PDA

View Full Version : Νέος "Domie"



boulvai
18/01/2010, 15:03
Γεια σας!Καιρό στο forum αλλά σήμερα με την ευκαιρία της απόκτησης ενός Dominator 650 2001 είπα να σας γράψω ένα γεια!Και να καλέσω και κανεναν εναπομείναντα κάτοχο Domi να ανταλλάξουμε και καμιά κουβέντα για το εργαλείο μας!Υπάρχει κανείς??????!!!!!!!!
.....Κι αν δεν υπάρχει δεν πειράζει θα'μαι από τους λίγους "dominators"!!!
Γεια σας και πάλι :wave2:

Λευκάδιος
18/01/2010, 15:19
αλλος ενας εδω :wave2: .καλοριζικο το 'εργαλειο'.κατοχος μοντελο '95 εδω και 1,5 περιπου χρονο.εκλεισε η ομαδα :lol:

road spirit
18/01/2010, 15:29
συμβουλές απο το μέλος orizontas μην πάρεις, επ' ουδενί (ειδικά για το πλύσιμο της domie)

Λευκάδιος
18/01/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
συμβουλές απο το μέλος orizontas μην πάρεις, επ' ουδενί (ειδικά για το πλύσιμο της domie) http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35698&highlight=dominator :lol:

boulvai
18/01/2010, 19:23
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!Εμπειρίες από Κυριακή που γυρνάω στην Αθήνα.Μικρή βόλτα σήμερα από το μαγαζί στο σπίτι...(η ασφάλεια θα ισχύει από αύριο)...Όμως επειδή βιάζομαι να προλάβω το τραίνο:mad: Θα σας ρωτήσω από αύριο(ζαλίσω δηλαδή!) τις απορρίες μου...."Το δικό μου έτσι ...τα δικά σας?..."κτλ. Ξέρω κουραστήκατε από τώρα...Δείξτε κατανόηση,έναν ενθουσιασμό τον έχω σαν παιδι κι εγώ.Καληνύχτα σε όλους:wave2:

boulvai
05/02/2010, 03:38
...Λοιπόν παιδιά θα γράψω τις 1τες εντυπώσεις από το nx.
Λεπόν κινητήρας: πολύ γρήγορο μου φαίνεται,τουλάχιστο για αυτό που περίμενα.Στα χαμηλά όμως κάτω από 3.000 στροφές σκορτσάρει αρκετά έως πολύ αν έχεις 4η-5η(αυτό δεν το περίμενα!).Κραδασμοί κάμποσοι αλλά δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.Κατανάλωση δεν έχω ακριβή στοιχεία ακόμα.Έχει μια δυσκολία στην εκκίνηση αλλά κι όταν πάρει δεν μπορώ να ρυθμίσω ρελαντί.Όταν είναι κρύο είναι πολύ χαμηλό και σβήνει αν ξεχαστώ κι αν ζεσταθεί ανεβαίνει πάνω από το κανονικό(1500+σ.α.λ.).Αυτά,αν θυμηθώ κι άλλα συμπληρώνω.
Η συμπεριφορά στο δρόμο είναι εξαιρετική μπορώ να πω για ον-οφ τέτοιου είδους.Στιβαρό με σφιχτές αναρτήσεις πολύ καλά φρένα,με μπόλικη αίσθηση και αρκετή δύναμη.Στρίβει με σιγουριά και ακρίβεια.Η θέση οδήγησης είνα πολύ βολική και ανετη,χέρια-πόδια-κ@λος,μου έχει ταιριάξει πολύ καλά....Μόνο χώμα δεν έχω πάει να δω τι λέει σε τέτοιες συνθήκες μιας και οι αναρτήσεις μου φάνηκαν κάπως σφιχτές για χώμα.
Τώρα στο πρόβλημα.Όταν πήρα το μοτο ο συμπλέκτης έποιανε πολύ απότομα και στο τέλος της διαδρομής του.Παρόλη τη ρύθμιση-μάζεμα που έγινε αυτός τα ίδια μετά από λίγα χλμ. Ξαφνικά στη Αττική Οδό ανοίγοντας την 5η έβλεπα τις στροφές να ανεβαίνουν χωρίς η μηχανή να επιταχύνει..αλλάχτηκαν οι δίσκοι συμπλέχτη και για 40-50 χλμ το μοτο ήταν τέλειο...Τώρα πλέον πάλι τα ίδια,δεν πατιναρει αλλά η αίσθηση χάλια όπως στην αρχή...Τι λέτε να φταίει?Παρατηρώ σταδιακά και οι ταχύτητες να χτυπάνε και να με δυσκολεύει γενικά στις αλλαγές...Η ντίζα φαίνεται σε καλή κατάσταση,δε κολλάει κάπου και δίνει ωραία αίσθηση στο χέρι.Λέω να την αλλάξω προληπτικά να δω τι θα γίνει.
Αυτά,σίγουρα σας κούρασα αλλά περιμένω απόψεις και γνώμες...

Man7
05/02/2010, 10:03
Μεγειές και καλορίζικο!
Είναι νορμάλ;
Θα το κρατήσεις νορμάλ;


Αρχικά δημιουργήθηκε από boulvai
... πολύ γρήγορο μου φαίνεται,
...
Στιβαρό με σφιχτές αναρτήσεις πολύ καλά φρένα,με μπόλικη αίσθηση και αρκετή δύναμη.
Είναι το πρώτο σου μηχανάκι;



Για τα υπόλοιπα που λές καλό θα ήταν να την κοιτάξει συνολικά κάνας καλός μάστορας (έχω να σου προτείνω δύο, αν θες στείλε πμ). Αναφέρεις εκτεταμένα προβληματάκια τα οποία είναι πολύ χειρότερα από ένα μεγάλο μόνο του.

Το να πιάνει ο συμπλέκτης στο τέλος της δραδρομής του είναι κυρίως λασκαρισμένη ντίζα. Για το πατινάρισμα ορθώς κοίταξες τους δίσκους του συμπλέκτη, αλλά τα ελατήρια τα κοίταξες; Πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι; Αν δεν πατινάρει, τί πρόβλημα έχει η αίσθηση; Αυτό με την ντίζα; Πριν την αλλάξεις, δεν της κάνεις ένα καλό τέντωμα και ένα ΠΟΛΥ καλό λάδωμα; Υπάρχουν γραφιτούχα λιπαντικά ειδικά γι’αυτήν τη δουλειά που είναι πολύ καλά. Προσπάθησε να βάλεις λάδι από πάνω και περίμενε μέχρι να βγει και να καθαρίσει η μούργα από κάτω. Θα σου κάνει το μοτέρ χάλια βέβαια, αλλά το καθαρίζεις...

Τί θα πει σταδιακά και οι ταχύτητες χτυπάνε; Από λάδια πώς είναι; Είναι φρέσκα, με σωστό ιξώδες και σωστή ποσότητα; Κλανκ κλουνκ αυτά τα κιβώτια κάνουν γενικά.

Αν σε δυσκολεύει στις αλλαγές (και δεν είναι απλώς η ιδέα σου) το πρόβλημα μπορεί να είναι και σοβαρό.


Πάντως φοβερό μηχανάκι, από τα αγαπημένα μου.
:beer:

Μάνος

boulvai
05/02/2010, 14:56
Φίλε Man7 δεν είναι το 1ο μου μοτο απλά το συγκρίνω με ένα χτ600 που είχα οδηγήσει παλιότερα και έχει μεγάλη διαφορά στα θέματα που προανέφερα και σου έκαναν εντύπωση!!!Τα υπόλοιπα τα αναφέρω στο πμ που σου έστειλα...Θα επανέλθω στο θέμα Ντόμι με νέες εμπειρείες από βόλτες:D αλλά και συνεργεία:( όπως φαίνεται...

Λευκάδιος
05/02/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από boulvai

.Στα χαμηλά όμως κάτω από 3.000 στροφές σκορτσάρει αρκετά έως πολύ αν έχεις 4η-5η(αυτό δεν το περίμενα!)..Κατανάλωση δεν έχω ακριβή στοιχεία ακόμα.Έχει μια δυσκολία στην εκκίνηση αλλά κι όταν πάρει δεν μπορώ να ρυθμίσω ρελαντί.Όταν είναι κρύο είναι πολύ χαμηλό και σβήνει αν ξεχαστώ κι αν ζεσταθεί ανεβαίνει πάνω από το κανονικό(1500+σ.α.λ.).

.Παρατηρώ σταδιακά και οι ταχύτητες να χτυπάνε και να με δυσκολεύει γενικά στις αλλαγές...
το σκορτσαρισμα με ενοχλουσε και μενα στην αρχη αλλα συνηθισα τον τροπο λειτουργιας του.το δικο μου εχει πισω γραναζι 45αρι απο 46 (πιο μακρια μεταδοση)και δεν με ενοχλει.καταναλωση με ηπια οδηγηση πολη-εθνικη κανω 210-230 χλμ πριν βαλω ρεζερβα.οταν ειναι κρυο ανοιγε το τσοκ,παιρνει μπροστα αμεσως.για το ρελαντι 1300 στροφες +-100 ειναι το σωστο.κανε καποια χλμ να ζεσταθει καλα ρυθμισε το στις 1400 και ξανατσεκαρε το οταν ειναι κρυο.παντως εχω διαβασει οτι καποια dommie απο τα τελευταια ειχαν καποιο θεματακι με το καρμπυρατερ.εσβηναν πιο συχνα απο ενα συνηθισμενο μεγαλο μονοκυλινδρο.τωρα για το σασμαν εβαζα motul 5100 15/50 αλλα μετα απο καμια χιλιαδα χλμ το σασμαν γινονταν πολυ σκληρο.τελευταια εβαλα castrol αλλα αποδειχτηκαν χειροτερα :lol: .

orizontas
11/03/2010, 16:07
ΗΡΘΑ !!!!!!!!!!!!