PDA

View Full Version : Transalp 700ABS vs Versys 650ABS



CB...K
18/01/2010, 11:20
Κάνω μια σκέψη για ένα από τα δύο, επειδή τα βρίσκω σε ίδια τιμή (όχι επίσημου αντ/που).

Χρήση "άτακτη" σε πόλη και λίγο παραέξω, χωρίς ταξίδια.

Υπάρχουν απόψεις;

(προτεραιότητα σε κόστος - συχνότητα-δυσκολία - συντήρησης αλλά και οδηγική απόλαυση -άνεση - σιγουριά στην άσφαλτο)

Vamael
18/01/2010, 11:32
Τα έχω κάνει από μια βόλτα γιατί είμαι κι εγώ στο ψάξιμο. Νομίζω πως για χρήση κυρίως πόλη και μικρές βόλτες το Versys είναι μονόδρομος.
Σαφώς μικρότερος όγκος, άρα βολικότερο στην πόλη, απόλυτα ασφάλτινοι τροχοί, πιο σπιρτόζικο μοτέρ.

nik7119
18/01/2010, 13:33
ασηζιτιτη versys

idi
18/01/2010, 14:04
το versys ειναι σιγουρα ποιο "ατακτο" οπως γραφεις
το Ta ειναι σιγουρα πιο ανετο

απο κει και περα τα αλλα ειναι σχετικα... παρε αυτο που σου κανει "κλικ"

CB...K
18/01/2010, 14:19
Σας ευχαριστώ!!!

Θέλω να της "την κάνω" της Honda με τις τιμές που έχει, αλλά σκέφτομαι μήπως και το μετανοιώσω...

Λογικά η ρύθμιση βαλβίδων θα είναι πιο απλή διαδικασία (για το σπίτι) στο Versys, από το ΤΑ, έτσι δεν είναι; (όσον αφορά τη θέση του V στο ΤΑ).

VGER
18/01/2010, 14:28
Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω οδηγήσει το TA.
Αλλά ως κάτοχος Versys, μπορώ να σου πω ότι έχω μείνει ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος...

:wave2:

idi
18/01/2010, 14:43
βαλβιδες ρυθμιση το versys θελει καθε 42,000 χλμ αν θυμαμαι καλα

McGyver
18/01/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Λογικά η ρύθμιση βαλβίδων θα είναι πιο απλή διαδικασία (για το σπίτι) στο Versys, από το ΤΑ, έτσι δεν είναι; (όσον αφορά τη θέση του V στο ΤΑ).

Άμα σου πω τι πρέπει να κάνεις για να αλλάξεις το μπουζί στον μπροστινό κύλινδρο του XL700V, θα βάλεις τα κλάματα και θα πάρεις Versys...

CB...K
18/01/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Άμα σου πω τι πρέπει να κάνεις για να αλλάξεις το μπουζί στον μπροστινό κύλινδρο του XL700V, θα βάλεις τα κλάματα και θα πάρεις Versys...

Thanks!
(αρκεί να μην έχει ...άλλα κόλπα και η kawa για να με στέλνει...)

sapila racing
18/01/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Άμα σου πω τι πρέπει να κάνεις για να αλλάξεις το μπουζί στον μπροστινό κύλινδρο του XL700V, θα βάλεις τα κλάματα και θα πάρεις Versys...

Σιγα το πράμα.
Κρεμας λίγο το ψυγείο μπροστά, και κανεις τη δουλειά με το ειδικό μπουζόκλειδο που εχει στα εργαλεία του.

el_hymador
18/01/2010, 15:27
Για τη χρήση που περιγράφεις, Versys δαγκωτό...

Μόνο αν το αποφασίσεις, περίμενε λίγο μήπως και πέσει η τιμή του ένεκα της παρουσιάσης του καινούργιου -και πολύ άσχημου- μοντέλου.

:wave2:

CB...K
18/01/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Μόνο αν το αποφασίσεις, περίμενε λίγο μήπως και πέσει η τιμή του ένεκα της παρουσιάσης του καινούργιου -και πολύ άσχημου- μοντέλου.

:wave2:
Σωστή σκέψη! Ευχαριστώ!

MAG/FMX
18/01/2010, 21:13
Παντως αν σκεφτεσαι να το κρατησεις μια 5 ετια + , εγω προτεινω το ΤΑ .:sun:

MikeG
18/01/2010, 21:14
Δεν αξίζει να πας να δώσεις λεφτά στη Ηονδα για αυτό το "καινούριο" Transalp.
Βρες ένα από τα παλιά καλύτερα.

CB...K
18/01/2010, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν αξίζει να πας να δώσεις λεφτά στη Ηονδα για αυτό το "καινούριο" Transalp.
Βρες ένα από τα παλιά καλύτερα.
Έλεγα να το πάρω για μια ζωή... (το εννοώ!)

MAG/FMX
18/01/2010, 23:56
Γιαυτο , πιστευω χοντα.Εξαρταται βεβαια κ το στηλακι σου κ την φατσα σου, το χοντα ειναι κυριλε, το versys ειναι λιγο πιο αλητεια.Απλα ισως με το Versys τραβας τα μαλια σου αν πας σε κανα χωματοδρομο.Το χοντα ειναι πιο all round , πιο ταξιδιαρικο.Απλα προσεχε μη το παρασκεφτεις, ετσι την πατανε ολοι κ καταληγουν με vstrong:lol:

SVX
19/01/2010, 00:01
οσο και να το θαβουμε, το transalp αυτη τη στιγμη ειναι ο διαδοχος του Africa & παιζει στην κατηγορια του....


στην Ελλαδα αδικημενο, ενω εξω πουλαει πιο πολυ απο Vstrom.....

απο την αλλη , το Versys ειναι budget bike=value for money

βολταρε τα κ τα 2 αλλιως δε βγαινει συμπερασμα

tazakos
19/01/2010, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οσο και να το θαβουμε, το transalp αυτη τη στιγμη ειναι ο διαδοχος του Africa & παιζει στην κατηγορια του....


στην Ελλαδα αδικημενο, ενω εξω πουλαει πιο πολυ απο Vstrom.....



φίλε μου SVX σε ποια αγορά πουλάει το τρανσάλπ περισσότερο απο το στρομ?

Το στρομ για ποιο λόγο δεν το σκέφτεσαι φίλε μου και σε παρακαλώ μην μπεις στο τρυπάκι να πεις ότι είναι πολύ ογκώδες, είναι λίγα τα παπάκια που δεν ακολουθώ κάθε μέρα στο κέντρο στα χωσίματα.

MAG/FMX
19/01/2010, 00:08
Μα κ να τα βολταρει , ισως την πατησει κ παρει το versys που ειναι πιο παιχνιδιαρικο κ εκεινη την στιγμη τον εκανε να χαμογελα ,ενω καταβαθος θελει κατι πιο all round , να κανει την δουλεια του , μια ζωη που λεει.
Οποτε κ τα 2 .......... τεστ drive και γνωση του τι παιζει, θα σε βοηθησουν στην αποφαση........:alien:

CB...K
19/01/2010, 10:13
Tα έχω οδηγήσει και τα δύο, κανένα δε με ενθουσίασε!
Θα είναι λύση ανάγκης όποιο και να πάρω... (αφού δε θέλω το 990 :smokin: )

McGyver
19/01/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Tα έχω οδηγήσει και τα δύο, κανένα δε με ενθουσίασε!
Θα είναι λύση ανάγκης όποιο και να πάρω... (αφού δε θέλω το 990 :smokin: )

Πάρε το Versys...
Το TA δεν είναι λύση ανάγκης, είναι ακριβό.

McGyver
19/01/2010, 10:58
Δες κι αυτό για πιο "αντικειμενική" άποψη...

http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=2765.0;topicseen

Vamael
19/01/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Tα έχω οδηγήσει και τα δύο, κανένα δε με ενθουσίασε!
Θα είναι λύση ανάγκης όποιο και να πάρω... (αφού δε θέλω το 990 :smokin: )

Μην πάρεις οτιδήποτε ως λύση ανάγκης.

Αν είναι να πάρεις ότι πάρεις για μια ζωή, ψάξ΄το πολύ καλύτερα. Σίγουρα σου χρειάζεται το ON-off ? Μήπως να κοιτάξεις και street ? Το ταξίδι αποκλείεται 100 % ? Κοπελιά υπάρχει ? Ακολουθεί ?

Όλα παίζουν, σκέψου τα πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

road spirit
19/01/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δες κι αυτό για πιο "αντικειμενική" άποψη...

http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=2765.0;topicseen πρέπει να είσαι μέλος φιλαράκι :wave2:

Cpt. Haddock
19/01/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πρέπει να είσαι μέλος φιλαράκι :wave2:

Και δεν είναι κι εύκολο :lol:

road spirit
19/01/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και δεν είναι κι εύκολο :lol: άμα υπονοΑς ότι βαριέμαι να κάνω εγγραφή, ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !! :a55:

MikeG
19/01/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
άμα υπονοΑς ότι βαριέμαι να κάνω εγγραφή, ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !! :a55:


Σε ενδιαφέρει να διαβάσεις γι'αυτή τη "νέα" μπουρούχα της Ηονδα? :sick:

road spirit
19/01/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σε ενδιαφέρει να διαβάσεις γι'αυτή τη "νέα" μπουρούχα της Ηονδα? :sick: :a12:

MikeG
19/01/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:a12:


:beer: :beer:

Cpt. Haddock
19/01/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
άμα υπονοΑς ότι βαριέμαι να κάνω εγγραφή, ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !! :a55:

Οχι, ειναι δυσκολο να σε δεχτουν, θελει συστασεις κλπ :rotflmao:

CB...K
19/01/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Μην πάρεις οτιδήποτε ως λύση ανάγκης.

Αν είναι να πάρεις ότι πάρεις για μια ζωή, ψάξ΄το πολύ καλύτερα. Σίγουρα σου χρειάζεται το ON-off ? Μήπως να κοιτάξεις και street ? Το ταξίδι αποκλείεται 100 % ? Κοπελιά υπάρχει ? Ακολουθεί ?

Όλα παίζουν, σκέψου τα πριν αγοράσεις οτιδήποτε.
Σ'ευχαριστώ Vamael!

Το ταξίδι αποκλείεται.
Και η κοπελιά! (επίσης αποκλείεται! :rotflmao: )
Θέλω να πηγαίνει παντού, όχι με χίλια, αλλά ούτε με τη ψυχή στο στόμα!

road spirit
19/01/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι, ειναι δυσκολο να σε δεχτουν, θελει συστασεις κλπ :rotflmao: :eyepop:

πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζζζ

Cpt. Haddock
19/01/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:eyepop:

πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζζζ

Έχει και τελετές μύησης :p

CB...K
19/01/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχει και τελετές μύησης :p

στο πως να οδηγείτε με τόσο λίγα άλογα!:lol:

McGyver
19/01/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
στο πως να οδηγείτε με τόσο λίγα άλογα!:lol:

Μουλάρια...

CB...K
20/01/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Thanks!
(αρκεί να μην έχει ...άλλα κόλπα και η kawa για να με στέλνει...)
Εδώ: http://www.kawasakiversys.com/forums/showthread.php?t=2571
η αλλαγή μπουζί δε φαίνεται και τόσο απλή υπόθεση στο Versys!

VGER
20/01/2010, 12:36
Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινής φίλε μου, ποτέ δεν κοιτάζω πώς σκαλίζεται μία μοτοσυκλέτα.

Μπορεί να είμαι αντίθετος με τη λογική πολλών μοτοσυκλετιστών εδώ μέσα, αλλά δεν κάθομαι να σκάω για να το φτιάξω μόνος μου κιόλας!

Το πάω στο εκάστοτε συνεργείο (αν είναι στην εγγύηση σε εξουσιοδοτημένο) το φτιάχνουν, πληρώνω φεύγω. That's all, χωρίς κόπο χωρίς τίποτα.

Τώρα, αν εσένα πιάνουν τα χέρια σου (που εμένα δεν πιάνουν για τη συντήρηση των μοτό μου)και σου αρέσει να ασχολείσαι, σαφώς και είναι λογικό να σε προβληματίζει η διαδικασία το πώς θα το επισκευάζεις μόνος σου.

Αλλά βρε αδερφέ, όταν παίρνεις κάτι το παίρνεις για να το γουστάρεις και για να το ευχαριστηθείς! Αν είναι να σε προβληματίζουν τέτοια θέματα τι να πω...

Εγώ προσωπικά, πήγα καβάλησα όποια μηχανή με ενδιέφερε, την έκανα βόλτα, είδα πώς κουμπώνω πάνω της, και την αγόρασα!

Μοναδικός παράγοντας που εξέτασα πριν την αγοράσω ήταν να είναι αξιόπιστη. Τίποτα άλλο!

Η δική μου πρόταση είναι να κάνεις το ίδιο ότι κι αν αγοράσεις τελικά! :wave2:


Υ.Γ. Απλά για την ιστορία, αγόρασα το Versys....:winka:

CB...K
20/01/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινής φίλε μου, ποτέ δεν κοιτάζω πώς σκαλίζεται μία μοτοσυκλέτα.

Μπορεί να είμαι αντίθετος με τη λογική πολλών μοτοσυκλετιστών εδώ μέσα, αλλά δεν κάθομαι να σκάω για να το φτιάξω μόνος μου κιόλας!

Το πάω στο εκάστοτε συνεργείο (αν είναι στην εγγύηση σε εξουσιοδοτημένο) το φτιάχνουν, πληρώνω φεύγω. That's all, χωρίς κόπο χωρίς τίποτα.

Τώρα, αν εσένα πιάνουν τα χέρια σου (που εμένα δεν πιάνουν για τη συντήρηση των μοτό μου)και σου αρέσει να ασχολείσαι, σαφώς και είναι λογικό να σε προβληματίζει η διαδικασία το πώς θα το επισκευάζεις μόνος σου.

Αλλά βρε αδερφέ, όταν παίρνεις κάτι το παίρνεις για να το γουστάρεις και για να το ευχαριστηθείς! Αν είναι να σε προβληματίζουν τέτοια θέματα τι να πω...

Εγώ προσωπικά, πήγα καβάλησα όποια μηχανή με ενδιέφερε, την έκανα βόλτα, είδα πώς κουμπώνω πάνω της, και την αγόρασα!

Μοναδικός παράγοντας που εξέτασα πριν την αγοράσω ήταν να είναι αξιόπιστη. Τίποτα άλλο!

Η δική μου πρόταση είναι να κάνεις το ίδιο ότι κι αν αγοράσεις τελικά! :wave2:


Υ.Γ. Απλά για την ιστορία, αγόρασα το Versys....:winka:

Σε ευχαριστώ για την κατάθεση της άποψής σου, η οποία δεν είναι μόνο σεβαστή, αλλά και λογική!
Έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας, ΑΝ τα συνεργεία ήταν σωστά!
Η εμπειρία μου όμως μου επιβάλλει να ασχολούμαι ο ίδιος, γιατί έχω φύγει από συνεργείο με ξεβίδωτο καπάκι κινητήρα (το «Η» σε τετρακύλινδρο) αλλά και πολλές άλλες ζημιές και αβλεψίες.
Η ψυχική φθορά από την αντιπαράθεση με τους μάστορες (να μην μιλήσω για το θέμα της ασφάλειας, θάχεις διαβάσει τι γίνεται στις αλλαγές τακακιών…), είναι ασύγκριτα χειρότερη από την απώλεια χρόνου λόγω προσωπικής ενασχόλησης. Γιατί φυσικά, όσο και να πιάνουν τα χέρια σου, δεν έχεις εμπειρία σε κάθε μοντέλο, ούτε βρίσκεις πάντα όλες τις πληροφορίες και τα ειδικά εργαλεία που χρειάζεσαι. Μετά από χρόνια με την ίδια μηχανή, ασφαλώς μπορείς καλύτερα και γρηγορότερα. Στις σύγχρονες μοτο βέβαια με τα πολλά ηλεκτρονικά περιορίζονται οι δυνατότητες του DIY αλλά και πάλι, αλλαγή σε λάδια-φίλτρα-μπουζί-τακάκια-ντίζες-λάμπες-μπαταρία (ξεχνάω κι’άλλα;) προτιμώ να τα κάνω μόνος μου για να ξέρω τι μου γίνεται, κι’ας χάνω πολύ από τον ελεύθερο χρόνο μου(κυρίως διαβάζοντας & ψάχνοντας).
Εγώ ήμουν και τυχερός σχετικά, γιατί κάποια στιγμή βρήκα πολύ καλό και έντιμο μάστορα, στον οποίο απευθύνομαι όποτε χρειάζεται, κι’ας είναι πολύ μακριά από την κατοικία μου
Ελπίζω να αποτύπωσα καλά το σκεπτικό μου, το οποίο στην πραγματικότητα μου δυσκολεύει τη ζωή…

taksidiotis25
21/04/2010, 21:58
αν και παλιο το θεμα θα προτεινα το transalp.εχει πιο ταξιδιαρικο χαρακτηρα και δε λεει οχι πουθενα,μεσα στα ορια βεβαια.με μια πιο ψηλη ζελατινα θα ειναι ακομα καλυτερο.

DAYMAN
21/04/2010, 23:00
Versys κάνει τα παντα και εχει και χαρακτήρα.:cool: