PDA

View Full Version : ζαλη κατα την οδηγηση



el patron
26/01/2010, 14:03
αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα, κατα την διαρκεια γρηγορης οδηγησης νιωθω μεγαλη πιεση στο κεφαλι μου
σαν ιλιγγος, το παθαινω αυτο οταν πιεστω πολυ καπου η οταν στριβω απανωτα
μαλιστα εχω εγκαταλειψη και αγωνες απο αυτο.
Εχει συμβει σε κανεναν?

Nostradamus
26/01/2010, 14:27
Ακομη και αν βρεθεί καποιος να σου πει οτι του συμβαίνει το ίδιο, δεν είναι συγκριση μοντέλων για να παρουσιάζουν αστοχία σε κάποιο τομέα..Οτι και άν ακούσεις δεν νομίζω οτι 8α παρεις ικανοποίηση μεγαλύτερη απο ένα πραγματικά καλό έλεγχο σε κάποιο ιατρικό κέντρο, έτσι δεν είναι?

:beer: :beer:

el patron
26/01/2010, 15:05
Σιγουρα θα πάω ,το λέω μήπως συμβαίνει και σε άλλον αυτό

drmel
26/01/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
Σιγουρα θα πάω ,το λέω μήπως συμβαίνει και σε άλλον αυτό

Αυχενικό, ευσταχιανές-λαβύρινθος, διάφραγμα, μάτια, ωτίτιδα και άλλα πολλά είναι τα πιθανά. Εμπειρία απο φίλο μου που είχε τα ίδια συμπτώματα.
Γιατρός επειγόντως

el patron
26/01/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Αυχενικό, ευσταχιανές-λαβύρινθος, διάφραγμα, μάτια, ωτίτιδα και άλλα πολλά είναι τα πιθανά. Εμπειρία απο φίλο μου που είχε τα ίδια συμπτώματα.
Γιατρός επειγόντως
για σου ρε μελετη ,ετοιμαζομαι για βαλκανικο:wave2:

marios8
26/01/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel

Γιατρός επειγόντως

Σωστά. Ξεκίνα με παθολόγο και βλέπεις πως θα πάει το πράγμα .

Εγώ πέρσι επισκέφθηκα με σειρά οφθαλμίατρο - παθολόγο- νευρολόγο - και τέλος μια μαγνητική .

Zid
26/01/2010, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Σωστά. Ξεκίνα με παθολόγο και βλέπεις πως θα πάει το πράγμα .

Εγώ πέρσι επισκέφθηκα με σειρά οφθαλμίατρο - παθολόγο- νευρολόγο - και τέλος μια μαγνητική .



Tελικά ο τελευταίος γιατρός (δεν τον αναφέρει ο Μάριος ) εμάς μας είπε να του λέμε απλώς "ΝΑΙ" .........:bigcry:

ermiss
26/01/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Σωστά. Ξεκίνα με παθολόγο και βλέπεις πως θα πάει το πράγμα .

Εγώ πέρσι επισκέφθηκα με σειρά οφθαλμίατρο - παθολόγο- νευρολόγο - και τέλος μια μαγνητική .

+1000

Καλός παθολόγος για αρχή και βλέπεις

Και καλά αποτελέσματα

nobody
26/01/2010, 19:14
καλυτερα ωρλ-νευρολογο παρα παθολογο.οχι για καποιον αλλον λογο,μα και ο παθολογος σε εναν απο αυτους θα τον παραπεμψει η ακομα και στους δυο.ετσι κι αλλως,ο ιλιγγος η η ζαλη ειναι αντικειμενο κατ αρχην αυτων των ειδικοτητων.οι παθησεις δε που αναφερθηκαν παλι σε αυτους εμπιπτουν.
περαστικα

el patron
26/01/2010, 19:54
ευχαριστω για τις απαντησεις, θα παω συντομα:beer:

KaTaNaS
26/01/2010, 20:44
Ευχομαι γρηγορα να βρεις τι ειναι και την ταχυστη αποκατασταση! Επικίνδυνο πράγμα το κεφαλι στην οδηγηση! :wave2:

veletzas
26/01/2010, 23:22
κ εγω το παθαινω κ μου εχει κανει εντυπωση το οτι το παθαινω μονο με μηχανη στο χωμα οταν πιεζομαι οπως λες...(δεν το παθαινω με ποδηλατο ουτε στην μπαλα που κ σε αυτα πιεζομαι ...)
:(
περαστικα μας κ καλα ξεμπερδεματα...

el patron
27/01/2010, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Ευχομαι γρηγορα να βρεις τι ειναι και την ταχυστη αποκατασταση! Επικίνδυνο πράγμα το κεφαλι στην οδηγηση! :wave2: . Ευχαριστώ να είσαι καλα :wave2:

el patron
27/01/2010, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
κ εγω το παθαινω κ μου εχει κανει εντυπωση το οτι το παθαινω μονο με μηχανη στο χωμα οταν πιεζομαι οπως λες...(δεν το παθαινω με ποδηλατο ουτε στην μπαλα που κ σε αυτα πιεζομαι ...)
:(
περαστικα μας κ καλα ξεμπερδεματα... . Μακάρι να βρούμε τι είναι γιατί έχω το έχω αμελησει , δεν το παθαινω πάντα , απλώς τώρα τελευταία συμβαίνει πιο συχνά . :yuck:

Χωμάτινος
27/01/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
. Μακάρι να βρούμε τι είναι γιατί έχω το έχω αμελησει , δεν το παθαινω πάντα , απλώς τώρα τελευταία συμβαίνει πιο συχνά . :yuck:

Ρε συ Πατρόνε, το ξέρω ότι ακούγεται σκληρό, αλλά δεν αφήνεις το τιμόνι στην άκρη μέχρι να δεις τι είναι;

SOTOS80
27/01/2010, 21:31
Εμένα πάντως πριν 2-3 χρόνια που είχα κάτι παρόμοιο... (το αντίθετο βασικά.. ζαλιζόμουν όταν καθόμουν σε άσχετες φάσεις)όσο οδηγούσα αυτοκίνητο ή μηχανή δεν είχα τίποτα, μόλις όμως σταματούσα άρχιζαν οι ζαλάδες. Γύρισα όλους τους γιατρούς και κανείς δεν βρήκε τίποτα. Μόνο ένας νευρολόγος μου είπε τρελή ατάκα... Δεν έχεις τίποτα...απλά άν μπορείς άλλαξε στην ζωή σου ότι δεν γουστάρεις. Με λίγα λόγια ήταν μάλλον απο άγχος δουλειά κτλ κτλ. Μετά απο λίγο καιρό μου πέρασε. Με πιάνει κατα καιρούς αλλά ΠΟΤΕ όταν οδηγώ.

Akis1984
24/11/2023, 15:34
Καλησπέρα el patron!
Αν και παλιό το μήνυμα σου που αναφέρεις ζάλη κατά την γρήγορη οδήγηση...Ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα γιατί το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ.Εσυ τελικά βρήκες την λύση?Τελικά τι έφταιγε?Σε Ευχαριστώ πολυ

Volpad
24/11/2023, 15:39
Είσαι νέος οδηγός ή οδηγείς χρόνια και τώρα ξαφνικά σε έπιασε?

Coyote.V
24/11/2023, 16:21
Καλησπέρα el patron!
Αν και παλιό το μήνυμα σου που αναφέρεις ζάλη κατά την γρήγορη οδήγηση...Ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα γιατί το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ.Εσυ τελικά βρήκες την λύση?Τελικά τι έφταιγε?Σε Ευχαριστώ πολυ


Πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό, μοτολόγο για την ακρίβεια.

Akis1984
25/11/2023, 21:27
Δεν είμαι νέος οδηγός χρόνια οδηγώ,Η ζάλη κυρίως στο αυτοκίνητο με πιανει.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα,έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια και χιλιάδες χιλιόμετρα
Από πέρυσι άρχισε να πιάνει που και που ζάλη,ειδικά όταν με πιέζει κάποιος και όταν ανεβαίνει η ταχύτητα
Πήγα σε γιατρό ΩΡΛ οι λαβύρινθοι εντάξει είναι,πήγα σε οφθαλμίατρο έχω λίγη υπερμετρωπία,δεν φταίει ούτε αυτό...Τι γίνεται δεν ξέρω ...

panavour
25/11/2023, 21:34
Δεν είμαι νέος οδηγός χρόνια οδηγώ,Η ζάλη κυρίως στο αυτοκίνητο με πιανει.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα,έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια και χιλιάδες χιλιόμετρα
Από πέρυσι άρχισε να πιάνει που και που ζάλη,ειδικά όταν με πιέζει κάποιος και όταν ανεβαίνει η ταχύτητα
Πήγα σε γιατρό ΩΡΛ οι λαβύρινθοι εντάξει είναι,πήγα σε οφθαλμίατρο έχω λίγη υπερμετρωπία,δεν φταίει ούτε αυτό...Τι γίνεται δεν ξέρω ...

για κοιτα για αυχενικο συνδρομο.

Akis1984
25/11/2023, 22:48
Ευχαριστώ

Bowleno
26/11/2023, 07:46
Ευχαριστώ

Αν τελικά βρεις την αιτία, γράψε την εδώ....φαντάζομαι θα ενδιαφέρει πολλούς. Μεταξύ αυτών, κι εμένα, για την μητέρα μου.
Δεν οδηγεί, βέβαια, αλλά οι έντονες ζαλάδες είναι εκεί, άγνωστης, εως τώρα, αιτιολογίας......

Volpad
26/11/2023, 09:52
Δοκίμασε να αλλάξεις μαξιλάρι...

motojojo
26/11/2023, 10:26
Καμια μαγνητική θα βοηθουσε;

Coyote.V
26/11/2023, 13:40
Τρελαίνομαι με κάτι τέτοια, συγνώμη για την πλάκα που έκανα, αλλά αντί να ψαχτείς φίλε μου με τους γιατρούς ψάχνεις απάντηση σε ένα μοτοφόρουμ για ένα τόσο σοβαρό θέμα... Τι να πω;

panavour
26/11/2023, 13:44
Τρελαίνομαι με κάτι τέτοια, συγνώμη για την πλάκα που έκανα, αλλά αντί να ψαχτείς φίλε μου με τους γιατρούς ψάχνεις απάντηση σε ένα μοτοφόρουμ για ένα τόσο σοβαρό θέμα... Τι να πω;

δεν ψαχνεται ωρε για διαγνωση,ρωτησε ο ανθρωπος αν τοχει παθει καποιος αλλος.

Coyote.V
26/11/2023, 14:03
δεν ψαχνεται ωρε για διαγνωση,ρωτησε ο ανθρωπος αν τοχει παθει καποιος αλλος.

Καλά οκ, αν το πάθαινα όμως αυτό θα είχα πάρει σβάρνα όλους τους γιατρούς χθες. Καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο είναι αυτό.

panavour
26/11/2023, 14:07
Καλά οκ, αν το πάθαινα όμως αυτό θα είχα πάρει σβάρνα όλους τους γιατρούς χθες. Καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο είναι αυτό.

Ε ολοι μας λιγο πολυ,συνηθως αργουμε στην αρχη,γιατι λεμε ''θα μου περασει'' ''τιποτα δεν ειναι'' ''θα το κοιταξω''
Ειναι ο φοβος που λιγο πολυ ολοι εχουμε για τους γιατρους.Αλλα τελικα οι περισσοτεροι οταν ο κομπος φτασει στο χτενι θα παμε.

Akis1984
26/11/2023, 15:20
Παιδιά έκανα την ερώτηση απευθυνόμενος στον el patron που αναφέρει παρόμοια συμπτώματα με τα δικά μου.Επειδή έχουν περάσει χρόνια από τοτε που άνοιξε το θέμα ελπίζω ότι έχει βρει λύση στο πρόβλημα και θα μπορούσε κάπως να βοηθήσει.
Στους γιατρούς όπως ανέφερα έχω ήδη πάει σε 3 μάλιστα,σε 2 ΩΡΛ και Οφθαλμίατρο και κάποια αιτία συγκεκριμένη δεν βρήκαμε...
Τώρα μένει μόνο ο αυχένας να είναι η αλλιώς από άγχος που βγαίνει με αυτόν το τρόπο,τι να πω.Παντως και σε ήρεμη κατάσταση να είμαι όταν η ταχύτητα ανεβαίνει ξεκινάει η ενόχληση....
Αλλά συμπτώματα δεν έχω ,γενικά είμαι καλα και από άγχος φυσιολογικα της καθημερινότητας
Αν έχω νέα θα ενημερώσω

Coyote.V
26/11/2023, 15:48
Παιδιά έκανα την ερώτηση απευθυνόμενος στον el patron που αναφέρει παρόμοια συμπτώματα με τα δικά μου.Επειδή έχουν περάσει χρόνια από τοτε που άνοιξε το θέμα ελπίζω ότι έχει βρει λύση στο πρόβλημα και θα μπορούσε κάπως να βοηθήσει.
Στους γιατρούς όπως ανέφερα έχω ήδη πάει σε 3 μάλιστα,σε 2 ΩΡΛ και Οφθαλμίατρο και κάποια αιτία συγκεκριμένη δεν βρήκαμε...
Τώρα μένει μόνο ο αυχένας να είναι η αλλιώς από άγχος που βγαίνει με αυτόν το τρόπο,τι να πω.Παντως και σε ήρεμη κατάσταση να είμαι όταν η ταχύτητα ανεβαίνει ξεκινάει η ενόχληση....
Αλλά συμπτώματα δεν έχω ,γενικά είμαι καλα και από άγχος φυσιολογικα της καθημερινότητας
Αν έχω νέα θα ενημερώσω


Η ζάλη μπορεί να προέρχεται από πολλά... κοίτα πίεση και αυχενικό. Ο el patron έχει σταματήσει να γράφει πολλά χρόνια.

motojojo
26/11/2023, 21:02
Αυτο που λέτε παίρνω σβαρνα τους γιατρούς μεγάλη κουβέντα που τελικά δεν λέει πολλά. Το ότι πάμε σε 2-3 γιατρούς δεν σημαινει ότι πάμε και στους σωστούς. Και σωστό γιατρό εννοώ τη σωστή ειδικότητα.

Αφου λοιπόν ο ΩΡΛ και ο οφθαλμίατρος δεν βρήκαν τίποτα, μήπως έχει σειρά ενας νευροχειρουργος; Ο οποίος πιθανότατα θα ζητήσει μαγνητική (αν δεν έχει γίνει ήδη).

Akis1984
26/11/2023, 21:18
Μάλλον νευρολόγος θα είναι ο επόμενος...
Για μαγνητική σκέφτηκε ο ΩΡΛ για να αποκλείσει ότι κάτι άλλο μπορεί να υπάρχει, αλλά επειδή είδε και την γενικότερη κλινική κατάσταση μου είπε για του χρόνου αν μέχρι τότε δεν έχω βρει λύση

rainmike
27/11/2023, 08:47
δεν ψαχνεται ωρε για διαγνωση,ρωτησε ο ανθρωπος αν τοχει παθει καποιος αλλος.

Ωραια και πες οτι το χουν παθει και άλλοι 2 ,τι συμπέρασμα θα βγάλει απο αυτο?
Θα λυθει το προβλημά του?
Καλά λεει ο κογιοτ πρεπει να το ψάξει ιατρικά το θέμα,μπορεί να ειναι και ψυχολογικής φύσεως ποιος ξέρει.

harris_x
27/11/2023, 13:24
[...] ειδικά όταν με πιέζει κάποιος και όταν ανεβαίνει η ταχύτητα [...]
Απο πίεση πώς πάμε;

Το παραπάνω να το αναφέρεις στο γιατρό που θα πας.
Σημαίνει ότι η ζάλη εκδηλώνεται σε καταστάσεις αυξημένου στρες.

harris_x
27/11/2023, 13:26
Τρελαίνομαι με κάτι τέτοια, συγνώμη για την πλάκα που έκανα, αλλά αντί να ψαχτείς φίλε μου με τους γιατρούς ψάχνεις απάντηση σε ένα μοτοφόρουμ για ένα τόσο σοβαρό θέμα... Τι να πω;


Ωραια και πες οτι το χουν παθει και άλλοι 2 ,τι συμπέρασμα θα βγάλει απο αυτο?
Θα λυθει το προβλημά του?
Καλά λεει ο κογιοτ πρεπει να το ψάξει ιατρικά το θέμα,μπορεί να ειναι και ψυχολογικής φύσεως ποιος ξέρει.

Παλικάρια;

Ο άνθρωπος έχει ξεκίνήσει και το ψάχνει ιατρικά.
Δεν έχει νόημα να συνεχίζει η κουβέντα σας.

Δεν είναι κακό που ρώτησε ο άνθρωπος, κι εγω θα ρωτούσα.

harris_x
27/11/2023, 13:28
Ε ολοι μας λιγο πολυ,συνηθως αργουμε στην αρχη,γιατι λεμε ''θα μου περασει'' ''τιποτα δεν ειναι'' ''θα το κοιταξω''
Ειναι ο φοβος που λιγο πολυ ολοι εχουμε για τους γιατρους.Αλλα τελικα οι περισσοτεροι οταν ο κομπος φτασει στο χτενι θα παμε.

+1301

Johny the Fox
27/11/2023, 13:44
Ο διπλός ωρλ έλεγχος προέκυψε χωρις κλινικά αντικειμενικά ευρήματα που ενδεχομένως θα παρέπεμπαν σε περαιτέρω έλεγχο.Το ίδιο και ο οφθαλμίατρος.Μια αναφερομενη ζάλη ,η αίσθημα περιστροφής καλύτερα ,κλινικά είναι εύκολο να διαπιστωθεί .Όταν όμως αναφέρεται από μόνη της χωρίς δλδ αλλα συνοδά συμπτώματα και χωρίς όπως είπα κλινικοεργαστηριακα ευρήματα μπορεί κάλλιστα να αποδωθει σε ψυχογενείς παράγοντες.

Bowleno
27/11/2023, 13:45
Ε ολοι μας λιγο πολυ,συνηθως αργουμε στην αρχη,γιατι λεμε ''θα μου περασει'' ''τιποτα δεν ειναι'' ''θα το κοιταξω''
Ειναι ο φοβος που λιγο πολυ ολοι εχουμε για τους γιατρους.Αλλα τελικα οι περισσοτεροι οταν ο κομπος φτασει στο χτενι θα παμε.

Και τότε (συνήθως) είναι αργά....

Bowleno
27/11/2023, 13:47
Ο διπλός ωρλ έλεγχος προέκυψε χωρις κλινικά αντικειμενικά ευρήματα που ενδεχομένως θα παρέπεμπαν σε περαιτέρω έλεγχο.Το ίδιο και ο οφθαλμίατρος.Μια αναφερομενη ζάλη ,η αίσθημα περιστροφής καλύτερα ,κλινικά είναι εύκολο να διαπιστωθεί .Όταν όμως αναφέρεται από μόνη της χωρίς δλδ αλλα συνοδά συμπτώματα και χωρίς όπως είπα κλινικοεργαστηριακα ευρήματα μπορεί κάλλιστα να αποδωθει σε ψυχογενείς παράγοντες.

Σαν να μιλάς για την μάνα μου.... Έτσι ακριβώς, χωρίς συνοδά συμπτώματα είναι, όσοι γιατροί την είδαν απλώς σηκώσανε τα χέρια ψηλά!

harris_x
27/11/2023, 15:12
Και τότε (συνήθως) είναι αργά....

Παρόλα αυτά οι περισσότεροι έτσι λειτουργούμε.
Λάθος, αλλα αυτό κάνουμε ;)

harris_x
27/11/2023, 15:13
Ας ευχηθούμε στον άνθρωπο να βγάλει άκρη και να ξεμπερδεύει άμεσα, και τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε στην άκρη.

telegonos
27/11/2023, 16:33
Παρόλα αυτά οι περισσότεροι έτσι λειτουργούμε.
Λάθος, αλλα αυτό κάνουμε ;)

Οι άντρες. Οι γυναίκες, με το παραμικρό ψάχνονται, και καλά κάνουν. Τουλάχιστον από τα στατιστικά μου δικού μου περιβάλοντος, αυτό έχω δει.

MG-KTiNoS
27/11/2023, 16:53
Ο διπλός ωρλ έλεγχος προέκυψε χωρις κλινικά αντικειμενικά ευρήματα που ενδεχομένως θα παρέπεμπαν σε περαιτέρω έλεγχο.Το ίδιο και ο οφθαλμίατρος.Μια αναφερομενη ζάλη ,η αίσθημα περιστροφής καλύτερα ,κλινικά είναι εύκολο να διαπιστωθεί .Όταν όμως αναφέρεται από μόνη της χωρίς δλδ αλλα συνοδά συμπτώματα και χωρίς όπως είπα κλινικοεργαστηριακα ευρήματα μπορεί κάλλιστα να αποδωθει σε ψυχογενείς παράγοντες.

:evil:

Αυτή η καραμέλα που έχει γίνει της μόδας τα τελευταία χρόνια συνήθως κρύβει ανικανότητα διάγνωσης ή λάθος στις εξετάσεις
(έχετε δει τι τσόλια δουλεύουν σε κάτι ΙΧ διαγνωστικά ναι?)
Το έχω δει πολλές φορές το έργο συχνά με άσχημα αποτελέσματα

Αν λοιπόν φτάσουμε σ αυτό το αποτέλεσμα τότε ο σωστός παθολόγος παραπέμπει σε ψυχίατρο νευρολόγο ψυχολόγο κλπ κλπ

Αν δεν το κάνει σκεφτόμαστε ότι είναι μαλάκας και πάμε σε άλλον παθολόγο πιο καλό και τα κάνουμε καπάκι 2η φορά όλα
Το κακό με τους Έλληνες γιατρούς είναι ότι είναι... Έλληνες
Τα ξέρουν όλα και δεν παραπέμπουν σε ειδικούς
Βρήκες ζάχαρο (φχαριστώ) ----> ενδοκρινολόγο
Βρήκες τένοντα (φχαριστώ) ----> ορθοπεδικό
Βρήκες ψυχολογικά (φχαριστώ) ----> ψυχίατρο

Μην μπλέκεσαι παντού ρε αδερφέ ΔΕ ΓΚΑΝΕΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ

Johny the Fox
27/11/2023, 17:19
Εάν η αιτιολογία ενός προβλήματος που εκδηλώνεται με σωματικά συμπτώματα αποδειχθεί ψυχογενους αιτιολογιας πολλές φορές αρκεί μια απλή διαβεβαίωση από τον θεράποντα και το πρόβλημα λήγει εκεί
.Εαν όμως το άτομο παρουσιάζεται δυσλειτουργικό και το πρόβλημα επιμένει και εμποδίζει την ζωή του ,τότε ασφαλώς και παραπέμπεται σε ειδικό.Ειναι γεγονός πάντως ότι το άγχος και οι απειρες σωματοποιητικες του μορφές αποτελούν ισως το πιο κοινό και συχνό συμπτωμα που οδηγεί κάποιον στα επείγοντα μιας εφημερίας και εγώ με την σειρά μου πιστεύω ότι παραπομπή σε ψυχολόγο είναι απαραίτητη

harris_x
27/11/2023, 17:22
Οι άντρες. Οι γυναίκες, με το παραμικρό ψάχνονται, και καλά κάνουν. Τουλάχιστον από τα στατιστικά του δικού μου περιβάλοντος, αυτό έχω δει.

Ισχύει!

Akis1984
27/11/2023, 19:58
Η αλήθεια είναι το θέμα είναι πολύπλοκο για αυτό και δεν έχει γίνει ακόμα κάποια διάγνωση ακριβής επί του προβλήματος.Αφου δεν βρέθηκε κάτι συγκεκριμένο που να προκαλεί την ζάλη όπως π.χ πρόβλημα στον λαβύρινθο τότε είμαστε στο ψάξιμο.Μπορει να είναι και ψυχογενη τα αίτια ,θα το κοιτάξω.απλα μου κανει εντύπωση ότι ξεκινάει η ζάλη από ένα σημείο και μετά λες και Μου έχουν βάλει Κόφτη:)

2stroker
17/04/2024, 12:29
Η αλήθεια είναι το θέμα είναι πολύπλοκο για αυτό και δεν έχει γίνει ακόμα κάποια διάγνωση ακριβής επί του προβλήματος.Αφου δεν βρέθηκε κάτι συγκεκριμένο που να προκαλεί την ζάλη όπως π.χ πρόβλημα στον λαβύρινθο τότε είμαστε στο ψάξιμο.Μπορει να είναι και ψυχογενη τα αίτια ,θα το κοιτάξω.απλα μου κανει εντύπωση ότι ξεκινάει η ζάλη από ένα σημείο και μετά λες και Μου έχουν βάλει Κόφτη:)

Αν οι εξετασεις σου ολες ειναι καθαρες τοτε υπαρχει πιθανοτητα να ειναι σωματοποιηση. Το παθαινω και εγω καποιες φορες οταν διανυω καποια ασχημη περιοδο της ζωης μου. Γενικα σωματοποιω το αγχος και το στρες μου με πονους ζαλαδες κλπ.
Μαγνητικη αυχενα εχεις κανει? Γιατι αν καποιο νευρο πιεζεται μπορει να σου προκαλεσει ζαλαδα. Μου εχει συμβει σε μερες εξαρσης του αυχενικου καθως εχω 2 κηλες και μια προβολη δισκου στον αυχενα.