PDA

View Full Version : Υγρά Ψυγείου.....



Juohmar1
18/01/2010, 22:50
Καθημερινότητα;;;Honda innova......
Εξορμήσεις,βόλτες κ.τ.λ R1 μοντέλο 2002....
Λόγώ φόρτου εργασίας και καιρικών συνθηκών η ρένα δεν παίρνει ποτέ μπροστά.......
Μόνο μιά φορά τη βδομάδα....έτσι για το γαμώτο και άμα....
Τι το ήθελα όμως και σχόλασα νωρίς σήμερα......είπα να πάω μια κοντινή βόλτα...έτσι να ξεσκουριάσει....Και τι να αντικρύσω γυρίζοντας πίσω και παρκάρωντας....
Μια σεβαστή ποσότητα υγρών απο το ψυγείο είχε ξαπλώσει στο πάτωμα της πιλοτής και με κοίταγε!!!!!!
Ξενέρωσα όσο δε πάει....Ζημιά;;;;από κάτι πολύ απλό έως κάτι πολύπλοκο και κοστοβόρο...από τη νεκροψία θα δούμε.....η οποία θα γίνει,αν βρεθεί χρόνος το σουκού!!!!!

Αυτά!!!!

camen
18/01/2010, 22:55
Αν το ψυγειο εχει ταπα με βαλβιδα εκτονωσης αλλαξε πρωτα αυτην."Πεφτει" το ελατηριο της και κανει συνεχεια υπερχειλιση.
Το ειχα παθει με το ΚΤΜ...


:beer: :beer: :beer: :wave2:

Anritsu
18/01/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν το ψυγειο εχει ταπα με βαλβιδα εκτονωσης αλλαξε πρωτα αυτην."Πεφτει" το ελατηριο της και κανει συνεχεια υπερχειλιση.
Το ειχα παθει με το ΚΤΜ...


:beer: :beer: :beer: :wave2:


Και το ελατήριο να έχει "κάτσει " δεν θα έκανε υπερχείλιση σε κάποιο δοχείο ??? Και αν η μηχανή είναι ακίνητη μόνο από το ελατήριο δεν δικαιολόγειται νομίζω απο τα λίγα που ξέρω . Εγώ στην θέση θα γέμιζα παραφλού , θα έλυνα τα φερινγκ και θα την έβαζα να δουλέψει και να ανεβάσει θερμοκρασία σταματημένη . Μόλις ανάψει το βεντιλάτερ και γενικότερα εχει ανεβάσει πίεση το κύκλωμα νερού θα πρέπει να δεις από κάπου να χάνει , είτε τάπα , είτε ψυγείο , είτε κάποιο κολάρο .....

Καλή τύχη ....

camen
18/01/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Και το ελατήριο να έχει "κάτσει " δεν θα έκανε υπερχείλιση σε κάποιο δοχείο ??? Και αν η μηχανή είναι ακίνητη μόνο από το ελατήριο δεν δικαιολόγειται νομίζω απο τα λίγα που ξέρω . Εγώ στην θέση θα γέμιζα παραφλού , θα έλυνα τα φερινγκ και θα την έβαζα να δουλέψει και να ανεβάσει θερμοκρασία σταματημένη . Μόλις ανάψει το βεντιλάτερ και γενικότερα εχει ανεβάσει πίεση το κύκλωμα νερού θα πρέπει να δεις από κάπου να χάνει , είτε τάπα , είτε ψυγείο , είτε κάποιο κολάρο .....

Καλή τύχη ....

Εμενα δεν εχει δοχειο.Τρεχουν κατω...:winka:
Μια ιδεα ειπα,δεν χανει τιποτα να το κοιταξει...:beer: :wave2:

Εχετλαίος
19/01/2010, 11:03
Σύνηθες το φαινόμενο να δακρύζουν τα κολάρα του ψυγείου παραφλού το χειμώνα στα περισσότερα μηχανάκια. Λίγο σφίξιμο και όλα ΟΚ. Το αντιμετώπισα σε 3 μηχανάκια και πάντα χειμώνα.
:wave2:

mars696
19/01/2010, 11:24
Καλημερα φιλε! Κοιτα την συζητηση εδω:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84971
Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα το καλοκαιρι που περασε.Τελικα ηταν κατι κολαρα που δαρκρυζανε!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Juohmar1
19/01/2010, 22:13
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας..Δεν μιλάμε για μικρή ποσότητα (δάκρυ) αλλά για σχετικά μεγάλη ποσότητα...Οπότε θεωρητικά μιλώντας πάντα,δεν μιλάμε για χαλάρωση κάποιου κολάρου,κόψιμο κάποιου κολάρου λόγω παλαιότητας και απότομη διαφοράς θερμοκρασίας ίσως...
Η μηχανή το σαββατοκύριακο θα λυθεί και θα συμπληρωθεί το ανάλογο παραφλού και θα γίνουν οι σχετικές δοκιμές....
Το αποτέλεσμα λογικά θα δείξει κολάρο......πλαστικό δοχείο.....ή ψυγείο......Θα ήθελα ν'αποφύγω το τελευταίο για ευνοήτους λόγους......


Και πάλι σας ευχαριστώ
:)