PDA

View Full Version : Ατύχημα φίλου...



Polifer
31/05/2005, 02:04
Ένας φίλος μου πήγαινε δικάβαλος σπίτι του. Σε μια διασταύρωση ένα αυτοκίνητο παραβιάζει το κόκκινο (ε, βαρέθηκε να περιμένει και είπε δε ξεκινάω; Στα @@ μου όλα..) και πέσανε απάνω του. Το σκουτερ του φίλου μου τσακίστηκε... όλο το μπροστινό μέρος έγινε κομμάτια. Ευτυχώς ο πιτσιρικάς που οδηγούσε το αμάξι το παραδέχτηκε ότι έφταιγε! Επίσης ο φίλος μου με το συνεπιβάτη δεν πάθανε τπτ παρά μόνο κάτι γρατσουνιές (φορούσανε κράνος ευτυχώς.).

Το θέμα είναι με το σκούτερ τι να κάνει; Είναι διαλυμένο και πως θα το πάει στο μάστορα; Και έστω και το πάει σε ένα συνεργείο γίνεται να συμφωνήσει με το μάστορα να πει στην ασφαλιστική ότι όντως η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη και να ζητήσει απ’ την ασφαλιστική τα λεφτά της αξίας του σκούτερ; Γιατί λογικά δεν επανορθώνεται η ζημιά και γενικά δεν τον συμφέρει και τον ίδιο να το ξαναφτιάξει! Θα είναι και αναξιόπιστο άλλωστε και ήθελε και το παιδί να αλλάξει μηχανή οπότε είναι ευκαιρία άμα μπορεί να πάρει έστω και κάποια λεφτά μετρητά στο χέρι.

Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να πει πως θα γίνει η διαδικασία, έστω και γενικά;

Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και που θα βοηθήσετε με τις γνώσεις σας ένα φίλο που θέλει να ξαναβρεί το δρόμο του προς τους 2 τροχούς πάλι.


ΥΓ: Στο ατύχημα ήταν μπροστά και αστυνομία και το είδαν οι μπάτσοι με τα ίδια τους τα μάτια και έκαναν ευτυχώς τη σωστή διαδικασία επιτόπου. Επίσης ο πιτσιρικάς (19αχρονο) που οδηγούσε το αμάξι έλεγε στο φίλο μου πως είχε συνέχεια ατυχήματα και να μη στεναχωριέται κλπ... (κοντεύανε να τον σκοτώσουν τα παιδιά απ’τις μλκιες που είχε προκαλέσει μπας και γλιτώσει ο πλανήτης.)

hornet
31/05/2005, 08:37
εαν τα χρηματα της επισκευης φτανουν στο 80% της αξιας της μηχανης σε μεταχειρισμενο τοτε θα παιξει αντικατασταση...αλλα αυτο πρεπει να παει σε συνεργειο και απο εκει θα ερθει ο εμπειρογνωμωνας...καλο θα ειναι το συνεργειο να ειναι εμπιστο και να μη το γραψει το θεμα γιατι οι εμπειρογνωμωνες ειναι καπως!
Αυτα

powerphot
31/05/2005, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer


ΥΓ: Στο ατύχημα ήταν μπροστά και αστυνομία και το είδαν οι μπάτσοι με τα ίδια τους τα μάτια και έκαναν ευτυχώς τη σωστή διαδικασία επιτόπου.

Αν έγιναν όλες οι διαδικασίες κανονικά και ο τύπος δήλωσε σεχαρτι της αστυνομίας ότι πέρασε με κόκκινο τότε όφίλος σου δεν έχει να φοβάται τίποτα, αρκεί να είναι υπογεγραμένο σε συμβάν της αστυνομίας.
Όταν και άν πάει το μηχανάκι σε συνεργείο και πραγματικά δεν φτιάχνεται τότε ο μάστορας δηλώνει στον πραγματογνώμονα ολική καταστροφή και η ασφάλεια πληρώνει την αξία που είχε το μηχανάκι πριν το ατύχημα.
Αυτά

Tigas
01/06/2005, 08:01
H ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ.
1.ΠΑΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
2.Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΑ ΕΚΤΙΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.
3.ΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΙΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΠΑΕΙ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ