PDA

View Full Version : ΜΠΛΟΚΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ



transalpblack
22/01/2010, 09:22
Καλημέρα σας. Έχω μια απορία...

Τώρα που οι αγφρότες έχουν ξεχυθεί στην εθνική οδό Αθηνών - Θεσαλονίκης, εγώ θέλω να κάνω αύριο το πρωί ένα ταξιδάκι προς Λαμία πλευρά με την μηχανή μου.
Το ερώτημα, η απορία μου...

Θα μπορώ να περάσω μέσα από τα μπλόκα και τα τρακτέρ σαν κύριος ή θα πρέπει κι εγώ να ακολουθήσω τις παρακαμπτήριους και τα υπόλοιπα αυτοκίνητα?

argy_kap
22/01/2010, 09:48
Άσχετο με τα μπλόκα απλά να ξέρεις οτι ο καιρός εδώ προς τα πάνω είναι πολύ χάλια....

transalpblack
22/01/2010, 09:56
οκ. πολυ καλη πληροφορια. να σαι καλα

VALES
22/01/2010, 09:58
Και φυσικά, ΟΧΙ δεν μπορείς να περάσεις. Όσο καλή διάθεση κι αν έχουν, κάποιος θα τα έχει τσούξει, οπότε...:nono: :lol:

transalpblack
22/01/2010, 10:44
α ωραια...

jimtarasxt660x
22/01/2010, 10:56
Πέρσι από κάποιους εδώ μέσα είχα διαβάσει ότι τους είχαν αφήσει να περάσουν μιας και είχαν μηχανές...τώρα είναι αναλόγως και σε τι κατάσταση θα τους βρεις όπως λέει και ο VALES:lol:

blackbusa
22/01/2010, 11:08
ανεβωκατεβηκα την προηγουμενη εβδομαδα...δεν με ενοχλησε κανεις...πρεπει να ειδαν και το ματι μου που γυαλιζε βασικα...:lol: :lol: :lol:

βεβαια ειμουνα με το busa...τα TA δεν ξερω αν τα θεωρουν μηχανακια....:lol: :lol: :lol:

σοβαρα...πιστευω δεν θα εχεις προβλημα...

:wave2:

εδιτ...αν αποφασησεις να ανεβεις μην κανεις καμμια μαλακια και μπεις στην παρακαμψη που σε πανε μεσω Αραχωβας...ειναι στο μονο σημειο που την πατησα...στο υψος της Θηβας εννοω...+70 χλμ...:evil:

DUKASII
22/01/2010, 11:17
re paidia de paei kapoios apo kei na toys pei oti de tha paroyne frago..nami kathonte tsampa mes to kryo kai aytoi?

transalpblack
22/01/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re paidia de paei kapoios apo kei na toys pei oti de tha paroyne frago..nami kathonte tsampa mes to kryo kai aytoi?

καλο καλο

harris_x
22/01/2010, 11:31
Πάντως, πέρσι τέτοιο καιρό που επιστρέφαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73707&perpage=15&highlight=αλεξίου&pagenumber=1), περάσαμε από το μπλόκο στο Κάστρο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Tordan
22/01/2010, 16:40
άμα δείτε κανένα kreider floreta σε κανένα μπλόκο ελάτε να σας περάσω εγώ

camen
22/01/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tordan
άμα δείτε κανένα kreider floreta σε κανένα μπλόκο ελάτε να σας περάσω εγώ

Ρε φιλε πραγματικα ελεος με την floreta σου...:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:
Καταλαβε οτι δεν κολαει παντου και παντα και το εμπεδωσαμε οτι εχεις floreta...:wave2:

Tordan
22/01/2010, 16:51
και πως θα με καταλάβεις στο μπλόκο από τη φράντζα;

jimtarasxt660x
22/01/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε φιλε πραγματικα ελεος με την floreta σου...:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:
Καταλαβε οτι δεν κολαει παντου και παντα και το εμπεδωσαμε οτι εχεις floreta...:wave2:

Εγώ τον Εχετλαιο περιμένω να γράψει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
22/01/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tordan
και πως θα με καταλάβεις στο μπλόκο από τη φράντζα;

Eνω η floreta ειναι ευδιακριτη ε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εισαι ωραιος ρε μπαγασα:beer: :beer: :beer:

Tordan
22/01/2010, 17:27
ζήτα το Θόδωρα με το floreta και θα με φωνάξουν μη φοβάσαι.

jimtarasxt660x
22/01/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tordan
ζήτα το Θόδωρα με το floreta και θα με φωνάξουν μη φοβάσαι.

Βάλε και καμιά φωτο γιατί μπορεί να έχει και κανένας άλλος Θόδωρος εκεί floreta:lol:

Tordan
22/01/2010, 17:35
στον κόμπο νικεας ρώτα.

Tordan
22/01/2010, 17:43
φωτογραφία δεν έχω χρειάζεται να περάσει από σκάναρ και δεν έχω. η φωτογραφίτσα δίπλα ξέρεις πως αλλάζει;

Εχετλαίος
23/01/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tordan
φωτογραφία δεν έχω χρειάζεται να περάσει από σκάναρ και δεν έχω. η φωτογραφίτσα δίπλα ξέρεις πως αλλάζει;

Βρε δε σου είπα πως να το κάνεις; :confused: :confused: :confused:

Εχετλαίος
23/01/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Εγώ τον Εχετλαιο περιμένω να γράψει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aπατεώνα! :rotflmao:

Εχετλαίος
23/01/2010, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tordan
στον κόμπο νικεας ρώτα.

Σε αυτόν τον κόμπο θα είσαι και πότε να στείλω ένα φιλαράκι από Καρδίτσα, το Βάιο, να γνωριστείτε; Έχει ένα Garelli και θα κάνετε καλή παρέα :wave2:

Tordan
23/01/2010, 08:34
τι γαρέλι; τσιγάρα ενοάς;

Εχετλαίος
23/01/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tordan
τι γαρέλι; τσιγάρα ενοάς;

όχι ρε, μηχανάκι εικοσαετίας και βάλε τούμπανο φτιαγμένο με νίκελα, με εκκεντροφόρια, με πλεξούδες, με ντελόρτα, με αερογραφίες. Θα το δεις και θα σ' αρέσ'
:wave2:

jimtarasxt660x
23/01/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aπατεώνα! :rotflmao:


:D :D :D :D :D :D :D

VGER
23/01/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
όχι ρε, μηχανάκι εικοσαετίας και βάλε τούμπανο φτιαγμένο με νίκελα, με εκκεντροφόρια, με πλεξούδες, με ντελόρτα, με αερογραφίες. Θα το δεις και θα σ' αρέσ'
:wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
24/01/2010, 09:13
Προ 3ετιας περίπου πήγαινα προς Βόλο με μηχανή. Είχαν κλείσει την Εθνική... δεν το ήξερα γιατι μόλις είχε γίνει. Σταματώ στο μπλόκο .. μου λένε "δεν περνάει τίποτα"... οκ παιδιά η απάντηση...

Κάνω ενα τρυκ και μπαίνω στο αντίθετο της επιστροφής απο ενα χώρισμα στα κάγκελα.. πάω στο κοντινότερο βενζινάδικο-market που είχε και παίρνω ενα καραφάκι ούζο που είχε συν κάτι πατατάκια κτλ...

Επιστρέφω στο μπλόκο... τα ίδια.. δεν περνάς αδερφέ .. στο είπαμε.
Οκ ρε παιδιά... απλά έφερα κάτι να περάσει το απόγευμα σας , εδώ γιατί έχει αρχίσει και βάζει κρύο. Μαζί σας είμαι...

Για να μην τα πολυλογώ... ήπιαμε απο ενα ποτηράκι , είπαμε και 2-3 κουβέντες και με άφησαν να περάσω.

Είναι πως θα τους πιάσεις και πόσο ανάγκη έχεις να περάσεις. Δεν είναι τρελοί... έχουν και αυτοί τα δίκια μαζί με τα άδικα τους.

Gandalf

GhostRideR_636
24/01/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re paidia de paei kapoios apo kei na toys pei oti de tha paroyne frago..nami kathonte tsampa mes to kryo kai aytoi?

Αφού δεν υπάρχει φράγκο για να πάρουν :lol: τι περιμένουν πάλι να δανιστούμε για να πάρουν :evil: Ας παιξει κανα Joker η κυβερνηση :wave2:

GhostRideR_636
24/01/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Προ 3ετιας περίπου πήγαινα προς Βόλο με μηχανή. Είχαν κλείσει την Εθνική... δεν το ήξερα γιατι μόλις είχε γίνει. Σταματώ στο μπλόκο .. μου λένε "δεν περνάει τίποτα"... οκ παιδιά η απάντηση...

Κάνω ενα τρυκ και μπαίνω στο αντίθετο της επιστροφής απο ενα χώρισμα στα κάγκελα.. πάω στο κοντινότερο βενζινάδικο-market που είχε και παίρνω ενα καραφάκι ούζο που είχε συν κάτι πατατάκια κτλ...

Επιστρέφω στο μπλόκο... τα ίδια.. δεν περνάς αδερφέ .. στο είπαμε.
Οκ ρε παιδιά... απλά έφερα κάτι να περάσει το απόγευμα σας , εδώ γιατί έχει αρχίσει και βάζει κρύο. Μαζί σας είμαι...

Για να μην τα πολυλογώ... ήπιαμε απο ενα ποτηράκι , είπαμε και 2-3 κουβέντες και με άφησαν να περάσω.

Είναι πως θα τους πιάσεις και πόσο ανάγκη έχεις να περάσεις. Δεν είναι τρελοί... έχουν και αυτοί τα δίκια μαζί με τα άδικα τους.

Gandalf

Φίλε μου έχουν δίκια αλλα το θέμα είναι να πάνε να κλεισουν του δρόμους εντός πόλης των Αθηνών να πάνε στην βουλή ή έξω απο το κάθε σπίτι του κάθε βουλευτή και να παραμεινουν μπάστακες εκέι μέχρι να βγεί καμια απόφαση και να τελειώνει το θέμα. Δηλαδή επειδή έχουν τρακτέρ κάνουν ότι θέλουν.

alex-kal
24/01/2010, 12:22
Αφού και εμένα δεν με αφήνουν να πάω στη δουλειά μου, έτσι και εγώ το καλοκαίρι θα κλείσω το δρόμο προς τα χωράφια τους , έτσι ώστε να μην μπορούν να πάνε να ποτίσουν και να ξεραθούν όλα!!
Εχω και εγώ αιτήματα...

GhostRideR_636
24/01/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Αφού και εμένα δεν με αφήνουν να πάω στη δουλειά μου, έτσι και εγώ το καλοκαίρι θα κλείσω το δρόμο προς τα χωράφια τους , έτσι ώστε να μην μπορούν να πάνε να ποτίσουν και να ξεραθούν όλα!!
Εχω και εγώ αιτήματα...

Αυτό ειναι το θέμα.. οτι δεν μπορείς γιατι έχει τρακτέρ.. και να του κλεισεις τον δρομο στα @@ του θα μπει σε ένα χωράφι αλουνού και θα περάσει απο δίπλα σου. :evil: :evil:

shadow.gr
24/01/2010, 12:41
και εγω μαζι τους ειμαι αλλα ετσι που κανουν δεν βγαινει τιποτα,κακο σε εμας κανουν και οχι στο κρατος.αν θελουν να χτυπησουν το κρατος ας κλεισουν τις εφορειες που ειναι και ο ταμιας του κρατους......μπας και γλιτωναμε και τα τελη κυκλοφοριας.....:evil: :evil:

alex-kal
24/01/2010, 12:52
Πολύ σωστά , αν θέλουν να κάνουν κάτι, ας κλείσουν με τα τρακτέρ τους τη Βουλή , και από ένα τρακτέρ στην πόρτα κάθε υπουργείου..

guzzistas
24/01/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636
Αφού δεν υπάρχει φράγκο για να πάρουν :lol: τι περιμένουν πάλι να δανιστούμε για να πάρουν :evil: Ας παιξει κανα Joker η κυβερνηση :wave2:


Πριν 3 μήνες προεκλογικά ο κ.κ. σημερινός πορδηπουργός είχε πει (υπάρχει και το αντίστοιχο βίντεο) ότι υπάρχουν λεφτά.... πριν λίγες μέρες ένας από τους υπουργούς είπε ότι δεν υπάρχει σάλιο... προχτές το πρωί σε πρωινή εκπομπή βουλευτής του κυβερνώντος κόμματος είπε ότι υπάρχουν λεφτά.... σήμερα το πρωί η υπουργός Αγροτικής υπανάπτυξης είπε ότι δεν υπάρχει τίποτε......

ΡΕ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ!!! Δεν φτάνει που τόσα χρόνια τρώτε όλοι με χρυσά κουτάλια και το μόνο που ξέρετε να κανετε είναι να τα ρίχνετε στους προηγούμενους (μέσα στη συμφωνία σας είναι αυτά αφού τα τρώτε παρείτσα), έχετε και θράσος να μας κοροιδεύετε μπροστά στα μάτια μας...

Το προηγούμενο ΣΚ πήγα στα Καμμένα Βούρλα και έκανα 3,5 ώρες από Αθήνα.... Ταλαιπωρήθηκα. Πιο πολύ εκνευρίστηκα που μας βγάλανε από την Εθνική (στο ύψος της Θήβας) και πληρώσαμε ΔΙΟΔΙΑ!!!!! (Αν είναι ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!) παρά το ότι έκλεισαν οι αγρότες το δρόμοΔεν ξέρω αν είμαι με το μέρος των αγροτών ή όχι, είμαι μπερδεμένος μάλλον με εκνευρίζει και ζηλεύω το γεγονός ότι αυτοί μπορούν να διαμαρτυρηθούν με αυτό τον τρόπο σαν κοινωνική ομάδα ενώ εγώ όχι..... Πάντως κάτι πρέπει να γίνει δεν πάει άλλο πια.....

Gandalf dr685sm
24/01/2010, 18:17
Υπάρχουν αρκετοί αγρότες που δεν ήταν ωφελημένοι απο επιδοτήσεις... ούτε φυσικά είχαν τόση μάσα όσο άλλοι. Αυτοί είναι και στους δρόμους , καθώς αρκετές φορές είχαν ξεγελαστεί απο ιθύνοντες οτι οι καλιέργειες τους σε σιτηρά και κάποια λαχανικά θα ήταν απορροφήσιμα.

Ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι εκπαιδευμένοι να αναγνωρίζουν τα σημάδια της αγοράς και τον κορεσμό της σε στάρι και βαμβάκι.

Σίγουρα το να κλείνουν τον δρόμο δεν τους δίνει δίκιο... αλλά και απο την άλλη , σκέφτομαι πως ακόμα και τώρα που κλείνουν τους δρόμους δεν τους δίνουν κάτι. Αν μάλιστα έρθουν στην Αθήνα μπορεί να πέσει και ξύλο (θυμάστε πέρισυ στο Λιμάνι φαντάζομαι έτσι; ).

Ίσως μια λύση είναι η απευθείας διάθεση των προϊόντων τους στην λιανική... αλλά εκεί θα έχουν άλλα εμπόδια που τα ξέρουμε όλοι. Προσωπικά όμως δεν θα με χάλαγε να παίρνω 20 λεπτά την ντομάτα απο το χωραφάκι στον Πύργο και οχι απο την εταιρία του Μεσάζοντα τάδε.

Αρκετοί το έχουν καταλάβει και κάνουν δικές τους κοινοπραξίες .... αλλά και αυτό ακόμα δεν είναι εύκολο λόγω της γραφειοκρατίας.

Gandalf

blackbusa
24/01/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas



Το προηγούμενο ΣΚ πήγα στα Καμμένα Βούρλα και έκανα 3,5 ώρες από Αθήνα.... Ταλαιπωρήθηκα. Πιο πολύ εκνευρίστηκα που μας βγάλανε από την Εθνική (στο ύψος της Θήβας) και πληρώσαμε ΔΙΟΔΙΑ!!!!! (Αν είναι ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!) παρά το ότι έκλεισαν οι αγρότες το δρόμοΔεν ξέρω αν είμαι με το μέρος των αγροτών ή όχι, είμαι μπερδεμένος μάλλον με εκνευρίζει και ζηλεύω το γεγονός ότι αυτοί μπορούν να διαμαρτυρηθούν με αυτό τον τρόπο σαν κοινωνική ομάδα ενώ εγώ όχι..... Πάντως κάτι πρέπει να γίνει δεν πάει άλλο πια.....

σορρυ που θα ακουστει ετσι αλλα καλα να παθεις/παθουμε...ειναι δυνατον να σε βγαζουν απο την Εθνικη οδο να υπαρχει μπροστα σου στα 2-3 μετρα πινακιδα οτι βγαινεις απο την ΕΟ και να πληρωνεις???εγω στην θεση σου θα ελεγα δεν πληρωνω και θα εκανα και μανουρα μπας και ξυπνησουν και οι αλλοι...θα εβγαζα και 2-3 φωτο που ειναι τα διοδια και σε ποιον δρομο σε πανε και μετα να δεις πανυγηρια....με την μηχανη πλεον αποφασησα να μην σταματαω καν...

:wave2:

Shaolin Monk
24/01/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Υπάρχουν αρκετοί αγρότες που δεν ήταν ωφελημένοι απο επιδοτήσεις... ούτε φυσικά είχαν τόση μάσα όσο άλλοι. Αυτοί είναι και στους δρόμους , καθώς αρκετές φορές είχαν ξεγελαστεί απο ιθύνοντες οτι οι καλιέργειες τους σε σιτηρά και κάποια λαχανικά θα ήταν απορροφήσιμα.

Ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι εκπαιδευμένοι να αναγνωρίζουν τα σημάδια της αγοράς και τον κορεσμό της σε στάρι και βαμβάκι.

Σίγουρα το να κλείνουν τον δρόμο δεν τους δίνει δίκιο... αλλά και απο την άλλη , σκέφτομαι πως ακόμα και τώρα που κλείνουν τους δρόμους δεν τους δίνουν κάτι. Αν μάλιστα έρθουν στην Αθήνα μπορεί να πέσει και ξύλο (θυμάστε πέρισυ στο Λιμάνι φαντάζομαι έτσι; ).

Ίσως μια λύση είναι η απευθείας διάθεση των προϊόντων τους στην λιανική... αλλά εκεί θα έχουν άλλα εμπόδια που τα ξέρουμε όλοι. Προσωπικά όμως δεν θα με χάλαγε να παίρνω 20 λεπτά την ντομάτα απο το χωραφάκι στον Πύργο και οχι απο την εταιρία του Μεσάζοντα τάδε.

Αρκετοί το έχουν καταλάβει και κάνουν δικές τους κοινοπραξίες .... αλλά και αυτό ακόμα δεν είναι εύκολο λόγω της γραφειοκρατίας.

Gandalf


Μαγε εχεις απολυτο δικιο...
Ενα παραδειγμα: Αγροτες απο την βορεια Ελλαδα αποφασισαν να συσκευασουν ρυζι με μειωμενη τιμη ετσι ωστε να εχουν οφελος και οι ιδιοι αλλα και οι πελατες. Τιμη γυρω στο 1.20 το κιλο οταν η τιμη συνηθως ειναι περιπου στα τρια. Το αποτελεσμα; Τα σουπερ μαρκετ ζητησαν απο 6000 ανα κωδικο ωστε να μπει το ρυζι στα ραφια...
Ετσι γινεται λοιπον με ολα τα προιοντα. Τιμη για τον αγροτη πολυ κατω του κοστους παραγωγης αλλα και υψηλη τελικη τιμη για τον καταναλωτη.
Δεν ειναι σωστο να κλεινεις τους δρομους αλλα φανταζομαι οτι με αλλους τροπους διαμαρτυριας δεν θα ειχε ποτε ασχοληθει κανεις μαζι τους.

Red Rider
24/01/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Πολύ σωστά , αν θέλουν να κάνουν κάτι, ας κλείσουν με τα τρακτέρ τους τη Βουλή , και από ένα τρακτέρ στην πόρτα κάθε υπουργείου..

Nαι..αλλο που δεν θελουν,να μην πηγαινουν στην δουλεια.. και τι δουλεια..:a31:

project.breeze
24/01/2010, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δεν ειναι σωστο να κλεινεις τους δρομους αλλα φανταζομαι οτι με αλλους τροπους διαμαρτυριας δεν θα ειχε ποτε ασχοληθει κανεις μαζι τους.


Με την ίδια λογική όποιος κλάδος ασχολείται με οχήματα να κάνει το ίδιο για να ακουστεί καλύτερα.Ας κατέβουν οι ταξιτζήδες,οι νταλικέρηδες,οι χειριστές χωματουργικών μηχανημάτων και οι οδηγοί λεωφορείων να κλείσει μια και καλή η Ε.Ο να τελειώνει η υπόθεση,να φτιάξει κιόλας ο καιρός,να τρωγόμαστε να πάμε βόλτα και να είμαστε φυλακισμένοι ο καθένας στην πόλη του να τα λέμε από το forum :rotflmao:

Shaolin Monk
24/01/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Με την ίδια λογική όποιος κλάδος ασχολείται με οχήματα να κάνει το ίδιο για να ακουστεί καλύτερα.Ας κατέβουν οι ταξιτζήδες,οι νταλικέρηδες,οι χειριστές χωματουργικών μηχανημάτων και οι οδηγοί λεωφορείων να κλείσει μια και καλή η Ε.Ο να τελειώνει η υπόθεση,να φτιάξει κιόλας ο καιρός,να τρωγόμαστε να πάμε βόλτα και να είμαστε φυλακισμένοι ο καθένας στην πόλη του να τα λέμε από το forum :rotflmao:

Ολοι οι υπολοιποι εργαζομενοι μπορουν να απεργησουν ή να κατεβουν σε διαδηλωση ή οτιδηποτε αλλο. Εκπροσωπουντε απο σωματεια, ΓΣΕΕ, μυρια οσα...(οχι βεβαια κ με καποιο αποτελεσμα της προκοπης αλλα λεμε τωρα...). Τραβαει μια απεργια το ταξι και παραλυει το συμπαν...
Αν απεργησει ο αγροτης στην κατω ραχουλα ρεθυμνου θα ανοιξει καμια μυτη; Αν διαδηλωσει μπροστα σε ενα δημαρχριο στα Τρικαλα θα δωσει σημασια κανεις; Ή πιστευεις οτι θα κατεβουν σε διαδηλωση στην Αθηνα οι αγροτες του Κολωνακιου; Φιλε μου εχεις δικιο αλλα ζουμε σε μια χωρα που οδηγει πολλους στην απελπισια. Και στην απελπισια του κανεις, ισως και να μην κινειται σωστα αλλα οτι μπορει κανει... (ασε και την εμπλοκη των κομματων που εκμεταλευοντε την δυσκολια του καθενος...).

project.breeze
24/01/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ολοι οι υπολοιποι εργαζομενοι μπορουν να απεργησουν ή να κατεβουν σε διαδηλωση ή οτιδηποτε αλλο. Εκπροσωπουντε απο σωματεια, ΓΣΕΕ, μυρια οσα...(οχι βεβαια κ με καποιο αποτελεσμα της προκοπης αλλα λεμε τωρα...). Τραβαει μια απεργια το ταξι και παραλυει το συμπαν...



Με την διαφορά ότι τα Ταξί όταν απεργούν χάνουν μεροκάματο,οι αγρότες απεργούν την περίοδο που κάθονται έτσι και αλλιώς.Ας απεργήσουν την περίοδο της σποράς,του ποτίσματος ή της συγκομιδής να τους παραδεχτώ.Σαν να απεργούν οι δάσκαλοι το Καλοκαίρι είναι αυτό που κάνουν

Shaolin Monk
24/01/2010, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Με την διαφορά ότι τα Ταξί όταν απεργούν χάνουν μεροκάματο,οι αγρότες απεργούν την περίοδο που κάθονται έτσι και αλλιώς.Ας απεργήσουν την περίοδο της σποράς,του ποτίσματος ή της συγκομιδής να τους παραδεχτώ.Σαν να απεργούν οι δάσκαλοι το Καλοκαίρι είναι αυτό που κάνουν

Μαλλον δεν εχεις καμια επαφη με τον αγροτικο τροπο ζωης για να λες κατι τετοιο... Εαν ειναι ετσι, απο την δικη σου οπτικη γωνια εχεις δικιο. Πως να διαφωνησω με κατι που δεν γνωριζεις; Ερχεται παντως μια εποχη που τετοια φαινομενα (κλεισματα Ε.Ο. κτλ) θα γινονται ολοενα και συχνοτερα.
Μακαρι να μην χρειαστει...

blackbusa
24/01/2010, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Μαλλον δεν εχεις καμια επαφη με τον αγροτικο τροπο ζωης για να λες κατι τετοιο... Εαν ειναι ετσι, απο την δικη σου οπτικη γωνια εχεις δικιο. Πως να διαφωνησω με κατι που δεν γνωριζεις; Ερχεται παντως μια εποχη που τετοια φαινομενα (κλεισματα Ε.Ο. κτλ) θα γινονται ολοενα και συχνοτερα.
Μακαρι να μην χρειαστει...

εγω οντως δεν ξερω...αρα για πες μου να μαθω...παντως μου εχουνε πει οτι τετοια περιοδο δεν εχουνε δουλεια και δεν χρειαζετε να πανε καν στα χωραφια...σοβαρα σε ρωταω να μας πεις τι δεν ξερουμε...λεμε για χωραφια και οχι για κτηνοτροφια βεβαια...και κατι τελευταιο...εγω ας πουμε μαζι σου...κλεισε τον δρομο για το δικειο σου...αλλα να εισαι και στο σημειο....οχι να αφηνεις 2-3 επιφυλακη και κατα τις 8 που σκανε τα καναλια και εχουν live συνδεση να πηγαινεις να δεις την μουτσουνα σου πρωτη θεση...σωστα η οχι????

:wave2:

project.breeze
24/01/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Μαλλον δεν εχεις καμια επαφη με τον αγροτικο τροπο ζωης για να λες κατι τετοιο... Εαν ειναι ετσι, απο την δικη σου οπτικη γωνια εχεις δικιο. Πως να διαφωνησω με κατι που δεν γνωριζεις; Ερχεται παντως μια εποχη που τετοια φαινομενα (κλεισματα Ε.Ο. κτλ) θα γινονται ολοενα και συχνοτερα.
Μακαρι να μην χρειαστει...



Αν διαβάσεις στο άλλο thread που έγινε σχετικά με τις απεργίες των αγροτών θα διαπιστώσεις ότι εκτός του ότι είμαι Λαρισαίος,προέρχομαι και από αγροτική οικογένεια,οπότε αυτό με τις επαφές με τον αγροτικό τρόπο ζωής να τα πεις σε κανέναν άλλον που όντως δεν έχει επαφή :wave2:

Shaolin Monk
24/01/2010, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εγω οντως δεν ξερω...αρα για πες μου να μαθω...παντως μου εχουνε πει οτι τετοια περιοδο δεν εχουνε δουλεια και δεν χρειαζετε να πανε καν στα χωραφια...σοβαρα σε ρωταω να μας πεις τι δεν ξερουμε...λεμε για χωραφια και οχι για κτηνοτροφια βεβαια...και κατι τελευταιο...εγω ας πουμε μαζι σου...κλεισε τον δρομο για το δικειο σου...αλλα να εισαι και στο σημειο....οχι να αφηνεις 2-3 επιφυλακη και κατα τις 8 που σκανε τα καναλια και εχουν live συνδεση να πηγαινεις να δεις την μουτσουνα σου πρωτη θεση...σωστα η οχι????

:wave2:

Απλα ενας σοβαρος αγροτης πρεπει να ασχολειται με τη γη του ολη τη διαρκεια του ετους. Ας μην μπουμε σε λεπτομερειες, γιατι θα μας παρουν με τις πετρες. Δεν συμφωνω με το κλεισιμο των Ε.Ο. απλως ειπα οτι δεν υπαρχουν αλλοι τροποι διαμαρτυριας. Το φαινομενο με τα καναλια ειναι γελοιο και εχεις δικιο. Αλλα εγω μιλαω για τον μεσο αγροτη κ οχι τους αγροτοπατερες, αγροτοσυνδικαλιστες, επιδοτοθρεμενους. :nono:

blackbusa
24/01/2010, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Απλα ενας σοβαρος αγροτης πρεπει να ασχολειται με τη γη του ολη τη διαρκεια του ετους. Ας μην μπουμε σε λεπτομερειες, γιατι θα μας παρουν με τις πετρες. Δεν συμφωνω με το κλεισιμο των Ε.Ο. απλως ειπα οτι δεν υπαρχουν αλλοι τροποι διαμαρτυριας. Το φαινομενο με τα καναλια ειναι γελοιο και εχεις δικιο. Αλλα εγω μιλαω για τον μεσο αγροτη κ οχι τους αγροτοπατερες, αγροτοσυνδικαλιστες, επιδοτοθρεμενους. :nono:

thnx αλλα δεν μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα...αυτην την περιοδο πηγαινουν η δεν πηγαινουν στα χωραφια???οχι για βολτα αλλα γιατι εχουν δουλεια...δεν συμφωνεις αλλα δεν υπαρχουν αλλοι τροποι τα ακουω βερεσε...ο μεσος αγροτης φανταζομαι ψηφηζει και ακολουθει τους αγροτοπατερες κλπ...νομιζω λεω νομιζω....αν οργανωθουνε σοβαρα αυτοι που δεν τα παιρνουν (φανταζομαι οτι ειναι οι περισσοτεροι) και λυση θα βρουνε και δεν θα ακουνε μπινελικια...αλλα εδω ειναι ελλαδα δυστηχως...να βολευτουμε και εχει το κρατος...και παλι φιλικα παντα...

Shaolin Monk
24/01/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
thnx αλλα δεν μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα...αυτην την περιοδο πηγαινουν η δεν πηγαινουν στα χωραφια???οχι για βολτα αλλα γιατι εχουν δουλεια...δεν συμφωνεις αλλα δεν υπαρχουν αλλοι τροποι τα ακουω βερεσε...ο μεσος αγροτης φανταζομαι ψηφηζει και ακολουθει τους αγροτοπατερες κλπ...νομιζω λεω νομιζω....αν οργανωθουνε σοβαρα αυτοι που δεν τα παιρνουν (φανταζομαι οτι ειναι οι περισσοτεροι) και λυση θα βρουνε και δεν θα ακουνε μπινελικια...αλλα εδω ειναι ελλαδα δυστηχως...να βολευτουμε και εχει το κρατος...και παλι φιλικα παντα...

Εδω είναι τωρα περιοδος συγκομιδης. περα απο αυτο ομως ειναι και η περιοδος που πρεπει να ετοιμαστουν τα δεντρα για την επομεμη χρονια (οργωμα,κλαδεμα, λιπασματα κτλ). δεν ειναι ολα τα προιοντα ιδια. Καποιοι αγροτες δεν εχουν μονο ενα προιον. Αλλο το τριφυλλι κ αλλο οι πορτοκαλιες. Διαφορετικες εποχες σπορας και συγκομιδης.
Οσο για τα συνδικαλιστικα τους.... Ας πουμε οτι εχω δυο εικονες: προερχομαι απο απλη αγροτικη οικογενεια κ ξερω οτι η εννοια συνδικαλισμος δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βιωνω αρκετα χρονια τωρα που ειμαι ιδιωτης οδοντιατρος. Δεν υπαρχει η ενημερωση που αυτοι θα ηθελαν. Ναι, θα επρεπε να οργανωθουν καλυτερα αλλα ποιος μπορει να το κανει; Τα κομματα ειναι χωμενα και εδω.. Οπως παντου δηλαδη...

schumacher_
01/02/2010, 09:35
Καλημέρα σε όλους

επειδή ετοιμάζομαι για ταξίδι Αθήνα - Βόλο το μεσημεράκι, γνωρίζει κανείς το καθεστώς στα μπλόκα
σχετικά με τις μηχανές τις τελευταίες ημέρες?? Γιατί με τις συζητήσεις που κάνουν με υπουργούς κλπ,
μία είναι έτσι και μία γιουβέτσι...

Το ρωτάω ξανά, γιατί τα τελευταία σχόλια ήταν πριν 2 εβδομάδες περίπου π.χ του blackbusa

Ευχαριστωωωωωω:beer:

Sardasagam
01/02/2010, 09:47
Φίλε το Σάββατο ανέβηκα Λαμία.. Η αστυνομία μας άφηνε να περνάμε από τους κλειστούς δρόμους, το ίδιο και οι αγρότες.. Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.. Το αντίθετο μάλιστα... Ο μισός δρόμος ήταν άδειος..:D

schumacher_
01/02/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Φίλε το Σάββατο ανέβηκα Λαμία.. Η αστυνομία μας άφηνε να περνάμε από τους κλειστούς δρόμους, το ίδιο και οι αγρότες.. Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.. Το αντίθετο μάλιστα... Ο μισός δρόμος ήταν άδειος..:D

Έγινε φίλε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ελπίζω να είναι έτσι ακόμα τα πράγματα...

:beer:

blackbusa
01/02/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Έγινε φίλε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ελπίζω να είναι έτσι ακόμα τα πράγματα...

:beer:

εχουν δεν εχουν ετσι τα πραγματα απλα τους γραφεις στα @@ σου και περνας....και μπατσους και μπλοκα...δεν τους κοιτας καν...απλα οταν περνας τα μπλοκα καντο προσεχτικα και σιγα σιγα...καλο ταξιδακι...ζηλευω...

:wave2:

INVADER
03/02/2010, 14:20
Eβλεπα τον πανισχυρο μεγιστανα των ninja κατι highlights και σκεφτηκα οτι αυτος μπορει να βαλει τελος στα μπλοκα αυτα με ninja μεθοδους αλα μεταφυσικα.

INVADER
03/02/2010, 14:22
kOTES αγροτες πιτουρα και μποτες.

schumacher_
05/02/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εχουν δεν εχουν ετσι τα πραγματα απλα τους γραφεις στα @@ σου και περνας....και μπατσους και μπλοκα...δεν τους κοιτας καν...απλα οταν περνας τα μπλοκα καντο προσεχτικα και σιγα σιγα...καλο ταξιδακι...ζηλευω...

:wave2:

Έτσι κι έγινε τελικά... όλα καλά! Ειδικά στο Κάστρο που υποτίθεται ήταν και "σκληρό" μπλόκο,
ήταν ένας (1!!) αγρότης μόνο, μέσα σε ένα αυτοκίνητο και καθόταν... κάτι σα σκοπιά μου φάνηκε :lol:

VALES
05/02/2010, 13:59
Eπιστάτης των Αλβανών (που φυλάνε τα τρακτέρ) είναι.:lol:

κωσταντίνος
07/02/2010, 22:23
έλεος με αυτά τα μπλόκα κάθε χρόνο τα ίδια... και πάντα χειμώνα που κάθονται...:confused: