PDA

View Full Version : διαφορες παλιου (μονης εξατμισης) και νεου tuono



DrBig
28/01/2010, 12:53
Μου εχει μπει στο ματι το tuono. Μπορειτε να μου πειτε οι γνωστες τι διαφορες εχουνε τα δυο μοντελα? Δεν με ενδιαφερουν τοσο τα νουμερα οσο η αισθηση που δινουν στο δρομο και ενδεχομενα προβληματα του παλιου ως προς το καινουργιο.
Το παλιο λογω χαμηλοτερης εξατμισης και φαρδυτερης σελλας μου φαινεται και πιο καταλληλο για ταξιδακι με δευτερο ατομο, ειναι αληθεια αυτο?

sapila racing
28/01/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ΟΚ το πιασα το υπονοουμενο. Με εκτιμαει ομως πολυ σα χαρακτηρα, και την κανω να γελαει...

Καλό αυτό, μην το χαλάσεις!!
Παιζει μεγάλο ρόλο κι η ηλικία βέβαια. :winka:

Το κόλπο είναι οτι εσυ θα σκύβεις αναγκαστικά, οπότε πίσω θα υπάρχει πρόβλημα.
Εκτός κι πηγαίνεις σιγα, που δεν γίνεται. :wave2:

byron
28/01/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μου εχει μπει στο ματι το tuono. Μπορειτε να μου πειτε οι γνωστες τι διαφορες εχουνε τα δυο μοντελα? Δεν με ενδιαφερουν τοσο τα νουμερα οσο η αισθηση που δινουν στο δρομο και ενδεχομενα προβληματα του παλιου ως προς το καινουργιο.
Το παλιο λογω χαμηλοτερης εξατμισης και φαρδυτερης σελλας μου φαινεται και πιο καταλληλο για ταξιδακι με δευτερο ατομο, ειναι αληθεια αυτο?

Αντιπαρέρχομαι τα κακεντρεχή σχόλια των ξυλοκόπων, και απαντώ.
Οι διαφορές είναι πάρα πολλές. Ουσιαστικά δεν έχουν και πολλές ομοιότητες, και μιλάμε για άλλα μηχανάκια.
Το μοτέρ σχεδιαστικά είναι το ίδιο, αλλά με άλλον στρόφαλο, κεφαλές, πιστόνια, Ecu, ram air κλπ κλπ κάτι που δίνει +10 άλογα διαφορά.
Και το παλιό και το καινούργιο είναι Mille με τιμόνι, οπότε μην ψάχνεις για ιδιαίτερη άνεση. Δεν έχουν πρόβλημα στο ταξίδι με 160-180 χλμ μιας και οι ζελατίνες κάνουν πολύ δουλειά στα συγκεκριμένα. Παραδόξως το νέο αν και έχει μικρότερη ζελατίνα έχει καλύτερη κάλυψη λογω δουλειάς σε σήραγγα. Σαν μηχανάκια είναι τσαμπουκο-μηχανήματα και είναι δύσκολο να τα οδηγήσεις χωρίς να σου βγει ο κάγκουρας. Σαν αίσθηση στον δρόμο, αναρτήσεις, φρένα, σκελετό είναι μακράν απ΄τα υπόλοιπα.

Το παλιό Tuono όπως και το παλίο Mille είναι πιο αξιόπιστα απ΄τα καινούργια, και χωρίς τα ηλεκτρικά προβλήματα που υπήρχαν στον ταξιδιάρη συγγενή τους (Caponord). Ακόμα και στο Capo όμως τα προβλήματα λύνονταν έυκολα και μόνιμα.
Τα παλιά tuono k Mille είχαν ευαισθησία στα γρανάζια της μίζας, αν ήταν η μπαταρία πεσμένη. Στο θέμα μοτέρ πάντως είναι σκύλοι. Στο aprilia bikers υπάρχουν μηχανάκια με 60-70.000 χλμ χωρίς κιχ.
Τα νέα Tuono-Μιλλε είναι λίγοοοοο πιο ευαίσθητα, μιας και είναι αρκετά τουμπανιασμένα για V2. Επίσης υπάρχουν παιδιά με πολλά χλμ χωρίς προβλήματα, αλλά κάτι πηνία και πολλαπλασιαστές ακούω συχνά πυκνά. Τα περισσότερα απ΄αυτά καλύπτονται απ΄τις εγγυήσεις που έχουν (4 χρόνια).
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το χαμηλότερη εξάτμιση. Οι λαιμοί των εξάτμισεων έχουν ίδια απόσταση απ΄το έδαφος, απλά το παλιό έχει 2->1 τελικό, ενώ το καινούργιο 2->2. Η μετατροπή σε 2->2 τελικά ήταν must στο παλιό για να κλείσει μια τρύπα που είχε στις 5.000 σαλ.
Η πιο άνετη μακράν σέλλα συνεπιβάτη (οδηγού είναι ίδια) είναι του καινούργιου tuono αλλά μόνο του 06. Είναι φαρδιά, χοντρή, με λαβές και...άσχημη. Μαζί έδιναν και καπάκι μονόσελλου, κάτι που καταργησαν απ΄το 07+ που έβαλαν μια λεπτή σελλίτσα που ακολουθεί τις γραμμές της ουράς. Οι περισσότεροι αγοράζουν του 06+ ή aftermarket με gel.

Αυτά.... :D

byron
28/01/2010, 14:29
Το ταξίδι με το νέο Tuono όπως και με το παλιό γίνεται με συμβιβασμούς και σίγουρα πιο άνετα απ΄ότι με SS. Γνωστός μου με Factory πήγε ταξίδι αστραπή Βουλγαρία-Τσεχία και επιστροφή από Ιταλία, δικάβαλλο με μπαγκάζια με μοναδικά extra την χοντρή σέλλα συνεπιβάτη και μια ζελατίνα της Ermax.

Αιντε παλιολούγκρες που αν δεν έχετε παρμπριζ μπροστά κλάνετε μαλλί.....:evil:

DrBig
28/01/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αντιπαρέρχομαι τα κακεντρεχή σχόλια των ξυλοκόπων, και απαντώ.
Οι διαφορές είναι πάρα πολλές. Ουσιαστικά δεν έχουν και πολλές ομοιότητες, και μιλάμε για άλλα μηχανάκια.
Το μοτέρ σχεδιαστικά είναι το ίδιο, αλλά με άλλον στρόφαλο, κεφαλές, πιστόνια, Ecu, ram air κλπ κλπ κάτι που δίνει +10 άλογα διαφορά.
Και το παλιό και το καινούργιο είναι Mille με τιμόνι, οπότε μην ψάχνεις για ιδιαίτερη άνεση. Δεν έχουν πρόβλημα στο ταξίδι με 160-180 χλμ μιας και οι ζελατίνες κάνουν πολύ δουλειά στα συγκεκριμένα. Παραδόξως το νέο αν και έχει μικρότερη ζελατίνα έχει καλύτερη κάλυψη λογω δουλειάς σε σύραγγα. Σαν μηχανάκια είναι τσαμπουκο-μηχανήματα και είναι δύσκολο να τα οδηγήσεις χωρίς να σου βγει ο κάγκουρας. Σαν αίσθηση στον δρόμο, αναρτήσεις, φρένα, σκελετό είναι μακράν απ΄τα υπόλοιπα.

Το παλιό Tuono όπως και το παλίο Mille είναι πιο αξιόπιστα απ΄τα καινούργια, και χωρίς τα ηλεκτρικά προβλήματα που υπήρχαν στον ταξιδιάρη συγγενή τους (Caponord). Ακόμα και στο Capo όμως τα προβλήματα λύνονταν έυκολα και μόνιμα.
Τα παλιά tuono k Mille είχαν ευαισθησία στα γρανάζια της μίζας, αν ήταν η μπαταρία πεσμένη. Στο θέμα μοτέρ πάντως είναι σκύλοι. Στο aprilia bikers υπάρχουν μηχανάκια με 60-70.000 χλμ χωρίς κιχ.
Τα νέα Tuono-Μιλλε είναι λίγοοοοο πιο ευαίσθητα, μιας και είναι αρκετά τουμπανιασμένα για V2. Επίσης υπάρχουν παιδιά με πολλά χλμ χωρίς προβλήματα, αλλά κάτι πηνία και πολλαπλασιαστές ακούω συχνά πυκνά. Τα περισσότερα απ΄αυτά καλύπτονται απ΄τις εγγυήσεις που έχουν (4 χρόνια).
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το χαμηλότερη εξάτμιση. Οι λαιμοί των εξάτμισεων έχουν ίδια απόσταση απ΄το έδαφος, απλά το παλιό έχει 2->1 τελικό, ενώ το καινούργιο 2->2. Η μετατροπή σε 2->2 τελικά ήταν must στο παλιό για να κλείσει μια τρύπα που είχε στις 5.000 σαλ.
Η πιο άνετη μακράν σέλλα συνεπιβάτη (οδηγού είναι ίδια) είναι του καινούργιου tuono αλλά μόνο του 06. Είναι φαρδιά, χοντρή, με λαβές και...άσχημη. Μαζί έδιναν και καπάκι μονόσελλου, κάτι που καταργησαν απ΄το 07+ που έβαλαν μια λεπτή σελλίτσα που ακολουθεί τις γραμμές της ουράς. Οι περισσότεροι αγοράζουν του 06+ ή aftermarket με gel.


Αυτά.... :D


Με καλυψες πληρως. Βεβαια υπαρχει μια μικρη διαφωνια σε οτι αφορα την ηλεκτρικη αξιοπιστια παλιου-νεου με τον ραϊνμαϊν, αλλα υποθετω οτι γνωριζεστε, οποτε θα τα βρειτε μεταξυ σας πολιτισμενα....:wave2:

SeNNinhA
28/01/2010, 14:42
Είχα το TUONO το προηγούμενο και μπορώ να πώ ότι το ΛΑΤΡΕΨΑ το μηχανάκι. Θα το ξαναέπαιρνα ευχαριστως. Και μάλιστα ανάμεσα σε παλιό και νέο TUONO θα επέλεγα το παλιό. Από θέματα αξιοπιστίας δεν είχα αντιμετωπίσει ούτε ένα κι ας το πήρα μεταχειρισμένο. Δεν έκανε ούτε κιχ, ούτε στην πίστα ούτε σε ταξίδι ούτε μόνος μου ούτε και φορτωμένο. Ηλεκτρικά προβλήματα δεν είχα ποτέ.

Το παλιότερο μπορεί να έχει 5-6 λιγότερα άλογα αλλά έχει το μικρό φέρινγκ που κάνει πολύ δουλειά και πας μέχρι 200 άνετα και μέχρι 220 με σκύψιμο όση ώρα θέλεις στη εθνική (1.81 ύψος). Με ενα δόντι μικρότερο γρανάζι μπροστά δεν χάνει σε τελική και κερδίζεις σε ρεπρίζ και σκορσαρίσματα. Εαν βάλεις και την διπλή εξάτμηση τιτανίου και το τσιπάκι γεμίζει και η τρύπα και κερδίζεις και λίγο ψηλά.

Για ταξίδι ένα άτομο με μπαγκάζια (όσα πολλά και να είναι) πας παντού χωρίς να σε κουράζει είτε στην εθνική είτε στον επαρχιακό. Το δεύτερο άτομο κάθεται ψηλά όπως σε όλα τα σπορ μοντέλα και κουράζεται εύκολα. Το καλό είναι ότι το σελάκι του συνεπιβάτη είναι τουλάχιστον φαρδύ και με αρκετό αφρώδες για τα δεδομένα.

Το νέο δεν μου αρέσει καθόλου το μούτρο του όπως και η ανυπαρξία προστασίας από αέρα. Επίσης έγινε λίγο πιο δυνατό μεν αλλά και με πιο φιλικο και λιγότερο άκαμπτο πλαίσιο ψαλιδι. Αν και το παλίο το είχα συνηθίσει και μου άρεσε σαν συμπεριφορά.

Αυτά από την δική μου εμπειρία

SeNNinhA
28/01/2010, 14:44
Και μερικές φωτό για να καταλάβεις τι λέω φόρτωμα και ταξίδι


186973

reinmeister
28/01/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τον ρεινμαν, τον ρωτάς για ιαπωνικά παρτάλια και εμένα για απριλιανά παρτάλια. Οι γνώσεις του επί των aprilia είναι όσες και για την αναπαραγωγή των κολεοπτέρων της Μεσοποταμίας. :wave2:

παπαριες...στα παλια ρε κροκοδΕΙλε δεν καταργουσαν την πολυκλωνη φισα του πορτατιφ για να μην γινεται χριστουγεννιατικο δεντρο? :p

μπιγκουλα αστους ρε να λενε...

βρεθηκαν και δυο ανθρωποι παγκοσμιως με trueno χωρις προβληματα και χεστηκε η φατμε στο τζαμι...

εχεις ktm ηδη...θελεις να καταληξεις ψυχιατρειο?

:lol:

Cpt. Haddock
28/01/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σορρυ ρε μαν.....
Αυτό τι είναι? Μονοπέδιλο ή snow board? :look:

Κite :wave2:

SeNNinhA
28/01/2010, 14:50
Εδώ φαίνεται και η εξάτμηση που σου λέω


186974

z_armagedon
28/01/2010, 14:51
ΟΟΟΟοοοοχι να μην ειμαι αδικος....

Ο φιλιος πιο πανω εχει δικιο για το φορτωμα... Ναπαω το βραδυ σπιτι και θα σου ποσταρω κι εγω..:

Πανω στην ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ σε οτι σταση και οτι μαρκα φορτηγο θελεις... Σε ολα το ειχα ΦΟΡΤΩΣΕΙ το ατιμο!

Το βραδυ φωτο... :smokin:

byron
28/01/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το παλιότερο μπορεί να έχει 5-6 λιγότερα άλογα αλλά έχει το μικρό φέρινγκ που κάνει πολύ δουλειά και πας μέχρι 200 άνετα και μέχρι 220 με σκύψιμο όση ώρα θέλεις στη εθνική (1.81 ύψος). Με ενα δόντι μικρότερο γρανάζι μπροστά δεν χάνει σε τελική και κερδίζεις σε ρεπρίζ και σκορσαρίσματα. Εαν βάλεις και την διπλή εξάτμηση τιτανίου και το τσιπάκι γεμίζει και η τρύπα και κερδίζεις και λίγο ψηλά.



Συμφωνώ με τα παραπάνω, και τα ίδια ισχύουν και για το νέο. Με ένα καλό κράνος δεν έχεις πρόβλημα στα 200+ για αρκετή ώρα.
Το γρανάζι μπροστά είναι απαραίτητο και η aprilia το δίνει μαζί με το μηχανάκι. Ο λόγος που είναι τόσοοοο μακρύ με το μαμά γρανάζωμα έχει να κάνει με προδιαγραφές κατανάλωσης κλπ.
Το φτιάξιμο στα νέα είναι φθηνότερο μιας και δεν θέλει διπλή εξάτμιση + λαιμούς + τσιπάκι. Με δύο slip on μόνο και το πρόγραμμα της aprilia, παίρνεις +10 άλογα.
127-130 άλογα στα νέα Tuono και Mille 04+ είναι εύκολα.

SeNNinhA
28/01/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σορρυ ρε μαν.....
Αυτό τι είναι? Μονοπέδιλο ή snow board? :look:

ΚΙΤΕ είναι σωστά

Είχα φορτωμένη τη σανίδα, 3 πανιά, τον εξοπλισμό, την σκηνή και το υπόστρωμα, και τα ρούχα μου.

Η σανίδα έπαιζε και τον ρόλο αεροτομής....;) ;) ;)

byron
28/01/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
οκ!

Η μασκα του παλιου ειναι προσαρμοσμενη στα πηρουνια η στο πλαισιο? Στο νεο νομιζω ειναι στα πηρουνια?

Και στα δύο είναι σταθερό στο πλαίσιο. Στο νέο δεν υπάρχει και άλλος τρόπος λόγω ram-air


z-armagedon για ποιά ζημιά λές? Αυτή που πήρε φωτιά το μηχανάκι εξαιτίας του διαλυμένου πίσω ελαστικού ? :smokin:

DrBig
28/01/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ΔρΜπιγκ.... ο Σωτηράκης μας (αργμαγεδών) είναι ιδιάζουσα περίπτωση τουόνο...

σκέψου ότι ήταν το μοναδικό τουόνο που η ίδια η απρίλια αρνήθηκε ότι κατασκευάστηκε στο εργοστάσιο της στο Νοάλε και υποστήριξαν ότι κάπου υπάρχει φασονάδικο που βγάζει μαϊμούδες απρίλια ...

Το μηχανάκι είχε ας πουμε 10.000 χλμ (λέω ένα νούμερο στη τύχη...) τα 5.000 χλμ ήταν σπίτι-συνεργείο-σπίτι και τα άλλα 5.000 χλμ ήταν ... φορτωμένα σε καρότσα φορτηγού :bigcry:


Μαγκες....Τι ηθελα και ρωτησα?????????????

Μπακ του σκουερ ουαν.
Ερμμμμ το tuono τι λεει?
Απο τοτε που απεκτησα ΚΤΜ ξυπναω απο ονειρωξεις V2...

reinmeister
28/01/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μαγκες....Τι ηθελα και ρωτησα?????????????

Μπακ του σκουερ ουαν.
Ερμμμμ το tuono τι λεει?
Απο τοτε που απεκτησα ΚΤΜ ξυπναω απο ονειρωξεις V2...

παρε ενα vtr 1000 sp2 ξεβρακωσε το και εισαι θεος...:D

SeNNinhA
28/01/2010, 15:00
Αααα, και για να μην ξεχνιώμαστε...

ΔΕΝ τους αρέσει η πόλη (τουλάχιστον το παλιό). Αγκωμαχούν και το καταλαβαίνεις και θέλουν να φύγουν από αυτή. Το τιμόνι δε, ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ και προσοχή να μην πέσεις.


Εσείς που λέτε για προβλήματα, εαν έχετε κανένα TUONO για ν ξεφορτωθείτε θα σας κάνω την χάρη να το πάρω εγώ. Και επειδή είμαι και μεγαλόψυχος θα σας δώσω και 1000 ευρώ.... ;) ;)

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

byron
28/01/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μαγκες....Τι ηθελα και ρωτησα?????????????

Μπακ του σκουερ ουαν.
Ερμμμμ το tuono τι λεει?
Απο τοτε που απεκτησα ΚΤΜ ξυπναω απο ονειρωξεις V2...

Ρώτησες και πήρες απαντήσεις. Ο z.armagedon δεν ξέρω τι αμαρτίες πλήρωσε, αλλά τουλάχιστον το δικό μου αλλά και αρκετών φίλων είναι χωρίς προβλήματα.

Ω φοιλος με το σιλεκτοικό που δηαβαζι και κανι το κουναιλι, εχι κατη να πι? :smokin:

DrBig
28/01/2010, 15:01
μπορει και να εχει πουληθει ηδη, αλλα η τιμη καλη φαινεται...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/496160/

DrBig
28/01/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρε ενα vtr 1000 sp2 ξεβρακωσε το και εισαι θεος...:D


ειμαι μιας καποιας ηλικιας και η διαθεση για σκυφτο εφυγε με το 954. Μονο ισα τιμονια απο εδω και περα...

SeNNinhA
28/01/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μπορει και να εχει πουληθει ηδη, αλλα η τιμη καλη φαινεται...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/496160/

Μα εγώ δεν είπα να αγοράσω. Είπα να κάνω μια χάρη σαν καλός άνθρωπος που είμαι σε κάποιον που θέλει να το ξεφορτωθεί λόγω ηλεκτρικών και άλλων προβλημάτων... :evil: :evil:

:smokin: :smokin:

SeNNinhA
28/01/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
spoiler για τα 200+ :lol:

SeNNinhA σορρυ δεν κρατήθηκα!

Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακριβώς το ειχα τοποθετήσει για να μην το ψάχνω μαζί με τα μπαγκάζια στον δρόμο. Σαν spoiler και λειτουργούσε κι όλας ακριβώς έτσι. Χωρις πλάκα.

Άλλωστε είχε κάνει μεγάλη διαδρομή. Αθήνα-Πάτρα-Λευκάδα & Λευκάδα-Λάρισα. Πέρασε το τεστ με επιτυχία και με ταχύτητες στα 180 αρκετές φορές.

OldMan
28/01/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
λογω δουλειάς σε σύραγγα.
Αποφάσισε αν η δουλειά έγινε σε σήραγγα ή σε σύριγγα ....

(αν και το μόνο που σχετίζεται με το tuono είναι το περιεδρικό συρρίγγιο που παθαίνει ο αναβάτης...) :p

DrBig
28/01/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακριβώς το ειχα τοποθετήσει για να μην το ψάχνω μαζί με τα μπαγκάζια στον δρόμο. Σαν spoiler και λειτουργούσε κι όλας ακριβώς έτσι. Χωρις πλάκα.

Άλλωστε είχε κάνει μεγάλη διαδρομή. Αθήνα-Πάτρα-Λευκάδα & Λευκάδα-Λάρισα. Πέρασε το τεστ με επιτυχία και με ταχύτητες στα 180 αρκετές φορές.


αν προσαρμοζες και ενα μηχανισμο στυλ αναδιπλουμενης πινακιδας, θα μπορουσες να περνας και τα διοδια απο πανω :beer:

golis
28/01/2010, 15:17
Απο κάλυψη αέρα,δεν τίθεται θέμα στο ότι το gen II έχει σαφώς καλύτερη προστασία αέρα απο το προηγούμενο λόγω
σχεδιασμού με βάση μετρήσεις που έγιναν πριν σε αεροσήραγγα όπως είπε κ ο μbyron.

Μουαγέν ταχύτητα 160 χλμ με την μαμά μικρή ζελατίνα χωρίς κανένα πρόβλημα what so ever.
Ταξίδια κάνεις και με την μαμά σέλλα του συνεπιβάτη,
εγώ φορτώνω γυναικάρα με 1.80 ύψος για μονοήμερες βόλτες των 300 χλμ περίπου χωρίς να παραπονιέται.
Με την aftermarket τζελ σέλλα,δεν θελει να ξεκαβαλήσει.

Βέβαια πρέπει να το γουστάρει το 2κ,αλλά άπαξ κ ανέβει και γίνει κοινωνός της εξαιρετικής ποιότητας κύλισης
(ακόμα και του απλού χωρίς τα οχλινς)δεν ξανακατεβαίνει... ;)

Με την Puig afterhours ζελατίνα δε,η ταχύτητα ταξιδίου ανεβαίνει άνετα στα 180 μονοκάβαλος.

Βέβαια στα λεφτά που ξεπουλιούνται τα gen I,στη θέση σου θα έπαιρνα το gen I καθαρά λόγω της συμφέρουσας τιμής του.

Είναι απροβλημάτιστα μοτέρ και τα 2 ή μάλλον είναι όσο προ-βληματικά είναι κ τα αντίστοιχα τους γιαπονεζάκια.



Παρ όλα αυτά εγώ θα σου πρότεινα αντ αυτού να πάρεις ένα μεταχείρο haybusa και να μην μπλέξεις με τα κ0λ0σαπριλια
γιατί έχουν προβλήματα,χαλάνε/καίγονται/σπάνε και σκορπάνε άσε που δεν φτάνουν και για όλους.

:smokin:

z_armagedon
28/01/2010, 15:17
Ο ζαρμαγεδον, πληρωσε καινουριο μηχανακι κασερι και αν μη τι αλλο ειχα την απαιτηση να παιρνει εμπρος!!!!
16 φορες το φορτωσα μεσα σε εναμισο χρονο. Η μια εχεις δικιο Βυρωνα ηταν δικια μου μαλακια γιατι στην εθνικη τσακισα το λαστιχο και εμεινα - εκεινη την ημερα by the way δεν πηρε φωτια.
Κατα τα λοιπα, ο Βασιλης μπορει να σου πει ακριβως ποσο το ταλαιπωρουσα και αν του το πηγαινα για τις αλλαγες του δυο φορες παραπανω απο το κανονικο!
Πηνια οκ, Ανορθωτες οκ, θερμοστατες οκ, Λαστιχακια να φευγουν απο σημεια που ουτε ο Μπιλης μπορεσε να βρει και μας συνδεσαν on line με ιταλια για να το βρουν και σ' αυτο οκ. Και σε αλλα τοσα οκ!!!

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ PIN Η ΜΑΛΑΚΙΑ!!! ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!

Για να μη συνεχισω με το "μη ανεβασμα λαδιων" προς το τελος και ολα τα συνεπακολουθα!!!

Και οταν τα μαζεψα ολα κια εστειλα μαιλ στους μαλακες με φωτο, με χαρτια συνεργειων, αντιπροσωπων δικων τους που πιστοποιησαν τα προβλήματα, τι???? Δεν περιμενα καινουρια μοτο αλλα ρε πουστη ενα sory man που το φτιαξαμε (ή το χαλάσαμε-οπως το παρει κανεις) χρειαζοταν!

Για ολα τα παραπάνω και οχι μονο, για ολες τις φορες που εσπρωξα και οχι μονο, θα τα χωνω οσο θελω στο πατινι!!! Με ζουνταπ ξεκινησα κια πιο πολυ το χαρηκα!!!

Αντε μην αρχισω με τους μουσολινιδες!!!!


:mad:

reinmeister
28/01/2010, 15:18
παντως για να πω και του στραβου το δικιο γκαζι εχει...τουλαχιστον του καραφλα που το εχω δει εν δρασει...:D

reinmeister
28/01/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis


Παρ όλα αυτά εγώ θα σου πρότινα αντ αυτού να πάρεις ένα μεταχείρο haybusa και να μην μπλέξεις με τα κ0λ0σαπριλια
γιατί έχουν πρόβληματα,χαλάνε/καίγονται/σπάνε και σκορπάνε άσε που δεν φτάνουν και για όλους.

:smokin:

γεγονος...και τα hayabusa χαλανε...αν τα πατησει νταλικα...:smokin:

SeNNinhA
28/01/2010, 15:23
Και που να δείτε το Dakar τι κουβαλούσε. Δεν έχω φωτογραφίες δυστυχώς. 5 πανιά, εξοπλισμό, 2 σανίδες πιο μεγάλες (1,50 αντί 1,25) και όλα τα υπόλοιπα...

Και για το Dakar όταν το πήρα μεταχειρισμένο (και ήταν μάλιστα και από την πρώτη φουρνιά) τα ίδια με εσάς μου έλεγαν, ότι χαλάει, μένει στην μέση του δρόμου γιατί κόβεται η πλεξούδα κ.α. πολλά. Ούτε και εκείνο μου είχε κάνει κιχ.

Ή εγώ είμαι πολύ τυχερός (όλες οι μηχανές μεταχειρισμένες και καμία δεν έβγαλε πρόβλημα), ή κάποιοι είναι πολύ άτυχοι... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

SeNNinhA
28/01/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παντως για να πω και του στραβου το δικιο γκαζι εχει...τουλαχιστον του καραφλα που το εχω δει εν δρασει...:D

250 είχα πιάσει με το δικό μου το παλιό στην εθνική και είχε κι άλλο αλλά με έκοψε ενας παπούς που προσπαθούσε να προσπεράσει σαν χελώνα. Και μάλιστα το κοντέρ του χάνει ελάχιστα (5-6 χλμ). Μαζί με των ducati είναι τα πιο αξιόπιστα.

Άσχετα με το γκάζι που πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις ελάχιστα σαν τελική, είναι από τα πιο fun μηχανάκια που έχω οδηγήσει.

golis
28/01/2010, 15:27
286

z_armagedon
28/01/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
286

Πφ... σιγα!!!!


:smokin:


186976

z_armagedon
28/01/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε μαν, επειδή δεν ξέρουν όλοι τα κοντέρ της απρίλια και η φωτό δεν είναι ευδιάκριτη, ρίξε ένα εξπλέην στο κόσμο, τι ακριβώς μας δείχνεις :smokin:

Σορυ John εχεις δικιο...

Κατω απο το 0 λοιπον (μετρητης ωριαιας ταχυτητας) ειχε επιλογη ΜΑΧ (SPEED).

Φαινεται το νουμερο με τα μικρα γραμματα... πανω απο τη θερμοκρασια (97)!!!

byron
28/01/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από z_armagedon
Ο ζαρμαγεδον, πληρωσε καινουριο μηχανακι κασερι και αν μη τι αλλο ειχα την απαιτηση να παιρνει εμπρος!!!!


Καλά κάνεις και τα χώνεις και έχεις 1000 δίκια. Το θέμα είναι ότι πέτυχες μάλλον την εξαίρεση φίλε....:(
Κανείς δεν υποστηρίζει οτι είναι τα πιο αξιόπιστα στον πλανήτη, αλλά σίγουρα δεν είναι συνηθισμένο να μένεις κάθε τρεις και λίγο.
Η αντιπροσωπεία είναι για τον πέο σε ότι αφορά το customer service, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν είχα κανένα πρόβλημα τουλάχιστον με τα ανταλλακτικά που χρειάστηκα όταν βρόντηξα. Και μαζί με τα δικά μου είχα παραγγείλει μέσω του bill και τα δικά σου αν έχω καταλάβει καλά. (ψυγεία-εξάτμιση κλπ εξαιτίας της τούμπας που έφαγε απ΄την τύπισσα που πάρκαρε.)

Υπάρχει η ακραία παερίπτωση η δική σου και απ΄την άλλη υπάρχει ο mak74 ή ο patman απ΄το ab που τους ήπιαν το αίμα σε 2-3 χρόνια με 50.000 χλμ σε ταξίδια-πίστες-ΑιΓιάννηδες χωρίς παρατράγουδα....
Και μιλάω για gen II και όχι gen I που έχουν πολλές χιλιάδες χλμ απροβλημάτιστα.

byron
28/01/2010, 15:52
Αγόρια..... επειδή εδώ είναι μοντέλα, σταματήστε το σπαμ γιατί θα φύγει για ποιό σκοτεινά μέρη το θεματάκι. :wave2:

SeNNinhA
28/01/2010, 16:06
Παρεμπιπτόντως έχω μια μαμά εξάτμηση από το TUONO GenI ελάχιστα γρατζουνισμένη. Χαρίζεται. Όποιος την θέλει μου λέει. Θα βάλω και αγγελία.

GEORGETDM
24/08/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η πιο άνετη μακράν σέλλα συνεπιβάτη (οδηγού είναι ίδια) είναι του καινούργιου tuono αλλά μόνο του 06. Είναι φαρδιά, χοντρή, με λαβές και...άσχημη. Μαζί έδιναν και καπάκι μονόσελλου, κάτι που καταργησαν απ΄το 07+ που έβαλαν μια λεπτή σελλίτσα που ακολουθεί τις γραμμές της ουράς. Οι περισσότεροι αγοράζουν του 06+ ή aftermarket με gel.

Αυτά.... :D

Mr Byron μπορείτε να δώσετε φωτο ή link της aftermarket με gel?

byron
24/08/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGETDM
Mr Byron μπορείτε να δώσετε φωτο ή link της aftermarket με gel?

Δεν έχω πρόχειρη. θα το ψάξω λίγο :wave2:

golis
24/08/2010, 18:24
Δύσκολα θα βρεις την κόκκινη.Αξίζει το κάθε της ? : AP8129442 (http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=4274)


207547

byron
25/08/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Δύσκολα θα βρεις την κόκκινη.Αξίζει το κάθε της ? : AP8129442 (http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=4274)

Αυτή είναι η gel? :confused:
Ίδια οπτικά με την σέλλα του 06 είναι.

PortisHead
25/08/2010, 04:26
Περισσοτερο για να την "πω" στον φίλο μου τον Golis.....για τον Byron δεν γνωριζω.
Οταν σου λενε οτι ειναι αξιοπιστα οσο και τα γιαπωνεζικα , εννοουν να τα κυκλοφορεις μόνο στη βόλτα , ετσι ?
Για την πόλη ο ενας κινειται με σκυλι γιαπωνεζικο σκουτερακι. :D γιαυτο αντεχει το turbono.

(Σε εδωσα στεγνα) :lol: :lol: :lol:

Εχεις και p.m.

7gibernau
25/08/2010, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Δύσκολα θα βρεις την κόκκινη.Αξίζει το κάθε της ? : AP8129442 (http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=4274)

παντως η κοκκινη δεν ειναι και τοσο αντιαισθητικη πανω στο τυονο...αν θελει καποιος να τη δει μπορω να βαλω κανα δυο φωτο εδω...

Gi_4ce
25/08/2010, 07:09
ενα genII που επεσε στα χερια μου παντως σε ταξιδι με δυσκολεψε στα εξής:

-Κραδασμοί (λιγο περισσοτεροι απο το gen1 νομιζω. Δεν ειχε βγάλει το αντιβαρο απο το βολάν, μαμα ήταν)
-Κατανάλωση (τσιμπημένη στα 170-180)

Αυτά βεβαια σε συγκριση με το sv1000 που ειχα καλομάθει

byron
25/08/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
ενα genII που επεσε στα χερια μου παντως σε ταξιδι με δυσκολεψε στα εξής:

-Κραδασμοί (λιγο περισσοτεροι απο το gen1 νομιζω. Δεν ειχε βγάλει το αντιβαρο απο το βολάν, μαμα ήταν)
-Κατανάλωση (τσιμπημένη στα 170-180)

Αυτά βεβαια σε συγκριση με το sv1000 που ειχα καλομάθει


Το πρόσθετο βάρος του βολάν (οχι το αντίβαρο) βγαίνει. Αυτό δεν επηρεάζει τους κραδασμούς που φθάνουν στον αναβάτη, άρα είτε με είτε χωρίς οι κραδασμοί είναι οι ίδιοι.

Η κατανάλωση μπορεί να κυμανθεί από 7,0-7,5 στην εθνική ως 10lt στην πόλη. Με τα χλμ που λες, λογικά γύρω στα 8+ lt πρέπει να σου έκαψε, εκτός και σε μπέρδεψε το λαμπάκι της ρεζέρβας που ανάβει πολύ νωρίς.
Μην το συγκρίνεις με το sv μιας και το Tuono είναι πολύ πιο δυνατό απ΄το suzuki. Με 57mm μπεκ δεν θα μπορούσε να είναι και ιδιαίτερα οικονομικό.

golis
25/08/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Περισσοτερο για να την "πω" στον φίλο μου τον Golis.....για τον Byron δεν γνωριζω.
Οταν σου λενε οτι ειναι αξιοπιστα οσο και τα γιαπωνεζικα , εννοουν να τα κυκλοφορεις μόνο στη βόλτα , ετσι ?
Για την πόλη ο ενας κινειται με σκυλι γιαπωνεζικο σκουτερακι. :D γιαυτο αντεχει το turbono.

(Σε εδωσα στεγνα) :lol: :lol: :lol:

Εχεις και p.m.

Ψιτ 45.000 χλμ το Τ.Και το μόνο που άλλαξα είναι πηνία στα 30 όπως αλλάζουν πολλά χόντα κ.α σχιστομάτικα και μια καμμένη λάμπα απ τις 4.
Και σωστά τα λες,το πυροβόλο πλέον κοιμάται στο γκαράζ και βγαίνει μόνο για ράψιμο ενώ για κάθε ημέρα,
με την δούλα-σκλάβα-εργάτρια της φάμπρικας-του πεταμού στραντζαριστή σχιστομάτικη πάπια,
όπως κάνεις κι εσύ δηλαδή κάθε ημέρα με την βαρετή σου όλα-σε-ένα μοτοκλαύσιγελέτα καίγοντας και παραπάνω μπετζίνα (ή πετρέλαιο δεν θυμάμαι; ). :yuck:

Φωτό με την κόκκινη τζελ.Πάρε δουλεία για το σπίτι :bawl:


207615

PortisHead
25/08/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Ψιτ 45.000 χλμ το Τ.Και το μόνο που άλλαξα είναι πηνία στα 30 όπως αλλάζουν πολλά χόντα κ.α σχιστομάτικα και μια καμμένη λάμπα απ τις 4.
Και σωστά τα λες,το πυροβόλο πλέον κοιμάται στο γκαράζ και βγαίνει μόνο για ράψιμο ενώ για κάθε ημέρα,
με την δούλα-σκλάβα-εργάτρια της φάμπρικας-του πεταμού στραντζαριστή σχιστομάτικη πάπια,
όπως κάνεις κι εσύ δηλαδή κάθε ημέρα με την βαρετή σου όλα-σε-ένα μοτοκλαύσιγελέτα καίγοντας και παραπάνω μπετζίνα (ή πετρέλαιο δεν θυμάμαι; ). :yuck:

Φωτό με την κόκκινη τζελ.Πάρε δουλεία για το σπίτι :bawl:

Ασπρο , κοκκινο , μπλε , μαυρο , χρυσαφι , κεραμμυδι...ποσα χρωματα εχει ?
Ουτε Datsun να ητανε :smokin:

byron
25/08/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ασπρο , κοκκινο , μπλε , μαυρο , χρυσαφι , κεραμμυδι...ποσα χρωματα εχει ?
Ουτε Datsun να ητανε :smokin:

Είπε ο κάτοχος του τελευταίου θερμοσίφωνα απ΄το Hamamutsu και έφυγε κοχλάζοντας....:ZZZ:

PortisHead
25/08/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είπε ο κάτοχος του τελευταίου θερμοσίφωνα απ΄το Hamamutsu και έφυγε κοχλάζοντας....:ZZZ:

Γεια σου δικηγόρε :lol:

byron
25/08/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Γεια σου δικηγόρε :lol:


Γειά σου και ΄σενα. :wave2:

Ζεύκας
25/08/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ουτε Datsun να ητανε :smokin:

Βύρωνα με προκαλει να βάλω φωτό! :cry:

PortisHead
25/08/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Βύρωνα με προκαλει να βάλω φωτό! :cry:

εεεεεε
δεν μπορω να τα βαλω με 3 του ιταλικου "κομματος"
αδικια ειναι.

:beer:

byron
25/08/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Βύρωνα με προκαλει να βάλω φωτό! :cry:

Στάσου στο ύψος σου. Για Bandit μιλάμε :lol:

Ζεύκας
25/08/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στάσου στο ύψος σου. Για Bandit μιλάμε :lol:


ααααα χαχαχαχαχαχχχαχαχα ααααα


Σόρρυ για το σπάμ αλλά θα το γράψω:

Ήμουν τον Ιούλιο σε μια παραλία με παρέα.Σε μία φάση έρχεται ένας γνωστός
οπότε μου λέει ο κολλητός μου

ΦΙΛΟΣ-Τον βλέπεις αυτόν που έρχεται? κι αυτός δικύλινδρο έχει
ΕΓΩ -Ποιό ρε?
ΦΙΛΟΣ-TDM...με ακράποβιτς
ΕΓΩ -..............:lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol:

byron
25/08/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ΦΙΛΟΣ-TDM...με ακράποβιτς
ΕΓΩ -..............:lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol:

Aφου δεν είχε κανένα Vstrom να σου βγουν ξινά τα γέλια, ούτε του παπά....

p@nos
25/08/2010, 10:30
ειχα πετυχει ενα ποσειδωνος ιουλιο βραδυ...γαμιωντας πηγαινε το μπορντελο ρπμ:alien:

Ζεύκας
25/08/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Aφου δεν είχε κανένα Vstrom να σου βγουν ξινά τα γέλια, ούτε του παπά....

όχι Βύρωνα...όχι,με τα βεστρομ δεν παίζουμε...:(

7gibernau
25/08/2010, 12:09
:beer:


207641

7gibernau
25/08/2010, 12:19
:beer:


207642

GEORGETDM
26/08/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Ψιτ 45.000 χλμ το Τ.Και το μόνο που άλλαξα είναι πηνία στα 30 όπως αλλάζουν πολλά χόντα κ.α σχιστομάτικα και μια καμμένη λάμπα απ τις 4.


Αντε πορώστε με γιατί εχω ενα γνωστό που μου λέει οτι το Gen I ήταν το πιο καλό μοτερ & δεν έβγαζε προβλήματα.
Τι πρέπει να προσέξω σε μεταχείρισμένο?

golis
26/08/2010, 15:36
Τον μηχανικό που θα το πας για να στο κοιτάξει...

Yianniss
27/08/2010, 04:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGETDM
Αντε πορώστε με γιατί εχω ενα γνωστό που μου λέει οτι το Gen I ήταν το πιο καλό μοτερ & δεν έβγαζε προβλήματα.


Τι σημαινει "πιο καλο";

Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα Gen1 ειναι πιο αξιοπιστα. Εχω ενα κ ξερω. :)

Κ επειδη κατι αναφερθηκε για ταξιδια, τα gen1 εχουν μεγαλυτερη αυτονομια, μαλλον λογω μικροτερης ιπποδυναμης. Περυσι πηγα Αλβανια-Μαυροβουνιο-Κροατια-Βοσνια-Σερβια και φετος πηγα Βουλγαρια-Ρουμανια. Δεν ειναι το πιο ανετο ταξιδι, αλλα αν εχεις καγκουρομηχανημα, τι να την κανεις την ανεση;

golis
27/08/2010, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Τι σημαινει "πιο καλο";
Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα Gen1 ειναι πιο αξιοπιστα. Εχω ενα κ ξερω. :)

Είναι γνωστός ο Αστικός θρύλος για ένα gen I που έχει ιμάντες κάτω απ την σέλλα και κυκλοφορεί την νύκτα στους επαρχιακούς δρόμους,
βοηθώντας όποιο μοτο έχει μείνει.Λένε πως είναι μαύρο και ο καβαλάρης του έχει κοτσιδάκια ροζ.
Δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω:smokin:

Yianniss
27/08/2010, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Είναι γνωστός ο Αστικός θρύλος για ένα gen I που έχει ιμάντες κάτω απ την σέλλα και κυκλοφορεί την νύκτα στους επαρχιακούς δρόμους,
βοηθώντας όποιο μοτο έχει μείνει.Λένε πως είναι μαύρο και ο καβαλάρης του έχει κοτσιδάκια ροζ.
Δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω:smokin:

Μπορω να επιβεβαιωσω εγω, αλλα δεν θα το κανω... για να παραμεινει αστικος μυθος...

...εκτος απο τα ροζ κοτσιδακια...

...αν κ θα ηταν πολυ χρησιμα για να φωσφοριζουν στο σκοταδι...

:smokin:

alexxxcbr
27/08/2010, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGETDM
Αντε πορώστε με γιατί εχω ενα γνωστό που μου λέει οτι το Gen I ήταν το πιο καλό μοτερ & δεν έβγαζε προβλήματα.
Τι πρέπει να προσέξω σε μεταχείρισμένο?



Aντε να δω τι θα παρεις τελικα....




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GEORGETDM
28/08/2010, 13:02
Κατι θα πάρω & γω....
Λοιπόν παίδες που μπορώ να βρω tuono για test drive?
Υπάρχουν αλλαγές στα μοντέλα απο 2006+ μετά?

Ζεύκας
28/08/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGETDM
Κατι θα πάρω & γω....
Λοιπόν παίδες που μπορώ να βρω tuono για test drive?
Υπάρχουν αλλαγές στα μοντέλα απο 2006+ μετά?

άλλο tuono μέχρι το 2005 και άλλο από το 2006 και μετά

GEORGETDM
29/08/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άλλο tuono μέχρι το 2005 και άλλο από το 2006 και μετά

Γνωρίζω....για τις αλλαγες εως 2005 και μετα 2006.
Ρωτάω για το νεο μοντέλο εαν είχε αλλαγές απο χρονια σε χρονια.
Διάβασα οτι η σέλα του συνεπιβάτη άλλαξε απο το 2006 σε 2007. Αλλη αλλαγή? Πέρα των χρωμμάτων?

Ζεύκας
29/08/2010, 11:10
η κύρια αλλαγή είναι ο κινητήρας evoluzione που φορούν τα τουόνο από τα μέσα του 2007 και μετά.
είναι ο ίδιος κινητήρας που φοράει το φάκτορυ από το 2006.

τώρα από κει και πέρα λεπτομέρειες όπως η σέλα του συνεπιβάτη και τα χρώματα.

Βέβαια την απορία σου θα σου την λύσουν καλύτερα άλλοι συμφορουμίτες όπως ο Βύρωνας
όπου ασχολούνται χρόνια με τα τουόνο και ξέρουν καλύτερα από μένα :wave2:

7gibernau
29/08/2010, 13:08
τυονο 2006 ρουλζζζζζζζζ

ενα θα σου πω,τα καλυτερα φρενα που εχουν φορεθει σε τυονο...απο 07 και πανω εχουν διαφορα....
τωρα αν σε κολλαει η σελα του πισω τι να πω.....
δες και τις φωτο που εχω ανεβασει.

μπαι δε γουει..να βρασω τον εβολουσιονε των 07 και πανω,.......


μπαιρον..γιωργη...σας παταω ρε......

κερναω και αμστελ...

byron
30/08/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGETDM
Γνωρίζω....για τις αλλαγες εως 2005 και μετα 2006.
Ρωτάω για το νεο μοντέλο εαν είχε αλλαγές απο χρονια σε χρονια.
Διάβασα οτι η σέλα του συνεπιβάτη άλλαξε απο το 2006 σε 2007. Αλλη αλλαγή? Πέρα των χρωμμάτων?

Πέραν των χρωμάτων στα πλαστικά, ζάντες και σέλλα οι διαφορές του 06 με τα επόμενα είναι :

* Τα 07(όλα) και ένθεν, φοράνε το μοτέρ που φόραγε το Factory από το 06 όπως ειπώθηκε. Στα χαρτιά η διαφορά είναι 6 άλογα. Στην πράξη πρέπει να είναι αρκετά λιγότερα μιας και η μόνη αλλαγή αφορά την μεγαλύτερη κατά 1mm διάμετρο των βαλβίδων εξαγωγής.
* Τα 07+ είναι κατα 3 κιλά βαρύτερα λόγω διαφορετικών καταλυτών και Euro5 που άρχισαν να τοποθετούνται από εκείνη τη χρονιά.
* Τα 07+ έχουν φθηνότερες δαγκάνες από τα 06 που φόραγαν επίσης Brembo αλλά με "γέφυρα" που τις έκανε πιο άκαμπτες. Αυτός είναι και ο λόγος που το 06 φοράει 4 τακάκια σε κάθε δαγκάνα (σύνολο 8)
* Υπάρχει διαφορετική ECU στα 07+. Λεπτομέρειες, μιας και μόνη διαφορά βρίσκεται στο ότι τα 06 μπορούν να "φορτώσουν" μόνο 2 χάρτες εξατμίσεων, ενώ τα 07+ μπορούν να φορτώσουν και τον χάρτη για τις ολόσωμες Acrapovic Evo6 (πανάκριβη εξάτμιση έτσι κι αλλιως).

sapila racing
30/08/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πέραν των χρωμάτων στα πλαστικά, χάντρες και σέλλα οι διαφορές του 06 με τα επόμενα είναι :



Bάλανε άλλο χρώμα χάντρες? Μηπως κουνάει μετά? :lol:

:wave2:

byron
30/08/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Bάλανε άλλο χρώμα χάντρες? Μηπως κουνάει μετά? :lol:

:wave2:

Είσαι προβοκάτορας και εμπαθής..... χάντες έγραψα και το διόρθωσα στο φτερό. :evil: :evil:

sapila racing
30/08/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είσαι προβοκάτορας και εμπαθής..... χάντες έγραψα και το διόρθωσα στο φτερό. :evil: :evil:

Προβοκάτορας κι εμπαλής με την καμμία αλλά σίγουρα είμαι πολύ γρήγορος. :rotflmao:

:wave2: :beer:

Cpt. Haddock
30/08/2010, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
[...]εμπαλής [...]

πολύ γρήγορος, όντως :evil:

sapila racing
30/08/2010, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πολύ γρήγορος, όντως :evil:

:eyepop:

:rotflmao: :lol: πως την πάτησα έτσι? Τωρα θα μου την πει ξανά και θα χει και δίκιο ο πραπριλιάκιας. :blush:

byron
30/08/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:eyepop:

:rotflmao: :lol: πως την πάτησα έτσι? Τωρα θα μου την πει ξανά και θα χει και δίκιο ο πραπριλιάκιας. :blush:

Αφού ξέρεις ότι σ΄αγαπάω και δεν μπορώ να σε πληγώνω...:a13:

sapila racing
30/08/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αφού ξέρεις ότι σ΄αγαπάω και δεν μπορώ να σε πληγώνω...:a13:

:blush: :a07: :a07:

Μας πήραν τα ζουμιά! :lol:

εχμμμ κάποιος mod να καθαρίσει, ναι εγω άρχισα τις μλκιες. :blush:

golis
30/08/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πέραν των χρωμάτων στα πλαστικά, ζάντες και σέλλα οι διαφορές του 06 με τα επόμενα είναι :

* Τα 07(όλα) και ένθεν, φοράνε το μοτέρ που φόραγε το Factory από το 06 όπως ειπώθηκε. Στα χαρτιά η διαφορά είναι 6 άλογα. Στην πράξη πρέπει να είναι αρκετά λιγότερα μιας και η μόνη αλλαγή αφορά την μεγαλύτερη κατά 1mm διάμετρο των βαλβίδων εξαγωγής.
* Τα 07+ είναι κατα 3 κιλά βαρύτερα λόγω διαφορετικών καταλυτών και Euro5 που άρχισαν να τοποθετούνται από εκείνη τη χρονιά.
* Τα 07+ έχουν φθηνότερες δαγκάνες από τα 06 που φόραγαν επίσης Brembo αλλά με "γέφυρα" που τις έκανε πιο άκαμπτες. Αυτός είναι και ο λόγος που το 06 φοράει 4 τακάκια σε κάθε δαγκάνα (σύνολο 8)
* Υπάρχει διαφορετική ECU στα 07+. Λεπτομέρειες, μιας και μόνη διαφορά βρίσκεται στο ότι τα 06 μπορούν να "φορτώσουν" μόνο 2 χάρτες εξατμίσεων, ενώ τα 07+ μπορούν να φορτώσουν και τον χάρτη για τις ολόσωμες Acrapovic Evo6 (πανάκριβη εξάτμιση έτσι κι αλλιως).

Καλά τα γράφεις σεβάσμιε γέροντα,αλλά αΦτιά δεν ισχύουν για τα καλά τα "εργοστασιακά" φακtory.
Σε εκείνα ἔχωμε μόνο χρωματικές αλλαγές σε πλαίσιο και ζαντικό.
Μετά τα συλλεκτικά :P του 07 τα ζαντικά έκτοτε έγιναν απο μπλε χρυσά και το πλαίσιο ένα τόνο(ή τόνος; )πιο σκούρο χρυσό.
malgatec + sunstar φορούν και τα φακτορυ απο 07+


Να συμπληρώσω(βλασφημία)σε αφΤιά που έγραψες και τις αλλαγές σε :

κατασκευαστή για δισκόπλακα και ζαντικό.
Απο ζάντες της oz που φορούσαν έως το 07,τώρα Malgatech και απο Brembo δισκόπλακες,φορούν πλέον της Sunstar.

byron
30/08/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Καλά τα γράφεις σεβάσμιε γέροντα,αλλά αΦτιά δεν ισχύουν για τα καλά τα "εργοστασιακά" φακtory.



Ποιός τα γ@μεί τα fucktory ρε μαν? Για τα R μιλάμε.....
Οι σημαντικότερες αλλαγές στο fucktory έχουν να κάνουν με τον τόνο του κλανί που βάφουν το πλαίσιο :smokin:

Ζεύκας
30/08/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Μετά τα συλλεκτικά :P του 07

Τα συλλεκτικά factory είναι παραγωγής 2006 ΜΟΝΟ και βγήκαν 300 αριθμημένα κομμάτια.

ξεχωρίζουν μόνο από τον αριθμό πλαισίου.

Ζεύκας
30/08/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ποιός τα γ@μεί τα fucktory ρε μαν? Για τα R μιλάμε.....
Οι σημαντικότερες αλλαγές στο fucktory έχουν να κάνουν με τον τόνο του κλανί που βάφουν το πλαίσιο :smokin:

:a37:

byron
30/08/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Τα συλλεκτικά factory είναι παραγωγής 2006 ΜΟΝΟ και βγήκαν 300 αριθμημένα κομμάτια.

ξεχωρίζουν μόνο από τον αριθμό πλαισίου.

Εεεεε, έχει ένα τέτοιο ο golis και μας τα ΄χει κάνει αερόστατο με το παρτάλι του :evil:

Ζεύκας
30/08/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εεεεε, έχει ένα τέτοιο ο golis και μας τα ΄χει κάνει αερόστατο με το παρτάλι του :evil:


ΑΛΗΘΕΙΑ????

golis ποιό έχεις???

εγώ έχω το υπ'αριθμόν 76 από τα 300 :wave2:

Cpt. Haddock
30/08/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
[...]εγώ έχω το υπ'αριθμόν 76 από τα 300 :wave2:

Κατι άλλα μοντέλα ειχαν βγει σε 300 κομμάτια πριν μερικες χιλιαδες χρονια, αλλα δεν επέζησαν :evil:

Ζεύκας
30/08/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατι άλλα μοντέλα ειχαν βγει σε 300 κομμάτια πριν μερικες χιλιαδες χρονια, αλλα δεν επέζησαν :evil:

κι εγώ τι να κάνω τώρα?:lol:

karadrift
27/09/2010, 14:06
οσον'αφορα την αξιοπιστια μεταξυ ιαπωνα και ευρωπαιου ειναι λιγο μυθος.το 2005 πηρα 636 καινουργιο και στα 2000 χλμ αλλαξα φλοτερ ρεζερβουαρ και περυσι με ρ1 πηνια.και στα χωματινα που ειχα παλια σε κατεμ ενα 450 και ενα 520 κιχ.και μιλαμε για ξεκωλιασμα(συγνωμη για την εκφραση αλλα ηθελα να γινω κατανοητος :lol: :lol:

bros400pgm
27/09/2010, 17:17
Aμα το ευρωπαικο δεν μαρκαρει την περιοχη του με λαδι, ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΙΑ............μην σου πω οτι δεν παει και μια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: