PDA

View Full Version : Suzuki GSXR 1000 K6 ή Yamaha R6 για πρώτο SS? Την γνώμη σας..



teo_K6
18/01/2010, 10:58
Είμαι 22 ετών και εντός των ημερών θα αγοράσω το μεγάλο μου όνειρο μια μηχανή SS..
Πρίν κάνω όμως αυτή την κίνηση θα ήθελα την γνώμη σας..Εμπειρίες σχετικά με την μοτοσυκλέτα έχω μόνο από παπιά scooters και 5-6 φορές που έχω οδηγήσει SS φίλων σε πόλύ χαλαρό ρυθμό...
Η μηχάνη που μου αρέσει περισσότερο είναι το Κ6 και μάλιστα την έχω βρεί κιόλας...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορέσω να ανταποκρίθω στις απαιτήσεις μιας τέτοιας μηχανής με τόσα άλογα...αν τελικά την πάρω τον πρώτο καιρό θα οδηγώ πολύ συνετά και προσεκτικά και εννοείται πάντα κράνος...
Σαν 2η επιλογή έχω το R6 (2006 μοντέλο και μετά) όπου σίγουρα η προσαρμογή θα είναι πιό εύκολη...
Γνωρίζω από πολλούς γνωστούς και φίλους που κάνανε μετάβαση από τα πάπια στα SS 1000cc χώρις να αντιμετοπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα και χωρίς να έχουν κάποια πτώση τον πρώτο καιρο...
Η χρήση που θα κάνω με την μηχανή θα είναι κυρίως τον πρώτο καιρό ταξίδια σε εθνικές και σε επαρχιακούς δρόμους..
Η κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη...:D :D :D

DUKASII
18/01/2010, 11:00
i simboyli moy emena einai pare otidipote allo ektos apo ss.

pare kana gymno 600 gia arxi kana hornet k siga siga.
mi viazese exeis oli soy ti zoi na pareis ss kai na to xareis allo toso...
edo to opoios viazete skontaftei...peftei k de xanasikonete ISXYEI.:beer:

TROOPER
18/01/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_K6
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορέσω να ανταποκρίθω στις απαιτήσεις μιας τέτοιας μηχανής με τόσα άλογα...

ουυυυυυυυυυυ απο τη πρωτη στιγμη!!!!!!!:bigcry: :bigcry:

christostr
18/01/2010, 11:02
K6:winka:
Αν και θα πρότεινα ίσως κάτι πιο... χαλαρό στην αρχή, εκτός αν την ελέγξεις (τη μετάβαση εννοώ)
:wave2:

Α, και εξοπλισμός πάντα εννοείται:beer:

cheos13
18/01/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
i simboyli moy emena einai pare otidipote allo ektos apo ss.

pare kana gymno 600 gia arxi kana hornet k siga siga.
mi viazese exeis oli soy ti zoi na pareis ss kai na to xareis allo toso...
edo to opoios viazete skontaftei...peftei k de xanasikonete ISXYEI.:beer:



+100

road spirit
18/01/2010, 11:05
πάρε ένα 600, απέκτησε λίγη παραπάνω εμπειρία με τα 100 άλογα και μετά πας σε 1000άρι...

το ότι φίλοι σου (και όχι μόνο δικοί σου) έκαναν μετάβαση απο παπί/σκούτερ σε 1000 superbike και δεν έχουν πάθει κάτι (ακόμα) δεν μου λέει τίποτα...

φυσικά τα πάντα είναι στο μυαλό μας, με αυτοπειθαρχία και ωριμότητα ελέγχουμε το δεξί χέρι και δεν έχει διαφορά είτε καβαλάμε 600 είτε 1000...

το θέμα είναι τι γίνεται τις στιγμές εκείνες που για λίγο (τόοοοσο λίγο) αφήνουμε αναστολές (γιατί το γκάζι είναι γλυκό και ΟΛΟΙ καυλώνουμε) και βρισκόμαστε ξαφνικά σε μια κατάσταση υπερβολικών χιλιομέτρων, σε χρόνο dt (όπως μόνο ένα 1000άρι μπορεί να κάνει), και σε συνθήκες δρόμου που δεν το σηκώνουν. Το μυαλό δεν έχει μάθει να διαχειρίζεται τέτοια άλματα ...

Δώσ'του χρόνο, πήγαινε το βήμα βήμα αδερφέ ... :wave2:

DUKASII
18/01/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
K6:winka:
Αν και θα πρότεινα ίσως κάτι πιο... χαλαρό στην αρχή, εκτός αν την ελέγξεις (τη μετάβαση εννοώ)
:wave2:

Α, και εξοπλισμός πάντα εννοείται:beer: ti metavasi apo to orthios sto xaplotos kato apo ta radikia ennoas?
giati se ayti tha se boithisoyn 3-4 gia na se katebasoyn min exeis fobo..

harris_x
18/01/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πάρε ένα 600, απέκτησε λίγη παραπάνω εμπειρία με τα 100 άλογα και μετά πας σε 1000άρι...

το ότι φίλοι σου (και όχι μόνο δικοί σου) έκαναν μετάβαση απο παπί/σκούτερ σε 1000 superbike και δεν έχουν πάθει κάτι (ακόμα) δεν μου λέει τίποτα...

φυσικά τα πάντα είναι στο μυαλό μας, με αυτοπειθαρχία και ωριμότητα ελέγχουμε το δεξί χέρι και δεν έχει διαφορά είτε καβαλάμε 600 είτε 1000...

το θέμα είναι τι γίνεται τις στιγμές εκείνες που για λίγο (τόοοοσο λίγο) αφήνουμε αναστολές (γιατί το γκάζι είναι γλυκό και ΟΛΟΙ καυλώνουμε) και βρισκόμαστε ξαφνικά σε μια κατάσταση υπερβολικών χιλιομέτρων, σε χρόνο dt (όπως μόνο ένα 1000άρι μπορεί να κάνει), και σε συνθήκες δρόμου που δεν το σηκώνουν. Το μυαλό δεν έχει μάθει να διαχειρίζεται τέτοια άλματα ...

Δώσ'του χρόνο, πήγαινε το βήμα βήμα αδερφέ ... :wave2:
+675

devil's animal
18/01/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ti metavasi apo to orthios sto xaplotos kato apo ta radikia ennoas?
giati se ayti tha se boithisoyn 3-4 gia na se katebasoyn min exeis fobo..


:lol: :lol: :lol: :lol:

φιλε μου παρε κατι μικροτερο και καλυτερα να ειναι και μεταχειριμσενο και μετα πας σε ss.
εκτος και αν δεν θες να το χαρεις οπως του αξιζει και να το πηγαινεις συνεχεια με 20χλμ/ωρα στην καφετερια.

:wave2:

cheos13
18/01/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_K6
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορέσω να ανταποκρίθω στις απαιτήσεις μιας τέτοιας μηχανής με τόσα άλογα...

Αδερφε...συγκρινε τις απαιτησεις αυτων που εχεις οδηγησει....σκεψου τις απαιτησεις ενος 1000

κ κανε τις πραξεις.

οτι κ αν παρεις τελικα εχε στο νου σου ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!




:beer: :beer: :beer:







ΥΓ : αν καταληξεις στο 1000 απο την αρχη παρε κ πολλες αλλαξιες εσωρουχα, παιζει να χρειαστουν!

harris_x
18/01/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από cheos13
...
ΥΓ : αν καταληξεις στο 1000 απο την αρχη παρε κ πολλες αλλαξιες εσωρουχα, παιζει να χρειαστουν!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VALES
18/01/2010, 12:33
Εγώ απορώ με κάτι τέτοιου είδους περιπτώσεις, και αναρωτιέμαι πιο να είναι το επόμενο βήμα (μετά το ss εννοώ) του εκάστοτε παπόβιου/σκουτεράκια :uplate:

υ:γ: Μπράβο ρε παιδιά, χαρά στο κουράγιο σας.:beer: :beer:

Εχετλαίος
21/01/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
i simboyli moy emena einai pare otidipote allo ektos apo ss.

pare kana gymno 600 gia arxi kana hornet k siga siga.
mi viazese exeis oli soy ti zoi na pareis ss kai na to xareis allo toso...
edo to opoios viazete skontaftei...peftei k de xanasikonete ISXYEI.:beer:

+1300

adrenaline st
21/01/2010, 19:44
αδερφε μηπως να σκεφτεις κ για κανενα 750 ss
αν νομιζεις οτι το 600 θα σε ξενερωσει κ το 1000 ειναι too much ξηγισου 750.
εννοειτε παντα με προσοχη κ σεβασμο!!

harris_x
21/01/2010, 20:16
Με ένα γυμνό 600άρι και λίγο μυαλό στο κεφάλι εκτός του ότι θα είσαι ασφαλής, θα είσαι και ευχαριστημένος!
Όταν/Αν αργότερα πας σε περισσότερα κυβικά θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.

:beer:

Ιznogood
21/01/2010, 20:44
Μεινε στο σκουτερ... ή κανε καμια εκπαιδευση της προκοπης να νιωσεις τη χαρα ενος SS γιατι αλλον εναν που νομιζει πως το παει το εργαλειο δε το αντεχω...:smokin:

BobMastoras
21/01/2010, 21:30
Πωπω ... Τι είστε εσείς ωρέ ; Τον ξενερώσατε απο το πρώτο πόστ ! Σας ρωτησε τι να πάρει απο τα 2 και του είπατε το 3ο ! Καλά κάνετε φυσικά γιατί πρέπει να υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής ... Απο το παπί στο ss 1000αρι είναι κάπως τραβηγμένο ... Θα συμφωνήσω στο οτι είναι καλύτερο να πάρεις πρώτα μία 600 μην σου πω και 400άρα ... Άντε πες όμως 600 για να κανεις και την κάυλα σου .. Το 750 είναι πολύ νομίζω .. Δεν θα συμφωνήσω στο οτι μόνο με την 1000 σκοτωνεσαι αν δεν ξερεις και με την 600 ολα μια χαρα ... Εδω και με 250 σκοτωνεσαι και με 50 αν κανεις μαλακιες ... Για αυτό ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ και ΣΩΣΤΟΣ και εγκεκριμένου τυπου εξοπλισμος οσο και αν κοστιζει ! Γιατι εχω δει ατομα να παιρνουν Hayabusa και κρανος των 80 ? και να φορανε τυραντακι !! ελεος .. Εγω να φανταστεις έχω τώρα ένα 80άρι Ρανερ και φοραω κρανος Marushin - Μπουφαν M-teck - μποτακια (οχι για μηχανες αλλα γερα) και παντα καλο παντελονι .. Μου λενε οι φιλοι σιγα ρε μαλακα τι τα φορας ολα αυτα .. Αν πεσω ομως με 110 μεσα στην Πωσειδωνος κατι θα μεινει με ολα αυτα ενω με τιποτα ... Κουταλακι και υπομονη ... αστο ... Δεν παιζουν με αυτα παιδια ..

Υ.Γ : Κάνε αρκετά τεστ drive με μηχανες φίλων να δεις συμπεριφορές ...

manos*gsxr
26/01/2010, 18:06
Πιστευω θα ηταν καλυτερο να παρεις ενα 600 και αυτο γιατι το 600 συγχωρει λαθακια που το 100 δεν συγχωρει....Για παραδειγμα στη διαρκεια μιας στροφης εισαι πιο ευελικτος με το 600.
Και εκτος απ΄αυτο το γκαζι του 1000 ειναι πολυ γλυκο....Οσο και να λες οτι θα πηγαινω νορμαλ θα ερθει η καταραμενη στιγμη που θα σε μπριζωσει......
Ειναι σα να εχεις τη σκλεναρικοβα γυμνη στο κρεββατι να σε περιμενει και να της λες..."σορυ αλλα εχω σχεση"....

manos*gsxr
26/01/2010, 18:10
Επισης το κ6 ειναι δαιμονας........κιλο και ιππος..!Το καλυτερο 1000αρι που εβγαλε ποτε η σουζουκι κατα τη γνωμη μου....
Ουτε αδεια δεν επρεπε να βγαζει........χαχαχαχα!

broum
27/01/2010, 01:28
Παρε καλυτερα το R6.Θα το ευχαριστηθεις και θα σε εκπαιδευσει...Πιστευω οτι τα 600αρια ειναι και πιο διασκεδαστικα απο τα 1000αρια καθως η ιπποδυναμη τους ειναι πιο ευκολα αξιποιησιμη.

Εδω βλεπεις εμπειρους αναβατες να δυσκολευονται με τα 1000αρια SS.Ποσο μαλλον καποιος που να μην εχει την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ εμπειρια..

Οτι να και να επιλεξεις παντως καλοταξιδος και παντα ορθιος!!!:wave2:

andstag
29/01/2010, 17:26
Φίλε μου η γνώμη μου είναι να πάρεις αυτό που σου αρέσει για να το ευχαριστηθείς και περισότερο. Αυτά που θα σου έλεγα είναι 1)καλός και σωστός εξοπλισμός, 2)μυαλό στο κεφάλι και 3) αν έχεις τη δυνατότητα κάνε μαθήματα οδήγησεις (γίνονται συχνά).:a18:

project.breeze
30/01/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από broum
Παρε καλυτερα το R6.Θα το ευχαριστηθεις και θα σε εκπαιδευσει...Πιστευω οτι τα 600αρια ειναι και πιο διασκεδαστικα απο τα 1000αρια καθως η ιπποδυναμη τους ειναι πιο ευκολα αξιποιησιμη.





Ειδικά στο R6 η ιπποδύναμη είναι απόλυτα αξιοποιήσιμη


:confused:

CARP
30/01/2010, 10:08
Παλίκαρε καλύτερα 600. Έχεις καιρό για χίλια και για 1300 και για 2000....:smilea:

Επικίνδυνα μπορούν να γίνουν και τα δύο αν δεν έχουμε μυαλό. Απλά το 600 σου στρώνει τον δρόμο για το 1000.