PDA

View Full Version : ατυχημα με μηχανη



gponiris
29/01/2010, 19:33
καλησπερα παιδια.θελω τη γνωμη σας για το θεμα μου σαν ασχετος.συνοψιζω :
πριν 2,5βδομαδες με τρακαρανε ενω οδηγουσα σε δρομο με προτεραιοτητα.πεταχτηκε ενας αλβανος με αμαξι απο στοπ και με βρηκε απο δεξια-1στενο απο το σπιτι μου κ ενω γυρνουσα απο μνημοσυνο.ημουν αναισθητος για λιγο κ αυτο που δεν καταλαβαινω ακομα ειναι οτι βρεθηκα 8μετρα μακρια και η μηχανη 3μετρα σε καθετη αποσταση απο μενα.σαν να μην εφτανε αυτο σηκωθηκα κουτσαινοντας-χωρις εμφανη σημαδια τραυματισμου- κ περιμενα την τροχαια μια ωρα για να καταγραψει το συμβαν.ο αλβανος φωναξε και τον αδερφο του και τον ασφαλιστη του ενω τα παιδια που με σηκωσανε καλεσανε κατι φιλους μου που τους ζητησα.
η συνεχεια εχει ενδιαφερον.η τροχαια ρωτησε τον αλβανο τι εγινε κ ειπε οτι σηκωθηκα σουζα.σαν δεν ντρεπεται λιγακι.αντι να πει ο ελεεινος οτι με χτυπησε ελεγε και ψεματα.η τροχαια δεν το ελαβε υποψην της γιατι τον ψιλιαστηκαν,ενω ο ασφαλιστης του ελεγε 'εφταιγες και μην μιλας'.βεβαια,ειχε αλβανικο διπλωμα και του ειπαν οτι δεν ισχυει.η μηχανη σμπαραλια με διαρροες και οι φιλοι μου την μετεφεραν σε συνεργειο.εγω ειχα λίποθυμια και ζαλαδες και πηγα στον ερυθρο σταυρο την επομενη μερα που με κρατησανε 6ωρες κ με αφησανε με κρανιοεγκεφαλικη κακωση,αλλα χωρις ενδειξη στην αξονικη.φοραγα κρανος,παλι καλα.
σημερα πηγε πραγματογνωμονας και ειδε τη μηχανη(πιστευω εξωτερικα) κ ειπε οτι επισκευαζεται με 500-600e.ειναι μια zzr '93 400cc supersport και ηταν σε διαμαντι κατασταση.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν εγινε τιποτα στη μηχανη εσωτερικα απο το χτυπημα.πιστευω οτι θελει περισσοτερα λεφτα για επισκευη.πλαστικα,ντεποζιτο,ψυγειο,καρτερ οφφ.
πως κινουμαι σε αυτη την περιπτωση?τι ζηταω,πως το ζηταω και τι δικαιουμαι?2βδομαδες ειμαι με πολυ πεσμενη ψυχολογια κ με την αγωνια οτι δεν θα παρω ποτε αυτα που εχω χασει κ χανω.
παρακαλω οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει,γιατι ο ασφαλιστης μου κοιμαται γενικα(απογοητευμενος κ απο αυτον) κ δεν ξερω πως να κινηθω.

Gandalf dr685sm
29/01/2010, 20:20
αν κάνεις μια έρευνα στο forum θα βρείς δεκάδες τέτοια μηνύματα... η καλύτερη πρόταση που μπορώ να σου κάνω είναι να μιλήσεις με δικηγόρο/νομική προστασία καθώς θα είναι και οι μόνοι που θα σου δώσουν κάτι να ευσταθεί σε πιθανό δικαστήριο και θα είναι και νομικά υπόλογοι/υπέθυνοι απέναντι σου.

Θεωρητικά τώρα.. και απο δικές μας εμπειρίες εδώ..

Κρατάς όλα τα χαρτιά απο το νοσοκομείο και τις εξετάσεις.. φωτό απο την μηχανή σου και τον εξοπλισμό που έχει πάθει ζημιές... την αναφορά της τροχαίας που έχει κάνει για το περιστατικό.

Έχοντας όλα αυτά κάνεις κίνηση δικαστική (θα σου πεί ο δικηγόρος) στην ασφαλιστική του οχήματος του άλλου οδηγού εφόσον το δίπλωμα του δεν ίσχυε. Η ασφαλιστική του πληρώνει την δική σου αν έχει κάλυψη ζημιών απο άλλο όχημα (ρώτα τον ασφαλιστή σου).

Είναι δεδομένο οτι θα χάσεις αρκετά χρήματα καθώς η παλαιότητα της μηχανής σου είναι μεγάλη και τα ανταλλακτικά της σύμφωνα με τις ασφάλειες και τους τιμοκαταλόγους τους δεν αποζημιώνονται πλήρως.

Κυνήγα τα πάντα... αγωγή για τραυματισμό, για χαμένα μεροκάματα, για ψυχική οδύνη, για τις υλικές ζημιές κτλ.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις και το λέω ξανά ειναι να μιλήσεις με δικηγόρο και νομική προστασία. Απο εδώ μόνο θεωρητικές συμβουλές θα λάβεις. Μην παίζεις με αυτά.

Gandalf

Shaolin Monk
29/01/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αν κάνεις μια έρευνα στο forum θα βρείς δεκάδες τέτοια μηνύματα... η καλύτερη πρόταση που μπορώ να σου κάνω είναι να μιλήσεις με δικηγόρο/νομική προστασία καθώς θα είναι και οι μόνοι που θα σου δώσουν κάτι να ευσταθεί σε πιθανό δικαστήριο και θα είναι και νομικά υπόλογοι/υπέθυνοι απέναντι σου.

Θεωρητικά τώρα.. και απο δικές μας εμπειρίες εδώ..

Κρατάς όλα τα χαρτιά απο το νοσοκομείο και τις εξετάσεις.. φωτό απο την μηχανή σου και τον εξοπλισμό που έχει πάθει ζημιές... την αναφορά της τροχαίας που έχει κάνει για το περιστατικό.



Το καλύτερο που έχεις να κάνεις και το λέω ξανά ειναι να μιλήσεις με δικηγόρο και νομική προστασία. Απο εδώ μόνο θεωρητικές συμβουλές θα λάβεις. Μην παίζεις με αυτά.

Gandalf

+1000
Και μακάρι να σου πανε όλα καλά.

Lioulios
30/01/2010, 01:10
Οπως σου τα ειπε ο φιλος.
Πολυ βασικο...ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. Υπαρχουν καποιες εταιριες νομικης προστασιας οπως η
arag και αλλες οι οποιοι ειναι μεσα στα πραγματα και οταν απευθηνθουν στην ασφ/κη του τυπου
θα καταλαβουν οτι δεν εισαι κανενας ασχετος και θα ανασκουμπωθουν με αυτα που θα ζητησεις .
Ειναι μεγαλη υποθεση να σε ριξουν απο μηχανη.Ποσο μαλλον να μπεις σε ασθεν/ρο.

Οσο για το διλλωμα του τυπου μη σε απασχολει.Ασφαλεια εχει.Αν τελικα πατε δικαστικα
καλο κοραγιο.
Τη Ζημια θα την πληρωσεις εσυ κατα πασα πιθανοτητα και θα πληρωθεις με τα τιμολογια .
Ετσι γινεται.Εκτος και αν βρεις μαστορα που θα δεχτει να πληρωθει με την εκταμιευση των χρηματων απο την ασφ/κη.

Ο τυπος ξερεις τι ασφαλεια εχει? Βασικο.

gponiris
30/01/2010, 03:30
εγω εχω υδρογειο και ο αλλος εχει εθνικη.εμαθα οτι βρισκονται σε φιλικο διακανονισμο αυτες οι δυο εξου κ το οτι μου ζητησανε να φωναξω πραγματογνωμονα απο τη δικη μου.
εχει γινει δηλωση θετικη απο τον αλλον.το θεμα ειναι οτι αρνητικη δηλωση εχω κανει συμφωνα με τον ασφαλιστη μου,αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο βαραει ο φιλικος διακανονισμος.να απευθυνθω στη νομικη προστασια της εταιρειας μου οταν θα εχω ολα τα χαρτια μου στο χερι?μπερδευτηκα....

Albatros
30/01/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gponiris
εγω εχω υδρογειο και ο αλλος εχει εθνικη.εμαθα οτι βρισκονται σε φιλικο διακανονισμο αυτες οι δυο εξου κ το οτι μου ζητησανε να φωναξω πραγματογνωμονα απο τη δικη μου.
εχει γινει δηλωση θετικη απο τον αλλον.το θεμα ειναι οτι αρνητικη δηλωση εχω κανει συμφωνα με τον ασφαλιστη μου,αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο βαραει ο φιλικος διακανονισμος.να απευθυνθω στη νομικη προστασια της εταιρειας μου οταν θα εχω ολα τα χαρτια μου στο χερι?μπερδευτηκα....


Ο φιλικός διακανονισμός σημαίνει ότι θα αποζημειωθείς από τη δική σου ασφαλιστική εταιρεία και μετά αυτή θα τα πάρει από την άλλη.
Πρέπει να πας τη μηχανή σε συνεργείο να καλέσεις εκέι τον πραγματογνώμονα της εταιρείας σου και να συμφωνήσουν με το συνεργείο τις εργασίες επισκευής και το κόστος. Ίσως στα ανταλλακτικά σου κάνουν περικοπή λόγω παλαιότητας της μηχανής.
Νομική προστασία θα είχε νόημα αν δεν σε αποζημιώνουν και εφόσον ζητήσεις αποζημιώσεις πέραν της επισκευής,αλλά θα περιμένεις μερικά χρόνια και στο μεταξύ θα πρέπει να πληρώσεις εσύ τα πάντα μέχρι να λήξει ο δικαστικός μαραθώνιος.
Καλά ξέτελα...
:)

foxx
31/01/2010, 16:21
περαστικα φιλε και ελπιζω να βγαλεις ακρη!!!!

gponiris
02/02/2010, 01:04
λοιπον οπως υποθεσα ο πραγματογνωμονας τα ειχε μιλησει με τον μηχανικο και συμφωνησανε να βρουν μεταχειρισμενα ανταλλακτικα.ειπα στο μηχανικο οτι δεν συμφωνω να γινει κατι τετοιο και του επεβαλα να κανει κοστολογηση με καινουρια ανταλλακτικα μαζι με εργασιες και να παρουσιασω την αναφορα στην ασφαλιστικη.επισης του ειπα να την ελενξει και μηχανικα γιατι μπορει να εχει προβλημα η μηχανη,σε περιπτωση που πει οτι φτιαχνεται,γιατι δεν καβαλαω με το χαρο μαζι και σκεπτομενος τους αρρωστους γονεις μου.εξηγηθηκα καλα πιστευετε?μου ειπε οτι μεχρι παρασκευη θα κανει την κοστολογηση και θα παρει τον πραγματογνωμονα.να παρω την κοστολογηση εγω και να την παω ή να τον αφησω να συνεννοηθει?

notakos600
02/02/2010, 08:19
Το zzr 400 του 1993 είχε εισαχθεί επίσημα ; Αν όχι πως θα κοστολογήσεις τα καινούρια ανταλλακτικά ;

Gandalf dr685sm
02/02/2010, 08:44
gponiris... τα ανταλλακτικά όπως και να τα πάρεις δεν θα στα πληρώσουν 100% όπως σου είπα και πριν. 100% δίνουν μόνο αν η μηχανή είναι κάτω των 3 ετών. Διαφορετικά θα πάρεις ποσόστωση του κόστους των ανταλλακτικών που έχεις δώσει οτι και αν κάνεις.

Ο μηχανικός σου ορθά σκεπτόμενος είπε μτχ. διότι δεν θέλει να σε επιβαρρύνει με το κόστος που θα βάλεις απο την τσέπη σου. ήθελε να το φέρει ίσα βάρκα ίσα πανιά, με αυτά που θα δώσει η ασφαλιστική του άλλου.

Γνώμη μου;... πάρε όσα λεφτά σου δίνουν , δώσε το μηχανάκι για ανταλλακτικά και πάρε κάτι καινούριο. Ή φτιάξτο με μτχ και δώστο και πάρε κάτι άλλο.

Gandalf

mats8282
04/02/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gponiris
εγω εχω υδρογειο και ο αλλος εχει εθνικη.εμαθα οτι βρισκονται σε φιλικο διακανονισμο αυτες οι δυο εξου κ το οτι μου ζητησανε να φωναξω πραγματογνωμονα απο τη δικη μου.
εχει γινει δηλωση θετικη απο τον αλλον.το θεμα ειναι οτι αρνητικη δηλωση εχω κανει συμφωνα με τον ασφαλιστη μου,αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο βαραει ο φιλικος διακανονισμος.να απευθυνθω στη νομικη προστασια της εταιρειας μου οταν θα εχω ολα τα χαρτια μου στο χερι?μπερδευτηκα....

Άμα θες να αποζημιωθείς για υλικές ζημιές θα πάει μέσω φιλικού και θα τα πάρεις από την δική σου εταιρεία....Αν έχεις δηλώσει τραυματισμό και έχεις άλλου είδους απαιτήσεις,τότε θα τα βρεις με την Εθνική...

:wave2:

ΥΓ Αν τα ανταλλακτικά είναι μεταχειρισμένα τότε δεν έχουν παλαιότητα...Αν βάλεις καινούργια σε μηχανή του 93 τότε θα σου κόψουν 20-30% της αξίας τους ίσως και λίγο παραπάνω,ανάλογα...Μιλάμε για ανταλλακτικά και όχι εργασία....