PDA

View Full Version : service 48.000 km



ronin1
22/01/2010, 15:05
εφτασε η ωρα για το μεγαλο σερβις παιδια στο 600F..

κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα?περα απο τα βασικα..λαδια ξυδια μπουζι..βαλβιδες..ψεκασμο ισως?

κ ποσο κοστος εχει η εργασια για τα βασικα?

αν γνωριζει καποιος..

ευχαριστω..

:beer:

McTalas
22/01/2010, 15:17
+mpoyzi....

peripou sta 350e kostizei to service sthn antiprosopia.

dankannn
22/01/2010, 21:30
Δεν ξέρω αν πιάνουν τα χερια σου γενικά, αν πιάνουν γιατί δεν αλλάζεις
λάδια φίλτρο λαδιού μπούζι μόνος σου και να το πας μονο για βαλβίδες και να σου κάνουν και έναν έλεγχο στην καδένα μιας και θα το ανοίξουν για τις βαλβίδες,άντε και έναν καθαρισμό στα μπεκ,εγω θα αλλαζα και εναν τεντωτηρα.
Η κανε το αλλο να τους πας τα λαδια και τα μπουζι μονος σου θα κερδισεις αρκετα χρηματα ετσι.
Πχ τα μπουζι εχουν απο 25 ? -28 ? το ενα εγω τα εφερα με 59 ? τελικη τιμη μαζι μετα μεταφορικα σε 4 εργασιμες μερες απο Γερμανια.
60 ? ας πουμε αντι για 100 ? κερδος 40 ? δεν ειναι και λιγα λεφτα, αν κανεις το ιδιο και με τα λαδια θα γλυτωσεις αρκετα.



:wave2:

spyros33f
22/01/2010, 22:00
για τις βαλβιδες δεν ειναι κ σιγουρο οτι θα θελουν ρυθμισμα.κ υποψιν οτι μπορεις να τσεκαρεις για το αν θελουν ρυθμισμα χωρις να ανοιξεις το μοτερ.

ledz
22/01/2010, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyros33f
για τις βαλβιδες δεν ειναι κ σιγουρο οτι θα θελουν ρυθμισμα.κ υποψιν οτι μπορεις να τσεκαρεις για το αν θελουν ρυθμισμα χωρις να ανοιξεις το μοτερ.

Αν οντως ξερεις οτι ειναι τοσα τα χιλιομετρα (το πηρες καινουριο) οντως να μη χρειαζεται να ρυθμισεις βαλβιδες, αλλα ενας ελεγχος δε βλαπτει.

Ο ελεγχος ομως πως ακριβως θα γινει χωρις να ανοιχτει μοτερ;

Οντως μπουζι απ'εξω (στη χοντα μου'παν 24 το ενα, τα εφερα με 55-60 απο αμερικη και τα 4)

spyros33f
22/01/2010, 22:41
einai ena ilektroniko mixanima pou sindeete stis upopieseis tis eisagogeis k mporeis na katalabeis an oi balbides kli k anoigoun ti sosti stigmi apo ena diagrama pou sou bgazei.ola auta se kalo mastora enoite

ledz
22/01/2010, 22:44
Δε το γνωριζα οτι υπαρχει αυτο, αλλα και παλι με φιλερ θα το εκανα μονος μου και περισσοτερο ησυχο θα ηταν το (δικο μου) κεφαλι.

Με τις εξαγωγης τι γινεται; Σου περνανε αλλους λαιμους προτρυπημενους, οπως μου'παν στη Yamaha για μια καυσαναλυση που ηθελα;

edit: νταξει για τιποτα διβαλβιδα αλλα τετραβαλβιδα και κατι πενταβαλβιδα πως καταλαβαινει ποια βαλβιδα (αν) θελει ρυθμιση... δε τον ξανακοιτας τον χαϊτεκ μαστορα; μαλλον θα βαριεται

McTalas
23/01/2010, 01:33
ledz για δωσε κανενα λινκ για τα μπουζι, γιατι η χοντα θελει 25 το ενα και ειναι 4 τα ριμαδια... οχι πως εχουν κανενα προβλημα αλλα πρεπει να αλλαχτουν.

dankannn
23/01/2010, 07:12
Εγω απο εδω τα εφερα Γερμανια
http://www.zuendex.de/
mail plugs@zuendex.de

ngk αυτος ο τυπος IMR9C-9H και απο denso IUH27D.

Στειλε του ενα mail

dankannn
23/01/2010, 07:51
http://www.spark-plugs.co.uk/
Παρε ενα site

και για τις μετατροπες σου σε ?
http://www.xe.com/ucc/

ronin1
23/01/2010, 13:15
dankann τα μπουζακια τα εχω εγω κ θα του τα παω..

ο μαστορας..στον οποιο θα παω για πρωτη φορα συστημενος απο ενα φιλο..εχει γενικα την καλυτερη φημη εδω..

μιλησα με τον ιδιο..μου ειπε οτι επειδη πρωτη φορα θα το δει το μοτο μου..θα του κανει ενα γενικο ελεγχο..

εκτος απο τα βασικα..κ μου ειπε μια τιμη 150 εργασια..+ οτι υλικο χρειαστει..

ειπες κ καδενα ε..χμμ σωστος..γιατι οταν ειναι κρυο ψιλοακουγεται κατι..

ρουλεμαν λαιμου επισης..γιατι υπαρχει ενα πολυ μικρο κομπιασμα

πιστευω να μη μου βγει παν ω απο 200-250..εχοντας εγω τα μπουζι..καλα ειναι πως το κοβεις?

dankannn
29/01/2010, 13:02
Εγώ για βαλβίδες μαζί με τα καπελοτα είχα δώσει 126 ? με απόδειξη.
Τωρα ο τεντωτηρας εχει περιπου 60 ? και η καδενα κανα 100 ?, εκει περιπου.

road spirit
29/01/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
ρουλεμαν λαιμου επισης..γιατι υπαρχει ενα πολυ μικρο κομπιασμα πολλές φορές χρειάζεται απλά ένα σφίξιμο

τα 150 για εργασία είναι πολύ καλή τιμή για σερβις 48.000 χλμ

ronin1
29/01/2010, 15:40
οκ παιδια..θενκς για το ενδιαφερον κ τις συμβουλες..

οσο για τα ρουλεμαν ναι εννοειται οτι θα τσεκαριστουν πρωτα..

σας ενημερωνω ..:wave2: :beer:

nightstalker
10/04/2010, 13:38
Ξεθάβω το θρεντ μια που πλησιάζω και εγώ τις 48.000 και έχω αρχίσει να ρωτάω.
Η μόνη διαφορά που βρίσκω ανάμεσα σε συνεργεία είναι για το αν χρειάζεται άλλαγμα η καδένα ή όχι. Αλλος λέει σίγουρα ναι, άλλος σίγουρα όχι και μόνο ένας είπε ότι θα δει την κατάσταση της αφού το ανοίξει για τις βαλβίδες και θα αποφασίσει. Υπ όψιν ότι ο τεντωτήρας θα αλλαχτεί.

Τελικά εσένα πόσο σου πήγε και τι χρειάστηκε να αλλαχτεί?

ronin1
30/05/2010, 18:26
τελικα μου βγηκε 350 με δικα μου μπουζι

εκτος απο τα λαδια ξυδια..τακακια πισω χρειαζομουν αντιψυκτικα , καθαρισμος μπεκ εγινε με λιγα λογια ενας γενικος ελεγχοσ συντηρηση τα παντα ολα

βαλβιδες εντος προδιαγραφων

γραναζια αλυσιδα

ρολοι το μηχανημα:sun: