PDA

View Full Version : βοηθεια.... γνωμες...



ftsmf
28/01/2010, 21:42
καλησπερα καταρχας....

τα παιρνουμε απο την αρχη... την πεμπτη που μας περασε γυρνουσα απο τον Διονυσο στην ηλιουπολη που μενω με την μηχανη (tdm850)... οπως ερχομουν λοιπον στη διαδρομη περασα μεσα απο μια γουρνα με νερο... πολυ νερο μιλαμε ομως αδερφια... δηλαδη μπηκα μεσα μεχρι τον αστραγαλο... τα μπουζι λοιπον πηραν νερο ως αναμενομενο...
το μηχανακι δεν με αφησε παρολα αυτα... ρεταριζε αρκετα και μπερδευε αλλα με πηγε μεχρι το σπιτι... το επομενο πρωι βγαζω μπουζι παταω μιζιες και φτυνει νερα... καθαριζω μπουζι τα ξαναβαζω(δεν ειχα καινουρια εκεινη τη στιγμη) και παιρνει μπρος τσακμακι...
εκανε λιγα μπερδεματα... αλλα μετα απο μερικες γκαζιες και μια βολτα εστρωσε κανονικα... μεχρι σημερα λοιπον δεν το ξαναχρησιμοποιησα...
παω σημερα βαζω μπροστα και ξεκιναω να παρω εναν φιλο μου να παμε στο κεντρο...
με το που ανεβαινει πανω του λεω "κατεβα"
-"τι εγινε??"
-"κατεβα σου λεω κατι ακουω στο μηχανακι..."
-"τι ακους???"
-"μαλακα του λεω λες να ειναι στροφαλος αυτο....ωχ μ@@κα την κατσαμε... δεν παμε κεντρο...παμε μηχανικο"

φτανουμε λοιπον στο μηχανικο το βαζει μπροστα το ακουει... το μηχανακι μετα τις 3Κ rpm ακουγεται χωρις να ξερεις τι ακουγεται(εγω τουλαχιστον)... ο μηχανικος μου λεει πως αν δεν το ανοιξει να το δει δεν μου λεει σιγουρα γνωμη.... αλλα μπορει να ειναι και στροφαλος και τοτε εχουμε ζημια αρκετα μεγαλη μου λεει... αλλα ειδομεν...

για πειτε καμια γνωμη ρε παιδες γιατι αγχωθηκα απιστευτα.....

EDIT: η μηχανη λαδια εχει φουλ και δεν καει γραμμαριο μετα απο αλλαγη στις τσιμουχες των βαλβιδων...

DrBig
28/01/2010, 22:18
πολυ περιεργα πραγματα...πρωτα απ'ολα απο τα μπουζι δεν μπαινει νερο, απο το φιλτροκουτι μπαινει...επειτα αν μπηκε τοσο πολυ που να εχει ακομα μεσα την επομενη μερα, μετα απο βολτα, τοτε μπορει να ζοριστηκε τιποτε λογω υδραυλικης συμπιεσης, ισως μπιελλα, ισως στροφαλος..καποιος με περισσοτερες γνωσεις θα ειναι σε θεση να πει κατι παραπανω (η παρακατω).

ftsmf
28/01/2010, 22:38
και μενα μου εκανε εντυπωση το νερο απο τα μπουζι αλλα οταν τα εβγαλα και πατησα την μιζα εφτυσε νερακι... αλλα πως ετσι ξαφνικα ρε γαμωτο... αφου την κινησα κανονικα και οταν την εσβησα και την ξαναεβαλα μετα απο 30 δευτερολεπτα ακουσα αυτον τον θορυβο....
τοσο ξαφνικα μπορει να γινει κατι τετοιο??? τελος παντων μετα απο το συμβαν την κινησα μεχρι το μηχανικο και σπιτι μετα(συνολο 1χλμ) και δεν θα την πειραξω μεχρι να βρω ακρη...

CARP
29/01/2010, 11:27
Φιλαράκι 2 πραγματάκια

1ον Κοίτα το φίλτρο σου για νερά.
2ον Κοίτα τα λάδια κινητήρα αν έχουν νερό (ασπρίζει σαν γάλα το λάδι)


υ.γ Ο θόρυβος δεν είναι καλός οιωνός.

OldMan
29/01/2010, 11:59
Κατά πάσα ποθανότητα, πήρε νερό το φιλτροκούτι και το περνούσε μαζί με τον αέρα στον κύλινδρο (vaporization)...

Ένα μέρος του έφευγε από την εξάτμιση στην φάση της εξαγωγής αλλά το υπόλοιπο έμενε στον κύλινρο, με αποτέλεσμα να δουλεύει μεν το μηχανάκι αλλά να μαζεύεται όλο και περισσότερο νερό (γι αυτό και σου πέταξε νερά από την μπουζότρυπα την επόμενη μέρα).

Το δυσάρεστο είναι ότι μάλλον στην έκανε την ζημιά (λόγω υδραυλικής συμπίεσης, όπως είπε και ο Μεγαλογιατρός..), ελπίζοντας να την 'εχει "φάει" η μπιέλα και όχι ο στρόφαλος :(

catmaster
29/01/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατά πάσα ποθανότητα, πήρε νερό το φιλτροκούτι και το περνούσε μαζί με τον αέρα στον κύλινδρο (vaporization)...

Ένα μέρος του έφευγε από την εξάτμιση στην φάση της εξαγωγής αλλά το υπόλοιπο έμενε στον κύλινρο, με αποτέλεσμα να δουλεύει μεν το μηχανάκι αλλά να μαζεύεται όλο και περισσότερο νερό (γι αυτό και σου πέταξε νερά από την μπουζότρυπα την επόμενη μέρα).

Το δυσάρεστο είναι ότι μάλλον στην έκανε την ζημιά (λόγω υδραυλικής συμπίεσης, όπως είπε και ο Μεγαλογιατρός..), ελπίζοντας να την 'εχει "φάει" η μπιέλα και όχι ο στρόφαλος :(

λογικό σαν εξήγηση .... αλλά πως-στα-διάλα πήρε νερό από εκεί πάνω ο παπάς ρε Αντώνη ;;; αν θυμάμαι καλά το κουτί είναι ψηλά κάτω από το ντεπόζιτο στο μηχανάκι ... :confused:

Cpt. Haddock
29/01/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
λογικό σαν εξήγηση .... αλλά πως-στα-διάλα πήρε νερό από εκεί πάνω ο παπάς ρε Αντώνη ;;; αν θυμάμαι καλά το κουτί είναι ψηλά κάτω από το ντεπόζιτο στο μηχανάκι ... :confused:

Αν μπήκε με πολλά, θα σήκωσε νερό το μπροστινο και.... :wave2:

catmaster
29/01/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν μπήκε με πολλά, θα σήκωσε νερό το μπροστινο και.... :wave2:

τι είναι ρε παιδιά το μηχανάκι ;;; κρις-κράφτ ;;;

όσο νερό και να έχει από μπροστά είναι δύσκολο να περάσει ... (έχει 2 κυλίνδρους και ψυγεία και εκατό παραφερνάλια πρίν φτάσει στον παπα )


:wave2:

DrBig
29/01/2010, 12:13
ρε μπας και ειχε φιλτροχοανες (ακα νερορουφηχτρες)?

ftsmf
29/01/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



Έβγαλε τα ράσα και το καλιμαύχι και έριξε μακροβούτι ... :smokin:



παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις καταρχας... μπαρμπα-ολδμαν(:D ) μεσα εισαι.... μακροβουτι... η σταθμη του νερου ηταν περιπου λιγο κατω απο τον ατραγαλο μου....

κατι αλλο... δεδομενου οτι απο κεινη την ωρα το μηχανακι κουνηθηκε λιγοτερο απο 1χλμ υπαρχει περιπτωση να την γλιτωσουμε φθηνα με καποιο τροπο??

κατι αλλο 2.... εβαλα μπροστα σημερα... οταν ειναι κρυο δουλευει κανονικα αλλα οταν ανεβασει θερμοκρασια σχεδον λειτουργιας χτυπαει...

kawazoyras
29/01/2010, 18:10
ρέ μεγάλε τί μπέρδεμα έχεις; μπάς κ τό νερό πέρασε στό κάρτερ κ γέμισε κ δέ μπορεί νά γυρίσει; ζορίζεται δλδ τό πιστόνι στό κατέβασμα κ νά χτυπάει στό λαδόνερο;; λέω εγώ τώρα!!!

ftsmf
29/01/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
ρέ μεγάλε τί μπέρδεμα έχεις; μπάς κ τό νερό πέρασε στό κάρτερ κ γέμισε κ δέ μπορεί νά γυρίσει; ζορίζεται δλδ τό πιστόνι στό κατέβασμα κ νά χτυπάει στό λαδόνερο;; λέω εγώ τώρα!!!

θα μπορουσε να περασει το νερο απο τα ελλατηρια των πιστονιων?? γενικως σαν πρωτο βημα να κανω μια αλλαγη λαδιων και καθαρισμα καρμπυρατερ και τρομπας βενζινης(ετσι για την περιπτωση που....) και φυσικα φιλτρου και να δω...??

OldMan
30/01/2010, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
μπάς κ τό νερό πέρασε στό κάρτερ κ γέμισε κ δέ μπορεί νά γυρίσει; ζορίζεται δλδ τό πιστόνι στό κατέβασμα κ νά χτυπάει στό λαδόνερο;; λέω εγώ τώρα!!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Νάσαι καλά ρε τσίφτη...

(και μόλις γύρισα από κηδεία..) :wave2:

ftsmf
31/01/2010, 16:19
παιδια εχουμε και λεμε..... στροφαλος δεν ειναι... (συμφωνα με γνωμη του κολλητου μου που ειναι μηχανικος) :a25: :a25: λοιπον... ο ηχος ακουγεται αφου ζεσταθει η μηχανη στις 4 χιλιαδες στροφες και πανω με σταθερο γκαζι.... η μηχανη καθαριστηκε απο καρμπυρατερ... αλλαχθηκαν λαδια(δεν ειχαν νερα μεσα)... φιλτρο δεν ειχε νερα... σταματησε να βγαζει τους λιγους λευκους καπνους που εβγαζε μετα τη βουτια... και ερωτω.... υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι με την καμπανα... ο ηχος φαινεται εν τελει να προερχεται απο κει αλλα χωρις μεγαλη σιγουρια... υπαρχει καμια γνωμη??? μηχανικος δεν ειμαι... στηριζομαι στα λιγα που ξερω και στις γνωμες μονο οσων ξερω οτι γνωριζουν....

jhonny
06/02/2010, 15:46
Μήπως είναι η καδένα αυτό που κτυπά ρε φίλε. Είχα παλιά ένα four 400 της Honda με αυτόματο τεντωτήρα καδένας και όταν ήταν να την τεντώση μέχρι να αλλάξει θέση προς τα έξω και να κάνει το κλικ χτύπαγε.Την πρώτη φορά που μου το 'κανε τα 'χα παίξει!! Ήθελε να κάνεις κάποια χιλιόμετρα μέχρι να κλειδώσει στην ακριβή θέση. Μετά ούτε τσικ.

ftsmf
06/02/2010, 21:00
αστο ρε φιλε.... μου λλυθηκε η απορια μια και καλη.... λιγο το σκισιμο του προηγουμενου ιδιοκτητη λιγο το ενα λιγο το αλλο... ελεγχθηκε και απο μαστορα και τελικα ειναι στροφαλος.... αστα.... :( :(

τουλαχιστον τωρα παμε γι'αλλα καλυτερα και δυνατοτερα... να μη σου πω και ζελατινα....