PDA

View Full Version : Το Αγορασα !!!



thomass
01/06/2005, 14:36
Τελικά παιδιά το αγόρασα σήμερα.APRILIA ATLANTIC 125.Από αύριο φωτογραφίες και οι πρώτες εντυπώσεις... :lol: :rotflmao: :lol:

toyota
01/06/2005, 15:43
Μπράβο.Καλορίζικο και προσοχή.

adam_tsouk
01/06/2005, 18:06
Καλορίζικο....



:beer: :beer:

kostom
02/06/2005, 07:25
Άντε καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα....
:D :wave2:

Tigas
02/06/2005, 08:32
OΡΘΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ:cool:

powerphot
02/06/2005, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Τελικά παιδιά το αγόρασα σήμερα.APRILIA ATLANTIC 125.Από αύριο φωτογραφίες και οι πρώτες εντυπώσεις... :lol: :rotflmao: :lol:

Μπράβο, καλορίζικο και καλές βόλτες:wave2:

Για πέρνα κι απο ΕΔΩ (http://apriliafun.freesuperhost.com/html/modules/newbb/) κάποια στιγμή!!!:wave2:

thomass
02/06/2005, 10:11
Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας.Το μηχανάκι είναι πολύ καλό.Πολύ άνετη θέση οδήγησης καλή αίσθηση το τιμόνι και καλό πάτημα στους δρόμους της πόλης.Φυσικά από επιδόσεις δε περιμένεις και τίποτα από 125 κινητήρα (ειδικά όταν προέρχεσαι από 150 δίχρονο).Εκεί που τα βρήκα σκούρα ήταν στο manual.Δε καταλαβαίνω γρι.Ιταλικά , γαλικά και γερμανικά.Πουθενά αγγλικά και βέβαια για ελληνικά ούτε λόγος.Αντίθετα στο βιβλίο συντήρησης υπάρχουν ελληνικά.Για φωτογραφίες πάντως επιφυλάσσομαι γιατί σήμερα ο καιρός δεν είναι πολύ καλός στην Έδεσσα και ήρθα στη δουλειά με το αυτοκίνητο.Καλημέρα σε όλους.:wave2:

sniper
02/06/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας.Το μηχανάκι είναι πολύ καλό.Πολύ άνετη θέση οδήγησης καλή αίσθηση το τιμόνι και καλό πάτημα στους δρόμους της πόλης.Φυσικά από επιδόσεις δε περιμένεις και τίποτα από 125 κινητήρα (ειδικά όταν προέρχεσαι από 150 δίχρονο).Εκεί που τα βρήκα σκούρα ήταν στο manual.Δε καταλαβαίνω γρι.Ιταλικά , γαλικά και γερμανικά.Πουθενά αγγλικά και βέβαια για ελληνικά ούτε λόγος.Αντίθετα στο βιβλίο συντήρησης υπάρχουν ελληνικά.Για φωτογραφίες πάντως επιφυλάσσομαι γιατί σήμερα ο καιρός δεν είναι πολύ καλός στην Έδεσσα και ήρθα στη δουλειά με το αυτοκίνητο.Καλημέρα σε όλους.:wave2:

Έχω την εντύπωση (μάλλον βεβαιότητα είναι) ότι υπάρχει κοινοτική οδηγία σχετική, που επιβάλλει να υπάρχει manual στην γλώσσα της χώρας που πουλιέται ένα προϊόν. Πήγαινε και ζήτα τους ένα.

:smokin:

powerphot
02/06/2005, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας.Το μηχανάκι είναι πολύ καλό.Πολύ άνετη θέση οδήγησης καλή αίσθηση το τιμόνι και καλό πάτημα στους δρόμους της πόλης.Φυσικά από επιδόσεις δε περιμένεις και τίποτα από 125 κινητήρα (ειδικά όταν προέρχεσαι από 150 δίχρονο).Εκεί που τα βρήκα σκούρα ήταν στο manual.Δε καταλαβαίνω γρι.Ιταλικά , γαλικά και γερμανικά.Πουθενά αγγλικά και βέβαια για ελληνικά ούτε λόγος.Αντίθετα στο βιβλίο συντήρησης υπάρχουν ελληνικά.Για φωτογραφίες πάντως επιφυλάσσομαι γιατί σήμερα ο καιρός δεν είναι πολύ καλός στην Έδεσσα και ήρθα στη δουλειά με το αυτοκίνητο.Καλημέρα σε όλους.:wave2:

thomas έμαθα σχετικά με το manual.
Αυτά μπαίνουν μέσα στην συσκευασία της μηχανής και ανάλογα την χώρα που γίνεται η εξαγωγή απο την Ιταλία βάζουν μέσα το αντίστοιχο manual.
Αν παρεπιπτώντος εισαχθεί μια μηχανή στην Ελλάδα που δεν έχει Ελληνικό manual τότε οι κατατόπους αντιπρόσωποι σου τυπώνουν ένα αντίγραφο απο ένα αρχείο Acrobat που έχουν στον υπολογιστή τους. Αυτό βέβαια παίζει ανάλογα με την διάθεση και το πως ξύπνησε εκείνη την ημέρα ο πωλητης του καταστήματος που πήγες να ρωτήσεις.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο "δικός" μου που ρώτησα είχε ξυπνησει καλά σήμερα και αφου έχει αυτο το αρχείο, του έδωσα το mail να μου το στείλει για να στο δώσω.
Αν μπορέσει να μου το στείλει θα στο δώσω, παρ'ολα αυτά εσύ πήγαινε απο το μαγαζί που το πήρες και ζήτα τους να βρουν αυτό το αρχείο και να στο τυπώσουν είναι υποχρεωμένοι. Αυτό σε περίπτωση που δεν μπορέσουν να μου περάσουν εμένα το αρχείο λογο όγκου.
Αυτά :wave2:

powerphot
02/06/2005, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας.Το μηχανάκι είναι πολύ καλό.Πολύ άνετη θέση οδήγησης καλή αίσθηση το τιμόνι και καλό πάτημα στους δρόμους της πόλης.Φυσικά από επιδόσεις δε περιμένεις και τίποτα από 125 κινητήρα (ειδικά όταν προέρχεσαι από 150 δίχρονο).Εκεί που τα βρήκα σκούρα ήταν στο manual.Δε καταλαβαίνω γρι.Ιταλικά , γαλικά και γερμανικά.Πουθενά αγγλικά και βέβαια για ελληνικά ούτε λόγος.Αντίθετα στο βιβλίο συντήρησης υπάρχουν ελληνικά.Για φωτογραφίες πάντως επιφυλάσσομαι γιατί σήμερα ο καιρός δεν είναι πολύ καλός στην Έδεσσα και ήρθα στη δουλειά με το αυτοκίνητο.Καλημέρα σε όλους.:wave2:

thomass το Ελληνικότατο manual του Atlantic Είναι στα χέρια μου, η μάλλον στον υπολογιστή μου.
Στειλε μου με ΠΜ το mail σου να στο στείλω, είναι 2.7ΜΒ σε 72 σελίδες Acrobat:wave2:

thomass
02/06/2005, 13:09
Ευχαριστώ πολύ Powerphot.Το μαγαζί που αγόρασα το μηχανάκι είναι 20 μέτρα από το σπίτι μου και είναι γνωστός άρα δε νομίζω να μην υπάρχει διάθεση να με εξυπηρετήσουν.Μου είπαν όμως ότι δεν γνωρίζουν και με παρέπεμψαν στον Γκοργκόλη.Πήρα τηλ. εκεί και μου είπαν ότι έτσι έρχονται από Ιταλία και θα κοιτάξει τι μπορεί να κάνει και θα με ενημερώσει.Ίδωμεν...
Εγώ πάντως καλού κακού θα στείλω και ένα email στην APRILIA.

thomass
02/06/2005, 13:19
Πω πω ! Οι εξελίξεις τρέχουν.Όσο έγραφα τα προηγούμενα ο powerphot βρήκε κιόλας αυτό που ψάχνουμε.ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ !!!

powerphot
02/06/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Πω πω ! Οι εξελίξεις τρέχουν.Όσο έγραφα τα προηγούμενα ο powerphot βρήκε κιόλας αυτό που ψάχνουμε.ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ !!!


Λοιπόν το έστειλα στο mail σου.

Και τώρα το.....αντάλλαγμα :lol: :lol: :lol:

Να γραφτείς στο ApriliaClub (http://apriliafun.freesuperhost.com/html/modules/newbb/) για να γινόμαστε πολλοί:lol: :lol: :wave2:

thomass
02/06/2005, 13:37
Εννοείται ότι θα γραφτώ.Απλά περιμένω να το βγάλω και φωτογραφία για να είμαι κομπλέ.Αν δεν μας τα χαλάσει ο καιρός το απόγευμα θα είμαι έτοιμος.Και πάλι ευχαριστώ !

ireneepi
02/06/2005, 16:32
Αντε παλικαρι μου...


με το καλο !!!


ΚΑλοταξιδο..!

kostom
02/06/2005, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
OΡΘΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ:cool:

Ρε ΤΙΓΚΑ τι λές στο παιδί?????:confused: :confused:
Ευρωπαϊκό μοτόρι πήρε.....:lol: :lol: :lol:

free rider
02/06/2005, 17:43
καλορίζικο φίλε...

καλές βόλτες..:wave2: :wave2:

free rider
02/06/2005, 17:45
ρε power ...
πόσα μέλη εχει το κλαμπ???

δυο???

χαχααχαχ

κι ενα ακόμα εισαστε δυο εισαστε τρείς...

αντε να γίνετε χιλιοι δεκατρείς...

:beer: :beer:

thomass
02/06/2005, 18:05
Να και η φωτογραφία υπό απειλή βροχής


15851

kostom
02/06/2005, 18:09
ΟΜΟΡΦΟ......
Και κοκκινάκι μόρτικο και αλανιάρικο...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


15854

powerphot
03/06/2005, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ρε power ...
πόσα μέλη εχει το κλαμπ???

δυο???

χαχααχαχ

κι ενα ακόμα εισαστε δυο εισαστε τρείς...

αντε να γίνετε χιλιοι δεκατρείς...

:beer: :beer:

Ναι, άμα θες έλα να σε κάνουμε επίτιμο πρόεδρο:lol: :wave2:

thomass
03/06/2005, 10:05
Ρε παιδιά στο καντράν έχει ένα λαμπάκι που γράφει EFI ξέρει κανένας τι είναι αυτό ; Στο manual δε γράφει.

alex14
03/06/2005, 10:13
Το EFI σιγουρα δεν εχει σχεση με την Εφη.

Σημαινει Electronic Fuel Injection. Εαν υπαρξει καποιο προβλημα με τον ψεκασμο θα αναψει το λαμπακι. Ελπιζω να μην αναψει ποτε.

:wave2:

powerphot
03/06/2005, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ρε παιδιά στο καντράν έχει ένα λαμπάκι που γράφει EFI ξέρει κανένας τι είναι αυτό ; Στο manual δε γράφει.

EFI= electronic-fuel-injection

powerphot
03/06/2005, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
EFI= electronic-ful-injection
Καλά, ομολογώ ότι αυτό το ποστ έχει την πιο ΑΜΕΣΗ!!!
ανταπόκριση που έχω δει:eyepop: :eyepop:

:lol: :lol: :lol: :lol:

thomass
03/06/2005, 10:59
Ευχαριστώ παιδιά.Έχω την εντύπωση ότι αυτό το φωτάκι δεν πρόκειται ν΄ανάψει ποτέ. Αυτό το μοντέλο είναι με καρμπυρατέρ.Εκτός αν είμαι τόσο άσχετος.