PDA

View Full Version : ΣαφαριΔικυκλωνΣταδιου



DeusEx
26/01/2010, 11:46
Το γραφω εδω , γιατι ειναι στραβο ...

Οσοι εχετε μηχανακια κ μηχανες στην Σταδιου κ περιξ τρεξτε να προλαβετε ...

Εχει βγει γερανος της πολιτσαϊ κ τα μαζευει ολα ... (για να παταξει την τρομοκρατεια)

Τρεξτε σας λεω !

:mad:

LiakosVstrom
29/01/2010, 08:58
Ελλαδιστάν... οι τριτοκοσμικές χώρες είναι πιο πολιτισμένες από εμάς.

τις προάλες ήμουν στο Αττικα στην Πανεπιστημίου και σήκωναν τα μηχανάκια από το πεζοδρόμιο μπροστά στο εμπορικό. στον πλαϊνό δρόμο ήταν παρκαρισμένοι πολλοί κουτάκιδες με αλάρμ και περνάει περιπολικό και φωνάζει να φύγουνε.... μόνο γύρω από το Αττικα. σε όλη την Αθήνα και τον Πειραιά βλέπεις διπλό και τριπλό παρκαρισμένα και δεν κάνουν τίποτα.... :rolleyes:

harris_x
29/01/2010, 09:04
Το περασμένο Σάββατο τα σήκωναν από την Λ. Αλεξάνδρας, και η πλάκα είναι ότι παρκαρισμένο πάνω στο πεζοδρόμιο αυτοκίνητο, δεν έφαγε ούτε κλήση.

Edit: Σας πήραν χαμπάρι τι αλήτες είστε εσείς οι μηχανόβιοι και την πληρώνουμε και ‘μείς οι φιλήσυχοι πολίτες :a22:

DeusEx
29/01/2010, 10:29
και η τιμωρια ειναι τσουχτερη

γιατι εκτος απο το προστημο για το παρανομο παρκαρισμα

βαλε αλλη μια 300αρα-500αρα ευρω για τον φανοποιο, γιατι ετσι οπως ειδα που τα σηκωνανε κ τα στριμωχνανε επανω στον γερανο, πρεπει να τα γεμησαν γρατζουνιες

:mad:

ο αλλος ο κακομοιρης ειχε ακομα κ το κρανος πανω, πρεπει να την ειχε αφησει για κανα 2λεπτο... δεν κανανε ουτε τον κοπο να το παρουν κ να το βαλουν μεσα, το αφησανε πανω στην μοτο να κρεμεται

:mad:

mreth
29/01/2010, 10:46
Εδώ και 2-3 μήνες ξεκινήσανε να γράφουνε τους πάντες και τα πάντα στην Αμερικής και περνάνε και 1-2 φορές τη βδομάδα με ντουντούκες και προειδοποιούνε τα αυτοκίνητα με alarm να φύγουνε... Δεν ξέρω αν το κάνουνε και σε άλλους δρόμους αλλά έλεος πια!!! Έλεγα κι εγώ ότι κάποια στιγμή θα βαρεθούν και θα σταματήσουν αλλά πού...

harris_x
29/01/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
και η τιμωρια ειναι τσουχτερη

γιατι εκτος απο το προστημο για το παρανομο παρκαρισμα

βαλε αλλη μια 300αρα-500αρα ευρω για τον φανοποιο, γιατι ετσι οπως ειδα που τα σηκωνανε κ τα στριμωχνανε επανω στον γερανο, πρεπει να τα γεμησαν γρατζουνιες

:mad:

ο αλλος ο κακομοιρης ειχε ακομα κ το κρανος πανω, πρεπει να την ειχε αφησει για κανα 2λεπτο... δεν κανανε ουτε τον κοπο να το παρουν κ να το βαλουν μεσα, το αφησανε πανω στην μοτο να κρεμεται

:mad:
Τι να πεις ρε πστ μου...
Ούτε τα παρατημένα δεν στοιβάζουν έτσι...

:mad:

Εχετλαίος
29/01/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
Ελλαδιστάν... οι τριτοκοσμικές χώρες είναι πιο πολιτισμένες από εμάς.


Μα γιατί φωνάζεται βρε κοπέλια; Τους ψηφίσατε, δεν τους ψηφίσατε; Στις προγραμματικές τους δεν ήταν η αποσυμφόρηση του κέντρου από οχήματα;
:confused:

christosms
01/02/2010, 17:11
.... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=89525

route 66
01/02/2010, 17:40
για κατι τετοια "σχεδια" το ΠΑΣΟΚ πρωτο ειναι.πρασινη αναπτυξη και αηδιες.αντι να φτιαξουνε κανενα βαγονι για τα ποδηλατα στο μετρο...
υπαρχει σχεδιο τελικα.ναι αλλα βαλτε και λιγο σαλιο ρε σοσιαληστες.

africanos31
06/02/2010, 12:38
να δενεται με πεταλο ή κατι αλλο σε σταθερο μερος.....μονο ετσι δεν τις παιρνει ο γερανος.......
Το πολυ πολυ να σας γραψουν για παρκαρισμα αλλα παει στο δημο....Πεταχτετη
Κατεντολη του δημου το κανουν για να εχει εσοδα ο δημος Αθηναιων

DoctorAbo
06/02/2010, 21:03
Εάν υπάρχει κάποιος δικηγόρος εδώ, καλό θα ήταν να τσεκάρει εάν είναι νόμιμο να απομακρύνουν μια μοτοσυκλέτα εφόσον δεν εμποδίζει την κίνηση.

Χθες το απόγευμα μπαίνοντας Σταδίου από την Ομόνοια είδα το γερανό στα αριστερά και ένα περιπολικό μπροστά του. Απλώνανε τη μπύγα και σηκώνανε τα μηχανάκια από το πεζοδρόμιο. Μπορώ να καταλάβω να κόψουν κλίσεις για παράνομη στάθμευση εφόσον βρίσκονται πάνω στο πεζοδρόμιο (φαρδύ όμως χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα στους πεζούς) αλλά να τα σηκώνουν ?

Και την όποια ζημιά ποιος την πληρώνει ? Και την ψυχική οδύνη του ιδιοκτήτη που δε βλέπει τη μηχανή του εκεί που την άφησε ?

menelaos46
06/02/2010, 21:26
Και την ψυχική οδύνη του ιδιοκτήτη που δε βλέπει τη μηχανή του εκεί που την άφησε ?

χαχαχαχαχαχαχα..............

Antwnis
10/02/2010, 10:40
Παιδιά όλα θέλουν τον τρόπο τους.
Να μην παρκάρει κανείς στα πεζοδρομια της Αθήνας είναι πρακτικά αδύνατον. Αλλιώς παίρνει το αμάξι, τη συγκοινωνία η, ταξί.
Επειδή όμως εμεις δεν τα θέλουμε ουτε τα μπορούμε αυτα, πρέπει:

1. Να δένουμε τη μοτο σε σταθερό σημείο, δεν μπορούν να την πάρουν έτσι
2. Να επιλέγουμε πεζοδρόμια όπου είναι δύσκολο να έχει εύκολη πρόσβαση ο γερανός για να τα φορτώσει (με παρτέρια, μέ κιγκλίδωμα στις άκρες του πεζοδρομίου)
3. Να "κρύβουμε" τη μοτό σε απόμερα σχετικά σημεία για να μήν τραβάει εύκολα τη προσοχή τους
4. Να μήν την βάζουμε με αλλες μαζί στο μπούγιο δίπλα, είναι εύκολος τρόπος για τον γερανό, έχουν τη λογική "ωραία, με μία στάση που θα κάνουμε εδώ θα μαζέψουμε 5-6"
5. Last but not least.... Να έχουμε και λίγο τη βοήθεια της τύχης!

:beer:

Εχετλαίος
10/02/2010, 12:57
Ααπό το disabled.gr, τον δικτυακό τόπο των συνανθρώπων μας με αναπηρία...

Ελευθεροτυπία, Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2010
Στους πεζούς ανήκουν τα πεζοδρόμια

Για την «εκδίωξή» τους από τα πεζοδρόμια και τους πεζόδρομους διαμαρτυρήθηκαν κάτοικοι του Νέου Κόσμου σε συγκέντρωση που πραγματοποίησαν το Σάββατο στις 10.30 το πρωί στη στάση του μετρό στην περιοχή τους.

Τη συγκέντρωση διοργάνωσαν ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος (ΑΠΣ) της περιοχής και η Κίνηση Πολιτών για τα Δικαιώματα των Πεζών ΠΕΖΗ.

«Πεζοί του Νέου Κόσμου αντισταθείτε», φώναζαν οι αγανακτισμένοι κάτοικοι της περιοχής, ενώ το κεντρικό πανό που κρατούσαν έγραφε: «Τα πεζοδρόμια ανήκουν στους ανθρώπους και όχι στα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες». Η κατάληψη των πεζοδρομίων από τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια, που είτε σταθμεύουν είτε κυκλοφορούν ανενόχλητα πάνω σε αυτά, ισοδυναμεί με «καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων», έλεγαν χαρακτηριστικά. Στην πορεία που ακολούθησε, μέχρι τη λαϊκή αγορά στην οδό Κασομούλη, μοίραζαν ενημερωτικά φυλλάδια τόσο στους οδηγούς των διερχόμενων αυτοκινήτων όσο και στους περαστικούς.

Μάλιστα, σημείωσαν ότι τα πεζοδρόμια σε ελάχιστες περιπτώσεις έχουν επαρκές πλάτος, το οποίο κατά την ελληνική νομοθεσία είναι δύο μέτρα και με ελεύθερη διάβαση τουλάχιστον 1,50 μέτρο.

«Παρκάρουν ακόμα και μπροστά από τις ράμπες που προορίζονται για τα ΑμεΑ, τέτοια ασυνειδησία», λέει στην «Ε» ο Ανδρέας Φωτόπουλος από τον ΑΠΣ. Τόνισε, μάλιστα, ότι «η Τροχαία έρχεται και κόβει κλήσεις μόνο ύστερα από δικά μας παρακάλια».
ΝΑΥ.ΚΑΡ.

Σταθείτε και σκεφτείτε...βάλτε για μερικά δεύτερα τον αρτιμελή και ελεύθερο σωματικά εαυτό σας καθισμένο σε ένα αμαξίδιο που δεν μπορεί να προχωρήσει καθότι ακόμα άλλο ένα όχημα είναι σταθμευμένο "χωρίς να ενοχλεί" πάνω στο πεζοδρόμιο...

chr1s_86
10/02/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ααπό το disabled.gr, τον δικτυακό τόπο των συνανθρώπων μας με αναπηρία...

...

Σταθείτε και σκεφτείτε...βάλτε για μερικά δεύτερα τον αρτιμελή και ελεύθερο σωματικά εαυτό σας καθισμένο σε ένα αμαξίο που δεν μπορεί να προχωρήσει καθότι ακόμα άλλο ένα όχημα είναι σταθμευμένο "χωρίς να ενοχλεί" πάνω στο πεζοδρόμιο...

Καλά τα λένε αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Δεν ξέρω για αμάξια αλλά κάποιες φορές ΔΕΝ ενοχλεί να αφήσεις μοτο σε πεζοδρόμιο (μιλάω για πεζοδρόμια με μεγάλο πλάτος) . Το ότι είναι παράνομο είναι άλλο θέμα.

Cpt. Haddock
10/02/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλά τα λένε αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Δεν ξέρω για αμάξια αλλά κάποιες φορές ΔΕΝ ενοχλεί να αφήσεις μοτο σε πεζοδρόμιο (μιλάω για πεζοδρόμια με μεγάλο πλάτος) . Το ότι είναι παράνομο είναι άλλο θέμα.

Σωστό και μάλιστα στο Παρίσι σε πεζοδρόμια απο καποια μετρα κ πάνω, επιτρέπεται. Μόνο που αυτά στην Αθήνα σπανίζουν και γίνεται κατάχρηση απο όλους μας...

hidefnick
02/03/2010, 09:30
Υπάρχουν και χειρότερα.....:D


190554

Zid
02/03/2010, 09:38
Απο τότε που έσπασα το πόδι μου και αναγκάστηκα να κυκλοφορώ με πατερίτσες για 3 μηνες ειλικρινά άλλαξα τελείως άποψη γι αυτούς που παρκάρουν στα πεζοδρόμια...

Και εγω πάρκαρα στο παρελθόν τη μοτο μου και το αμαξι μου σε πεζοδρόμιο... και ντρέπομαι για τον εαυτό μου...


Δυστυχώς αν δε το δείς απο τη πλευρά του άλλου (ατομα με ειδικες ανάγκες ) ποτέ δε μπορείς να καταλάβεις...:sad:

mreth
02/03/2010, 13:19
Πάντως αυτή τη στιγμή καίνει μάλλον ένα μηχανάκι (έτσι μου είπαν) που είναι παρκαρισμένο στη γωνία Σταδίου και Αμερικής... (και δεν έχει πεζοδρόμιο εκεί!)