PDA

View Full Version : Μπαταρία απο R1 σε Fz1 ταιριάζει?



typhoon
26/01/2010, 23:29
Φίλος είχε μόλις αλλάξει την μπαταρία(γνήσια Yamaha) στη μηχανή του -ενα R1 '07- όταν είχε ατύχημα.Οπότε μου έδωσε την μπαταρία του για την δικιά μου μηχανή αν κάνει.

http://img707.imageshack.us/img707/2007/dsc06403n.jpg

Η μπαταρία είναι σχεδόν 2 μηνών, την έβαλα στο φορτιστή και μου την έβγαλε γεμάτη(βέβαια δεν την έχω μετρήσει με πολύμετρο να δούμε αν αντέχει στο φορτίο...)
Όπως φαίνεται και στην εικόνα η διαφορά μεγέθους είναι αρκέτη, αλλά υποθέτω ότι αν στριμώξω κάτιτις στα κενά που μένουνε (πχ φελιζόλ για να απορροφάει και κραδασμούς)θα κάτσει καλά στη θήκη του Fazer.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος για την αντιστοιχία σε προδιαγραφές.Μήπως γνωρίζει κάποιος τα τεχνικά στοιχεία των μπαταριών και αυτά είναι συμβατά?
Θα έχω πρόβλημα αν του βάλω μικρότερη(σε αμπερ) μπαταρία?Έχω την εντύπωση ότι του R1 είναι λιγότερα αμπερ.

Παρακαλώ τα φώτα σας...

OldMan
27/01/2010, 13:12
Η 14άρα είναι 11.2 Ah ενώ η 10άρα είναι 8.6 Ah ...

Τούτων δοθέντων, τα κύρια προβλήματα που θα έχεις είναι:

1. Υπερφόρτιση της 10άρας (λόγω μεγαλύτερου ρεύματος φόρτισης του Fazer) και σταδιακή καταστροφή της ...

2. Περιορισμένη δυνατότητα ανταπόκρισης σε πλήρες φορτίο (φλας, προβολείς, κόρνα, stop κ.λ.π.).

THEOD
27/01/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η 14άρα είναι 11.2 Ah ενώ η 10άρα είναι 8.6 Ah ...

Τούτων δοθέντων, τα κύρια προβλήματα που θα έχεις είναι:

1. Υπερφόρτιση της 10άρας (λόγω μεγαλύτερου ρεύματος φόρτισης του Fazer) και σταδιακή καταστροφή της ...

2. Περιορισμένη δυνατότητα ανταπόκρισης σε πλήρες φορτίο (φλας, προβολείς, κόρνα, stop κ.λ.π.).

Αφεντικό....

Το ανάποδο θέλει να κάνει ο άνθρωπος... :rolleyes:


SORRY..Δικό μου λάθος...καλά τα είπες

typhoon
27/01/2010, 17:35
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!:beer: