PDA

View Full Version : Honda Cb175



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

lspiros
07/03/2014, 12:12
ωραια πραματα:beer:

bikas
07/03/2014, 19:36
Δυστυχώς κάπου εδώ η ανακατασκευη πέρνει άδοξο τέλος.

ξεκίνησε με το καπνο που σας είπα.
πήγα να τσεκάρω τις βαλβίδες και ο ένας κ΄΄υλινδρος με μια μανιβελιά πετάει ζωντανό το λάδι και δεν νομίζω πως είναι και πολύ φυσιολογικό.

τα μπουζί βραχυκυκλωμένα και αναγκάστηκα να αγοράσω νέα.

πήρε αμέσως μπροστά αλλά σε 3 λεπτά λειτουργίας είχαμε αυτό

311341

και όσο φυσιολογικό να είναι λίγος καπνος αυτό ξεπερνά τα όρια.



πλέον δεν έχω ούτε το κουράγιο ούτε την οικονομική δυνατότητα να ξαναπροσπαθήσω από την αρχή.ας είναι καλά τα μαστόρια όπου με έφτασαν 5 χρόνια μετά στο ίδιο σημείο που ξεκίνησα και φυσικά αρκετά ευρώ πιο άδεις τσέπες.επίσης να ναι καλά και το κράτος που εκπαιδεύει σώστους επαγγελματίες και αφού μπορούν αν φτιάξουν το παπάκι τους στην αυλή τους τους δίνει άδειες συνεργείου και τους βαφτίζει μηχανικούς.


υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται μονο στο ελατηριο λαδιού αν και ειναι καινουριο να μην εχει τοποθετηθεί σωστά?(ολά πρεπει να τα περιμένω απο αυτούς)
αν και εχει γίνει ρεκτιφιέ ο κυλινδρος.
υπάρχει περίπτωση να αλλάξω λάδια και να βελτιωθεί η κατάσταση καθώς αντι για 10-40 εχω βαλει 20-50 ημισυνθετικό όμως όπως οι προδιαγραφές της.
το παλέυω μέσα μου να μην την εγκαταλήψω αλλά με έχει κουράσει.......και περισσότερο ψυχολογικά.

Takata Dome
07/03/2014, 19:50
Το ξέρεις και εσύ,το ξέρουμε και οι υπόλοιποι: Αν δεν βρείς σωστό μάστορα με όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά,που να ξέρει τι κάνει (σπάνιο δυστυχώς) καλύτερα να το κάνεις μόνος σου,ή αν δεν το έχεις,να το αφήσεις έτσι.Δυστυχώς έτσι είναι,και το βλέπω παντού γύρω μου.

Προφανώς προέχουν άλλα πράγματα,οι μηχανές είναι χόμπυ.Άστο στην άκρη,μάζευε εργαλεία,χρήματα και γνώσεις,και κάποια στιγμή που θα θέλεις και θα μπορείς,πάρ'το απ'την αρχή. :beer:

Αν και κανονικά,έπρεπε να το πάς πίσω σε αυτούς που το έφτιαξαν,και να τους πείς να στο κάνουν να δουλεύει ρολόι.

supraman
07/03/2014, 20:12
Το ξέρεις και εσύ,το ξέρουμε και οι υπόλοιποι: Αν δεν βρείς σωστό μάστορα με όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά,που να ξέρει τι κάνει (σπάνιο δυστυχώς) καλύτερα να το κάνεις μόνος σου,ή αν δεν το έχεις,να το αφήσεις έτσι.Δυστυχώς έτσι είναι,και το βλέπω παντού γύρω μου.

Προφανώς προέχουν άλλα πράγματα,οι μηχανές είναι χόμπυ.Άστο στην άκρη,μάζευε εργαλεία,χρήματα και γνώσεις,και κάποια στιγμή που θα θέλεις και θα μπορείς,πάρ'το απ'την αρχή. :beer:

Αν και κανονικά,έπρεπε να το πάς πίσω σε αυτούς που το έφτιαξαν,και να τους πείς να στο κάνουν να δουλεύει ρολόι.

συμφωνω με τον φιλο μας !!!

giorgos.bmw
08/03/2014, 00:23
Είσαι μακριά για να σου προσφέρω βοήθεια, κρίμα ρε γμτ. :sick:

motomaniac
08/03/2014, 01:07
κοιτα με τοσο καπνο 2 ενδεχοεμνα εχεις. τσιμουζακι βαλβιδων η ελατηρια. και τα δυο ειανι φτηνα. μη σε παιρνει απο πατω. εδω καταφερες τα ηλεκτρικα ρε μπαγασα που ειναι πονοκεφαλος εδω θα κολλησεις???

Drake Ramore
08/03/2014, 01:10
Μην κολλάς, προχώρα! Θα τα καταφέρεις!:beer:

Dbnn
08/03/2014, 02:27
Δυστυχώς κάπου εδώ η ανακατασκευη πέρνει άδοξο τέλος.

ξεκίνησε με το καπνο που σας είπα.
πήγα να τσεκάρω τις βαλβίδες και ο ένας κ΄΄υλινδρος με μια μανιβελιά πετάει ζωντανό το λάδι και δεν νομίζω πως είναι και πολύ φυσιολογικό.

τα μπουζί βραχυκυκλωμένα και αναγκάστηκα να αγοράσω νέα.

πήρε αμέσως μπροστά αλλά σε 3 λεπτά λειτουργίας είχαμε αυτό

311341

και όσο φυσιολογικό να είναι λίγος καπνος αυτό ξεπερνά τα όρια.



πλέον δεν έχω ούτε το κουράγιο ούτε την οικονομική δυνατότητα να ξαναπροσπαθήσω από την αρχή.ας είναι καλά τα μαστόρια όπου με έφτασαν 5 χρόνια μετά στο ίδιο σημείο που ξεκίνησα και φυσικά αρκετά ευρώ πιο άδεις τσέπες.επίσης να ναι καλά και το κράτος που εκπαιδεύει σώστους επαγγελματίες και αφού μπορούν αν φτιάξουν το παπάκι τους στην αυλή τους τους δίνει άδειες συνεργείου και τους βαφτίζει μηχανικούς.


υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται μονο στο ελατηριο λαδιού αν και ειναι καινουριο να μην εχει τοποθετηθεί σωστά?(ολά πρεπει να τα περιμένω απο αυτούς)
αν και εχει γίνει ρεκτιφιέ ο κυλινδρος.
υπάρχει περίπτωση να αλλάξω λάδια και να βελτιωθεί η κατάσταση καθώς αντι για 10-40 εχω βαλει 20-50 ημισυνθετικό όμως όπως οι προδιαγραφές της.
το παλέυω μέσα μου να μην την εγκαταλήψω αλλά με έχει κουράσει.......και περισσότερο ψυχολογικά.

Τσιμούχες βαλβίδων, φλάτζες, τσιμουχάκι παροχής λαδιού στην κεφαλή απο τον κύλινδρο, ελατήριο φαγωμένο ή μη σωστά τοποθετημένο...
Είδα πως είχες βγάλει εκτός τους κυλίνδρους. Τα ελατήρια πατήσανε σωστά στην συναρμολόγηση ή μήπως σου άρπαξε κάποιο όπως πέρναγες τα πιστόνια στους κυλίνδρους?

Κοίτα, πολλές φορές έχω φτάσει σε σημείο να πετάξω κάτι (που δεν μου δουλεύει σωστά και με ταλαιπωρεί) στην φωτιά και απο πίσω να παίζει βρεχει φωτιά στην στράτα μου σαν τον Κούρκουλο....
Αλλά για το πείσμα και το γαμώτο δεν τα παρατάω.... Μην τα παρατάς, έχεις κάνει τόση δουλειά, κρίμα δεν είναι?

Υ.γ. κανείς δεν γεννήθηκε μάστορας, προσπάθησε αλλά σκέψου και πράξε σαν να μην είναι δικιά σου η μηχανή, έχει μεγάλη σημασία αυτό που σου λεω γιατί πιστεύω πως η λαχτάρα σου να την ξαναδείς στον δρόμο σε κάνει να κάνεις λάθη ;)

toyar
08/03/2014, 07:19
ο λιγος καπνος μπορει να ειναι μια λεπτομερεια που θελει ψαξιμο
ο πολυς καπνος μπορει να ειναι απλα ενα λαθος στη συναρμολογηση που θα φανει αμεσως
εχεις να κοιταξεις μονο τσιμουχακια βαλβιδων και ελατηρια πιστονιου (τα οποια θυμιζω τοποθετουνται με γωνια μεταξυ τους)
μη σε παιρνει απο κατω εχεις κανει πολλα και θα κανεις κι αλλα
μονο βγαλε απο την εξισωση τους μαστορους:)

bikas
08/03/2014, 08:34
ελατηρια πιστονιου (τα οποια θυμιζω τοποθετουνται με γωνια μεταξυ τους)
)

120 μοιρες το ενα απο το άλλο.
φαντασου οτι στο συνεργειο ουτε αυτο δεν εκαναν.

δεν ξερω απο τη μια δεν θελω να την παρατησω αλλά ααπό την άλλη...

soter3gm
08/03/2014, 09:19
120 μοιρες το ενα απο το άλλο.
φαντασου οτι στο συνεργειο ουτε αυτο δεν εκαναν.

δεν ξερω απο τη μια δεν θελω να την παρατησω αλλά ααπό την άλλη...

Κάνε μια καλή ακόμα φίλε μου λύσε το άλλη μια φορά και κοίτα πάλι αυτά που είπαν οι από πάνω, τόσα έχεις κάνει κάνε κάτι ακόμα, αμαρτία είναι να πάει καλιά του το μηχανάκι και είναι τόσο ωραίο :a07:

virus
08/03/2014, 10:03
δεν ξερω απο τη μια δεν θελω να την παρατησω ....

ενταξει τωρα ησυχασα :)

bikas
08/03/2014, 11:09
ξερετε γιατι στεναχωριόμουν να την ξαναλύσω
για αυτά

311373

ενταξει βγήκε γρήγορα κι εύκολα
σε 1 ωρα αλλά
311374


να και η κεφαλή
311375

αλλά για να δω τις βαλβίδες και ελατήρια και το τσιμουχάκι θέλω εξωλκέα ή πρέσα
ειδικό για βαλβίδες που δεν έχω

bikas
08/03/2014, 11:11
τα πιστόνια πάνω έχουν αρκετό λάδι

311376

311377


οι κλύλινδροι φαίνονται σε καλή κατάσταση και λαδωμένοι

311378

bikas
08/03/2014, 11:13
και τα ελατήρια τουλάχιστο το Τ το είχαν βαλει κατα πάνω
δεν φαινονται τσαλακωμένα.

311379

τώρα όμως τι κάνουμε?σταυρωνουμε τα χέρια ή παμε για καινουρια ελατήρια?
με τις βαλβίδες τι κάνω αν το πρ΄'οβλημα είναι διπλό?

bikas
08/03/2014, 11:16
μην βιαστήτε να πειτε ότι είμα τραβατε με κι ας κλαιω,αλλά γνωρίζω μεχρι που οι γνωσεις μου και οι ικανότητες φτάνουν.
έκανα μια τελευταία προσπάθεια γιατί είχα σκοπό στο γάμο μου να πάω με αυτήν αλλά......δεν με πέρνει και για πολλά ακόμη μιας και έχοω ξεφυγει....

Pardalotzatziki
08/03/2014, 11:20
Καθε εμποδιο για καλο...θα μαθεις και κατι καινουριο...

Μην την παρατας. Αν δεν μπορεις τωρα, θα την φτιαξεις αργοτερα. Μερακι ειναι αυτο.
Πολλοι θα θελαμε να ειμαστε στη θεση σου και ας εβγαζε και περισσοτερο καπνο.

Προχωρα....:beer:

bikas
08/03/2014, 11:23
μια παρατηρηση κοιταζωντας στο νετ για ελατήρια βλέπω ότι του λαδιού είναι σαν τα άλλα αλλά διπλό.αυτό όμωε που μου έβαλαν εμένα ειναι κατσαρό.παιζει ρόλο?

soter3gm
08/03/2014, 11:28
και τα ελατήρια τουλάχιστο το Τ το είχαν βαλει κατα πάνω
δεν φαινονται τσαλακωμένα.

311379

τώρα όμως τι κάνουμε?σταυρωνουμε τα χέρια ή παμε για καινουρια ελατήρια?
με τις βαλβίδες τι κάνω αν το πρ΄'οβλημα είναι διπλό?

Καθάρισε τη κεφαλή βάλε οινόπνευμα στης βαλβίδες να δεις αν χάνουν δες τα τσιμουχάκια αν είναι εντάξει και δες τα ελατήρια αν είναι όχι στη θέση τους (συμπίεσης ξύστρα λαδιού) αλά αν είναι τα πάνω κάτω το ΚΑΘΕ ελατήριο στο τέλος δες αν έχει οβάλ ο ίδιος ο κύλινδρος (με μικρόμετρο)

μια παρατηρηση κοιταζωντας στο νετ για ελατήρια βλέπω ότι του λαδιού είναι σαν τα άλλα αλλά διπλό.αυτό όμωε που μου έβαλαν εμένα ειναι κατσαρό.παιζει ρόλο?

του λαδιού από ότι ξέρω είναι το εξ σπαντερ με δύο λεπτά πάνω κάτω σε εσένα δεν βλέπω κανένα !!!

sapila racing
08/03/2014, 12:37
και τα ελατήρια τουλάχιστο το Τ το είχαν βαλει κατα πάνω
δεν φαινονται τσαλακωμένα.



τώρα όμως τι κάνουμε?σταυρωνουμε τα χέρια ή παμε για καινουρια ελατήρια?
με τις βαλβίδες τι κάνω αν το πρ΄'οβλημα είναι διπλό?

Για να κρίνεις αν χρειάζεται ελατήρια η κάτι άλλο θέλει μέτρημα, δεν γίνεται με το μάτι. Το ίδιο ισχύει και με τους κυλίνδρους, μπορεί να φαίνονται τζάμι στο μάτι αλλά να εχουν ξεχειλώσει.
Τα ελατήρια λαδιού είναι όπως φαίνονται στην φωτό, είναι δύο ελατήρια ενα πανω κι ενα κάτω κι ένα σπειρωτό στη μέση.

Για τις βαλβίδες μπορείς να φτιάξει σχετικά εύκολα αυτοσχέδια πρέσσα.
Δες και αλλο απλό κόλπο εδω:
https://www.youtube.com/watch?v=es6raocApZQ&feature=player_detailpage#t=177

KostasV2
08/03/2014, 13:04
του λαδιού από ότι ξέρω είναι το εξπαντερ με δύο λεπτά πάνω κάτω σε εσένα δεν βλέπω κανένα !!!
Αυτό! Αν βλέπω καλά, σου λείπουν τα δυο κωνικά στο ελατήριο του λαδιού. Αν είναι έτσι, λογικό να ντουμανιάζει...

(Μακάρι να έιναι έτσι. Με ένα καινούριο σετάκι καθαρίζεις...)

Edit: Δες πως είναι το σετ: http://www.ebay.com/itm/Honda-CB175-CA175-PISTON-RING-SIZE-STD-13011-439-004-R-/260816040251?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3cb9d8f13b&vxp=mtr

Da.Vintage
08/03/2014, 13:14
Για να κρίνεις αν χρειάζεται ελατήρια η κάτι άλλο θέλει μέτρημα, δεν γίνεται με το μάτι. Το ίδιο ισχύει και με τους κυλίνδρους, μπορεί να φαίνονται τζάμι στο μάτι αλλά να εχουν ξεχειλώσει.
Τα ελατήρια λαδιού είναι όπως φαίνονται στην φωτό, είναι δύο ελατήρια ενα πανω κι ενα κάτω κι ένα σπειρωτό στη μέση.

Για τις βαλβίδες μπορείς να φτιάξει σχετικά εύκολα αυτοσχέδια πρέσσα.
Δες και αλλο απλό κόλπο εδω:
https://www.youtube.com/watch?v=es6raocApZQ&feature=player_detailpage#t=177


Ωραίος ο Άρης καλά τα λέει

virus
08/03/2014, 13:21
εγω βλεπω στην φωτο οτι εχει τα μικρα ελατηρια του λαδιου. ενα πανω ενα κατω και στην μεση το κατσαρο.

bikas
08/03/2014, 14:52
τελικά είναι 2 τύποι ελατηρίων λαδιού.εδω εχω μάλλον και τους 2 αλλά σε φωτό στ μανουαλ εχει μονο το διπλό.δεν ξερω επίσης βλεπω πωε το κενό των 2 παραπάνω είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με αυτό που έχει του λαδιού που φαίνεται να ταιριάζει καλύτερα στο πιστόνι.
311418

311419

bikas
08/03/2014, 14:54
τώρα όσο αφορά τις βαλβίδες αν και βλεπω ότι έχουν επικαθήσεις από πίσω δεν νομίζω ότι μπορώ να τις αλλάξω καθώς θα πρέπει να βγάλω και τα κοκκοράκια και γενικά να την λύσω όλη

311420

311421

Dbnn
08/03/2014, 15:06
Πάρε ενα 17 γερμανοπολύγωνο. Σφίνωσέ το κάπου να πατάει το 17άρι πάνω στο κοκοράκι και η άλλη πλευρά να είναι σφίνα κάπου αντίθετα πάνω στην κεφαλή. Πρέσσαρε και θα δεις τις ασφάλειες της βαλβίδας, πιάνεις τις ασφάλειες με ενα μιτοτσίμπιδο και βουαλά!

Δεν χρειάζεσαι εξωλκέα, και εγώ έτσι τις έβγαλα.
Απλά φαντάσου οτι η πένσα είναι 17άρι κλειδί
311422


Με τον ίδιο τρόπο τις ξαναβάζεις στην θέση τους.

zami
08/03/2014, 17:08
Προχώρα φιλε μου,ειμαστε μαζι σου, μην το παρατησεις!ειναι αμαρτία , εχεις ριξει τρελη δουλεια...

bikas
08/03/2014, 18:14
Πάρε ενα 17 γερμανοπολύγωνο. Σφίνωσέ το κάπου να πατάει το 17άρι πάνω στο κοκοράκι και η άλλη πλευρά να είναι σφίνα κάπου αντίθετα πάνω στην κεφαλή. Πρέσσαρε και θα δεις τις ασφάλειες της βαλβίδας, πιάνεις τις ασφάλειες με ενα μιτοτσίμπιδο και βουαλά!

Δεν χρειάζεσαι εξωλκέα, και εγώ έτσι τις έβγαλα.
Απλά φαντάσου οτι η πένσα είναι 17άρι κλειδί

Με τον ίδιο τρόπο τις ξαναβάζεις στην θέση τους.
δεν γίνεται ρε φ'ίλε στη δικιά μου γιατι ότι και να κάνω όπως και να το βάλω το κοκκοράκι πατάει την ασφάλεια.

311425

bikas
08/03/2014, 18:21
γύρισα την κεφαλήγ και έβαλα καθαριστικό βαλβίδων και στις 2 για να δω αν έχει διαρροή όταν είναικλειστές.
ολα οκ.
από περιέργεια έκανα και ανάποδα από πισω προς τα μέσα και περισσότερο για καθαρισμό ,επίσης δεν έχω διαρροή.

311426


μετά αφού έχω και spare 1 ζευγάρι πιστόνια τα δοκίμασα στον κύλινδρο για να δω αν καπου αφήνει ανομοιομορφία.

δεν μπορώ ότι με το μάτι είδα εμφανή διαφορά όυτε στην κίνηση του πιστονιού στον κύλιδρο,παέι εφαρμοστά προς το λίγο ελευθερο,πάντως δεν ζορίζει ούτε κολυμπάει όλα αυτά χωρίς τα ελατήρια .

311427

311428

bikas
08/03/2014, 18:23
να ενας λόγος που στεναχωριέμαι και μόνο που την βλέπω..

την είχα έτοιμη τζι τζι για κυκλοφορία

311429

giorgos.bmw
08/03/2014, 18:53
γύρισα την κεφαλήγ και έβαλα καθαριστικό βαλβίδων και στις 2 για να δω αν έχει διαρροή όταν είναικλειστές.
ολα οκ.
από περιέργεια έκανα και ανάποδα από πισω προς τα μέσα και περισσότερο για καθαρισμό ,επίσης δεν έχω διαρροή.

311426


μετά αφού έχω και spare 1 ζευγάρι πιστόνια τα δοκίμασα στον κύλινδρο για να δω αν καπου αφήνει ανομοιομορφία.

δεν μπορώ ότι με το μάτι είδα εμφανή διαφορά όυτε στην κίνηση του πιστονιού στον κύλιδρο,παέι εφαρμοστά προς το λίγο ελευθερο,πάντως δεν ζορίζει ούτε κολυμπάει όλα αυτά χωρίς τα ελατήρια .

311427

311428

Θα πάρεις ένα ελατήριο και θα το Βάλης προσεκτικά μέσα στον κύλινδρο, πρώτα στο άνω νεκρό σημείο, στο κενό που θα δεις θα Βάλης ενδιάμεσα το φίλερ. Ανάλογα με το νούμερο που θα χωρέσει να περάσει στο κενό θα συμβουλευτής το manual για να δεις την φθορά του κυλίνδρου. Αυτό θα το επαναλάβεις στο μέσο του κυλίνδρου και στο κάτω νεκρό σημείο. Έτσι θα διαπίστωσης μόνο σου αν θέλει ρεκτιφιέ ή όχι.

virus
08/03/2014, 19:01
δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138452&page=4) για την εξαγωγη βαλβιδων ποστ 52. καλυτερα το εξηγει μια φωτο. αφοβα το σφυρι ε;

Dbnn
08/03/2014, 19:58
δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138452&page=4) για την εξαγωγη βαλβιδων ποστ 52. καλυτερα το εξηγει μια φωτο. αφοβα το σφυρι ε;

Μετά πως θα μπούν πίσω οι ασφάλειες??

bikas
08/03/2014, 20:21
Γιώργο σε αυτό αναφέρεσαι μαλλον

311473


αυτό με τα ελατήρια το βρίσκω κι εδώ αλλά και στο μανουλ το haynes το οποιο δείχνει πεντακάθαρα ότι χρησιμοποιεί το αυλακωτο κι όχι το κατσαρο.

311474

toyar
08/03/2014, 20:21
εφοσον ψαχνεις για διαρροη λαδιου μην κοιτας στεγανοτητα βαλβιδων
εκει δεν περναει λαδι
για να τσεκαρεις τσιμουχακια αντι να τα βγαλεις ανοιξε τη βαλβιδα με τον εκκεντροφορο και προσπαθησε να δεις αν υπαρχει λαδι στο καλαμι της και στον οδηγο
μαλλον ομως το προβλημα σου ειναι στο ελατηριο λαδιου
τοποθετησε τα σωστα και ριξε βενζινουλα στον κυλινδρο να δεις αν περναει
η αναπνοη του καρτερ ειναι ενταξει;

giorgos.bmw
08/03/2014, 20:30
Γιώργο σε αυτό αναφέρεσαι μαλλον

311473


αυτό με τα ελατήρια το βρίσκω κι εδώ αλλά και στο μανουλ το haynes το οποιο δείχνει πεντακάθαρα ότι χρησιμοποιεί το αυλακωτο κι όχι το κατσαρο.

311474


Ναι σε αυτό αναφέρομαι. Βάλε ένα από τα άλλα ελατήρια όχι του λαδιού για να μετρήσεις των κύλινδρο.

virus
08/03/2014, 20:35
Μετά πως θα μπούν πίσω οι ασφάλειες??



μονο με το ειδικο εργαλειο που πρεσαρει τα ελατηρια. ευκολα παντως φτιαχνεις μονος σου ενα. δεν εχω φωτο τωρα ;)

bikas
09/03/2014, 08:02
ύστερα και απο τη συνομιλία με τον γνωστό Χρήστο προσανατολίζομαι σε νέα ελατήρια ίδιου τύπου με το διπλό κι όχι το τριπλοκατσαρο.
αναμένατε στο ακουστικό σας.

notakos600
09/03/2014, 08:38
μονο με το ειδικο εργαλειο που πρεσαρει τα ελατηρια. ευκολα παντως φτιαχνεις μονος σου ενα. δεν εχω φωτο τωρα ;)

Κάπως έτσι μοιάζει, το φτιάχνεις και μόνος σου.

311487

virus
09/03/2014, 09:21
για των βαλβιδων λεμε νοτακο ;)

notakos600
09/03/2014, 09:28
για των βαλβιδων λεμε νοτακο ;)

Εντάξει τώρα;;)

311488

nitso
09/03/2014, 10:34
εγώ με αυτό έκανα τη δουλειά μου στο ZZR

311494

soter3gm
09/03/2014, 11:52
Ούτε εργαλείο δεν χρειάζεται για της βαλβίδες μπουζόκλειδο τακάκι στη βαλβίδα και μία καλή με το σφυρί στη ροδέλα που κρατάει της σφήνες και βουαλά η βαλβίδα ελεύθερη. το ίδιο και στο ανάποδο μπαίνουν μόνες τους η σφήνες .
Απλά χρειάζεται εξάσκηση ...προπόνατο προπόνατο :p

Dbnn
09/03/2014, 23:57
Εντάξει τώρα;;)

311488

το θέλω!!!!!!

Da.Vintage
10/03/2014, 08:23
πολύ πατέντα...ρε παιδάκι μου και όλοι πρόθυμοι! :lol:

bikas
10/03/2014, 19:05
πάιδες μ@λακία χοντρη μυρίζομαι.

έβαλα πσιτόνι και ελατήριο στον κυλινδρο για να το μετρήσω με το φίλλερ

αποτέλεσμα


μεταξύ πισ΄τονι και κυλινδρο μετα ίσα που περνάει το 0,02 ιντσες ενώ οταν βρίσκει το ελατήριο δεν περνάει καν.και τα ορια όπως λέεο παραπάνω είναι 0,0059


νομίζω πως είναι σφικτό πολύ.
λέτε να πάω σε πιστόνι 0,75 αφού τώρα ειμαστε στο 1 και πάλι....

virus
10/03/2014, 19:26
παρε τα πραματακια σου ανα χειρας και πηγαινε σε ενα οποιοδηποτε ρεκτιφιε. στο χερι κυλινδρο πιστονια κεφαλη. εκει θα σου πουν οτι θες. παρε και το μανιουαλ μαζι σου. θα κατατοπιστεις παρα πολυ.

ΕΣΥ θα πας το τονιζω. και θα μιλησεις εσυ με το ρεκτιφιε. εξ αποστασεως ειναι δυσκολο να εξηγηθει το θεμα.

:beer:

giorgos.bmw
10/03/2014, 19:44
πάιδες μ@λακία χοντρη μυρίζομαι.

έβαλα πσιτόνι και ελατήριο στον κυλινδρο για να το μετρήσω με το φίλλερ

αποτέλεσμα


μεταξύ πισ΄τονι και κυλινδρο μετα ίσα που περνάει το 0,02 ιντσες ενώ οταν βρίσκει το ελατήριο δεν περνάει καν.και τα ορια όπως λέεο παραπάνω είναι 0,0059


νομίζω πως είναι σφικτό πολύ.
λέτε να πάω σε πιστόνι 0,75 αφού τώρα ειμαστε στο 1 και πάλι....
Σκέτο το ελατήριο χωρίς το πιστόνι για να πάρεις την μέτρηση του κενού στο σημείο που είναι κομμένο το ελατήριο.

bikas
10/03/2014, 20:22
ααα οκ γιώργο , δηλδη στην ουσλια να μετρήσω την εγκοπή . οκ θα το κανω κι αυτο αυριο.

και να υποθέσω όχι απαραίτητα του λαδιού.

giorgos.bmw
10/03/2014, 20:37
ααα οκ γιώργο , δηλδη στην ουσλια να μετρήσω την εγκοπή . οκ θα το κανω κι αυτο αυριο.

και να υποθέσω όχι απαραίτητα του λαδιού.
Όχι του λαδιού.

bikas
10/03/2014, 20:49
οκ
αλλά το τριπλο ειναι λίγο δύσκολο.τεσπα θα τα βαλω ενα ενα και μετά θα μετρησω το διπλό.ετσι για ιδέα.

giorgos.bmw
10/03/2014, 21:19
οκ
αλλά το τριπλο ειναι λίγο δύσκολο.τεσπα θα τα βαλω ενα ενα και μετά θα μετρησω το διπλό.ετσι για ιδέα.
Συγνώμη ίσιος δεν το εξήγησα σωστά. Δεν χρειάζεται να βάλεις ένα – ένα όλα τα ελατήρια. Θα βάλεις μόνο ένα, το πρώτο (της συμπίεσης). Με αυτό τον τρόπο μετράς την φθορά του κυλίνδρου όχι των ελατηρίων.

bikas
11/03/2014, 13:56
λοιπόν έβαλα το διπλό το οποίο δεν ήταν τοποθετημένο το είχα εγώ spare
και μου αφήνει 0,15χιλ

έβαλα κι αυτό που ήταν τοποθετημένο και έφηνε μεγαλυερο κενό τουλάχιστο 0,2 αλλά μερικά φύλλα από το φιλερ δεν φαινεται το νουμερο γι αυτό λεω πάνω απο

υπάρχει και η διαφορά ότι το διπλό ελατήριο είναι πιο πλατύ ενώ το τριπλό που ειχε είναι τα 3/4 του τριπλού.

αναμένω γνώμες μέχρι να ερθουν τα νεα ελατήρια για την δοκιμή.από εκει και πέρα βλέπουμε.

bikas
22/03/2014, 15:42
σήμερα παρέλαβα τα ελατήρια καιαμέσως ειδοπιήθηκε ο blueword και πεοστρεξε σε βοήθεια.

όλα πήγαιναν καλά μέχρι που φτάσαμε στο αλυσιδάκι χρονισμού.
εν δοντι θέλουμε για να κλεισει και δεν ερχεται η γαμ......

τώρα το διαλύσαμε κομματια σωματικά και ψυχολογικα

υπάρχει ευκολος τρόπος?

bikas
24/03/2014, 19:19
λοιπόν όλα καλά και σλήμερα καταφεραμε με τον Blueworld και βαλαμε αλυσιδακι και ρυθμιση κινητήρα.

αύριο βάζουμε κινητήρα πάνω και ελπίζω λόγω και της Ημέρας όλα να πανε καλά.

KostasV2
24/03/2014, 19:22
Με το καλό! :)

sv9cvk
24/03/2014, 20:48
Άντε καλή συνέχεια.....

bikas
24/03/2014, 21:00
τουλάχιστον τώρα ανοιγο κλεινω το μοτερ για πλάκα....

ελπίζω να διορθωθει και το θεμα με το ντουμάνι όμως.......

αυριο τα νεότερα

bikas
25/03/2014, 16:35
δοκιμή ν.2

δεν πήγαν ακριβως όπως το περίμενα.
μάλλον εχω θεμα χρονισμού αν και πίστευα ότι το είχα ρυθμίσει καλύτερα από την προηγούμενη φορά.

μου κάνει κανει κροτους και κατι σαν λόξυγγα .
επίσης ο ένας κύλινδρος είναι πολύ πιο ζεστός από το άλλον.

από θέμα λαδιού έχω πάλι καπνό αλλά λιγότερο.τώρα β'εβαια θέλει και λίγο δούλεμα για αν στρώσει (όπου και ελπίζω.)
πάντως αν και μου εσβησε 3-4 φορες (χαμηλό ρελαντί) πήρε μπαμ αμέσως και υποθέτω ότι έίμαι καλύτερα απόι πριν.

Takata Dome
25/03/2014, 16:42
Απο τροφοδοσία είσαι σίγουρα οκ; Πιο ζεστός κύλινδρος συνήθως υποδηλώνει πιο φτωχό μείγμα.

bikas
25/03/2014, 19:41
ξανα τσεκ
ξανα μπρος
τώρα δεν μου δουλευει καλά ο ενας κύλινδρος και αυτό γιατι ε΄χει θεμα η πίπα.αυτός λοιπον εχει και λίγο καπνο.

ο άλλος που δουλεψε λίγο παραπάνω δεν έχει την καπνιλα που ειχε πριν

επειδή άλλαξα και ντιζα γκαζιου θα κανω ένα τσεκ και στα καρμπς μήπως δεν ειναι καλα΄συγχρονισμένα.

αυτά για απόψε.

bikas
26/03/2014, 15:01
και βιντεο.μεχρι το 1 λεπτο.πο κει και περα ξεχασα το βιντεο.

γενικά δεν δουλευει γλυκά κανει σκαμπανεβασματα (στο βιντεο δεν παιζω με το γκαζι το κανει μονη της)

help



https://www.youtube.com/watch?v=dPXUpb_rIeQ


παντως καπνιλα σε σχεση με πριν καμμια σχεση.αρα τα ελατηρια έπαιζαν κι αυτα το ρολο τους.

soter3gm
26/03/2014, 15:47
και βιντεο.μεχρι το 1 λεπτο.πο κει και περα ξεχασα το βιντεο.

γενικά δεν δουλευει γλυκά κανει σκαμπανεβασματα (στο βιντεο δεν παιζω με το γκαζι το κανει μονη της)

help



https://www.youtube.com/watch?v=dPXUpb_rIeQ


παντως καπνιλα σε σχεση με πριν καμμια σχεση.αρα τα ελατηρια έπαιζαν κι αυτα το ρολο τους.

Ωραίο το βίντεο μια χαρά δεν το είδαμε :-p

bikas
26/03/2014, 16:36
οχι ρε παιζει,απλά μετα το 1 λεπττο το αφαιρεσα γιατί μονο η μουσικη ακουγοταν.

zannisvel
26/03/2014, 16:42
this video is private

Νομιζω πρεπει να το κανεις public.

:beer:

bikas
26/03/2014, 16:48
ναι εμενα μου το εμφανιζε λόγω οτι ήμουν logged in το έκανα Public ο θεος και η ψυχη του.

notakos600
26/03/2014, 17:11
Έλεγξε ξανά τον χρονισμό σε εκκεντροφόρο-βαλβίδες και της ανάφλεξης.

bikas
26/03/2014, 17:21
εκκεντροφορος βαλβιδες νοτη έχει γίνει χρονισμος μπαμ.

αναφλεξη ίσως γιατι οι πλατινα θέλει λίγο δουλεια αν και νόμιζα ότι την έκανα σωστα θα ξανακοιτάξω

notakos600
26/03/2014, 17:26
Κώστα, οι πλατίνες είναι πολύ άτιμο πράγμα, εκεί που νομίζεις πως τις έχεις ρυθμίσει τζετ αρχίζουν τα τρελλά τους.
Παρεπιπτόντως ονειρικό το μοτοράκι σου και θα την βρεις την άκρη.
Ακριβώς το ίδιο είχε ο συγγραφέας του ''Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσυκλέτας'', γύρισε τη μισή Αμερική δικάβαλος με τον γιόκα του.

giorgos.bmw
26/03/2014, 19:41
Να πω μια μ@λ@κι@ μήπως έχεις Βάλη τα πιστόνια ανάποδα.

notakos600
26/03/2014, 19:46
Να πω μια μ@λ@κι@ μήπως έχεις Βάλη τα πιστόνια ανάποδα.

Εισαγωγή-εξαγωγή εννοείς;
Χοντρό το κόβω...
Κώσταααα:lol:

bikas
26/03/2014, 20:22
οχι δεν ειναι μαλακιά αλλά
όχι το χα τσεκαρει in προς εισγωγη

bikas
27/03/2014, 18:11
αφιερωμένο σε όλους όσους μου έλεγαν ότι η μηχανη είναι εντάξει

την έφτιαξες είναι κομπλέ

312980

λίγο πιο καλά

312981

ή διαφορετικά όταν ο Θεός σε κοιτάει , χαμογελάει σου κλεινει το μάατι και σου λέει

θα φτύσεις αίμα (ή θα σε γ@...... μέχρι να πατήσεις μαύρο χιόνι.)γενικά η γκαντεμιά είναι το φόρτε μου αν και στους άλλους φέρνω τύχη.

bikas
27/03/2014, 18:17
αυτή πρεπει να ταν η πεταλούδα
και τώρα π΄ρεπει να ξανακατεβάσω μοτερ,να ανοίξω καφαλή και αν είμαι τυχερος και το βρω κάπου εκεί,διαφορετικά πρέπει να κοιτάξω παντου.
δηλαδη..........

και φυσικά να βρω και να αγοράσω ένα τετοιο καρμπυρατερ (πολλά $$$$$ ή ευρώ )
καμμιά ιδέα?

supraman
27/03/2014, 18:21
αυτή πρεπει να ταν η πεταλούδα
και τώρα π΄ρεπει να ξανακατεβάσω μοτερ,να ανοίξω καφαλή και αν είμαι τυχερος και το βρω κάπου εκεί,διαφορετικά πρέπει να κοιτάξω παντου.
δηλαδη..........

και φυσικά να βρω και να αγοράσω ένα τετοιο καρμπυρατερ (πολλά $$$$$ ή ευρώ )

αυτο που ειναι σπασμενο τι ειναι?

bikas
27/03/2014, 18:22
απο την πλευρα του φίλτρου

supraman
27/03/2014, 18:30
απο την πλευρα του φίλτρου

ποσα μμ ειναι το καρμπιλατερ?

bikas
27/03/2014, 18:59
ήταν αυτό
312984

κι εκεί που σέ έχει πάρει από κάτω και είσαι έτοιμος να αρχίσεις τα κλωτσιδια στη μηχανή
κοιτάς ψηλά και κατεβαίνει η λογική απεσταλμένη από τον Κύριο σαν να σου λέει πλάκα σου κάνω ρε
και κοιτά μεσα προς τιην βαλβιδα

και βλέπεις
312985

και μετά ψαρεμα

312986

KostasV2
27/03/2014, 19:02
Μη μασάς, θα το φτιάξεις ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

bikas
27/03/2014, 19:03
να το αποτελεσμα

312987

312988

312989

τουλάχιστον γλιτώσαμε το άνοιγμα.

να δοκιμάσω κολληση με κόλλα weld permatex?αλουμίνιο είναι θα αντέξει το ρουφηγμα?

παρακαλούνται να συμμετάσχουν και οι ειδικοί του είδους....

virus
27/03/2014, 19:16
αυτο ειναι η πεταλουδα του τσοκ. αμα η μηχανη ειναι καλορυθμισμενη και παιρνει τσακμακι μπροστα δεν θα σου χρειαστει το τσοκ. για την ωρα μπορεις να βαλεις το καρμπ απανω και να τελειωσεις τις ρυθμισεις σου και την μοτο συνολικα. κι οταν με το καιρο ηρεμησεις θα βρεις ενα καρμπ μεταχειρω να το τσιμπησεις. μονο βγαλε την βιδα που κρατουσε το συρταρακι μην παει κι αυτη μεσα στις βαλβιδες.

οσο ασχολεισε βρισκεις τις λαλακιες και γελας ΕΣΥ στον θεο :)

bikas
27/03/2014, 19:26
virus μου ανεβαζε στροφες στα κοκκινα και δεν μπορούσα να ρίξω στροφες με τις βίδες του ρελαντι και γι αυτό κοιταξα τα καρμπ.

υποθέτω ότι δεν θα μπορέσω να ρυθμίσω το ρελαντί χωρίς αυτό.

supraman
27/03/2014, 19:31
virus μου ανεβαζε στροφες στα κοκκινα και δεν μπορούσα να ρίξω στροφες με τις βίδες του ρελαντι και γι αυτό κοιταξα τα καρμπ.

υποθέτω ότι δεν θα μπορέσω να ρυθμίσω το ρελαντί χωρίς αυτό.

δεν νομιζω να παιζει σχεση αυτο αν δεν κανω λαθος
αν κανω διορθωστεμαι

motomaniac
27/03/2014, 19:32
virus μου ανεβαζε στροφες στα κοκκινα και δεν μπορούσα να ρίξω στροφες με τις βίδες του ρελαντι και γι αυτό κοιταξα τα καρμπ.

υποθέτω ότι δεν θα μπορέσω να ρυθμίσω το ρελαντί χωρίς αυτό.

μπορεις.

bikas
27/03/2014, 19:35
ok παω πάσω και δοκιμή αύριο.για να επιμενετε κατι ξερετε.

virus
27/03/2014, 19:58
μπορεις να τελειωσεις κανονικα χωρις το παπαρακι. ειναι μονο για το τσοκ. τωρα θα φανει η μαγκια σου να την καλορυθμισεις να παιρνει μπρος χωρις τσοκ ;)

supraman
27/03/2014, 20:07
να ρωτησω τωρα εγω αυτα τα μηχανακια δηλαδη δεν περνουν χωρις το τσοκ μπροστα?
γτ εχω δει πολλους που δεν τα χρησιμοποιουν καν ? χαζη ερωτηση το ξερω

Gi_4ce
27/03/2014, 20:42
Εγω στο ντελιβεράδικο δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ τσοκ. Μου έχει σπάσει.

Μια φορά δεν επαιρνε μπρος και αυτό ήταν πέρυσι με τα χιόνια.

chri_s_tos
27/03/2014, 22:33
tha ta katafereis re mi masas..........

Babis@
28/03/2014, 08:01
κι αν δε παιρνει μπρος χωρίς τσοκ, δευτέρα στο κιβώτιο και κατηφόρα.. χα:D

bikas
29/03/2014, 19:15
σήμερα πραγματοποιήθηκε και η πρωτη βόλτα.

πραγματικα ήταν μαγευτική αν και το ενα καρπυρατερ μου έκανε κατι θεματάκια (αυτο με την σπασμενη πεταλούδα)
κανει σαν να μην ανταποκρινεται στη ρυθμιση του ρελαντι με αποτέλεσμα να έχανε δυναμη και να ξαναπερνε σαν να μην τροφοδοτει καλά.

επειδή το doctor carb δεν υπαρχει περιπτωση να το βρω μπορω να βάλω κατι άλλο?
πάντως ο κινητήρας δείχνει να κελαήδάει και συμπεριφέρεται πολύ καλά.

virus
29/03/2014, 19:26
οχι δεν μπορεις να βαλεις αλλο. μονο δυο ιδια.

ξαναλεω δεν παιζει ρολο η σπασμενη πεταλουδα. ισως να εχει καποιο λαθακι.

παιζει κι ο συγχρονισμος να ξερεις. αν κι ειναι το πιο πιθανο αυτο (ο συγχρονισμος) εφοσον λες οτι κελαιδαει συνολικα το μοτερ.

αλιως ξαναλυσιμο και τσεκαρισμα φλοτερ σταθμες ζιγκλερ βελονες πρεπει να ειναι και στα δυο καρμπ ολα το ιδιο.

καλη υπομονη :)

PetranGR
29/03/2014, 20:22
δεν μας δίνεις καμία φώτο πως είναι σήμερα τώρα που μιλάμε;;;;

bikas
29/03/2014, 20:26
οχι δεν μπορεις να βαλεις αλλο. μονο δυο ιδια.



εννοούσα απο χημικό που να καθαρίζει αν μπορω να βάλω κατι άλλο ο συγχρονισμος είναι αρκετα καλός καθως στην αρχη λειτουργει άψογα,στην πορεία μου τα χαλάει και επειδή βλεπω ότι δεν ρυθμίχει η βίδα το ρελαντι πιστευω ότι κάπου κατι παίζει ίσβς βούλωμα..

catmaster
30/03/2014, 15:09
εννοούσα απο χημικό που να καθαρίζει αν μπορω να βάλω κατι άλλο ο συγχρονισμος είναι αρκετα καλός καθως στην αρχη λειτουργει άψογα,στην πορεία μου τα χαλάει και επειδή βλεπω ότι δεν ρυθμίχει η βίδα το ρελαντι πιστευω ότι κάπου κατι παίζει ίσβς βούλωμα..

μες στην ατυχία σου σκέψου ότι είσαι τυχερός που δεν πιάστηκε σε καμιά πιανόλα το σπασμένο κομμάτι να κάνει ζημιά

το κομμάτι δύσκολο το βλέπω (έως αδύνατο) να ανασυγκολληθεί και να δουλέψει σωστά και ασχέτως τι λένε τα παιδιά (δεν αμφισβητώ τις γνώσεις - απόψεις κανενός) εγώ θεωρώ ότι παίζει ρόλο

νομίζω φοράς 20mm Keihin (το δεξί η το αριστερό είναι με ζημιά ; ) μπορεί και να έχω - θα ψάξω από αύριο και θα στο στείλω

το μηχανάκι όταν βγαίνει στο δρόμο τι ακριβώς κάνει ;; ανεβάζει ρελαντί μόνο του ;; στο άνοιγμα γκάζιου από χαμηλά - προοδευτικά - τέρμα ανοιχτό "ακούει" η μπερδεύει ;;

:wave2:

bikas
30/03/2014, 16:08
ακριβως οπως τα λες ειναι.
στο δρομο αν και ξεκιναει κανονικα ναι μετα ανεβαζει ρελαντι μονο του χωρις όμως αυτο να σημαινει και αναλογη αυξηση της ιπποδυναμης . και οταν πας να γκαζωσεις μπουκωνει και σβηνει.μετα απο αρκετες προσπαθειες καταφερνεις και φευγεις αλλά κανει σαν να σε αφηνει καποιος κυλινδρος.

προσπαθω να ρυθμισω το ρελαντι αλλά η βιδα δεν ανταποκρινεται αναλογα.

Takata Dome
30/03/2014, 16:12
Μήπως τα έχει φάει το ψωμιά του και είναι καλύτερο να ψάξεις να βρείς ένα άλλο,μεταχειρισμένο;

catmaster
30/03/2014, 16:17
ακριβως οπως τα λες ειναι.
στο δρομο αν και ξεκιναει κανονικα ναι μετα ανεβαζει ρελαντι μονο του χωρις όμως αυτο να σημαινει και αναλογη αυξηση της ιπποδυναμης . και οταν πας να γκαζωσεις μπουκωνει και σβηνει.μετα απο αρκετες προσπαθειες καταφερνεις και φευγεις αλλά κανει σαν να σε αφηνει καποιος κυλινδρος.

προσπαθω να ρυθμισω το ρελαντι αλλά η βιδα δεν ανταποκρινεται αναλογα.

πρώτα θα πρέπει να ρυθμίσεις την βίδα του αέρα να είναι και στα 2 ίδιες οι στροφές - άσε το ρελαντί για λίγο ψηλά και μετά το ρίχνεις

μετά θα κοιτάξεις τις εισαγωγές και από το φιλτροκούτι και από την πλευρά των κυλίνδρων να δεις μήπως παίρνει αέρα από κάπου ... ενας πρακτικός τρόπος είναι να πάρεις ενα ψεκαστηράκι με νερό (αυτό που έχουν οι κομμώτριες :lol: ) και όταν ανεβάζει ρελαντί ρίχνεις ενα φσίτ ... αν αλλάξει το ρελαντί έχεις θέμα από τις εισαγωγές (η απο κύλινδρο η απο φιλτροκούτι)

και καθάρισμα καλό στα καρμπς χρειάζεται αν δεν έχεις κάνει

τσέκαρε αυτά και θα κοιτάξω και εγώ για καρμπ και εδώ είμαστε

bikas
30/03/2014, 17:44
ψαχνοντας βρηκα 2 ενδιαφερουσες σελίδες για καμπυλατερ βλαβες και επιδιορθωση

http://classicmotorcycles.about.com/od/serviceandrepair/a/CarburetorProblems.htm

http://classicmotorcycles.about.com/od/serviceandrepair/ss/Carburetors.htm

andreastwin
30/03/2014, 22:02
φιλε βγαλε και το αλλο τσοκ απο το αλλο καρμπιρατερ μεχρη να βρης και το αλλο για να τα βαλεις και τα δυο μαζι,γιατη πιστευω πως απο το καρμπιρατερ που εχεις βγαλει το τσοκ περναει με μεγαλητερη ταχυτητα ο αερας κατα συνεπεια μεγαλητερη ποσοτητα αερα,παντος για καθαρισμο αν σε περνει να μου τα στειλεις αθηνα θα σου τα κανω ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
με εξοδα επιστροφης δικα μου.