PDA

View Full Version : Πολλες Ερωτησεις!



fz600_T
19/01/2010, 22:39
Γεια σας και καλως σας βρηκα παιδια!

Εχω πολλες αποριες σχετικα με το Buza και τις ρωταω επειτα απο σχετικη ερευνα που εκανα στο νετ...Οποιος εχει την καλοσυνη!:confused:
Ειμαι κατοχος FAZER 600 2005 και ζαχαρωνω μια busa 2009...
Ερωτησεις πολλες και διαφορετικες!

1. Σχετικα με Κ8 και Κ9 τι παιζει? Διαβασα οτι ειναι μονο χρωματα, ισχυει? Και αυτα του 09 που πωλουνται τελικα τι ειναι? Πως καταλαβαινεις διαφορα?
2. Καπου διαβασα για κλειστα και ανοιχτα - παιζει καται τετοιο σημερα?

3. Κατι "τεχνικο" τωρα. Μην παρεξηγησετε την ερωτηση, ισως να ειναι Off τελειως, αλλα βλεποντας το βαρος - ογκο της busa σκεφτομαι ποσο καλα τα παει στις στροφες , και ρωτω μηπως το Fazer παει καλυτερα (μην βαρατε αλλα δεν εχω οδηγησει Busa...)
Μιλαω παντα για μανισια μηχανακια χωρις καμια παρεμβαση (δηλ. οχι αν π.χ. αλλαξω εξατμισεις κλπ_) Σημειωνω οτι βεβαια δεν ειμαι ροσυς αλλα εχω 15 χρονια στη καμπουρα και 2 California Schools, σχετικα εμπειρος δηλαδης...

4. Σταση οδηγησης, ειναι κατι που με απασχολει γιατι ποτε δεν ειχα clip on, Μονο κατι βολτες απο φιλους αλλα πολυ μικρες για συμπερασματα... Δεν ξερω ποσο βολικη ειναι για ταξιδια αλλα φυσικα και για μετακινησεις στη πολη (εστω περιορισμενες)

5. Γενικα ειμαι αναμεσα σε Fazer 1000, Tiger 1050 και Busa, διαφορετικα μηχανακια ξερω, αλλα οσο βλεπω τη Busa τοσο τεινω προς τα εκει. Η πλακα ειναο οτι τωρα το Fazer ειναι ποιο ακριβό.

Ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη!!!!

TROOPER
24/01/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz600_T
Γεια σας και καλως σας βρηκα παιδια!

Εχω πολλες αποριες σχετικα με το Buza και τις ρωταω επειτα απο σχετικη ερευνα που εκανα στο νετ...Οποιος εχει την καλοσυνη!:confused:
Ειμαι κατοχος FAZER 600 2005 και ζαχαρωνω μια busa 2009...
Ερωτησεις πολλες και διαφορετικες!

1. Σχετικα με Κ8 και Κ9 τι παιζει? Διαβασα οτι ειναι μονο χρωματα, ισχυει? Και αυτα του 09 που πωλουνται τελικα τι ειναι? Πως καταλαβαινεις διαφορα?
2. Καπου διαβασα για κλειστα και ανοιχτα - παιζει καται τετοιο σημερα?

3. Κατι "τεχνικο" τωρα. Μην παρεξηγησετε την ερωτηση, ισως να ειναι Off τελειως, αλλα βλεποντας το βαρος - ογκο της busa σκεφτομαι ποσο καλα τα παει στις στροφες , και ρωτω μηπως το Fazer παει καλυτερα (μην βαρατε αλλα δεν εχω οδηγησει Busa...)
Μιλαω παντα για μανισια μηχανακια χωρις καμια παρεμβαση (δηλ. οχι αν π.χ. αλλαξω εξατμισεις κλπ_) Σημειωνω οτι βεβαια δεν ειμαι ροσυς αλλα εχω 15 χρονια στη καμπουρα και 2 California Schools, σχετικα εμπειρος δηλαδης...

4. Σταση οδηγησης, ειναι κατι που με απασχολει γιατι ποτε δεν ειχα clip on, Μονο κατι βολτες απο φιλους αλλα πολυ μικρες για συμπερασματα... Δεν ξερω ποσο βολικη ειναι για ταξιδια αλλα φυσικα και για μετακινησεις στη πολη (εστω περιορισμενες)

5. Γενικα ειμαι αναμεσα σε Fazer 1000, Tiger 1050 και Busa, διαφορετικα μηχανακια ξερω, αλλα οσο βλεπω τη Busa τοσο τεινω προς τα εκει. Η πλακα ειναο οτι τωρα το Fazer ειναι ποιο ακριβό.

Ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη!!!!

1.οι διαφορες ειναι μονο στα χρωματα.τη διαφορα την καταλαβαινεις μονο απο κει.
2.δεν νομιζω οτι παιζει κατι τετοιο.
3.σε παρατεταμενες υπερτερει το μπουσα.σε κλειστες λογο τιμονιου και μικροτερου μεταξονιου το φαζερ.παντα κατι κερδιζεις και κατι χανεις.
4.κανενα προβλημα.ειναι το πλεον ανετο σπορ τουρινγκ μηχανακι,μη σου πω οτι βολευει κιολας σε σχεση με το φαζερ.τωρα μεσα στη κινηση ε...δεν ενδεικνυται κιολας...
5.γενικα αν δεν τα καβαλησεις να δεις πως ειναι και τι κανει το καθενα δε μπορει να σε βοηθησει κανενας.

καλη αγορα.

:wave2:

fz600_T
25/01/2010, 23:24
Ευχαριστω για τις απαντησεις φιλε...

Αν πουλησω το Fazer (κοντα στα 4500 λογικα) συντομα το σκεφτομαι σοβαρα...

Μαλλον εισαγωγης...το βρηκα με 11.600, πολυ καλη τιμη!

gixxerpap
26/01/2010, 01:36
καλως ήρθες!

το μπουσα έχει ένα και μοναδικό ελαττωμα... μαζεύει χιλιόμετρα, χωρίς να το καταλαβαίνεις ... μέχρι να εξοικειωθείς με τον τρόπο λειτουργίας του, θα πρέπει να έχει το νου σου στο κοντέρ, για να καταλαβαίνεις τι κάνεις ...

όταν πλέον συνηθίσεις, αυτό το ελάττωμα, θα είναι ταυτόχρονα και το μεγαλύτερο προτέρημά του...μπορεί να γίνει ο καλύτερος σύντροφος σε ταξίδια, μονοκάβαλα ή δικάβαλα!

σαφώς και είναι λίγο πιο κουραστικό μέσα στο κέντρο της πόλης, αλλά πίστεψέ με, αν περάσεις σε αυτην την κατηγορία, γυρισμός δεν υπάρχει!:)

οι συμβιβασμοί που απαιτεί, είναι πολύ λίγοι για αυτά που μπορεί να σου προσφέρει!

διαφορές μεταξύ Κ8-Κ9 δεν υπάρχουν... βρες το χρώμα που σου αρέσει, και πάρτο!

σε μικρές μετακινήσεις και μικρές αποστάσεις,η θέση οδήγησης ενός ''ψηλού'' είναι σίγουρα πιο ξεκούραστη απο τα κλιπόν, στα ταξίδια όμως, η κατάσταση αντιστρέφεται.

μιας και τα έχω δοκιμάσει όλα, θα πρότεινα Tiger αντί για fazer ...
φαίνεσαι τύπος που ψάχνεται με την οδήγηση, μιας και μιλάς και για σχολεία, και το tiger έχει να σου προσφέρει περισσότερες συγκινήσεις ...

BUSA MAKIS
26/01/2010, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
[B]καλως ήρθες!

το μπουσα έχει ένα και μοναδικό ελαττωμα... μαζεύει χιλιόμετρα, χωρίς να το καταλαβαίνεις ... μέχρι να εξοικειωθείς με τον τρόπο λειτουργίας του, θα πρέπει να έχει το νου σου στο κοντέρ, για να καταλαβαίνεις τι κάνεις ...

όταν πλέον συνηθίσεις, αυτό το ελάττωμα, θα είναι ταυτόχρονα και το μεγαλύτερο προτέρημά του...μπορεί να γίνει ο καλύτερος σύντροφος σε ταξίδια, μονοκάβαλα ή δικάβαλα!

σαφώς και είναι λίγο πιο κουραστικό μέσα στο κέντρο της πόλης, αλλά πίστεψέ με, αν περάσεις σε αυτην την κατηγορία, γυρισμός δεν υπάρχει!:)

οι συμβιβασμοί που απαιτεί, είναι πολύ λίγοι για αυτά που μπορεί να σου προσφέρει!

διαφορές μεταξύ Κ8-Κ9 δεν υπάρχουν... βρες το χρώμα που σου αρέσει, και πάρτο!

σε μικρές μετακινήσεις και μικρές αποστάσεις,η θέση οδήγησης ενός ''ψηλού'' είναι σίγουρα πιο ξεκούραστη απο τα κλιπόν, στα ταξίδια όμως, η κατάσταση αντιστρέφεται.



Πολύ σωστός, αλλά πες του και το κόστος κίνησης του παιδιού να ξέρει τι τον περιμένει.
Βενζίνη - Λάστιχα κατανάλωση. :lol:

stako
11/03/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Πολύ σωστός, αλλά πες του και το κόστος κίνησης του παιδιού να ξέρει τι τον περιμένει.
Βενζίνη - Λάστιχα κατανάλωση. :lol:

Πόσο είναι αλήθεια ρε παιδιά η κατανάλωση σε ταξίδι?

Με μέχρι 200 ας πούμε ταχύτητες πόσο πίνει, πάνω από 9-10 λίτρα/100χλμ???

Τα λάστιχα εντάξει, όσο σε τρώει το χέρι, τόσο τα τρως, όπως με όλα φαντάζομαι...:)

reinmeister
11/03/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πόσο είναι αλήθεια ρε παιδιά η κατανάλωση σε ταξίδι?

Με μέχρι 200 ας πούμε ταχύτητες πόσο πίνει, πάνω από 9-10 λίτρα/100χλμ???

Τα λάστιχα εντάξει, όσο σε τρώει το χέρι, τόσο τα τρως, όπως με όλα φαντάζομαι...:)

μαμα γυρω στα 9-10,με εξατμιση-ρυθμισμα γυρω στα 8...

stako
11/03/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μαμα γυρω στα 9-10,με εξατμιση-ρυθμισμα γυρω στα 8...

Εντάξει, μια χαρούλα είναι, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. :wave2:

McGyver
11/03/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τωρα μεσα στη κινηση ε...δεν ενδεικνυται κιολας...

Ναι ρε, σε είδα και στη Θεσσαλονίκη που πηγαίναμε σαν κότες και είχαμε τον άλλον το μουρλό μπροστά να πηγαίνει το πλοίο λες κι ήτανε πάπιος :rotflmao: ...

reinmeister
11/03/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εντάξει, μια χαρούλα είναι, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. :wave2:

να σαι καλα...

:wave2:

DrBig
11/03/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz600_T

4. Σταση οδηγησης, ειναι κατι που με απασχολει γιατι ποτε δεν ειχα clip on, Μονο κατι βολτες απο φιλους αλλα πολυ μικρες για συμπερασματα... Δεν ξερω ποσο βολικη ειναι για ταξιδια αλλα φυσικα και για μετακινησεις στη πολη (εστω περιορισμενες)


Τι υψος εχεις?
Εγω (1.85) σε μια βολτα που το εκανα αισθανομανε σα να καθομανε σε τουρκικη τουαλετα.

reinmeister
11/03/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
τουρκικη τουαλετα.

tres banal...πες μπιντε τουλαχιστον...:lol:

panjimnakos
14/03/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πόσο είναι αλήθεια ρε παιδιά η κατανάλωση σε ταξίδι?

Με μέχρι 200 ας πούμε ταχύτητες πόσο πίνει, πάνω από 9-10 λίτρα/100χλμ???

Τα λάστιχα εντάξει, όσο σε τρώει το χέρι, τόσο τα τρως, όπως με όλα φαντάζομαι...:)


Εγω φιλε μου εχω κανει 14000χλμ και εχω αλλαξει 3 λαστιχα πισω κ δυο μπροστα!
Παντιλικια και τετοιες αλλες βλακιες δεν κανω απλα εχει πολυυυυυυ ροπη κ βαρος!
Στην επιδαυρο ο πισω μου μου ειπε οτι σε καθε μα καθε εξοδο στροφης αφηνε κατω μαυρη γραμμη!!! Οποτε καταλαβανεις...:wave2:

stako
14/03/2010, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Εγω φιλε μου εχω κανει 14000χλμ και εχω αλλαξει 3 λαστιχα πισω κ δυο μπροστα!
Παντιλικια και τετοιες αλλες βλακιες δεν κανω απλα εχει πολυυυυυυ ροπη κ βαρος!
Στην επιδαυρο ο πισω μου μου ειπε οτι σε καθε μα καθε εξοδο στροφης αφηνε κατω μαυρη γραμμη!!! Οποτε καταλαβανεις...:wave2:

Καταλαβαίνω αλλά τι λάστιχα έβαζες? :confused:

panjimnakos
14/03/2010, 21:13
Παντα τα μαμα...
ΒΤ 015, ειναι ειδικα για BUSA!!!;)

stako
15/03/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Παντα τα μαμα...
ΒΤ 015, ειναι ειδικα για BUSA!!!;)

Χμμμ... 195 διάσταση αν δεν κάνω λάθος? Ή 198, κάτι τέτοιο...

Πάντως εγώ προσωπικά από BT014 ήμουν πλήρως απογοητευμένος όσον αφορά την διάρκεια, ακόμα και στο 600άρι. Με άλλα ελαστικά είδα πολύ καλύτερη διάρκεια. Πιθανολογώ ότι και τα 015 παρόμοια γόμα έχουν...

manhunter
15/03/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Χμμμ... 195 διάσταση αν δεν κάνω λάθος? Ή 198, κάτι τέτοιο...

Πάντως εγώ προσωπικά από BT014 ήμουν πλήρως απογοητευμένος όσον αφορά την διάρκεια, ακόμα και στο 600άρι. Με άλλα ελαστικά είδα πολύ καλύτερη διάρκεια. Πιθανολογώ ότι και τα 015 παρόμοια γόμα έχουν...

190 zr17 73w

Αν δεν κάνω και εγώ λάθος


:wave2:

stako
15/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
190 zr17 73w

Αν δεν κάνω και εγώ λάθος


:wave2:

Από ότι μου είπε λαστιχάς το μαμίσιο λάστιχο του busa είναι 195 ή 198 στην πράξη (δεν θυμάμαι ποιό από τα δύο). Γράφει 190 δλδ αλλά δεν είναι.

Μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα πάντως.....

manhunter
15/03/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Από ότι μου είπε λαστιχάς το μαμίσιο λάστιχο του busa είναι 195 ή 198 στην πράξη (δεν θυμάμαι ποιό από τα δύο). Γράφει 190 δλδ αλλά δεν είναι.

Μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα πάντως.....


Να γράφει το λάστιχο άλλο, και να είναι άλλο λάστιχο δλδ?
Γιατί?
Καμμιά πατέντα είναι?

:confused:

stako
15/03/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Να γράφει το λάστιχο άλλο, και να είναι άλλο λάστιχο δλδ?
Γιατί?
Καμμιά πατέντα είναι?

:confused:

Δεν ξέρω 100% για αυτό και το έγραψα με επιφύλαξη. Αλλά ας μην χαλάμε άλλο το ποστ του παιδιού...:wave2:

blackbusa
15/03/2010, 13:28
190/50/17...για τους ελληνικους δρομους ΜΟΝΟ Pirelli...θα ελεγα τα Αngel για πιο χαλαρους ρυθμους με διαρκεια και τα Corsa3 για πιο γρηγορη οδηγηση...

:wave2: