PDA

View Full Version : Μια είδηση εξ' Ιταλίας με ελληνικό "ενδιαφέρον"



Cpt. Haddock
20/01/2010, 11:01
:p


«Μαμμόθρεφτα» τέλος στην Ιταλία και με τον νόμο

Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2010

ΡΩΜΗ. Τέλος στη «γενιά με τα μαμμόθρεφτα» με τον ιταλικό... νόμο.

Ο Ρενάτο Μπρουνέτα , υπουργός Δημόσιας Διοίκησης του Σίλβιο Μπερλουσκόν ι, δήλωσε ότι «θα πρέπει να γίνει νόμος» που θα εξαναγκάζει τα λεγόμενα «bamboccioni» (σ.σ. μαμμόθρεφτα) να φεύγουν αναγκαστικά στην ηλικία των 18 ετών από το πατρικό σπίτι για να σταματήσει η νοσηρή εξάρτηση από τους γονείς.

Ο υπουργός αντέδρασε ύστερα από απόφαση δικαστηρίου στο Μπέργκαμο που έκρινε ότι ένας διαζευγμένος πατέρας έπρεπε να δίνει διατροφή 350 ευρώ τον μήνα στην 32χρονη κόρη του, που είναι φοιτήτρια από το 2002.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «La Stampa», σε ποσοστό 59% οι Ιταλοί ηλικίας 18-34 ετών ζουν με τους γονείς τους. Το αντίστοιχο ποσοστό στη Γερμανία είναι 16,5%.



http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=310459&dt=20/01/2010

:lol: :lol: :lol:

(ποιο να είναι το ελληνικό ποσοστό; )

Giorgos19
20/01/2010, 11:12
Μωρε ας μπορουσα να εχω δουλεια που να μου επιτρεπει να ζω μονος μου, αλλα ταυτοχρονα να παρακοκλουθω και τη σχολη και θα το εκανα αανετα!

Εκτος και αν ειναι να γινουμε οπως κατι παληκαρια που ειχα γνωρισει στη Στοκχολμη, και μεναν μονοι τους απο τα 19, με τους γονεις τους ομως να πληρωνουν το ενοικιο!

sapila racing
20/01/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

(ποιο να είναι το ελληνικό ποσοστό; )

Θεωρώ ποτι θα είναι υψηλότερο απ οτι στην Ιταλία.

Εχουμε σοβαρό πρόβλημα σε αυτο το θέμα, οι συνθήκες σιγουρα δεν βοηθούν αλλά εχει πραγίνει.
Δεν θα γίνουμε ποτέ σαν την Γερμανί και την Αγγλία, όπου οι γονείς λένε στα παιδιά τους με λίγα λόγια να πάνε στο καλό μόλις ενηλικιωθούν, αλλά θα πρεπει σιγα σιγα να αλλαξει η νοοτροπία.

makis206
20/01/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(ποιο να είναι το ελληνικό ποσοστό; )

Η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες γονείς πρέπει ν'αρχίσουν να φεύγουν λίγο νωρίτερα απ'το σπίτι :lol:

sergiosm
20/01/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες γονείς πρέπει ν'αρχίσουν να φεύγουν λίγο νωρίτερα απ'το σπίτι :lol:


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

byron
20/01/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(ποιο να είναι το ελληνικό ποσοστό; )

Ασχετα με το πόσο είναι το ποσοστό (που κακώς/καλώς θα είναι υψηλό), μάλλον θα έπρεπε να σταθούμε στις παπάτζες των υπουργών που πάνε κόντρες με το υπερ-διεφθαρμένο αφεντικό τους στο ποιός θα πετάξει τη μεγαλύτερη μαλακία.

Τι θα κάνει δηλαδή για να τους υποχρεώσει? Θα τους βγάλουν σηκωτούς απ΄τα σπίτια τους? :a31: :a31:

Cpt. Haddock
20/01/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ασχετα με το πόσο είναι το ποσοστό (που κακώς/καλώς θα είναι υψηλό), μάλλον θα έπρεπε να σταθούμε στις παπάτζες των υπουργών που πάνε κόντρες με το υπερ-διεφθαρμένο αφεντικό τους στο ποιός θα πετάξει τη μεγαλύτερη μαλακία.

Τι θα κάνει δηλαδή για να τους υποχρεώσει? Θα τους βγάλουν σηκωτούς απ΄τα σπίτια τους? :a31: :a31:

Καλά δεν το συζητώ οτι ειναι τελείως άστοχο.

Αυτά δε γίνονται με νομο, δεν είμαστε Σπάρτη...

Γερμανία και λοιπές χώρες δεν έχουν τετοιους νόμους, έχουν απλά άλλη νοοτροπία και δυνατότητες.

MG
20/01/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Γερμανία έχουν απλά άλλη νοοτροπία και δυνατότητες.

για Γερμανια παντως που τα ξερω καλα εκ των εσω, η νοοτροπια της οικογενειας ειναι οτι μολις το παιδι τελειωσει το σχολειο, ο,τι και να κανει πρεπει να συμμετεχει στα εξοδα, δηλαδη πληρωνει ποσοστο στο ενοικιο αν υπαρχει, ποσοστο για το φαγητο, ποσοστο ακομη και για τα σκουπιδια που πεταει....

ετσι καταλαβαινει οτι εχει υποχρεωσεις και διαχειριζεται το χρημα νομιζω καλυτερα κι οχι να τρωει ολο το μισθο του σε καφεδες, ποτα κλπ και για ολα τα αλλα να υπαρχει η μαμα/ μπαμπας...

με το εδω συστημα που τα εχει ετοιμα ολα και εσαει παραγουμε πιστευω ανευθυνους πολιτες που αντι να ενσωματωθουν στην πραγματικοτητα της κοινωνιας απο τα 18 τους και σιγα σιγα, θα προσγειωθουν αποτομα σε μια ηλικια ανω των 30... με ο,τι συνεπειες εχει αυτο.

costas81
20/01/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες γονείς πρέπει ν'αρχίσουν να φεύγουν λίγο νωρίτερα απ'το σπίτι :lol:


:rolleyes:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nikonian
20/01/2010, 11:58
Φαντάζεστε να έφευγαν από το σπίτι τα ελληνόπουλα στα 18;

Το 20+% της συνολικής ανεργίας , αφού πλήττει κυρίως τους νέους, θα έφερνε το 40% (τυχαίο νούμερο) των νέων άνεργους και στο δρόμο.

Η εγκληματικότητα στο ζενίθ και όσοι δεν ήταν ικανοί για έγκλημα, θα παρακαλούσαν να τους συλλάβουν , να πάνε φυλακή για να έχουν τσάμπα φαί και στέγη.:lol:

alexxxcbr
20/01/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες γονείς πρέπει ν'αρχίσουν να φεύγουν λίγο νωρίτερα απ'το σπίτι :lol:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tpap
20/01/2010, 13:28
@Λιάκο: δεν φταίνε τα παιδιά αν είναι μαμόθρεφτα...παρά μάλλον όλοι εκείνοι που βγάζουν τα απωθημένα τους σε αυτά.

Και σε απωθημένα, η Ελληνίδα μάνα/γιαγιά έχει αρκετά θα έλεγα.




Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες γονείς πρέπει ν'αρχίσουν να φεύγουν λίγο νωρίτερα απ'το σπίτι :lol:

:rotflmao: :bigcry:

Εχετλαίος
20/01/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Και σε απωθημένα, η Ελληνίδα μάνα/γιαγιά έχει αρκετά θα έλεγα.

Και ο μπαμπάς, και ο μπαμπάς!

stefanos
20/01/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Και ο μπαμπάς, και ο μπαμπάς!

Ισως δεν έχουν λεφτά να πληρώνουν ένα νοίκι παραπάνω.

Εχετλαίος
20/01/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ισως δεν έχουν λεφτά να πληρώνουν ένα νοίκι παραπάνω.

Σωστό, φυσικά.
Αλλά πέρα από αυτό, να, εγώ προσωπικά θα ήθελα τα κοπέλια μου "κοντά" μου όσο χρονικά περισσότερο γίνεται...
(αρκετά εγωιστικό και ίσως βλακώδες αλλά...)

vangelis 64
20/01/2010, 14:22
Να ρωτήσω κάτιτις...Οι ξένοι γονείς,Ευρωπαίοι-Αμερικάνοι κλπ,που διώχνουν τα παιδιά από το σπίτι,όταν αυτά είναι πια 17-18...

Έχουν πράξει το καθήκον τους σαν γονείς;Ήταν μέχρι τότε κοντά στα παιδιά τους,τα νουθετούσαν,τα συμβούλευαν,τα αγαπούσαν,...και τώρα πια αυτά είναι έτοιμα να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους;
Ή μήπως είναι γι' αυτούς μόνο ζήτημα "τιμής";

Cpt. Haddock
20/01/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Να ρωτήσω κάτιτις...Οι ξένοι γονείς,Ευρωπαίοι-Αμερικάνοι κλπ,που διώχνουν τα παιδιά από το σπίτι,όταν αυτά είναι πια 17-18...

Έχουν πράξει το καθήκον τους σαν γονείς;Ήταν μέχρι τότε κοντά στα παιδιά τους,τα νουθετούσαν,τα συμβούλευαν,τα αγαπούσαν,...και τώρα πια αυτά είναι έτοιμα να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους;
Ή μήπως είναι γι' αυτούς μόνο ζήτημα "τιμής";

Κάτσε ρε Βαγγέλη...

Ισχυρίζεσαι οτι οι ξενοι γονείς δεν αγαπάν και δε μεγαλώνουν σωστά τα παιδιά τους; Επειδή φροντίζουν να τους δείξουν τη δυσκολη πλευρά της ζωης απο την αρχή;

Ειδαμε και τις δικές μας νουθεσιες. Μη φοράς ζώνη, πέρνα με κόκκινο, βρίσε στο δρόμο, μη δίνεις ένσημα, κρύψε εισόδημα, μη βάλεις κράνος...


Ακόμα θυμάμαι μια κοπελιτσα γυρω στα 25-26 που ήρθε να πιάσει την πρώτη της δουλειά ως ταμιας σε ενα υποκατάστημά μας. Φυσικά η κοπέλα ήταν απογοητευμένη γιατί είχε τελειώσει πανεπιστήμιο και έπρεπε να βρει μια θέση ανάλογή της... Τελος πάντων, ήρθε, έκατσε διπλα σε μια συναδελφο να μάθει.

Την άλλη μέρα ήρθε ο πατερας της και είπε οτι η κόρη του δεν θα ξανάρθει γιατί ... κουράστηκε και αγχώθηκε...

:wave2: :winka:

devil's animal
20/01/2010, 14:46
ας γινοταν ο βασικος 1500 και να κρατουσαν ολα τα υπολοιπα σταθερες τιμες (νοικια,τροφιμα,ρουχα, κλπ), και θα σου ελεγα ποσα "παιδια" θα εφευγαν απο το πατρικο τους...

και μιλαω ως ενας απο αυτους.
μην νομιζετε οτι δεν σε πνιγει και δεν σε στεναχωρει ή ολη φαση. καθολου ευκολο δεν ειναι να ζεις στην ηλικια των 25+ με τους δικους σου...

απλα ειναι αναγκαστικο.:yuck:

εκτος αν συγκατοικησεις σε ενα δυαρακι της κακιας ωρας και καλεις τους φιλους σου σπιτι για καφε...:rolleyes:

vangelis 64
20/01/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κάτσε ρε Βαγγέλη...

Ισχυρίζεσαι οτι οι ξενοι γονείς δεν αγαπάν και δε μεγαλώνουν σωστά τα παιδιά τους; Επειδή φροντίζουν να τους δείξουν τη δυσκολη πλευρά της ζωης απο την αρχή;

Δεν ισχυρίζομαι τίποτα.Ρωτάω!Και ρωτάω διότι γνωρίζω ότι οι γονείς τη σήμερον δουλεύουν σχεδόν όση ώρα είναι ξύπνιοι και τα παιδιά μεγαλώνουν μόνα τους,σε παιδικούς σταθμούς,σε σχολεία,με μπέιμπι σίτερς κλπ.

Άσε που οι περισσότεροι χωρίζουν,είτε καλώς είτε κακώς.Με τι εφόδια,με τι πρότυπα ένας εφηβος θα αντιμετωπίσει τη δύσκολη πλευρά τής ζωής;

Στα υπόλοιπα που έγραψες δεν διαφωνώ καθόλου.:wave2:

Cpt. Haddock
20/01/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ας γινοταν ο βασικος 1500 και να κρατουσαν ολα τα υπολοιπα σταθερες τιμες (νοικια,τροφιμα,ρουχα, κλπ), και θα σου ελεγα ποσα "παιδια" θα εφευγαν απο το πατρικο τους...

και μιλαω ως ενας απο αυτους.
μην νομιζετε οτι δεν σε πνιγει και δεν σε στεναχωρει ή ολη φαση. καθολου ευκολο δεν ειναι να ζεις στην ηλικια των 25+ με τους δικους σου...

απλα ειναι αναγκαστικο.:yuck:

εκτος αν συγκατοικησεις σε ενα δυαρακι της κακιας ωρας και καλεις τους φιλους σου σπιτι για καφε...:rolleyes:

Είναι θέμα νοοτροπίας Σταύρο. Μπορεί ο βασικός έξω να ειναι μεγαλύτερος απ' το δικό μας αλλα δε θες να ξέρεις πόσο έχουν τα νοικια.

Επίσης πολλά παιδιά που φεύγουν στα 18 απο το σπιτι, σπουδάζουν κιόλας άρα δουλεύουν part-time και δεν παίρνουν το βασικό. Όμως (και εδώ ειναι η διαφορά νοοτροπίας) δεν έχουν κανένα προβλημα να ζήσουν με λίγα και - κυρίως - με συγκατοικο. :winka:

Akatanomastos
20/01/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

(αρκετά εγωιστικό .)

αυτο ειναι ολη η ουσια και η διαφορα νοοτροπιας.

οι ελληνες γονεις βαζουν το προσωπικο τους καλο(μεσω της παρουσιας των παιδιων στο σπιτι)
πανω απο το καλο των παιδιων

για τον ελληνα γονιο, με το που γεννηθει το παιδι του, ολες οι προσδοκιες, ονειρα, ελπιδες,
μετατιθεντε στο παιδι,
χανοντας ο γονιος την δικια του προσωπικοτητα και "ανεξαρτησια"

στο εξωτερικο, ο καθενας συνεχιζει να κοιταει την παρτι του, ως μοναδα,
χωρις να εχει αλλαξει κατι τραγικα..

kerasaki
20/01/2010, 15:03
Ενατξει καλα τα λετε αλλα βαλτε τα κατω απο οικονομικης αποψης....
στα 18-20 πανω απο το βασικο δεν προκειται να παρεις πουθενα δηλ. μιλαμε για ποσα?600€?
δεν μπορεις να βρεις κατι καλυτερο γιατι οι ποιο πολλοι θελουν και να σπουδασουν ταυτοχρονα.
Τελος παντων βρισκεις και μια γκαρσονιερα με....300 πανω κατω €, βαλε τα παγια θερμανση διαχειριση κινητα σταθερα δεη οτε ευδαπ αλλα 150?€ εεεε στην τελικη εισαι με 100-150€ για να 'βγαλεις' το μηνα.
γινεται?ΔΕΝ γινεται

Akatanomastos
20/01/2010, 15:06
παντως μου κανει εντυπωση καποιο αλλο θρεαντ που ειχε μπει,


που εδειχνε οτι δεν ειμαστε και τοσο τραγικοι στην ελλαδα..

πολλες χωρες βαλκανιων ειχαν εναν μεσο ορο φυγής των "παιδιων" γυρω στα 30, μαζι και η Ιταλια,

και πολλες σκανδιναβικες και κεντρικες χωρες της ευρωπης γυρω στα 26-27..

και θυμαμαι τοτε ειχα καταληξει στο συμπερασμα, οτι οπως παντα ειμαστε υπερβολικοι και καταστροφολογοι στην ελλαδα, αφου πανω κατω το ιδιο συμβαινει παντου..

ermiss
20/01/2010, 15:13
Μην συγκρίνετε Ευρωπαϊκό Βορά με Νότο

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ... Στο να απεξαρτηθούν τα παιδιά με τους γονείς βοηθάει και η σαφώς πιο χαλαρή έννοια της οικογένειας.

Το κοινωνικό φαινόμενο πρόσδεσης των παιδιών με τους γονείς μέχρι τα 30+ υπάρχει σε πολύ μεγάλο ποσοστό σχεδόν σε όλες τις χώρες τουΝότου Πορτογαλία- Ιταλία - Ελλάδα - Ισπανία (pigs) και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο και με την οικονομία. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ με νόμους.

Οι γονείς συντηρούν τα παιδιά μέχρι τα 30+, μεγαλώνουν εγγόνια, τα παιδιά κρατάνε τους γονείς και μετά την σύνταξη, είτε οικονομικά είτε με συγκατοίκηση τα παιδιά προσφέρουν στους γονιούς.. Και όταν τα παιδιά γίνουν γονείς συνεχίζουν το ίδιο στα παιδιά τους.

Πόσοι άλλωστε δεν κρατάνε τους παππούδες στο σπίτι μετά τα 70 αντί να τους παρκάρουν σε γηροκομεία...

Υπάρχει μια συνεχή ροή οικονομικών πόρων απο γονείς προς παιδιά ακόμα και μέχρι την δύση της ζωής τους και αντίστοιχα τα παιδιά στα εγγόνια.


Σαφώς και οι δεσμοί τις οικογένειας είναι πολύ πιο ισχυροί, σαφέστατα και είναι αποδεδειγμένο αυτό.

Αν θέλει ο Ιταλός να αρχίσει τον απογαλακτισμό με νόμους, ας δώσει ένα επίδομα ενοικίου σε κάθε νέο 200 ευρώ μέχρι τα 30 και ας ψάξει ο νέος με συγκατοίκηση να μείνει μόνος τους. Αλλιώς δεν τον υποχρεώνεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να το κάνει.

stefanos
20/01/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
παντως μου κανει εντυπωση καποιο αλλο θρεαντ που ειχε μπει,


που εδειχνε οτι δεν ειμαστε και τοσο τραγικοι στην ελλαδα..

πολλες χωρες βαλκανιων ειχαν εναν μεσο ορο φυγής των "παιδιων" γυρω στα 30, μαζι και η Ιταλια,

και πολλες σκανδιναβικες και κεντρικες χωρες της ευρωπης γυρω στα 26-27..

και θυμαμαι τοτε ειχα καταληξει στο συμπερασμα, οτι οπως παντα ειμαστε υπερβολικοι και καταστροφολογοι στην ελλαδα, αφου πανω κατω το ιδιο συμβαινει παντου..

Είναι κάτι φυσικό στην φτωχή Ελλάδα.
Δεν θα γινόταν αν υπήρχε χρήμα και δουλειά για να ανοίξει το παιδί τα φτερά του και να γνωρίσει την ζωή απο πρώτο χέρι και να μπεί στις υποχρεώσεις και την υπευθυνότητα που είναι καλό, και το γνωρίζουν όλοι οι γονείς.
Αλλά έτσι όπως πάμε εμείς εδώ θα καταντήσουμε να αναβιώσουμε τα κοινόβια του 1800.
Στο ένα δωμάτιο οι γιαγιάδες παπούδες στο άλλο γονείς στο άλλο παιδειά στο δίπλα θείες με τα δικά τους παιδιά.
:bigcry:

devil's animal
20/01/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είναι θέμα νοοτροπίας Σταύρο. Μπορεί ο βασικός έξω να ειναι μεγαλύτερος απ' το δικό μας αλλα δε θες να ξέρεις πόσο έχουν τα νοικια.

Επίσης πολλά παιδιά που φεύγουν στα 18 απο το σπιτι, σπουδάζουν κιόλας άρα δουλεύουν part-time και δεν παίρνουν το βασικό. Όμως (και εδώ ειναι η διαφορά νοοτροπίας) δεν έχουν κανένα προβλημα να ζήσουν με λίγα και - κυρίως - με συγκατοικο. :winka:


τα νοικια μπορει να ειναι υψηλα (γι'αυτο βλεπεις και 2-3 μεσα σ'ενα σπιτι) αλλα καφεδες, ποτα, τροφιμα ειναι πολυ πιο χαμηλα απο τα δικα μας.και παιρνουν υψηλοτερους μισθους.

και εδω πολλα παιδια δουλευουν part-time παραλληλα με σπουδες (εγω απο το 2ο ετος ειχα μπει κανονικα στην αγορα εργασιας) αλλα παιρνουν 300 και 400 ?. ποσο πληρωνεται το part time εξω?

συμφωνουμε στον τροπο ζωης και νοοτροπιας.
δεν υπαρχει lifestyle εξω με τον τροπο που το εννουμε εμεις.
δεν εχουν "πορτα" τα μαγαζια που πανε...
δεν εχουν συγκεκριμενο outfit οταν βγαινουν εξω (ειτε ειναι αγορια ειτε κοριτσια).ενα τζην, ενα μπλουζακι και σνικερκς ειναι αρκετα.

δεν θελουν να πανε Αραχωβα και Μυκονο και να πιουν καφε των 6?.
ταξιδευουν ολη την Ευρωπη με τρενο και το "backpacking" και το camping ειναι οι βασικες τους διακοπες.

δεν ψωνιζονται με ακριβα ρουχα,αμαξια,μηχανες.αν εχουν θα το παρουν.αν δεν εχουν δεν βαζουν δοσεις για το καμπριο.

γενικα εμεις ειμαστε "καπως" μπροστα τους....και φυσικα συνεχιζουμε να ζουμε με τους γονεις μας...:sad:

Cpt. Haddock
20/01/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
[...]

γενικα εμεις ειμαστε "καπως" μπροστα τους....και φυσικα συνεχιζουμε να ζουμε με τους γονεις μας...:sad:

Δυστυχώς...

Οι 18ρηδες έξω δε δίνουν 1000 ευρώ για 5 μέρες στη Μυκονο, αλλα μαζεύουν χαρτζηλικι και σακο, βγάζουν μια καρτα Interail και γυρνανε την Ευρώπη για ενα μηνα.

:winka:

Δες μονο πώς ντύνονται οι ξένες στα νησιά το καλοκαίρι vs τι λούσο φοράνε οι ελληνίδες...

devil's animal
20/01/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δυστυχώς...

Οι 18ρηδες έξω δε δίνουν 1000 ευρώ για 5 μέρες στη Μυκονο, αλλα μαζεύουν χαρτζηλικι και σακο, βγάζουν μια καρτα Interail και γυρνανε την Ευρώπη για ενα μηνα.

:winka:

Δες μονο πώς ντύνονται οι ξένες στα νησιά το καλοκαίρι vs τι λούσο φοράνε οι ελληνίδες...

τα ιδια λεμε...
:wave2:

εχω φιλους που ουσιαστικα εχουν μεγαλωσει με τον εκει τροπο ζωης (ακομα φυσικα εκει μενουν) και το δικο μας "lifestyle" (αμαξι/μηχανη απο τα 18, διακοπες 5 μερες με 1000?,κλπ) τους φαινονται αδιανοητα...:sick: :alien:

950dim
20/01/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δυστυχώς...

Οι 18ρηδες έξω δε δίνουν 1000 ευρώ για 5 μέρες στη Μυκονο, αλλα μαζεύουν χαρτζηλικι και σακο, βγάζουν μια καρτα Interail και γυρνανε την Ευρώπη για ενα μηνα.

:winka:

Δες μονο πώς ντύνονται οι ξένες στα νησιά το καλοκαίρι vs τι λούσο φοράνε οι ελληνίδες...

Mαθαινουν ετσι...και τα μαθαινουν οι γονεις!

Γιατι οταν ¨περασει¨ σ΄ενα ανωτερο ιδρυμα θα του νοικιασει μια σπιταρα να μεινει,θα χωνει χιλιαρικα καθε μηνα για 4 χρονια να εχει για τη διασκεδαση του,κι οταν αποφοιτησει θα του παρει και το αυτ/το σαν επιβραβευση(αν δε το εχει παρει ηδη να πηγαινει στη σχολη)!

Και πες μου μετα αν θα εργαστει για 700 ευρω...

MG
20/01/2010, 15:52
για να μην πουμε οτι ερχονται να κανουν τις διακοπες τους δουλευοντας σε καποιο Ελληνικο νησι....

ενω εδω ειναι ανοιχτη η παλαμη και πεφτουν σα μαν εξ ουρανου τα ευρω για τον κανακαρη ή την τζουτζουκα.....


επισης εχετε δει κανενα hostel εδω στην Ελλαδα? :nono: εγω παντως οχι

και τα καμπινγκ το καλοκαιρι ειναι γεματα απο ξενους...

catmaster
20/01/2010, 17:18
Άλλη νοοτροπία αλλά και διαφορετικές οι συνθύκες που ισχύουν εδώ και έξω ...

Όντως αν καταφέρεις να επιβιώσεις μόνος σου από μικρός ψήνεσαι περισσότερο ... το θέμα είναι να μην παραψηθείς και καείς εντελώς ... (στην Ελλάδα που πλέον οι προνομιούχοι πια παίρνουν 700 ευρώ θα πεθάνεις δεν ζεις )


Μην ξεχνάμε ότι εδώ στο κέρατο που ζούμε έχουμε και κάτι που λέγεται υποχρεωτική θητεία ...


:wave2:

FestoNero
20/01/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
για να μην πουμε οτι ερχονται να κανουν τις διακοπες τους δουλευοντας σε καποιο Ελληνικο νησι....

ενω εδω ειναι ανοιχτη η παλαμη και πεφτουν σα μαν εξ ουρανου τα ευρω για τον κανακαρη ή την τζουτζουκα.....


επισης εχετε δει κανενα hostel εδω στην Ελλαδα? :nono: εγω παντως οχι

και τα καμπινγκ το καλοκαιρι ειναι γεματα απο ξενους... Υπάρχουν hostel, τουλάχιστον ένα, στο Μετρό Ακρόπολης. Και αυτό το ξέρω χωρίς καν να το έχω ψάξει.
Απο εκεί κι έπειτα, κι εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα την είχα κοπανήσει προ πολλού.Όπως τα λέει ο devil's animal.


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ας γινοταν ο βασικος 1500 και να κρατουσαν ολα τα υπολοιπα σταθερες τιμες (νοικια,τροφιμα,ρουχα, κλπ), και θα σου ελεγα ποσα "παιδια" θα εφευγαν απο το πατρικο τους...

και μιλαω ως ενας απο αυτους.
μην νομιζετε οτι δεν σε πνιγει και δεν σε στεναχωρει ή ολη φαση. καθολου ευκολο δεν ειναι να ζεις στην ηλικια των 25+ με τους δικους σου...

απλα ειναι αναγκαστικο.:yuck:

εκτος αν συγκατοικησεις σε ενα δυαρακι της κακιας ωρας και καλεις τους φιλους σου σπιτι για καφε...:rolleyes:
Λίγο προσωπικό χώρο ρε γαμώτο.



Ως προς το αρχικό μήνυμα της συζήτησης:
Ούτως ή άλλως, στην Ελλάδα η διατροφή από τον γονιό μπορεί να επιβληθεί μέχρι τα 22 με 24 έτη (δεν θυμάμαι ακριβώς).

tadi
20/01/2010, 18:33
Κατ'αρχην καλως σας βρηκα (πρωτη φορα που γραφω).
Δηλαδη που ειναι το κακο να ζει ενας ενηλικας στο πατρικο του?
Δεν λεω να μην δουλευει και να τον ταιζουν απλα συγκατοικηση.
Απο τεταρτη δημοτικου τα καλοκαιρια δουλευα. Οχι οικοδομη βεβαια αλλα οπως και να το κανεις οταν οι αλλοι πηγαιναν για μπανιο εγω πηγαινα στη δουλεια. Αυτο μου εμαθε να αγαπαω τη δουλεια και να εχω τα δικα μου λεφτα.
Μεχρι και πριν αποφασισω να συζησω και αργοτερα να παντρευτω τη γυναικα μου στα 28 δηλ. ζουσα με τους γονεις μου. Ε και? Καταφερα αντι να πληρωνω νοικι να μαζεψω λεφτα και να παρω μηχανη και να κανω τις βολτες μου. Κακο ειναι? Αν βεβαια οι δικοι μου ειχαν οικονομικο προβλημα σαφως και θα ειχα το μερτικο μου στα εξοδα.
Το θεμα ειναι νομιζω να μαθει ενας νεος να βγαζει τα προσωπικα του εξοδα και να δουλευει. Η συγκατοικηση με τους γονεις το μονο προβλημα που εχει ειναι οταν ηθελα πχ. να βρεθουμε με τη γυναικα μου μονοι μας. Σιγουρα αν ειχα τη δυνατοτητα να βγαζω λεφτα τα οποια θα μου επετρεπαν ολα τα παραπανω συν να συντηρω δικο μου σπιτι θα το εκανα,αλλα τετοιου ειδους δουλειες βρισκεις μονο αν εχουν γνωστο οι δικοι σου οποτε παλι στη δικη τους βοηθεια καταφευγεις.
Το βασικο λοιπον κατα τη γνωμη μου ειναι να μην μαθει καποιος να ειναι τεμπελης.

:beer:

Cpt. Haddock
20/01/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
[...]και τα καμπινγκ το καλοκαιρι ειναι γεματα απο ξενους...

όχι μονο απο ξένους... :smokin:


186162

filipp0s
20/01/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
όχι μονο απο ξένους... :smokin:

Αγγλος δεν εισαι? :a07: :a07: :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
20/01/2010, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
Αγγλος δεν εισαι? :a07: :a07: :bigcry: :bigcry:

Σκωτσέζος :lol:

filipp0s
20/01/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σκωτσέζος :lol:


:a8: :lol: :lol:


παρομοια συζητηση παντως ειχε γινει παλιοτερα κι εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62359) και καποια συμπερασματα ειναι ενδιαφεροντα σε σχεση με το "ελληνικο" φαινόμενο :winka:

sniper
20/01/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
Αγγλος δεν εισαι? :a07: :a07: :bigcry: :bigcry:

Όχι... Μ@λάκας :lol: :lol: :lol:

p@nos
20/01/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Mαθαινουν ετσι...και τα μαθαινουν οι γονεις!

Γιατι οταν ¨περασει¨ σ΄ενα ανωτερο ιδρυμα θα του νοικιασει μια σπιταρα να μεινει,θα χωνει χιλιαρικα καθε μηνα για 4 χρονια να εχει για τη διασκεδαση του,κι οταν αποφοιτησει θα του παρει και το αυτ/το σαν επιβραβευση(αν δε το εχει παρει ηδη να πηγαινει στη σχολη)!

Και πες μου μετα αν θα εργαστει για 700 ευρω...



ρε φιλε κουλ λιγο δεν ειναι ολοι ετσι(βασικα κανενας δεν ειανι :lol: )


υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις, αλλα οι εξαιρεσεις ειανι για να υπαρχουν(τι ειπα τωρα:cool: )

οι φοιτητες σε γκαρσονιερες μενουν, και οσοι περνουν αμαξι το παιρνουν γιατι δεν υπαρχει τροπος να μετακινηθουν αλλιως(στο εξωτερικο δεν δουλευουν αμαξια γιατι υπαρχουν ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ μεταφορας)...

Akatanomastos
20/01/2010, 20:54
για την ιστορια,


μην τρελαθουμε κιολας, υπαρχου Χοστελ:look: παντου στην ελλαδα..


μην τα τραγικοποιουμε ολα, και μην εχουμε την ξενοφερτη μανια του 80 90 που οτι κανουν οι ξενοι ειναι τελειο

και οτι εμεις χαλια

ermiss
20/01/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε κουλ λιγο δεν ειναι ολοι ετσι(βασικα κανενας δεν ειανι :lol: )


υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις, αλλα οι εξαιρεσεις ειανι για να υπαρχουν(τι ειπα τωρα:cool: )

οι φοιτητες σε γκαρσονιερες μενουν, και οσοι περνουν αμαξι το παιρνουν γιατι δεν υπαρχει τροπος να μετακινηθουν αλλιως(στο εξωτερικο δεν δουλευουν αμαξια γιατι υπαρχουν ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ μεταφορας)...

Και όμως πολλοί είναι έτσι φίλε... πιο πολλοί απο όσους φαντάζεσαι... Και αν το θέμα είναι τα τετραγωνικά... Η ουσία είναι ότι 4-5 χρόνια είναι αραχτοί με έξοδα διαμονής-διατροφής-ένδυσης-διασκέδασης κλπ απο τους γονείς...

p@nos
20/01/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Και όμως πολλοί είναι έτσι φίλε... πιο πολλοί απο όσους φαντάζεσαι... Και αν το θέμα είναι τα τετραγωνικά... Η ουσία είναι ότι 4-5 χρόνια είναι αραχτοί με έξοδα διαμονής-διατροφής-ένδυσης-διασκέδασης κλπ απο τους γονείς...



εγω λεω πως τα πραγματα ειναι οπως τα λεω εγω, και οχι οπως τα φανταζεσαι εσυ


:D :smokin:

ermiss
20/01/2010, 21:03
Δεν είναι θέμα φαντασίας δικής μου. Είναι περιπτώσεις που τις βλέπω συχνά γύρω μου...

Μπορεί εσύ να μην έχεις ακούσει για τέτοιες καταστάσεις, αλλά υπάρχουν και σε σημαντικό βαθμό..

p@nos
20/01/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν είναι θέμα φαντασίας δικής μου. Είναι περιπτώσεις που τις βλέπω συχνά γύρω μου...

Μπορεί εσύ να μην έχεις ακούσει για τέτοιες καταστάσεις, αλλά υπάρχουν και σε σημαντικό βαθμό..



ρε φιλε, εγω τα ζω αυτα, γι αυτο σου το λεω και δε τα βγαζω απο το κεφαλι μου...


ναι, υπαρχουν φοιτητες με range rover, με slk...μια στην πολυκατοικια που μενω ειναι μια (φοιτητρια), που εχει cherokee 3.7 αυτο με τα στρογγυλα φαναρια 07 μοντελο...



αλλα αυτα ειναι οι εξαιρεσεις, που σου πα πιο πανω, και οχι ο κανονας...
:wave2:

stefanos
20/01/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν είναι θέμα φαντασίας δικής μου. Είναι περιπτώσεις που τις βλέπω συχνά γύρω μου...

Μπορεί εσύ να μην έχεις ακούσει για τέτοιες καταστάσεις, αλλά υπάρχουν και σε σημαντικό βαθμό..

Δεν είναι και τόσο περίεργο.Μάλλον φυσικό θα έλεγα.Οπως ένα παιδί που πάει Δημοτικό δεν το βγάζεις στα φανάρια να βγάλει τα έξοδά του.

ermiss
20/01/2010, 21:10
Δεν μιλήσαμε ούτε για φοιτητές που μένουν σε 3ρια ούτε για 2λιτρα αυτοκίνητα...
Άσε τα άκρα δεν υπάρχει λόγος να τα πιάσουμε... Έχω και εγώ φίλη σε εστία που δουλεύει και σε Fastfood και έβγαλε και την σχολή με βαθμό και εγκαίρως... Αλλά επίσης δεν είναι κανόνας...

Μιλάμε για φοιτητές που "τρώνε" απο την οικογένεια για πολλά χρόνια ΠΟΛΛΑ λεφτά λιώνοντας σε καφετέριες και σε μαλακίες...

p@nos
20/01/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν μιλήσαμε ούτε για φοιτητές που μένουν σε 3ρια ούτε για 2λιτρα αυτοκίνητα...
Άσε τα άκρα δεν υπάρχει λόγος να τα πιάσουμε... Έχω και εγώ φίλη σε εστία που δουλεύει και σε Fastfood και έβγαλε και την σχολή με βαθμό και εγκαίρως... Αλλά επίσης δεν είναι κανόνας...

Μιλάμε για φοιτητές που "τρώνε" απο την οικογένεια για πολλά χρόνια ΠΟΛΛΑ λεφτά λιώνοντας σε καφετέριες και σε μαλακίες...


αυτο που λες ισχυει αλλα ειναι αλλη περιπτωση το θεμα των αιωνιων

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kerasaki
21/01/2010, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε, εγω τα ζω αυτα, γι αυτο σου το λεω και δε τα βγαζω απο το κεφαλι μου...


ναι, υπαρχουν φοιτητες με range rover, με slk...μια στην πολυκατοικια που μενω ειναι μια (φοιτητρια), που εχει cherokee 3.7 αυτο με τα στρογγυλα φαναρια 07 μοντελο...



αλλα αυτα ειναι οι εξαιρεσεις, που σου πα πιο πανω, και οχι ο κανονας...
:wave2:

Θα μου τη γνωρισεις? :D

McTalas
21/01/2010, 01:05
αμα κοψεις τα πολλα - πολλα μια χαρα και δουλευεις και τελειωνεις την σχολη και ζεις και μονος.

τα παντα ειναι θεμα θέλησης και κατα ποσο ο καθενας θελει να αφησει την βολή του.

p@nos
21/01/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Θα μου τη γνωρισεις? :D




κατσε να τη γνωρισω εγω πρωτα


ακομα δεν εχω παει σπιτι της :bawl: :bawl: :bawl:


και αμα την δεις κιολας πως ειναι
:D :a021: :blush: :blush:

950dim
21/01/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εγω λεω πως τα πραγματα ειναι οπως τα λεω εγω, και οχι οπως τα φανταζεσαι εσυ


:D :smokin:

Μαλλον δεν εχεις κανει φοιτητης να δεις τις Louyis Vuitton σε ολα τα σχεδια...
Ξερω περιπτωση 19χρονης που σπουδαζει στη Βουλγαρια και τις ΑΓΟΡΑΣΑΝ διαμερισμα!

Οταν παραλαμβανα το πρωτο μου καινουργιο αυτ/το πριν καμια 10αρια χρονια,το ιδιο εκανε διπλα μου μια 17χρονη η οποια ειχε περασει(οχι αποφοιτησει) σε καποιο ΑΕΙ και τις πηρε δωρο ο πατερας ενα καινουργιο 106 rallye!
Ενιωσα ενα στιγμιαιο παραπονο σκεπτομενος πως δουλευα 2 χρονια,2 δουλειες να μαζεψω τα χρηματα σε αντιθεση με την ευκολια της μικρης να αποκτησει το ιδιο αυτ/το αλλα ξεπεραστηκε γρηγορα θεωρωντας πως εκτιμας περισσοτερο κατι που κερδιζεις με προσπαθεια απο κατι που σου χαριζεται...
Μετα απο μια βδομαδα περιπου το κιτρινο rallye ηρθε στην αντιπροσωπεια με οδικη βοηθεια μεσ΄τις λασπες απο το χωραφι στο οποιο ειχε προσγειωθει η μικρη!
Δυστυχως τετοια παραδειγματα ειναι πολλα,θα μου πεις πως δεν ειμαστε χωρα της υπερβολης και της υπερπροστασιας?
Καμπριο,ραλι,τουρμπο...δωρα σε 17 χρονους επειδη περασαν στο ΤΕΙ...ειναι λογικο?

:wave2:

Εχετλαίος
21/01/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Καμπριο,ραλι,τουρμπο...δωρα σε 17 χρονους επειδη περασαν στο ΤΕΙ...ειναι λογικο?


Όχι στα 17 αλλά γιατί όχι στα 18; Αν υπάρχει η οικονομική άνεση και η οδική/οδηγική παιδεία γιατί όχι; Επειδή εμείς που τη βγάζουμε/δεν τη βγάζουμε ζοριζόμαστε πρέπει τα ίδια να "πάθει" και ο άλλος που δεν έχει τέτοια οικονομικά προβλήματα;
Aς είμαστε λίγο πιο ανοικτόμυαλοι (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα φίλε μου 950). Αλλού εδράζεται το πρόβλημα.

Giorgos19
21/01/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αμα κοψεις τα πολλα - πολλα μια χαρα και δουλευεις και τελειωνεις την σχολη και ζεις και μονος.

τα παντα ειναι θεμα θέλησης και κατα ποσο ο καθενας θελει να αφησει την βολή του.


Οταν εισαι σε μια σχολη, που για να περασεις μαθηματα απαιτει να παρακολουθεις καθημερινα απο τισ 9 μεχρι τις 4, χωρια τα εργαστηρια, οταν εχεις να παραδοσεις 2 εργασιες καθε βδομαδα, δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να βρεις δουλεια που θα σου επιτρεπει να ζεις μονος σου...
Να βρεις κατι που θα σου δινει 300-350 κατοσταρικα τον μηνα ωστε να καλυπτεις τα εξοδα σου και να βαζεις καποιο ποσο στην ακρη, ναι και βεβαια μπορει να γινει... Αλλα μην μου πεις οτι με τοσα μπορεις να μεινεις μονος σου!!

stefanos
21/01/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Καμπριο,ραλι,τουρμπο...δωρα σε 17 χρονους επειδη περασαν στο ΤΕΙ...ειναι λογικο?

:wave2:

Και μόλις αποφοιτήσουν θα τους πάρουν άλλο και ξέρω και πολλές κοπελίτσες :rolleyes: (30+)
που πάνε στη δουλειά με την z4 και το grand cherokee και το boxter και την mercedes και ο μπαμπάς πληρώνει και την δόση του δανείου για το σπίτι στο ψυχικό και τα μισά έξοδα ,γιατί δεν φτάνουν τα 700 (εν αναμονή του μαλάκα που θα παντρευτεί την πριγκίπισσα τους).
Αυτά συμβαίνουν σε όλο τον κόσμο στις εύπορες οικογένειες και μάλλον συμβαίνουν περισσότερο στον υπόλοιπο κόσμο απ ότι στην χώρα μας.
Είναι αποτέλεσμα του χαζού τρόπου ζωής μας

Εχετλαίος
21/01/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Οταν εισαι σε μια σχολη, που για να περασεις μαθηματα απαιτει να παρακολουθεις καθημερινα απο τισ 9 μεχρι τις 4, χωρια τα εργαστηρια, οταν εχεις να παραδοσεις 2 εργασιες καθε βδομαδα, δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να βρεις δουλεια που θα σου επιτρεπει να ζεις μονος σου...

Εγώ πάντως μπόρεσα...
8:00-19:00 μαθήματα 4 μέρες την εβδομάδα στάνταρντ 2-3 εργασίες την εβδομάδα. Αυτές τις ημέρες part time καθάριζα με ένα άλλο κοπέλι γραφεία και χέστρες τα βράδυα ή πολύ νωρίς το πρωί. Τις υπόλοιπες 3 ημέρες της εβδομάδας κανονικά full time μια από τα ίδια + υπερωρίες.
Άμα ζορίζεσαι οικονομικά, έχεις από μικρός μάθει να μη φοβάσαι καμία δουλειά και έχεις αποδεχτεί ότι θα κάτσω να γ. 3-4 χρονάκια να τελειώσω μπας και βρω μετά κάτι να ορθοποδήσω, όλα γίνονται!
Είχα και συμφοιτητές που ακόμα πίνουν καφέ στη σχολή και ο μπαμπάς ακόμη πλερώνει δεκατόσα χρόνια μετά...

mplah
21/01/2010, 09:40
το θεμα φευγω απο τους δικους μου ειναι αρκετα δυσκολο

οπως το βλεπω εγω εχει ο καθενας 2 επιλογες

η μενει με τους δικους του και ζει κανονικη ζωη (με διασκεδαση ταξιδια εξοδους)

η μενει μονος του και δεν κανει τπτ (παντα με εναν μισθο βασικο μιλαμε της ταξης των 700-900 ευρω)

γιατι οταν για 1 απλη γκαρσονιερα θες παγια εξοδα τουλαχιστον 300 (ισως να λεω και λιγα εγω πχ επαρχια δινω 220 για 55 τμ ) το μηνα και με μισθο 800 ευρω κλαφτα.... τοτε ξεχνας την ζωη...

Giorgos19
21/01/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εγώ πάντως μπόρεσα...
8:00-19:00 μαθήματα 4 μέρες την εβδομάδα στάνταρντ 2-3 εργασίες την εβδομάδα. Αυτές τις ημέρες part time καθάριζα με ένα άλλο κοπέλι γραφεία και χέστρες τα βράδυα ή πολύ νωρίς το πρωί. Τις υπόλοιπες 3 ημέρες της εβδομάδας κανονικά full time μια από τα ίδια + υπερωρίες.
Άμα ζορίζεσαι οικονομικά, έχεις από μικρός μάθει να μη φοβάσαι καμία δουλειά και έχεις αποδεχτεί ότι θα κάτσω να γ. 3-4 χρονάκια να τελειώσω μπας και βρω μετά κάτι να ορθοποδήσω, όλα γίνονται!
Είχα και συμφοιτητές που ακόμα πίνουν καφέ στη σχολή και ο μπαμπάς ακόμη πλερώνει δεκατόσα χρόνια μετά...


Εχετλαιε, τι να πω, μπραβο!... Εγω εχασα 2 χρονια απο τη σχολη μου δουλευωντας βραδυ. Στην αρχη την παλευα, αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν ειχα το κουραγιο. Τωρα θες να με πεις μαμοθρεφτο? Καλοβολεψακια? Κατα τη γνωμη μου, δεν ειμαι... Βεβαια θα μου πεις πως ειναι πολυ δυσκολο ο οποιοσδηποτε να προσδωσει στον εαυτο του τετοιους χαρακτηρισμους.
Εχω κανει διαφορα πραγματα, και ειλικρινα την δουλεια δεν την φοβαμαι.
Με την οικογενεια μου να μην ειναι ευρωστη, αυτο που μπορω να κανω συνεχομενα, ειναι να εχω μια δουλεια που θα καλυπτει τα εξοδα μου. Με αυτον τον τροπο τους επιβαρυνω μονο με ενα πιατο φαγητο καθε μεσημερι....

Εχετλαίος
21/01/2010, 09:47
Giorgos19...
:wave2:

Giorgos19
21/01/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Giorgos19...
:wave2:


:confused:

Επειδη ειμαι και λιγο βλακας, δεν το επιασα! :lol:

950dim
21/01/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι στα 17 αλλά γιατί όχι στα 18; Αν υπάρχει η οικονομική άνεση και η οδική/οδηγική παιδεία γιατί όχι; Επειδή εμείς που τη βγάζουμε/δεν τη βγάζουμε ζοριζόμαστε πρέπει τα ίδια να "πάθει" και ο άλλος που δεν έχει τέτοια οικονομικά προβλήματα;
Aς είμαστε λίγο πιο ανοικτόμυαλοι (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα φίλε μου 950). Αλλού εδράζεται το πρόβλημα.

Φιλε μου αλλου κατευθυνοταν η σκεψη μου...μη στεκεσαι μονο στο αυτ/το,ειναι τελειως λαθος αυτο που καταλαβες!
Θεωρω πως παρεχοντας στο παιδι οτι συμβαδιζει με τις επιθυμιες του και οχι με τις αναγκες του,του ¨φτιαχνεις¨ ενα κοσμο ευκολο,δε του δημιουργεις την εννοια του ¨αποκτω¨ αλλα την ευκολια του ¨παρεχω¨,χαιρομαι τους γονεις(ευτυχως υπαρχουν κι αυτοι) που ενω εχουν την οικονομικη ανεση παρεχουν μια αρχικη βοηθεια στο παιδι τους,το βαζουν ομως στη λογικη να εργαστει για να μπορεσει να συντηρησει τα προσωπικα του εξοδα,δοσεις αυτ/του,να μπει στη λογικη του ¨πως βγαινουν τα χρηματα¨!
Και δεν ειναι μονο το οικονομικο θεμα,ειναι η ευκολια στην οποια συνηθιζει ο νεος,γιατι να παιδευεται μονος του(μαγειρεμα,καθαριοτητα,ψωνια) οταν τα κανουν αλλοι γι΄αυτον?

DeusEx
21/01/2010, 09:55
Μην βλεπετε την κατασταση ως σταθερη και μη-αναστρεψιμη... ειναι λαθος

Η αποφαση που λετε οι περισσοτεροι οτι περνετε για να ζησετε με τους γονεις σας, ειναι με γνωμονα τα 800-900 ευρω που θα περνετε και τα 300ε νοικι που θα πληρωνετε... αρα μενετε σπιτι με τους γονεις για να σας μενει κατι στην ακρη... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ

Αν μεσα σε μια μερα ολοι αυτοι ηταν αναγκασμενοι να μεινουν μονοι τους κ βλεπανε οτι δεν τα βγαζουν περα και στο τελος του μηνα μενουν με ενα κομματι ψωμι κ νερο της βρυσης, θα απαιτουσαν αυξησεις κ ανακατανομες πλουτου (γιατι λεφτα υπαρχουν, απλα ειναι μαζεμενα σε λιγα κ λαθος χερια) ...

Οι απαιτησεις αυτες θα ηταν τοσο πιεστηκες που θα αγκιζανε τον βαθμο εξεγερσης ... Θα εβλεπες ξαφνικα να ανεβαινει το βασικος μισθος κ να πεφτουν οι τιμες σε καφεδες , ποτα κτλ ...

Εχω ζησει στην Γερμανια, οπου τα παιδια στα 18-19 μενουν μονα τους ... Δεν ειναι τυχαιο οτι ο βασικος τους ειναι διπλασιος , και το κοστος ζωης τους χαμηλοτερο απο το δικο μας ...

Απλα ολοι χαιρονται κ τριβουν τα χερια τους ... γιατι αν μενεις με την μαμα κ τον μπαμπα κ οτι σου μενει στην ακρη το κρατας καβαντζα , τα 10ε που θα πληρωσεις τον ποτο στο Γκαζι σου φαινονται φθηνα ...

Οποιος εχει οποιαδηποτε ενσταση , ευχαριστως θα επιχειρηματολογησω ...



:mad:

Εχετλαίος
21/01/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Φιλε μου αλλου κατευθυνοταν η σκεψη μου...μη στεκεσαι μονο στο αυτ/το,ειναι τελειως λαθος αυτο που καταλαβες!
Θεωρω πως παρεχοντας στο παιδι οτι συμβαδιζει με τις επιθυμιες του και οχι με τις αναγκες του,του ¨φτιαχνεις¨ ενα κοσμο ευκολο,δε του δημιουργεις την εννοια του ¨αποκτω¨ αλλα την ευκολια του ¨παρεχω¨,χαιρομαι τους γονεις(ευτυχως υπαρχουν κι αυτοι) που ενω εχουν την οικονομικη ανεση παρεχουν μια αρχικη βοηθεια στο παιδι τους,το βαζουν ομως στη λογικη να εργαστει για να μπορεσει να συντηρησει τα προσωπικα του εξοδα,δοσεις αυτ/του,να μπει στη λογικη του ¨πως βγαινουν τα χρηματα¨!
Και δεν ειναι μονο το οικονομικο θεμα,ειναι η ευκολια στην οποια συνηθιζει ο νεος,γιατι να παιδευεται μονος του(μαγειρεμα,καθαριοτητα,ψωνια) οταν τα κανουν αλλοι γι΄αυτον?

Όχι, εντάξει. Κατάλαβα πολύ καλά τι λες. Άλλο υποστηρίζω εγώ. Ότι δεν είναι κακό προκειμένου για εύπορους μεν, συνειδητοποιημένους και εργατικούς δε νέους να κάμουν χρήση της οικονομικής τους άνεσης.
Παράδειγμα δυο καταπληκτικά παιδιά, ζάπλουτα μεν αλλά και γ. τους δουλευταράδες δε, που συνέχισαν τη δουλειά του πατέρα τους. Κάποτε δούλεψα σε αυτούς και μπορεί ποτέ να μην τους έλειπε τίποτε (ακριβά σπίτια, ακριβά αυτοκίνητα και ρούχα) αλλά δουλεύανε από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ και πάντα με το χαμόγελο! Και πάντα υπερβολικά γενναιόδωροι με το προσωπικό τους.
Δεν είναι όλοι οι γονείς κακοί διδάσκαλοι των γόνων τους, εύποροι ή και μη.
:wave2:

Cpt. Haddock
21/01/2010, 09:59
Deusx δεν έχεις άδικο.

Κοινώς εαν όλοι μας είχαμε αρκετα πάγια έξοδα διαβίωσης θα έμεναν λιγα για καφέ. Εαν αδειάσουν οι καφετέριες, θα τις ρίξουν τις τιμές.

Ενα πρώτο δείγμα είχαμε φέτος με τις προσφορές στα μαγαζιά πριν απο τις εκπτώσεις. Χρειάζεται ψάξιμο και καταναλωτική συνείδηση όχι large και ότι βρούμε το αγοράζουμε όσο κάνει.

:beer:

Εχετλαίος
21/01/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...Χρειάζεται ψάξιμο και καταναλωτική συνείδηση...

Ήτοι... χρόνος.
Χρόνος που; Χρόνος πότε; Εδώ κολλάμε και λέμε "δε γ., πάρτο μα σου κάνει!)

Λεωνίδας
21/01/2010, 10:07
πολλή κοινωνική ανάλυση, αλλά δεν είδα κανένα γονιό να γράφει :wave2:

Εχετλαίος
21/01/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πολλή κοινωνική ανάλυση, αλλά δεν είδα κανένα γονιό να γράφει :wave2:


Εεεεεεεεεεεεεεεεεπ! :D

950dim
21/01/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
...Εχω ζησει στην Γερμανια, οπου τα παιδια στα 18-19 μενουν μονα τους ... Δεν ειναι τυχαιο οτι ο βασικος τους ειναι διπλασιος , και το κοστος ζωης τους χαμηλοτερο απο το δικο μας ...

Πολυ σωστος!

Λεωνίδας
21/01/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εεεεεεεεεεεεεεεεεπ! :D εσύ δε θα του αγοράσεις σπίτι όταν πάει φοιτητής, αν έχεις τα λεφτά; ούτε αυτοκίνητο / μηχανή / ποδήλατο :rolleyes: :confused: :D

stefanos
21/01/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
αλλά δουλεύανε από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ και πάντα με το χαμόγελο! Και πάντα υπερβολικά γενναιόδωροι με το προσωπικό τους.
:wave2:

Αν είναι να δουλεύω φίλε μου από το πρωί ώς το βράδυ για τα ακριβά αυτοκίνητα τα σπίτια και τα ρούχα:p

MG
21/01/2010, 10:24
Δυστυχως ομως το large, glamor, high status, και το "poul mour" δεν αλλαζει....

ειμαστε καταδικασμενοι να ζουμε με τις υψηλες τιμες, γιατι οι περισσοτεροι γουσταρουν να φορανε σωβρακο cK και Armani... , να πιουμε καφε με 5 κ 6 Ευρω, να εχουμε το πιο χαϊ τεκ κινητο ασχετο κι αν πολλοι δεν το χρησιμοποιουν ουτε για sms, να πηγαινουμε στα μπουζουκερί και να τα σκορπαμε, κι αλλα πολλα καθημερινα παραδειγματα που δειχνουν τη δυσαναλογη σπαταλη σε ειδη που στην πυραμιδα των αναγκων βρισκονται στην κορυφη ενω για τη βαση που ειναι στεγη και τροφη την ψαχνει αλλου. Στην προκειμενη περιπτωση ο 30αρης στο πατρικο του σπιτι...

Αν του κοψει ομως καποιος τη βαση θα καταρευσει.... αργα η γρηγορα ομως θα γινει κι αυτο....

Εχετλαίος
21/01/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εσύ δε θα του αγοράσεις σπίτι όταν πάει φοιτητής, αν έχεις τα λεφτά;

Mόνο ένα; :D

p@nos
21/01/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Μαλλον δεν εχεις κανει φοιτητης να δεις τις Louyis Vuitton σε ολα τα σχεδια...
Ξερω περιπτωση 19χρονης που σπουδαζει στη Βουλγαρια και τις ΑΓΟΡΑΣΑΝ διαμερισμα!





μπορω να εκφερω αποψη σαν φοιτητης σε αλλη πολη 3 χρονια and counting, η δε μετραει τελικα?:rolleyes:






το ξαναγραψα...πιανεις εξαιρεσεις...
:wave2:

zephyr1
21/01/2010, 12:27
Ρε καπετανιε δεν μας λες τη δικη σου ιστορια να δουμε τι προδιαγραφες πρεπει να εχουμε για να μην θεωρουμαστε μαμοθρευτα?

Cpt. Haddock
21/01/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε καπετανιε δεν μας λες τη δικη σου ιστορια να δουμε τι προδιαγραφες πρεπει να εχουμε για να μην θεωρουμαστε μαμοθρευτα?

Εμένα ρωτάς; :confused:

zephyr1
21/01/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:p



http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=310459&dt=20/01/2010

:lol: :lol: :lol:

(ποιο να είναι το ελληνικό ποσοστό; )

Εσυ δεν ποσταρες?:confused:

Cpt. Haddock
21/01/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εσυ δεν ποσταρες?:confused:

Ναι, την είδηση. Τί σχέση έχω εγώ; Γιατί να δώσω εγώ τις προδιαγραφές;

(απο τα 22 μένω μονος μου btw) :wave2:

zephyr1
21/01/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, την είδηση. Τί σχέση έχω εγώ; Γιατί να δώσω εγώ τις προδιαγραφές;

(απο τα 22 μένω μονος μου btw) :wave2:

Βασικα διεκρινα μια ειρωνεια για τα μαμοθρευτα και πιστευω οτι αν εμενες ακομα με τους γονεις σου δεν θα ποσταρες το θεμα.:winka:

Cpt. Haddock
21/01/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Βασικα διεκρινα μια ειρωνεια για τα μαμοθρευτα και πιστευω οτι αν εμενες ακομα με τους γονεις σου δεν θα ποσταρες το θεμα.:winka:

Κοιτα...

Εαν στα 40 μου έμενα ακόμα με τους γονείς μου, δε θα 'χα και πολλά να πω :lol:


Απο την άλλη είναι γνωστή η άποψή μου εδώ και χρόνια σε όσους με ξέρουν υπέρ της χειραφέτησης των παιδιών απο νωρίς, όπως γίνεται έξω.

:wave2:

sniper
21/01/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοιτα...

Εαν στα 40 μου έμενα ακόμα με τους γονείς μου, δε θα 'χα και πολλά να πω :lol:


Απο την άλλη είναι γνωστή η άποψή μου εδώ και χρόνια σε όσους με ξέρουν υπέρ της χειραφέτησης των παιδιών απο νωρίς, όπως γίνεται έξω.

:wave2:

Ραγού και σήμερα cap10? :lol:

McTalas
21/01/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Οταν εισαι σε μια σχολη, που για να περασεις μαθηματα απαιτει να παρακολουθεις καθημερινα απο τισ 9 μεχρι τις 4, χωρια τα εργαστηρια, οταν εχεις να παραδοσεις 2 εργασιες καθε βδομαδα, δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να βρεις δουλεια που θα σου επιτρεπει να ζεις μονος σου...
Να βρεις κατι που θα σου δινει 300-350 κατοσταρικα τον μηνα ωστε να καλυπτεις τα εξοδα σου και να βαζεις καποιο ποσο στην ακρη, ναι και βεβαια μπορει να γινει... Αλλα μην μου πεις οτι με τοσα μπορεις να μεινεις μονος σου!!
φιλε το κανω εδω και 4 χρονια, δεν ειναι ευκολο, αλλα μην λεμε πως δεν γινεται...
και τα εσοδα ειναι περιπου 700? .

Cpt. Haddock
21/01/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ραγού και σήμερα cap10? :lol:

τι μλκας :lol: :rotflmao: :lol:

kerasaki
21/01/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Μην βλεπετε την κατασταση ως σταθερη και μη-αναστρεψιμη... ειναι λαθος

Η αποφαση που λετε οι περισσοτεροι οτι περνετε για να ζησετε με τους γονεις σας, ειναι με γνωμονα τα 800-900 ευρω που θα περνετε και τα 300ε νοικι που θα πληρωνετε... αρα μενετε σπιτι με τους γονεις για να σας μενει κατι στην ακρη... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ

Αν μεσα σε μια μερα ολοι αυτοι ηταν αναγκασμενοι να μεινουν μονοι τους κ βλεπανε οτι δεν τα βγαζουν περα και στο τελος του μηνα μενουν με ενα κομματι ψωμι κ νερο της βρυσης, θα απαιτουσαν αυξησεις κ ανακατανομες πλουτου (γιατι λεφτα υπαρχουν, απλα ειναι μαζεμενα σε λιγα κ λαθος χερια) ...

Οι απαιτησεις αυτες θα ηταν τοσο πιεστηκες που θα αγκιζανε τον βαθμο εξεγερσης ... Θα εβλεπες ξαφνικα να ανεβαινει το βασικος μισθος κ να πεφτουν οι τιμες σε καφεδες , ποτα κτλ ...

Εχω ζησει στην Γερμανια, οπου τα παιδια στα 18-19 μενουν μονα τους ... Δεν ειναι τυχαιο οτι ο βασικος τους ειναι διπλασιος , και το κοστος ζωης τους χαμηλοτερο απο το δικο μας ...

Απλα ολοι χαιρονται κ τριβουν τα χερια τους ... γιατι αν μενεις με την μαμα κ τον μπαμπα κ οτι σου μενει στην ακρη το κρατας καβαντζα , τα 10ε που θα πληρωσεις τον ποτο στο Γκαζι σου φαινονται φθηνα ...

Οποιος εχει οποιαδηποτε ενσταση , ευχαριστως θα επιχειρηματολογησω ...



:mad:

Tι εξεγερση και απαιτησεις να εχεις απο τον εργοδοτη σου?
Θα σου πει αμα δε σου αρεσει φιλαρακι ειναι αλλοι 30 στην πορτα και περιμενουν για τη θεση σου

Λεωνίδας
21/01/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(απο τα 22 μένω μονος μου btw) :wave2: και 'γω από τα 20 αλλά ως τα 25 άλλος πλήρωνε το νοίκι :evil:

ermiss
21/01/2010, 14:37
Η αγορά σπιτιού σε φοιτητή δεν είναι άσχημη ιδέα.

Γνωστός μου, όταν το ψάχναμε ήθελε για τα 2 παιδιά του, για 6 χρόνια ένα σπίτι.
6 χρόνια=72 μήνες.
72 μήνες χ400 ευρώ =28.800...
25.000 έστω, ένα 2ρι σε περιοχή φοιτητών κοστίζει 150.000...

Καλύτερα να το αγοράσεις και να το πουλήσεις όταν τελειώσουν και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω παρά να "πετάξεις" 25.000 χωρίς καμία δυνατότητα επιστροφής....

Βέβαια αυτό σημαίνει ότι έχεις τα μετρητά ή την δυνατότητα για δανεισμό...

DeusEx
21/01/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Tι εξεγερση και απαιτησεις να εχεις απο τον εργοδοτη σου?
Θα σου πει αμα δε σου αρεσει φιλαρακι ειναι αλλοι 30 στην πορτα και περιμενουν για τη θεση σου


... και 300 να'ναι , δεν θα'χει σημασια, γιατι ολοι αυτοι θα μενουν μονοι τους κ θα εχουν τις ιδιες βασικες αναγκες κ απαιτησεις γιατι ΘΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ. Αρα ο εργοδοτης θα ξερει οτι απο τα εκατομμυρια ευρω που βγαζει θα πρεπει αναγκαστηκα να δωσει τουλαχιστον 1300-1500ε στον εργαζομενο γιατι αλλιως δεν θα επιβιώνει ... κανενας δεν θα δεχοταν να δουλεψει με λιγοτερα...

ενω τωρα , αυτοι οι 30 που λες οτι περιμενουν, ζουν κατα πασα πιθανοτητα με τους γονεις τους , αρα θα δεχτουν κ με λιγοτερα λεφτα να δουλεψουν , πχ 800ε

kerasaki
21/01/2010, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
... και 300 να'ναι , δεν θα'χει σημασια, γιατι ολοι αυτοι θα μενουν μονοι τους κ θα εχουν τις ιδιες βασικες αναγκες κ απαιτησεις γιατι ΘΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ. Αρα ο εργοδοτης θα ξερει οτι απο τα εκατομμυρια ευρω που βγαζει θα πρεπει αναγκαστηκα να δωσει τουλαχιστον 1300-1500ε στον εργαζομενο γιατι αλλιως δεν θα επιβιώνει ... κανενας δεν θα δεχοταν να δουλεψει με λιγοτερα...

ενω τωρα , αυτοι οι 30 που λες οτι περιμενουν, ζουν κατα πασα πιθανοτητα με τους γονεις τους , αρα θα δεχτουν κ με λιγοτερα λεφτα να δουλεψουν , πχ 800ε

Το θεμα δεν ειναι να επιβιωσεις αλλα να εχεις μια αξιοπρεπεια στη ζωη σου, δε σου λεω να τρως με χρυσα κουταλια.....καταλαβαινεις.
Αυτο που λες ισως να λειτουργουσε αν υπηρχε μαζικο κινημα αλλα ο καθενας εχει τις αναγκες του και οταν βρισκεσαι σε αναγκη δουλευεις και για πολυ λιγοτερα απο 600 και 800€

devil's animal
22/01/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Το θεμα δεν ειναι να επιβιωσεις αλλα να εχεις μια αξιοπρεπεια στη ζωη σου, δε σου λεω να τρως με χρυσα κουταλια.....καταλαβαινεις.
Αυτο που λες ισως να λειτουργουσε αν υπηρχε μαζικο κινημα αλλα ο καθενας εχει τις αναγκες του και οταν βρισκεσαι σε αναγκη δουλευεις και για πολυ λιγοτερα απο 600 και 800€

δεν υπαρχει προοδος με την λογικη που χρησιμοποιεις.
το θεμα ειναι να πηγαινουμε μπροστα και οχι πισω.


και για να το θεσω και σε αλλη βαση...υπαρχουν ανθρωποι που ζουν με 1? την ημερα.
προφανως λοιπον τα 600 θα τους φαινοντουσαν μια περιουσια σε σχεση με τα 30 που βγαζουν.

ας καβατζωσουμε λοιπον ολοι απο ενα χαρτοκουτο,ας την πεσουμε στα παρκα, να πλενομαστε στον Κηφισσο και να τρωμε 3-4 φορες την εβδομαδα κατι απο τα σκουπιδια.:rolleyes:


ολη η ουσια ειναι να υπαρχει μαζικο κινημα οπως ειπες και να γινει αυτο που λεει ο DeusEx.
ετσι προχωραμε μπροστα.αλλιως παμε πισω. και οσο θα υπαρχουν ανθρωποι που θα ειναι διατεθειμενοι να δουλευουν για λιγοτερα μονο πισω μπορουμε να πηγαινουμε...
:wave2:

950dim
22/01/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
...και οσο θα υπαρχουν ανθρωποι που θα ειναι διατεθειμενοι να δουλευουν για λιγοτερα μονο πισω μπορουμε να πηγαινουμε...:wave2:

Και να πληρωνουν τη μπυρα στη καφετερια 9 ευρω...
Θα μου πεις το μαγαζι εχει ενοικια,δημ.τελη,υπαλληλους,προμηθευτες κλπ,πρεπει να ¨βγαλει¨
Στη Γερμανια δεν εχουν αντιστοιχα εξοδα?:confused:

Cpt. Haddock
22/01/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
[...]Στη Γερμανια δεν εχουν αντιστοιχα εξοδα?:confused:

Έχουν. Αλλά καθώς ειναι πιο οργανωμένοι σε τοπικό επίπεδο και η διοίκηση ειναι αποκεντρωμένη, οι δήμοι ειναι πιο εύρωστοι οπότε θέλουν λιγότερα.

Επίσης στο εξωτερικό δεν αράζουν οι πελάτες 5 ωρες πιάνοντας ένα τραπέζι με δυο φραπέδες :lol: , οπότε καθημερινά το μαγαζί έχει μεγαλύτερο τζίρο

Στη δε Γερμανία ειδικά, η μπύρα ειναι φτηνή :lol:

950dim
22/01/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχουν. Αλλά καθώς ειναι πιο οργανωμένοι σε τοπικό επίπεδο και η διοίκηση ειναι αποκεντρωμένη, οι δήμοι ειναι πιο εύρωστοι οπότε θέλουν λιγότερα.

Επίσης στο εξωτερικό δεν αράζουν οι πελάτες 5 ωρες πιάνοντας ένα τραπέζι με δυο φραπέδες :lol: , οπότε καθημερινά το μαγαζί έχει μεγαλύτερο τζίρο

Στη δε Γερμανία ειδικά, η μπύρα ειναι φτηνή :lol:

2,90 στο καστρο της Νυρεμβεργης
7 ευρω σε καφετερια του κ@λου στο Χολαργο!!!!!

Και ο μισθος του υπαλληλου εκει ειναι 1200-1300 το μηνα +tips!

Ασε με πρωι πρωι...με τα λαμογια!

Cpt. Haddock
22/01/2010, 11:23
Κοιτα, σκέψου οτι στο καστρο πουλάει 1000 μπυρες την ημέρα (μπορει να λέω και λιγο :lol: ) ενώ η καφετερια του Χολαργού πουλάει μερικές δεκάδες. :winka:

zephyr1
22/01/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim


Ασε με πρωι πρωι...με τα λαμογια!

Ο δημος Αρτεμιδα με την παλια δημοτικη κυβερνηση χρωστουσε 8.000.000 ?,πριν 2 χρονια ανελαβε η καινουργια και το εφτασε 22.000.000 ?.
Η Ευδαπ κλειδωσε τους λογαριασμους του Δημου και πηρε την διαχειριση αυτων στα χερια της, εγω ηταν να παρω κατι χρωστουμενα και τσιμπισα 1 @ρχιδι.
Καλο Πασχα μου ειπαν και βλεπουμε.

Αυτη η χωρα με την νοοτροπια των πολιτων και των πολιτικων ειναι τελειωμενη εδω και χρονια.:ZZZ:

Μαμοθρευτα.:rotflmao:

950dim
22/01/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοιτα, σκέψου οτι στο καστρο πουλάει 1000 μπυρες την ημέρα (μπορει να λέω και λιγο :lol: ) ενώ η καφετερια του Χολαργού πουλάει μερικές δεκάδες. :winka:

Φιλε μπορει να συμβαινει και το αντιθετο...δε μιλαω για συνοικιακο μαγαζι,μιλαμε για καφε σε κεντρικο δρομο του Χολαργου(Αναπαυσεως) γεματο καθε ωρα της ημερας!
Και τα περισσοτερα τετοια καταστηματα ¨δαγκωνουν¨ απιστευτα!!!

4,90 το τσαι???
νερακι βραστο ειναι...
:mad:

Εχετλαίος
22/01/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
4,90 το τσαι???
νερακι βραστο ειναι...
:mad:

Ναι αλλά ποιός στο σερβίρει;


186357

950dim
22/01/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι αλλά ποιός στο σερβίρει;

Εεε...μμμμ....εννοω πως ειναι λογικη τιμη...ετσι δεν ειναι???
Τωρα που κοιταζω παλι...μαλακιες γραφω!!!
:beer: