλα ερχονταν φυσιολογικά βήμα βήμα και τελικά χωρίς καθόλου άγχος. ΜΑζί σου κάθε φορά στην πίστα και ένας εκπαιδευτής (1 ανα 2-3 μαθητές) να γυρνάει μαζί σου, να σε ελέγχει και να σε διορθώνει.

Προσωπικά πρέπει να πω πως στην αρχή είχα αρκετό άγχος και πολλά ερωτηματικά ειδικά για το αν μπορώ να ανταποκριθώ. Δεν ήξερα το μηχανάκι, δεν ήξερα τα street, δεν ήξερα τι σημαίνει πίστα, φοβούμουν τα πλαγιάσματα (κι αν πέσω..?). Αλλά τελικά η πίστα είναι κάτι φοβερό. Η αίσθηση της ασφάλειας (αν είναι να πέσεις τότε πέσε εκεί), του κρατήματος της ασφάλτου (δεν είμαι ειδικός αλλά κρατάει άψογα) και της σιγουριάς του εκπαιδευτή καθώς και ότι είχες ένα στόχο κάθε φορά, ήταν το κλειδί. Από τον πρώτο γύρο αρχίζεις και εξοικειώνεσαι και γύρο με τον γύρο να βελτιώνεσαι και να εκπλήσεις τον εαυτό σου. Δεν τα καταφέρνεις όλα με την πρώτη αλλά προσπαθείς, μαθαίνεις από τα λάθη σου, μαζεύεις εμπειρίες που δύσκολα θα μαζέψεις στον δρόμο και βασικά προσπαθείς να επιτύχεις το σωστό (έτσι όπως στο δίδαξαν) χωρίς να μπερδεύεσαι ψάχνοντας να βρεις που έκανες λάθος χωρίς να ξέρεις καν το σωστό.

Στο τέλος της ημέρας μπορώ να πω ότι πήγαινα, (δεν έχει σημασία το πόσο αργά-γρήγορα) έχοντας εμπιστοσύνη στην μηχανή μου καθώς και ότι δεν με τρόμαζε ούτε αυτή ούτε και οι στροφές (ακόμη και όταν τις πήγαινα λάθος). Το κλειδί του level 1 είναι να μάθεις να έχεις την μηχανή σου σταθερή και να μην της διαταράσεις την ισορροπία. Γυρνώντας Αθήνα και μετά από όλα αυτά, αισθανόμουν πολύ άνετα πια σε όλο το δρόμο. Καμία σχέση με πριν. Δεν τα έχω μάθει όλα, ούτε και έγινα φοβερός οδηγός, ούτε καν έχω εμπεδώσει καλά αυτά που μόλις έμαθα. Σίγουρα όμως είμαι πολύ πιο ασφαλής και σίγουρα ξέρω τι πρεπει να δουλέψω και να βελτιώσω μέχρι τον επόμενο μήνα στο level 2 αλλά και γενικότερα μέσα στον χρόνο.

Αυτά τα λίγα (ίσως πολλά) κυρίως για όσους θέλουν αλλά διστάζουν να το αποφασίσουν φοβούμενοι ότι είναι κάτι έξω από τις δυνατότητές τους ή τις δυνατότητες της μηχανής τους. Όσον αφορά το τελευταίο να πω ότι υπήρχαν στα μαθήματα εως και BMW F650 Futuro, BMW 1200GS αλλά και δίχρονα.

Have a nice day people

Dodok edessa
29/05/2005, 20:25
ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ !!!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ ….

ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ (FREE) ΕΠΙΒΙΩΣΕ ??

:wave2: :lol: :beer:
ΧΑΛΑΛΙ Η ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΦΑΓΑΜΕ

BAD BOY
29/05/2005, 20:29
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΛΜ.:beer: ΕΦΑΓΕΣ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ ΤΟ TUONO:confused: ΒΡΟΧΗ:confused: :wave2:


15498

SeNNinhA
29/05/2005, 20:37
Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ μια χαρά τα πήγε. Στην αρχή ζορίστηκε αλλά μετά γούσταρε πολύ. Την Κυριακή δεν ξέρω γιατί έμεινε και για το Level 2 ενώ εγώ γύρισα Σαλονίκη.

Όσο για την βροχή, εγώ πάλι δεν έφαγα ούτε σταγόνα. Ούτε την Παρασκευή που ανεβήκαμε όπως σου είπα, αλλά ούτε και σήμερα που γύρισα από Σαλονίκη. Καλά. Οκ. Εκτός από ελάχιστη για 5 χιλιόμετρα μπροστά από την Λαμία, αλλά δεν μετράνε αυτά.

A, FORUM.....

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον Dodok ο οποίος ήρθε από την Έδεσσα την Παρασκευή μέσα σε καταρακτώδη βροχή για να μας συναντήσει για καφέ στην Σαλονίκη και πάλι πίσω μέσα στην βροχή. Απλά ΦΟΒΕΡΟΣ.

Sorry ρε σεις υπόλοιποι ΒΟΡΕΙΟΙ αλλά δεν πρόλαβα να ξαναμπώ στο forum και να κανονίσουμε να βρεθούμε. Next time.

SeNNinhA
29/05/2005, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΛΜ.:beer: ΕΦΑΓΕΣ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ ΤΟ TUONO:confused: ΒΡΟΧΗ:confused: :wave2:

Ανεβαίνοντας είχε πολύ αέρα κόντρα και το TUONO δεν είναι και ότι καλύτερο από κάλυψη. Ήθελε σκύψιμο μετά τα 150. Γενικά έφαγα πολύ αέρα και μας περιόριζε τον ρυθμό. Γυρνώντας δεν είχε αέρα οπότε και ανέβηκε η μέση ταχύτητα κατά +30χλμ.

Βροχή δεν έφαγα ΚΑΘΟΛΟΥ όπως είπα. Πολύ κολόφαρδος!!!!

Dodok edessa
29/05/2005, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ μια χαρά τα πήγε. Στην αρχή ζορίστηκε αλλά μετά γούσταρε πολύ. Την Κυριακή δεν ξέρω γιατί έμεινε και για το Level 2 ενώ εγώ γύρισα Σαλονίκη.

Όσο για την βροχή, εγώ πάλι δεν έφαγα ούτε σταγόνα. Ούτε την Παρασκευή που ανεβήκαμε όπως σου είπα, αλλά ούτε και σήμερα που γύρισα από Σαλονίκη. Καλά. Οκ. Εκτός από ελάχιστη για 5 χιλιόμετρα μπροστά από την Λαμία, αλλά δεν μετράνε αυτά.

A, FORUM.....

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον Dodok ο οποίος ήρθε από την Έδεσσα την Παρασκευή μέσα σε καταρακτώδη βροχή για να μας συναντήσει για καφέ στην Σαλονίκη και πάλι πίσω μέσα στην βροχή. Απλά ΦΟΒΕΡΟΣ.

Sorry ρε σεις υπόλοιποι ΒΟΡΕΙΟΙ αλλά δεν πρόλαβα να ξαναμπώ στο forum και να κανονίσουμε να βρεθούμε. Next time.




:blush: :blush: :blush:
ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!!! ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ,…ΧΑΛΑΛΙ…..
ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ FREE.
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥΛΙΑΣΑΝΕ ΤΑ ΑΡΧ@@@@ΜΟΥ

:wave2: :wave2: :blush: :wave2:

gmakris
30/05/2005, 11:19
Συμφωνω ειναι οτι καλυτερο - τα μαθηματα του CSS σε συνδιασμο με την χρηση πιστας (ιδιως εαν δεν εχεις ξαναμπει) σε βαζουν σε αλλο mode.

Πολλοι συναδελφοι μετα απο αυτο, εχουν κολλησει με τις Σερρες....

το μονο προβλημα ειναι το υψηλο κοστος το οποιο για πολλους ειναι απαγορευτικο....

:wave2:

SeNNinhA
30/05/2005, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Συμφωνω ειναι οτι καλυτερο - τα μαθηματα του CSS σε συνδιασμο με την χρηση πιστας (ιδιως εαν δεν εχεις ξαναμπει) σε βαζουν σε αλλο mode.

Πολλοι συναδελφοι μετα απο αυτο, εχουν κολλησει με τις Σερρες....

το μονο προβλημα ειναι το υψηλο κοστος το οποιο για πολλους ειναι απαγορευτικο....

:wave2:

ΚΟΛΛΑΣ με την πίστα. Δεν το περίμενα ότι θα συμβεί αλλά ΚΟΛΛΑΣ.
Όσον αφορά το κόστος (250 ευρώ/level+βενζίνες+διαμονή=~350), είναι ακριβά μεν (μπορεί και παραπάνω από όσο θα έπρεπε), αλλά δεν είναι απαγορευτικό. Αντί να μαζεύεις για ένα δεύτερο μπουφάν, μάζευε για τα μαθήματα. Περισσότερο θα σε ωφελήσουν και θα σε κάνουν πιο ασφαλή. Και μια απλή πτώση να σου γλυτώσουν έχουν βγάλει τα χρήματα στο πολλαπλάσιό τους. έτσι το βλέπω εγώ τουάχιστον.

gmakris
30/05/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΚΟΛΛΑΣ με την πίστα. Δεν το περίμενα ότι θα συμβεί αλλά ΚΟΛΛΑΣ.
Όσον αφορά το κόστος (250 ευρώ/level+βενζίνες+διαμονή=~350), είναι ακριβά μεν (μπορεί και παραπάνω από όσο θα έπρεπε), αλλά δεν είναι απαγορευτικό. Αντί να μαζεύεις για ένα δεύτερο μπουφάν, μάζευε για τα μαθήματα. Περισσότερο θα σε ωφελήσουν και θα σε κάνουν πιο ασφαλή. Και μια απλή πτώση να σου γλυτώσουν έχουν βγάλει τα χρήματα στο πολλαπλάσιό τους. έτσι το βλέπω εγώ τουάχιστον.

Συμφωνω με την προσεγγιση σου
εχεις δικιο για το κοστος.

Καλο ειναι ομως να προτιμας καλο εξοπλισμο εφοσον θα το εκτιμησεις στην πτωση.

Οταν ειχαμε πεσει μαζι με φιλο σε κατι νερα/ λαδια στο δρομο, το Utika που ειχε τρυπησε ενω του εφυγαν κατι κομματια, ενω το Dainese μου την εβγαλε με μικρα γδαρσιματα (που δεν φαινονται ποια).

(Dainese μονο απο το Internet o Ιταλος μας τα πουλαει χρυσαφι.....)




:wave2:

pissaman
30/05/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Συμφωνω με την προσεγγιση σου
εχεις δικιο για το κοστος.

Καλο ειναι ομως να προτιμας καλο εξοπλισμο εφοσον θα το εκτιμησεις στην πτωση.

Οταν ειχαμε πεσει μαζι με φιλο σε κατι νερα/ λαδια στο δρομο, το Utika που ειχε τρυπησε ενω του εφυγαν κατι κομματια, ενω το Dainese μου την εβγαλε με μικρα γδαρσιματα (που δεν φαινονται ποια).

(Dainese μονο απο το Internet o Ιταλος μας τα πουλαει χρυσαφι.....)




:wave2:

Απλά ρε Γιώργο, σε αυτήν την περίπτωση ο ένας από τους δύο, θα την είχε γλιτώσει, αν είχε κάνει california και μάθαινε να μην κάνει target fixation, γιατί αυτή ήταν η αιτία της διπλής πτώσης! ;)
Αν βέβαια μιλάμε για την ίδια περίπτωση!

Εγώ πιστεύω, πίστα, μαθήματα και συνετή οδήγηση, χωρίς το κυνήγι του χρόνου και του πολύ ποιο γρήγορου οδηγού!!! Έτσι βελτιώνεσε και με τον ελάχιστο δυνατό κίνδυνο!

Πάντως, στην πίστα χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό, ΔΕΝ μπαίνεις!

gmakris
30/05/2005, 14:43
Ειναι γνωστο οτι η μεθοδος αποφυγης (οπου-κοιτας-πας) Target Fixation ισχυει οπουδηποτε : αυτοκινητο, μηχανη, ποδηλατο, πατινια, boating κλπ.

Επειδη παλαιοτερα εκανα mountain bike συμφωνω οτι με εχει βοηθησει σημαντικα εφοσον το εφαρμοζεις συχνα λογω πολλαπλων εμποδιων.....

Προτεινω σε οποιον συναδελφο θελει να ενημερωθει για αντιστοιχα θεματα να παει εδω :

http://www.msgroup.org/DISCUSS.asp

To site αυτο θεωρειται κορυφαιο ενω εχει καταπληκτικες πληροφοριες για οτιδηποτε...

pissaman
30/05/2005, 15:11
Θα το τσεκάρω σίγουρα, γιατί έχω πρόβλημα με target fixation. Πολλές φορές έχω βρει μπροστά μου κάποιον αρκετά ποιο αργό, τον οποίο όμως δεν μπορώ να προσπεράσω!
Είναι τρελλό, τι μόντα μπορεί να σου παίξει ο εγκέφαλος!