PDA

View Full Version : ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΗΘΗΣΗ ?



banditgr
18/01/2010, 13:35
Ενας φίλος είχε ενα μικροατύχημα πρόσφατα και θα ήθελα να μάθω αν πλέον θεωρείτε νόμιμη η διήθηση σε πέριπτωση που τα αυτοκίνητα είναι σταματημένα σε κόκκινο ή στοπ.Μικροζημιές είχε αλλα φοβάτε μην του βγάλουν συν-υπετιότητα και δεν πάρει τίποτα.
Ευχαριστώ

Sapadak
18/01/2010, 13:36
Aν δεν αλλαξε κατι πολυ προσφατα στην Ελλαδα ειναι παρανομη (ακομα)

TROOPER
18/01/2010, 13:45
η διηθηση ειναι παρανομη.

gixxerpap
18/01/2010, 13:55
νομίζω ότι στην περίπτωση ανάσχεσης κυκλοφορίας, η διήθηση επιτρέπεται...

TROOPER
18/01/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
νομίζω ότι στην περίπτωση ανάσχεσης κυκλοφορίας, η διήθηση επιτρέπεται...

νομιζεις λαθος γιωργη :wave2:

Anty12
18/01/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
νομιζεις λαθος γιωργη :wave2:

Σίγουρα....??? ακόμη και όταν πρόκειται για ακινητοποιημένο ή βραδυπορόν όχημα..??

lantz
18/01/2010, 15:44
Είχα ακούσει από κάποιον που είχε ατύχημα ότι αν τα αυτοκίνητα είναι ακινητοποιημένα, επιτρέπεται αν κινείσαι μέχρι 40 χλμ/ώρα.

nic mor
18/01/2010, 16:26
και εγω αυτο εχω ακουσει,οτι στα σταματημενα,μπορεις
να την κανεις,με λιγα ομως!

blackbusa
18/01/2010, 17:58
απαγορευεται...καλα ξεμπερδεματα....

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 18:04
http://www.pragmatognomones.gr/kok/kok017.php

το άρθρο 17 για κίνηση σε στοίχους επιδέχεται πολλές ερμηνείες καθώς δεν αναφέρει πολλά σχετικά με κίνηση μοτό. Εξαρτάται λοιπόν απο τον δικηγόρο σου.

Gandalf

devil's animal
18/01/2010, 18:18
δεν νομιζω να εχει διαφορα αν τα αυτοκινητα ειναι σε κινηση ή ακινητοποιημενα...
απο την στιγμη που ΔΕΝ κινεισαι μεσα στα ορια καποιας λωριδας (αριστερης,μεσαιας,δεξιας) εισαι παρανομος.

καλα το να πατας διπλη δεν το συζηταμε,ετσι...

ελπιζω να την βγαλει οσο πιο φθηνα γινεται...
:beer: :beer: :beer: :beer:

ermiss
18/01/2010, 18:29
Δηλαδή αν ανάμεσα απο αυτοκίνητα ανοίξει πόρτα και σου κάνει το πέλμα σαν γλώσσα φιδιού, δεν σε καλύπτει τίποτα?

route 66
18/01/2010, 19:07
καλησπερα.
να το ψαξει το θεμα καλα γιατι στην περιπτωση του κοκκινου ο νομος λεει οτι η μοτοσυκλετα μπορει να ερθει μπροστα(πρωτο οχημα) για να προστατευεται απο ατυχηματα,για να μην τον χτυπησει καποιος απο πισω δηλαδη.
οποτε η διηθηση επιτρεπεται κατα καποιο τροπο εκει.
να το ψαξει,σιγουρα παιζει αυτο που σου λεω

blackbusa
18/01/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
καλησπερα.
να το ψαξει το θεμα καλα γιατι στην περιπτωση του κοκκινου ο νομος λεει οτι η μοτοσυκλετα μπορει να ερθει μπροστα(πρωτο οχημα) για να προστατευεται απο ατυχηματα,για να μην τον χτυπησει καποιος απο πισω δηλαδη.
οποτε η διηθηση επιτρεπεται κατα καποιο τροπο εκει.
να το ψαξει,σιγουρα παιζει αυτο που σου λεω

και ποιος ειναι αυτος ο νομος???με λινκ απο επισημο φορεα παρακαλω να μαθαινουμε και εμεις....

:wave2:

Gandalf dr685sm
18/01/2010, 19:31
Πάνο δεν υπάρχει πουθενά , όσο και αν το έχω ψάξει.. το μόνο που έχω βρεί είναι το άρθρο 17 σχετικά με προσπέραση και κίνηση σε στοίχους... και αυτό μπορεί ενας καλός δικηγόρος να το φέρει με τα "νερά" του.

Gandalf

blackbusa
18/01/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πάνο δεν υπάρχει πουθενά , όσο και αν το έχω ψάξει.. το μόνο που έχω βρεί είναι το άρθρο 17 σχετικά με προσπέραση και κίνηση σε στοίχους... και αυτό μπορεί ενας καλός δικηγόρος να το φέρει με τα "νερά" του.

Gandalf

εγω μαγε το ξερω...αλλα εγραψε για 100% βαση νομου...ειμαι περιεργος να τον δω αυτον τον νομο...

και για να διευκρινησω κατι...επισημα η διηθηση ειναι απαγορευμενη...απλα με καποια τεχνασματα μπορεις να ισχυριστεις 1002 για να βγαλεις καποια ακρη(ισως)...ολα αυτα ειναι στο χερι του δικηγορου σου και το πως ξυπνησε ο δικαστης...οπως προειπαν και αλλοι πιο πανω δηλαδη...

:wave2:

st.John
19/01/2010, 16:28
o kok to leei ka8ara oi ka8e ti pou eiserxetai se dromo me lorides prepei na sumperiferetai analoga...(ennoeitai gia mixanes kai autokinita...) ara ama kinise sti mesi i kaneis "prosperasi" anamesa apo 2. 8ewrise paranomos kai telos...

kali sunexeia...!

Emden
19/01/2010, 16:49
και γω στηρίζω!! Σύμφωνα με το άρθρο 17 η διήθηση σε περιπτώσεις είναι καθόλα νόμιμη.Αύτο που που δεν είναι νόμιμο είναι η κίνηση στη λωρίδα (ιππαστή)

Cpt. Haddock
19/01/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
και γω στηρίζω!! Σύμφωνα με το άρθρο 17 η διήθηση σε περιπτώσεις είναι καθόλα νόμιμη.Αύτο που που δεν είναι νόμιμο είναι η κίνηση στη λωρίδα (ιππαστή)

Ποιές ειναι αυτές οι περιπτώσεις;

route 66
19/01/2010, 20:29
απο διδασκαλια σε εκπαιδευτες οδηγησης σε ερωτηση αν υπαρχει περιπτωση η μοτοσυκλετα να κανει διηθηση η απαντηση ηταν οχι εκτος της περιπτωσης που μπροστα υπαρχει ερυθρος φωτεινος σηματοδοτης οποτε για λογους ασφαλειας μπορει να ερθει μπροστα.τωρα αν θα αναβει φλας σε καθε ελιγμο μεχρι να ερθει μπροστα ή θα κανει διηθηση δεν το θυμαμαι.καποια στιγμη θα το ρωτησω παιδια.παντως οσο και αν εψαξα δεν το βρηκα στον Κ.Ο.Κ ρε π#$%τη μου.

road spirit
19/01/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
...παντως οσο και αν εψαξα δεν το βρηκα στον Κ.Ο.Κ ρε π#$%τη μου.

έτσι....

γιατί μου φαίνεται τόσο καιρό γράφουμε ότι πιστεύουμε ότι ισχύει

κατέβασα τον ΚΟΚ απο το site του υπουργείου. Τον διάβασα όλο ξανά προσεκτικά.
Δεν υπάρχει πουθενά ρητή αναφορά στον όρο "διήθηση".

Άρα είναι θέμα ερμηνείας και καθόμαστε και γράφουμε "μα εμένα έτσι μου είπε μπάτσος, δικαστης, ή δε ξέρω και γω τί". Όταν αναφερόμαστε κατά γράμμα στον ΚΟΚ, η διήθηση απλά δεν υφίσταται (και αυτό δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται ή επιτρέπεται)

sergiosm
20/01/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Ενας φίλος είχε ενα μικροατύχημα πρόσφατα και θα ήθελα να μάθω αν πλέον θεωρείτε νόμιμη η διήθηση σε πέριπτωση που τα αυτοκίνητα είναι σταματημένα σε κόκκινο ή στοπ.Μικροζημιές είχε αλλα φοβάτε μην του βγάλουν συν-υπετιότητα και δεν πάρει τίποτα.
Ευχαριστώ


Οι απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα ΔΕΝ δίνονται με ένα απλό ΝΑΙ ή ένα απλό ΟΧΙ.

Αν δεν μας πεις τί ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς.

TROOPER
20/01/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Οι απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα ΔΕΝ δίνονται με ένα απλό ΝΑΙ ή ένα απλό ΟΧΙ.

Αν δεν μας πεις τί ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς.

μπα!

ο νομος ερμηνευεται κατα το δοκουν ???

:evil: :smokin:

notakos600
20/01/2010, 08:42
Κινούμαι με μοτό και αμάξι, αυτό το όργιο σφήνας που κάνουν οι μοτοσυκλέτες με όσα, ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα είναι άνευ προηγουμένου.
Φυσικό είναι κάποια στιγμή να γίνει το λάθος, που κατά τη γνώμη μου οφείλεται αποκλειστικά στη μεγάλη ταχύτητα, δεν μπορείς να κάνεις διήθηση με 40-50 χλμ, απλά είναι αδύνατο.

sergiosm
20/01/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπα!

ο νομος ερμηνευεται κατα το δοκουν ???

:evil: :smokin:

Όχι, απλά ... ερμηνεύεται
:smokin: :smokin:


Όμως, πέρα από την πλάκα, ο νόμος εφαρμόζεται όταν πληρούνται τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ που ο ίδιος περιγράφει.

Αν λοιπόν ΔΕΝ γνωρίζουμε τί έγινε (τα πραγματικά δηλαδή περιστατικά) ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε ποια ακριβώς διάταξη του νόμου θα εφαρμόσουμε.

Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις το ερώτημα είναι: ΤΊ προκάλεσε το ατύχημα;;
Η διήθηση;; ή μήπως μια πόρτα που άνοιξε, ενώ δεν έπρεπε;; κλπ
:evil:
:wave2:

TROOPER
20/01/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Όχι, απλά ... ερμηνεύεται
:smokin: :smokin:


αν ανοιξω μια παρενθεση εδω... Όμως, πέρα από την πλάκα, ο νόμος εφαρμόζεται όταν πληρούνται τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ που ο ίδιος περιγράφει.

Αν λοιπόν ΔΕΝ γνωρίζουμε τί έγινε (τα πραγματικά δηλαδή περιστατικά) ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε ποια ακριβώς διάταξη του νόμου θα εφαρμόσουμε.

Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις το ερώτημα είναι: ΤΊ προκάλεσε το ατύχημα;;
Η διήθηση;; ή μήπως μια πόρτα που άνοιξε, ενώ δεν έπρεπε;; κλπ και την κλεισω εδω....


..ειναι εκεινο το ''κατα τω δωκουν'' που λεγαμε. :smokin:

η ερωτηση ειναι απλη:η διηθηση ειναι νομιμη η παρανομη ?

και η απαντηση ειναι................?

:wave2:

sergiosm
20/01/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
..ειναι εκεινο το ''κατα τω δωκουν'' που λεγαμε. :smokin:

η ερωτηση ειναι απλη:η διηθηση ειναι νομιμη η παρανομη ?

και η απαντηση ειναι................?

:wave2:

αφού την ξέρεις


το ερώτημα όμως είναι: ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ η διήθηση το ατύχημα ή όχι;;

TROOPER
20/01/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
αφού την ξέρεις

το ερώτημα όμως είναι: ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ η διήθηση το ατύχημα ή όχι;;

αυτο λεγεται αποπροσανατολισμος :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
20/01/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
..ειναι εκεινο το ''κατα το δοκουν'' που λεγαμε. :smokin:

η ερωτηση ειναι απλη:η διηθηση ειναι νομιμη η παρανομη ?

και η απαντηση ειναι................?

:wave2:

H απάντηση είναι αυτή που σου είπε ο Στέργιος :winka:

Δουλειά των δικαστών είναι να εκδίδουν αποφάσεις ερμηνεύοντας τους νόμους βάσει των συνθηκών του συμβάντος :D

TROOPER
20/01/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
H απάντηση είναι αυτή που σου είπε ο Στέργιος :winka:

Δουλειά των δικαστών είναι να εκδίδουν αποφάσεις ερμηνεύοντας τους νόμους βάσει των συνθηκών του συμβάντος :D

τι λες μωρε?

ο τιτλος του θρεντ ειναι: ''ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΗΘΗΣΗ?''

και η απαντηση ειναι: ''ΟΧΙ''

.&-

ολα τα αλλα ειναι τα τερτιπια του δικαστικου συστηματος.

:wave2:

sergiosm
20/01/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο λεγεται αποπροσανατολισμος :lol: :lol: :lol:

Δεν παίζεσαι

:a26: :a26: :a26: :a26: :a26: :a26:

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sergiosm
20/01/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
... ο Στέργιος ...


σΕργιος

το ... "τ" ΠΟΥ το είδες;;

:a015: :a015: :a015: :a015:


:lol: :lol: :lol:

sergiosm
20/01/2010, 09:42
Αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ο τιτλος του θρεντ ειναι: ''ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΗΘΗΣΗ?''
και η απαντηση ειναι: ''ΝΑΙ''
...ολα τα αλλα ειναι τα τερτιπια του δικαστικου συστηματος.


λέγεται: αποπροσανατολισμός (για να χρησιμοποιήσω την ... "φράση" σου :smokin: )

Γιατί εκτός από τον τίτλο, υπάρχει και το ερώτημα:

Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Ενας φίλος είχε ενα μικροατύχημα πρόσφατα και θα ήθελα να μάθω αν πλέον θεωρείτε νόμιμη η διήθηση σε πέριπτωση που τα αυτοκίνητα είναι σταματημένα σε κόκκινο ή στοπ.Μικροζημιές είχε αλλα φοβάτε μην του βγάλουν συν-υπετιότητα και δεν πάρει τίποτα.
Ευχαριστώ

το οποίο μπορεί να μιλάει για "διήθηση" αλλά στην πραγματικότητα αναφέρεται στην "υπαιτιότητα"

:a9:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Υ.Γ. το ... γ@μήσαμε το thread
(αφού βέβαια δώσαμε κάποιες απαντήσεις στην αρχή του)

Cpt. Haddock
20/01/2010, 09:42
:blush:

byron
20/01/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
το ερώτημα όμως είναι: ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ η διήθηση το ατύχημα ή όχι;;

Αν η μοτό κινείται μετάξυ των αυτοκινήτων και κάποιο απ΄τα οχήματα αλλάξει λωρίδα ποιός προκαλεί το ατύχημα? Αυτός που αλλάζει λωρίδα ή αυτός που κινείται ανάμεσα (στην ερμηνεία του νόμου) ?

sergiosm
20/01/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
H απάντηση είναι αυτή που σου είπε ο Στέργιος :winka:

Δουλειά των δικαστών είναι να εκδίδουν αποφάσεις ερμηνεύοντας τους νόμους βάσει των συνθηκών του συμβάντος :D


εφαρμόζοντας (όχι ερμηνεύοντας)

Ερμηνεύουν μόνο όταν κάποια διάταξη, κάποιος όρος ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ερμηνεία.

sergiosm
20/01/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν η μοτό κινείται μετάξυ των αυτοκινήτων και κάποιο απ΄τα οχήματα αλλάξει λωρίδα ποιός προκαλεί το ατύχημα? Αυτός που αλλάζει λωρίδα ή αυτός που κινείται ανάμεσα (στην ερμηνεία του νόμου) ?

Με πρώτη ανάγνωση το προκαλεί το αυτοκίνητο γιατί ΔΙΑΚΟΠΤΕΙ την πορεία της μηχανής.

Όμως αυτή είναι η πρώτη ανάγνωση, γιατί πρέπει να εξετάσεις την ΤΑΧΥΤΗΤΑ της μηχανής (και του αυτοκινήτου) σε σχέση με το όριο ταχύτητας (αν το αμάξι κινούταν με 50 και η μηχανή με 300+ δεν είναι το ίδιο με το να κινούνταν με την ίδια ταχύτητα)
τις ΘΕΣΕΙΣ των οχημάτων πριν το ατύχημα (μήπως η μηχανή ήταν στη νεκρή γωνία;;)
τις συνθήκες του δρόμου (ήταν ευθεία;, στροφή;)

Για αυτό ακριβώς λέω ότι πρέπει να ξέρουμε όλα τα πραγματικά περιστατικά και ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική από την άλλη.


:wave2:

byron
20/01/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Με πρώτη ανάγνωση το προκαλεί το αυτοκίνητο γιατί ΔΙΑΚΟΠΤΕΙ την πορεία της μηχανής.

Όμως αυτή είναι η πρώτη ανάγνωση, γιατί πρέπει να εξετάσεις την ΤΑΧΥΤΗΤΑ της μηχανής (και του αυτοκινήτου) σε σχέση με το όριο ταχύτητας (αν το αμάξι κινούταν με 50 και η μηχανή με 300+ δεν είναι το ίδιο με το να κινούνταν με την ίδια ταχύτητα)
τις ΘΕΣΕΙΣ των οχημάτων πριν το ατύχημα (μήπως η μηχανή ήταν στη νεκρή γωνία;;)
τις συνθήκες του δρόμου (ήταν ευθεία;, στροφή;)

Για αυτό ακριβώς λέω ότι πρέπει να ξέρουμε όλα τα πραγματικά περιστατικά και ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική από την άλλη.


:wave2:

Κατανοητό και πολύ ενδιαφέρον. Υποθέτω ότι υπάρχουν σοβαρές ελπίδες να αποζημιωθεί κάποιος, εφόσον κινείται ανάμεσα σε σταματημένα/μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα, με κάποια λογική ταχύτητα.