PDA

View Full Version : Kawasaki KLE 250cc VS KLE Anhelo 250cc



BobMastoras
29/01/2010, 15:23
Καλησπέρα παιδιά , επειδή είμαι 95 % ψημένος για τις συγκεκριμένες μηχανές , θέλω να μάθω τι διαφορές έχουν και γιατί πρωτειμάτε το ένα απο το άλλο . Όσοι έιναι ή ήταν κάτοχοι των συγκεκριμένων θα βοηθήσουν πολύ με την εμπειρία τους .


Για πάμε :beer:

johnpan
29/01/2010, 16:06
Με τα λίγα που ξέρω είναι το ίδιο μηχανάκι φίλε μου. Τι διαφορές μπορεί να βρεις από χρονιά σε χρονιά?

Και κατά τη γνώμη μου πάρε το 500, πιο καινούριο και εξίσου φτηνό. Πιο αξιόπιστο ως πιο δοκιμασμένο, και πας και πιο μακρυά. Μονο μια επίσκεψη σε έναν σελά θες και έφυγες

Shaolin Monk
29/01/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Με τα λίγα που ξέρω είναι το ίδιο μηχανάκι φίλε μου. Τι διαφορές μπορεί να βρεις από χρονιά σε χρονιά?

Και κατά τη γνώμη μου πάρε το 500, πιο καινούριο και εξίσου φτηνό. Πιο αξιόπιστο ως πιο δοκιμασμένο, και πας και πιο μακρυά. Μονο μια επίσκεψη σε έναν σελά θες και έφυγες

+1000:beer:

BobMastoras
01/02/2010, 12:38
Αν μπορούσα με το δίπλωμα που έχω να οδηγήσω το KLE 500 θα έπαιρνα κατευθείαν ένα Varadero ή ακομα καλύτερα το GS1200 της Bmw ... Tο θέμα είναι οτι έχω το δίπλωμα για έως 250cc ... Για αυτο και θα πάρω κάτι ανάλογο ... Άρα αφου είναι το ίδιο το μόνο που κοιτάζω είναι την καλύτερη προσφορα σε τιμη - ετος - κατασταση κτλ ... Έγινε :winka:

nihristo
01/02/2010, 15:14
ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94251

BobMastoras
01/02/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94251

Αδερφέ το έχω διαβάσει το θέμα αυτό , πριν ανοίξω καινούριο , αν δείς έχω απαντήσει κιόλας τελευταίος ... Όλοι του λέγαν του παιδιού για το 500 KLE δεν μπορούν να καταλαβουν οτι με το διπλωμα που εχουμε ΔΕΝ μπορουμε να το οδηγησουμε ...

nihristo
01/02/2010, 17:08
χμ τώρα το είδα! Λοιπόν, εγώ όπως έγραψα και εκεί, το είχα με το μικρό δίπλωμα αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν το καλύπτει. Από εκεί και πέρα είχα το kle 250 του 2002 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Η σέλα του είναι άβολη και αν πηγαίνεις συχνά ταξίδι θα βόλευε μια ζελατίνα. Τώρα kle 250 - kle 250 anhelo είναι το ίδιο πράγμα. Καλό γκάζι για 250άρι, ταξιδεύει, σχετικά μικρή αυτονομία, αλλά νομίζω θα το ευχαριστηθείς. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το xt 500 αν θες κοίτα το. Για να μην γράφω κατεβατά καλύτερα ρώτα κάτι συγκεκριμένο...

BobMastoras
02/02/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
χμ τώρα το είδα! Λοιπόν, εγώ όπως έγραψα και εκεί, το είχα με το μικρό δίπλωμα αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν το καλύπτει. Από εκεί και πέρα είχα το kle 250 του 2002 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Η σέλα του είναι άβολη και αν πηγαίνεις συχνά ταξίδι θα βόλευε μια ζελατίνα. Τώρα kle 250 - kle 250 anhelo είναι το ίδιο πράγμα. Καλό γκάζι για 250άρι, ταξιδεύει, σχετικά μικρή αυτονομία, αλλά νομίζω θα το ευχαριστηθείς. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το xt 500 αν θες κοίτα το. Για να μην γράφω κατεβατά καλύτερα ρώτα κάτι συγκεκριμένο...

Καλα αν με κάλυπτε το διπλωματακι που εχω για το ΧΤ το 500 ... Δεν θα ημουν εδω , θα το εσπαγααα ! Μεχρι 250 μπορω να οδηγησω και ισως καποια λιγο παραπανο αλλα με λιγους ιππους ... Καλα εγω τωρα σε κανα 2 εβδομαδες θα αρχισω σιγα σιγα να ψαχνω για το KLE το 250 - 250 Anhelo ... Για την σέλα το έχω ακούσει , αλλα νομίζω οτι αυτό φτιάχνεται σε έναν καλό σελά . Έτσι έχω διαβάσει τουλάχιστον ... Γιατι με ενδιαφερει και για ταξιδακια ... Όταν λές ζελατίνα , εννοείς τον ανεμοθώρακα (παρμπριζ) μπροστά ε ;;;

nihristo
02/02/2010, 15:53
ναι αυτό λέω. Άντε καλή αρχή στο ψάξιμο!

johnpan
02/02/2010, 20:49
φίλε ο νόμος θα αλλαξει συντομα -αν δεν εχει ηδη αλλαξει, και 8α μπορεις να οδηγησεις κλε 500 γιατι θα πηγαινει με αναλογία βάρος/ίππων. Ψαξτο λίγο και περιμενε λίγους μηνες αν χρειαστεί. Ρωτα σε κανα περιοδικό, γιατί στην τροχαία ΔΕΝ το ξερουν:beer:

harry_fyt
02/02/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
φίλε ο νόμος θα αλλαξει συντομα -αν δεν εχει ηδη αλλαξει, και 8α μπορεις να οδηγησεις κλε 500 γιατι θα πηγαινει με αναλογία βάρος/ίππων. Ψαξτο λίγο και περιμενε λίγους μηνες αν χρειαστεί. Ρωτα σε κανα περιοδικό, γιατί στην τροχαία ΔΕΝ το ξερουν:beer:

:eek:

Φιλε αυτο ισχυει πανω απο 6 χρονια τωρα! Ειναι 0,16 kW/kg το οριο.
πχ Για μηχανη 170 κιλα με 25kW δυναμη ειναι 0,15 αρα ειναι μεσα στο οριο.
Τα στοιχεια καθε μηχανης αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας.

BobMastoras
09/02/2010, 11:15
Ναι το ξέρω οτι εδώ και κάποια χρόνια υπάρχει ο νόμος που πάει ανάλογα με τους ίππους/kw . Αλλα απο ότι ξέρω είναι μέχρι 33 . Το KLE το 500 πόσο είναι ; Και το XT το 550 ; Δεν παίζει να τα καλύπτει με ίππους ή χωρίς το διπλωματάκι των 125 cc ...

Υ.Γ : Υπομονή θα κάνω κυρίως οικονομικών δηλαδη αλλα και γιατι θελω να πάρω κάτι καλο !

Serafino
17/02/2010, 20:47
Μολιs πριν κατι μερεs αγορασα ενα kle 500 σε πολυ καλη κατασταση απο ιδιωτη,
κυκλοφορουσα για αρκετα χρονια με 125αρια και ειπα να παρω ενα μεγαλυτερο
για καμια εκδρομουλα.-Βασικο οτι ειναι 2κυλινδρο σε καλη τιμη,αυτο ηθελα-
Το κλεδακι ειναι πολυ νορμαλ μοτορι , το μονο που με ανυσηχησε λιγο στιs πρωτεs επαφεs
ηταν το βαροs του το οποιο συντομα το ξεπερναs.
Καμια σχεση με τα 125αρια ,θελω να πω οτι αν εχειs καβαλησει μηχανεs παρε το 500,
αν ομωs εισαι απειροs οδηγα 2 χρονακια το 250 και μετα παρε πιο μεγαλο.
Αναλογωs και τι οδηγοs εισαι..

Παντωs, εκτοs απο λεπτομερειεs, το KLE με ικανοποει,ειναι κι η πρωτη μου μηχανη
στην ουσια κι ρε παιδια νιωθω λεs κι εχω βγαλει γκομενα κι δεν βλεπω την ωρα να βγω
μαζι τηs.

..οτι κι αν παρειs καλα χλμ.!:a024:

ssrofos
19/02/2010, 18:31
ase filarakikegw pira ena kle toy 2000 montelo poli kalo mixanaki evala k liga pragmatakia epano twra psaxnw lemoys k meta lew na piraksw ligo karmpirater k kentroforous to ekane enas filos k diakosarizei gia plaka vevea meta thelei k frena giati me ayta p exei den stamatas me tpt!!!:rotflmao: :rotflmao:

Serafino
19/02/2010, 22:56
:a013: