PDA

View Full Version : κατι τρεχει με τη μιζα...



L.omerta
21/01/2010, 11:12
Καλημέρα έχω 1 ττρ250 και τις τελευταίες 3 μέρες μου παρουσιάζει ενα περίεργο θέμα με τη μιζα. Κυρίως όταν είναι ζεστο (μετα απο διδρομη δηλ) αν το κλείσω και πάω μετα να το ξαναβάλω μπροστα δε λειτουργεί η μίζα. Κάνει ενα "τσικ" σαν να παντας καποιο κουμπι αλλα δεν γίνεται τιποτα...Ευτυχώς ο προηγούμενος είχε βάλει μανιβέλα και βολέβομαι προς το παρων. Πρωινα πάντως η όταν είναι κρύο παίρνει με την μία με την μίζα. Μπαταρία αποκλείεται να είναι οπως και μπουζι φανταζομαι αλλιώς δεν θα έπαιρνε ούτε με την μανιβέλα.. Τι λέτε να είναι? Να το πάω αμέσως για σέρβις η να περιμένω άλλα 700χλμ που είναι και η αλλαγή λαδιών. Εννοώ οτι αν το αφησω υπάρχει περιπτωση να μεγαλώσει παραπάνω η όποια βλάβη έχει? :confused:

(πάντως αν αρχισει να το κάνει και οταν ειναι κρυο θα μου φύγει το πόδι πάλι στην μανιβέλα:sick: )

:beer: :beer:

reinmeister
21/01/2010, 11:18
και off να ναι η μπαταρια σου ,με την μανιβελα παιρνει...οποτε τσεκαρε μπαταρια κι αν ειναι οκ, καρβουνακια μιζας...και βλεπουμε...

McGyver
21/01/2010, 11:19
Μήπως την ακούει το relay της μίζας;

L.omerta
21/01/2010, 11:27
μπαταρία δεν είναι σίγουρα...καρβουνάκια δεν μπορώ να τα τσεκάρω εγώ θα πρέπει να πάω συνεργείο. Το relay τι είναι? Εστω οτι είναι καρβουνάκια και οχι ολη η μίζα πρέπει να την πάω κατευθείαν η να περιμένω άλλα 700 χλμ να συμπέσει με το σέρβις? Εννοώ παίζει να επιδυνωθεί κάτι με το περίμενε η να γίνει και καμια εξτρα ζημιά?(μη καει και τιποτα)

ευχαριστω για τις απαντησεις.

McGyver
21/01/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
Το relay τι είναι?

To ρελέ της μίζας.

reinmeister
21/01/2010, 11:38
η σιγουρια σου για την καλη κατασταση της μπαταριας απο ποιον ακριβως ελεγχο εχει προκυψει?

kawazoyras
21/01/2010, 11:47
απλά σού κολλάει η μίζα, αν τήν ώρα πού πατάς τό μπουτόν χτυπήσεις τή μίζα (με σφυράκι η κλειδι μαλακά μη τή σπάσεις κ όλα) θά καταλάβεις αν όντως είναι αυτή...

L.omerta
21/01/2010, 11:58
Η σιγουρια μου για την μπαταρια ερχεται στο οτι είναι 5μηνη καινουργια και όπως είπα πρωινα η οταν είναι κρυα δουλευει μια χαρα ακομα και αν χρειστουν παραπάνω απο μια μιζια. Εξάλλου οταν είχε πέσει η προηγούμενη μπαταρια δουλευε αλλα εκανε σαν ξεψυχισμενη μεχρι να νεκρωσει τελειως. τώρα είναι λες και καποιος εχει πατήσει το kill switch. Απλα ακούγεται ένα τσικ σαν να περναει ρευμα αλλα να μην γίνεται καμια αναφλεξη. Δεν ξέρω αν στο εξηγώ σωστα..

Αν κολλαει όπως λες αυτο πως φτιάχνεται? θέλει καποιου είδους καθαρισμό? Ξέρετε που είναι περίπου η μίζα στο μηχανάκι μου?(πως μοιάζει?)

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις άλλα είμαι λίγο ασχετος(οσο κι αν το κρύβω :wacko: )

:beer:

reinmeister
21/01/2010, 12:10
http://www.ttr250.com/TTR_head_removal.htm

στην 10η φωτο γραφει ο τυπος starter...αυτο ειναι η μιζα σου...χτυπα το οπως σου ειπε ο αποπανω,ελαφρα και δες...

αν ειναι οντως καρβουνακια ,ειναι πολυ μικρο το κοστος...

kawazoyras
21/01/2010, 12:13
η μίζα είναι ένα μοτεράκι φαντάσου σα νεροπότηρο μεταλικό κ συνύθως πίσω απ τά κύλινδρα κάτω απο τα καρμπυρατέρ, πηγαίνει ένα χοντρό καλώδιο από τή μπαταρία μέσω ρελέ,

L.omerta
21/01/2010, 12:20
οκ σας ευχαριστώ πολυ.. όταν το ξανακάνει θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Πήρα και τηλ στο συνεργειο μου και μου είπε 80 συνολο αν είναι καρβουνακια και καμια 200 αν ειναι ολη η μίζα. Νορμάλ σας ακουγεται?
Να 'στε καλά :beer: :beer:

camen
21/01/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
οκ σας ευχαριστώ πολυ.. όταν το ξανακάνει θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Πήρα και τηλ στο συνεργειο μου και μου είπε 80 συνολο αν είναι καρβουνακια και καμια 200 αν ειναι ολη η μίζα. Νορμάλ σας ακουγεται?
Να 'στε καλά :beer: :beer:
Αν βαλεις καινουργια μιζα θα ειναι ακριβη...
Στο ΧΤακι που ειχα οταν καηκε η μιζα και την εστειλα για επισκευη,μου κοστισε 80Ε και ο ηλεκτρολογος καθαρισε μπομπινα,αλλαξε καρβουνακια και κατι ειχε φτιαξει κ στον τορνο αλλα δε θυμαμαι γαμωτο...:mad:

Τα καρβουνακια για να καταλαβεις κοστιζουν κανενα 5αευρο...
Αν αλλαξει μονο καρβουνακια και σου παρει 80ευρω ειναι παααρα πολλα...

:beer: :wave2:

camen
21/01/2010, 15:37
Κατσε το βρηκα...Τα εχω γραμμενα...Λοιπον:

Καινουργια καρβουνοθηκη
Καρβουνακια
διορθωση συλλεκτη στον τορνο
καθαρισμος μπομπινας

Συνολο 80Ε μαζι με εργατικα...Κ τα ειχα θεωρησει και ακριβα...
Αλλα τουλαχιστον δεν ξαναεκανε κιχ...:D

catmaster
21/01/2010, 15:40
Μάλλον το ρελε έχει πρόβλημα , αν ξέρεις να το βραχυκυκλώσεις θα σιγουρευτείς 100%


:wave2:

camen
21/01/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μάλλον το ρελε έχει πρόβλημα , αν ξέρεις να το βραχυκυκλώσεις θα σιγουρευτείς 100%


:wave2:

Κατσαβιδι στις 2 βιδες που εχει το ρελε...?:D

catmaster
21/01/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κατσαβιδι στις 2 βιδες που εχει το ρελε...?:D

ναι αλλά με προσοχή τα κατσαβιδιάσματα γιατί άμα σας κοπανήσουν 30 αμπέρ θα ψάχνετε το χέρι σας για καμιά ώρα ...

:wave2:

camen
21/01/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ναι αλλά με προσοχή τα κατσαβιδιάσματα γιατί άμα σας κοπανήσουν 30 αμπέρ θα ψάχνετε το χέρι σας για καμιά ώρα ...

:wave2:

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Ασε μπας και αρχισει να λειτουργει κανενα επιπλεον μερος του εγκεφαλου απο το ηλεκτροσοκ και σωθουμε...:lol: :lol: :lol:

L.omerta
21/01/2010, 16:10
καλα οκ! πριν ρωταγα που ειναι η μίζα και τωρα μου λέτε να πιάσω κατσαβιδια και να βραχυκυκλώνω? φοβάμαι πολυ μην κανω καμια μλκια και ψάχνομαι και για άλλα μετα..θα δοκιμάσω αυτο με το χτύπημα και βλέπουμε..αφου υπαρχει και η μανιβέλα δεν παίζει πρόβλημα να περιμένω 700 χλμ που θα παω ουτως η αλλως για αλλαγή λαδιων έτσι? Δηλαδη δεν υπάρχει περιπτωση να δημιουργήσει κατι άλλο αυτό αν το αφήσω έτσι για καμια βδομάδα?
:wave2:

catmaster
21/01/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
Δηλαδη δεν υπάρχει περιπτωση να δημιουργήσει κατι άλλο αυτό αν το αφήσω έτσι για καμια βδομάδα?
:wave2:


όχι μάλλον δεν έχεις πρόβλημα ...

:wave2:

L.omerta
21/01/2010, 16:21
Ωραία σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!! μακάρι να είναι κατι απλό
:beer: :beer:

McGyver
21/01/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μάλλον το ρελε έχει πρόβλημα , αν ξέρεις να το βραχυκυκλώσεις θα σιγουρευτείς 100%

:rolleyes:

:D

reinmeister
21/01/2010, 17:01
πιτσιρικας.οταν εκανα σουζες με το xr 200 το διβαλβιδο που ειχα,συχνα πυκνα εφευγε η πιπα του μπουζι,την οποια,φυσικα,ο μαγκας την ξαναβαζα εν κινησει...

μεχρι την φορα που βγηκε μονο το καλωδιο και πιανοντας το παραλιγο να παρω μπρος εγω...:lol:

30,000 volts ,χωρις ενταση βεβαια,αλλα μου ετττττττριξαν τα δοντια...ακομα το θυμαμαι...:hypnotize

camen
21/01/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

30,000 volts ,χωρις ενταση βεβαια,αλλα μου ετττττττριξαν τα δοντια...ακομα το θυμαμαι...:hypnotize

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

OldMan
22/01/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κατσαβιδι στις 2 βιδες που εχει το ρελε...?:D
Λϊγο προσοχή σε ΠΟΙΕΣ βίδες θα μπει το κατσαβίδι ... :smokin:

catmaster
22/01/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λϊγο προσοχή σε ΠΟΙΕΣ βίδες θα μπει το κατσαβίδι ... :smokin:

νταξ μωρέ το πολύ πολύ να χορέψει κάνα τσάμικο ο κατσαβιδιαστής ... :smokin:

kawazoyras
22/01/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
νταξ μωρέ το πολύ πολύ να χορέψει κάνα τσάμικο ο κατσαβιδιαστής ... :smokin:


Οχι ρέ παιδιά μή τού λέτε τέτοια θά τό ψάχνουμε τό παλικάρι....:nono: :hypnotize :eek: