PDA

View Full Version : Aρυθμο Cb 1300



twat
28/01/2010, 11:31
Ενα CB 1300 (2004) φοραει τελικο ελευθερο micron, καινουριο φιλτρο αερα μανισιο, τα km του λιγα και προσεγμενα. προχτες παρατηρησα οτι στην νεκρα-σταματημενο, σε ολο το φασμα των στροφων του εκτος του ρελαντι, κρατουσα το γκαζι σταθερο αλλα αυτο δεν στροφαριζε το ιδιο σταθερα... με μια διακυμανση 50-100rpm και με ηχητικη υποκρουση ελαφρα σκασηματακια απο την εξατμιση. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια??? (μην μου πειτε οτι χρειαζετε power commander...):a4:

reinmeister
28/01/2010, 12:23
τωρα το πηρες?

twat
28/01/2010, 12:27
Aγοραστηκε το καλοκαιρι. δεν ειναι δικο μου.

reinmeister
28/01/2010, 12:33
εαν το εκανε τωρα,χωρις να εχει γινει οποιαδηποτε αλλαγη,τοτε θελει μπουζι αρχικα και αν δεν στρωσει,καθαρισμα μπεκ ,balance στα throttle plates και καινουριο φιλτρο αερα...

twat
28/01/2010, 12:53
Δεν ξερω αν το εκανε απο την αρχη, απλα τωρα το παρατηρησα τυχαιως, αφου δεν το οδηγω εγω. Τα μπουζι και το φιλτρο ειναι καινουρια, εγω τα εβαλα. Το balance ακουγετε λογικο οπως και να το παω στο δυναμομετρο πριν και μετα τον συγχρονισμο, αλλα στα 15-16000km?(αληθινα) λιγο υπερβολικο νομιζω

DrBig
28/01/2010, 13:15
παιζει ρολο και η ανοιχτη εξατμιση, oσο πιο μεγαλο το backpressure τοσο πιο ομαλο ειναι το ρελαντι.

sapila racing
28/01/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
Δεν ξερω αν το εκανε απο την αρχη, απλα τωρα το παρατηρησα τυχαιως, αφου δεν το οδηγω εγω. Τα μπουζι και το φιλτρο ειναι καινουρια, εγω τα εβαλα. Το balance ακουγετε λογικο οπως και να το παω στο δυναμομετρο πριν και μετα τον συγχρονισμο, αλλα στα 15-16000km?(αληθινα) λιγο υπερβολικο νομιζω

Εμένα δεν μου ακούγεται υπερβολικό αφού είναι 6 χρονών, πιθανα καθόταν καιρό με βενζίνη μέσα για να εχει τόσο λίγα χιλιόμετρα, κι εχει κι ελεύθερη εξάτμιση.

Ακου τον απο πάνω, κάτι ξέρει. :winka:

DrBig
28/01/2010, 13:30
twat- για φιμωσε λιγο την εξατμιση με χερι και γαντι και δες αν το ρελαντι στρωνει

sapila- θες να γινουμε φιλοι? :beer: Χωρις σεξ ομως.

twat
28/01/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
twat- για φιμωσε λιγο την εξατμιση με χερι και γαντι και δες αν το ρελαντι στρωνει

sapila- θες να γινουμε φιλοι? :beer: Χωρις σεξ ομως. Φιλε μου εγραψα οτι στο ρελαντι δουλευει καλα. Παντως ευχαριστω, θα δοκιμασω:wave2:

sapila racing
28/01/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
twat- για φιμωσε λιγο την εξατμιση με χερι και γαντι και δες αν το ρελαντι στρωνει

sapila- θες να γινουμε φιλοι? :beer: Χωρις σεξ ομως.

:rotflmao: :lol:
οκ αλλά το bimota είναι μονόσελλο, οπότε ο καθένας το μηχανάκι του κι όποιος φτάσει δεύτερος κερνάει. Αυτη ειναι πραγματική φιλία!
:beer: :beer:

twat
28/01/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εμένα δεν μου ακούγεται υπερβολικό αφού είναι 6 χρονών, πιθανα καθόταν καιρό με βενζίνη μέσα για να εχει τόσο λίγα χιλιόμετρα, κι εχει κι ελεύθερη εξάτμιση.

Ακου τον απο πάνω, κάτι ξέρει. :winka: Λογικοτατο, πιθανως να θελει καθαρισμο μπεκ,ειδωμεν. Και επι της ευκαιριας συγχρονισμο:wave2:

DrBig
28/01/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
Φιλε μου εγραψα οτι στο ρελαντι δουλευει καλα. Παντως ευχαριστω, θα δοκιμασω:wave2:

μου διεφυγε...:blush:
σκεφτομουνα βολτες με σουπερ εντουρο μπροστα και μπιμοτα απο πισω...

DrBig
28/01/2010, 13:42
τελικα να δειτε που παλι ο ραϊν θα εχει δικιο...:mad:

DrBig
28/01/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:rotflmao: :lol:
οκ αλλά το bimota είναι μονόσελλο, οπότε ο καθένας το μηχανάκι του κι όποιος φτάσει δεύτερος κερνάει. Αυτη ειναι πραγματική φιλία!
:beer: :beer:


που να τρεχω με τακουνια....

twat
28/01/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μου διεφυγε...:blush:
σκεφτομουνα βολτες με σουπερ εντουρο μπροστα και μπιμοτα απο πισω... Διεστραμμενες σκεψεις:D

reinmeister
28/01/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
τελικα να δειτε που παλι ο ραϊν θα εχει δικιο...:mad:

χαμενος παω μπιγκουλα...αστα...:rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
28/01/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
σκεφτομουνα βολτες με σουπερ εντουρο μπροστα και μπιμοτα απο πισω...



Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
Διεστραμμενες σκεψεις:D

Tελείως! Ειναι δυνατόν να είναι μπροστά το τακουνατο? :lol: :rotflmao:

:beer: :beer:

DeusEx
28/01/2010, 14:52
οντως , μαλλον το backpressure πρεπει ναναι

η εξατμιση ειναι τελειως ελευθερη, να φανταστω ?

και μενα το φαζερακι μου το κανει αυτο στο ρελαντι, και μαλλον θα τις ταπωσω παλι τις εξατμες

viper1
30/06/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
Ενα CB 1300 (2004) φοραει τελικο ελευθερο micron, καινουριο φιλτρο αερα μανισιο, τα km του λιγα και προσεγμενα. προχτες παρατηρησα οτι στην νεκρα-σταματημενο, σε ολο το φασμα των στροφων του εκτος του ρελαντι, κρατουσα το γκαζι σταθερο αλλα αυτο δεν στροφαριζε το ιδιο σταθερα... με μια διακυμανση 50-100rpm και με ηχητικη υποκρουση ελαφρα σκασηματακια απο την εξατμιση. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια??? (μην μου πειτε οτι χρειαζετε power commander...):a4:

κοίταξε τα σωληνάκια υποπίεσης που πάνε στο MAP sensor μήπως είναι κάποιο κομμένο ή εχει φυγει απο την θεση του.αν οχι συμβουλευω να μην πειραξεις τιποτα.Τα δικα μου τα μπεκ τα εστειλα για καθαρισμα και μου εκαψαν το 1. 180ευρω συν φπα....αστο οπως ειναι

twat
01/07/2010, 06:28
ευχαριστω :beer: