PDA

View Full Version : καινουργια ελαστικα



k6 black
27/01/2010, 19:21
Σήμερα παρελαβα τα bridgestone BT016 , αγορα απο internet, το μπροστινο ειναι 17 μηνων και το πισω 16 μηνων...ειναι προβλημα?να τα βάλω ή ειναι λάθος...

camen
27/01/2010, 19:43
Απο που παρηγγειλες αν επιτρεπεται???

Δεν ειναι τραγικα παλια τα λαστιχα και αν ηταν σωστα αποθηκευμενα δεν παιζει προβλημα...:winka:

:wave2:

DIM.K30
27/01/2010, 19:54
και ποσο αν γινεται!

mikes
27/01/2010, 20:44
λοιπον φιλε κοιτα:
ετσι οπως εχει εξελιχθει η τεχνολογια στις γομες των ελαστικων
αυτα διατηρουν τις ιδιωτητες τους μεχρι και 3 χρονια απο την ημερομηνια
παραγωγης τους! (η ευρωπαϊκη οδηγια λεει για 5 ωστοσο οι κατασκευαστες
συνηστουν 3) θεμα αποθηκευσης δεν υπαρχει καθως ουσιαστικο προβλημα
υπαρχει μονο με την απ'ευθειας εκθεση στον ηλιο. (κανεις δεν πληρωνει στον
κατασκευαστη μερικα χιλιαρικα και μετα αφηνει το εμπορευμα σε εξωτερικο
χωρο ωστε να παει καποιος "εξυπνος" να το φορτωσει!)
συνεπως τωρα πλεων ο γηρασμος του ελαστικου αρχιζει με την χρηση του!
τωρα το ποσο θα διαρκεσει εχει να κανει με την χρηση που κανεις!
(να υπενθυμισω οτι ειμαι λαστιχας και δεν τα λεω στο βροντο)

mikes
27/01/2010, 20:47
ασε δε που τωρα που ειναι λιγο πιο "παλια" εχουν "μεστωσει" τα
κερια και τα συντηριτικα, γυαλιστικα που τους βαζουν οποτε δεν θα
εχεις το προβλημα γλυστριματος στα πρωτα χλμ! και πιθανως να μην
χρειαστουν "στρωσιμο"

camen
27/01/2010, 21:06
Ωραιος:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες ...Χρησιμες....

nktR
28/01/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από k6 black
Σήμερα παρελαβα τα bridgestone BT016 , αγορα απο internet, το μπροστινο ειναι 17 μηνων και το πισω 16 μηνων...ειναι προβλημα?να τα βάλω ή ειναι λάθος...

καταρχήν να σου ζήσουνε τα μωρά :lol:

κατά τα άλλα ότι γράφει ο mike.giann :)

k6 black
28/01/2010, 18:41
τα πηρα απο ιταλια μεσω ebay.το μαγαζι το λενε omniaracing.280 ευρω.εδω το λιγοτερο που μου παν ειναι 370

k6 black
28/01/2010, 18:50
φιλε mike.gian σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....:winka: συνηθως με βγαζουν κατι λιγοτερο απο 10χιλιαρικα και κανω το χρονο γυρω στα 20 γι αυτο την εψαξα για πιο φθηνακαι αναρωτιομουν μηπως την πατησα...:lol: αλλα με διαφωτησες...

sabayam
28/01/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
λοιπον φιλε κοιτα:
ετσι οπως εχει εξελιχθει η τεχνολογια στις γομες των ελαστικων
αυτα διατηρουν τις ιδιωτητες τους μεχρι και 3 χρονια απο την ημερομηνια
παραγωγης τους! (η ευρωπαϊκη οδηγια λεει για 5 ωστοσο οι κατασκευαστες
συνηστουν 3) θεμα αποθηκευσης δεν υπαρχει καθως ουσιαστικο προβλημα
υπαρχει μονο με την απ'ευθειας εκθεση στον ηλιο. (κανεις δεν πληρωνει στον
κατασκευαστη μερικα χιλιαρικα και μετα αφηνει το εμπορευμα σε εξωτερικο
χωρο ωστε να παει καποιος "εξυπνος" να το φορτωσει!)
συνεπως τωρα πλεων ο γηρασμος του ελαστικου αρχιζει με την χρηση του!
τωρα το ποσο θα διαρκεσει εχει να κανει με την χρηση που κανεις!
(να υπενθυμισω οτι ειμαι λαστιχας και δεν τα λεω στο βροντο)



πες στα γιατι μερικοι μας πρηζουν με τις αναθεματισμενες ημερομηνιες.......πες τα πες τα.....

mikes
28/01/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
πες στα γιατι μερικοι μας πρηζουν με τις αναθεματισμενες ημερομηνιες.......πες τα πες τα..... συναδελφος???

k6 black
28/01/2010, 18:59
πριν τα παραγγειλω τους εστειλα email για να μου πουν ημ/νια κιατασκευης των ελαστικων...μου απαντησαν 2009...οταν ηρθαν και ηταν 10/08 περιπου τους εκανα αρνητικο feedback και τους εστειλα email με το λογο....μου στειλαν 3 email εξηγοντας το λαθος και με πηραν τηλ...(Ιταλος να μου μιλαει αγγλικα...τραγικο)και με αποζημιωσαν με 20 ευρω...:winka:

k6 black
28/01/2010, 19:07
να ρωτησω εσυ με ποσο τα περνας mike....χωρις παρεξηγηση ετσι...

mikes
28/01/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από k6 black
να ρωτησω εσυ με ποσο τα περνας mike....χωρις παρεξηγηση ετσι... φιλε μου δυστυχως το μαγαζι που δουλευω δεν βαζει λαστιχα σε μηχανες! αλλα μπορω να σου πω τα εξης: ενα μαγαζι που δουλευα πριν 3 χρονια περναμε 30 ευρω μαζι με το ζυγισμα! ενας ξαδερφος που πηγε να βαλει κατι σκουτεραδικα πριν ενα εξαμηνο πληρωσε 40 ευρω! αλλα απο την αλλη τα σκουτερ ειναι πιο δυσκολα απο τις μηχανες να βγαλεις τροχο! εν παση περιπτωση υπολογιζε καπου τοσα εκτως και αν τους πας τους τροχους στο χερι οποτε θα σου ερθει φθηνοτερα!

k6 black
28/01/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
συναδελφος???

k6 black
28/01/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
φιλε μου δυστυχως το μαγαζι που δουλευω δεν βαζει λαστιχα σε μηχανες! αλλα μπορω να σου πω τα εξης: ενα μαγαζι που δουλευα πριν 3 χρονια περναμε 30 ευρω μαζι με το ζυγισμα! ενας ξαδερφος που πηγε να βαλει κατι σκουτεραδικα πριν ενα εξαμηνο πληρωσε 40 ευρω! αλλα απο την αλλη τα σκουτερ ειναι πιο δυσκολα απο τις μηχανες να βγαλεις τροχο! εν παση περιπτωση υπολογιζε καπου τοσα εκτως και αν τους πας τους τροχους στο χερι οποτε θα σου ερθει φθηνοτερα!

οκ....να σαι καλα mike.....

BABISVFR
29/01/2010, 10:39
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα λάστιχα. Μού έτυχε κι εμένα αρκετές φορές. :wave2:

k6 black
29/01/2010, 19:00
το ελπιζω...τα φορεσα σημερα και ανυπομωνω να τα βολταρω....:rotflmao:

mikes
29/01/2010, 21:00
και ποσα πληρωσες τελικα??

camen
29/01/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
και ποσα πληρωσες τελικα??

280 ...Το ειπε στην αρχη...

Ε περαστικα θα του πηραν κανενα 20αρι-30αρι λογικα...
Ελπιζω οχι παραπανω...:evil:

mikes
29/01/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
280 ...Το ειπε στην αρχη...

Ε περαστικα θα του πηραν κανενα 20αρι-30αρι λογικα...
Ελπιζω οχι παραπανω...:evil: για περαστικα μιλαω! γιατι αν προσεξεις λιγο πιο
πανω αυτη τη κουβεντα ειχαμε χθες!

camen
29/01/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
για περαστικα μιλαω! γιατι αν προσεξεις λιγο πιο
πανω αυτη τη κουβεντα ειχαμε χθες!

Σορρυ...:beer: :beer: :beer:
Αλλα μιας και εισαι του χωρου θα ηθελα να ακουσω ποσο θα ΕΠΡΕΠΕ να του παρουν πριν μας πει...
Ποσο ειναι μια λογικη τιμη δλδ....


Γτ κατα καιρους εχω ακουσει διαφορα και θα με ενδιεφερε η αποψη καποιου που κανει αυτη την δουλεια...:winka:

mikes
29/01/2010, 21:15
αυτο που του ειπα! 30 με 40 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΖΥΓΙΣΜΑΤΑ!

camen
29/01/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
αυτο που του ειπα! 30 με 40 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΖΥΓΙΣΜΑΤΑ!

Ωραιος...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sf1n4k1
30/01/2010, 10:47
Δλδ ρε παίδες το λάστιχο που είναι "ζωντανός οργανισμός" δε παίζει ρόλο το πότε φτιάχτηκε?Ξέρουμε απο ένα on line store ότι το λάστιχο 17 μηνών είναι σωστά αποθηκευμένο?

Προς τους λαστιχάδες που απάντησαν, θέλετε να μου πείτε οτι ο χονδρέμποράς σας δε σας έχει πεί ποτέ πάρε 2 τετράδες michelin που μου έχουν ξεμείνει Χ παλιάς ημερομηνίας παραγωγής απο 200Ε που τα παίρνετε 160?

Δέχομαι οτι ένα σωστά αποθηκευμένο λάστιχο δε χάνει έυκολα την ιδιότητά του..αλλά όχι να έχουμε φτάσει στο σημείο να ψωνήζουμε λάστιχα 17-18 μηνών απ έξω, για να γλυτώσουμε στην πραγματικότητα 50-60Ε + την ταλαιπωρία απο ένα άγνωστο μαγαζί (άγνωστο στο πως τ αποθήκευσε απο που τα προμηθέυτικε, που αλλού ήταν αποθηκευμένα πριν κτλ κτλ) και να λέμε όλα οκ όλα καλά στο παιδί?Φίλε, δε ξέρω τι σου λένε αλλά εγώ θα τους τα φόραγα πίσω τα λαστιχάκια με δικά τους έξοδα αποστολής..

Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλέυρια έχουμε γίνει..

nktR
30/01/2010, 15:08
το λάστιχο ζει από 3 έως και 5 χρόνια μπορεί και παραπάνω.
Μichelin Power Race φορεμένο πέρσι και παραγωγής του 2004 και μεταχειρισμένο, λέει κάτι...
Πρέπει να καταλαβαίνεις με την πίεση αντικειμένου ή με τα δάκτυλα εάν το λάστιχο ζει.
Πιέζεις και εάν δεν είναι σαν πλαστικό+ να ανοίγει στο πέλμα και στο προφίλ με ρωγμές θα είναι οκ.
Εάν είναι μαλακό και με την πίεση που του ασκείς με ένα κέρμα πχ (με τιν κάθετη πλευρά - πιο αιχμηρή εννοείται) και μετά από λίγο επανέρχεται τότε καλοφόρετα.
Έλα λάστιχο με DOT (ημερομηνία παραγωγής) πολύ πρόσφατη πχ 2 ή και 3 εβδομάδων δεν είναι ότι καλύτερο να φορεθεί. Θεωρούνται καλύτερα λάστιχα τα λάστιχα όπου η ημερομηνία τους είναι είναι με περισσότερο χρόνο,από 2 μήνες στην πλάτη τους. 16 μηνών το λάστιχο είναι καινούργιο και μην σας πιάνει υστερία με την ημερομηνία παραγωγής. Τώρα το εάν θες να το χρησιμοποιήσεις για να πάρεις καλύτερη τιμή δοκίμασέ το αλλά όχι για λάστιχα κάτω των 2 ετών.
Φιλούρες και θα βάλω και φωτό από το λάστιχο που ανέφερα:wave2:

mikes
30/01/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Δλδ ρε παίδες το λάστιχο που είναι "ζωντανός οργανισμός" δε παίζει ρόλο το πότε φτιάχτηκε?Ξέρουμε απο ένα on line store ότι το λάστιχο 17 μηνών είναι σωστά αποθηκευμένο?

Προς τους λαστιχάδες που απάντησαν, θέλετε να μου πείτε οτι ο χονδρέμποράς σας δε σας έχει πεί ποτέ πάρε 2 τετράδες michelin που μου έχουν ξεμείνει Χ παλιάς ημερομηνίας παραγωγής απο 200Ε που τα παίρνετε 160?

Δέχομαι οτι ένα σωστά αποθηκευμένο λάστιχο δε χάνει έυκολα την ιδιότητά του..αλλά όχι να έχουμε φτάσει στο σημείο να ψωνήζουμε λάστιχα 17-18 μηνών απ έξω, για να γλυτώσουμε στην πραγματικότητα 50-60Ε + την ταλαιπωρία απο ένα άγνωστο μαγαζί (άγνωστο στο πως τ αποθήκευσε απο που τα προμηθέυτικε, που αλλού ήταν αποθηκευμένα πριν κτλ κτλ) και να λέμε όλα οκ όλα καλά στο παιδί?Φίλε, δε ξέρω τι σου λένε αλλά εγώ θα τους τα φόραγα πίσω τα λαστιχάκια με δικά τους έξοδα αποστολής..

Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλέυρια έχουμε γίνει.. φιλος εισαι πολυ λαθος! κατ'αρχην να σου διευκρινησω κατι! εγω εργαζομαι σε λαστιχαδικο, δεν εχω δικο μου μαγαζι! οποτε δεν εχω κανενα οφελος απο τα γραφομενα μου παραπανω! αυτα που λες εσυ ισχυαν ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΩΡΑ! το λαστιχο δεν ειναι πλεον και τοσο ζωντανος οργανισμος οσο νομιζεις καθως το καουτσουκ στη γομα του μετα βιας πιανει ποσοστο 25-30% επισης, καθως τα λαστιχα αποτελουν την επαφη του οχηματος μς τον δρομο και αρα το μεγαλυτερο ποσοστο ενεργητικης ασφαλειας, σε καμια περιπτωση δεν παιζουμε με αυτα τα θεματα! δεν θελουμε να σας σκωτοσουμε! θελουμε να κανετε ασφαλη και ευχαριστα χιλιομετρα ωστε να μας ξαναπροτημησετε! οσον για την αποθηκευση που λες, εσυ αν ειχες μαγαζι, θα εδινες επιταγη 20 χιλιαρικα στην bridgestone/metzeler/dunlop/pirelli.... και θα αφηνες το εμπορευμα σου εξω να ερθει ο εξυπνος να στο φορτωσει και να το ψαχνεις?? η μηπως εχεις δει πολλα μαγαζια να αποθηκευουν τα λαστιχα εξω? αλλα ξερεις ποια παροιμια κολλαει εδω? ΟΠΟΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠ'ΤΟΝ ΧΟΡΟ, ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΞΕΡΕΙ!

nktR
30/01/2010, 16:28
αυτό είναι το λάστχο του 2004 και μέχρι το τέλος της ζωή του (που χάθηκε η χάραξη-δείκτης φθοράς) δούλεψε με την ίδια απόδοση.


187167

mikes
30/01/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
αυτό είναι το λάστχο του 2004 και μέχρι το τέλος της ζωή του (που χάθηκε η χάραξη-δείκτης φθοράς) δούλεψε με την ίδια απόδοση. ασε φιλε οτι και να μας δειξεις αν του αλλουνου το κεφαλι ειναι κολημενο στο 1990 δεν κανεις τιποτα! α! και να πω και κατι αλλο! ολοι οι κατασκευαστες ελαστικων εχουν πιστοποιηση ποιοτητας κατα iso, πραγμα που σημαινει οτι ολα τα ελαστικα τους ειναι ιδιας ποιοτητας ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο τη χωρα κατασκευης!
δλδ για παραδειγμα ενα pirelli diablo supercorsa, made in italy με ενα ιδιο made in china (οι χωρες ειναι τυχαια επιλογη) ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ σε θεμα ποιοτητας, γομας κτλ!

tifoefs
31/01/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1

Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλέυρια έχουμε γίνει..

+1

:beer: :beer:

tifoefs
31/01/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
αυτό είναι το λάστχο του 2004 και μέχρι το τέλος της ζωή του (που χάθηκε η χάραξη-δείκτης φθοράς) δούλεψε με την ίδια απόδοση.

Με τετοιο λαστιχο σε δημοσιο δρομο, αφαιρεση διπλωματος δεν την γλυτωνεις εδω στα μερη μου !

:eyepop:

Αν η χαραξη ειναι λιγοτερο απο 2 χιλιοστα τρως προστιμο και συνοδεια στο γκαραζ !

:rotflmao: :rotflmao:

GhostRideR_636
31/01/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
αυτο που του ειπα! 30 με 40 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΖΥΓΙΣΜΑΤΑ!

Τα λάστιχα τα αλάζω σε ένα βενζινάδικο στο χωριό μου και για ζυγοσταθμηση το πάω αλλού, μου παιρνει 10? για το κάθε λάστιχο για ζυγοστηθμηση και 3? ο βενζινάς για την αλλαγή του κάθε ελαστικου. 26? στο συνολο.





Έχω ένα φιλαράκι με ΖΧ10 που κάνει μόνος του ζυγοστήθμηση (ειναι εφικτό αυτο ? ) όταν λέω μονος του εννοω οτι βαζει την ρόδα με τον άξονα σε δυο ισια αντικειμενα ετσι ωστε να μην παταη η ροδα, την σταματαει σε ένα σημειο και αν κινηθει προς τα κάτω.., το ξαναξεφουσκωνει άλαζει μερος του ελαστικου στην ζαντα το ξαναφουσκωνει κανει τη ιδια διαδικασια μεχρι η ροδα να μην γυρναει οπου κι αν την σταματήσει.... :sick: :sick: :sick:



του ειπα αφού το κάνει απο περιέργεια να παει να δει σε ενα μαγαζι που κάνει ζυγοστάθμηση να δει αν όντως έχει αποτελεμα έτσι οπως το κάνει... και μου λεει δεν χρειάζεται :uplate:

mikes
31/01/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636
Τα λάστιχα τα αλάζω σε ένα βενζινάδικο στο χωριό μου και για ζυγοσταθμηση το πάω αλλού, μου παιρνει 10? για το κάθε λάστιχο για ζυγοστηθμηση και 3? ο βενζινάς για την αλλαγή του κάθε ελαστικου. 26? στο συνολο.





Έχω ένα φιλαράκι με ΖΧ10 που κάνει μόνος του ζυγοστήθμηση (ειναι εφικτό αυτο ? ) όταν λέω μονος του εννοω οτι βαζει την ρόδα με τον άξονα σε δυο ισια αντικειμενα ετσι ωστε να μην παταη η ροδα, την σταματαει σε ένα σημειο και αν κινηθει προς τα κάτω.., το ξαναξεφουσκωνει άλαζει μερος του ελαστικου στην ζαντα το ξαναφουσκωνει κανει τη ιδια διαδικασια μεχρι η ροδα να μην γυρναει οπου κι αν την σταματήσει.... :sick: :sick: :sick:



του ειπα αφού το κάνει απο περιέργεια να παει να δει σε ενα μαγαζι που κάνει ζυγοστάθμηση να δει αν όντως έχει αποτελεμα έτσι οπως το κάνει... και μου λεει δεν χρειάζεται :uplate: η ζυγοσταθμιση γινεται για να μην υπαρχουν κραδασμοι οταν γυρναει ο τροχος! αυτο εχει να κανει με την κατανομη βαρους σε ολα στα σημεια του τροχου που πρεπει να ειναι ιδια!αυτο που συμβαινει στο φιλο σου γινεται γιατι το λαστιχο δεν καθεται απολυτα σωστα στον τροχο αμεσως μετα το μονταρισμα αλλα ελαφρος εκκεντρα! απολυτα σωστα καθετε μονο αν περπατησει το λαστιχο πανω στο οχημα! αρα αυτο που κανει ο φιλος σου ΔΕΝ ειναι ζυγοσταθμιση! τωρα για τα λεφτα που λες, ενα λαστιχαδικο που εχει πληρωσει εξοπλισμο ωστε να σου δεσει και να σηκωσει τη μηχανη με τετοιο τροπο ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να σου κανει ζημια τοσα πρεπει να παρει! (μην ξεχνας οτι τα μηχανηματα κοστιζουν) το βενζιναδικο τι εξοπλισμο εχει? την ζυγοσταθμιση απο την αλλη την πληρωνεις ακριβα! κανονικα επρεπε να μην ειχε πανω απο 7 ευρω ανα τροχο! αυτο βεβαια για την περιπτωση που του πας τους τροχους στο χερι!

nktR
31/01/2010, 17:11
η πιο ακριβής ζυγοστάθμιση πάντως γίνεται με το κλασσικό μηχάνημα στο χέρι και όχι στην αυτόματη ζυγοστάμιση (όχι ότι παίζει και τρελό ρόλο)

GhostRideR_636
31/01/2010, 17:53
Δηλαδή μια τρυπα στο νερό κάνει... :sick: εγώ παντως του ειπα να παει να το κοιτάξει αν του βγαλει το απολυτο μηδεν....





Ναι εννοειται οτι τους τροχους του πάω και στους 2 στο χέρι.... εγώ τις βγάζω στο σπιτι μου και τις πάω.... Το βενζιναδικο έχει το μηχανημα που αλάζεις λάστιχα και ένα για ζυγοσταθμηση αλλα δεν έχει τοσο λεπτο αξονα για να μπει η ρόδα μου, μονο αυτοκινητα κάνει, ενω ο άλλος έχει... λες να με χρεωνει 10? για την κάθε ροδα για ζυγοστηθμηση επειδη αλού φοράω τα λάστιχα και σε αυτον πάω μονο για ζυγοστάθμηση ?

mikes
31/01/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostRideR_636
Δηλαδή μια τρυπα στο νερό κάνει... :sick: εγώ παντως του ειπα να παει να το κοιτάξει αν του βγαλει το απολυτο μηδεν....





Ναι εννοειται οτι τους τροχους του πάω και στους 2 στο χέρι.... εγώ τις βγάζω στο σπιτι μου και τις πάω.... Το βενζιναδικο έχει το μηχανημα που αλάζεις λάστιχα και ένα για ζυγοσταθμηση αλλα δεν έχει τοσο λεπτο αξονα για να μπει η ρόδα μου, μονο αυτοκινητα κάνει, ενω ο άλλος έχει... λες να με χρεωνει 10? για την κάθε ροδα για ζυγοστηθμηση επειδη αλού φοράω τα λάστιχα και σε αυτον πάω μονο για ζυγοστάθμηση ? δεν μπορω να ξερω γιατι χρεωνει τοσο! παντως υπαρχουν πολλοι κατσαπιαδες που σου πιανουν τον κωλο ισχυριζομενοι οτι τα μοτο θελουν ειδικο μηχανημα κτλ κτλ... ενω στην ουσια το μηχανημα ειναι το ιδιο μονο που αλλαζεις ανταπτορες για να δεσεις τον τροχο! (οι οποιοι στις περισσοτερες περιπτωσεις πανε πακετο με το μηχανημα!)

GhostRideR_636
31/01/2010, 19:27
αυτο ακριβως.... το μηχάνημα ειναι το ίδιο απλως αυτός δεν έχει τον αντάπτορα οπως λές :beer: πρέπει να βρώ και να του πάρω εγώ κανεναν να μου βγαινει πιο οικονομικά :)

k6 black
01/02/2010, 10:13
sorry χτες δεν μπορεσα να μπω στο ιντερνετ.20 ευρω μαζι με τα ζυγισματα και μια βαλβιδα εδωσα....με τους τροχους στο χερι....οσον αφορα τα λαστιχα ειναι μαλακα και μια βολτα που πηγα χτες περιπου 100χλμ κρατουσαν πολυ καλα..

k6 black
01/02/2010, 10:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
για να γλυτώσουμε στην πραγματικότητα 50-60Ε + την ταλαιπωρία απο ένα άγνωστο μαγαζί


το θεμα φιλε μου ειναι οτι τα 80 -100 ευρω που γλιτωσα τα θελω οπως οι περισσοτεροι απο εμας καθε 6-8 μηνες...σε 10 μερες ηταν σπιτι μου και πιστευω οτι αξιζει τον κοπο...

sf1n4k1
04/02/2010, 09:28
Επειδή αναφέρθηκε οτι έχω κολήσει στο 90. Ότι τα λάστιχα που πληρώνεις 20 χιλιάρικα δε τ αφήνεις στο δρόμο κτλ κτλ...

Υπάρχουν πολλά βουλκανιζατέρ στην Πάτρα. Ειδικά για την σωστή αποθήκευση των ελαστικών έχω δει μόνο 2 να κάνουν σωστή. Δηλαδή έχουν χώρους σε όροφο με σωστή υγρασία-θερμοκρασία και αποθηκεύουν σωστά τα ελαστικά τους σε ειδικές βάσεις. Όλοι οι άλλοι βάζουν ένα ράφι μπροστά χύμα και έχουν τα λάστιχα ή το ένα πάνω στο άλλο σε ντάνα ή όρθια το ένα δίπλα στο άλλο εκτεθιμένα σε όλες τις συνθήκες που δουλεύει ένα συνεργείο περιμετρικά του. Τώρα αν επιμένετε οτι η εξάτμιση του καθενός, η θερμοκρασία που έχει ο χώρος που αλλάζονται τα λάστιχα, η υγρασία του ίδιου χώρου (ανοιχτές πόρτες χειμώνα-καλοκαίρι για να μπαίνουν τ αμάξια) είναι οκ για ένα λάστιχο να μείνει 16 μήνες έως 5 χρόνια. Τότε θα επιμείνω, φτηνοί στα πίτουρα ακριβοί στ αλέυρια. Για το "ζωντανός οργανισμός" μπορεί κανείς να μάθει αν είναι ή όχι το λάστιχο ακόμα και στο youtube..

Δεν είμαι τόσο έξω απ το χορό όσο νομίζεις φίλε. Αν θες να σου βγάλω φωτογραφίες σωστής αποθήκευσης, λάθος αποθήκευσης και να μας πεις εσύ τι λέει η εκάστοτε εταιρία ώς συμβουλή για τη σωστή αποθήκευση.

Το να παραγγείλω λοιπόν απο μια άγνωστη αποθήκη ένα ελαστικό για ουσιαστικά 50-60Ε (στο δικό μου μηχανάκι η διαφορά πέφτει στα 20Ε) και όχι για 80-100 που γράφει ο φίλος παραπάνω (ξέχασες τα περαστικά) + την ταλαιπωρία το θεωρώ χαζό ειδικά αν μου έρθει ένα λάστιχο σχεδόν 2 χρόνων. Και σίγουρα δε θα έλεγα στο φίλο που άνοιξε το θέμα, μπράβο μεγάλε όλα καλά..

Επειδή μιλάμε για εμπόριο, επιμένω, να μας πει κάποιος που έχει το μαγαζί όχι που δουλεύει ως υπάλληλος, αν του έχει γίνει ή όχι η πρόταση έχω 2 4δες φούλντα περυσινά τα παίρνεις 30% πιο κάτω?Αν και η απάντηση είναι γνωστή σ εμένα..(για 20% κέρδος πάνε, φανταστείτε να γίνει 50% αυτό το κέρδος)

Φίλε μου εσύ που θες λάστιχα κάθε 8-10 μήνες. Υπάρχουν 3 λύσεις, 1 τα παραγγέλνεις απο πιο αξιόπιστο site απ ότι ο φίλος του 1ου ποστ, 2 τα βάζεις φρέσκα εδώ, 3 δε το κινείς τόσο. Αν διαλέξεις το 1 και πάθεις ότι ο φίλος του 1ου ποστ, στείλτα πίσω..εγώ αυτό θα έκανα.

Σίγουρα όλα αυτά φαίνονται υπερβολικά. Χειρότερα απ το να προσπαθούμε να κάνουμε τον έξυπνο και να βγαίνουμε μαλάκες στο τέλος απ τον κάθε έμπορο της Ιταλίας, δεν είναι πάντως..

mikes
04/02/2010, 18:11
κοιτα φιλε sf1n4k1
και εμεις στο μαγαζι εχουμε λαστιχα στο χωρο του συνεργειου-εκθεσης!
τα εχουμε ομως για να τα δειχνουμε στους πελατες! και αυτα τα λαστιχα δεν μενουν
εκει πανω απο 3 μερες! μεσα σε 3 μερες δεν παθαινει τιποτα το λαστιχο! επισης
ξανατονιζω οτι ουσιαστικο προβλημα υπαρχει πλεον ΜΟΝΟ με την απ'ευθειας εκθεση
στον ηλιο και αυτο για αρκετο καιρο! και ναι αυτο που λες ισχυει! εχουμε παρει
λαστιχα ενος χρονου σε ειδικη τιμη! μονο που αυτην την ειδικη τιμη την εχουμε
κανει και στον πελατη! οποτε παλι για 15% πηγαμε!(αυτο ειναι το πραγματικο κερδος)
γιατι αν δεν καναμε και εμεις ειδικη τιμη τοτε αυτα τα λαστιχα δεν θα τα επερνε κανενας!
γιατι δυστυχως οι εταιρειες και οι συνδεσμοι κανουν ενημερωτικα σεμιναρια μονο για
τους τεχνικους-πωλητες! οχι για τους πελατες! σε μας πεφτει ο κληρος να σας ενημερωσουμε!
και αν ησουν μεσα στα πραγματα οπως λες ολα αυτα επρεπε να τα γνωριζεις!! αλλα δυστυχως
σε αυτη τη χωρα οσοι πιανετε ενα τιμονι στα χερια σας βαφτιζεστε επισης μηχανικοι και λαστιχαδες!!

sf1n4k1
04/02/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
κοιτα φιλε sf1n4k1
και εμεις στο μαγαζι εχουμε λαστιχα στο χωρο του συνεργειου-εκθεσης!
τα εχουμε ομως για να τα δειχνουμε στους πελατες! και αυτα τα λαστιχα δεν μενουν
εκει πανω απο 3 μερες! μεσα σε 3 μερες δεν παθαινει τιποτα το λαστιχο! επισης
ξανατονιζω οτι ουσιαστικο προβλημα υπαρχει πλεον ΜΟΝΟ με την απ'ευθειας εκθεση
στον ηλιο και αυτο για αρκετο καιρο! και ναι αυτο που λες ισχυει! εχουμε παρει
λαστιχα ενος χρονου σε ειδικη τιμη! μονο που αυτην την ειδικη τιμη την εχουμε
κανει και στον πελατη! οποτε παλι για 15% πηγαμε!(αυτο ειναι το πραγματικο κερδος)
γιατι αν δεν καναμε και εμεις ειδικη τιμη τοτε αυτα τα λαστιχα δεν θα τα επερνε κανενας!
γιατι δυστυχως οι εταιρειες και οι συνδεσμοι κανουν ενημερωτικα σεμιναρια μονο για
τους τεχνικους-πωλητες! οχι για τους πελατες! σε μας πεφτει ο κληρος να σας ενημερωσουμε!
και αν ησουν μεσα στα πραγματα οπως λες ολα αυτα επρεπε να τα γνωριζεις!! αλλα δυστυχως
σε αυτη τη χωρα οσοι πιανετε ενα τιμονι στα χερια σας βαφτιζεστε επισης μηχανικοι και λαστιχαδες!!

Αρκεί που επιβεβαιώνεις οτι αυτά που λέω δε τα βγάζω απ το μυαλό μου. Και για το χώρο αποθήκευσης* (για πες μου που βάζεις τα 20.000Ε εμπόρευμα?Στο ράφι δίπλα και φέυγουν σε 3ς μέρες?Και άντε εσύ το κάνεις και φεύγουν σε 3ς μέρες, οι υπόλοιποι?Η αποθήκευση πως λέει η εταιρία να γίνεται?Βάλτε τα κάτω απο τσίγγο αρκεί να μη τα βλέπει ο ήλιος?) και για το 15% κάτω σε παλαιό λάστιχο* ;-) Στα νούμερα ίσως να έπεσα λίγο έξω γιατί έχω καιρό να ενημερωθώ εκ των έσω..

Σου επαναλαμβάνω οτι την εμπειρία την έχω απο μέσα, όχι απ το τιμόνι ;-)

Όσο για την μετακίληση της τιμής του παλαιού ελαστικού στον πελάτη, μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.

Συμπέρασμα. 15% κάτω το έπαιρνε και απο ελλάδα στα ίδια λεφτά το ίδιο λάστιχο ίδιας χρονολογίας. Αλλά σιγά μη του το έδινε κανείς...κάτι τέτοια πάνε μόνο σε κορόιδα που δε ψάχνουν φρέσκο λάστιχο, με 30% στην τσέπη του βουλκανιζατερά..

mikes
04/02/2010, 20:30
το εμπορευμα των 20000 το τοποθετουμε σε σκοτεινη αποθηκη ημιοροφο σε ντανες
των 8 τεμαχιων! ανα 3 ημερες ανανεωνουμε αυτα που εχουμε στην εκθεση να τα
βλεπουν οι πελατες! οσο για το κερδος μαλλον δεν καταλαβες καλα! οταν αγοραζουμε
με 40-45% εκπτωση και πουλαμε με 25-30% τοτε το κερδος μας ειναι 15% και ναι
βαζω το χερι μου στη φωτια οτι η ειδικη τιμη περναει στον πελατη! δεν ξερω τι κανουν
οι αλλοι αλλα το μαγαζι που δουλευω το κανει! εδω το εχουμε κανει για λαστιχα 2 μηνων!
τωρα αν υπαρχουν πολλοι απατεωνες εκει εξω που χαλανε τη πιατσα (και δυστυχως ειναι
αυτοι με το μεγαλυτερο ονομα) ειναι αλλο θεμα! και να σου πω και κατι αλλο? το καθε
μαγαζι στοκαρει αναλογα τις πωλησεις που κανει! δεν προκειτε κανεις να στοκαρει
εμπορευμα που δεν θα του φυγει το πολυ σε δυο μηνες! συνεπως το τι ημερομινια θα εχει
πανω το λαστιχο δεν ευθυνεται το βουλκανιζατερ αλλα ο εισαγωγεας!

sf1n4k1
05/02/2010, 08:52
Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία ανεβαίνει κι άλλο το κέρδος σου. Πχ στα μετρητά 20.000Ε μπορεί το 15% που λές να στο κάνει 20..απο εκεί και πέρα αν είναι και παλαιά λάστιχα είπες και μόνος σου οτι παίρνει επιπλέον έκπτωση άρα μπορεί να φτάσεις και το 30-40% ανάλογα το deal. Δε διαφωνούμε πουθενά, αλλά το να λες σε κάποιον οτι πήρε ένα οκ λάστιχο απο έναν Ιταλό απατεώνα..(γτ απατεώνες αποκαλείς αυτούς που δε κάνουν την extra έκπτωση και δεν ενημερώνουν τον πελάτη για την χρονολογία του ελαστικού) το θεωρώ λάθος και κατά του επαγγέλματος που κάνεις. Σύμφωνα μ αυτά που λες την τιμή για τα λάστιχα που πήρε το παλικάρι θα μπορούσε να την πετύχει και στην Ελλάδα, χωρίς ταλαιπωρία και με περαστικά μέσα στην τιμή. Πούντη?Ποιος το κάνει?Ρητορική ερώτηση...κανείς.

Προσπαθώντας να δικαιολογήσεις τον Ιταλό έχασες και το δικό σου δίκαιο. Καταλαβαίνω τα πάντα στο εμπόριο, οτι υπάρχουν έξοδα ότι ψάχνουμε στις δύσκολες εποχές περισσότερο κέρδος σε λιγότερο χρόνο και ότι άλλο θέλεις. Απλά δε καταλαβαίνω γιατί τον δικαιολογείς τον Ιταλό, ειδικά αφού δε ξέρεις που τ αποθήκευσε και ειδικά αφού μας λες οτι κανονικά λάστιχο 17 μηνών χρήζει extra έκπτωσης. Σ ολόκληρη Πάτρα η αποθήκευση που ανέφερες σε όροφο γίνεται μόνο σε 2-3 απ τα 62 μαγαζιά...μη μου πεις ότι η Ιταλία διαφέρει κατά πολύ...

Τέλος πιστεύω οτι αν του το έκαναν εδώ, θα έπεφταν όλοι να φάνε τον Έλληνα έμπορο..στην Ιταλία και μέσω internet σε απρόσωπο μαγαζί σπέυσατε μέχρι και οι λαστιχάδες να δικαιολογήσετε τ αδικαιολόγητα του Ιταλού. Εξού και ανέφερα ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλέυρια είμαστε...σκέψου το λίγο :-)

la_villa
05/02/2010, 17:24
για να καταλάβω

δηλ αν έρθω εγω απο δευτέρα Πάτρα να μου βάλεις λάστιχα ΒΤ0016 ας είναι 16 μηνών θα τα πάρω στην τιμή των 280? τοποθετημένα?

δεν κάνω πλάκα ....χρόνια εκει για το zxr400 (τοτε) έβρισκα τιμές 300? min και τα γύρναγα όλα.....
Ποσο για το Z που όπως είπε ο φίλος 380? μιν

αν είναι να κανονισουμε να με περιμένεις....(οκ να φτιάξει ο καιρός πρώτα)

υ.γ δεν μας τα λενε που δεν μας τα λένε οι λαστιχάδες ,σε αυτο συμφωνω μαζί σου, και τιμες αμείωτες ΠΑΝΤΑ ...τουλάχστον να βρεθούμε εδω μεταξυ μας.....

mikes
05/02/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία ανεβαίνει κι άλλο το κέρδος σου. Πχ στα μετρητά 20.000Ε μπορεί το 15% που λές να στο κάνει 20..απο εκεί και πέρα αν είναι και παλαιά λάστιχα είπες και μόνος σου οτι παίρνει επιπλέον έκπτωση άρα μπορεί να φτάσεις και το 30-40% ανάλογα το deal. Δε διαφωνούμε πουθενά, αλλά το να λες σε κάποιον οτι πήρε ένα οκ λάστιχο απο έναν Ιταλό απατεώνα..(γτ απατεώνες αποκαλείς αυτούς που δε κάνουν την extra έκπτωση και δεν ενημερώνουν τον πελάτη για την χρονολογία του ελαστικού) το θεωρώ λάθος και κατά του επαγγέλματος που κάνεις. Σύμφωνα μ αυτά που λες την τιμή για τα λάστιχα που πήρε το παλικάρι θα μπορούσε να την πετύχει και στην Ελλάδα, χωρίς ταλαιπωρία και με περαστικά μέσα στην τιμή. Πούντη?Ποιος το κάνει?Ρητορική ερώτηση...κανείς.

Προσπαθώντας να δικαιολογήσεις τον Ιταλό έχασες και το δικό σου δίκαιο. Καταλαβαίνω τα πάντα στο εμπόριο, οτι υπάρχουν έξοδα ότι ψάχνουμε στις δύσκολες εποχές περισσότερο κέρδος σε λιγότερο χρόνο και ότι άλλο θέλεις. Απλά δε καταλαβαίνω γιατί τον δικαιολογείς τον Ιταλό, ειδικά αφού δε ξέρεις που τ αποθήκευσε και ειδικά αφού μας λες οτι κανονικά λάστιχο 17 μηνών χρήζει extra έκπτωσης. Σ ολόκληρη Πάτρα η αποθήκευση που ανέφερες σε όροφο γίνεται μόνο σε 2-3 απ τα 62 μαγαζιά...μη μου πεις ότι η Ιταλία διαφέρει κατά πολύ...

Τέλος πιστεύω οτι αν του το έκαναν εδώ, θα έπεφταν όλοι να φάνε τον Έλληνα έμπορο..στην Ιταλία και μέσω internet σε απρόσωπο μαγαζί σπέυσατε μέχρι και οι λαστιχάδες να δικαιολογήσετε τ αδικαιολόγητα του Ιταλού. Εξού και ανέφερα ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλέυρια είμαστε...σκέψου το λίγο :-) ρε φιλε ποσο ξεροκεφαλος εισαι επιτελους?? καταλαβε ενα πραγμα! ΑΣΧΕΤΩΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΑΝ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 100 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ Ο ΕΜΠΟΡΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕ4Ι ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ! οποτε εφ'οσον τα λαστιχα ειναι εντος προδιαγραφων ERTRO τοτε και τριων ετων να ηταν στην τιμη του τωρινου καταλογου θα τα επερνε! τα λαστιχα ειναι μια χαρα και ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΣΕ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ με ενα ελαστικο παραγωγης της περασμενης βδομαδας! δεν τον κοροιδεψε κανεις τον ανθρωπο! τωρα μιας και ολοι αυτοι σε αυτο το θρεντ που συμφωνουν μαζι μου ειναι μαλακες συμφωνα με το μυαλο σου και εσυ ο εξυπνος, οταν πας να ψωνισεις λαστιχα παρε μαζι σου ενα θερμομετρο ενα φωτομετρο εναν μετρητη υγρασιας και πες του λαστιχα να σε παει στην αποθηκη του να κανεις μετρησεις και να αποφασισεις αν θα του κανεις την τιμη να βαλεις εκει τα λαστιχα σου! α! και δεν μου ειπες απο που εισαι σχετικος και μεσα στα πραγματα.. γιατι με αυτα που λες εγω για ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ σε κοβω! 13 χρονια στα λαστιχαδικα και στα συνεργεια ειμαι!

sf1n4k1
06/02/2010, 12:21
Οι ερωτήσεις ήταν απλές, οι απαντήσεις σου μπερδεμένες αλλά ξεκαθάρισαν..

Τα συμπεράσματα καθαρά για τον αναγνώστη..

Οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται με τόκο ;-)

Κάτι που ξέχασα, στην αγορά ελαστικού (για μένα μιλάω) δε σκάω με υγρόμετρο, απλά στο φρέσκο λάστιχο έχω λιγότερες πιθανότητες να ήταν εκτεθιμένο για πολύ χρόνο σε "αποθήκη" έκθεση μ εξατμίσεις, ήλιο, υγρασία, αέρα..

joe_black
06/02/2010, 13:30
Υπάρχει υλικό που να μένει τρία χρόνια
εκτεθειμένο στην ατμόσφαιρα και να μην έχει
υποστεί αλλαγές στην μοριακή του σύνθεση;


Ίσως τα διαμάντια.

Αλλά και για αυτά δεν είμαι σίγουρος!

McTalas
06/02/2010, 13:44
μικε μην τρελενεσαι ρε συ!!

μεγαλα παιδια ειμστε, το θρεντ διαβασαμεπολυ καλα και οποιος καταλαβε, καταλαβε,.
Ουτε εσυ θα αλλαξεις αποψη, ουτε ο sf1n4k1.
Ασε λοιπον τον sf1n4k1 να βαζει λαστιχα ημερας και να ειναι ικανοποιημενος και μην παρασκοτιζεσαι.

εγω προσωπικα χεστικα για το ποτε ειναι τα λαστιχα μου (οταν αυτα ειναι σωστα ομως) και συνηθως προτιμω λαστιχα ενος ετους για χ,ψ λογους που δεν παχει λογος να αναφερουμε.

αυτα και τσιμπατε και απο μια :beer: να στανιαρουμε!!

la_villa
06/02/2010, 15:33
ναι αλλα περιμένουμε και μια απάντηση απο τον sf1n4k1


αφου 16 μηνων ελαστικό το βρίσκουμε και ελλάδα στα 280 ρώτησα αν μπορεί να μου το δώσει τόσο...

αν ναι έρχομαι Πατρα λέμε....

αν όχι τι έγραφες τόσες μέρες....απλά πράγματα

mikes
06/02/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Οι ερωτήσεις ήταν απλές, οι απαντήσεις σου μπερδεμένες αλλά ξεκαθάρισαν..

Τα συμπεράσματα καθαρά για τον αναγνώστη..

Οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται με τόκο ;-)

Κάτι που ξέχασα, στην αγορά ελαστικού (για μένα μιλάω) δε σκάω με υγρόμετρο, απλά στο φρέσκο λάστιχο έχω λιγότερες πιθανότητες να ήταν εκτεθιμένο για πολύ χρόνο σε "αποθήκη" έκθεση μ εξατμίσεις, ήλιο, υγρασία, αέρα..
εγω ακομα να καταλαβω που θεωρεις οτι αντιφασκω! να στα πω αλλη μια φορα αναλυτικα
1. οι νεες γομες ελαστικων αντεχουν ανετα 5 χρονια αποθηκευση χωρις να χασουν τις ιδιοτητες τους! πραγμα που σηναινει οτι λαστιχο 2 χρονων ειναι το ιδιο και το αυτο με ενα ημερας!

2. επειδη υπαρχουν παρα πολλα γιδια κολημενα με τις ημερομηνιες που τα μυαλα τους οσον αφορα την τεχνολογια εχουν μεινει πισω στο 90 τα μαγαζια αποφευγουν να εχουν τετοια ελαστικα στην αποθηκη τους! ωστοσο αν η εταιρεια κανει μια γενεα εκπτωση ωστε να μπορει και ο εμπορας να τη μετακυλησει στον πελατη τοτε καμια φορα φερνουν και καμια παρτιδα ενος χρονου! αν ομως η εταιρεια δεν κανει καποια προσφορα τοτε η τιμη ειναι αυτη του τρεχοντος καταλογου και οι παραγγελειες ειναι μεμονομενες των 8-12 τεμαχιων! ετσι δεν παιζει καμια εκπτωση! ιδια τιμη που θα εχει το λαστιχο ημερας θα εχει και το ετους

3. επειδη υπαρχουν αυτα τα γιδια, κανενα μαγαζι δεν στοκαρει λαστιχα που ενδεχομενως να μεινουν απουλητα! στοκαρει αναλογα με την κινηση που κανει και τη χωρητικοτητα της αποθηκης του! συνεπως για το οτι κυκλοφορουν λαστιχα στην αγορα παλιοτερα του εξαμηνου, (τοσο οριο βαζουν τα γιδια) δεν ευθυνεται ο εμπορος αλλα η εταιρεια! η οποια φυσικα αν κανεις παραπονα θα παρεις την απαντηση οτι το λαστιχο ειναι εντως προδιαγραφων που εχει θεσπισει η ertro! και θα εχει και δικιο!

4. εμεις σαν μαγαζι εχουμε στην εκθεση 30 λαστιχα να τα δειχνουμε στους πελατες τα οποια ανανεονωνται ανα 3ημερο αντε 5ημερο το πολυ (γιατι τα πουλαμε) τα οποια ειναι σε ειδικο χωρο που δεν ερχονται σε επαφη με καυσαερεια κτλ! τι μπορει να παθει ενα τετοιο λαστιχο δλδ?

5. εγω δεν ειπα ποτε οτι ενα λαστιχο περασμενης ημερομηνιας πρεπει να δινεται με εκπτωση, αλλα οτι συνηθως ετσι συμβαινει!(επειδη υπαρχουν τα γιδια που λεγαμε!) αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις οπως σε λαστιχα υπερυψηλων επιδοσεων, μεγαλων διαστασεων (για supercars) που και καμια ειδικη εκπτωση δεν γινεται και τουλαχιστον εναμισυ χρονου ειναι λογο μη κινησημοτητας της διαστασης

6. δεν προσπαθω να δικαιολογησω κανεναν απατεωνα ιταλο και κανεναν απατεωνα γενικως! προσπαθω απλα να κανω κατι που επρεπε να ειχαν κανει οι εταιρειες και οι συνδεσμοι: να ενημερωσω οσον αφορα την προοδο της τεχνολογιας στα ελαστικα!

τελος μου λες οτι αντιφασκω, χωρις να λες που συγκεκριμενα, δηλωνεις σχετικος με το θεμα χωρις να εξηγεις πως, και παρα τις επανηλειμενες εκλησεις μου και παρ'ολο που με τα λεγομενα σου φωναζεις οτι εισαι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετος! ειμαι πραγματικα περιεργος να δω τι θα μου πεις τωρα! α! και κατι αλλο! στο αμαξι/μηχανη σου να αλλαζεις λαστιχα καθε 6 μηνες! γιατι αν χαλαει στην αποθηκη, ποσο μαλλον οταν ειναι πανω στο οχημα και δουλευει!

k6 black
06/02/2010, 16:00
εγω συμφωνω με τον mike γιατι τα προηγουμενα λαστιχα ηταν 7 μηνων τα δουλεψα 6 μηνες μετα πηγα εξωτερικο και εμεινε η μηχανη σχεδον ακινητη για 6 μηνες...οταν ηρθα και πηγα βολτα κρατουσαν κανονικοτατα και με εβγαλαν αλλους 2 μηνες απροβληματιστα...

sf1n4k1
08/02/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
ναι αλλα περιμένουμε και μια απάντηση απο τον sf1n4k1


αφου 16 μηνων ελαστικό το βρίσκουμε και ελλάδα στα 280 ρώτησα αν μπορεί να μου το δώσει τόσο...

αν ναι έρχομαι Πατρα λέμε....

αν όχι τι έγραφες τόσες μέρες....απλά πράγματα

Την απάντηση στην έδωσε ο mike. Αν δε διάβασες, σε ερώτησή μου του είπα, έχει τύχει παλαιό ελαστικό να το πάρεις φθηνότερα απο τον χονδρέμπορα?Η απάντηση ήταν ναι, και οτι μετακίλησε την έκπτωση στον πελάτη. Αν το χεις δει εσύ πουθενά πες μου κ εμένα ;-) Δεν είμαι λαστιχάς, αλλά αν μου δώσεις και τι νούμερο λάστιχα θες πέραν του τύπου, μπορώ να σου πω τιμή στην Ελλάδα περασμένα..

Κατα τ άλλα το λάστιχο δε παθαίνει τίποτα, όλοι τ αποθηκεύουν σωστά και το παλικάρι καλά έκανε και πήρε 1.5 χρόνο λάστιχο απ την άγνωστη αποθήκη του άγνωστου Ιταλού, στον οποίο κανείς δεν είχε κάνει ποτέ έκπτωση..ok?

Ελπίζω να στε όλοι ευχαριστημένοι :-)

κ6.black αυτό που αναφέρεις εγώ θα το έλεγα "μη το κάνετε στο σπίτι". Εκτός αν με τη μηχανή σου δε ξέρεις τι θα πει κράτημα..βέβαια επιφυλάσομαι γιατί δε ξέρω πως και που "έμεινε" η μηχανή με τα λάστιχα για 6 μήνες.

Mc.Talas αν άλλαζαν μυαλά κι απόψεις σ αυτή τη χώρα ίσως να μη χρωστούσε και πουθενά. btw δε βάζω σχεδόν ποτέ λάστιχο ημέρας, και να θελα δε γίνεται ;-) Προς το παρών εγώ δε θα δεχτώ απο κανέναν "επαγγελματία" ούτε το χαρακτηρισμό άσχετος ούτε το χαρακτηρισμό γίδι επειδή γουστάρω τα φρέσκα λάστιχα..

kiloMeater
08/02/2010, 11:33
ΒΤ16 πήρα και εγω απο Αγγλια, ενος ετους ήταν
μια χαρά βγηκανε, μη μασας

McTalas
08/02/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
ΒΤ16 πήρα και εγω απο Αγγλια, ενος ετους ήταν
μια χαρά βγηκανε, μη μασας
Ρε κιλομετερ απο ebay ή καταστημα τα πηρες??

τα 016 δεν μου αρεσαν καθολου και ολοι τα πουλανε πολυ φτηνα, ψαχνω κατι σε bt-002, bt-003 εχει βρει τιποτα???

kiloMeater
08/02/2010, 14:19
Μιας και ρωτάς...
απο δω τα πήρα
http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop193014.sf

(χμ.. τώρα που το βλέπω λαστιχάκια δε δίνει αυτή την περίοδο...)

GhostRideR_636
08/02/2010, 15:03
θα σημφωνήσε με τον sf1n4k1 για τον k6 black....

Δεν ειναι και ότι καλυτερο να κάθετε ακίνητο να δεχεται σε ένα σημείο το βάρος για 7 μήνες εκτώς αν το είχες στον αέρα και οχι εξω.

mikes
08/02/2010, 18:08
φιλε sf1n4k1,
επειδη παρανοησες να σου εξηγησω κατι ακομα: δεν ειπα γιδια αυτους
που γουσταρουν τα φρεσκα λαστιχα! αν θες φρεσκο μαγκια σου γιατι
δινεις τα λεφτα σου που η δικια σου σουφρα ιδρωσε για να τα βγαλει!!
εκει ειμαι μαζι σου καθως πληρωνεις και θελεις το καλυτερο! γιδια λεω
αυτους που ενω οσα λεμε περι ημερομηνιων τα λεμε εχοντας αναρτημενη
την ευρωπαικη οδηγια, την οποια και τους τη μοστραρουμε στη μαπα αν
χρειαστει, εννοουν να μην δεχονται το γεγονος οτι η τεχνολογια εχει πλεον
αλλαξει και τα πραγματα δεν ειναι πλεον οπως ηταν καποτε!
και λεω εγω τωρα: εμεις σαν μαγαζι δεν στοκαρουμε εμπορευμα παραπανω
απο τις δυνατοτητες μας για πωληση! αρα το εμπορευμα ανανεωνεται ανα
15ημερο εκτως και αν παρω ειδικη προσφορα οποτε κανουμε μεγαλη παραγγελεια!
τις προαλλες παραλαβαμε πχ 400 κοματια απο συνολο απο 3 αντιπροσωπειες
(σημειωτεον οτι τα λαστιχα τα αγοραζουμε μονο απο τους επισημους εισαγωγεις)
ΟΛΑ με DOT απο 45 εως 5109! καμια φορα τυχαινει ομως να παραλαβουμε παρτιδες
σε προσφορα με DOT ενος χρονου! και ερωτω: εφοσον αυτα τα ελαστικα προερχονται
απο τον επισημο εισαγωγεα ο οποιος δεν τα δεχεται πισω λογω ημερομηνιας καθως
ειναι εντως προδιαγραφων και κατα πασα πιθανοτητα δεν εχει φρεσκα στις αποθηκες
του, τι μπορω να κανω εγω σαν μαγαζι? μην τα βαζετε λοιπον με τα μαγαζια για τις
ημερομηνιες! και οσον αφορα την αποθηκη του εμπορα ακομα και μα μην εχει σωστη
υγρασια και θερμοκρασια ο χωρος οπως λες μεσα σε μια βδομαδα που θα μεινουν τα
λαστιχα στο μαγαζι δεν παθαινουν τιποτα! γιατι κανενα μαγαζι δεν στοκαρει λαστιχα που
δεν θα του φυγουν γρηγορα!
και να σε ρωτησω και κατι αλλο?? κατα τη γνωμη σου ποιος ειναι πιο επικυνδυνος για την
κοινη ασφαλεια?? εμεις οι "επαγγελματιες" (οπως λες) που δουλευουμε συμφωνα με τους
κανονισμους που εχει θεσπισει ο ERTRO (ευρωπαικος φορεας ελεγχου κατασκευαστων και
εμπορων ελαστικων και ζαντων) η το γιδι που επειδη εχει αγνοια και ζηταει φρεσκα λαστιχα
ενω αυτα που φοραει ηδη στο οχημα του εχουν κανει τον τριπλασιο αριθμο χιλιομετρων και
το διπλασιο χρονο χρησης απο αυτο που συνιστουν οι κατασκευαστες?? και που ερχονται
για μπαλωμα και μολις τους λεμε οτι το λαστιχο ειναι επικυνδυνο γιατι εχει περπατησει
σκασμενο και εχει τραυματιστει μας λενε "ενταξει μωρε φτιαχτο και βαλτο πισω μεχρι να δω
τι θα κανω!"???

k6 black
08/02/2010, 18:08
σε αποθηκη την ειχα και καθε 15 μερες περιπου την εβγαζε μια ψιλη (1-2χλμ) ο αδελφος μου για να φορτισει η μπαταρια.....
η αρχικη μου αγωνια ηταν αν θα εχω προβλοημα και οχι τοσο αν ειναι καλυτερα τα καινουργια απο τα 17 μηνων.....

sf1n4k1
09/02/2010, 09:27
mike δε τα χω βάλει με κανένα μαγαζί που δουλεύει με τον τρόπο που λες (λίγο stock και ανανέωση). Ίσα ίσα τα χω βάλει με κάτι μαγαζιά στο internet σαν αυτό που αγόρασε ο k6. Το γιατί τα χω βάλει πιστεύω οτι το κατάλαβες. Σαφώς και γουστάρω φρέσκα λάστιχα γιατί λάστιχα που είναι 17 μηνών, δε ξέρω που αποθηκεύτηκαν ή αν αγοράστηκαν με έκπτωση η οποία δε μετακύλησε σ εμένα (το γιατί θα το μάθεις παρακάτω) κι όλα αυτά για να γλυτώσω ουσιαστικά 10-20-50Ε το θεωρώ κορόιδία .

Όλα αυτά που λέμε είναι ψιλομηδαμινά συμφωνώ. Μπορεί να έχω ένα φρέσκο λάστιχο και λάθος πιέσεις (που συμβαίνει πολύ συχνά σε πολλούυυυς που δε δίνουν σημασία) και να είμαι χειρότερος απο οποιοδήποτε 17μηνο λάστιχο. Το θέμα είναι οτι δε δέχομαι κανέναν Ιταλό μάγκα που στόκαρε (όπως δε στοκάρεις εσύ και το κάθε μαγαζί) σε μια αποθήκη του κ@λου, πήρε καλή τιμή εξ αιτίας της αρχικής παραγγελίας (έτσι βγαίνει φθηνός), ακόμα καλύτερη επειδή πήρε και μερικά λάστιχα σε προσφορά (17 μηνών που άνθρωποι ειδικά της μηχανής που σέβονται τον ευατό τους θεωρώ οτι σε Ελληνικό λαστιχάδικο δε θα έβαζαν) τα έστειλε στον πελάτη χωρίς να είναι συμφωνημένο κάτι τέτοιο, και εμείς σπεύσαμε να τον δικαιολογήσουμε ότι όλα καλά.

Ξέρεις την αποθήκη του?Όχι

Ξέρεις σε τι συνθήκες έζησε 17 μήνες το λάστιχο?Όχι

Άρα σε ποια φάση τον δικαιολογείς?Που ξέρεις οτι δεν είναι απλά ένας τυπάς σαν εμένα που ασχολείται με pc..και ψάχνει βρίσκει τα φθηνότερα λάστιχα του πλανήτη για να διώξει στον κάθε ταλαίπωρο, χωρίς καν να τον ενδιαφέρει ούτε σε τι κατάσταση είναι, ούτε που αποθηκεύτηκε, ούτε πόσο ξερό είναι ούτε τπτ, παρα μόνο το κέρδος χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο-έξοδα(που εσύ το μαγαζί έχεις) ?

Σκέψου αν θα δικαιολογούσε κανείς εσένα (το μαγαζί δλδ) αν έστω και φθηνότερα πάσαρες λάστιχο 17 μηνών χωρίς να το συμφωνήσεις με τον πελάτη. Ξεπερνώ δλδ την αποθήκευση και σε πάω καθαρά στο θέμα φιλότιμο που δεν είχε ο Ιταλό. Βάλε τώρα και το θέμα αποθήκευσης στους 17 μήνες (που πιστεύω οτι αν το ελέγχαμε παίζει και να του βρίσκαμε ρωγμές, ξηρασίας, ξηλιάσματα) και δες πόσο λάθος είστε απ την αρχή μερικοί μέχρι το τέλος.

Δε λέω να γίνουμε υστερικοί. Αλλά όχι να μας γαμάνε και οι απέξω χωρίς σάλιο και να λέμε και ευχαριστώ για κάτι που εδώ θα κάναμε σαματά και με το δίκιο μας. ;-)

Τέλος, απο λάθος αποθήκευση έχω δει 4δα 2 μηνών και 1 πάνω στ αμάξι, να γεμίζει καρούμπαλα και να γίνεται κ@λος, ε δε θα ρισκάρω κάτι τέτοιο ούτε για 20 ούτε για 50Ε παίζοντας το κεφάλι μου στη μηχανή. Κι αν μου συμβεί, δε θα δικαιολογήσω κανέναν Ιταλό, ούτε θα βρω το δίκιο μου απο εκεί ψηλά ;-) Εξού κι αυτό που είπα απ την αρχή με λύπη, εμείς οι Έλληνες είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλεύρια συχνά πυκνά.

mikes
09/02/2010, 18:54
καλα τα λες εσυ αλλα εγω δεν δικαιολογησα τον ιταλο καιτον καθε ιταλο! απλα
ειπα αυτο που λεει η ευρωπαϊκη οδηγια για τις ημερομηνιες κατασκευης! και οσον
αφορα το φιλοτιμο που λες εχεις δικιο! και βασικα οταν προκειτε για κινησιμη διασταση
δεν βρισκεις ευκολα τοσο παλιο λαστιχο στην αγορα! αλλα οταν προκειται για μη κινησιμη
διασταση υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το λαστιχο να ειναι και ενος χρονου! εφ'οσον λοιπον
αυτο το λαστιχο εμεις το παραλαβαμε απο την αποθηκη του επισημου εισαγωγεα αρα και
σωστα αποθηκευμενο δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα! τωρα ετσι οπως το θετεις το
θεμα ναι ειναι απολυτως βασιμο αλλα αν ο φιλος ψωνιζει συνεχεια απο εκει και δεν ειχε ποτε
προβλημα η αν του το συστησε καποιος που κανει το ιδιο, και εφ'οσον δουλευουν μια χαρα
τα λαστιχα τοτε ποσο λαθος αποθηκευμενα να ηταν? οπως λες και εσυ θα τα δειχναν σχεδον
αμεσως τα χουγια τους αν ηταν προβληματικα!

McTalas
02/03/2010, 11:39
και επαναφερω το θεμα.
Σημερα μου ηρθανε τα λαστιχα που ειχα παραγγειλει απο Αγγλια

Dunlop Qualifier RR το μπροστα ειναι 1909 και το πισω 3709.
και η τιμη τους??

206? και κατι ψιλα στην πορτα μου!!!!

ειναι μαλακά, ειναι ισια, ειναι οπως ακριβως θα το επερνα απο εδω.

:wave2:


190561

camen
02/03/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και επαναφερω το θεμα.
Σημερα μου ηρθανε τα λαστιχα που ειχα παραγγειλει απο Αγγλια

Dunlop Qualifier RR το μπροστα ειναι 1909 και το πισω 3709.
και η τιμη τους??

206? και κατι ψιλα στην πορτα μου!!!!

ειναι μαλακά, ειναι ισια, ειναι οπως ακριβως θα το επερνα απο εδω.

:wave2:

Καλοφορετα αγορινα:beer: :beer: :beer:
Μεσα στις επομενες μερες θα παραγγειλω και εγω ....:winka: Μην μας την λεει και ο trooper οτι
δεν εχουμε λαστιχα...:p

Operater
02/03/2010, 12:31
Μc πόσα γλύτωσες από εδω? :beer:

McTalas
02/03/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μc πόσα γλύτωσες από εδω? :beer:
τιμη καταλογου
μπροστα 192?
πισω 255?
αλλα κανενας δεν τα παιρνει τοσο
μια προσφορα
μπροστα 150?
πισω 199?

βεβαια οι τιμες ειναι ενδεικτικες, δεν το εψαξα ιδιαιτερα το συγκεκριμενο λαστιχο, αλλα για τα 003 θελανε 330-350 στην καλυτερη.

k6 black
02/03/2010, 16:42
καλοφορετα και καλοφάγοτα...η τιμη ειναι πολυ σουπερ...για δωσε καμια διεύθηνση...

nikos1400
02/03/2010, 18:20
Και εγω πηρα απο m&p πριν κανα μηνα της προσφορας pirelli diablo απλα 120/70-180/55/17, 167+22ευρω μεταφ...
Κατασκευης μεσα του '09...
Προσπαθω να υποστηριζω και εγω τους ντοπιους μας αλλα, με συγχωρειτε...στημ περιπτωση-λαστιχα, μεγαλη διαφορα στα ευρω...



βεβαια δεν τα'χω βαλει ακομα...αλλο αυτο.

McTalas
02/03/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από k6 black
καλοφορετα και καλοφάγοτα...η τιμη ειναι πολυ σουπερ...για δωσε καμια διεύθηνση...
www.mandp.co.uk
http://www.intobikes.co.uk/
ειναι 2 σαιτ πολυ καλα και παρα πολυ καλες τιμες
και για το intobikes εχει γαματη προφορα για τους ευθυακιδες 3αδα τα λαστιχα, 1 μπροστα και 2 πισω σε πολυ καλες τιμες...

TROOPER
03/03/2010, 08:40
εγω θα πω καναδυο λαικες ρησεις:

πολλες φορες παει η σταμνα στη πηγη...μια σπαει.

και

καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.


:winka:

devil's animal
03/03/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω θα πω καναδυο λαικες ρησεις:

πολλες φορες παει η σταμνα στη πηγη...μια σπαει.

και

καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.


:winka:

καλα...

αν τους ζηταγαν εδω 350? και τα πηρε 210 ειναι μια διαφορα της ταξης των 140?
δλδ αν επαιρνε ξανα ενα δευτερο ζευγαρι απο εδω, παμε στα 700 και στα 420 αντιστοιχα δλδ διαφορα στα 280.

αν πες την 3η φορα δεν του τα στειλουν και του φανε τα λεφτα, παλι κερδισμενος θα ειναι.

απλα μαθηματικα ειναι Γιωργο. δεν μιλαμε για 10-20 ή και 50?...
:wave2: