PDA

View Full Version : αγορα Triumph Bonneville



tm2046
23/01/2010, 19:30
Γεια σας θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κάτοχος Triumph Bonneville να μου πει τις εντυπώσεις του
Αυτά που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι η οδική συμπεριφορά ( κρατήματα) αποτελεσματικότητα φρένων η θέση οδήγησης και βεβαίως στο αν βγάζει βλάβες μικρές η μεγάλες
Μου αρέσει πάρα πολύ και για την ηλικία μου 51 νομίζω ότι μου κάνει και ενώ ήθελα να πάρω το BMW G650GS εφαγα κολλυμα με τη Bonneville
Θα είμαι υπόχρεος οποίος φίλος μου δόση πληροφορίες
:confused: :rolleyes:

kostas_1100gs
24/01/2010, 02:45
Πολύ καλό μοτο. Το έχω κάνει τεστ στην τράιουμφ και στην εκθεση στο πιστακι που ειχαν. Πολύ καλή συμπεριφορά. Να το οδηγήσεις οποσδήποτε και θα καταλάβεις.

Shaolin Monk
24/01/2010, 05:37
Ομορφια απο το παρελθον σε πακετο του σημερα.

hidefnick
24/01/2010, 10:16
Το οποίο μηχανάκη το παντρεύεσαι, αν και απο ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν αλλάζεις συχνά:wave2:

Alexander
24/01/2010, 10:49
Καλημέρα,

έχει ένας φίλος από 01/09 και είναι ερωτευμένος.

Το έχω οδηγήσει για μερικά χιλιόμετρα εκτός Αθήνας και μου φάνηκε ωραία στημένο. Στιβαρό με τη δύναμή του και ικανοποιητικά φρένα. Η θέση οδήγησης είναι προφανώς, σχετικά όρθια και επίσης έχει πολύ μαλακή σέλα.

Καλό θα ήταν βέβαια, να κάνεις ένα test ride.

Από προβλήματα, θυμάμαι, είχε από την αρχή λάσκα μια βίδα στο κάρτερ νομίζω και δάκρυζε λάδι. Δεν έχει εμφανιστεί κάτι σοβαρό που να μην το έχει αντιμετωπίσει εντός εγγύησης.

Αν την πάρεις, μην βάλεις το συναγερμό της Triumph γιατί είναι λίγο δύστροπος. Δεν απενεργοποιείται μόνιμα με τίποτα με αποτέλεσμα να σου τρώει την μπαταρία. Ο φίλος μου τον ξήλωσε.

:beer:

tm2046
24/01/2010, 11:13
Σας ευχαριστω ολους !!:beer: :beer: :sun: :sun:

christostr
24/01/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Καλημέρα,

έχει ένας φίλος από 01/09 και είναι ερωτευμένος.

Το έχω οδηγήσει για μερικά χιλιόμετρα εκτός Αθήνας και μου φάνηκε ωραία στημένο. Στιβαρό με τη δύναμή του και ικανοποιητικά φρένα. Η θέση οδήγησης είναι προφανώς, σχετικά όρθια και επίσης έχει πολύ μαλακή σέλα.

Καλό θα ήταν βέβαια, να κάνεις ένα test ride.

Από προβλήματα, θυμάμαι, είχε από την αρχή λάσκα μια βίδα στο κάρτερ νομίζω και δάκρυζε λάδι. Δεν έχει εμφανιστεί κάτι σοβαρό που να μην το έχει αντιμετωπίσει εντός εγγύησης.

Αν την πάρεις, μην βάλεις το συναγερμό της Triumph γιατί είναι λίγο δύστροπος. Δεν απενεργοποιείται μόνιμα με τίποτα με αποτέλεσμα να σου τρώει την μπαταρία. Ο φίλος μου τον ξήλωσε.

:beer:

Η δύναμή του σου επιτρέπει αξιοπρεπές ταξίδι; Τι εντύπωση σου άφησε; Όντως στιβαρό; Στις στροφές;
Μεγάλη καψούρα. Δύο είχα την μία την εκπλήρωσα... Πάμε σιγά σιγά για τη δεύτερη.

tm2046
25/01/2010, 07:33
Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και τις πληροφοριες:beer: :beer: :beer:
το μονο που με κολλαει ειναι το θεμα των φρενων δεν ειναι abs κατα τα αλλα
την εχω ερωτευθη!!:blush: :blush: :blush:

makis206
25/01/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tm2046
..κατα τα αλλα την εχω ερωτευθη!!:blush:

Τη μαγική λέξη την είπες πάντως, αν σου αφήσει και η πρώτη βόλτα μαζί της το ίδιο συναίσθημα κατεβαίνοντας από τη σέλα της, καλά χιλιόμετρα να έχετε παρέα!

:beer:


έχω κι εγώ έναν κρυφό πόθο με δαύτην..:p

Alexander
25/01/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Η δύναμή του σου επιτρέπει αξιοπρεπές ταξίδι; Τι εντύπωση σου άφησε; Όντως στιβαρό; Στις στροφές;
Μεγάλη καψούρα. Δύο είχα την μία την εκπλήρωσα... Πάμε σιγά σιγά για τη δεύτερη.
Πιάνει εύκολα θα έλεγα, τα 190χαώ. Σε αυτά βέβαια, θέλει να σκύβεις λίγο, εξαιτίας του αέρα.

Φαίνεται στιβαρό όπως είπα και μάλιστα κόβει αρκετά στις στροφές. Ούτως ή άλλως, μια τέτοια μηχανή δεν την παίρνεις για να πας πλακωμένος, γι'αυτό υπάρχουν τα SS.

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, κριτήριο για την αγορά της πρέπει να είναι ένα test ride!

ΥΓ. Κάνει και ένα ήχο η άτιμη...

Anritsu
25/01/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Πολύ καλό μοτο. Το έχω κάνει τεστ στην τράιουμφ και στην εκθεση στο πιστακι που ειχαν. Πολύ καλή συμπεριφορά. Να το οδηγήσεις οποσδήποτε και θα καταλάβεις.


Στο ίδιο σιρκουι την είχα κάνει και εγω βόλτα πριν κάνα 3αρι χρόνια . Αρχοντικό μηχανάκι , τιμόνι ,και ωραία άνετη θέση οδήγησης . Δεν έχει επιδόσεις ανάλογες των κυβικών του , αλλά έχει αρκετή ροπή για να ξεκολλήσει σχετικά εύκολα . Ριχτού και ένα κλασσικό ανεμοθωρακα και τελείωσες ΄....


Σ'αυτο το στυλ , πανέμορφο αν και αρκετά πιο χλωμό , είναι το Guzzi το V7 classic
Καλά ψώνια ....

:wave2:

loukasfilm
29/01/2010, 15:53
Έχω το Triumph Bonneville 2009 σε μαύρο, είμαι στα 10000km περίπου. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το μηχανάκι είναι πολύ εύχρηστο και βολικό. Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα μέσα στην Αθήνα για το πήγαινε έλα στην δουλειά μου λειτουργεί σαν παπί. Από δύναμη μιλάμε γύρω στους 58 με 60 ίππους στο τροχό. Τα φρένα ικανοποιητικότατα για το βάρος και τις επιδόσεις με καλή αίσθηση χωρίς δυνατό αρχικό άρπαγμα. Αυτό το μηχανάκι το αγόρασα γιατί μου άρεσε πολύ. Ξεφεύγει από την φλυαρία των σημερινών σχεδίων. Το μόνο που με προβλημάτισε είναι το εξής. Το απλό Bonneville και το SE έχουν μικρότερο ρεζερβουάρ καυσίμων από το T100. Αυτό σημαίνει ότι η αυτονομία του απλού είναι γύρω στα 180χιλ με ρεζέρβα μες στην πόλη. Έκτός πόλης έχω κάνει μέχρι και 240χιλ προτού χρειαστεί ανεφοδιασμό. Δυστυχώς δεν ταιριάζει το μεγαλύτερο ρεζερβουάρ του Τ100 στο απλό και στο SE. Να υπολογίσεις στο στρώσιμο να σου ανάβει ρεζέρβα γύρω στα 120 με 140 χιλιόμετρα. Μην τρομάξεις αυτό αλλάζει μετά. Εγώ είμαι ικανοποιημένος με την συγκεκριμένη μηχανή και δεν πρόκειται να φύγει από τα χέρια μου. Οπωσδήποτε να την οδηγήσεις πριν το αποφασίσεις. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Cpt. Haddock
29/01/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Έχω το Triumph Bonneville [...]

Πού χάθηκες εσύ;


:beer: :beer: :beer: :beer:

(είχαμε ρίξει κατι καυγάδες παλιά, ε; :lol: )

loukasfilm
29/01/2010, 16:23
Μην του το σπαμάρουμε Κάπταιν και όχι μαζί δεν είχαμε ρίξει καυγάδες. :beer: :beer: :beer:
Όλα καλά πολλές δουλειές αλλά παρακολουθώ τι γίνεται εδώ. Ήθελα να σου πω και να χαίρεσαι το Tiger που κυκλοφορείς. Και εγώ τελικά στα εσώρουχα κατέληξα είδες τι γίνεται αμά μεγαλώνει ο άνθρωπος;
Βάλε καμμιά καλή αντιπαράθεση και θα τα πούμε νάσαι καλά. :beer: :beer: :beer:

tm2046
29/01/2010, 19:38
ετσι θα το παρω!:wave2:

loukasfilm
29/01/2010, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Η δύναμή του σου επιτρέπει αξιοπρεπές ταξίδι; Τι εντύπωση σου άφησε; Όντως στιβαρό; Στις στροφές;
Μεγάλη καψούρα. Δύο είχα την μία την εκπλήρωσα... Πάμε σιγά σιγά για τη δεύτερη.

Η δύναμή του είναι γύρω στους εξήντα ίππους στον τροχό. Μια χαρά είναι για ένα νορμάλ ταξίδι. Η μηχανή είναι γυμνή οπότε για ένα ταξίδι με ταχύτητα γύρω στα 140 χιλιόμετρα είναι ότι πρέπει και με απόθεμα δύναμης μέχρι τα 180χιλ. όπου και η τελική λόγω γραναζώματος από εργοστάσιο. Ήδη τα χιλιόμετρα είναι πολλά για γυμνό μηχανάκι αν θέλεις κάτι παραπάνω πάρε με φέρινγκ. Το μηχανάκι είναι χαμηλό πολύ σταθερό και σε πλάγιους ανέμους και με καλές αντιδράσεις στις ανωμαλίες του δρόμου. Εγώ έχω το μοντέλο του 2009 με ψεκασμό και με τις δεκαεφτάρες αλουμινένιες ζάντες, αυτό το χαρακτηριστικό το κάνει ευέλικτο σε στροφιλίκια είναι παιχνίδι και αν υπολογίσεις την δύναμη χαμηλά είναι ότι πρέπει.

adonis7387
04/02/2010, 20:00
καλησπερα σε ολους,

ενας φιλος ενδιαφερεται για Bonneville κ μαλιστα με ρωτησε πληροφοριες καθως εδω κ λιγο καιρο ειμαι κατοχος tiger. ΜΗ εχοντας καμια ιδεα για την συγκεκριμενη μηχανη ουσιαστικα δεν του απαντησα τις περισσοτερες ερωτησεις, οποτε θα τις κανω εδω και καθε πληροφορια ειναι δεκτη. το παιδι θα την παρει καινουρια.

1)σε ποσες εκδοσεις βγαινει, ποια η τιμη σε καθεμια κ τι διαφορες εχουν??

2)abs δεν νομιζω να εχει, ε???

3)φανταζομαι οτι οποιος αγοραζει τετοια μηχανη δεν την θελει για την ταχυτητα αλλα νομιζω οτι οι επιδοσεις της ειναι ικανοποιητικες για ενα ταξιδι. Ισχυει?

4)μιας κ ειναι γυμνη υπαρχει κατι σαν ανεμοθωρακας να κοβει τον αερα σε ενα ταξιδι και αν υπαρχει κανει καλη δουλεια?

5) δεν εχει διπλωμα αρα θα ειναι η πρωτη του μηχανη! Ειναι ευκολη για πρωταρη?

Cpt. Haddock
04/02/2010, 20:07
1) Aπλή, Τ100 και Special Edition. Mπες στo www.triumph.co.uk να δεις εικονες και specs

2) Όχι

3) Ναι (εξαρτάται τί εννοείς ταξίδι πάντα)

4) Υπάρχουν διαφοροι απο χαμηλους διακριτικους μεχρι παρμπρίζ (δε χρειάζονται κατα τη γνώμη μου)

5) Ετσι κι έτσι.. Ειναι χαμηλή και ευκολη σε μανουβρες αλλα ειναι βαρια και το γκαζακι για πρωτάρη το έχει.... Ασε που το "μπαμ" κοστίζει...

adonis7387
04/02/2010, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
1) Aπλή, Τ100 και Special Edition. Mπες στo www.triumph.co.uk να δεις εικονες και specs

2) Όχι

3) Ναι (εξαρτάται τί εννοείς ταξίδι πάντα)

4) Υπάρχουν διαφοροι απο χαμηλους διακριτικους μεχρι παρμπρίζ (δε χρειάζονται κατα τη γνώμη μου)

5) Ετσι κι έτσι.. Ειναι χαμηλή και ευκολη σε μανουβρες αλλα ειναι βαρια και το γκαζακι για πρωτάρη το έχει.... Ασε που το "μπαμ" κοστίζει...


απο τιμες η καθε εκδοση???η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τις διαφορες καθε εκδοσης

tm2046
06/02/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από adonis7387
καλησπερα σε ολους,

ενας φιλος ενδιαφερεται για Bonneville κ μαλιστα με ρωτησε πληροφοριες καθως εδω κ λιγο καιρο ειμαι κατοχος tiger. ΜΗ εχοντας καμια ιδεα για την συγκεκριμενη μηχανη ουσιαστικα δεν του απαντησα τις περισσοτερες ερωτησεις, οποτε θα τις κανω εδω και καθε πληροφορια ειναι δεκτη. το παιδι θα την παρει καινουρια.

1)σε ποσες εκδοσεις βγαινει, ποια η τιμη σε καθεμια κ τι διαφορες εχουν??

2)abs δεν νομιζω να εχει, ε???

3)φανταζομαι οτι οποιος αγοραζει τετοια μηχανη δεν την θελει για την ταχυτητα αλλα νομιζω οτι οι επιδοσεις της ειναι ικανοποιητικες για ενα ταξιδι. Ισχυει?

4)μιας κ ειναι γυμνη υπαρχει κατι σαν ανεμοθωρακας να κοβει τον αερα σε ενα ταξιδι και αν υπαρχει κανει καλη δουλεια?

5) δεν εχει διπλωμα αρα θα ειναι η πρωτη του μηχανη! Ειναι ευκολη για πρωταρη? Φίλε μου γεια σου εγώ πήγα στην ηλιοφολ και έκανα τεστ τραιβ και έχω τις εξής εντυπώσεις α) η μηχανή σαν σύνολο είναι πανέμορφη αλλά β) έχει πολύ σκληρή σέλα που κουράζει εύκολα γ) είναι χαμηλή μηχανή δ) και τα φρένα, αν και είναι δυνατά ο πίσω τροχός μπλοκάρει εύκολα σε χαμηλές ταχύτητες ε) οι αναρτήσεις είναι σκληρές το νιώθεις στο σώμα σου τις ανωμαλίες του δρόμου ζ) η τιμή της είναι πολύ υψηλή με ζελατίνα ,πλαϊνές τσάντες , διπλό σταντ , και σχάρα από 8500€ βασική έκδοση πήγε στις 10500€ εγώ θα τα έδινα αν είχε καλύτερη ανάρτηση , φρένα αλλά δεν έχει!!! :nono: :mad:

tm2046
06/02/2010, 11:30
Φίλε μου γεια σου εγώ πήγα στην ηλιοφολ και έκανα τεστ τραιβ και έχω τις εξής εντυπώσεις α) η μηχανή σαν σύνολο είναι πανέμορφη αλλά β) έχει πολύ σκληρή σέλα που κουράζει εύκολα γ) είναι χαμηλή μηχανή δ) και τα φρένα, αν και είναι δυνατά ο πίσω τροχός μπλοκάρει εύκολα σε χαμηλές ταχύτητες ε) οι αναρτήσεις είναι σκληρές το νιώθεις στο σώμα σου τις ανωμαλίες του δρόμου ζ) η τιμή της είναι πολύ υψηλή με ζελατίνα ,πλαϊνές τσάντες , διπλό σταντ , και σχάρα από 8500€ βασική έκδοση πήγε στις 10500€ εγώ θα τα έδινα αν είχε καλύτερη ανάρτηση , φρένα αλλά δεν έχει!!! :nono: :nono:

RakiRacer
01/10/2010, 16:28
Το bonnie εινα ακρως ερωτευσημο φιλε...το εχει ενας φιλοσ και πηγε μονοσ Ελλαδα-Γαλλια και πισω και τωρα πηγε Ολλανδια.Εχει ξεκουραστη και αρχοντικη θεση και γκαζι φρενο , οσο χρειαζεται για τη δουλεια του(δεν ειναι supersport ή streetfigther).



:winka: :winka: :winka:

Tpap
01/10/2010, 16:52
Ρε νεκροθάφτη θα τα ανοίξεις όλα...??? :confused:




Πάρε να διαβάσεις για λίγο:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100057&perpage=15&highlight=love%20is%20in%20the&pagenumber=1

γιωργος ΧΧ
01/10/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε νεκροθάφτη θα τα ανοίξεις όλα...??? :confused:




Πάρε να διαβάσεις για λίγο:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=100057&perpage=15&highlight=love%20is%20in%20the&pagenumber=1 :bigcry: :bigcry: :bigcry: