PDA

View Full Version : Σπρευ Σιλικονης??????



feanor
30/05/2005, 12:38
Ρε παιδια, βαζετε σπρευ σιλικονης στα μηχανακια σας??
Εκτος απο τις κλασσικες χρησεις, για τριγμους στεγανοποιηση
κλπ,δημιουργει ενα φιλμ-κατι σαν ενα δευτερο στρωμα βερνικιου- στο χρωμα και το κανει να γυαλιζει υπερβολικα!!! Ολα καλα μεχρι εδω. Το προβλημα μου ειναι οτι ακουσα πως η σιλικονη σε υψηλες θερμοκρασιες μπορει να ''καψει'' το χρωμα, να το θαμπωσει, να το χαλασει γενικα!!!! Οπως π.χ τα ''σκασμενα'' ταμπλω των αυτοκινητων.
Κανει τελικα το σπρευ σιλικονης στα βαμμενα πλαστικα???????

GTZ750
30/05/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από feanor
Ρε παιδια, βαζετε σπρευ σιλικονης στα μηχανακια σας??
Εκτος απο τις κλασσικες χρησεις, για τριγμους στεγανοποιηση
κλπ,δημιουργει ενα φιλμ-κατι σαν ενα δευτερο στρωμα βερνικιου- στο χρωμα και το κανει να γυαλιζει υπερβολικα!!! Ολα καλα μεχρι εδω. Το προβλημα μου ειναι οτι ακουσα πως η σιλικονη σε υψηλες θερμοκρασιες μπορει να ''καψει'' το χρωμα, να το θαμπωσει, να το χαλασει γενικα!!!! Οπως π.χ τα ''σκασμενα'' ταμπλω των αυτοκινητων.
Κανει τελικα το σπρευ σιλικονης στα βαμμενα πλαστικα???????
εγω παντως πρωτη φορα ακουω για αυτο το σπρευ σιλικονης!!!εκτος αν ειναι ιδιο με αυτο τα σπρει που φαζουν στα ταμπλο των αυτοκινητω!!!:confused:
παντως μια αλλη καλη λυση(εγω μια φορα το εχω κανει στο z μονο το εκανε συνεχεια στο παπι που ειχα) ειναι το overlite αυτο που ειναι για τα επιπλα !!!το κανει πολυ σουπερ και με πολυ γυαλαδα και με απιστευτη υφη!!!αλλα δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει για το πλαστικο!!!:wave2:

bartlal
30/05/2005, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από feanor
Ρε παιδια, βαζετε σπρευ σιλικονης στα μηχανακια σας??
Εκτος απο τις κλασσικες χρησεις, για τριγμους στεγανοποιηση
κλπ,δημιουργει ενα φιλμ-κατι σαν ενα δευτερο στρωμα βερνικιου- στο χρωμα και το κανει να γυαλιζει υπερβολικα!!! Ολα καλα μεχρι εδω. Το προβλημα μου ειναι οτι ακουσα πως η σιλικονη σε υψηλες θερμοκρασιες μπορει να ''καψει'' το χρωμα, να το θαμπωσει, να το χαλασει γενικα!!!! Οπως π.χ τα ''σκασμενα'' ταμπλω των αυτοκινητων.
Κανει τελικα το σπρευ σιλικονης στα βαμμενα πλαστικα???????


dirty moto (ή οποιος αλλος ξερει απο εμπειρια του), αν εχεις να πεις τη γνωμη σου κανε το σε παρακαλω, γιατι εγω το χρησιμοποιω αυτο το σπρευ, αλλα δεν εχω δει (προς το παρον???) κατι μεμπτο.... :wave2:

feanor
30/05/2005, 14:21
Eμενα παντως δυο φιλαρακια μου το προτειναν
που το χρησιμοποιουν καιρο στα μηχανακια τους και δεν ειχαν προβλημα μεχρι στιγμης.
Ο πατερας μου ασχολειται με βαφες αυτοκινητων δε μου ειπε τα καλυτερα για το σπρευ αυτο!
Την τελευταια φορα που επλυνα τη ζουζου μου της περασα
ενα χερι και εγινε Zuper! Λετε σε κανενα μηνα να βλεπετε στο δρομο κανενα μαυρο-γκρι-εμπριμε Ζ???? :(
Να ξερετε οτι θα ειμαι εγω..... :sad: :sad:

SeNNinhA
30/05/2005, 14:32
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι η σιλικόνη καίγεται από τον ήλιο. Άρα μπορεί να επιρεάζει και την μπογιά του βαμένου πλαστικού. Γενικά χρησιμοποιείται για το γυάλισμα των μη βαμένων πλαστικών όπου και οι κρέμες δεν μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα. Γιατί όμως να μην πάρετε τις ειδικές αλοιφές που και εξειδικευμένα προιόντα είναι και πολύ καλό αποτέλεσμα έχουν?

Προσοχή. Κανένα από τα σχετικά προιόντα δεν επαναφέρει μόνιμα την χαμένη γυαλάδα των πλαστικών. Απλά τα προστατεύουν για ένα μικρό χρονικό διάστημα αφήνοντας πάνω τους μια προστατευτική μεμβράνη. Πολλά από αυτά έχουν και προστασία από τις ακτίνες UV που ξεθωριάζουν τα χρώματα.

Άρα, αφήστε τους πειραματισμούς και χρησιμοποιήστε το σωστό προιόν για την σωστή δουλειά.

feanor
30/05/2005, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άρα, αφήστε τους πειραματισμούς και χρησιμοποιήστε το σωστό προιόν για την σωστή δουλειά.

Ποια προιοντα κανουν την ιδια δουλεια χωρις να δημιουργουν
προβλημα???

SeNNinhA
30/05/2005, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από feanor
Ποια προιοντα κανουν την ιδια δουλεια χωρις να δημιουργουν
προβλημα???

Για γυάλισμα πλαστικών υπάρχουν αλοιφές. Διάφορες μάρκες. Και στα αξεσουάρ αλλά και επίσημα από την κάθε αντιπροσωπία.

feanor
30/05/2005, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για γυάλισμα πλαστικών υπάρχουν αλοιφές. Διάφορες μάρκες. Και στα αξεσουάρ αλλά και επίσημα από την κάθε αντιπροσωπία.

Δεν εννοω τις αλοιφες που εξαφανιζουν τις γρατζουνιες.
Υπαρχει κατι που να γυαλιζει ΒΑΜΜΕΝΑ πλαστικα???

bonepeeler
31/05/2005, 00:34
Εγώ χρησιμοποιώ το Meguiar's NXT Generation Tech Wax.:winka:

Αν το αλείψεις σωστά κάνει απίστευτη δουλειά.

Βέβαια μαζί με το σφουγγαράκι του μου πήγε γύρω στα 35ευρώ:mad:

:beer:

stako
31/05/2005, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Εγώ χρησιμοποιώ το Meguiar's NXT Generation Tech Wax.:winka:

Αν το αλείψεις σωστά κάνει απίστευτη δουλειά.

Βέβαια μαζί με το σφουγγαράκι του μου πήγε γύρω στα 35ευρώ:mad:

:beer:

Που το βρήκες αυτό να το δοκιμάσουμε κι εμείς??? ;)

Το pm το πήρες για το κράνος?

ela ela
02/06/2005, 13:57
Παιδια αφηστε τους πειραματισμους και βαλτε φυσικο κερακι!!!!!
Αφηστε το να στεγνωσει και βγαλτετο με ενα μαλακο και στεγνο πανακι ομοιομορφα!!!
Κανει απιστευτη δουλεια!Βαλτε το παντου!!!
Εγω ψαχνω να βρω ενα ειδικο χημικο για το πλυσιμο που το ψεκαζεις και λειωνει λασπες και βρωμιες και με το νερο αφριζει και τα βγαζει ολα,αν ξερςι καποιος ας μου πει!!:smilea: :smilea:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
02/06/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Παιδια αφηστε τους πειραματισμους και βαλτε φυσικο κερακι!!!!!
Αφηστε το να στεγνωσει και βγαλτετο με ενα μαλακο και στεγνο πανακι ομοιομορφα!!!
Κανει απιστευτη δουλεια!Βαλτε το παντου!!!
Εγω ψαχνω να βρω ενα ειδικο χημικο για το πλυσιμο που το ψεκαζεις και λειωνει λασπες και βρωμιες και με το νερο αφριζει και τα βγαζει ολα,αν ξερςι καποιος ας μου πει!!:smilea: :smilea:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



γιατι δεν ρωτας μια (και 2 και 3!) τον dirtymoto? :wave2:

gmakris
02/06/2005, 14:58
Κερακι και αλοιφες ΟΛΑ της 3M - εξαφανιζουν ακομη και γρατσουνιες σε ζελατινα / φαναρια......:D

:wave2:

pissaman
02/06/2005, 15:59
Να αποφεύγεις σπρέϋ σιλικόνης! Και πατέντες! Πάρε σπρέϋ που καθαρίζουν και γυαλίζουν πλαστικά και δέρματα!
Όλες οι μεγάλες εταιρίες λιπαντικών (silkolene, agip, κτλ κτλ) έχουν!
Πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει τέτοια και θα βρεις!

darkwing
03/06/2005, 16:36
Παντως εγω που βαζω σπρευ σιλικονης τους τελευταιους 8 μηνες που το εχω δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα,δεν το τιγκαρω,βαζω σε ενα πανακι και το απλωνω για να κανει ενα πολυ λεπτο φιλμ.Γινεται καθρευτης .(ΜΟΝΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ)αμα πεσει σε πλαστικα ασε καλυτερα..μενουν λεκεδες και πρεπει να τριψεις καλα,πολυ καλα για να φυγει!:wave2:

feanor
06/06/2005, 19:50
Ευχαριστω παιδια. Με πεισατε... smilea:
Πηρα κερι!!!!!

:D :beer: