PDA

View Full Version : Αγορά wr450f ή ktm 530



teodrosos
28/01/2010, 17:03
Γεια και χαρα σε ολους.Το ονομα μου ειναι θοδωρος και θα ηθελα απ οσους γνωριζουν μια μικρη βοηθεια.Τον τελευταιο καιρο ειμαι στο εξης διλημμα΄ την αγορα yamaha wr450f ή ktm 530exc ? Θα ηθελα ενα πολυ γρηγορο-νευρικο offroad απ την μια αλλα και ενα γερο και αξιοπιστο offroad απ την αλλη.Εσεις τι θα μου προτεινατε και γιατι.Πειτε μου κατι.

SeNNinhA
28/01/2010, 17:14
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και τι εμπειρία έχεις? Δεν καταλαβαίνω το νευρικό. Συνήθως αυτό δεν είναι καλό για το εντούρο. Νευρικά είναι τα ΜΧ. Μάλλον κάτι άλλο θέλεις να πεις.

Νευρικό, γερό και αξιόπιστο πάντως κάνει σε 250 ή 300 δίχρονο.

Μιλώντας για καινούργια 4Τ:

Το Yamaha είναι το πιο αξιόπιστο από όλα όχι όμως και το πιο δυνατό ή καλό. Γενικά είναι παλιό σαν σχεδίαση και λογικά του χρόνου θα ανανεωθεί. Παραμένει καλό αλλά πισω από τα υπόλοιπα.

Το ΚΤΜ είναι πάντα πιο νέο και κάθε χρονιά καλύτερο. Έχουν βελτιώσει και τις αναρτήσεις που ήταν το αδύνατο σημείο του αλλά θέλει πιο πολύ προσοχή και συντήρηση.


Πάντως εαν μιλάς για καινούργια ή περσινά μοντέλα τότε το HUSABERG λέγεται ότι είναι μακράν το καλύτερο μηχανάκι. Και δεν είχαν και προβλήματα αξιοπιστίας τα Husaberg και πολύ καλή αντιπροσωπία έχουν.

MikeG
28/01/2010, 17:21
Έχεις ξαναασχοληθεί ποτέ με χώμα?
& τα 2 μηχανάκια θα σε δυσκολέψουν πολύ αν έχεις σκοπό να κάνεις enduro & όχι κυρίος φλαταδούρες.

Το ΚΤΜ υπερτερεί σαφώς σε όλα τα επίπεδα, δε ξέρω όμως αν εν τέλει σου ταιριάζει κάποιο από τα 2.


:wave2:



Welcome!

teodrosos
28/01/2010, 17:46
Ευχαριστω πρωτα απ ολλα τους SeNNinhA και MikeG που ειπαν την αποψη τους.Εχω το crm 250 2t και τα σαββατοκυριακα οταν εχω χρονο'' ξεφευγω'' λιγο στα γυρο βουνα.Δεν ασχολουμε επαγγελματικα και ουτε θελω.Μ αρεσει ομως το βουνο και το γκαζι.Θελω να ανεβαινω τους λοφους με μια ανεση αλλα και με μια αγριαδα που προσφερει μια αγρια νευρικη μηχανη offroad και δεν θελω 2τ γιατι θελω κατι αλλο. Μιλαω για τα 2 συγκεκριμενα μοντελα.Πιο κατα την γνωμη σας αξιζει.Πιο ειναι πιο αξιοπιστο ,πιο δυνατο .

taxydromos
28/01/2010, 17:54
εχω οδηγησει το ktm530 και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος,ενθουσιασμενος θαλεγα!!
γκαζι απο το ρελαντι,σουζα για πλακα και ευκινησια μεσα στα μονοπατια ωστε να ξεχνας τα κυβικα του....αξιοπιστια εχουν ολα τα ktm πλεον!
τωρα απο ομορφια....οσοι εχουν ματια βλεπουν..:beer:

SeNNinhA
28/01/2010, 17:57
ΟΛΑ τα μοντέλα είναι πια αξιόπιστα εφόσον ακολουθείς με ευλάβεια τις οδηγίες για την συντήρησή τους.

Το Yamaha σαφώς και θέλει κάπως λιγότερη προσοχή και λίγο πιο αραιή συντήρηση από το ΚΤΜ.

Το ΚΤΜ είναι σαφώς πιο δυνατό και λόγω κυβικών αλλά και λόγω νεότερης σχεδίασης κινητήρα και πλαισίου.

Από τα δύο θα έπαιρνα το ΚΤΜ

Επιμένω όμως να δοκιμάσεις και το Husaberg.

DrBig
28/01/2010, 18:19
και εγω husaberg ψηφιζω, ειναι μια κλαση πανω απ'οτιδηποτε αλλο και σε κινητηρα και σε αναρτησεις και σε ζυγισμα. Και ειναι και injection.

MAG/FMX
28/01/2010, 18:28
Για μενα εξαρταται ποσο καιρο θα το κρατησεις ..........Αν το κρατησεις πολλα χρονια παρε ΚΤΜ γιατι θα χεις το καλητερο, αν λιγα χρονια για την πλακα σου , παρε wrf για να μην χασεις τα λεφτα σου.
Παντως πολλοι λενε οτι το Husaberg ειναι λιγο καλητερο απτα αλλα......

sabayam
28/01/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΟΛΑ τα μοντέλα είναι πια αξιόπιστα εφόσον ακολουθείς με ευλάβεια τις οδηγίες για την συντήρησή τους.

Το Yamaha σαφώς και θέλει κάπως λιγότερη προσοχή και λίγο πιο αραιή συντήρηση από το ΚΤΜ.

Το ΚΤΜ είναι σαφώς πιο δυνατό και λόγω κυβικών αλλά και λόγω νεότερης σχεδίασης κινητήρα και πλαισίου.

Από τα δύο θα έπαιρνα το ΚΤΜ

Επιμένω όμως να δοκιμάσεις και το Husaberg.


πιο αξιοπιστο μακραν ειναι το ΥΑΜΑΗΑ και απο αποδοση δεν ειχα προβλημα αρκατα ελαστικος ο κινητηρας και δεν ειναι καν παναρχαιος για οσους δε ξερουν.....

τωρα το 2010 4α ε5να5 ανανεω0ενο σε ολους τους τομεις καινουριος κινητηρας
οσο για το πλαισιο ειναι ηδη αλουμινιου απο το 2007...αρα δεν εχει μεινει πισω σε εξελιξη

αν το θελεις για χωμα το ΥΑΜΑΗΑ ειναι πιο γραμμικος χωρις ξεσπασματα.....

ψηφισω ΥΑΜΑΗΑ για λογους αξιοπιστιας και εγγυησης...

teodrosos
28/01/2010, 21:48
Eυχαριστω πολυ παιδια. να ειστε καλα.

iatrodikastis
28/01/2010, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από teodrosos
Eυχαριστω πολυ παιδια. να ειστε καλα.


πάρε ένα husaberg 570,

εμπεριέχει όλα τα παραπάνω "θέλω" σου αλλά και "πιστεύω" τους.

Skipper_d
29/01/2010, 09:25
δες και αυτο.... ειναι φιλου και πολυ προσεγμενο....


http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=2828

ARISPEED1
29/01/2010, 10:15
Νομίζω .....................WRF 250 ..............θα ηταν καλύτερα για σένα :sun: Το μόνο μειονέκτημα .........σε ανηφορικά κ δύσκολα κομμάτια ..................το υψος σέλας .................1 μέτρο !

KaTaNaS
29/01/2010, 10:41
ENA einai το μηχανακι που φτιαχτηκε για σενα...

αν θελεις να ξεχωριζεις και να εισαι μπροστάρης σε μια επανασταση κυβισμού!

ΒΕΤΑ RR 2010 βγαινει σε 400- 450 -520


το 400 ειναι αυτό που μοιάζει με 2.5 σε συμπεριφορά και στα καταλληλα χερια μπορει να μεταμορφωθει σε φονέα γιγάντων!

Ο κινητηρας ειναι φρεσκοσχεδιασμένος (συγχρονη σχεδίαση) που φερνει την συμπεριφορα της μοτο να συγκλίνει στη γραμμη ολων των μεγαλων κατασκευαστων... ποια γραμμη;

Την ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ γραμμη, οι διχρονοι κινητηρες να μοιαζουν σε συμπεριφορα με 4χρονους και οι τετραχρονοι με διχρονους!

κάτσε να δοκιμασεις το ΒΕΤΑ και μετα δωσε χρηματα!

:wave2:


187051

Stabak
29/01/2010, 10:49
Περι αξιοπιστίας και ευλαβικής συντήρησης...

Το ΚΤΜ λεει καθε 15 ωρες τσεκ βαλβιδες αν δεν κανω λαθος, το γιαμαπα καθε 1000 χλμ...

Μεγαλο παιδί εισαι....

DrBig
29/01/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Περι αξιοπιστίας και ευλαβικής συντήρησης...

Το ΚΤΜ λεει καθε 15 ωρες τσεκ βαλβιδες αν δεν κανω λαθος, το γιαμαπα καθε 1000 χλμ...

Μεγαλο παιδί εισαι....

μια διαιρεσουλα δειχνει οτι ειναι πολυ κοντα τα δυο, τα οποια ετσι κι αλλιως αναφερονται σε αγωνιστικες συνθηκες, που εν προκειμενω δεν υφιστανται.

CARP
29/01/2010, 11:18
Αδερφέ εγώ έχω άποψη (προσωπική πάντα) μόνο για το ΚΤΜ. Το μηχανάκι έχει πολύ
δύναμη και θέλει χέρια για να το πας και όχι να σε πάει. Στα ανοιχτά κομμάτια ιδίως είναι
τρακτέρ το μηχανάκι. :beer:

MAG/FMX
29/01/2010, 13:17
Απλα το YAMAHA θα μπορεις να το εχεις κ για πολιτικη χρηση .......... ασε που το μαυρο με τα γραφικα monster δε παιζεται κ σε εμφανηση........

OldMan
29/01/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Και ειναι και injection.
Ότι καλύτερο για την κορυφή του βουνού (όχι της Βαρυμπόμπης... :evil: ) ή για ποτάμι σε χαράδρα ... :D

Trickster
29/01/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ENA einai το μηχανακι που φτιαχτηκε για σενα...

αν θελεις να ξεχωριζεις και να εισαι μπροστάρης σε μια επανασταση κυβισμού!

ΒΕΤΑ RR 2010 βγαινει σε 400- 450 -520


το 400 ειναι αυτό που μοιάζει με 2.5 σε συμπεριφορά και στα καταλληλα χερια μπορει να μεταμορφωθει σε φονέα γιγάντων!

Ο κινητηρας ειναι φρεσκοσχεδιασμένος (συγχρονη σχεδίαση) που φερνει την συμπεριφορα της μοτο να συγκλίνει στη γραμμη ολων των μεγαλων κατασκευαστων... ποια γραμμη;

Την ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ γραμμη, οι διχρονοι κινητηρες να μοιαζουν σε συμπεριφορα με 4χρονους και οι τετραχρονοι με διχρονους!

κάτσε να δοκιμασεις το ΒΕΤΑ και μετα δωσε χρηματα!

:wave2:

:a48: :a48: :a8: :a8: :a8:

Greg_950 S
28/02/2010, 00:20
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους για το HUSABERG, αλλά το 450. Σίγουρα θα χρειασθεί και ένα βεντιλατέρ, αν το έχεις και για μέσα στην πόλη.
Το 530 (2010) είναι βελτιωμένο σε αναρτήσεις και γεωμετρία σε σχέση με τα παλιότερα, αλλά από ότι ακούστηκε από το 2011-12 θα εγκαταλειφθεί το PDS πίσω και στα enduro και θα ξαναβάλουν μοχλικό (μετά από πειραματισμούς πολλών ετών), παρόμοιο με το νέο Μ/Χ τους, SX-F 350.