PDA

View Full Version : ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΕΛΩΝ ΑΠΟ '11-ΑΥΞΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΒΕΝΖΙΝΗΣ



Σελίδες : [1] 2

postman
17/01/2010, 19:20
Καπου διαβασα οτι σκεφτονται καταργηση των τελων κυκλοφοριας απ' το '11 με παραλληλη αυξηση του φορου στην βενζινη. Το σκεπτικο ειναι να πληρωνει οποιος καταναλωνει περισσοτερη βενζινη (αρα εχει μεγαλου κυβισμου οχημα ή/και διανυει πολλα χιλιομετρα).Προσωπικα το θεωρω δικαιο, γιατι ειναι απαραδεκτο μια μηχανη να πληρωνει το ιδιο με ενα αυτοκινητο ιδιου κυβισμου. Τωρα λογω μικροτερης καταναλωσης πιθανον οι μηχανες να ωφελουνται. Βεβαια πρεπει να δουμε και το υψος του φορου για να κρινουμε.ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1095563&lngDtrID)

Gandalf dr685sm
17/01/2010, 19:23
το θέμα έχει ξαναμπεί και θα γράψω και πάλι τα ίδια...

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΗΛΙΘΙΟ ΜΕΤΡΟ...και δεν ξέρω ποιός φωστήρας το σκέφτηκε. Δηλαδή οι άνθρωποι που κάνουν διανομές με μηχανάκια , οι άνθρωποι που κάνουν μεταφορές φορτίων κοκ.. θα πληρώνουν το μεροκάματο που βγάζουν , συν περισσότερα ίσως;

Για να μην φτάσω στο τι αλυσιδωτή επίδραση θα έχει σε όλο το εμπόριο και τις υπηρεσίες αυτή η αύξηση καθώς ώς γνωστόν ο φόρος καυσίμου θα επηρρεάσει κάθε τι στην ζωή μας.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΗΛΙΘΙΟ ΜΕΤΡΟ...και απορώ πως συμφωνείτε κιόλας με αυτό.

Gandalf

Sapadak
17/01/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και απορώ πως συμφωνείτε κιόλας με αυτό.

Η καφετερια ειναι κοντα :alien:

route 66
17/01/2010, 19:29
"ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΗΛΙΘΙΟ ΜΕΤΡΟ...και απορώ πως συμφωνείτε κιόλας με αυτό."

:a1:
αμα γινει θα μας τα παρουν πολυ χοντρα.ξυπνηστε παιδια

project.breeze
17/01/2010, 19:30
Όντως το μέτρο είναι περίεργο.Ίσως όμως επειδή είναι δοκιμασμένο στο εξωτερικό (άκουσα ότι εφαρμόζεται στην Ολλανδία) δεν είναι όπως το φανταζόμαστε.Προσωπικά θα προτιμούσα τα τέλη κυκλοφορίας να διατηρηθούν και να πληρώνονται με βάση τις εκπομπές ρύπων

catmaster
17/01/2010, 19:41
Δηλαδή ρε παιδιά είναι προτιμητέο το χαράτσι που έπεσε φέτος σε όλα τα οχήματα από το "ο ρυπαίνων πληρώνει" ;;; :rolleyes: :confused:

notakos600
17/01/2010, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δηλαδή ρε παιδιά είναι προτιμητέο το χαράτσι που έπεσε φέτος σε όλα τα οχήματα από το "ο ρυπαίνων πληρώνει" ;;; :rolleyes: :confused:


+1000

Gandalf dr685sm
17/01/2010, 19:49
βρε catmaster... ή Σκύλα ή Χάρυβδη;... δεν μπορεί να γίνει δηλαδή βάση ρύππων; Πόσο δύσκολο είναι αυτό; Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κάρτα καυσαερίων εν ισχύ και μια κατηγοριοποίηση οχημάτων ανά ηλικία, ρύππους και κυβικά. Ενα κατάλογο ρε παιδί μου που θα έχουν και θα κάνουν αντιστοιχία/σύγκριση στο τι πρέπει να πληρώσεις.

Και αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα στο Υπουργείο που έχει και online με τα ΚΤΕΟ.. και έχει όλα τα στοιχεία των οχημάτων. Λίγο σχέδιο και δουλειά θέλει.. οχι πονάει δόντι.. κόψει κεφάλι.

Gandalf

SeNNinhA
17/01/2010, 19:51
1ον συμφωνώ με οποιοδήποτε μετρό κάνει αναλογικοτερα τα τέλη αλλά αν δεν δω την τελική μορφή του δεν μπορώ να πω περισσότερα. Η ιδέα πάντως είναι αποδεκτή.

2ον τα μηχανάκια ΔΕΝ καίνε λιγότερο αλλά περισσότερο αναλογικά με τα κυβικά τους. Τώρα πια ένα μέσο αυτοκίνητο 1600 κυβικών καίει λιγότερο από 7 λίτρα/ 100 χιλιόμετρα τιμή που μόνο τα on-off και τα μικρού και μεσαίου κυβισμού street βγάζουν αλλά με τα μισά κυβικά του αυτοκινήτου, με ελάχιστα κιλά και με δυνατότητα μεταφοράς 2 επιβατών μόνο. Οι μηχανές είναι πια πιο ρυπογωνες αναλογικά με τα αυτοκίνητα και μόνο μέσα σε κίνηση στην πόλη έχουν πια μικρό πλεονέκτημα.

stefanos
17/01/2010, 19:57
Το μόνο σωστό και δίκαιο.
Όποιος κυκλοφορεί-καταναλώνει-φθείρει το δρόμο πληρώνει.
Όλα τα άλλα είναι αδικία.
Και μάλιστα πληρώνεις με την κατανάλωση, άρα είναι κίνητρο για οικονομικότερα οικολογικότερα αυτοκίνητα και πιό μαλακό πόδι στο γκάζι.
Θα πάρουμε και κάνα ποδήλατο κάνα μετρό.
Θα πληρώσουμε παραπάνω την πίτσα και το σουβλάκι που θα φέρει ο ντελιβεράς, να πληρώσουμε.

nobody
17/01/2010, 19:57
τι λεμε ρε παιδια?

να πληρωνουμε με βαση τα χιλιομετρα που διανυουμε?

μπορει για καποιους να ακουγεται πιο σωστο αυτο(η λογικη "αφου χρησιμοποιεις περισσοτερο το αυτοκινητο σου--->διανυεις περισσοτερα χιλιομετρα--->αρα πρεπει και τα τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ να ειναι πιο ακριβα),αλλα σκεφτειτε και ολους εμας που διανυουμε τουλαχιστον 60 χλμ να παμε στην δουλεια μας καθε μερα.δηλαδη,οσοι μενουν κινετα ας πουμε και δουλευουν αθηνα(και δεν ειναι λιγοι) η οσοι μενουν γαλατσι και δουλευουν αγιους θεοδωρους(και απο αυτους εχουμε) η ακομα οσοι μενουν μαρουσι και δουλευουν χαιδαρι(ναι υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις) θα πρεπει να τα σκαμε χοντρα??για να παμε στη δουλεια μας θα πρεπει να δινουμε το μισο μηνιατικο??

για σταθειτε ρε παιδια...

MikeG
17/01/2010, 20:02
Πουλάει ο καθένας ότι έχει και δεν έχει σε αυτή τη "χώρα" και μετακομίζει σε κάποια άλλη.
Δε βλέπω άλλη λύση πλέον.

Gandalf dr685sm
17/01/2010, 20:03
Εκείνο που δεν καταλαβαίνει το χοντροκέφαλο κάποιων είναι πως....

ΚΑΘΕ ΑΥΞΗΣΗ ΣΕ ΚΑΥΣΙΜΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ Π-Α-Ν-Τ-Α!!!

Το μέτρο του καυσίμου δεν μπορεί να γίνει επιλεκτικά! Δηλαδή θα έχει ξεχωριστή αντλία για Ι.Χ. και άλλη για διανομείς, φορτηγά, μεταφορείς κοκ;

Καλά πίτουρο έχει το κεφάλι σας μέσα;

Πως θα σας φαίνεται να πληρώνετε μια αύξηση 10% πάνω σε όλα; Γιατί αυτό θα γίνει αν πάει ενα 11 λεπτο πάνω η βενζίνη στο λίτρο;

Gandalf

TROOPER
17/01/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πουλάει ο καθένας ότι έχει και δεν έχει σε αυτή τη "χώρα" και μετακομίζει σε κάποια άλλη.
Δε βλέπω άλλη λύση πλέον.

γυρισες φρικαρισμενος πουλακι μου?:lol:

MikeG
17/01/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γυρισες φρικαρισμενος πουλακι μου?:lol:



:( :( :(

TROOPER
17/01/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:( :( :(

ωχ καταλαβα...

stefanos
17/01/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εκείνο που δεν καταλαβαίνει το χοντροκέφαλο κάποιων είναι πως....

ΚΑΘΕ ΑΥΞΗΣΗ ΣΕ ΚΑΥΣΙΜΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ Π-Α-Ν-Τ-Α!!!

Το μέτρο του καυσίμου δεν μπορεί να γίνει επιλεκτικά! Δηλαδή θα έχει ξεχωριστή αντλία για Ι.Χ. και άλλη για διανομείς, φορτηγά, μεταφορείς κοκ;

Καλά πίτουρο έχει το κεφάλι σας μέσα;

Πως θα σας φαίνεται να πληρώνετε μια αύξηση 10% πάνω σε όλα; Γιατί αυτό θα γίνει αν πάει ενα 11 λεπτο πάνω η βενζίνη στο λίτρο;

Gandalf

Δηλαδή αυτό που σου κάνει άδικο?
Γιατί να γίνει επιλεκτικά?
Εφόσον τα πάντα μεταφέρονται να πληρώσουμε όπως το κάνουμε είδη άλλωστε.
Αυτοί που τα καταναλώνουν να πληρώσουν το επιπλέον κόστος.
Η νταλίκα δηλαδή πρέπει να κυκλοφορεί ατελώς όπως τώρα και να πληρώνουμε οι υπόλοιποι?

nobody
17/01/2010, 20:18
οχι φιλε μου να μην γινεται επιλεκτικα

πρωτον,δεν ηξερα οτι η νταλικα κηκλοφορει ατελως

δευτερον,αν ειναι ετσι,συμφωνω να πληρωσει και μαλιστα αρκετα

αλλα κι εμεις ολοι τι θα γινουμε δηλαδη?

stefanos
17/01/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
οχι φιλε μου να μην γινεται επιλεκτικα

πρωτον,δεν ηξερα οτι η νταλικα κηκλοφορει ατελως

δευτερον,αν ειναι ετσι,συμφωνω να πληρωσει και μαλιστα αρκετα

αλλα κι εμεις ολοι τι θα γινουμε δηλαδη?

Πληρώνει και η νταλίκα ,τυπικά βέβαια συγκριτικά με με αυτά που θα πλήρωνε με την λογική των τελών των υπολοίπων αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Το θέμα είναι ότι ένα κονδύλι που πρέπει να εισπραχθεί σαν τέλη όταν μοιραστεί στην κατανάλωση όλων θα είναι δικαιότερο γιά όλους.
Στην τελική κάποιοι που κάνουν βόλτες με το αυτοκίνητο μπορεί να κάτσουν και στο σπίτι τους να πηγαίνουμε ευκολότερα στη δουλειά μας.
Και τελικά μπορεί να έρθει και φτηνότερα στα μικρομεσαία αυτοκίνητα που έχει ο πολύς κόσμος.

Ιznogood
17/01/2010, 20:49
Το δικαιοτερο, οποιος δηλ. χρησιμοποιει τις παροχες να πληρωνει φορο μονο ενας βρηκε να το υπερασπιστει:confused:

+950 φιλτατε Στεφανε...:a19:

caesarsk
17/01/2010, 20:50
και ερχομαι εγω τωρα να ρωτήσω

Ταξιδεύω για δουλειά τουλάχιστον 2 μέρες την εβδομάδα και οποτε μπορω κανω και την βολτά μου με την μηχανή.

Οπου μπορώ να αποφύγω να πάρω το αυτοκίνητο και να παω με αεροπλάνο το κάνω, αλλά καιι πάλι κάνω, και δεν είναι υπερβολή, 30000 χλμ τον χρονο με το αυτοκίνητο (το αυτοκίνητο το πήρα 12/2004 και τώρα 12/2009 έχω 161000 χλμ), και με την μηχανή 20000 χλμ...με το νέο μέτρο και αφού από την εταιρεία δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω τιποτα για τα εξτρά τέλη θα πρέπει να πληρώσω 528 Ευρώ για το αυτοκίνητο (αν θεωρήσω ότι 0,11 Ευρώ θα ειναι ο φορος στο καύσιμο) και 154 Ευρώ στην μηχανή...ΤΕΛΙΚΑ τώρα που βλέπω τα νουμέρα κερδισμένος είμαι σε σχέση με τα φετινά!!!

Ιznogood
17/01/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
και ερχομαι εγω τωρα να ρωτήσω

Ταξιδεύω για δουλειά τουλάχιστον 2 μέρες την εβδομάδα και οποτε μπορω κανω και την βολτά μου με την μηχανή.

Οπου μπορώ να αποφύγω να πάρω το αυτοκίνητο και να παω με αεροπλάνο το κάνω, αλλά καιι πάλι κάνω, και δεν είναι υπερβολή, 30000 χλμ τον χρονο με το αυτοκίνητο (το αυτοκίνητο το πήρα 12/2004 και τώρα 12/2009 έχω 161000 χλμ), και με την μηχανή 20000 χλμ...με το νέο μέτρο και αφού από την εταιρεία δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω τιποτα για τα εξτρά τέλη θα πρέπει να πληρώσω 528 Ευρώ για το αυτοκίνητο (αν θεωρήσω ότι 0,11 Ευρώ θα ειναι ο φορος στο καύσιμο) και 154 Ευρώ στην μηχανή...ΤΕΛΙΚΑ τώρα που βλέπω τα νουμέρα κερδισμένος είμαι σε σχέση με τα φετινά!!!

1) Κακως δε τα βαζεις στα εξοδα της εταιρειας...ας μη το αναλυσουμε αλλο.
2) Αν γινει ο φορος επι του καυσιμου δε θα πληρωνεις τελη κυκλοφοριας.
3) 30000χλμ το χρονο και αν υποθεσουμε πως καις 10lt/100 xlm(υπερτιμημενο ετσι!) μας κανει 3000lt επι το 0,11 του φορου =330? φορο.
4) Γιατι να πληρωνει τον ιδιο φορο καποιος που κανει 10000χλμ το χρονο με σενα που κανεις 30000. Γιαυτον δεν ειναι αδικο?
:wave2:

dimitrisag
17/01/2010, 21:14
Μπράβο μας ρε παιδιά! Συγχαριτίρια! Χάψαμε το παιχνίδι και άγιος ο θεός... Θα τα βάζει το μοτοσυκλετιστής με τον οδηγό νταλίκας γιατί ο οδηγός νυαλίκας καίει περισσότερο και ο μοτοσυκλετιστής πληρώνει τα ίδια. Θα τα βάζει ο χ με τον ψ για το ποιος θα πληρώσει τα πιο πολλά. Και μάλιστα ξεχνάμε την αφορμή... Όλα αυτά τα μέτρα-λαιμητόμοι για τον λαό έρχοντε αφορμόμενα την ρύπανση κλπ κλπ. Και αναρωτιέμαι εγώ: "ρε π*!στη μου, κάθε μέρα σηκώνομαι να πάω πανεπηστίμιο, μετά δουλειά, μέσα μεταφοράς δεν υπάρχουν και αυτά που υπάρχουν είναι άστα να πάνε... Και το εισητήριο 0,5? μου λένε... Και οι γραμμές μειώθηκαν γιατί δεν συμφέρουν τον ΟΑΣΑ Α.Ε. μου λένε. Και μην αργήσεις γιατί θα σε απολύσουμε, μου λένε. Και οι μεγαλοφάμπρικες δεν βάζουν φίλτρα γιατί κοστίζουν μου λένε. Και στην φάμπρικα φίλτρα δεν βάζουν γιατί θα κάνουμε ζημιά στην εθνική οικονομία μου λένε. Και ο ρυπαίνον πληρώνει και πράσινες οικονομίες μου λένε."
Και λέω κι εγώ: "Ρυπαίνον πληρώνει=πληρώνει άρα ρυπαίνει. Φόρος στο κεφάλαιο δεν υπάρχει, η κυβέρνηση υποσχέθηκε πως θα τον μειώσει κιάλο για να βγούμε λέει από την κρίση. Άρα το κεφάλαιο θα μολύνει. Γιατί μπορεί. Εγώ όμως δεν μολύνω. Αλλά πάλι πληρώνω για να μπορεί να μολύνει το κεφάλαιο."

Λοιπόν παιδιά επειδή πόνεσε ήδη το κεφάλι μου, μην πέφτουμε στην παγίδα. Ο καθένας μας εδώ θέλει να ζει σε ένα όμορφο περιβάλλον, να μπορεί να χαίρεται την ζωή του, να αναπνέει. Και ξέρετε γιατί το θέλουμε; Γιατί απλά δεν το έχουμε. Γιατί έχουν βάλει καλά το χεράκι τους μέσα οι Στασινόπουλοι, MIG, και λοιπές Α.Ε. ώστε το δέντρο να μεταφράζεται σε ?. Τους συγοντάρει και η ??. Και τώρα μας καλεί να πληρώσουμε άλλο ένα σπασμένο τους.

Και ρωτάω: Υπάρχει κανεις εδώ μέσα που πιστεύει πως 1000 hayabusa μολύνουν περισσότερο το περιβάλλον από τους κτηματομεσίτες και τις οικοδομικές Α.Ε. που έκαψαν όλοι την Ελλάδα; Μάληστα αυτοί πήραν και επιδοτήσεις για την εξυγείανση λέει των κεφαλαίων τους. Επειδοτήσεις οι κάτοικοι της Ηλιας ακόμα δεν πήραν, αλλά η κ.κ. Λούκα Κατσέλη εξ' ονόματος της Κυβέρνησης πέρασε τροπολογία που οι επιχειρήσεις θα αποζημιωθούν ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ. Επιχειρήσεις λέει. Όλες. Όχι μόνο το καμένο ξυλουργείο. Αλλά και η βιομηχανία τροφίμων που παρότη δεν κάηκε θα απο"ζημειωθεί". Αλλά ο κάτοικος της Ηλίας θα πληρώσει και τα τέλη κυκλοφορίας και τα "πράσινα πρόστημα". Γιατί μολύνει το hilux το περιβάλλον. Γιατί το κλιματιστικό είναι η αιτία της τρύπας του όζοντος.

Κούρασα... Αλλά κανένας εργαζόμενος δεν πρέπει να φάει την μούφα και να την απολαύσει κιόλας. Ας μας βρουν μπροστά τους... Έχουμε πολλά χμ δρόμων να διανύσουμε. Και με τα δύκυκλα και με τα πόδια όμως...:)

Εχετλαίος
17/01/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Το δικαιοτερο, οποιος δηλ. χρησιμοποιει τις παροχες να πληρωνει φορο μονο ενας βρηκε να το υπερασπιστει:confused:

+950 φιλτατε Στεφανε...:a19:


To δικαιότερο θα ήταν η ισονομία και η ύπαρξη συνείδησης...

Ιznogood
17/01/2010, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
To δικαιότερο θα ήταν η ισονομία και η ύπαρξη συνείδησης...
Αρα...:confused:

postman
17/01/2010, 21:59
Απορω πως δεν καταλαβαινουν μερικοι ποσο αδικα ειναι τα τελη βαση ρυπων, αφου επιβαρινουν τους φτωχοτερους, που δεν μπορουν να αγορασουν καινουργιο αυτοκινητο. Και απαντηστε μου κυριε Gandalf, ποιο εκπεμπει συνολικα περισσοτερους ρυπους, το χιλιαρακι Polo του '82 του συνταξιουχου πατερα μου που κανει 4000km τον χρονο, ή ενα ολοκαινουργιο 1600, που κανει 30000km τον χρονο; Τα τελη βαση ρυπων θα ηταν δικαια αν ολοι καναμε τα ιδια χιλιομετρα. Επισης αν το παιξουμε οικολογοι και δουμε το θεμα ολιστικα, θα πρεπει να συνυπολογισουμε την επιβαρυνση του περιβαλλοντος απ' την κατασκευη ενος καινουργιου αυτοκινητου, σε σχεση με καποιο παλιοτερο, που επιβαρινη το περιβαλλον με την συντηρηση του μονο και την επιπλεον καταναλωση.

dimitrisag
17/01/2010, 22:33
Ρε σεις, ούτε τα αμάξια ούτε οι μηχανές ούτε τα κλιματιστικά ούτε τα νοικοκυριά καταστρέφουν το περιβάλλον. Το περιβάλλον καταστρέφεται από την ανεξέλεγκτη κερδοφορία ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Αν τα πράγματα ήταν κεντρικά σχεδιασμένα για τον λαό δεν θα υπήρχε καν η μόλυνση. Ξεκάθαρες κουβέντες για να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε και περεταίρω. Τώρα τα τέλη είτε τα λένε "πράσινα" είτε "οικολογικά" είτε όπως θέλουν, είναι για να μας δημιουργίσουν την συνείδηση του θύτη και μέσα από ένα άλλο δρομάκι να περάσουν ότι αντιλαϊκό μπορούν το μονομπλόκ ??-ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Δεν ήρθαν ουρανοκατέβατα ούτε τα τέλη ούτε το "ρυπαίνον πληρώνει". Η συγκεκριμένη πολιτική εφαρμόζεται εδώ και πολλά χρόνια στην Γερμανία, ακόμα και με τα τέλη, αλλά η μόλυνση συνεχίζει τους ανοδικούς της ρυθμούς στο "ράιχσταγκ" της βαριάς βιομηχανίας.

Άιντε να δούμε. Δεν θέλει και πολύ φιλοσοφία το πράγμα! Και μην υπάρχει η λογική του "μη χειρον βέλτηστον". Άμα η οικονομία, η παραγωγή, και η κατανάλωση ήταν όλα κεντρικά σχεδιασμένα προς όφελος πάντα του λαού τότε οι δείκτες μονοξυδείου και λοιπών ρυπογώνων θα έπεφταν κατακόρυφα.

Αλλά και από την άλλη να το δούμε, σήγουρα ένα prius καίει πάααρα πολύ λιγότερο από μία ascona του 80 δεν αντιλέγω. Αλλά ρωτώ. Όταν η toyota και η κάθε toyota μου ζητάει να πληρώσω 10000+++? για να μην μολύνω εγώ το περιβάλλον, σε έναν μεροκαματιάρι ο οποίος δεν ξέρει και μέχρι πόσο θα έχει μισθό στο τσαρδί του τότε τι να κάνω; Να πληρώσω τα τέλη ή τον φόρο στα καύσιμα ή τον φόρο στα μπατζάκια μου τέλος πάντων και να με έχουν στο χέρι από κει; 'Η μήπως να χρεωθώ σε καμια τράπεζα και να με έχουν στο χέρι οι τράπεζες;

Με λίγα λόγια μπρος γκρεμός και πίσω ρέμμα.

Ε λοιπόν, ούτε τον γκρεμό, ούτε το ρέμμα. 'Η μήπως έχω άδικο;

Ιznogood
17/01/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag

Αλλά και από την άλλη να το δούμε, σήγουρα ένα prius καίει πάααρα πολύ λιγότερο από μία ascona του 80 δεν αντιλέγω.

Να προσθεσω κατι που μαλλον δε λαμβανουμε υποψην μας..., το οτι ενα prius και καθε "prius" καιει πολυ λιγοτερο δεν το κανει απαραιτητα λιγοτερο ρυπογονο. Μονο οι μπαταριες του ειναι τοσο τοξικες ωστε να μολυνουν ολο τον Σαρωνικο αλλη μια φορα. Η κατασκευη του κοστισε σε ρυπογονο ενεργεια...ή μηπως η toyota "φορτωνει" απο αιολικα παρκα και δε το ξερω.
Τα πληρως ηλεκτρικα φορτιζονται απο τη μπριζα της ΔΕΗ, τι καταναλωνει η ΔΕΗ?... :wave2:

Τελος παντων.., ολη αυτη η περιβαλοντικη φασαρια μονο φασαρια ειναι ;)

dimitrisag
17/01/2010, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Να προσθεσω κατι που μαλλον δε λαμβανουμε υποψην μας..., το οτι ενα prius και καθε "prius" καιει πολυ λιγοτερο δεν το κανει απαραιτητα λιγοτερο ρυπογονο. Μονο οι μπαταριες του ειναι τοσο τοξικες ωστε να μολυνουν ολο τον Σαρωνικο αλλη μια φορα. Η κατασκευη του κοστισε σε ρυπογονο ενεργεια...ή μηπως η toyota "φορτωνει" απο αιολικα παρκα και δε το ξερω.
Τα πληρως ηλεκτρικα φορτιζονται απο τη μπριζα της ΔΕΗ, τι καταναλωνει η ΔΕΗ?... :wave2:

Τελος παντων.., ολη αυτη η περιβαλοντικη φασαρια μονο φασαρια ειναι ;)

Κατά κάποιο τρόπο η προσέγγυσή σου βρίσκει κι εμένα σύμφωνο. Το θέμα είναι κι εκεί που πρέπει να προσέξουμε πάααρα πολύ είναι στα συμπεράσματα που πρέπει να βγουν μέσα από την ίδια την καθημερινότητα. Το θέμα δεν είναι να ρίχνουμε κάθε μέρα 10 χαστούκια στην μάπα μας και 50 πατερημά για το ότι πήγαμε μια βόλτα με την μηχανή ή με το αμάξι και πώπω παναγια φανεωμένη μου πόσο μόλυνα το περιβάλλον, σχόρα με. Άμα θέλουμε ΚΑΙ ζωντανό περιβάλλον (στην τελική ρε παιδιά ε δεν είναι και το μήζον πρόβλημα αυτό. ή μήπως ο άνεργος στην ζώνη που προφανώς ΔΕΝ έχει αμάξι ξυπνάει κάθε μέρα με την σκοτούρα πόσο μόλυνε το περιβάλλον) πρέπει να στρέψουμε ΕΜΕΙΣ τα πυρά στους κύριους υπαίτιους με σωστά προσανατολισμένη γραμμή πάλλης. Γιατί και η γενικόλογη "αγαπώ τις μελισσούλες και τα ζουζούνια στους αγρόκηπους" λογική δεν είναι σε καμία περίπτωση φιλοπεριβαλλοντική. Φαντασμένη ενασχόλιση μικροαστών, θα την έλεγα.

Ε και στην τελική ΔΕΝ ΜΟΛΙΝΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ! ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΕ ΧΑΡΑΤΣΙΑ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ!

Εχετλαίος
18/01/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Ε και στην τελική ΔΕΝ ΜΟΛΙΝΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!

Εκτός θέματος μια μικρή παρατήρηση με όλο το σεβασμό.
Μόλυνση παθαίνουν μονάχα οι ζωντανοί ιστοί που τους συνιστούν ζωντανά κύτταρα, όπως και ακύτταροι μικροοργανισμοί (λχ ιοί) ή τμήματα γεννετικού υλικού που δε συνιστούν ούτε μικροοργανισμούς ούτε κυτταρα μετά την ανάμιξη με άλλα υλικά διάφορης σύστασης και προέλευσης..

Το περιβάλλον, η Γαία μας, "παθαίνει", υφίσταται (από εμάς, τους γενναίους το φρόνημα) Ρύπανση.


:wave2:

stefanos
18/01/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Κατά κάποιο τρόπο η προσέγγυσή σου βρίσκει κι εμένα σύμφωνο. Το θέμα είναι κι εκεί που πρέπει να προσέξουμε πάααρα πολύ είναι στα συμπεράσματα που πρέπει να βγουν μέσα από την ίδια την καθημερινότητα. Το θέμα δεν είναι να ρίχνουμε κάθε μέρα 10 χαστούκια στην μάπα μας και 50 πατερημά για το ότι πήγαμε μια βόλτα με την μηχανή ή με το αμάξι και πώπω παναγια φανεωμένη μου πόσο μόλυνα το περιβάλλον, σχόρα με. Άμα θέλουμε ΚΑΙ ζωντανό περιβάλλον (στην τελική ρε παιδιά ε δεν είναι και το μήζον πρόβλημα αυτό. ή μήπως ο άνεργος στην ζώνη που προφανώς ΔΕΝ έχει αμάξι ξυπνάει κάθε μέρα με την σκοτούρα πόσο μόλυνε το περιβάλλον) πρέπει να στρέψουμε ΕΜΕΙΣ τα πυρά στους κύριους υπαίτιους με σωστά προσανατολισμένη γραμμή πάλλης. Γιατί και η γενικόλογη "αγαπώ τις μελισσούλες και τα ζουζούνια στους αγρόκηπους" λογική δεν είναι σε καμία περίπτωση φιλοπεριβαλλοντική. Φαντασμένη ενασχόλιση μικροαστών, θα την έλεγα.

Ε και στην τελική ΔΕΝ ΜΟΛΙΝΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ! ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΕ ΧΑΡΑΤΣΙΑ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ!

Το θέμα είναι οτι το χαράτσι το πληρώνουμε.
Και σίγουρα χρειάζεται προσανατολισμένη γραμμή και οχι μέτρα εντυπωσιασμού, αλλά αν βάλεις στην εξίσωση και τον άνεργο στη ζώνη, τότε τα πράγματα ζορίζουν.
Γιατί εκεί το περιβάλλον έρχεται αντιμέτωπο με το ήδη δύσκολο μεροκάματο.
Ενώ ο περιορισμός των άσκοπων μετακινήσεων ή η χρήση μοτοσυκλέτας η ΜΜΜ είναι κάτι που περνάει από το χέρι μας.
Και σωστά οι μελισούλες και τα λουλουδάκια είναι ρομαντισμοί όπως και τα οικολογικά αυτοκίνητα απάτη.

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 08:36
Δεν μου λέτε... ΕΙΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ Η ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ...

Έχετε την ιδέα οτι ο φόρος καυσίμου θα επιβαρρύνει μόνο τα τέλη και την κίνηση οχημάτων;

Νο1... Που θα μετακυλήσει ο μεταφορέας το αυξημένο τέλος χρήσης;
Νο2... Που θα μετακυλήσει ο διανομέας το αυξημένο κόστος χρήσης΄
Νο3... που θα μετακυλήσει ο επιχειρηματίας το αυξημένο κόστος μεταφοράς πρώτων υλών;
Νο4.. Πόσο νομίζετε οτι θα αυξηθεί το κόστος ανταλλακτικών, κόστος πρώτων υλών προς επεξεργασία, οικοδομικές δραστηριότητες κτλ...

Μόλις ο φόρος καυσίμου πάει στα 0,11cents (δηλαδή περίπου 10% πάνω στο λίτρο) ΟΛΟΙ... ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ... ΟΛΟΙ.. αυτό το κόστος θα το μετακυλήσουν στον τελικό καταναλωτή.

Έτσι αν πληρώνατε ενα σετάκι ελαστικών 300 ευρώ .. θα το πληρώνετε τώρα 330...
Αν δίνατε στο supermarket 300 ευρώ τον μήνα (οι εργένηδες) θα δίνετε 330 συν τα δικά σας έξοδα σε τέλη-φόρο.

Μπορείτε να σκεφτείτε λίγο περισσότερο απο το τι όχημα καβαλάτε;... αν τα γενικά σας έξοδα ήταν 10.000 ευρώ τον χρόνο τώρα θα είναι 11.000.

Και ναι... στην τελική... αίντε και υποχρεωθήκαμε και τα δώσαμε στο όνομα της "περιβαντολογικής συνείδησης"... Είναι δυνατόν να πιστεύουμε οτι η ανταπόδωση του τιμήματος θα γυρίσει σε εμάς;.. έχει γίνει πολλές φορές αυτό για να γίνει και τώρα;

Ή θα αποσυρθούν μήπως τα ρυπόγονα οχήματα με αυτό το μέτρο;

Είστε σοβαροί τώρα;... μπορείτε να δείτε πέρα απο την δική σας μεριά που λέει πως έχω ενα Ι.Χ. 1000cc και μια μηχανή 600cc άρα δεν με νοιάζει;... Γιατί δεν θα πληρώσετε μόνο αυτά...θα πληρώσετε ενα συνολικό πακέτο 10% πάνω.

Όταν ξυπνήσετε λοιπόν και δείτε την φάκα με τα δόντια πίσω απο τυράκι... τα ξαναλέμε.

Εδώ δεν είναι Ολλανδία για να περάσουν ειδικά "φίλτρα" στο ποιός πρέπει και ποιός δεν πρέπει να πληρώσει. Εδώ θα πέσει ενα χαράτσι - κεφαλικός 10% και θα πεί πληρώστε κορόϊδα ... και τα δικά μας Ι.Χ. κάποιων κυβικών που κάνουν χιλιάδες χλμ κάθε μήνα (για τα βουλευτικά και δημόσια οχήματα μιλώ)...

ΡΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΛΕΜΕ.... καλά σας(μας) κάνουν...

Gandalf

stefanos
18/01/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν μου λέτε... ΕΙΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ Η ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ...

Έχετε την ιδέα οτι ο φόρος καυσίμου θα επιβαρρύνει μόνο τα τέλη και την κίνηση οχημάτων;

Νο1... Που θα μετακυλήσει ο μεταφορέας το αυξημένο τέλος χρήσης;
Νο2... Που θα μετακυλήσει ο διανομέας το αυξημένο κόστος χρήσης΄
Νο3... που θα μετακυλήσει ο επιχειρηματίας το αυξημένο κόστος μεταφοράς πρώτων υλών;
Νο4.. Πόσο νομίζετε οτι θα αυξηθεί το κόστος ανταλλακτικών, κόστος πρώτων υλών προς επεξεργασία, οικοδομικές δραστηριότητες κτλ...

Μόλις ο φόρος καυσίμου πάει στα 0,11cents (δηλαδή περίπου 10% πάνω στο λίτρο) ΟΛΟΙ... ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ... ΟΛΟΙ.. αυτό το κόστος θα το μετακυλήσουν στον τελικό καταναλωτή.

Έτσι αν πληρώνατε ενα σετάκι ελαστικών 300 ευρώ .. θα το πληρώνετε τώρα 330...
Αν δίνατε στο supermarket 300 ευρώ τον μήνα (οι εργένηδες) θα δίνετε 330 συν τα δικά σας έξοδα σε τέλη-φόρο.

Μπορείτε να σκεφτείτε λίγο περισσότερο απο το τι όχημα καβαλάτε;... αν τα γενικά σας έξοδα ήταν 10.000 ευρώ τον χρόνο τώρα θα είναι 11.000.

Και ναι... στην τελική... αίντε και υποχρεωθήκαμε και τα δώσαμε στο όνομα της "περιβαντολογικής συνείδησης"... Είναι δυνατόν να πιστεύουμε οτι η ανταπόδωση του τιμήματος θα γυρίσει σε εμάς;.. έχει γίνει πολλές φορές αυτό για να γίνει και τώρα;

Ή θα αποσυρθούν μήπως τα ρυπόγονα οχήματα με αυτό το μέτρο;

Είστε σοβαροί τώρα;... μπορείτε να δείτε πέρα απο την δική σας μεριά που λέει πως έχω ενα Ι.Χ. 1000cc και μια μηχανή 600cc άρα δεν με νοιάζει;... Γιατί δεν θα πληρώσετε μόνο αυτά...θα πληρώσετε ενα συνολικό πακέτο 10% πάνω.

Όταν ξυπνήσετε λοιπόν και δείτε την φάκα με τα δόντια πίσω απο τυράκι... τα ξαναλέμε.

Εδώ δεν είναι Ολλανδία για να περάσουν ειδικά "φίλτρα" στο ποιός πρέπει και ποιός δεν πρέπει να πληρώσει. Εδώ θα πέσει ενα χαράτσι - κεφαλικός 10% και θα πεί πληρώστε κορόϊδα ... και τα δικά μας Ι.Χ. κάποιων κυβικών που κάνουν χιλιάδες χλμ κάθε μήνα (για τα βουλευτικά και δημόσια οχήματα μιλώ)...

ΡΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΛΕΜΕ.... καλά σας(μας) κάνουν...

Gandalf

Τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?
Αύξηση 10% στο καύσιμο στην ΕΛΛΑΔΑ θα φέρει 10% αύξηση στην τελική τιμή του προϊόντος?
Κάπου έχεις κάνει λάθος.
Η μεταφορά κοστίζει το φορτηγό τον οδηγό τα τέλη τα διόδια τα ανταλακτικά τα σέρβις τα καύσιμα και τους φόρους.
Ναι από Θεσσαλονίκη η νταλίκα θα έρχεται με 1100 αντί με 1000 που έρχεται σήμερα και οι 20 τόνοι εμπόρευμα θα επιβαρυνθούν εκατό ευρώ.
Όχι τόσο σημαντικό.
Αντίθετα σημαντικό είναι να μην πληρώνει ο συνταξιούχος τέλη για το αυτοκίνητο που έχει για να πάει σούπερ μάρκετ μια φορά την βδομάδα.
Και αν γουστάρει ο κύριος η η κυρία με το hemi που καίει 1 λίτρο το χιλιόμετρο να βολτάρει ας πληρώσει την μαγκιά του αναλόγως.

notakos600
18/01/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?
Αύξηση 10% στο καύσιμο στην ΕΛΛΑΔΑ θα φέρει 10% αύξηση στην τελική τιμή του προϊόντος?
Κάπου έχεις κάνει λάθος.
Η μεταφορά κοστίζει το φορτηγό τον οδηγό τα τέλη τα διόδια τα ανταλακτικά τα σέρβις τα καύσιμα και τους φόρους.
Ναι από Θεσσαλονίκη η νταλίκα θα έρχεται με 1100 αντί με 1000 που έρχεται σήμερα και οι 20 τόνοι εμπόρευμα θα επιβαρυνθούν εκατό ευρώ.
Όχι τόσο σημαντικό.
Αντίθετα σημαντικό είναι να μην πληρώνει ο συνταξιούχος τέλη για το αυτοκίνητο που έχει για να πάει σούπερ μάρκετ μια φορά την βδομάδα.
Και αν γουστάρει ο κύριος η η κυρία με το hemi που καίει 1 λίτρο το χιλιόμετρο να βολτάρει ας πληρώσει την μαγκιά του αναλόγως.


Η σωστότερη άποψη κατ' εμέ.

Εχετλαίος
18/01/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αύξηση 10% στο καύσιμο στην ΕΛΛΑΔΑ θα φέρει 10% αύξηση στην τελική τιμή του προϊόντος?


Τουλάχιστον! Το ολιγότερο! Ουδέποτε έγινε το αντίθετο!

Ιznogood
18/01/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν μου λέτε... ΕΙΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ Η ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ...
Gandalf

τρεις το λάδι, τρεις το ξίδι, έξι το λαδόξιδο ...:lol:

jfx
18/01/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν μου λέτε... ΕΙΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ Η ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ...

.....

Gandalf

θεωρητικά πάντα:

τα σημερινα τέλη μετακυλίονται στην τελικη τιμη του προιοντος.
Αντι των τελών, θα μετακυλίεται ο φορος βενζίνης.
Στα ιδια ερχόμαστε, παντα θεωρητικά.

Ακομα κι αν λόγω χιλιομετρων, τα επαγγελματικά οχηματα τελικα θα πληρωνουν ως φορο επι της βενζίνης περισσοτερα απο οσα δινουν σημερα για τέλη, θα τα γλυτωνεις εσύ από την καταναλωση του δικου σου αυτοκινήτου οπου ο συνολικος φορος σου απο την βενζίνη θα βγαίνει λιγότερος από
όσα πληρώνεις τωρα για τέλη.

Θεωρητικά πάντα αυτά, καθώς αν τωρα το κρατος βγαζει ας πουμε χ ευρω απο τα τέλη, ο φορος θα γινει τοσος ωστε αυτο το ποσο να αυξηθεί. κατά τα άλλα μια χαρά ειναι το μετρο.


επίσης μιλάμε για φόρο επι της βενζίνης και μαλλον επί των καυσίμων κίνησης, οχι επι του αργού πετρελαίου οποτε δεν παιρνουν όλα αυτο το 10% που λετε ή οσο θα ειναι πανω.

και ξαναλεω πως όλα αυτά θεωρητικά. στη πραξη μας εχουν συνηθίσει στις εκπλήξεις!

Manalishi
18/01/2010, 09:47
Το πετρέλαιο ακόμα ειναι κάτω απο τα 80 δολλάρια, όταν πάει στα 100, πόσο θα φτάσει τότε η βενζίνη με όλους αυτούς τους φόρους?

Και κάτι άλλο, άμα πληρώνω 20 λεπτά παραπάνω στο λίτρο, θα αποκτήσει οικολογική συνείδηση το αυτοκίνητό μου? θα φτιάξει το περιβάλλον? θά κλείσει η μ...τρυπα του όζοντος? Εγώ θα κόψω το κάπνισμα και τις άλλες σπατάλες μου και θα το ρίξω στην βενζίνη, πόσα περισσότερα θα χάσει το κράτος έτσι?

Ας μην γελιόμαστε, το μετρο είναι απλά εισπρακτικό, όπως όλα τα άλλα στην Ελλάδα...Δεν υπάρχει τίποτα το οικολογικό σε αυτό..

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 09:53
πείτε τα ρε παιδιά... γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε τώρα. Οτι προσθέτει στην βενζίνη σαν κόστος πειράζει όλων τις τσέπες... και περισσότερο αυτών που δεν έχουν να δώσουν κάτι παραπάνω.

Gandalf

nickald
18/01/2010, 10:22
Το μετρο λειτουργει μια χαρα σε αλλες χωρες...


Αλλα οπως ειπε και ενας συμφορουμιτης ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Δεν μπορω να δω τιποτα περισσοτερο απο εναν τροπο να βγαλουν περισσοτερα λεφτα απο τις πλατες μας.

Ειναι σιγουρα υπολογισμενο και στοχευμενο ετσι ωστε να αποδιδει περισσοτερα απο οτι τα τελη κυκλοφοριας..

Περιβαλλοντικη συνειδηση και λοιπες παπαριες ειναι για καταναλωση των μαζων και τιποτα αλλο.

ggs
18/01/2010, 10:24
Βρε ,πάρτε το χαμπάρι….
Σουηδία γινόμαστε σιγά – σιγά….
Σε λίγο , θα έχουμε όλοι και έξτρα χιονολαστιχα για τον χειμώνα…
:lol: :lol: :bigcry: :lol:

dimitrisag
18/01/2010, 10:42
Μάλιστα...

Δηλαδή θέλετε να πιστούμε πως "ντάξη μωρε, στην Ευρώπη γίνεται και όλοι χορεύουν από την χαρά τους που συμβάλουν για το περιβάλλον. Μάλλον η ψωροκώστενα θα φταίει...". Ε λοιπόν δεν είναι έτσι. Οπουδήποτε ανά τον κόσμο επιβάλλοντε τέτοιου είδους χαράτσια στον λαό και φέρουν εμάς ως κύριους υπαίτιους για την μόλυνση, ούτε την αποδοχή του κόσμου έχουν, ούτε εφαρμόζοντε σωστά όσο αφορά την ζωή της λαϊκής οικογένιας. Εφαρμόζεται σωστά όσο αφορά τα συμφέροντα του εκάστωτε εγχώριου κεφαλαίου το οποίο τρίβει τα χέρια του που απέκτησε άλλη μια πηγή εσόδων...

Και ναι, ο φόρος στα καύσημα θα έρθει και στις τιμές. Όπως και η κάθε αύξηση σηματοδωτεί αλυσήδα αυξήσεων. Έτσι λειτουργεί η αγορά. Σαν συγκοινωνούντα δοχεία. Τώρα το αν έρθει πολύ ή λίγο δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Ούτως ή αλλος δεν έχουν μίνει και τρελά περιθόρια...

Εχετλαίος
18/01/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Τώρα το αν έρθει πολύ ή λίγο δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

Εμένα πάλι με ενδιαφέρει γιατί σαν οικογένεια δεν βγαίνουμε ήδη!

stefanos
18/01/2010, 11:21
Βρε παιδιά αφήστε την οικολογία
Είναι δίκαιο να χρεώνουμε κυβικά για την χρήση του δρόμου?
Το ίδιο πρέπει να πληρώνει για την φθορά και την συντήρηση αυτός που κάνει 50000 το χρόνο και αυτός που κάνει 10000 εφόσον έχουν το ίδιο αυτοκίνητο?
Είναι σωστό το wankel των 200 αλόγων να πληρώνει το ίδιο με το 1300 των 75?
Πήρε ο άλλος ένα δίλιτρο αλλά ο άνθρωπος το έχει για να το πλένει και να το γυαλίζει, θα του το απαγορεύσουμε φορτώνοντας τέλη το αυτοκίνητο και όχι την χρήση του?
Ναι το μέτρο μπορεί να είναι τελικά φορομπηχτικό και να εφαρμοστεί "ελληνικά" με σκοπό την είσπραξη, το ίδιο γίνεται και τώρα άλλωστε, αλλά σαν αρχή είναι σωστό όπως και να το δεί κανείς.

hidefnick
18/01/2010, 11:26
Τώρα βέβαια αν συνυπολογίσουμε και την οικονομία του κράτους απο την κατάργηση όλου αυτού του τεράστιου μηχανισμού είσπραξης τελών... Να μην μιλήσουμε και για τα οχήματα που έχουν να πληρώσουν τέλη απο τότε που αγοράστηκαν... Και φυσικά να μιλήσουμε και για τους ταρίφες που επιτέλους θα συνεισφέρουν αναλογικά με αυτό που "καταναλώνουν" απο πόρους του κράτους.

Μια χαρά το μέτρο νομίζω. Και ειδικά αν έχεις ένα κουτί που το χρησιμοποιείς κάθε 10-15 μέρες.

Οσο για την μετακύλιση κόστους στο τελικό προιόν: Οποιος θέλει να κλείσει το μαγαζί του μιά ώρα αρχίτερα, ας το κάνει... Νομίζω ότι η αγορά έχει αρχίσει και δουλεύει πιά με σωστά κριτήρια.

Cpt. Haddock
18/01/2010, 11:46
Προς Μοντς...

Έχουν ανοιχτεί πολλά θρεντ για τα τέλη κυκλοφορίας

1. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84690&highlight=%2A%F4%E5%EB%E7%2A

2. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90718&highlight=%2A%F4%E5%EB%E7%2A

3. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91101&highlight=%2A%F4%E5%EB%E7%2A

4. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=88493&highlight=%2A%F4%E5%EB%E7%2A

5. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84920&highlight=%2A%F4%E5%EB%E7%2A


Με τελευταίο (και πιο σχετικό με το παρόν θρεντ), αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94939)

Μηπως να κάναμε καμια συγχώνευση; :beer:

thou-vou
18/01/2010, 11:50
τη χρήση δρόμου την έχουμε προπληρώσει (διαλιεχτε δρόμο να δουμε πότε φτιάχτηκε και από πότε τον πληρώνουμε)
τη χρήση κράνους κι αν την έχουμε προπληρώσει (ΦΠΑ)
το φόρο βενζίνης τον έχουμε προπληρώσει (όποτε ακριβαίνει το βαρέλι ανεβαίνει την ίδια μέρα η τιμή κι όταν πέφτει χαλαρά και βλέπουμε)
δεν ψάχνουν πως θα πληρώσει η κυρία με το χαμι
ψάχνουν πως θα πληρώσουν όλοι με τον πιο "δίκαιο" τρόπο
και πλέον θεωρείται δίκαιο ότι φαίνεται πιο λογικό σε σχέση με το πιο σκληρό μέτρο που οι ίδιοι προτείνουν... δηλαδή γιατί το δίλημμα είναι "τέλη ή φόρο βενζίνης"¨; Σαν τις εκλογές είναι... Το μαλάκα, τον καραγκιόζη ή την κυρία με το ταγέρ και το μουστάς για "λαικό αγώνα"...
αν ήθελαν "δίκαια έσοδα" δεν θα είχαν ρημάξει όλα τα έσοδα του ΙΚΑ για να μας λένε ότι τα φάγαν οι συνταξιούχοι...
δε ζουμε σε καμια ισότιμη κοινωνία για να περιμένουμε δικαιοσύνη... Τι αναρωτιόμαστε δηλαδής αγαπητοί-ες? Αν έχει αίσθημα ο πήδος που τρώμε?
συγνώμη για τα βρω-μόλογα... αλλα πάλι δε λέω και τίποτα πρωτότυπο ή καινούργιο...
:sad:

nickald
18/01/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Τώρα βέβαια αν συνυπολογίσουμε και την οικονομία του κράτους απο την κατάργηση όλου αυτού του τεράστιου μηχανισμού είσπραξης τελών... Να μην μιλήσουμε και για τα οχήματα που έχουν να πληρώσουν τέλη απο τότε που αγοράστηκαν... Και φυσικά να μιλήσουμε και για τους ταρίφες που επιτέλους θα συνεισφέρουν αναλογικά με αυτό που "καταναλώνουν" απο πόρους του κράτους.

Μια χαρά το μέτρο νομίζω. Και ειδικά αν έχεις ένα κουτί που το χρησιμοποιείς κάθε 10-15 μέρες.




Με αυτη τη λογικη κι εγω μπορω να σου πω οτι τουλαχιστον με το σηματακι και τις ουρες στις εφοριες το κρατος επαιρνε τα λεφτουδακια του κοσμου

Αν μπει στην τιμη της βενζινης ποιος σου λεει οτι θα αποδιδεται τελικα στο κρατος?

Ο ιδιος που σου λεει οτι και ο ΦΠΑ που πληρωνεις αποδιδεται?

Και με την τεραστια λαθρεμπορια καυσιμου τι θα γινει?

Θα πουλανε τα λαθραια (και ως εκ τουτου χωρις υποχρεωση αποδoσης φορου) στην τιμη ΜΕ τον φορο και παλι δεν θα τον αποδιδουν?


ΞΑΝΑλεω οτι το μετρο θα ηταν δικαιο για ευνομουμενη χωρα..

Για την Ελλαδα shit inside multiyears that we dont became eyzonoi

Metageitnion
18/01/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?
Αύξηση 10% στο καύσιμο στην ΕΛΛΑΔΑ θα φέρει 10% αύξηση στην τελική τιμή του προϊόντος?
Κάπου έχεις κάνει λάθος.
Η μεταφορά κοστίζει το φορτηγό τον οδηγό τα τέλη τα διόδια τα ανταλακτικά τα σέρβις τα καύσιμα και τους φόρους.
Ναι από Θεσσαλονίκη η νταλίκα θα έρχεται με 1100 αντί με 1000 που έρχεται σήμερα και οι 20 τόνοι εμπόρευμα θα επιβαρυνθούν εκατό ευρώ.
Όχι τόσο σημαντικό.
Αντίθετα σημαντικό είναι να μην πληρώνει ο συνταξιούχος τέλη για το αυτοκίνητο που έχει για να πάει σούπερ μάρκετ μια φορά την βδομάδα.
Και αν γουστάρει ο κύριος η η κυρία με το hemi που καίει 1 λίτρο το χιλιόμετρο να βολτάρει ας πληρώσει την μαγκιά του αναλόγως.

Καλημέρα σας κύριοι,
συμφωνώ και εγώ με τη σειρά μου με τα προαναφερόμενα και θα ήθελα να αναφέρω και κάτι που ίσως κάποιοι από εδώ μέσα το ζουν.
Το αυτοκίνητό μου είναι 1.3 και είναι "παλαιάς" τεχνολογίας και είμαι πολύ ικανοποιημένος που παρόλο που είναι και κάποιας ηλικίας περνάει το ΚΤΕΟ με το σπαθί του και βγάζω κάθε χρόνο την κάρτα του (με τα στανταρ του κράτους) χωρίς καμμία δυσκολία.
Όταν βλέπω στο δρόμο αυτοκίνητα χρέπια νεότερα από το δικό μου και με βάση τα νέα τέλη (χαράτσια) κυκλοφορίας να πληρώνουν λιγότερα με ενοχλεί αφάνταστα, όταν ή κάθε εταιρεία έχει (και λογικά) ένα στόλο αυτοκινήτων τα οποία κάνουν 25 με 30 χιλιάδες χλμ το χρόνο καταναλώνουν μεσα στο λεκανοπέδιο ένα τάνκερ καύσιμο και πάλι πληρώνουν λιγότερα (οι εταιρείες ενοικιάσεως) τσαντίζομαι, γιατί πολύ απλά όταν από τον Ιούλιο του 2007 έως τον Ιούλιο του 2009 που πέρασε ΚΤΕΟ το αυτοκίνητό μου είχα κάνει μόνο 4000 χλμ.
και σας ερωτώ ποιός μολύνει το περιβάλλον περισσότερο αυτός που έχει νέας τεχνολογίας αυτοκίνητο και κάνει 30.000 χλμ. αυτός που έχει υβριδικό και πρέπει στα 4 με 5 χρόνια να αλλάξει μπαταρίες με κόστος κάποιες χιλιάδες € (που βέβαια δεν γνωρίζουμε το που θα καταλήξουν με τα Ελληνικά δεδομένα) ή κάποιος που κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα έστω και με παλαιότερο όχημα;

MikeG
18/01/2010, 12:17
& η Γη ανήκει στο κάθε κράτος και αποφασίζει για τη μόλυνση ή όχι του περιβάλλοντος?
Να αλλάξουμε τρόπο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και τέρμα η μόλυνση του περιβάλλοντος από την Ελλάδα.


Ζώα. (αναφέρομαι στη μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων)

Εχετλαίος
18/01/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Metageitnion
αυτός που έχει υβριδικό και πρέπει στα 4 με 5 χρόνια να αλλάξει μπαταρίες με κόστος κάποιες χιλιάδες €

Σαν ιδιοκτήτης υβριδικού (40άρι τεπόζιτο και >800χλμ αυτονομία) επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι οι μπαταρίες των υβριδικών είναι πλήρως ανακυκλώσιμες, καλύπτονται με εγγύηση τουλάχιστον 8αετίας και η ζωή τους είναι μεγαλύτερη των 10 ετών. Τα πρώτα Prius & Insight του 1999-2000 δεν έχουν ακόμα αλλάξει μπαταρίες υπο φυσιολογικές συνθήκες
:wave2:

SnakeMJK
18/01/2010, 12:20
φέτος χρησιμοποιώντας πιο συχνά από ποτέ το μετρό κ κάνοντας κοντά στα 5.000χλμ το χρόνο... πλήρωσα 252 ευρώ για το αυτοκίνητο φέτος. πλέον με τον "φόρο χρήσης" θα μου έρχεται το πολύ 40 ευρώ το χρόνο... αν το ρίξω έξω κ κάνω 10.000χλμ... θα πληρώσω 80 ευρώ... μια χαρά είναι το μέτρο :p
(απλό 1.4άρι με μέση κατανάλωση 7 λιτρα/100 χλμ)

για το αν θα αυξηθούν "τα πάντα" λόγω του μέτρου, όπως είπαν κ κάποιοι άλλοι, το κόστος θα αντισταθμιστεί από την απουσία των τελών κυκλοφορίας. δηλαδή μια νταλικά ως τώρα πλήρωνε 700κάτι ευρώ τέλη κυκλοφορίας (αν θυμάμαι καλά). αυτό το ποσό θα "μοιραστεί" στην βενζίνη που θα δίνει.

αυτοί που θα πονέσουν περισσότερο είναι τύποι πχ με 1.600 - 1.800 κυβικά αμάξι κ που γράφουν αρκετά χλμ (πάνω απ΄τον μέσο ορο ~ 15.000χλμ)...

Ιznogood
18/01/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βρε παιδιά αφήστε την οικολογία
Είναι δίκαιο να χρεώνουμε κυβικά για την χρήση του δρόμου?
Το ίδιο πρέπει να πληρώνει για την φθορά και την συντήρηση αυτός που κάνει 50000 το χρόνο και αυτός που κάνει 10000 εφόσον έχουν το ίδιο αυτοκίνητο?
Είναι σωστό το wankel των 200 αλόγων να πληρώνει το ίδιο με το 1300 των 75?
Πήρε ο άλλος ένα δίλιτρο αλλά ο άνθρωπος το έχει για να το πλένει και να το γυαλίζει, θα του το απαγορεύσουμε φορτώνοντας τέλη το αυτοκίνητο και όχι την χρήση του?
Ναι το μέτρο μπορεί να είναι τελικά φορομπηχτικό και να εφαρμοστεί "ελληνικά" με σκοπό την είσπραξη, το ίδιο γίνεται και τώρα άλλωστε, αλλά σαν αρχή είναι σωστό όπως και να το δεί κανείς.

Ετσι ειναι..., δεν ειναι θεμα οικολογιας και περιβαλοντος. Αυτος που κανει τη χρηση πρεπει να φορολογειται. Ησουν σαφης κατανοητος και ακριβοδικαιος.

Εχετλαίος
18/01/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να αλλάξουμε τρόπο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και τέρμα η μόλυνση του περιβάλλοντος από την Ελλάδα.


Στα Χανιά που είχαμε πολύωρη διακοπή ρεύματος χθές το βράδυ, έβγαλε ανακοίνωση η ΔΕΗ ότι έφταιξαν οι σταθμοί των αιολικών πάρκων για το πρόβλημα.
Πρόσεξε, όχι ότι έφταιξε που οι της ΔΕΗ τον έπαιξαν και τα κάναν κώλο σε συνδεσμολογίες και υποδομές, ότι έφταιξε η ρημαδιαμένη η αιολική ενέργεια!
Τι περιμένεις...

jfx
18/01/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
τη χρήση δρόμου την έχουμε προπληρώσει (διαλιεχτε δρόμο να δουμε πότε φτιάχτηκε και από πότε τον πληρώνουμε)
τη χρήση κράνους κι αν την έχουμε προπληρώσει (ΦΠΑ)
το φόρο βενζίνης τον έχουμε προπληρώσει (όποτε ακριβαίνει το βαρέλι ανεβαίνει την ίδια μέρα η τιμή κι όταν πέφτει χαλαρά και βλέπουμε)
δεν ψάχνουν πως θα πληρώσει η κυρία με το χαμι
ψάχνουν πως θα πληρώσουν όλοι με τον πιο "δίκαιο" τρόπο
και πλέον θεωρείται δίκαιο ότι φαίνεται πιο λογικό σε σχέση με το πιο σκληρό μέτρο που οι ίδιοι προτείνουν... δηλαδή γιατί το δίλημμα είναι "τέλη ή φόρο βενζίνης"¨; Σαν τις εκλογές είναι... Το μαλάκα, τον καραγκιόζη ή την κυρία με το ταγέρ και το μουστάς για "λαικό αγώνα"...
αν ήθελαν "δίκαια έσοδα" δεν θα είχαν ρημάξει όλα τα έσοδα του ΙΚΑ για να μας λένε ότι τα φάγαν οι συνταξιούχοι...
δε ζουμε σε καμια ισότιμη κοινωνία για να περιμένουμε δικαιοσύνη... Τι αναρωτιόμαστε δηλαδής αγαπητοί-ες? Αν έχει αίσθημα ο πήδος που τρώμε?
συγνώμη για τα βρω-μόλογα... αλλα πάλι δε λέω και τίποτα πρωτότυπο ή καινούργιο...
:sad:


Δικιο έχεις, μαζί σου, ομως η εδω κουβεντα ξεκιναει απο το σημειο που θεωρουμε δεδομενο οτι καπως πρεπει να πληρωνουμε κι απο κει και περα ψαχνουμε τον τρόπο.
Αν ξεκινήσουμε την κουβεντα απο πιο πίσω, δεν πρεπει να πληρώνουμε κανενα φόρο και θα με ευχαριστουσε αν ειχαμε φτασει στο σημειο να αμφισωητουμε αυτο. Ομως ακομα υπαρχουν μπολικοι ανθρωποι οι οποιοι πιστευουν πως ο ρόλος του κρατους (ως μηχανισμος και οχι κομμα) είναι να εξυπηρετει το λαό...

Ιznogood
18/01/2010, 12:30
Οτι να 'ναι...:a014:

ggs
18/01/2010, 12:38
Ο λόγος που αντιδρούμε και εκνευριζόμαστε σε οποιοδήποτε «νέο» μέτρο φορολόγησης (δίκαιο ή άδικο) ΔΕΝ είναι το μέτρο καθ αυτό…
Είναι ότι ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ με ΤΟΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ που έχουμε πληρώσει ,ΔΕΝ έχουμε δει ΚΑΜΙΑ βελτίωση ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΜΕΑ…. Αντίθετα , τα πάντα έχουν πάει από το κακό στο χειρότερο…
Έχουμε τους χειρότερους δρόμους ….
Έχουμε τις χειρότερες εθνικές ….
Έχουμε ελλιπή μετρά σήμανσης και ασφάλειας..
Έχουμε τις χειρότερες συγκοινωνίες ….
Έχουμε 0 ποδηλατοδρόμους…
Έχουμε το λιγότερο πράσινο ανά κάτοικο …
Και η λίστα είναι τεράστια…

Κάθε νέο μέτρο κάποιους θα ευνοεί και κάποιους θα αδικεί …. Δεν είναι εκεί το θέμα …
Το θέμα είναι ότι ΟΣΑ λεφτά και να τους δώσουμε ΠΑΛΙ στην μαύρη τρύπα των τοκοχρεολυσίων του δανεισμού μας θα πάνε γιατί πολύ απλά τα λεφτά φαγώθηκαν και φαγώνονται κύριοι…ΠΑΠΑΛΑ….ΝΙΕΝΤΕ….ΚΑΠΟΥΤ….
Και δεν τα φάγαμε ΟΛΟΙ μας , αλλά λίγοι…. πολύ λίγοι..

LsKostas
18/01/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Οτι να 'ναι...:a014:

Οχι ακριβώς...

Oταν επιλέγετε να πληρώσετε να είστε ετοιμοι να αναλάβετε και την ευθύνη οτι συνεισφέρετε
οικοιοθελώς (πάντα) σε ένα ληστρικό κράτος.Με ότι αυτο κι αν συνεπάγεται.

Καλα κάνετε αφού "τα έχετε" λοιπόν...


Πληρώσατε πράσινα τέλη ?

ΜΠΡΑΒΟ σας …

Λοιπόν…οι συγκρίσεις είναι μοιραίο να γίνουν.

Τα τέλη υποτίθεται ότι είχαν σκοπό να πληρώσουν όσοι επιβαρύνουν περισσότερο το περιβάλλον…

Ναι!!!

Ένα πετρελαιοφόρο πλοίο-τάνκερ- το οποίο κάνει μεταφορές απο το εξωτερικό(τα μεγάλα) παράγει περισσότερους ρύπους απο όσους παράγουν εκατομμύρια αυτοκίνητα.



Το θέλετε με αριθμούς?

ΟΚ

16 τέτοια παράγουν τους ρύπους που παράγουν τα αυτοκίνητα όοοοολου του κόσμου!!!!!!!!!!!!

Σας έστειλα?Αλήθεια είναι!

Η Ελλάδα έχει 19 τέτοια!

Αλλά φόρους δεν πληρώνουν…γιατί είναι υπο σημαίας Παναμά και Ανγκόλας.

Φυσικά στο εξωτερικό πληρώνουν τέλος όταν μπαίνουν στα χωρικά ύδατα κάποιου σοβαρού κράτους,αλλά στην μπανανία του γιουνανιστάν κανείς δεν ακουμπά τους εφοπλιστές!

Τι να σας πώ…?

Βάλτε πινακίδες Παναμά.Ποιό φτηνά θα σας πάει…

zezes
18/01/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK

για το αν θα αυξηθούν "τα πάντα" λόγω του μέτρου, όπως είπαν κ κάποιοι άλλοι, το κόστος θα αντισταθμιστεί από την απουσία των τελών κυκλοφορίας. δηλαδή μια νταλικά ως τώρα πλήρωνε 700κάτι ευρώ τέλη κυκλοφορίας (αν θυμάμαι καλά). αυτό το ποσό θα "μοιραστεί" στην βενζίνη που θα δίνει.
[/B]

:nono:

Έχετε υπόψιν σας και το ότι τα 252€ ετησίως = 21€ το μήνα. Πιστεύει κανένας οτι θα πάει στο S/M και δεν θα του τα πάρουν χοντρά λόγω της αύξησης της βενζίνης ;;; Συμφωνώ με τον φίλο Gandalf .

Metageitnion
18/01/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σαν ιδιοκτήτης υβριδικού (40άρι τεπόζιτο και >800χλμ αυτονομία) επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι οι μπαταρίες των υβριδικών είναι πλήρως ανακυκλώσιμες, καλύπτονται με εγγύηση τουλάχιστον 8αετίας και η ζωή τους είναι μεγαλύτερη των 10 ετών. Τα πρώτα Prius & Insight του 1999-2000 δεν έχουν ακόμα αλλάξει μπαταρίες υπο φυσιολογικές συνθήκες
:wave2:
Δεν έχω άποψη για το θέμα σαν ειδικός, το ανέφερα βάσει αυτών που κυκλοφορούν από ειδικούς και μη, δεν ήθελα να διαβάλω τα υβριδικά απλά ο τρόπος που λειτουργούν οι αντιπροσωπείες δεν μπορώ να πω ότι θα εμπιστευόμουν την διαχείρισή τους στο θέμα της ανακύκλωσης και συντήρησης
φιλικά :wave2:

hidefnick
18/01/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Με αυτη τη λογικη κι εγω μπορω να σου πω οτι τουλαχιστον με το σηματακι και τις ουρες στις εφοριες το κρατος επαιρνε τα λεφτουδακια του κοσμου
Αν μπει στην τιμη της βενζινης ποιος σου λεει οτι θα αποδιδεται τελικα στο κρατος?
Ο ιδιος που σου λεει οτι και ο ΦΠΑ που πληρωνεις αποδιδεται?
Και με την τεραστια λαθρεμπορια καυσιμου τι θα γινει?
Θα πουλανε τα λαθραια (και ως εκ τουτου χωρις υποχρεωση αποδoσης φορου) στην τιμη ΜΕ τον φορο και παλι δεν θα τον αποδιδουν?
ΞΑΝΑλεω οτι το μετρο θα ηταν δικαιο για ευνομουμενη χωρα..
Για την Ελλαδα shit inside multiyears that we dont became eyzonoi

Το σηματάκι στις εφορίες (μιας και οι τράπεζες εισέπραταν 1,5€ το κομμάτι) πόσο στοίχισε σε εργατώρες? (Δεν μπαίνω καν στην λογική της μόλυνσης που προκάλεσε η εκτύπωση και αποστολή των ειδοποιητηρίων, τα δεντράκια που κόπηκαν για να τυπωθούν, τις μίζες που έπεσαν για τις σχετικές προμήθειες κλπ κλπ γιατι εκεί θα χάσουμε πραγματικά την μπάλλα)


Τώρα για τα λαθραία καύσιμα... Απόδειξη απο το βενζινάδικο όλοι και επισύναψη στην δήλωση. (εδώ θα βάζουμε απο τα τυροπιτάδικα σε λίγο) Και κάπως έτσι αρχίζει να μαζεύεται η κατάσταση.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σαν ιδιοκτήτης υβριδικού (40άρι τεπόζιτο και >800χλμ αυτονομία) επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι οι μπαταρίες των υβριδικών είναι πλήρως ανακυκλώσιμες, καλύπτονται με εγγύηση τουλάχιστον 8αετίας και η ζωή τους είναι μεγαλύτερη των 10 ετών. Τα πρώτα Prius & Insight του 1999-2000 δεν έχουν ακόμα αλλάξει μπαταρίες υπο φυσιολογικές συνθήκες
:wave2:

Πόσοι έχουν αλλάξει καταλύτες δηλαδή? Και που ανακυκλώνονται οι μπαταρίες? Μήπως εκεί όπου και τα ελαστικά?? (Το οποίο by the way είναι super προσοδοφόρα επιχείρηση)

Εχετλαίος
18/01/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Και που ανακυκλώνονται οι μπαταρίες?

Πάντως όχι Ελλάδα. Εδώ θα συλλεχθούν από εταιρείες τύπου ΑΦΗΣ και θα σταλλούν Γερμανία ή Γαλλία. Δεν πρέπει να υπάρχουν πάνω απο 4-5 εργοστάσια ανακύκλισης μπαταριών στην Ευρώπη, αν θυμάμαι καλά...

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 13:40
Ο λόγος που αντιδρούμε και εκνευριζόμαστε σε οποιοδήποτε «νέο» μέτρο φορολόγησης (δίκαιο ή άδικο) ΔΕΝ είναι το μέτρο καθ αυτό…
Είναι ότι ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ με ΤΟΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ που έχουμε πληρώσει ,ΔΕΝ έχουμε δει ΚΑΜΙΑ βελτίωση ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΜΕΑ…. Αντίθετα , τα πάντα έχουν πάει από το κακό στο χειρότερο…
Έχουμε τους χειρότερους δρόμους ….
Έχουμε τις χειρότερες εθνικές ….
Έχουμε ελλιπή μετρά σήμανσης και ασφάλειας..
Έχουμε τις χειρότερες συγκοινωνίες ….
Έχουμε 0 ποδηλατοδρόμους…
Έχουμε το λιγότερο πράσινο ανά κάτοικο …
Και η λίστα είναι τεράστια…

Κάθε νέο μέτρο κάποιους θα ευνοεί και κάποιους θα αδικεί …. Δεν είναι εκεί το θέμα …
Το θέμα είναι ότι ΟΣΑ λεφτά και να τους δώσουμε ΠΑΛΙ στην μαύρη τρύπα των τοκοχρεολυσίων του δανεισμού μας θα πάνε γιατί πολύ απλά τα λεφτά φαγώθηκαν και φαγώνονται κύριοι…ΠΑΠΑΛΑ….ΝΙΕΝΤΕ….ΚΑΠΟΥΤ….
Και δεν τα φάγαμε ΟΛΟΙ μας , αλλά λίγοι…. πολύ λίγοι..…

Κοίτα να δείς που συμφωνώ με τον ggs....:D

Την μια με τον Trooper... τώρα με τον ggs και τον LSKostas... με "χαλάσατε" τομάρια...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

hidefnick
18/01/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πάντως όχι Ελλάδα. Εδώ θα συλλεχθούν από εταιρείες τύπου ΑΦΗΣ και θα σταλλούν Γερμανία ή Γαλλία. Δεν πρέπει να υπάρχουν πάνω απο 4-5 εργοστάσια ανακύκλισης μπαταριών στην Ευρώπη, αν θυμάμαι καλά...

Και δηλαδή παίζει ο εξουσιοδοτημένος μαστρομήτσος να στείλει μπαταρίες για ανακύκλωση? Υπάρχει κάποιος να το ελέγξει?

Επίσης σχετικο-άσχετο: Γεμίσαμε με πινακίδες ιστορικού οχήματος που κυκλοφορούν καθημερινά εντός και εκτός δακτυλίου. Ειδικά απο Νοέμβριο και μετά το κακό έχει παραγίνει. Τα περισότερα είναι και "θηριάκια" Merc κλπ 25ετίας με πολλά κυβικά και απόλυτη "άφεση" ρυπογόνων αμαρτιών....

Ιznogood
18/01/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Oταν επιλέγετε να πληρώσετε να είστε ετοιμοι να αναλάβετε και την ευθύνη οτι συνεισφέρετε
οικοιοθελώς (πάντα) σε ένα ληστρικό κράτος.Με ότι αυτο κι αν συνεπάγεται.

Καλα κάνετε αφού "τα έχετε" λοιπόν...


Πληρώσατε πράσινα τέλη ?
...

Οτι να 'ναι δις Κωστα...:wave2:

Πράσινα τελη και πρασινα αλογα! Οπως και να τα βαπτισεις ειναι φορος και αυτο που λεμε μερικοι, πως ειναι πιο δικαιο (δε καταλαβαινομαστε ημαρτον) ...
ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΕΦΑΠΑΞ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ!!!

Αυτη ειναι η απαντηση στο ερωτημα, ολα τα υπολοιπα αφορουν τη λεηλασια τον σφετερισμο και το πλιατσικολόγημα του δημοσιου που ειναι η περιουσια σας αν δε το εχετε παρει χαμπαρι.

Μια απαντηση λοιπον σοβαρη μπορειτε να δωσετε τι ειναι δικαιο και τι οχι κατ εσας?

Εχετλαίος
18/01/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Και δηλαδή παίζει ο εξουσιοδοτημένος μαστρομήτσος να στείλει μπαταρίες για ανακύκλωση? Υπάρχει κάποιος να το ελέγξει?

H ΑΦΗΣ που προανέφερα έχει (τυπικά τουλάχιστον) επίσημη άδεια.

"Η εταιρεία είναι ο εγκεκριμένος φορέας που έχει εγκριθεί από το ΥΠΕΧΩΔΕ με την υπ'αριθμόν 106155/7.7.2004 απόφαση του Υπουργού (ΦΕΚ 1056Β/14.7.2004) για την ανακύκλωση των φορητών μπαταριών στην χώρα μας." από το site τους www.afis.gr

road spirit
18/01/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Και δηλαδή παίζει ο εξουσιοδοτημένος μαστρομήτσος να στείλει μπαταρίες για ανακύκλωση? Υπάρχει κάποιος να το ελέγξει? η συλλογή γίνεται απο τον φορέα διαχείρισης

πχ ο ΑΦΗΣ περνάει ανα τακτά χρονικά διαστήματα από όλα τα σημεία συλλογής και αδειάζει αυτούς τους διάφανους κυλίνδρους που όλοι έχουμε δει...

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 13:57
ναι... το πιο δίκαιο είναι αυτό των ΗΠΑ , το σύστημα...

Τέλη ενιαία για όλους και οτι ρυπαίνει πάνω απο ενα όριο ανά κατηγορία κυβικών... την άγουσα για απόσυρση ή αλλαγή κινητήρα.

Οτι είπε δηλαδή στην αρχή η προηγούμενη κυβέρνηση... βάση ρύππων τα τέλη , αλλά με επιχορήγηση για να πάρεις καινούριο αν θεωρείς οτι είσαι πάνω απο το όριο.

Αυτό είναι περιβαντολογικό (λίγο παραπάνω ίσως απο οτι ισχύει σήμερα) καθώς σε ωθεί σε αγορά με βοήθεια νέου οχήματος που θα τηρεί προδιαγραφές.

Αλλά αυτό κόστιζε και το έκοψαν. Οπότε επειδή τα Ι.Χ είναι η "κότα με τα χρυσά αυγά" (ασφάλειες, τέλη , καύσιμα κοκ) κάθε κράτους... πληρώστε ενα φόρο παραπάνω όλοι.

Και όσοι νομίζετε πως θα ιδρώσει το αυτί εκείνων που έχουν "μαστόδοντα" Ι.Χ. σε κυβικά κάνετε λάθος. ΔΙότι 100-200 ευρώ πάνω δεν τους κάνει μία... αντίθετα σε εκείνους που δεν έχουν τα 50 ευρώ πάνω θα είναι κόστος.

Για να μην πιάσω τις αλυσιδωτές αυξήσεις που δεν χωράει το κεφάλι σας οτι πάνε αλυσίδα σε τέτοια πράγματα. Εδώ 0,02 ανεβαίνει το καύσιμο και έχουμε 2-3% στα υπόλοιπα.. με ενα 10% παραπάνω που νομίζετε οτι θα πάει;

Gandalf

postman
18/01/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν μου λέτε... ΕΙΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ Η ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ...

Έχετε την ιδέα οτι ο φόρος καυσίμου θα επιβαρρύνει μόνο τα τέλη και την κίνηση οχημάτων;

Νο1... Που θα μετακυλήσει ο μεταφορέας το αυξημένο τέλος χρήσης;
Νο2... Που θα μετακυλήσει ο διανομέας το αυξημένο κόστος χρήσης΄
Νο3... που θα μετακυλήσει ο επιχειρηματίας το αυξημένο κόστος μεταφοράς πρώτων υλών;
Νο4.. Πόσο νομίζετε οτι θα αυξηθεί το κόστος ανταλλακτικών, κόστος πρώτων υλών προς επεξεργασία, οικοδομικές δραστηριότητες κτλ...

Μόλις ο φόρος καυσίμου πάει στα 0,11cents (δηλαδή περίπου 10% πάνω στο λίτρο) ΟΛΟΙ... ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ... ΟΛΟΙ.. αυτό το κόστος θα το μετακυλήσουν στον τελικό καταναλωτή.

Έτσι αν πληρώνατε ενα σετάκι ελαστικών 300 ευρώ .. θα το πληρώνετε τώρα 330...
Αν δίνατε στο supermarket 300 ευρώ τον μήνα (οι εργένηδες) θα δίνετε 330 συν τα δικά σας έξοδα σε τέλη-φόρο.

Μπορείτε να σκεφτείτε λίγο περισσότερο απο το τι όχημα καβαλάτε;... αν τα γενικά σας έξοδα ήταν 10.000 ευρώ τον χρόνο τώρα θα είναι 11.000.

Και ναι... στην τελική... αίντε και υποχρεωθήκαμε και τα δώσαμε στο όνομα της "περιβαντολογικής συνείδησης"... Είναι δυνατόν να πιστεύουμε οτι η ανταπόδωση του τιμήματος θα γυρίσει σε εμάς;.. έχει γίνει πολλές φορές αυτό για να γίνει και τώρα;

Ή θα αποσυρθούν μήπως τα ρυπόγονα οχήματα με αυτό το μέτρο;

Είστε σοβαροί τώρα;... μπορείτε να δείτε πέρα απο την δική σας μεριά που λέει πως έχω ενα Ι.Χ. 1000cc και μια μηχανή 600cc άρα δεν με νοιάζει;... Γιατί δεν θα πληρώσετε μόνο αυτά...θα πληρώσετε ενα συνολικό πακέτο 10% πάνω.

Όταν ξυπνήσετε λοιπόν και δείτε την φάκα με τα δόντια πίσω απο τυράκι... τα ξαναλέμε.

Εδώ δεν είναι Ολλανδία για να περάσουν ειδικά "φίλτρα" στο ποιός πρέπει και ποιός δεν πρέπει να πληρώσει. Εδώ θα πέσει ενα χαράτσι - κεφαλικός 10% και θα πεί πληρώστε κορόϊδα ... και τα δικά μας Ι.Χ. κάποιων κυβικών που κάνουν χιλιάδες χλμ κάθε μήνα (για τα βουλευτικά και δημόσια οχήματα μιλώ)...

ΡΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΛΕΜΕ.... καλά σας(μας) κάνουν...

Gandalf
Φιλε μου αναρωτιεμαι που εχεις κανει master στην οικονομια. Εγω με την ελληνικη μου λογικη, και τις ελαχιστες γνωσεις οικονομιας που εχω, αναρωτιεμαι αφου η μεση τιμη λιτρου βενζινης απο 0,83 την 19/01/09 πηγε 1,076 στις 13/01/10(τα στοιχεια απ' την ναυτεμπορικη), δηλαδη αυξηση 29,6%, αν ισχυει ο συλλογισμος σου, τα λαστιχα των 300ευρω θα κοστιζαν πλεον 390ευρω. Ο πληθωρισμος ομως το 2009 εκλεισε στο 2,6%, αρα αν υποθεσουμε οτι ωφειλεται στο συνολο του στην αυξηση της βενζινης, εχουμε την αντιστοιχια: 10% αυξηση της βενζινης-0.9% πληθωρισμος. Οποτε 10% αυξηση βενζινης->0,9% αυξηση στις τιμες! Νομιζω συμφερει!

hidefnick
18/01/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
H ΑΦΗΣ που προανέφερα έχει (τυπικά τουλάχιστον) επίσημη άδεια.

"Η εταιρεία είναι ο εγκεκριμένος φορέας που έχει εγκριθεί από το ΥΠΕΧΩΔΕ με την υπ'αριθμόν 106155/7.7.2004 απόφαση του Υπουργού (ΦΕΚ 1056Β/14.7.2004) για την ανακύκλωση των φορητών μπαταριών στην χώρα μας." από το site τους www.afis.gr

Για να αδειάσουν οι κάδοι πρέπει κάποιος να του γεμίσει πρώτα... Που σημαίνει ότι πας το Prius δέχεσαι να σου αλλάξουν της μπαταρίες με ότι κόστος έχει αυτό, και μετά ο κάθε συνεργειάς έχει κάδο για αυτή τη δουλειά και ενημερώνει την ΑΦΗΣ οτι γέμισαν αυτοί οι κάδοι κλπ κλπ.

ΑΝ το παραμύθι παίξει όπως έπαιξε με τα μεταχειρισμένα λάδια, και αν οι γύφτοι εξακολουθούν να σπάνε μπαταρίες για τον χαλκό... Τρελή ανακύκλωση λέμε...

Εχετλαίος
18/01/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Φιλε μου αναρωτιεμαι που εχεις κανει master στην οικονομια. Εγω με την ελληνικη μου λογικη, και τις ελαχιστες γνωσεις οικονομιας που εχω, αναρωτιεμαι αφου η μεση τιμη λιτρου βενζινης απο 0,83 την 19/01/09 πηγε 1,076 στις 13/01/10(τα στοιχεια απ' την ναυτεμπορικη), δηλαδη αυξηση 29,6%, αν ισχυει ο συλλογισμος σου, τα λαστιχα των 300ευρω θα κοστιζαν πλεον 390ευρω. Ο πληθωρισμος ομως το 2009 εκλεισε στο 2,6%, αρα αν υποθεσουμε οτι ωφειλεται στο συνολο του στην αυξηση της βενζινης, εχουμε την αντιστοιχια: 10% αυξηση της βενζινης-0.9% πληθωρισμος. Οποτε 10% αυξηση βενζινης->0,9% αυξηση στις τιμες! Νομιζω συμφερει!

Πάμπερς μεγάλη οικονομ. συσκευασία νούμερο 4, Ιαν 2009=17€ και κάτι
Πάμπερς μεγάλη οικονομ. συσκευασία νούμερο 4, Ιαν 2010=21€ και κάτι
20κάτι % αύξηση.
Καρασυμφέρει!

LsKostas
18/01/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Οτι να 'ναι δις Κωστα...:wave2:

Μια απαντηση λοιπον σοβαρη μπορειτε να δωσετε τι ειναι δικαιο και τι οχι κατ εσας?


Κοιταξε να δεις alexis_tgr


δεν με απασχολει να σου αποδείξω ποιο είναι το σωστό αφού
νομιμοποιεις τα τελη πληρωνοντας τα. Το ΠΑΡΑΝΟΜΟ ξέρω οτι δεν το πληρωνεις ,απλα αρνεισαι
και προσφευγεις σε δικαστηρια.

Eπισης σου επισυνάπτω αλλα πιθανότατα το ξέρεις...

"Το Ινστιτούτο Καταναλωτή, ενόψει της συζήτησης στις 15 Ιανουαρίου στο Συμβούλιο Επικρατείας της αίτησης κατά της πράξης νομοθετικού περιεχομένου για τα νέα τέλη κυκλοφορίας, προειδοποιεί την κυβέρνηση «να μην τολμήσει να καταθέσει σχέδιο νόμου εκτάκτως, γιατί είναι σαν να κατευθύνει τη δικαιοσύνη και θα το βρει απέναντι σε κάθε τέτοια ενέργεια».

Επίσης, καλεί τους Έλληνες βουλευτές να μην ψηφίσουν τυχόν σχετική τροπολογία, καθώς και τον πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας να μην υπογράψει την τυχόν σχετική διάταξη πριν την εκδίκαση της υπόθεσης από το Συμβούλιο της Επικρατείας."


Συνοπτικά ...

Δεν θα πλήρωνα ποτέ ένα παράνομο/παραφουσκωμένο
τέλος κυκλοφορίας και μετά θα είχα την απαίτηση να μου ...επιστραφεί... γελοίο ετσι ???

Ουτε και θα έβλεπα με καλό ματι το "δημοκρατικό" και ποιο σοβαρό "Τελος χρήσης"
αφού χτυπάει στα τελικα προιόντα και θα παρασύρει ΟΛΕΣ τις τιμές προς τα πάνω ειδικα στην Ελλαδα οπως σωστα λεει και ο Gandalf.

Καυσιμο πανω = ολα πανω στην Ελλαδα ( οχι σε καμια σοβαρη χωρα οπως Ολλανδια )


Τι αλλο να προσθέσω απ την στιγμή που υπάρχουν ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων ?
Χρειαζομαστε κατι αλλο?

Εχετλαίος
18/01/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Για να αδειάσουν οι κάδοι πρέπει κάποιος να του γεμίσει πρώτα... Που σημαίνει ότι πας το Prius δέχεσαι να σου αλλάξουν της μπαταρίες με ότι κόστος έχει αυτό, και μετά ο κάθε συνεργειάς έχει κάδο για αυτή τη δουλειά και ενημερώνει την ΑΦΗΣ οτι γέμισαν αυτοί οι κάδοι κλπ κλπ.

ΑΝ το παραμύθι παίξει όπως έπαιξε με τα μεταχειρισμένα λάδια, και αν οι γύφτοι εξακολουθούν να σπάνε μπαταρίες για τον χαλκό... Τρελή ανακύκλωση λέμε...

Δεν είναι παραμύθι. Οι της ΑΦΗΣ συχνά-πυκνά τσεκάρουν τους κάδους τους, δεν περιμένουν να τους ειδοποιήσει κάποιος. Εξάλλου η προσπάθεια του κόσμου είναι γενναία, τουλάχιστον εδώ Χανιά.
Τώρα, αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά) επιλέξεις να πας την μπαταρία σου στο γύφτο (αφήνοντάς την στο πεζοδρόμιο) ή στο μαγαζί του κ.Μανώλη που δεν έχει συνεργασία με την ΑΦΗΣ, εκεί είναι θέμα συνείδησης.
Φορέας διαχείρησης υπάρχει όπως παρέθεσα πολλάκις. Η επιλογή είναι του καθενός.
:wave2:

Cpt. Haddock
18/01/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν είναι παραμύθι. Οι της ΑΦΗΣ συχνά-πυκνά τσεκάρουν τους κάδους τους, δεν περιμένουν να τους ειδοποιήσει κάποιος. Εξάλλου η προσπάθεια του κόσμου είναι γενναία, τουλάχιστον εδώ Χανιά.
Τώρα, αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά) επιλέξεις να πας την μπαταρία σου στο γύφτο (αφήνοντάς την στο πεζοδρόμιο) ή στο μαγαζί του κ.Μανώλη που δεν έχει συνεργασία με την ΑΦΗΣ, εκεί είναι θέμα συνείδησης.
Φορέας διαχείρησης υπάρχει όπως παρέθεσα πολλάκις. Η επιλογή είναι του καθενός.
:wave2:

Ελελεύ :beer:

road spirit
18/01/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Για να αδειάσουν οι κάδοι πρέπει κάποιος να του γεμίσει πρώτα... Που σημαίνει ότι πας το Prius δέχεσαι να σου αλλάξουν της μπαταρίες με ότι κόστος έχει αυτό, και μετά ο κάθε συνεργειάς έχει κάδο για αυτή τη δουλειά και ενημερώνει την ΑΦΗΣ οτι γέμισαν αυτοί οι κάδοι κλπ κλπ.

ΑΝ το παραμύθι παίξει όπως έπαιξε με τα μεταχειρισμένα λάδια, και αν οι γύφτοι εξακολουθούν να σπάνε μπαταρίες για τον χαλκό... Τρελή ανακύκλωση λέμε... o ΑΦΗΣ στέλνει κοντέινερ έξω, τεκμηριωμένα

οι μπαταριες οχημάτων δεν είναι αντικείμενο του ΑΦΗΣ, αλλά του ΣΥΔΕΣΗΣ... και επίσης στέλνει κοντέινερ έξω...

:wave2:

postman
18/01/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πάμπερς μεγάλη οικονομ. συσκευασία νούμερο 4, Ιαν 2009=17€ και κάτι
Πάμπερς μεγάλη οικονομ. συσκευασία νούμερο 4, Ιαν 2010=21€ και κάτι
20κάτι % αύξηση.
Καρασυμφέρει!
Σε αυτη (http://www.rethimno.gr/el/health/article.php?n=398) την διευθυνση μπορεις να δεις τις παραλογες διαφορες των τιμων Παμπερς αναμεσα σε Ελλαδα και Βρετανια. Οποτε η αυξηση στις τιμες μαλλον ωφειλεται στην απληστια του εισαγωγεα! Παντως με το να μου παραθετεις ενα προιον και μαλιστα εισαγωμενο δεν τεκμηριωνεις την αποψη σου. Μιλα μου με στατιστικα στοιχεια.

Εχετλαίος
18/01/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Παντως με το να μου παραθετεις ενα προιον και μαλιστα εισαγωμενο δεν τεκμηριωνεις την αποψη σου

Δεν το βλέπει έτσι η τσέπη μου!
:wave2:

Για περισσότερα στατιστικά (αφού θέλεις τέτοια για νε πειστείς) στο ευρωβαρόμετρο. Έχει πολλά εκεί που θα σε πείσουν.
ξανά :wave2:

alexxxcbr
18/01/2010, 14:59
Mια χαρα το βλεπω το μετρο.Το θεμα ειναι να γινει.

kerasaki
18/01/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Φιλε μου αναρωτιεμαι που εχεις κανει master στην οικονομια. Εγω με την ελληνικη μου λογικη, και τις ελαχιστες γνωσεις οικονομιας που εχω, αναρωτιεμαι αφου η μεση τιμη λιτρου βενζινης απο 0,83 την 19/01/09 πηγε 1,076 στις 13/01/10(τα στοιχεια απ' την ναυτεμπορικη), δηλαδη αυξηση 29,6%, αν ισχυει ο συλλογισμος σου, τα λαστιχα των 300ευρω θα κοστιζαν πλεον 390ευρω. Ο πληθωρισμος ομως το 2009 εκλεισε στο 2,6%, αρα αν υποθεσουμε οτι ωφειλεται στο συνολο του στην αυξηση της βενζινης, εχουμε την αντιστοιχια: 10% αυξηση της βενζινης-0.9% πληθωρισμος. Οποτε 10% αυξηση βενζινης->0,9% αυξηση στις τιμες! Νομιζω συμφερει!

Ο Πληθωρισμος δεν συνδεεται απευθειας(και αναλογικα) με τα παμπερς που λεει ο φιλος
αλλα ειναι καποιο συγκεκριμενο 'καλαθι' με προιοντα(που δεν τα ξερω ουτε εγω)

Παντως δεν αποτελει μετρο συγκρισης για την Ελλαδα και γενικα ενα μεσο νοικοκυριο( κατ εμενα παντα)

Απλο παραδειγμα σκεψου τον πληθωρισμο αθροιστικα, απο το 2002 και μετα που ηρθε το ευρω κατα μεσο ορο το ετος περιπου .......3-3.5%? Παρολα αυτα
οι τιμες σε καποια ΠΟΛΥ βασικα προιοντα εχουν τουλαχιστον διπλασιαστει.
Εδω στην Ελλαδα εφαρμοζουμε πολυ ανωτερα μαθηματικα:lol:

hidefnick
18/01/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν είναι παραμύθι. Οι της ΑΦΗΣ συχνά-πυκνά τσεκάρουν τους κάδους τους, δεν περιμένουν να τους ειδοποιήσει κάποιος. Εξάλλου η προσπάθεια του κόσμου είναι γενναία, τουλάχιστον εδώ Χανιά.
Τώρα, αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά) επιλέξεις να πας την μπαταρία σου στο γύφτο (αφήνοντάς την στο πεζοδρόμιο) ή στο μαγαζί του κ.Μανώλη που δεν έχει συνεργασία με την ΑΦΗΣ, εκεί είναι θέμα συνείδησης.
Φορέας διαχείρησης υπάρχει όπως παρέθεσα πολλάκις. Η επιλογή είναι του καθενός.
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
o ΑΦΗΣ στέλνει κοντέινερ έξω, τεκμηριωμένα
οι μπαταριες οχημάτων δεν είναι αντικείμενο του ΑΦΗΣ, αλλά του ΣΥΔΕΣΗΣ... και επίσης στέλνει κοντέινερ έξω... :wave2:

:beer:

Ιznogood
18/01/2010, 16:51
Τελικα βγαλατε ακρη?

:lol: :lol: :lol:

stefanos
18/01/2010, 17:22
Άσχετα με το τι γίνονται οι μπαταρίες των υβριδικών (που είναι ελάχιστες μπροστά στις μπαταρίες που χρησιμοποιούμε) το θέμα είναι οτι πληρώνεις προκαταβολικά την όποια οικονομία βενζίνης έχεις από την χρήση του.
Όταν δηλαδή πληρώνεις 10κ παραπάνω για την υβριδική τεχνολογία πρέπει να κάψεις λιγότερο 10000 λίτρα με αυτό το αυτοκίνητο για να βγάλεις τα λεφτά σου (με τιμή 1 ? το λίτρο).
Με κατανάλωση 4lt/100km λιγότερο απο το συμβατικό, θα δεις όφελος μετά απο χρήση 200κ χιλ.
Οπότε τελικά το παίρνεις για την καλή καρδιά σου και όλο το όφελος πάει στην τσέπη άλλων.
Βέβαια το καλή καρδιά καρδιά μετράει.
Από την οικολογική άποψη τα υβριδικά απαιτούν περισσότερη ενέργεια για την κατασκευή τους μιάς και έχουν ένα μεγάλο ηλεκτρικό κομμάτι που λείπει απο τα υπόλοιπα αυτοκίνητα,
γεννήτρια ηλεκτροκινητήρας συστήματα ελέγχου μπαταρίες, και ανάλογα απαιτούν περισσότερους πόρους για την κατασκευή τους.
Στην ουσία δηλαδή δεν ξέρουμε αν είναι καλύτερο.

tai
18/01/2010, 17:22
Εγω θελω να ρωτήσω κατι.
Οταν ανέβουν τα καύσιμα, θα ανέβει το κόστος του καθε προϊόντος και οχι αναλογικά (στην Ελλάδα είμαστε)
Μπορείτε να μου πείτε ΓΙΑΤΙ ο συνταξιούχος που ΔΕΝ εχει αυτοκίνητο, θα πληρώση .10 λεπτα (δεν λεω πολλα ετσι?)
στο ψωμί και αλλα τόσα στο γιαούρτι, την στιγμή που ήδη τα τρώει σε 3 δόσεις μαζί με την γριούλα του, για να του φτάσουν τα 500 ευρώ για ενα μήνα??
Αυτος με τι αιτιολογία θα κόψη το ψωμί της τελευταίας βδομάδας του μήνα??
για να πληρώνουμε εμεις με τα χ κυβικά αναλογικότερα τέλη??


μήπως έχουμε ξεχάσει την ανθρωπιά μας σε κάποια τσέπη???
μήπως κάνουμε πολιτικές επιλογές με βάση την ένταση του ρεψίματός μας.??

ντροπή μας που σκεφτόμαστε πρώτα το συμφέρον μας, αλλά τουλάχιστον, ας το παλέψουμε ρε μάγκες.
Ας κάνουμε και καμιά σκέψη που να μην συμφέρει πρώτα εμάς, αλλά κάποιους που είναι αρκετά πιο "κάτω"
:(

stefanos
18/01/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ο λόγος που αντιδρούμε και εκνευριζόμαστε σε οποιοδήποτε «νέο» μέτρο φορολόγησης (δίκαιο ή άδικο) ΔΕΝ είναι το μέτρο καθ αυτό…
Είναι ότι ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ με ΤΟΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ που έχουμε πληρώσει ,ΔΕΝ έχουμε δει ΚΑΜΙΑ βελτίωση ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΜΕΑ…. Αντίθετα , τα πάντα έχουν πάει από το κακό στο χειρότερο…
Έχουμε τους χειρότερους δρόμους ….
Έχουμε τις χειρότερες εθνικές ….
Έχουμε ελλιπή μετρά σήμανσης και ασφάλειας..
Έχουμε τις χειρότερες συγκοινωνίες ….
Έχουμε 0 ποδηλατοδρόμους…
Έχουμε το λιγότερο πράσινο ανά κάτοικο …
Και η λίστα είναι τεράστια…

Κάθε νέο μέτρο κάποιους θα ευνοεί και κάποιους θα αδικεί …. Δεν είναι εκεί το θέμα …
Το θέμα είναι ότι ΟΣΑ λεφτά και να τους δώσουμε ΠΑΛΙ στην μαύρη τρύπα των τοκοχρεολυσίων του δανεισμού μας θα πάνε γιατί πολύ απλά τα λεφτά φαγώθηκαν και φαγώνονται κύριοι…ΠΑΠΑΛΑ….ΝΙΕΝΤΕ….ΚΑΠΟΥΤ….
Και δεν τα φάγαμε ΟΛΟΙ μας , αλλά λίγοι…. πολύ λίγοι..

Εντάξει δεν είναι και ρόδινα τα πράγματα αλλά το 80 υπήρχαν συνοικίες στην Αττική χωρίς ρεύμα νερό και τηλέφωνο.
Η παραλιακή για σούνιο είχε μόνο μιά τρύπα (του Καραμανλή) και ένα ρεύμα ανά κατεύθυνση.
Όταν πήγαινα δημοτικό στου Ζωγράφου υπήρχαν χωματόδρομοι μπροστά από τις πολυκατοικίες.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Μιά χαρά είμαστε γιά χώρα που δεν παράγει τίποτα.
Ξέρω φταίνε οι άλλοι.

stefanos
18/01/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Εγω θελω να ρωτήσω κατι.
Οταν ανέβουν τα καύσιμα, θα ανέβει το κόστος του καθε προϊόντος και οχι αναλογικά (στην Ελλάδα είμαστε)
Μπορείτε να μου πείτε ΓΙΑΤΙ ο συνταξιούχος που ΔΕΝ εχει αυτοκίνητο, θα πληρώση .10 λεπτα (δεν λεω πολλα ετσι?)
στο ψωμί και αλλα τόσα στο γιαούρτι, την στιγμή που ήδη τα τρώει σε 3 δόσεις μαζί με την γριούλα του, για να του φτάσουν τα 500 ευρώ για ενα μήνα??
Αυτος με τι αιτιολογία θα κόψη το ψωμί της τελευταίας βδομάδας του μήνα??
για να πληρώνουμε εμεις με τα χ κυβικά αναλογικότερα τέλη??


μήπως έχουμε ξεχάσει την ανθρωπιά μας σε κάποια τσέπη???
μήπως κάνουμε πολιτικές επιλογές με βάση την ένταση του ρεψίματός μας.??

ντροπή μας που σκεφτόμαστε πρώτα το συμφέρον μας, αλλά τουλάχιστον, ας το παλέψουμε ρε μάγκες.
Ας κάνουμε και καμιά σκέψη που να μην συμφέρει πρώτα εμάς, αλλά κάποιους που είναι αρκετά πιο "κάτω"
:(

Εφόσον ο συνταξιούχος όπως άλλωστε και κάθε άλλος που έχει έχει ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ότι ζεί στην Ελλάδα και το ψωμί θα αυξηθεί ΜΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ είναι άξιος της μοίρας του ε?
Την ίδια ευαισθησία με μας δεν νομίζω να δείξουν οι Άραβες ούτε τα funds όταν πάνε το πετρέλαιο 100 το βαρέλι.
Και όπως δεν ακρίβυνε το ψωμί πέρυσι με την βενζίνη 1.2 δεν θα ακριβύνει και με το ελάχιστο από τα τέλη.
Έτσι και αλλιώς η βενζίνη είναι γεμάτη φόρους αλλά κανένας δεν σκέφτηκε το συνταξιούχο μέχρι τώρα.

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 17:59
stefanos.. την δεκαετία του 80 , έτσι και έχτιζες στο Νέο Ηράκλειο και στο Γαλάτσι σε κάποιες περιοχές ήσουν εκτός σχεδίου πόλεως...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...οπότε λογικό να μην έχουν και παροχές. Ειδικά θυμάμαι κάτι χωμάτινες διαδρομές στην "ΟΥΛΕΝ" που μόνο με Land Rover περνούσες...:lol: :lol: :lol:

postman... Γάλα το 2002 κόστιζε περίπου 0,65 με 0,70 το λίτρο... σήμερα είσαι στο 1 με 1,10... ψωμί απο 0,60 είναι σήμερα στο 1,20 το κιλό, .... ζάχαρη , ... απορρυπαντικά... πότε έχεις πάει τελευταία φορά super market να δείς διαφορές; Και αυτά ναι μεν πάνε χέρι-χέρι με κερδοσκοπία, αλλά τι νομίζεις οτι θα γίνει αν επίσημα βγεί κάποιος και πεί 10% το καύσιμο; Εκεί να δείς....

Στις λαϊκές πόσο θα πάνε τα μεταφορικά των "μεσάζοντων"
Τα φάρμακα και οι πρώτες ύλες που χρειάζονται καύσιμο για να μεταφερθούν.
κοκ..

Και είναι και αυτό που λέει ο Tai... ο παππούς που δεν οδηγεί... γιατί να πληρώσει;... ο άνεργος που δεν έχει Ι.Χ. γιατί να πληρώσει;... κοκ.

Όπως είπα και πριν... δεν είμαστε μόνο εμείς και το ΙΧ-μοτό μας... όλοι και όλα θα αυξήσουν τιμές. Σκέψου αν θες να έχεις υπηρεσία κατ'οίκον απο κάποιον.. για να έρθει σπίτι σου δεν θα θέλει κάτι παραπάνω για την μετακίνηση του;

Είναι ενα μέτρο που ΑΝ ΓΙΝΕΙ (γιατί ακόμα είναι υπό σχέδιο) θα χτυπήσει πιο πολύ εκείνους που δεν έχουν και κάνουν χλμ για δουλειά και μεροκάματο παρά εκείνον που πάει εκδρομή και αντί για 1000 ευρώ θα ξοδέψει 1020-1050... για βάλτε λίγο το μυαλουδάκι σας να σκεφτεί λίγο.

Και εκτός αυτού... το κυριότερο... αν πληρώσουμε 100-200 ευρώ τον χρόνο παραπάνω , θα αλλάξει η περιβαντολογική κατάσταση των οχημάτων; Ή μήπως θα αποδωθούν σε υπηρεσίες της χώρας αυτό το πρόσθετο χαράτσι;

Όπως λέει και ο LsKostas, ΚΤΕΟ έχουμε... κάρτες καυσαερίων έχουμε... κυβικά μπορούμε να βρούμε.. το ίδιο και παλαιότητες... αλλά σε ενα τέτοιο σενάριο δεν θα έχουν τόσες εισπράξεις. Και αυτό δεν το θέλουν τώρα.

Αλλά τι μιλάμε τώρα;... εδώ χώνουν φόρους παντού και δεν σκέφτονται το ελάχιστο... Αν δεν έχω να πληρώσω γιατί μου τα παίρνουν απο παντού, τότε η αγορά θα πεθάνει... και θα πάρουν τα


ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΧΩΤΑ ΜΑΣ @@..!!!

Gandalf

stefanos
18/01/2010, 18:06
Αν έχεις την εντύπωση ότι θα πάρει κάποιος άλλος τα αρχίδια μας σε κοροϊδέψανε.
Χρωστάμε όσα βγάλαμε πέρυσι ο καθένας.
Η θα σοβαρευτούμε ή θα τα μοιραστούμε.:p

postman
18/01/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Όπως είπα και πριν... δεν είμαστε μόνο εμείς και το ΙΧ-μοτό μας... όλοι και όλα θα αυξήσουν τιμές. Σκέψου αν θες να έχεις υπηρεσία κατ'οίκον απο κάποιον.. για να έρθει σπίτι σου δεν θα θέλει κάτι παραπάνω για την μετακίνηση του;
Gandalf
Οχι ρε ΓΑΜΟΤΟ, θα ακριβηνουν και οι ΒΙΖΗΤΟΥΔΕΣ !!! Αλλο ενα αισχρο σχεδιο των νεφελιμ για να πληξουν το σθενος των Ελληνων! :beer:

Ιznogood
18/01/2010, 20:12
:eyepop: postman επιτελους εθιξες την ουσια...

dimr1
18/01/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Καπου διαβασα οτι σκεφτονται καταργηση των τελων κυκλοφοριας απ' το '11 με παραλληλη αυξηση του φορου στην βενζινη. Το σκεπτικο ειναι να πληρωνει οποιος καταναλωνει περισσοτερη βενζινη (αρα εχει μεγαλου κυβισμου οχημα ή/και διανυει πολλα χιλιομετρα).Προσωπικα το θεωρω δικαιο, γιατι ειναι απαραδεκτο μια μηχανη να πληρωνει το ιδιο με ενα αυτοκινητο ιδιου κυβισμου. Τωρα λογω μικροτερης καταναλωσης πιθανον οι μηχανες να ωφελουνται. Βεβαια πρεπει να δουμε και το υψος του φορου για να κρινουμε.ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1095563&lngDtrID)

Μετά από τον προχειρότατο και αποτυχημένο εκ της ουσίας και του αποτελέσματος υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας, αποφάσισαν τα τζιμάνια του υπουργείου από το τελευταίο σκαλί να ανέβουμε στο πρώτο και να αντιγράψουμε τις πιο προοδευτικές χώρες της Ευρώπης και του κόσμου. Όλως τυχαίως αυτές οι χώρες έχουν φοβερές υποδομές, που εμείς δεν έχουμε. Με δεδομένη την κουτοπόνηρη νοοτροπία πολλών εδώ, μπορεί το μέτρο... απλώς να βοηθήσει τους συνεργειάδες που θα γυρίζουν κοντέρ.

Ιznogood
18/01/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
... απλώς να βοηθήσει τους συνεργειάδες που θα γυρίζουν κοντέρ. [/B]

Τι σχεση εχει το κοντερ?
:smokin:

catmaster
18/01/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν έχεις την εντύπωση ότι θα πάρει κάποιος άλλος τα αρχίδια μας σε κοροϊδέψανε.
Χρωστάμε όσα βγάλαμε πέρυσι ο καθένας.
Η θα σοβαρευτούμε ή θα τα μοιραστούμε.:p


+ άπειρο Στέφανε

... Και πολλά παραπάνω χρωστάμε ..... το μέγεθος της ανέχειας και των δυσκολιών που θα βρούμε μπροστά μας τους επόμενους μήνες δεν το έχουμε ζήσει και δεν το έχουμε καν φανταστεί ...


:sad:

CB...K
18/01/2010, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Φιλε μου αναρωτιεμαι που εχεις κανει master στην οικονομια. Εγω με την ελληνικη μου λογικη, και τις ελαχιστες γνωσεις οικονομιας που εχω, αναρωτιεμαι αφου η μεση τιμη λιτρου βενζινης απο 0,83 την 19/01/09 πηγε 1,076 στις 13/01/10(τα στοιχεια απ' την ναυτεμπορικη), δηλαδη αυξηση 29,6%, αν ισχυει ο συλλογισμος σου, τα λαστιχα των 300ευρω θα κοστιζαν πλεον 390ευρω. Ο πληθωρισμος ομως το 2009 εκλεισε στο 2,6%, αρα αν υποθεσουμε οτι ωφειλεται στο συνολο του στην αυξηση της βενζινης, εχουμε την αντιστοιχια: 10% αυξηση της βενζινης-0.9% πληθωρισμος. Οποτε 10% αυξηση βενζινης->0,9% αυξηση στις τιμες! Νομιζω συμφερει!
Φίλε, με την Ελληνική σου λογική και κυρίως με τις ελάχιστες γνώσεις οικονομίας που - αποδεδειγμένα μετά απ'όσα έγραψες - διαθέτεις, απορώ με το θράσος σου να κάνεις ειρωνική παρατήρηση σε άλλον,όταν δε γνωρίζεις τα βασικά!

Όμως σε ένα δημόσιο χώρο, κατά τη γνώμη μου, δεν έχεις δικαίωμα να λες ανακρίβειες και να παραπληροφορείς τον αναγνώστη.

Ο πληθωρισμός είναι ενδεικτικό μέγεθος, υπολογιζόμενο (όπως επεσήμανε άλλο μέλος) από ένα «καλάθι» προϊόντων
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artid=287051&dt=06/09/2009
που όμως δεν είναι αντιπροσωπευτικό της καθημερινής ζωής
http://tolimeri.blogspot.com/2009/12/blog-post_4147.html

Γι’αυτό και άλλα είδη παίρνουν την ανηφόρα (κυρίως εγχώρια) ενώ άλλα φτηναίνουν (κυρίως εισαγόμενα).

Και όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα, κάποιοι ανυπομονούν για αύξηση στα καύσιμα γιατί θα βρούν τη δικαιολογία που θέλουν για περαιτέρω αισχροκέρδεια!

CB...K
18/01/2010, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Σε αυτη (http://www.rethimno.gr/el/health/article.php?n=398) την διευθυνση μπορεις να δεις τις παραλογες διαφορες των τιμων Παμπερς αναμεσα σε Ελλαδα και Βρετανια. Οποτε η αυξηση στις τιμες μαλλον ωφειλεται στην απληστια του εισαγωγεα! Παντως με το να μου παραθετεις ενα προιον και μαλιστα εισαγωμενο δεν τεκμηριωνεις την αποψη σου. Μιλα μου με στατιστικα στοιχεια.

www.pumpers-city.co.uk στο εξής!

και αυτή την περίοδο, με ειδικές τιμές στα μεγάλα νούμερα!

CB...K
18/01/2010, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Τι σχεση εχει το κοντερ?
:smokin:
από εκεί δεν θα φαίνονται τα χλμ. του οχήματος, με βάση τα οποία θα πληρώνεται το τέλος;

CB...K
18/01/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
.... Μιλα μου με στατιστικα στοιχεια.

http://www.oikologos.gr/News2009/0567.html
(εντάξει, δεν είναι γεμάτο αριθμούς αλλά παίρνεις μια ιδέα...)

Ιznogood
19/01/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
από εκεί δεν θα φαίνονται τα χλμ. του οχήματος, με βάση τα οποία θα πληρώνεται το τέλος;
Και γιατι να πληρωνεις φορο βαση διανυθεντων χλμ. και οχι βαση καταναλωσης λιτρων?
Στη πρωτη περιπτωση δεν υπαρχει μηχανισμος που θα μετρησει τα χλμ. και αν μπορει να γινει ο φορος θα αποδιδετε εφαπαξ μια φορα το χρονο.
Στη δευτερη περιπτωση ο φορος αποδιδεται με την αγορα του καυσιμου και εχει αμεση και ευθεια σχεση με την καταναλωση ενω τα διανυθεντα χλμ δεν εχουν σταθερη σχεση με αυτη. Αλλο καταναλωνει το 2λιτρο αλλο το 1400 και παει λεγοντας.

Αν..., λεω αν ισχυσει το πρωτο, γιατι ακομη σχεδιο δεν εχουμε δει, με βρισκει καθετα αντιθετο και συμμεριζομαι τις ανησυχιες των συμφορουμιτων μου.

Metageitnion
19/01/2010, 11:11
Δε νομίζω να ενεργοποιηθεί αυτό το μέτρο με την εξτρά φορολόγηση του καυσίμου πόσο μάλλον με την μέτρηση του χιλιομετρητή όπως προαναφέρατε.
Έαν και αφόσον τεθεί σε ισχύ πιστεύω ότι θα είναι ένα ακόμη εισπρακτικό μέτρο αλλά εκ του παραλλήλου με τα διόδια και τα τέλη κυκλοφορίας (τα πράσινα λέμε, τα οικολογικά):rotflmao:

postman
19/01/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Φίλε, με την Ελληνική σου λογική και κυρίως με τις ελάχιστες γνώσεις οικονομίας που - αποδεδειγμένα μετά απ'όσα έγραψες - διαθέτεις, απορώ με το θράσος σου να κάνεις ειρωνική παρατήρηση σε άλλον,όταν δε γνωρίζεις τα βασικά!

Όμως σε ένα δημόσιο χώρο, κατά τη γνώμη μου, δεν έχεις δικαίωμα να λες ανακρίβειες και να παραπληροφορείς τον αναγνώστη.

Ο πληθωρισμός είναι ενδεικτικό μέγεθος, υπολογιζόμενο (όπως επεσήμανε άλλο μέλος) από ένα «καλάθι» προϊόντων
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artid=287051&dt=06/09/2009
που όμως δεν είναι αντιπροσωπευτικό της καθημερινής ζωής
http://tolimeri.blogspot.com/2009/12/blog-post_4147.html

Γι’αυτό και άλλα είδη παίρνουν την ανηφόρα (κυρίως εγχώρια) ενώ άλλα φτηναίνουν (κυρίως εισαγόμενα).

Και όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα, κάποιοι ανυπομονούν για αύξηση στα καύσιμα γιατί θα βρούν τη δικαιολογία που θέλουν για περαιτέρω αισχροκέρδεια!
Καλα λες οτι σου κατεβει και το παιζεις και εξυπνος. Το οτι αλλαζει το "καλαθι της νοικοκυρας" σκοπο εχει να γινει ακομα ποιο ακριβης ο τροπος υπολογισμου του πληθωρισμου. Οσο για το "δεικτη ακριβειας" ουσιαστικα ειναι δεικτης πληθωρισμου των ειδων πρωτης αναγκης. Για πες μου λοιπον, μιας και το ανεφερες, ποιος ειναι ο δεικτης ακριβειας για το 2009; Μεχρι να τον βρεις ομως επετρεψε μου να χρησιμοποιω τον δεικτη πληθωρισμου για αποδειξω την μικρη επιδραση της αυξησης των καυσιμων στις τιμες. Και αυτο γιατι το κοστος του καυσιμου ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο στην τελικη τιμη ενος προιοντος. Αν υποθεσουμε οτι το κοστος καυσιμου ειναι 10% της τελικης τιμης του προιοντος, μια αυξηση 10% στην τιμη καυσιμων, σημαινει αυξηση 1% στην τελικη τιμη.
Υ.Γ. Το κοστος διανομης ενος προιοντος ή υπηρεσιας, μπορει να ειναι πολυ μεγαλυτερο, αλλα εκει συμπεριλαμβανεται και κοστος κτησης και συντηρησης αυτοκινητου, ασφαλεια αυτοκινητου, μικτος μισθος οδηγου, μικτος μισθος φωρτοεκφωρτοτη και καυσιμα.

CB...K
19/01/2010, 20:55
Δεν έχω κανένα λόγο να ασχοληθώ άλλο με τις απόψεις σου! (η ισχυρογνωμοσύνη και η ημιμάθεια... μαζί με την εριστικότητα...:yuck: )

Είπα ότι είχα να πώ, όποιος θέλει ας το ψάξει περισσότερο...