PDA

View Full Version : Να βάλω πολυεστερικά?



klepstrat
26/01/2010, 14:58
Μετά από μια κουβέντα που είχα με τον μηχανικό μου ανακάλυψα τα πολυεστερικά.
Χωρίς να είμαι κανένας φοβερός οδηγός έχω ένα Yamaha R6 2007
Και επειδή όλοι τις τρόμε τις τούμπες μας ( ελπίζω να είναι ασήμαντες) σκέπτομαι το έξεις..

http://cgi.ebay.com/Yamaha-R6-06-07-Bodywork-Fairing-Aftermarket-YZF-Black_W0QQitemZ290386849206QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item439c67adb6

Γιατί να μην του βάλω αυτό το κουστούμι που βρήκα και να μην το έχω το ίδιο άγχος και σίγουρα να μην μου κοστίσει το ίδιο άμα γίνει κάτι.
Για αυτό ρώτα το έξεις.
Έχει βάλει κάνεις κάτι τέτοιο?
Τι υπέρ και τι κατά έχει?
Εγώ έχω σκοπό να μπαίνω και πιστά.
Πως φαίνετε σε εμφάνιση?
Είναι εμφανείς οι διάφορες?

Anritsu
26/01/2010, 15:25
Αν μπαίνεις σε πίστα χρήσιμο το βλέπω . Και να μην μπαίνεις πάλι χρήσιμο είναι . Αν οι διαφορές είναι εμφανείς , φαντάζομαι θα ειναι οπτικά , δεν ξέρω αν αυτά κουμπώνουν καλά και δεν τρίζουν . Φαντάζομαι υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες . Σαν κίνηση καλή ειναι πάντως . Και αν αργότερα το πουλήσεις το μοτο , τα δίνεις και αυτά ξεχωριστά σε μια καλή τιμή και βγάζεις και την επένδυση ....

:wave2:

menelaos46
26/01/2010, 15:26
Βαλε

kyko
26/01/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Βαλε

μηπως εισαι απο λακωνια μερια?

:bigcry: :bigcry:

menelaos46
26/01/2010, 16:02
μηπως εισαι απο λακωνια μερια?

Σερρες:smokin:

kyko
26/01/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Σερρες:smokin:

τοτε εχεις κανει φανταρος κατα λακωνια μερια
ή ειχες καποια γκομενα καπου-καπως-καποτε εκει

:cool: :cool:

Acacius
26/01/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat

http://cgi.ebay.com/Yamaha-R6-06-07-Bodywork-Fairing-Aftermarket-YZF-Black_W0QQitemZ290386849206QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item439c67adb6


Tα πλαστικά στο σύνδεσμο που παραθέτεις είναι "κανονικά" πλαστικά ABS και όχι πολυεστερικά. Υπάρχουν διάφοροι που πουλάνε τέτοια, οπότε ρίξε μια ματιά να δεις απόψεις άλλων για ποιότητα και εφαρμογή. Για καθημερινή χρήση νομίζω ότι είναι καταλληλότερα από τα πολυεστερικά και έρχονται ήδη βαμμένα και με αυτοκόλλητα οπότε γλυτώνεις κόπο/χρόνο.

McTalas
26/01/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
Μετά από μια κουβέντα που είχα με τον μηχανικό μου ανακάλυψα τα πολυεστερικά.
Χωρίς να είμαι κανένας φοβερός οδηγός έχω ένα Yamaha R6 2007
Και επειδή όλοι τις τρόμε τις τούμπες μας ( ελπίζω να είναι ασήμαντες) σκέπτομαι το έξεις..

http://cgi.ebay.com/Yamaha-R6-06-07-Bodywork-Fairing-Aftermarket-YZF-Black_W0QQitemZ290386849206QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item439c67adb6

Γιατί να μην του βάλω αυτό το κουστούμι που βρήκα και να μην το έχω το ίδιο άγχος και σίγουρα να μην μου κοστίσει το ίδιο άμα γίνει κάτι.
Για αυτό ρώτα το έξεις.
Έχει βάλει κάνεις κάτι τέτοιο?
Τι υπέρ και τι κατά έχει?
Εγώ έχω σκοπό να μπαίνω και πιστά.
Πως φαίνετε σε εμφάνιση?
Είναι εμφανείς οι διάφορες?
Αν εχεις σκοπο να μπεις πιστα να βαλεις!!!
για ενα κομπλε κοστουμι θες περι τα 450?, εμενα η ουρα μου γνησια εχει 750. οποτε καταλαβαινεις.
Ομως:
- Σπανε ευκολα, ,μια τομπιτσα και μετα εχεις παζλ με 2000 κοματια.
+ Μπορεις να ξανα-αγορασεις παλι και οχι ολο το πακετο αλλα μονο το κοματι που εσπασε (μονο σε σοβαρους κινεζους)
- Αν σου κατσει μουφα, δεν θα τεριαζουν, θα τριζουν, θα εχουν χαλια ποιοτητα και γενικα θα εχεις ενα απαραδεκτο σετ.
+ Αν σου κατσει καλα ΔΕΝ θα καταλαβαινει την διαφορα κανενας (ενταξει αμα ο αλλος ειναι μεσα στο αθλημα το βλεπει) θα εχεις ενα πολυ ομορφο συνολο και προτοτυπο (αν επιλεξεις καποιον συνδιασμο)
+ Πολλοι κινεζοι (ο δικος μου σιγουρα) σου δινει δινατοτητα να το φτιαξεις οπως θες.(πχ βαζεις ονομα, αριθμο κτλ)
- Αμα σου κατσει στο τελωνειο μπορει περιμενεις και 3 μηνες και δωσεις και κανα 200αρι καπελο.

Και γενικα μονο θετικα εχω να πω αν βεβαια σου κατσει το κοστουμι.
εγω πηρα απο αυτον
http://stores.ebay.com/Mung88?_fcid=80&_localstpos=&_sid=643474016&_sticky=1&_stpos=&gbr=1
παρα πολυ καλος απιστευτη ποιοτητα και εφαρμογη (ο μιχανικος μο ακομα παραμιλαει με την εφαρμογη).
αυτα βεβαια για την ακριβια δεν ειναι πολυεστερικα, ειναι abs πλαστικο σαν τα μαμα αλλα πιο χαμηλη ποιοτητα.
Υπαρχουν και τα καθαρα πολυεστερικα τα οποια ομως εχουν κανενα 700αρι χωρις βαψιμο περιεργο.
αυτα τα ολιγα, πιστευω να βοηθησα.

klepstrat
26/01/2010, 23:05
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απόψεις.
Λοιπόν έχω να πω ότι κατέληξα στον έξεις πωλητή στο ΝΕΤ για τους έξεις λογούς δεν ξέρω αν κάνω καλά..
1 είναι Αγγλία άρα πιστεύω θα γλυτώσω το τελώνιο.
2 ο τάπας λέει ότι αν δεν σου κουμπώσουν καλά τότε σου δεινή τα λεφτά πίσω.
3 τα μεταφορικά είναι τσάμπα.
4 έχει πολύ καλές αξιολογήσεις.
5 McTalas είδα το site που μου έστειλες φιλέ τε μεταφορικά με σκοτώνουν. Και περά από αυτό αυτός έχει και 1 κουστούμι που κάνει 1200..
Αυτό του είχες φορέσει?

DrIoannis
27/01/2010, 06:27
Πολυεστερικά όπως ανέφεραν παραπάνω δεν είναι στο λινκ που έβαλες.Αν πάρεις πολυεστερικά γύρο στα 350-450 κάνουν άβαφα.Αν πας πίστα που θα έπρεπε να πηγαίνεις με την μηχανή και το μέρος που βρίσκεσαι να τα τοποθετήσεις οπωσδήποτε.Μπορείς να κάνεις μία τρύπα όμορφη για να βάλεις ένα φως να σε βλέπουν και όλα ΟΚ.

kyko
27/01/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
Λοιπόν έχω να πω ότι κατέληξα στον έξεις πωλητή στο ΝΕΤ για τους έξεις λογούς δεν ξέρω αν κάνω καλά..
1 είναι Αγγλία άρα πιστεύω θα γλυτώσω το τελώνιο.


εαν εννοεις το site που εβαλες στο 1ο ποστ μαλλον δεν προσεξες καλα...

item location:hong kong

αρα...τελωνειακι :D

TROOPER
27/01/2010, 08:03
να τα βαλεις!!!

δεν ειναι πολυεστερικα αλλα πλαστικα ABS.παρ ολα αυτα ειναι και ομορφα και φτηνα!!!ακομα και με τελωνειο φουλ κουστουμι με 500-600 ευρα δεν ειναι τπτ!!!

το κακο τους ειναι οτι δεν ταιριαζουν ακριβως και ειναι λιγο μπελαλιδικα στο να μπουνε.

μπορει να χανει λιγο στο ματι αμα πετυχεις σε κανεναν ψειρα αλλα εχεις το κεφαλι σου υσηχο και τα λεφτα ειναι ελαχιστα για ολοκληρο κοστουμι ΚΑΙ βαμενο με αυτοκολητα KAI ετοιμο κομενο για φωτα κλπ.

προσωπικα τα εβαλα και ξενοιασα .

:wave2:

SeNNinhA
27/01/2010, 08:19
Να βάλεις πολυεστερικά ή ABS. Δεν τίθεται θέμα σε αυτό. Με την πρώτη τούμπα (μικρή ή μεγάλη) θα έχεις βγάλει το κόστος τους. Και η τούμπα είναι μέσα στο πρόγραμμα 1000%.

Προσωπικά θα έβαζα τα ABS.

- Είναι ελαφριά.

- Είναι βαμένα με αρκετά καλή ποιότητα. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να περάσεις μια ακόμη στρώση διάφανο βερνίκι για να είναι τέλεια σε ποιότητα βαφής που σήμερα δεν έχουν καν τα μαμά.

- Εαν τα πάρεις από τον σωστό προμηθευτή (όλοι είναι Hong Kong) έχουν αρκετά καλή εφαρμογή. Είχα φορέσει στο TLR πριν το πουλήσω και η εφαρμογή τους ήταν αρκετά καλή. Δεν ήταν σαν τα μαμά και κάποια από τα tab τους ήταν κάπως χοντροκομμένα και λίγο στραβά αλλά η τελική εφαρμογή τους ήταν καλή και μόνο όταν τα βίδωνες καταλάβαινες ότι δεν είναι μαμά.

- Είναι φθηνά και κοστίζουν λιγότερο από τα πολυεστερικά εαν προσθέσεις και το βάψιμο

- Είναι αρκετά ελαστικά και σπάνε πιο δύσκολα από τα μαμά. Εαν σπάσουν επισκευάζονται όπως και τα υπόλοιπα πλαστικά. Εδώ τα πολυεστερικά υπερτερούν μιας και τα επισκευάζεις απλά και έυκολα και μόνος σου. Σε μια πτώση όμως θα θέλεις και βάψιμο. Οπότε συμφέρει να παραγγείλεις από κάποιον που μπορεί να σου στείλει και μεμονωμένα κομμάτια τα οποία θα βγουν το ίδιο με επισκευή και βάψιμο των σπασμένων.


Έχω την εντύπωση ότι κάποιος από εδώ μέσα έφερνε τέτοια ABS πλαστικά και επίσης νομίζω ότι είδα κάποιο post που έλεγε ότι κάποιος τα φτιάχνει κι όλας Ελλάδα.

crockh2001
27/01/2010, 09:49
Εγω εχω βαλει abs πλαστικα στην μηχανη μου απο Κινα (οι περισσοτεροι που φτιαχνουν τετοια πραγματα απο εκει ειναι). Εκαναν να μου ερθουν 1,5 μηνα αλλα ηταν τελεια μολις τα ειδα, και η βαφη αλλα και η εφαρμογη. Το θεμα με αυτα ειναι οτι αν πεσεις για να τα φτιαξεις σε φανοποιο θα σου ζητησει οσα κανουν καινουργια.


Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι τα πολυεστερικα, αφου θα μπαινεις και στην πιστα (αν και δεν ειναι ομορφα) καθως φτιαχνονται ευκολα σε περιπτωση πτωσης. Επειδη τα περισσοτερα ομως δεν εχουν τρυπες για φαναρια κανεις εσυ καποιες και τα βαζεις (οπως ειπε και ο γιατρος παραπανω)

SeNNinhA
27/01/2010, 10:10
Μπορείς να παραγγειλεις πολυεστερικα ίδια με τα Μαμα και να βάλεις τα κανονικά σου φώτα. Ο λόγος που συνήθως κανεις τρύπα και βάζεις ένα προβολακι είναι για να εχεις μεν ένα φως ώστε να μπορεις να κυκλοφορεις καθημερινά, αλλά να μην σπασεις σε μια πτώση στην πίστα τον μαμα προβολέα κάτι που είναι πολύ πιθανό σε ένα high siding ειδικά.