PDA

View Full Version : Προβλημα σε R6 '00 - Βαλβιδες



the_dog
28/01/2010, 12:48
Καλησπερα παιδια εχω ενα R6 μοντελο 00 με 54000χλμ...

Το τελευταιους μηνες ειχε προβληματακη συμπεριφορα στα χαμηλα μεχρι 4κ στροφες -καποιες φορες κολλαγε για 1-2 δευτ. σαν μην ειχε βενζινη να ανεβασει στροφες- , επισης αργουσε πολυ να παρει μπροστα...

Αυτα εγω τα πηρα σαν προβλημα στο καρμπιρατερ και πριν καναδυο βδομαδες το πηγα για καθαρισμο... Η συμπεριφορα βελτιωμενη γενικα αλλα και παλι καποιες φορες εκανε τα ιδια ωσπου καποια στιγμη δεν επαιρνε μπροστα με τπτ.. Μετα απο 20-30 λεπτα μιζιες πηρε επιτελους και αφου ξεμπουκωσε το πηγα στον μαστορα μηπως εχει κανει καμια ρυθμιση λαθος..

Μου ζηταει να το κρατησει να το δει και 2 μερες μετα μου λεει για προβλημα στις βαλβιδες.. Εχουν παλιωσει μαλλον και ειναι πολυ φθαρμενες με αποτελεσμα να χανουν συμπιεση οι κιλινδροι.. Κανονικα η συμπιεση πρεπει να ειναι 15,5:1 σε ολους τους κυλινδρους και οι δικες μου παιζουν απο 10 μεχρι 12. Οποτε αυτη ειναι η πηγη του προβληματος...

Το κοστος για καινουργια ανταλακτικα?? 803ε... με την εργασια καπου 1200... Ή ενναλακτικα μεταχειρισμενο μοτερ.... που παλι στα ιδια θα παιξει...

Τι να πω ρε παιδια μου ακουγονται παρα παρα πολλα?? Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?? Η αληθεια ειναι οτι δεν μου ξαναεχει τυχει τετοια μεγαλη βλαβη και δεν μου περισσευουν με τπτ 1000+ε... Εχει κανεις καμια ενναλακτικη πιο οικονομικη ιδεα? Αξιζει να το φτιαξω ή θα βγαλει μετα κανα προβλημα στους κιλινδρους και θα θελω αλλα τοσα..?? Η λύση ενος μτχ μοτερ πως σας φενεται??

Πραγματικα θα ηθελα λιγη βοηθεια....

catmaster
28/01/2010, 12:56
Λύσε μου μόνο αυτή την απορία φίλε μου ...

ο μάστορας σου είπε πως ο λόγος συμπίεσης στο μηχανάκι σου αυτή τη στιγμή είναι 10-12/1 ;;

:wave2:

reinmeister
28/01/2010, 13:07
αφου παλιο ρ6 σε εβγαλε τοσα χλμ χωρις να παρεις στα χερια τις μπιελες μην μιλας καθολου...

λυστο,φρεζαρε εδρες κι αν οι βαλβιδες σου εχουν ακομα ψωμι τριψτες και τελος...

οταν λεμε ψωμι δεν εννουμε το ματι του μαστορα,αλλα μετρημα και των τριων πλευρικων κοψιματων της βαλβιδας με βαση τα χαρακτηριστικα που λεει το μανιουαλ...

επισης να πει σε οποιον μηχανουργο το παει,να φρεζαρει και τις τρεις πλευρες των εδρων ,οχι μονο αυτη που παταει η βαλβιδα...

λογικο κοστος μηχανουργειου,ΑΝ κανει οτι σου ειπα ειναι 100-150 ευρα...

φυσικα αν τα κανεις ολα αυτα σωστα και το ξαναδεσεις χωρις να εχει λυθει κατω, εχεις εγγυημενο σπασιμο μοτερ μια και θα αποκτησει original συμπιεση...

sapila racing
28/01/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λύσε μου μόνο αυτή την απορία φίλε μου ...

ο μάστορας σου είπε πως ο λόγος συμπίεσης στο μηχανάκι σου αυτή τη στιγμή είναι 10-12/1 ;;

:wave2:

Kαι πως μετριέται ο λόγος συμπίεσης με συμπιεσόμετρο? εε?? :rolleyes:

reinmeister
28/01/2010, 13:11
νταξει μωρε...psi δυναμικης συμπιεσης θα ειπε του παιδιου ο μαστορας και δεν καταλαβε καλα...εκτος αν ο μαστορας ειναι εντελως γκατζολος...

catmaster
28/01/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kαι πως μετριέται ο λόγος συμπίεσης με συμπιεσόμετρο? εε?? :rolleyes:


γι' αυτό ρωτάω και εγώ .... :smilea:

reinmeister
28/01/2010, 13:17
βεβαια ολα τα παραπανω ισχυουν λαμβανομενων υπ οψιν,ως ορθων,αυτων που ειπε ο μαστορας...

διοτι η περιγραφη του προβληματος δειχνει κλειστες βαλβιδες απο πλευρας ρυθμισης...

catmaster
28/01/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βεβαια ολα τα παραπανω ισχυουν λαμβανομενων υπ οψιν,ως ορθων,αυτων που ειπε ο μαστορας...

διοτι η περιγραφη του προβληματος δειχνει κλειστες βαλβιδες απο πλευρας ρυθμισης...


...και μπορεί και να βρήκε κάνα χιλιάρικο μέσα στα κάρτερ και θέλει να το τσιμπήσει ...

:winka:

sapila racing
28/01/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βεβαια ολα τα παραπανω ισχυουν λαμβανομενων υπ οψιν,ως ορθων,αυτων που ειπε ο μαστορας...

διοτι η περιγραφη του προβληματος δειχνει κλειστες βαλβιδες απο πλευρας ρυθμισης...

Εγω διαβάζοντάς το σκεφτόμουν αν εχουν ρυθμιστεί ποτέ.
Δεν ξέρω στα πόσα λέει το R6 αλλά και 45000 να λέει, όπως άλλα Yamaha, δεν λεει και τίποτα...
δεν ειναι Honda στο κάτω κάτω. :winka:

reinmeister
28/01/2010, 13:21
εγω προσωπικα,αν εξαιρεσουμε την σειρα των παλιων cbr, δεν εχω ανοιξει ουτε ενα μηχανακι,ανεξαρτητως χλμ,που να μην θελει ρυθμισμα...

catmaster
28/01/2010, 13:25
εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση με κάτι μάστορες που πιάνουν κατευθείαν τα κάρμπς λύσε -δέσε (φύσα με σπρέι και ξεμάτιασμα από πάνω τις περισσότερες φορές ) ... και δεν τσεκάρουν ποτέ βαλβίδες ...

:confused:

sapila racing
28/01/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω προσωπικα,αν εξαιρεσουμε την σειρα των παλιων cbr, δεν εχω ανοιξει ουτε ενα μηχανακι,ανεξαρτητως χλμ,που να μην θελει ρυθμισμα...

Ε για τέτοια μιλάω. Το Hornet 900 (919) το άνοιξα τσάμπα στις 32.000 το ξανάκλεισα και λεω να το ανοίξω ξανα κατα τις 60000.

OldMan
28/01/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_dog
Κανονικα η συμπιεση πρεπει να ειναι 15,5:1 σε ολους τους κυλινδρους και οι δικες μου παιζουν απο 10 μεχρι 12.
Άϊντε να δεχτούμε ότι το μηχανάκι σου έχει λόγο συμπίεσης 15,5 : 1 ...

Επειδή (και ας με διορθώσει καποιος plz) ο λόγος συμπίεσης εκφράζει τον όγκο του κυλίνδρου + τον όγκο του θαλάμου καύσης (από το ΚΝΣ) προς τον όγκο του θαλάμου καύσης (στο ΑΝΣ) (λαϊκιστί: πόσο ζούληγμα τρώει το μίγμα..) για να μεταβληθεί πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να έχει αλλάξει κάποιο γεωμετρικό χαρακτηριστικό του μοτέρ !!
(στην περίπτωσή σου: ή ψήλωσε εξωφρενικά και ανομοιόμορφα - κοινώς, πετσικάρησε ασύστολα - η κεφαλή ή κόντυναν οι μπιέλες σου ή ο στρόφαλος μετακόμισε προς το κάρτερ...).


Υ.Γ.
Αν ο μάστορης μέτρησε δυναμική συμπίεση, τότε τα νούμερα θα έπρεπε να συνοδεύονται από κάτι σαν p.s.i. , kPa , mmHg , bar κ.λ.π.

the_dog
28/01/2010, 13:39
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!

Ο μαστορας απ οτι μου ειπε μετρησε ξεχωριστα σε καθε κιλινδρο συμπιεσεις και βρηκε 10 10 11 12 ενω οπως μου ειπε πρεπει ολοι να εχουν 15,5...


Δεν ξερω ισως να εννουσε psi ή κατι τετοιο.. Δεν καταλαβα ακριβως αυτος μιλησε απλα για πιεσεις σε κιλινδρους.....

Μαλιστα οποτε αν κανω οτι μου λεει και επανελθουν οι κανονικες συμπιεσεις θα εχω σπασιμο μοτερ συντομα?? Ο μαστορας με διαβαιωσε οτι οι κιλινδροι ειναι σε αψογη κατασταση και οτι θα ειναι καινουργιο μηχανακι αν κανω οτι λεει... Μαλλον επεσα σε περιπτωση...

Και απο ανταλακτικα μου μιλισε για καινουργιες βαβιδες (16), φλατζες κλπ 10 πραγματα διαφορετικα πρεπει να μου ειπε με συνολικο κοστος 800ε κατευθειαν απο την yamaha.. Για μηχανουργειο ή για ρυθμιση δεν μου ειπε τπτ...

reinmeister
28/01/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_dog
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!

Ο μαστορας απ οτι μου ειπε μετρησε ξεχωριστα σε καθε κιλινδρο συμπιεσεις και βρηκε 10 10 11 12 ενω οπως μου ειπε πρεπει ολοι να εχουν 15,5...


Δεν ξερω ισως να εννουσε psi ή κατι τετοιο.. Δεν καταλαβα ακριβως αυτος μιλησε απλα για πιεσεις σε κιλινδρους.....

Μαλιστα οποτε αν κανω οτι μου λεει και επανελθουν οι κανονικες συμπιεσεις θα εχω σπασιμο μοτερ συντομα?? Ο μαστορας με διαβαιωσε οτι οι κιλινδροι ειναι σε αψογη κατασταση και οτι θα ειναι καινουργιο μηχανακι αν κανω οτι λεει... Μαλλον επεσα σε περιπτωση...

Και απο ανταλακτικα μου μιλισε για καινουργιες βαβιδες (16), φλατζες κλπ 10 πραγματα διαφορετικα πρεπει να μου ειπε με συνολικο κοστος 800ε κατευθειαν απο την yamaha.. Για μηχανουργειο ή για ρυθμιση δεν μου ειπε τπτ...

οπως λενε και με τους γιατρους...παρε και μια δευτερη γνωμη...

ακαιπουσαι...αν την γλιτωσεις μονο με ρυθμισμα πουλα το...trust me on this one...

μην το βαλεις αγγελια στο μοτο...:lol:

trelamenoss
28/01/2010, 14:16
αφου παλιο ρ6 σε εβγαλε τοσα χλμ χωρις να παρεις στα χερια τις μπιελες μην μιλας καθολου...



giati re paidia na spasei to moter?etsi spane ta moteria?eleos...emena exoun perasei 6 motosykletes apo ta xeria mou kai den exei pa8ei kamia mhxanikh blavh ektos apo to ktm(logiko) alla kanw san an8rwpos...twra ama o allos einai skitzhs de ftaiei h motosykleta....

reinmeister
28/01/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss
αφου παλιο ρ6 σε εβγαλε τοσα χλμ χωρις να παρεις στα χερια τις μπιελες μην μιλας καθολου...



giati re paidia na spasei to moter?etsi spane ta moteria?eleos...emena exoun perasei 6 motosykletes apo ta xeria mou kai den exei pa8ei kamia mhxanikh blavh ektos apo to ktm(logiko) alla kanw san an8rwpos...twra ama o allos einai skitzhs de ftaiei h motosykleta....

φιλαρακι,μονο προσωπικα,ξερω 4 r6 που με το που περασαν τις 40χλδ σκορπισαν...κι εχω ακουσει για αρκετα ακομη...

pilotos_xtreme
28/01/2010, 15:28
ρ6 00 κολητου μου μετα τησ 40000 δεν εμπαινε 2α για κανενα λογο, στα 85000 περιπου ανοιχτηκε για βαλβιδες, ρυθμιστηκαν ολα κ ακομα βαραγε το μοτερ. ε στα 90 παρα κατι παει ..... δεν ανεβαζε ουτε μεχρι τις 4 χιλ στροφες. αλλαχτηκε μοτερ κατευθειαν.

trelamenoss
29/01/2010, 14:15
φιλαρακι,μονο προσωπικα,ξερω 4 r6 που με το που περασαν τις 40χλδ σκορπισαν...κι εχω ακουσει για αρκετα ακομη...

wraia den antilego kai oute lew pws de se pisteyw alla den paizei rolo ti exei traviksei to ka8e mhxanaki?an to pigeneis olh mera koftes kai kaneis kai ena tetarto th mera burn out logiko einai...egw prox8es pira r6 2000mod kai douleyei teleia..kai otan lew teleia to ennow....kai exei 36000xlm.dld se 4000xlm mporei na spasei to moter etsi sta xamena?de paizei re paidia eleos!!:rolleyes:

trelamenoss
29/01/2010, 14:16
ρ6 00 κολητου μου μετα τησ 40000 δεν εμπαινε 2α για κανενα λογο, στα 85000 περιπου ανοιχτηκε για βαλβιδες, ρυθμιστηκαν ολα κ ακομα βαραγε το μοτερ. ε στα 90 παρα κατι παει ..... δεν ανεβαζε ουτε μεχρι τις 4 χιλ στροφες. αλλαχτηκε μοτερ κατευθειαν.


kai to pigene gia 45000xlm 1-3?:confused:

pilotos_xtreme
29/01/2010, 15:37
ω ναι ,1-3 τι να κανει αφου ηθελε χιλιαρικο για να κατεβει το μοτερ και να αλλαξει δισκους

Tomahawk
30/01/2010, 01:53
Reinmeister ποιός πιστεύεις είναι ο μέσος όρος "ζωής" μιας SS μοτοσυκλέτας (με σωστή συντήρηση πάντα)?

kerasaki
30/01/2010, 02:33
Εγω πιστευω οτι με σωστη χρηση και συντηρηση τα μοτερ ειναι σχεδον αθραυστα...
Οταν ομως το βαζεις μπρος (πιο πολυ το χειμωνα) και φευγεις αμεσως με κοφτη,
ο πιτσιρικας που θα παρει ενα π.χ. lc4 που δεν εχει καλα καλα λεφτα για καφε, θα αλλαζει λαδια καθε 2.500χμ? και ρυθμιση βαλβιδων καθε 10.000χμ? δεν ξερω τι λεει το manual, και αλλα τετοια χαζα

trelamenoss
30/01/2010, 07:44
Εγω πιστευω οτι με σωστη χρηση και συντηρηση τα μοτερ ειναι σχεδον αθραυστα...



swstossssssss......:beer:

TOLISTOLAROS
30/01/2010, 08:35
Άθραυστο δεν είναι τίποτα.Όλα φθείρονται,όλα μπορεί να χαλάσουν,σε όλους μπορεί να κάτσει ελαττωματικό.Δεν έχω R6 αλλά λογικά ένα ιδιαίτερο μοτέρ(υψηλή απόδοση,πολλές στροφές)θέλει πιο σχολαστική φροντίδα από ένα πχ town mate.
Τώρα αν σε κάποιες παρτίδες R6 παρατηρούνται βλάβες παρά την καλή συντήρηση δεν ξέρω

reinmeister
30/01/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Reinmeister ποιός πιστεύεις είναι ο μέσος όρος "ζωής" μιας SS μοτοσυκλέτας (με σωστή συντήρηση πάντα)?

δεν υπαρχει σωστη συντηρηση φιλε...κανεις δεν την κανει...μετρια υπαρχει μονο...και με μετρια συντηρηση και χρηση ss, δηλ.σκισιμο, ο μεσος ορος στα καινουρια ειναι περιπου 50χιλ...απο κει και περα αρχιζουν σιγα σιγα οι φθορες...μιλαμε παντα για νορμαλ μηχανακια...αν εχει μπει χερι μεσα,δεν υπαρχει κανεις μεσος ορος...ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να βγαλει τ'αντερα του εξω...

συνηθως ομως σκορπανε απο τουμπες πολυ πριν φτασουν αυτα τα χιλ. οποτε ειναι ακαδημαικη η ερωτηση σου...

twat
30/01/2010, 12:28
Tο πρωην R1 '00 μου εκαιγε λαδια απο τα 20-25000km... στα 65000km τα εβγαλε στο φιλτροκουτι... δεν το εσκιζα ποτε κρυο, δεν βαρουσα κοφτες, δεν εκανα κοντρες(αλλαξα δισκους στα 50000km), και η σηντηρηση του ηταν κανονικη και κατα γραμμα του κατασκευαστη. ΑΛΛΑ οταν το εβγαζα δεν το ''πηγαινα για καφε'', το μηχανακι ηταν στις Σερρες η' σε στροφιλικι στο δρομο ''κλειστο'' η' ''πατημενο''. Νομιζω αυτη η χρηση του αρμοζε και αυτα τα km θα εβγαζε ο κινητηρας, συμφωνα με το πως σχεδιαστηκε. Τωρα ομως εχω ενα gsxr1000k5 και στα 30000km με ιδια χρηση δεν καιει σταγονα. Παντως οπως ειπε ενας βρετανος, σπανιως ενα ss η' superbike πλησιαζει τα 100000km αφου η' σπαει ο κινητηρας η' το τρακαρει ο οδηγος του:sad:

the_dog
01/02/2010, 04:02
Ρε παιδια απ'οτι καταλαβα αν ξεμπλεξω με το θεμα το καλυτερο που μπορω να κανω μετα ειναι να το πουλησω ετσι??

Μια απορια εχω ομως.. Αν τελικα αφησω τις βαλβιδες ως εχουν με οποια ρυθμιση μπορουν να παρουν και εστω οτι εχω χαμηλες πιεσεις στους κιλιδρους οπως λεει ο μαστορας... Περα απο τα ψιλομπερδεματα στα χαμηλα που εχω και τωρα θα εχω καποιο αλλο προβλημα σοβαρο??

Θελω να πω μπορει να ειναι κακο για τον κινητηρα ή ακομα και επικινδυνο??

reinmeister
01/02/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_dog
Ρε παιδια απ'οτι καταλαβα αν ξεμπλεξω με το θεμα το καλυτερο που μπορω να κανω μετα ειναι να το πουλησω ετσι??

Μια απορια εχω ομως.. Αν τελικα αφησω τις βαλβιδες ως εχουν με οποια ρυθμιση μπορουν να παρουν και εστω οτι εχω χαμηλες πιεσεις στους κιλιδρους οπως λεει ο μαστορας... Περα απο τα ψιλομπερδεματα στα χαμηλα που εχω και τωρα θα εχω καποιο αλλο προβλημα σοβαρο??

Θελω να πω μπορει να ειναι κακο για τον κινητηρα ή ακομα και επικινδυνο??

μεσα στο μοτερ σου δεν ειναι κανεις φιλε,οποτε στανταρ δεδομενα δεν υπαρχουν...

αρκετα συζητηθηκε θεωρητικα το θεμα...

πηγαινε ελεγξε τις βαλβιδες σου,ρυθμισε τες ,ενημερωσε, και μιλαμε στο δια ταυτα...

the_dog
01/02/2010, 15:56
Πηγα σημερα απ'το συνεργειο.. Συγνωμη παιδια αλλα δεν τα κατεχω και τοσο τα μηχανολογικα... Το μαστορι μου εδειξε τις βαλβιδες μαυρισμενες-καμμενες και ειπε πως δεν παιρνουν ρυθμιση με την καμια μιας και χανουν ακομα και οταν ειναι κλειστες (φανταζομαι φενεται απ'τις πιεσεις αυτο)... Απλα ξυσιμο και φρεζαρισμα των εδρων δεν παιζει οπως μου ειπε γτ δεν θα καταφερουμε τπτ και θα πρεπει να βαλουμε καινουργια ανταλλακτικα.

Να μην κανει τπτ και να το ξαναδεσει παλι δεν παιζει αφου θελει να πληρωθει κανονικα τα εργατικα του(λογικο ακουγεται αφου με τα παλια ή τα καινουργια την ιδια δουλεια θα κανει ~400ε). Οποτε μαλλον θα κανω οτι μου λεει και μαζι με τα ανταλλακτικα δεν το γλιτωνω το 1200ρικο.. Αλλα καπως πολλα μου φενονται 800ε τα ανταλακτικα μονο οι βαλβιδες εξαγωγης - εισαγωγης πανε καπου 500ε.

Ο ιδιος συνεργαζεται μονο με την yamaha της περιοχης και μου ειπε αν μπορεσω να βρω καλυτερες τιμες ειναι οκ με αυτον... Ειναι λογικες τιμες yamaha αυτες ή εγω ειμαι τσιγγουνης??

Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα ειμαι σχετικα νεος στις μοτοσυκλετες και δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο και πολυ θα ηθελα να μαθω 2 πραγματακια.....

reinmeister
01/02/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_dog
Πηγα σημερα απ'το συνεργειο.. Συγνωμη παιδια αλλα δεν τα κατεχω και τοσο τα μηχανολογικα... Το μαστορι μου εδειξε τις βαλβιδες μαυρισμενες-καμμενες και ειπε πως δεν παιρνουν ρυθμιση με την καμια μιας και χανουν ακομα και οταν ειναι κλειστες (φανταζομαι φενεται απ'τις πιεσεις αυτο)... Απλα ξυσιμο και φρεζαρισμα των εδρων δεν παιζει οπως μου ειπε γτ δεν θα καταφερουμε τπτ και θα πρεπει να βαλουμε καινουργια ανταλλακτικα.

Να μην κανει τπτ και να το ξαναδεσει παλι δεν παιζει αφου θελει να πληρωθει κανονικα τα εργατικα του(λογικο ακουγεται αφου με τα παλια ή τα καινουργια την ιδια δουλεια θα κανει ~400ε). Οποτε μαλλον θα κανω οτι μου λεει και μαζι με τα ανταλλακτικα δεν το γλιτωνω το 1200ρικο.. Αλλα καπως πολλα μου φενονται 800ε τα ανταλακτικα μονο οι βαλβιδες εξαγωγης - εισαγωγης πανε καπου 500ε.

Ο ιδιος συνεργαζεται μονο με την yamaha της περιοχης και μου ειπε αν μπορεσω να βρω καλυτερες τιμες ειναι οκ με αυτον... Ειναι λογικες τιμες yamaha αυτες ή εγω ειμαι τσιγγουνης??

Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα ειμαι σχετικα νεος στις μοτοσυκλετες και δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο και πολυ θα ηθελα να μαθω 2 πραγματακια.....

δεν κουραζεις επειδη ρωτας,αλλα επειδη δεν ακους...ειπαμε πηγαινε αλλου για τσεκ...τι δεν καταλαβες απο αυτο?

αν σου πουν και στο αλλο συνεργειο τα ιδια τοτε προχωρας...

TOLISTOLAROS
01/02/2010, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν κουραζεις επειδη ρωτας,αλλα επειδη δεν ακους...ειπαμε πηγαινε αλλου για τσεκ...τι δεν καταλαβες απο αυτο?

αν σου πουν και στο αλλο συνεργειο τα ιδια τοτε προχωρας...
Ναι αλλά αν κάθε τσεκ που κάνει έχει λύσε-δέσε=εργατικά=400? ποιό το νόημα; :confused:
Φίλε κοίτα εδώ (http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/4/Make/Yamaha/YearID/41/Year/2000/ModelID/4625/Model/YZF-R6/GroupID/143007/Group/CYLINDER) για τ'ανταλλακτικά σου.Δείξτο και στο μάστορα και παρείγγειλε από εκεί.
Μή σε περνάει για μαλάκα:κομπλέ κυλινδροκεφαλή κοστίζει $869,97=625?... :cool:

twat
01/02/2010, 20:31
Φιλε the_dog, να σου πω μια γνωμη, πας σε καποιον που πουλα μεταχειρισμενα ανταλακτικα, βρισκεις εναν κινητηρα, κανεις το παζαρεμα οτι δεν θα παρεις τα καρμπυρατερ και οτι αλλο μπορεις να χρεισιμοποιησεις απο τον δικο σου, τον βαζεις στο δικο σου r6 και πας και το ξεφορτονεσαι-σκοτωνεις. θα σου βγει πιο οικονομικα και ανωδυνα.

reinmeister
01/02/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ναι αλλά αν κάθε τσεκ που κάνει έχει λύσε-δέσε=εργατικά=400? ποιό το νόημα; :confused:
Φίλε κοίτα εδώ (http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/4/Make/Yamaha/YearID/41/Year/2000/ModelID/4625/Model/YZF-R6/GroupID/143007/Group/CYLINDER) για τ'ανταλλακτικά σου.Δείξτο και στο μάστορα και παρείγγειλε από εκεί.
Μή σε περνάει για μαλάκα:κομπλέ κυλινδροκεφαλή κοστίζει $869,97=625?... :cool:

ποια 400 ρε τολη? τσεκ βαλβιδες λεμε...

TOLISTOLAROS
01/02/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ποια 400 ρε τολη? τσεκ βαλβιδες λεμε...
Αφηρημάδα...διάβασα 400 και το συνδύασα με τον έλεγχο...γράψε λάθος.
Ένα τσεκ βαλβίδες σε R6 πόσο πάει;

Αν πάντως μετά το τσεκ χρειαστεί ρύθμιση,οι παστίλιες που θα χρειαστεί να παραγείλλει ο μάστορας κοστίζουν στο ronayers (http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/4/Make/Yamaha/YearID/41/Year/2000/ModelID/4625/Model/YZF-R6/GroupID/143039/Group/VALVE) $7,66=5,5? η μία...Άρα για 16 θέλει γύρω στα 100? μαζί με τα μεταφορικά(αν τα παραγγείλει από USA,αλλιώς...).Μαζί με τα εργατικά πόσο να βγει;

the_dog
01/02/2010, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ποια 400 ρε τολη? τσεκ βαλβιδες λεμε...

και ομως φιλε μου ο συγκεκριμενος μαστορας το εχει λυσει τελειως εχει βγαλει τις βαλβιδες, κιλινδροκεφαλη κλπ και ζηταει 400ε μονο για να τα βαλει ξανα πανω ακόμα και αν δεν βαλει τπτ καινουργιο...

ευχαριστω για το site φιλε τολη θα το κοιταξω...

TOLISTOLAROS
02/02/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_dog
και ομως φιλε μου ο συγκεκριμενος μαστορας το εχει λυσει τελειως εχει βγαλει τις βαλβιδες, κιλινδροκεφαλη κλπ και ζηταει 400ε μονο για να τα βαλει ξανα πανω ακόμα και αν δεν βαλει τπτ καινουργιο...

ευχαριστω για το site φιλε τολη θα το κοιταξω...
Φίλε για όλ'αυτά λογικό να ζητάει κάποιο ποσό.Δεν ξέρω πόσες εργατοώρες χρειάστηκε και το τί έκανε,ούε μπορώ να πω αν πήρε υπερβολικά.
Ο rein λέει για έλεγχο διάκενου βαλβίδων.Για έλεγχο δεν χρειάζεται να το λύσει τελείως,ούτε κυλινδροκεφαλή να βγάλει κλπ

reinmeister
02/02/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_dog
και ομως φιλε μου ο συγκεκριμενος μαστορας το εχει λυσει τελειως εχει βγαλει τις βαλβιδες, κιλινδροκεφαλη κλπ και ζηταει 400ε μονο για να τα βαλει ξανα πανω ακόμα και αν δεν βαλει τπτ καινουργιο...

ευχαριστω για το site φιλε τολη θα το κοιταξω...

α μαλιστα...τωρα εξηγουνται ολα...εμπλεξες...αναγκαστικα λοιπον θα δεσεις εκει,μια κι αν πας αλλου θα πληρωσεις διπλα εργατικα...

κριμα...αν ασχολεισαι με αγορες μεσω νετ μπορεις να αγορασεις ferrea ατσαλινες,που θα σου στοιχισουν αισθητα φθηνοτερα κι επισης ειναι μακραν καλυτερες απο τις μαμα...

καλα ξεμπερδεματα...

τολη...τα καλα συνεργεια δεν χρεωνουν ποτε καπελωτα,μια και κρατανε τα παλια...η χρεωση για την εργασια ειναι περιπου 150 ευρω σε ενα τετρακυλινδρο...

notakos600
02/02/2010, 15:28
Παστίλιες, ατσαλίνες, κάποιος πρέπει να σας μιλήσει για τα καπελότα...:lol: :lol:

sabayam
02/02/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αφηρημάδα...διάβασα 400 και το συνδύασα με τον έλεγχο...γράψε λάθος.
Ένα τσεκ βαλβίδες σε R6 πόσο πάει;

Αν πάντως μετά το τσεκ χρειαστεί ρύθμιση,οι παστίλιες που θα χρειαστεί να παραγείλλει ο μάστορας κοστίζουν στο ronayers (http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/4/Make/Yamaha/YearID/41/Year/2000/ModelID/4625/Model/YZF-R6/GroupID/143039/Group/VALVE) $7,66=5,5? η μία...Άρα για 16 θέλει γύρω στα 100? μαζί με τα μεταφορικά(αν τα παραγγείλει από USA,αλλιώς...).Μαζί με τα εργατικά πόσο να βγει;


εργασια για ελεγχο βαλβιδων ειτε αντικαταστασεις καπελωτα ειτε οχι κοστιζει περιπου 130-156 ευρω χωρις ΦΠΑ

sabayam
02/02/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν υπαρχει σωστη συντηρηση φιλε...κανεις δεν την κανει...μετρια υπαρχει μονο...και με μετρια συντηρηση και χρηση ss, δηλ.σκισιμο, ο μεσος ορος στα καινουρια ειναι περιπου 50χιλ...απο κει και περα αρχιζουν σιγα σιγα οι φθορες...μιλαμε παντα για νορμαλ μηχανακια...αν εχει μπει χερι μεσα,δεν υπαρχει κανεις μεσος ορος...ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να βγαλει τ'αντερα του εξω...

συνηθως ομως σκορπανε απο τουμπες πολυ πριν φτασουν αυτα τα χιλ. οποτε ειναι ακαδημαικη η ερωτηση σου...


:beer: :beer: σωστος περιπου 50 χλδ απο'κει και περα βγαινουν στην επιφανεια διαφορα καδενες-τεντωτητες-καμπανιτσα σιγα-σιγα-τσιμουχακια βαλβιδων-ελατηρια-ισως τρομπα νερου εντοσθια-θερμοστατης κτλ κτλ

toyar
02/02/2010, 19:46
Πόση εμπορική αξία έχει ένα τέτοιο μηχανάκι ώστε να αξίζει να δώσεις 1200++ για επισκευή :rolleyes:

sabayam
02/02/2010, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πόση εμπορική αξία έχει ένα τέτοιο μηχανάκι ώστε να αξίζει να δώσεις 1200++ για επισκευή :rolleyes:

περιπου 2500-3000 ευρω αλλα μια μηχανη αν την αγορασεις σε τευχη θα κοστισει ακριβοτερα απο ετοιμη....και μια ζημια τις ταξεως που εχει ο φιλος τα ανταλλακτικα κοστιζουν και ο μηχανικος πρεπει να πληρωθει για την εργασια του....σε ενα τετοιο μηχανακι χρειαζεσαι σχεδον 2 μερες εργασιμες για λυσιμο-θεσιμο....

reinmeister
02/02/2010, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Παστίλιες, ατσαλίνες, κάποιος πρέπει να σας μιλήσει για τα καπελότα...:lol: :lol:

το "ατσαλίνες" που το ειδες σε αυτο το θρεντ?:confused:

OldMan
03/02/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το "ατσαλίνες" που το ειδες σε αυτο το θρεντ?:confused:
Περιμένει να εμφανιστεί ...

(μαζί με τις πιανόλες...) :winka:

Shinji Ikari
26/04/2010, 17:14
Φιλε the_dog μπορεις να μας πεις τι εγινε τελικα?

the_dog
29/04/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Φιλε the_dog μπορεις να μας πεις τι εγινε τελικα?

Φιλε μου τελικα διάλεξα την φτηνή λυση... Τριψιμο βαλβίδες εδρες κλπ και κάποια ανταλλακτικα φλατζες καπελοτα κλπ... Ακόμα συνεγείο είναι το μηχανάκι... Λογικά μες την επόμενη βδομάδα θα είναι έτοιμο...

Toumpas
01/05/2010, 13:18
Πολλά παλιά Ρ6 σπάνε. Ένας φίλος έσπασε το μοτέρ του είτε σε 00 είτε σε 03 Ρ6 (δεν θυμάμαι), πήρε άλλο μοτέρ, μεταχείρο, του έσπασε, πήρε άλλο και τώρα είναι στο 3 μοτέρ δηλάδη... κουράγιο :(