PDA

View Full Version : τι βενζινη βαζετε?



AFTER
27/05/2005, 23:14
Ρε παιδια εχω αρχισει και πιστευω οτι ειναι καλυτερα να βαζω νεα super στο Ζ
Τι λετε για αυτο?

adam_tsouk
28/05/2005, 00:23
Εδώ που τα λέμε....


όλοι κατι τέτοιο λένε!

Απλά δεν το εμπιστεύομαι.

ela ela
28/05/2005, 01:17
κάλιο γαϊδοροδενε παρά γαϊδουρογύρευε................
λέει μια παροιμία!!!!!!!!!!:cool: :cool:

Λουκάς
29/05/2005, 02:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΖΕΝΤ-ΑΔΕΣ (ΤΟ Ν ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΟΠΩΣ ΤΟ ZEWA ΣΤΑ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΙΛΑ :lol: ).
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ-ΛΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ "ΨΕΜΑΤΑ" ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.
(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΞΕΡΟΛΑΣ ΚΤΛ.)
:blush:
:wave2: :wave2: :wave2:

GTZ750
29/05/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λουκάς
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΖΕΝΤ-ΑΔΕΣ (ΤΟ Ν ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΟΠΩΣ ΤΟ ZEWA ΣΤΑ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΙΛΑ :lol: ).
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ-ΛΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ "ΨΕΜΑΤΑ" ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.
(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΞΕΡΟΛΑΣ ΚΤΛ.)
:blush:
:wave2: :wave2: :wave2:
ελαρε φιλε πες μας να ξερουμεκαι εμεις!!!!:D :D :D

adam_tsouk
29/05/2005, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λουκάς
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΖΕΝΤ-ΑΔΕΣ (ΤΟ Ν ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΟΠΩΣ ΤΟ ZEWA ΣΤΑ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΙΛΑ :lol: ).
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ-ΛΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ "ΨΕΜΑΤΑ" ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.
(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΞΕΡΟΛΑΣ ΚΤΛ.)
:blush:
:wave2: :wave2: :wave2:



για λέγε... για λέγε.....:wacko:

SaraMaritis
29/05/2005, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λουκάς
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΖΕΝΤ-ΑΔΕΣ (ΤΟ Ν ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΟΠΩΣ ΤΟ ZEWA ΣΤΑ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΙΛΑ :lol: ).
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ-ΛΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ "ΨΕΜΑΤΑ" ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.
(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΞΕΡΟΛΑΣ ΚΤΛ.)
:blush:
:wave2: :wave2: :wave2:
...Λουκάς-μαν :wave2:

Τιιι, λενε λοιπον οι πληροφοριες "εκ των εσω" ??? :rolleyes:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
29/05/2005, 22:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΟΡΙΑ ...... ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ ..... ΠΕΕΕΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ..........ΠΟΣΟ ΚΩΤΣΟΥΣ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ....... Α.... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ... ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ ???? ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ .... ΑΠΛΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ :cool: ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟ...... ZZZZZZZZZZZZZZZZZZOΡΙΚΗ ΕΤΣΙ ???? ΧΑΛΚΙΔΑ ΚΥΡΙΟΙ ......

feanor
30/05/2005, 09:16
Κι εγω ΒΡ ultimate βαζω... ειναι(τις περισσοτερες φορες)
φθινοτερη απο την shell racing και απ οτι εχω ακουσει προερχονται απο το ιδιο δυιλιστηριο. Αληθευει αυτο
ρε Λουκα??

wizzy
30/05/2005, 12:59
Το θέμα είναι το περιεχόμενο της αντλίας να συμφωνεί με αυτό που γράφει.
Πολλά έχουμε ακούσει με τα δήθεν πρατήρια αλλα δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζει γενικότερα εκτός βέβαια αν κουβαλάς μαζί σου χημείο :uplate: .

Λουκά ρίξε λιγο φως γιατι η δουλειά έχει ομίχλη :hypnotize

GTZ750
30/05/2005, 13:04
Λουκα μου φαινεται μας αναβεις φωτιες και μετα μας αφηνεις να σιγοκαουμε!!!αντε ριξε λιγο ΦΩΣ στην υποθεση!!!!:alien: :alien: :smokin:

Z-Newbie
30/05/2005, 13:17
Πάντως εδώ μπορείτε να δείτε βενζινάδικα που έχουν πάρει πρόστιμο για νοθεία...

ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΝΟΘΕΙΑ (http://www.bloka.com/new13.htm)

adam_tsouk
30/05/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-Newbie
Πάντως εδώ μπορείτε να δείτε βενζινάδικα που έχουν πάρει πρόστιμο για νοθεία...

ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΝΟΘΕΙΑ (http://www.bloka.com/new13.htm)

Και σιγά μην είναι μόνο αυτά.
Και ποιός μου λέει ότι αυτοί δεν σημορφωθηκαν και είναι οι μόνοι με ανόθευτη;Άσε,..... δεν βγάζουμε άκρη. Εκτός και αν πάρεις ένα μπετονάκι και πας να το εξετάσουν! :lol: :lol:

OldMan
30/05/2005, 15:20
:confused: :confused: :confused:

Τι έγινε ρε σεις αυτός που δουλεύει χρόνια στα διϋλιστήρια (και γράφει τα λιπαντικά με Υ) και σε τέτοια θέση μάλιστα που να ξέρει όλα τα "μυστικά" περί νοθείας, απάτης κ.λ.π. και μάλιστα να προτίθεται να μας τα ανακοινώσει ???

bartlal
30/05/2005, 15:23
ας ειμαι ο δεκατος στη σειρα που παρακαλα τον Λουκα να πει τι ξερει μπας και ανοιξει λιγο η γνωση μας για τα εσω (ESSO...???!, που την θυμηθηκα!!!...) :wave2:

SeNNinhA
30/05/2005, 15:36
Θα αναφέρω σε συντομία ένα τεστ από βενζίνες που είχε κανει πέρυσι νομίζω ή προπερσι κάποιο από τα ελληνικά περιοδικά με μετρήσεις πάνω σε δυναμόμετρο.

Τα αποτελέσματα έλεγαν ότι συγκριτικά με την 95αρα και την 100αρα υπάρχει μια πολύ μικρή αύξηση της ιπποδύναμης η οποία όμως είναι πολύ μικρή και μόνο σε 1000αρια μπορεί να γίνει κάπως αντιληπτη. Νομίζω <1Hp. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην 95άρα και την Νέα Super. Η δεύτερη αποδίδει καλύτερα. Πάλι οι διαφορές είναι μικρές (λίγο μεγαλύτερες από την προηγούμενη σύγκριση) και πάλι ελάχιστα αντιληπτές από τον αναβάτη μόνο των 1000αριων. Αυτή την διαφορά όμως μπορείς να την κερδίσεις και σε μεγαλύτερο μάλιστα βαθμό +2Hp απλά και μόνο με μια καλολαδωμένη αλυσίδα.

Το μόνο κέρδος με τις νέες 100άρες τελικά είναι ότι ακόμη κι αν είναι κάπως κατώτερης ποιότητας δεν θα είναι εντελώς χάλια. Συν ότι έχουν κάποια πρόσθετα που καθαρίζουν τον κινητήρα από κατάλοιπα. Αυτό νομίζω ότι είναι κέρδος στην μακροζωία του μοτερ τουλάχιστον.

Θα βρω το τεύχος και θα σας το πω.


Υ.Γ. Αν βάλετε σε καταλυτικό Νέα Σούπερ, τοτε αφενός θα γαμήσετε τον καταλύτη σας (οπότε βγάλτε τον από πριν για να ανασάνει λίγο και η εξάτμηση) αφετέρου θα δημιουργείτε από τα πιο βλαβερά καυσαέρια (περισσότερα και χειρότερα από τα αυτοκίνητα 30ετίας και βάλε). Οπότε ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ Please!!!!

Κανένας
30/05/2005, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Τι έγινε ρε σεις αυτός που δουλεύει χρόνια στα διϋλιστήρια (και γράφει τα λιπαντικά με Υ) και σε τέτοια θέση μάλιστα που να ξέρει όλα τα "μυστικά" περί νοθείας, απάτης κ.λ.π. και μάλιστα να προτίθεται να μας τα ανακοινώσει ??? Προσπαθεί να διαβάσει το δικό σου ποστ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8242

και να διορθώσει τα λάθη σου πρώτα
:smokin:

OldMan
31/05/2005, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Προσπαθεί να διαβάσει το δικό σου ποστ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8242
και να διορθώσει τα λάθη σου πρώτα
:smokin:

:lol: :rotflmao: :lol:

Νά'ναι καλά ο άνθρωπος...!!!

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
31/05/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1.) Αν βάλετε σε καταλυτικό Νέα Σούπερ, τοτε αφενός θα γαμήσετε τον καταλύτη σας (οπότε βγάλτε τον από πριν για να ανασάνει λίγο και η εξάτμηση)......
2.)αφετέρου θα δημιουργείτε από τα πιο βλαβερά καυσαέρια (περισσότερα και χειρότερα από τα αυτοκίνητα 30ετίας και βάλε). Οπότε ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ Please!!!!

:confused: :confused: :confused:

Φίλε SeNNinha,
1.) ως προς το γ@μήσι του καταλύτη, συμφωνούμε (αν και στην περίπτωση που αναφερόμαστε σε moto, μέχρι σήμερα τουλάχιστον ΜΟΝΟ ένα μοντέλο της BMW έχει τριοδικό καταλύτη - αυτός γ@μιέται από την Μη Αμόλυβδη)...

2.) ΤΙ ακριβώς θα δημιουργήσουμε ??

:confused: :confused: :confused:

alex14
31/05/2005, 10:41
Ερωτηση.
Ο απλος καταλυτης παθαινει ζημια με την χρηση super ;

:wave2:

maintenance
31/05/2005, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ερωτηση.
Ο απλος καταλυτης παθαινει ζημια με την χρηση super ;

:wave2:

ΤΙ ΕΣΤΙ "ΑΠΛΟΣ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ";:confused:

ΜΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ, ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

alex14
31/05/2005, 11:02
Δεν ξερω πολλα σχετικα με καταλυτες αλλα με το 'απλος' εννοω τους καταλυτες χωρις αισθητηρα 'λ'. Εχω την εντυπωση οτι ονομαζονται οξειδωτικοι.:confused:

OldMan
31/05/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν ξερω πολλα σχετικα με καταλυτες αλλα με το 'απλος' εννοω τους καταλυτες χωρις αισθητηρα 'λ'. Εχω την εντυπωση οτι ονομαζονται οξειδωτικοι.:confused:

:lol: :lol: :lol:

Σωστή εντύπωση έχεις, αλλά ο τελευταίος από αυτούς μπήκε σε Suzuki swift του '89 !!

Και για να τελειώνουμε (ελπίζω:sad:) με όλες αυτές τις ιστορίες:

Οι καταλύτες (οποιοδήποτε τύπου) καταστρέφονται ΜΟΝΟ με την χρήση βενζίνης που περιέχει Μόλυβδο.

Οι Νέες Super (κατά δήλωση των εταιρειών) ΔΕΝ περιέχουν μόλυβδο, οπότε θεωρητικά δεν καταστρέφουν τους καταλύτες...

Το γιατί όλοι επιμένουν να ΜΗΝ βάζουμε αυτήν την Super σε καταλυτικά οχήματα, είναι παραπάνω από προφανές (για να μην βάλουν την "παλιά" Αμόλυβδη στον κ@λο τους !!!).


:wave2: :beer: :wave2:

stako
31/05/2005, 11:24
Τελικά τι βενζίνη είναι καλύτερα να βάζουμε σε SS που δεν έχουν ούτε καταλύτη ούτε τπτ ρε παιδιά.....???

:confused: :confused: :confused:

maintenance
31/05/2005, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Τελικά τι βενζίνη είναι καλύτερα να βάζουμε σε SS που δεν έχουν ούτε καταλύτη ούτε τπτ ρε παιδιά.....???

:confused: :confused: :confused:


ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ;

:wave2:

stako
31/05/2005, 11:37
:) Όσα έχουν aftremarket εξάτμιση! :)

:beer:

Αλλά και όλα από μαμά νομίζω, ή κάνω λάθος?????

OldMan
31/05/2005, 11:38
:sad: :lol: :sad:

Ρε βάλτε ότι βρείτε (μέχρι 95 οκτάνια) και ΜΗΝ ανησυχείτε για τίποτε !!!

Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ, ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ !!!

:sad: :sad: :sad:

Υ.Γ.

ΕΙΔΙΚΑ οι κάτοχοι Fazer, την έχουν ΠΙΟ γ@μημένη από τους άλλους !!!!

:wave2: :beer: :wave2:

maintenance
31/05/2005, 11:47
ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ", "ΚΑΚΟΗΘΗΣ", ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ FAZER, ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ Γ@MHME#$h.

:wave2: :beer: :wave2:

SeNNinhA
31/05/2005, 13:39
Δείτε και αυτό το θέμα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8242

OldMan
31/05/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δείτε και αυτό το θέμα...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8242

:confused: :confused: :confused:

Τι μου θυμίζει, ρε γ@μωτ.... ???

:lol: :beer: :lol:

sonic22
03/06/2005, 00:12
irthe i wra na to pexw xerolas... :D

lipon gia tis venzines kai ta resta...

otan i venzini feugei apo ta dilistiria einai idia gia olus (xorismeni se katigiries fisika me molivdo kai xoris..)

kai afu gemisun ola ta fortiga me tin idia venzini prosthetun kai kala kati prostheta kai kati aromata gia na tin kanun diaforetiki...

kai min fadastite tipota exotika pragmata... apla adiautanaflektika kai malakies einai...

apla vrite ena venzina pu ebisteueste kai vazete ftini kali venzini!!!

oi venzines me ta trela octania einai axristes...
o arithmos aktaniwn mas dixnei pio kausimo migma (venzinis aera) tha akragei proto otan ta piesume (bathmos simbiesis...)
ara ektos kai an sas varane pirakia ta motoria plirwnete ekriva tin venzini sas giati... etsi sas aresei.

alloi kaine ta leuta tus kai alloi ta dinun ston venzina tus... gusta einai auta... :lol: :rotflmao:

oso gia tis nees venzines pu afinun ton kilindro pendakatharo ktlp... afto tha isxie an:

1. exeis injection ara (sxedon) swsti analogia venzinis kausimu se oles tis sinthikes. (an exeis carbirater pada plusios tha ise ... xuvarda mu.. :ninja:
2. o aeras pu anapneeis esi kai to moter itan katharos xwris skones kai skata...

kai poli kalimera sas!

allo thema ...

eimai toso exipnos... :beer:
chears levedi mu...
:look: :ZZZ:


15893

Λουκάς
03/06/2005, 03:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ας ειμαι ο δεκατος στη σειρα που παρακαλα τον Λουκα να πει τι ξερει μπας και ανοιξει λιγο η γνωση μας για τα εσω (ESSO...???!, που την θυμηθηκα!!!...) :wave2:

ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΩΣ ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΑΖΕΥΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΛΛΑ Κ ΓΙΑ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ.ΕΝΝΟΙΑ ΣΑΣ:) :) :) :) :) :)

Λουκάς
03/06/2005, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από soni22
irthe i wra na to pexw xerolas... :D

lipon gia tis venzines kai ta resta...

otan i venzini feugei apo ta dilistiria einai idia gia olus (xorismeni se katigiries fisika me molivdo kai xoris..)

kai afu gemisun ola ta fortiga me tin idia venzini prosthetun kai kala kati prostheta kai kati aromata gia na tin kanun diaforetiki...

kai min fadastite tipota exotika pragmata... apla adiautanaflektika kai malakies einai...

apla vrite ena venzina pu ebisteueste kai vazete ftini kali venzini!!!

oi venzines me ta trela octania einai axristes...
o arithmos aktaniwn mas dixnei pio kausimo migma (venzinis aera) tha akragei proto otan ta piesume (bathmos simbiesis...)
ara ektos kai an sas varane pirakia ta motoria plirwnete ekriva tin venzini sas giati... etsi sas aresei.

alloi kaine ta leuta tus kai alloi ta dinun ston venzina tus... gusta einai auta... :lol: :rotflmao:

oso gia tis nees venzines pu afinun ton kilindro pendakatharo ktlp... afto tha isxie an:

1. exeis injection ara (sxedon) swsti analogia venzinis kausimu se oles tis sinthikes. (an exeis carbirater pada plusios tha ise ... xuvarda mu.. :ninja:
2. o aeras pu anapneeis esi kai to moter itan katharos xwris skones kai skata...

kai poli kalimera sas!

allo thema ...

eimai toso exipnos... :beer:
chears levedi mu...
:look: :ZZZ:


ΚΟΝΤΑ ΕΠΕΣΕΣ ,ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΕΣΣΩ ΤΟΝ ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΩΝ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΡΑΤΩ ΣΕ ΑΓΩΝΙΑ ΕΩΣ ΑΥΡΙΟ ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ Κ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΑ. ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΚΘΕΣΗ. (ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΟΡΟΥΜ ΚΑΤΑ ΤΥΧΕΙ ΒΡΗΚΑ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ Κ ΠΗΓΑ Ο ΖΛΑΚΑΣ Κ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΖΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑWASAKI Z750 ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΔΙΩΞΑΝ)

Λουκάς
03/06/2005, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Τι έγινε ρε σεις αυτός που δουλεύει χρόνια στα διϋλιστήρια (και γράφει τα λιπαντικά με Υ) και σε τέτοια θέση μάλιστα που να ξέρει όλα τα "μυστικά" περί νοθείας, απάτης κ.λ.π. και μάλιστα να προτίθεται να μας τα ανακοινώσει ???


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙ ΝΟΘΕΙΑΣ ΚΤΛ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ Κ ΒΙΔΩΝΟΜΑΙ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ.-

stako
03/06/2005, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λουκάς
ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΩΣ ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΑΖΕΥΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΛΛΑ Κ ΓΙΑ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ.ΕΝΝΟΙΑ ΣΑΣ:) :) :) :) :) :)

Αναμένουμε με αγωνία και περιέργεια! :)

:wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
03/06/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λουκάς
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙ ΝΟΘΕΙΑΣ ΚΤΛ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ Κ ΒΙΔΩΝΟΜΑΙ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ.-

Αντε ρε συ περιμενουμε με αγωνια.




ΔΩΣΕ ΛΕΜΕ !!!

free rider
03/06/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αντε ρε συ περιμενουμε με αγωνια.




ΔΩΣΕ ΛΕΜΕ !!!

δικύλινρη...

κουτσομπόλα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
03/06/2005, 15:59
Δώσε πράμα στο λαό!


:rotflmao: :rotflmao:



(τωρα καλό ή κακό θα είναι να μάθουμε τι σκατά βάζουμε στις αγαπημένες μας; ) :rolleyes:

free rider
04/06/2005, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Δώσε πράμα στο λαό!


:rotflmao: :rotflmao:



(τωρα καλό ή κακό θα είναι να μάθουμε τι σκατά βάζουμε στις αγαπημένες μας; ) :rolleyes:

δεν ξέρω για την δικιά σου ...

πάντως η δικιά μου οτι και να της βάλω το
.......................................




......................................

καταπίνει

:rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
05/06/2005, 16:57
A! Και εγώ νόμιζα ότι έφταιγε (μόνο) ο οδηγός που σέρνεται! :lol: :lol:

free rider
05/06/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
A! Και εγώ νόμιζα ότι έφταιγε (μόνο) ο οδηγός που σέρνεται! :lol: :lol:


καλά ρε μπορεί να σέρνεται ...

αλλά είναι καλύτερο απο το να κάνεις τον καραγκιόζι...

:evil: :evil: :evil:

free rider
05/06/2005, 17:13
ξύπνησε τώρα και ο ανταμάκος...

:rotflmao: :rotflmao:


και μιλάει για ταχύτητες...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλό έ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

feanor
14/06/2005, 17:29
Τι εγινε ρε παιδια ο Λουκας???

:confused:

sonic22
14/06/2005, 17:33
ηξερε πολλα...:evil: :evil: :evil:

παρα πολλα :evil: :evil: :evil: :smokin:

big brother is watching you!!:eek: :look: :eek:

wizzy
14/06/2005, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ηξερε πολλα...:evil: :evil: :evil:

παρα πολλα :evil: :evil: :evil: :smokin:

big brother is watching you!!:eek: :look: :eek:


The truth is out there !!!! :beer:

Άντε Λουκάzzzzzzzzzz !!!!!!

gmakris
14/06/2005, 18:41
Ακομη τον Λουκα περιμενουμε...?:lol: :lol:

:wave2:

GTZ750
14/06/2005, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Ακομη τον Λουκα περιμενουμε...?:lol: :lol:

:wave2:
οντως που ειναι αυτο το παιδι?:mad: :mad: :mad: :D :wave2:

stako
15/06/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
οντως που ειναι αυτο το παιδι?:mad: :mad: :mad: :D :wave2:

To Insider με τον Russel Crow το έχετε δει?

Πάει αυτός, τον μπουζουριάσανε στα dungeons των διυληστηρίων!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gmakris
15/06/2005, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
To Insider με τον Russel Crow το έχετε δει?

Πάει αυτός, τον μπουζουριάσανε στα dungeons των διυληστηρίων!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :lol: Γαμωτ Σταυρο και μολις το πηρα σε DVD!!
:lol: :lol:

stako
15/06/2005, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
:lol: :lol: Γαμωτ Σταυρο και μολις το πηρα σε DVD!!
:lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paokpatra
18/06/2005, 22:51
ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ RACING ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΚΤΑΝΙΑ= ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ)

pavlaras1
19/06/2005, 04:00
Εγω παντα βαζω Super Unleaded 100 Οκτανιον.

Ειναι καλη τελικα ή οχι?

Να βαζω κατι λιγοτερο ή κατι περισσοτερο?

Αληθευει οτι σου δινει περισσοτερα αλογα αλλα σου χαλαει τον κινητηρα ποιο γρηγορα?

Απο υπερθερμανση?


17301

OldMan
20/06/2005, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εγω παντα βαζω Super Unleaded 100 Οκτανιον.

Ειναι καλη τελικα ή οχι?

Να βαζω κατι λιγοτερο ή κατι περισσοτερο?

Αληθευει οτι σου δινει περισσοτερα αλογα αλλα σου χαλαει τον κινητηρα ποιο γρηγορα?

Απο υπερθερμανση?

:lol: :rotflmao: :lol:

Την Τρίτη θα έχουμε Παστίτσιο (με χοντρό μακαρόνι)...

Τρως μπεσαμέλ από πάνω ή να σου κρατήσω χώρια ???

:wave2: :beer: :wave2:

marios8
20/06/2005, 17:49
Λουκα εισαι ολα τα λεφτα :beer: :beer:

AFTER
20/06/2005, 18:18
Κοιτατε μονο να ειναι σπιτικι μπεσαμελ γιατι αυτες οι ετοιματζιδικες μου φερνουν εμετο :yuck:

stako
21/06/2005, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από paokpatra
ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ RACING ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΚΤΑΝΙΑ= ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ)

Παιδιά σε τεστ του Μοτο αν θυμάμαι καλά, έκαναν δυναμομετρήσεις σε μονοκύλινδρα και τετρακύλινδρα και συνέκριναν απόδοση με απλή αμόλυβδη και με 100άρα. Οι διαφορές ήταν maximum στο 0.1% το οποίο είναι στα πλαίσια του "λάθους" του δυναμόμετρου.

Είστε σίγουροι ότι είδατε διαφορές? Μήπως είναι ιδέα σας? Το λέω γιατί κρίμα είναι να πληρώνετε έξτρα και να παίρνετε αέρα.....

Στο επόμενο τεύχος θα είχαν και ένα άρθρο σχετικά με τους ισχυρισμούς των εταιρειών ότι η 100άρα κραταέι καθαρότερο τον κινητήρα και ότι είναι οικονομικότερη. Δυστυχώς δεν το είχα πάρει να δω τι έλεγε. Αν το πήρε κανείς και το θυμάται ας μας γράψει να μας πει τι λέγανε.

:wave2:

paokpatra
21/06/2005, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παιδιά σε τεστ του Μοτο αν θυμάμαι καλά, έκαναν δυναμομετρήσεις σε μονοκύλινδρα και τετρακύλινδρα και συνέκριναν απόδοση με απλή αμόλυβδη και με 100άρα. Οι διαφορές ήταν maximum στο 0.1% το οποίο είναι στα πλαίσια του "λάθους" του δυναμόμετρου.

Είστε σίγουροι ότι είδατε διαφορές? Μήπως είναι ιδέα σας? Το λέω γιατί κρίμα είναι να πληρώνετε έξτρα και να παίρνετε αέρα.....

Στο επόμενο τεύχος θα είχαν και ένα άρθρο σχετικά με τους ισχυρισμούς των εταιρειών ότι η 100άρα κραταέι καθαρότερο τον κινητήρα και ότι είναι οικονομικότερη. Δυστυχώς δεν το είχα πάρει να δω τι έλεγε. Αν το πήρε κανείς και το θυμάται ας μας γράψει να μας πει τι λέγανε.

:wave2:
Η RACING ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ 100ΑΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η RACING ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ:wave2:

ireneepi
27/06/2005, 13:20
Λοιπον...


απο πολλες συζητησεις που εχω κανει
επι του θεματος εμαθα τελικα οτι

λιγοτερα οκτανια τοσο καλυτερο..



δλδ η απλη με την σουπερ 100 δεν
επιφερει και την τρομερη διαφορα
...



ΛΕπτομερειες που ισως δεν φαινονται...
ετσι λεω...

SF
27/06/2005, 14:16
Τρελλαμένοι και μη, κάντε τον κόπο να δείτε και το γειτονικό thread (Blues). Όσοι ΝΟΙΩΘΕΤΕ περισσότερα άλογα με τις 100άρες... πείτε μας τι πίνετε!

:D :D :D :wave2:

SF
27/06/2005, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από paokpatra
Η RACING ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ 100ΑΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η RACING ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΥΛΗΣΤΗΡΙΑ:wave2:


Μισό. Λες ότι η Racing έρχεται απ'έξω??????????????
Ελπίζω να μη σοβαρολογείς...

:eek:

JimmyZ
27/06/2005, 14:57
Σοβαρολογεί...

Από παιδί που είναι στη Shell μου είπε ότι η Racing έρχεται κατευθίαν από τη Γαλλία και ότι οι δεξαμενές και τα βυτιοφόρα που χρησιμοποιούνται είναι μόνο για αυτή τη βενζίνη και δεν βάζουν σε αυτά απλή ή V-Power απλή.....μόνο Racing.

SF
27/06/2005, 15:21
Να στοιχηματίσω το χέρι μου... δε μπορώ. Aλλά μου φαίνεται πολύ τρελλό να μεταφέρουν οδικώς βενζίνη μέχρι την Αθήνα. Τα logistics είναι παρανοϊκά... Βάζουμε άνω τελεία σε αυτό...

idi
27/06/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τρελλαμένοι και μη, κάντε τον κόπο να δείτε και το γειτονικό thread (Blues). Όσοι ΝΟΙΩΘΕΤΕ περισσότερα άλογα με τις 100άρες... πείτε μας τι πίνετε!




GASOLINE ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ


(ατακα απο το «Άκρως Τρελό και Απόρρητο» δε κλασικ)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BAD BOY
27/06/2005, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Να στοιχηματίσω το χέρι μου... δε μπορώ. Aλλά μου φαίνεται πολύ τρελλό να μεταφέρουν οδικώς βενζίνη μέχρι την Αθήνα. Τα logistics είναι παρανοϊκά... Βάζουμε άνω τελεία σε αυτό... ΜΕ ΚΑΡΑΒΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ...:wave2: (ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ...)

SF
27/06/2005, 21:54
ΒΕΝΖΙΝΗ ΜΕ ΚΑΡΑΒΙ??? :lol: :lol: :lol:

ΩΧ ΩΧ ΩΧ

Που πουλάνε σοβαρότητα να τους ψωνίσουμε κάνα πεντόκιλο γιατί δε μας βλέπω καλάααααααααααααααααααα

:D :eek: :D :eek: :D

pavlaras1
25/07/2005, 03:23
Μου ειπαν οτι ετσι διαδιδουν για να μπορουν να πουλανε ποιο ευκολα την βενζινη και να δειχνουν οτι διαφερει απο ολες της αλλες.

Προσωπικα τι να σας πω δεν το γνωριζω.

Αλλα αυτο που θελω να ρωτησω οσους γνωριζουν απο χημεια μια βενζινη μεχρι ποσα οκτανια μπορει να φτασει ως μεγιστο?


Υπαρχει οριο ή οχι στα οκτανια για της μελοντικες βενζινες και στους αγωνες moto gp και formula 1 τι καυσιμα χρησιμοποιουνε?
:smilea:
:wave2:

wrenchfzr
30/07/2005, 21:31
αυτα περι βενζινων τα περιεγραψε καλα ο sonic.αν ενας κινητηρας χρειαζεται 95 οκτανια(αντικροτικη ικανοτητα του καυσιμου) τι δηλαδη θα του βαλουμε 100 και θα πηγαινει καλυτερα; δεν ειναι απιθανο;οπως ειπε αν ενας κινητηρας του λειπουν οκτανια τοτε κτυπα πειρακια.στην Ιταλια πριν 10 χρονια μου ελεγαν οτι θα εβλεπα τον θεο με τις βενζινες τους .τριχες το fzr επειδη ειχε συγχρονη για την εποχη χαρτογραφιση και κρατουσε το αβανς σταθερο μεχρι τις 2500rpm δεν κτυπουσε και τραβουσε το ιδιο με την Ελλαδα.τωρα με το tps(throtle position sensor) διαβαζει την θεση του γκαζιου και μειωνει αναλογα το αβανς για να μη κτυπα πειρακια.το λοιπον με την νεα τεχνολογια τα καυσιμα τα απλα ειναι υπερ αρκετα.τα υπερ καυσιμα ειναιπεριτα αν δεν τα ζητα ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας.αν βαλει καποιος 101 οκτανιων ειναι δυσκολο να αυτοπαραμυθιαστει; καθολου

jp929rr
09/08/2005, 18:51
Αυτό που έχω δει με την Ultimate – και λιγότερο με την V Power (απλή) – είναι ότι η λειτουργία του κινητήρα σε μηχανή και περισσότερο στο αυτοκίνητο είναι πιο ομαλή. Διαφορά στις επιδόσεις δεν είδα αλλά ιδίως στο αυτοκίνητο η διαφορά στον ήχο είναι εμφανής οπότε θεωρώ ότι καταπονείται λιγότερο. Και με τις 95 δεν χτυπάει πιράκια απλά δουλεύει πιο τραχιά.

Tigas
10/08/2005, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Αυτό που έχω δει με την Ultimate – και λιγότερο με την V Power (απλή) – είναι ότι η λειτουργία του κινητήρα σε μηχανή και περισσότερο στο αυτοκίνητο είναι πιο ομαλή. Διαφορά στις επιδόσεις δεν είδα αλλά ιδίως στο αυτοκίνητο η διαφορά στον ήχο είναι εμφανής οπότε θεωρώ ότι καταπονείται λιγότερο. Και με τις 95 δεν χτυπάει πιράκια απλά δουλεύει πιο τραχιά.


ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΕΣ :smokin:

johnpagr
10/08/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
ΒΕΝΖΙΝΗ ΜΕ ΚΑΡΑΒΙ??? :lol: :lol: :lol:

ΩΧ ΩΧ ΩΧ

Που πουλάνε σοβαρότητα να τους ψωνίσουμε κάνα πεντόκιλο γιατί δε μας βλέπω καλάααααααααααααααααααα

:D :eek: :D :eek: :D


To paporo apo thn persia mhpos ????:confused:



:confused:


:lol: