PDA

View Full Version : Τέλος στις διαφημιστικές πινακίδες στους δρόμους



sergiosm
20/01/2010, 08:59
Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας, απέρριψε τις αιτήσεις του ελληνικού Δημοσίου και του Δήμου Παπάγου με τις οποίες ζητούσαν να αναιρεθούν δύο αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών που επιδίκασαν το ποσό των 117.388,11 ευρώ στον δικηγόρο Αθανάσιο Τσιώκο - Πλαπούτα.

Το ποσό αυτό επιδικάστηκε υπέρ του κ. Τσιώκου ως χρηματική ικανοποίηση λόγω ψυχικής οδύνης για τον θάνατο του παιδιού του. Ειδικότερα, στις 12 Φεβρουαρίου 2000 σκοτώθηκε το 33χρόνο παιδί του από πρόσκρουση του αυτοκινήτου το οποίο οδηγούσε σε διαφημιστική πινακίδα στην Λεωφόρο Κατεχάκη. Το χρηματικό ποσό θα καταβληθεί ή από το Δημόσιο ή από τον Δήμο Παπάγου.

Όπως αναφέρεται στις αποφάσεις του ΣτΕ, η πινακίδα είχε τοποθετηθεί από διαφημιστική εταιρεία μετά από μίσθωση που είχε κάνει, του αναγκαίου χώρου για την τοποθέτησή της, από τον Δήμο Παπάγου.

Η Ολομέλεια έκρινε ότι οι διατάξεις του Ν. 2696/1991 που επιτρέπουν «την εγκατάσταση διαφημίσεων επί του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων οδών ευρισκομένων εντός κατοικημένων περιοχών (με όριο ταχύτητας μέχρι 70 χιλ./ώρα) και αναγνωρίζοντας στην διοίκηση την δυνατότητα χορηγήσεως αδειών εγκαταστάσεως διαφημίσεων και στους ανωτέρω χώρους, είναι αντίθετες προς την Διεθνή Σύμβαση της Βιέννης».


Στις αποφάσεις αναφέρεται ακόμη, ότι οι οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Δήμοι - Κοινότητες) υποχρεούνται να αφαιρούν τις υπαίθριες διαφημιστικές πινακίδες που υπάρχουν στις λεωφόρους και τους δρόμους και αν δεν το κάνουν πρέπει να τις αφαιρεί η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων του ΥΠΕΧΩΔΕ , καθώς η τοποθέτησή τους είναι αντίθετη στις διεθνείς συμβάσεις της Βιέννης (8.11.1968) για την οδική κυκλοφορία, την οδική σήμανση, την ελληνική νομοθεσία (Ν. 2696/1999 και 2946/2001) και τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=1086832&cid=1

Operater
20/01/2010, 09:02
Νομίζουν ότι δόθηκε τέλος σ'αυτή την ιστορία...

Η συνέχεια μέσω του moto.gr! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Πάντως, καιρός να γίνουμε όπως όλη η Ευρώπη! :sun:

:beer:

TROOPER
20/01/2010, 09:05
-ποσες φορες την εχουνε παρει την αποφαση αυτη???
-ακριβως οσες δεν εχει εφαρμοστει???

:sick:

Operater
20/01/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
-ποσες φορες την εχουνε παρει την αποφαση αυτη???
-ακριβως οσες δεν εχει εφαρμοστει???

:sick:

Τουλάχιστον κάποιος αυτή τη φορά θα την "πληρώσει"...
Κάποιος θα το σκεφτεί καλύτερα...Έτσι νομίζω δηλαδη

byron
20/01/2010, 09:10
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41978

TROOPER
20/01/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Τουλάχιστον κάποιος αυτή τη φορά θα την "πληρώσει"...
Κάποιος θα το σκεφτεί καλύτερα...Έτσι νομίζω δηλαδη

η ελπιδα πεθαινει τελευταια...αλλα πεθαινει φωτη :winka:

nikonian
20/01/2010, 09:47
Η μεγαλύτερη εταιρεία του χώρου, είμαι σε θέση να ξέρω, είναι υπεράνω νόμων , ταϊζει πολλούς , δεν πληρώνει τέλη διαφήμισης, πρόστιμα κλπ , αλλάζει εμπορική επωνυμία όποτε αρχίζουν να την κυνηγούν πολλοί και τύφλα να 'χει η σικελιάνικη μαφία.

'nough said:sick:

GABBER
20/01/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Η μεγαλύτερη εταιρεία του χώρου, είμαι σε θέση να ξέρω, είναι υπεράνω νόμων , ταϊζει πολλούς , δεν πληρώνει τέλη διαφήμισης, πρόστιμα κλπ , αλλάζει εμπορική επωνυμία όποτε αρχίζουν να την κυνηγούν πολλοί και τύφλα να 'χει η σικελιάνικη μαφία.

'nough said:sick:

..... of Puppets??? Να υποθεσω???

MitsosNaked
20/01/2010, 10:13
....είς ύψος ??? να υποθέσω κι εγώ;;;

GABBER
20/01/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
....είς ύψος ??? να υποθέσω κι εγώ;;;

Μαλλον για την δικια μου ελεγε;) ;)

Tordan
20/01/2010, 17:33
εγώ είμαι κάτοχος ένα kreder floreta. τι τέλος ρε; έλα εδώ στη Καρδίτσα να δεις τι γίνεται από διαφημίσεις πινακίδες!

blackbusa
20/01/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
..... of Puppets??? Να υποθεσω???

και Mind να μην σου πω...:winka:

notakos600
20/01/2010, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η ελπιδα πεθαινει τελευταια... :winka:




Μη μου λες τέτοια, Ελπίδα λένε τη πεθερά μου, γ@μώ τη τύχη μου .

p@nos
20/01/2010, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μη μου λες τέτοια, Ελπίδα λένε τη πεθερά μου, γ@μώ τη τύχη μου .



:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

golis
26/02/2010, 09:01
Ένα πολύ καλό άρθρο στα ΝΕΑ online :


Η ασυνήθιστη διαφημιστική καμπάνια ξεχωρίζει με το κατάμαυρο φόντο της, χτυπά στο μάτι.

Για τις οικογένειες, ωστόσο, όσων έχασαν μέλη τους σε τροχαία,
εξαιτίας (και) της πρόσκρουσης των αυτοκινήτων τους σε υπαίθρια μεγάλα διαφημιστικά ταμπλό, χτυπά και στο συναίσθημα.

Τουλάχιστον εξήντα κινήσεις πολιτών, σύλλογοι και οργανώσεις απ΄ όλη τη χώρα, έρχονται να υπογράψουν την κοινή, με τους γονείς, δήλωση διαμαρτυρίας τους.
Την αντίθεσή τους απέναντι στο συνολικό «στήσιμο» της επίμαχης διαφήμισης, που κατακλύζει εδώ και δέκα μέρες το Λεκανοπέδιο.

«Η μαύρη αυτή αφίσα, στο χρώμα του πένθους, είναι μια ωμή πρόκληση για μας, που έχουμε πληρώσει τόσο ακριβά κατ΄ αυτόν τον τρόπο.

Την ώρα που οι αρμόδιοι υπουργοί, αλλά κι ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου,
ζητούν να εφαρμοστεί ο νόμος, που απαγορεύει τη διαφήμιση πάνω σε ταράτσες,νησίδες και πεζοδρόμια,
κάποιοι άλλοι, στον βωμό του κέρδους, όχι μόνο αγνοούν τους θεσμούς, αλλά εκμεταλλεύονται και την οικονομική συγκυρία και
ζητούν απ΄ όλους μας να κάνουμε τα στραβά μάτια στην παρανομία τους», λέει στα «ΝΕΑ» ο 54χρονος Μανόλης Σταυρουλάκης,
επικεφαλής της «Πρωτοβουλίας πολιτών ενάντια στις παράνομες διαφημιστικές πινακίδες», που συγκροτούν οι οικογένειες των θυμάτων.


Όλο το άρθρο ΕΔΩ (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4562260)


Πολλά μπράβο και κουράγιο στα μέλη της πρωτοβουλίας ΛΕΜΕ !


190195

Tigas
26/02/2010, 23:05
εάν εφαρμοζόντουσαν οι νόμοι σε αυτοί την χώρα καλά θα ήταν.

Τι ισχύει για τις πινακίδες διαφήμισης στα εκτός κατοικημένης περιοχής τμήματα των χαρακτηρισμένων ως εθνικών και επαρχιακών οδών;

Απαγορεύεται κάθε διαφήμιση που πραγματοποιείται με οποιονδήποτε τρόπο και μέσο, στα εκτός κατοικημένης περιοχής τμήματα των χαρακτηρισμένων εθνικών και επαρχιακών οδών ή αυτοκινητοδρόμων και σε ζώνη μέχρις εκατόν πενήντα (150) μέτρων και από τις δύο πλευρές του άξονα των οδών αυτών και είναι ορατή από τους χρήστες των οδών. (Άρθρο 11 παρ 1 εδ. α) Κ.Ο.Κ.

Εχετλαίος
27/02/2010, 08:13
Και καλά οι παράνομες διαφημιστικές πινακίδες. Από τις νόμιμες κρατικές ποιός θα μας σώσει;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97813
:mad: