PDA

View Full Version : Astrea ή AX-1 ???



DrLo
01/06/2005, 17:01
Ως παλιός κάτοχος Astrea σκέφτομαι να ξαναπάρω ένα τέτοιο παπάκι για τις μετακινήσεις μου μέσα στην πόλη κυρίως για λόγους οικονομίας. Όμως διαβάζοντας άλλα posts εδώ μέσα αρχίζει να μου μπαίνει και η ιδεά του Ax-1. Εσεις τι θα προτείνατε ?

Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος ΑΧ-1 μπορεί να με πληροφορήσει για το κόστος συντήρησής του (κατανάλωση - ανταλλακτικά - srvice κλπ) ? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ

idi
01/06/2005, 17:04
κανενα οχημα δε θα φτασει ποτε-ουτε καν κοντα-σε κοστος χρησης και συντήρησης το παπι... αν θες οικονομια ειναι μονοδρομος

karelis
02/06/2005, 09:42
ΦΙΛΕ ASTREA ΠΑΡΕ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΠΑΠΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΥ ΓΕΡΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!!!!







Κ.:beer: :beer:


15826

karelis
02/06/2005, 09:43
...


15827

karelis
02/06/2005, 09:44
...........


15828

alex14
02/06/2005, 09:55
Ρε Καρελι, αυτο ειναι το παπι του θειου σου ?


:D

sonic22
02/06/2005, 10:04
HELLO!
tha su protina na pareis ax-1 giati:
-einai mixani (otan tha to matheis na to odigeis tha katalaveis)
-se sigrisi me ena psilopiragmeno papi (karbirater exatmisi ekentroforo) exei xamilwteri katanalwsi kai megaliteri autonomia
-logo ipsus den vriskeis stus kathreptes.
-oso gia ta service an xereis na alazeis ladia kai na gemizeis paraflu den tha exeis provlima...
-ase pu tha matheis na odigas kai mixani... megalo sxolio ta edurakia


p.s. eimai fanatikos twn metatropwn alla ws pros tin efkolia pisteuw pws ena scooter einai pio voliko apo mia mixani kai mia mixani pio volikia apo ena papi


15830

SF
02/06/2005, 10:07
Όπως λέει και παραπάνω: "Πάρε AX1 - Είναι μοτοσυκλέτα!"

KeLeYTiS
02/06/2005, 10:14
Παρε modenas dinamic να ανοιξουμε club .....και νεα υποκατηγορια ΣΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao:

idi
02/06/2005, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από soni22

-se sigrisi me ena psilopiragmeno papi (karbirater exatmisi ekentroforo) exei xamilwteri katanalwsi kai megaliteri autonomia
....
p.s. eimai fanatikos twn metatropwn alla ws pros tin efkolia pisteuw pws ena scooter einai pio voliko apo mia mixani kai mia mixani pio volikia apo ena papi

αυτα που λες φιλε ειναι μαθηματικα και λογικη μαστρο Κιτσου...

μη λεμε αρλουμπες!!!!

ξερεις ποσο εχουν τα λαστιχα σε ενα ΑΧ?
μια ζαντα ή ενα πλαινο πλαστικο?
ποσο κανει το σερβις? και ποτε δε θα φτασει την ιδια καταναλωση λογω βαρους-αντιστασης αερα-φαρδιων ελαστικων ....εκτος αν κανεις το παπι κανιβαλο και πεταει ακαφτες!!!

για το οτι ειναι μοτοσυκλετα και θα μαθει καλυτερα ειναι γεγονος αλλα μη λεμε πραματα που δε στεκουν

οσο για τη συγκριση παπιου σκουτερ... που το ειδες το πιο βολικο? με τις μικρες ροδες κοπαναει σε καθε λακουβα και παλευεις να ανεβεις ενα πεζοδρομιο και βρησκεις συνεχεια τη "καρινα"...

sonic22
02/06/2005, 10:45
file (i oxi) idi

sigura ta lastixa tu papiou einai pio ftina apo otidipote allo.

alla den mu leei kati auto...

boreis na kratiseis ta idia lastixa gia polla perisotera xronia kai pali tha einai kalitera apo kainuria papiu. akoma kai ta nailon.

oso gia tin katanalwsi.

gia tis idies strofes to ax-1 mporei na piasei perisotera xiliometra.
sto terma gazi tu papiu to ax-1 tha einai sto relandi me 6 taxitita... su leei kati auto gia tin katanalwsi?

apo ekei kai pera oso pio grigora paei toso pio poli kaiei.

ta plastika dld tu astrea einai ftina? exeis rwtisei teleutea?

exw kai papi (daxaki estw.) kai scooter(typhoon) kai eduro (dt200R)
ara xerw ti paei pws kai ti leuta thelei to kathena...

ta scooter einai oso asfalei einai kai ta papia arkei na matheis na ta ebisteuese

idi
02/06/2005, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από soni22
file (i oxi) idi

sigura ta lastixa tu papiou einai pio ftina apo otidipote allo.

alla den mu leei kati auto...

boreis na kratiseis ta idia lastixa gia polla perisotera xronia kai pali tha einai kalitera apo kainuria papiu. akoma kai ta nailon.

oso gia tin katanalwsi.

gia tis idies strofes to ax-1 mporei na piasei perisotera xiliometra.
sto terma gazi tu papiu to ax-1 tha einai sto relandi me 6 taxitita... su leei kati auto gia tin katanalwsi?

apo ekei kai pera oso pio grigora paei toso pio poli kaiei.

ta plastika dld tu astrea einai ftina? exeis rwtisei teleutea?

exw kai papi (daxaki estw.) kai scooter(typhoon) kai eduro (dt200R)
ara xerw ti paei pws kai ti leuta thelei to kathena...

ta scooter einai oso asfalei einai kai ta papia arkei na matheis na ta ebisteuese

φιλε μου απο αυτα που λες θα παρεις κανενα στο λαιμο σου!!!

ειναι δυνατον να λες οτι θα κρατησεις περισσοτερα χρονια τα λαστιχα και ολα καλα και ωραια?

μετα τα περι καταναλωσης ειναι αβασιμα και δεν εχουν καμια λογικη

στους ιδους ρυθμους περιστροφης εχουν ιδια καταναλωση ενα 100cc και ενα 250cc .... ? :confused: :confused: :confused: :confused:

δε θελω να συνεχισω γιατι θα φανω εμπαθης αλλα διαφωνω με ολα οσα εχεις γραψει παραπανω 100%

sonic22
02/06/2005, 10:50
kai kati akoma...

poso sixna stravonun oi zandes sta papia?
sta posa xiliometra ta amortiser exun ginei supa?
posa metra xriazete ena astrea na stamatisei apo ta 90 xiliometra?

ti thelw na pw me auta?

oti logo kalitervn ilikwn kataskeuis apofeugeis sixnes zimies kai trakarismata...

ase pu den fovase min se parei kaneis volta sto kapo epidei to moter den travaei allo...

poso kostizun auta file idi?

idi
02/06/2005, 10:52
καλα αμα ειναι ετσι τοτε το 20% με 30% των μοτοσυκλετιστων (γιατι τοσο ειναι το μεριδιο των παπιων σε πωλησεις επι του συνολου) κανουν λαθος...

sonic22
02/06/2005, 10:56
file idi

vazeis mu prosapteis pragmata pu den eipa pote...

stus idius rithmus peristrofis exeis tulaxiston diplasia katanalwsi me ena 250...

den eimai asxetos ute tixeos...

mixanologos eimai... :)

prosexe ti lew...

lew pws ta lastixa tu papiu einai toso xalia apo tin proti mera pu akoma kai ta pio teliwmena eduro (eduro) exun kalitero kratima...

kai to lew giati exw prosopiki ebiria...

fisika epidei to ax-1 exei perisoteri dinami apo to astrea kai anevazei perisoteres strofes (kiria aitia katanalosis meta ta kibika) thelei kala lastixakia den lew...

alla ti asfaleia prosferun?

sonic22
02/06/2005, 10:58
to 30+ ton anthropws psifizane pasok tosa xronia
ti su leei auto gia tis epiloges tu kosmu?

:smilea:

sonic22
02/06/2005, 11:05
pera apo tin plaka pados...

to papi kanei treles poliseis edw kai polla xronia giati einai poli ftino stin agora tu kai den fovizei tus goneis i tus asxetus gia na xekinisun...

kai egw me papi xekinisa (c50 auta pu otan patages freno to brostino adi na simbiezete ektinotan...)

kai ta sinxrona papia einai poli asfali alla...

to provlima omws an thelete tin gnomi mu einai pws exei periorismena oria.

idi
02/06/2005, 11:08
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

no comments...

sonic22
02/06/2005, 11:12
su petaxa ta matia exw e?


:D

plaka kanw file idi..min to parexigiseis .

sonic22
02/06/2005, 11:17
telos skeutite kai auto...

an evazes to moter tu ax-1 se ena papi posa pragmata tha ithelan allagi???

posa? e?


15838

nikou
02/06/2005, 13:24
Αγαπητέ DrLo...

μπορεί να μην έχω ax-1 αλλά έχω nx το οποίο είναι σχεδόν το ίδιο (με εξαίρεση τα 10cc παραπάνω και το δισκόφρενο πίσω και τις ζάντες!)

Σου προτείνω να ψάξεις να βρείς κάποιο, χωρίς καμία αμφιβολία.

Είναι μηχανή και όχι παπί [άρα μπορείς να πηγαίνεις πιο άνετα αρκετά μεγάλες διαδρομές (όσο αντέχεις...) απ'ότι με το πάπι].


posa metra xriazete ena astrea na stamatisei apo ta 90 xiliometra?
Χρειάζεται σαφώς λιγότερα χλμ για να σταματήσει από ένα παπί!

Είναι οικονομικό και στα καύσιμα, αλλά και όταν πέφτει ..... δεν παθαίνει σχεδόν τίποτα!!!! (Εξαρτάται βέβαια από τις συνθήκες... αλλά στα απλά καθημερινά ... άμα είναι καλά ο αναβάτης.. το πάιρνει και φεύγει εύκολα όμως!!! :D :D

Είναι μικρούλι και χωράει σχεδόν παντού!

Και είναι και όμορφο!
Εγώ πάντως το δικό μου θα σκεφτώ πάρα πολύ για να το αλλάξω.. εκτός κι αν το σκεφτεί πρώτο αυτό!! :)

Αυτά και Αντίο!
:wave2:

adam_tsouk
02/06/2005, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikou
Αγαπητέ DrLo...

μπορεί να μην έχω ax-1 αλλά έχω nx το οποίο είναι σχεδόν το ίδιο (με εξαίρεση τα 10cc παραπάνω και το δισκόφρενο πίσω και τις ζάντες!)

Σου προτείνω να ψάξεις να βρείς κάποιο, χωρίς καμία αμφιβολία.

Είναι μηχανή και όχι παπί [άρα μπορείς να πηγαίνεις πιο άνετα αρκετά μεγάλες διαδρομές (όσο αντέχεις...) απ'ότι με το πάπι].


posa metra xriazete ena astrea na stamatisei apo ta 90 xiliometra?
Χρειάζεται σαφώς λιγότερα χλμ για να σταματήσει από ένα παπί!

Είναι οικονομικό και στα καύσιμα, αλλά και όταν πέφτει ..... δεν παθαίνει σχεδόν τίποτα!!!! (Εξαρτάται βέβαια από τις συνθήκες... αλλά στα απλά καθημερινά ... άμα είναι καλά ο αναβάτης.. το πάιρνει και φεύγει εύκολα όμως!!! :D :D

Είναι μικρούλι και χωράει σχεδόν παντού!

Και είναι και όμορφο!
Εγώ πάντως το δικό μου θα σκεφτώ πάρα πολύ για να το αλλάξω.. εκτός κι αν το σκεφτεί πρώτο αυτό!! :)

Αυτά και Αντίο!
:wave2:


Θα συμφωνήσω...


Το XR που είχα 1 χρόνο μετά το παπί (στα 18 μου) ήταν το καλύτερο "μικρό" (250 cc) μεταφορικό μέσο που θα μπορούσα να είχα πάρει ποτέ! Και πολύ πιο γρήγορο και ασφαλές από το παπί.
Η αγορά μόνο ήταν λίγο πιο ακριβή. Στα σέρβις μικρές διαφορές αλλά στο δρόμο μεγάλες.



:wave2:

sonic22
02/06/2005, 16:53
kati akoma...

ena cbr 900 exei poli megaliteri katanalwsi apo opiodipote autokinito mexri 2000 cc se kathimerini odigisi!

giati?

psaxte pu apodidei tin ropi tu to kathe oxima (rpm)

karelis
03/06/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ρε Καρελι, αυτο ειναι το παπι του θειου σου ?


:D


oh yes!!!!!:winka: :winka:

Rezeguet
03/06/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από soni22
kati akoma...

ena cbr 900 exei poli megaliteri katanalwsi apo opiodipote autokinito mexri 2000 cc se kathimerini odigisi!

giati?

psaxte pu apodidei tin ropi tu to kathe oxima (rpm)

καταρχας δεν εχω ιδεα που κολαει αυτο που λες με το υπολοιπο θεμα...
Μετα μαλον τα λες λαθος γιατι η ροπη ειναι αναλογη των κυβικων (100Nm η 10kg ροπης ανα λιτρο) οποτε λογικα το αμαξι εχει διπλασια ροπη. Οποτε μαλον εννοεις ιπποδυναμη οχι ροπη.

Αφετερου το ενα ειναι διλιτρο και το αλλο 900αρι και αποδιδουν ιδια ισχυ, το ενα πολυ ψηλα και το αλλο πολυ χαμηλα, απολυτως λογικο, αφου ο μικρος κινητηρας πρεπει να βγαλει ιδια αποδοση με εναν μεγαλο οποτε στρεφεται και ψηλοτερα. Αλλα αυτο εχει σχεση καθαρα με τον σκοπο για τον οποιο φτιαχνονται (το ενα πρεπει να ναι στενο και ελαφρυ με υψηλη αποδοση, το αλλο πιο οικονομικο με μεγαλυτερη ροπη και χαμηλοστροφο) και οχι με κατι που να κολαει στο ΑΧ1 και στο astrea.


τελος παντων και γω προτεινω ΑΧ1 οχι επειδη ειναι ομορφο (?!?!) αλλα λογω αποδοσης και οτι ειναι μηχανη κι οχι υποκαταστατο. (Εντουρο δεν ειναι σιγουρα παντως το ΑΧ1) Επισης εχει αποδοση που ουτε τα πιο κολοφτιαγμενα μπορουν να φανταστουν (μου φαινεται 25 ιππους) οποτε δεν υπαρχε νοημα συγκρισης (εκτος της τιμης). Επισης η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη λογω βαρους και αεροσυναμικης και η περισσοτερη δυναμη καταναλωνεται σε εκκινησεις οποτε ειναι ακομα πιο αντικοινομικο στην πολη απο το παπι. Παρολα αυτα το παπι θα θες ναταλλαξεις σε λιγο διαστημα η να τι φτιαξεις οποτε και ολα τα πλεονεκτηματα του πανε περιπατο.. Απο την αλλη το ΑΧ1 ειναι παλιο και βγαζει βλαβες και μπορει να σου κοστισει ΠΑΡΑ πολλα σε επισκευες, οποτε καταληγουμε τελικα (ξανα) σε...






:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

CBF 250! :lol: :wave2:

sonic22
03/06/2005, 14:55
lipon tha ta pw analitika gia na min iparxun parexigiseis... (file reze)


o kivismos enos oximatos exei amesi sxesi me tin ropi tu se oli tin klimaka twn strofwn...
kai gia na eimai pio swstos auto pu exei simasia einai i paroxi tu aera. dld poso kausimo migma (venzini aera) borei na mpei se kathe kilindro. gia auto kai otan vazume megalitero carbirater exume auxisi tis ropis (logo megaliteris paroxis kai ligoterwn apoliwn apo trivi)

to thema einai pu apodidete auti i ropi!

oso pio psila (rpm) toso megaliteri einai i katanalwsi, logo tu oti rufaei o kinitiras perisotero migma.

twra sto thema mas..

otan peiraxeis ena papi kai valeis memegalitero carbirater, agrio ekedroforo, exatmisi kai ilektroniki i katanalwsi auxanete dramatika... logo kai kakwn rithmisewn (mines twra psaxnw zigler kai den vriskw)

twra an valume auto to papi na anevei tin sigru tha tin anevei terma gazi, swsta? ara peripu 90-100 xilometra (as pume esto)

to ax-1 tha enevei me 6i taxitita kai gia ta 90-100xiliometra tha duleuei stis xamiles strofes

fisika diskola tha exun estw kai tin idia katanalwsi ta dio oximata afu i diafora sta kivika einai 2,5 fores .

auto pu lew omws, einai pws i diafora stin katanalwsi me auta ta dedomena einai mikroteri apo auti pu fenete kai pados sigura den einai xaotiki!

fisika gia na ta lew ola opws einai kaneis den prokite na anevei tin sigrou me 6i kai liges strofes. tha anevei me 6i kai 6000 rpm i telos padon opu apodidei tin megisti ropi tu to oxima...
alla tha pigenei me 120+

oso gia to varos ok simfwnw alla gia tis aerodinamikes adistaseis gia ta idia pada xiliometra nomizw pws exei elaxisti simasia mias kai stis dio periptwseis o anavatis kathete ortios (ektos kai an anevenete tin sigru psarwmenoi)

nikou
03/06/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

τελος παντων και γω προτεινω ΑΧ1 οχι επειδη ειναι ομορφο (?!?!)

Πάντως από τη cbf πιο όμορφο είναι! :)

sonic22
03/06/2005, 15:22
enduro kai xero psomi!!!

(me tosa leuta pu kanun ta eduro mono auto su menei na tros)

Rezeguet
03/06/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από soni22


γνωστα ολα αυτα και δεν διαφωνουμε πουθενα...απλα πως σου ηρθε να συγκρινεις κινητηρα αμαξιου με κινητηρα μοτοσυκλετας για να δειξεις την διαφορα ενος 250αριου και ενος 125αριου...τεσπα.

Και δεν εννοουσα την αεροδυναμικη, εννοουσα το βαρος και την αεροδυναμικη, που αν τα υπολογισεις στην πολη που γινονται συχνα στασεις-εκκινησεις εχει μεγαλη η διαφορα της καταναλωσης. Καις πολυ παραπανω βενζινη αν ειναι να ξεκινας συνεχεια με μεγαλυτερο βαρος. Επισης αυτο με τις ψηλες στροφες δεν με διαφωτιζει. Παρε για παραδειγμα δυο ιδιους κινητηρες απλα ο ενας 125 και ο αλλος 250, ιδιας αρχιτεκτονικης και με ιδια υλικα και μεοπδους φτιαγμενος, μονοκυλινδροι και οι δυο. Αν ο ενας αποδιδει 20 ιππους και ο αλλος 10 και οι δυο στις 8000rpm τοτε οταν ο μεγαλος κινητηρας θα βγαζει 10 ιππους ο αλλος θα βγαζει επισης 10 αλλα στις διπλασιες στροφες (αν υποθεσουμε οτι ο μεγαλος φτανει τους 10 ιππους στις 4000rpm) και ετσι θεωρητικα θα κατανλωνουνε την ιδια βενζινη για να παραγουνε το ιδια ισχυ μονο που το ενα ειναι πιο βαρυ και ετσι για να κινηθει στα ιδια χλμ/ω πρεπει να ανεβασει την ισχυ του ας πουμε στους 12 ιππους οποτε θα καταναλωνει περισσοτερη βενζινη.

Θεωρητικα βεβαια ολα αυτα, και δεν ειμαι καν σιγουρος απλα επειδη κατι ξερεις γιαυτο ρωταω.

Rezeguet
03/06/2005, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikou
Πάντως από τη cbf πιο όμορφο είναι! :)

τιπες ρε??? ακομα και τρακαρισμενη ειναι πιο ομορφη η cbf!!! :evil: :evil: :evil:


:ninja:

idi
03/06/2005, 15:33
Λοιπον αυτο το ποστ ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ

Πραγματικα εχω βγει απο τα ρουχα μου με αυτα που γραφετε

Ειπα εγω ποτε οτι πρεπει να παρει παπι αντι για ΑΧ? Ειπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ειναι το πιο οικονομικό μεσο το παπι και αν θελει οικονομια ειναι μονοδρομος

-Η διαφορα τιμης ενος μεταχειρισμένου ΑΧ και ενος παπιου ειναι περιπου 1000 ευρω
-Φιλε μου soni ακομα συγκρινεις καταναλωση του ΑΧ-1 και παπιου? Ειναι δυνατον να τα πιστευεις αυτα που γραφεις? Ξερεις οτι το παπι βγαζει 100-150 χλμ με 3-5 ευρω στη πολη (αναλογα το παπι και τη χρηση)?
-τα λαστιχα εχουν ΧΑΩΔΗ διαφορα στη τιμη ενδεικτικά γραφω τη σύγκριση του ακριβοτερου λαστιχου για παπια Μichelin Μ29 και του Michelin Annake απο τις τιμες στο σιτε www.motoroda.gr
(δε ξερω την ακριβη διάσταση γιαυτο τις εβαλα ολες αλλα ειναι ενδεικτικές νομιζω...)

Ελαστικά Michelin M 29
Εμπρός \ Πίσω Τιμή
80/80 - 14 M 29 TT 43J ? 18.00
90/80 - 14 M 29 TL 49J ? 19.00
2.25 - 17 M 29 TT 39M ? 16.00
2.50 - 17 M 29 TT 43M ? 17.00
2.75 - 17 M 29 TT 47M ? 20.00

Ελαστικά Michelin Anakee
Εμπρός
Προϊόντα Τιμή
100/90 - 19 Anakee TL 57H ? 93.00
110/80 - 19 Anakee TL 59H ? 111.00
110/80 - 19 Anakee TL 59V ? 117.00
90/90 - 21 Anakee TL 54H ? 89.00
90/90 - 21 Anakee TL 54S ? 85.00
Πίσω
Προϊόντα Τιμή
120/90 - 17 Anakee TL 64S ? 108.00
130/80 - 17 Anakee TL 59H ? 132.00
130/80 - 17 Anakee TL 65S ? 126.00
140/80 - 17 Anakee TL 69H ? 138.00
150/70 - 17 Anakee TL 69H ? 147.00
150/70 - 17 Anakee TL 69V ? 153.00
-ποιος σου ειπε οτι τα λαστιχα σε παπι γλιστράνε με το που τα βαζεις? Μήπως λες για σκουτερ με τις 14 πχ ζαντες?
-ποτε δεν αλλαζουν ζαντες τα παπια. Μια απλη ακτινολογική ειναι τις περισσότερες φορες αρκετη. Αν ειναι ετσι και τα street θα αλλαζαν ζαντες...
-τα αμορτισέρ σε παπι κανουν 40 ευρω τα δυο πισω (kayaba)
-το σερβις 40-50 ευρω maximum (μπορεις να τα κανεις και μονος... αλλωστε ποσα παπια γνωστών μου εχουν να δουν μηχανικο 2-3 χρονια και δουλεύουν μια χαρα... ουτε ρύθμιση βαλβίδων ουτε τιποτα και ομως λειτουργούν )
-αλισυδες γραναζια δισκοι, αναλώσιμα γενικα ΧΑΩΔΗ επισης διαφορα...

βαριέμαι να συνεχισω να αποδείξω το αυτονόητο...

Rezeguet
03/06/2005, 15:40
κοιτα ιντι αμα το θεμα ηταν η μεγιστη οικονμια να παει να παρει ηλεκτρικο σκουτερ η να πηγαινει με τα ποδια. Ειπαμε ακριβο μηχανακι και τα σερβις του κλπ αλλα ειναι μηχανη οχι παρταλι. Μαλιστα γιαυτο το λογο του ειπα να παρει




:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
cbf250 :wacko: :wacko:

:ninja:

nikou
03/06/2005, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
[B(μπορεις να τα κανεις και μονος... αλλωστε ποσα παπια γνωστών μου εχουν να δουν μηχανικο 2-3 χρονια και δουλεύουν μια χαρα... ουτε ρύθμιση βαλβίδων ουτε τιποτα και ομως λειτουργούν )
-αλισυδες γραναζια δισκοι, αναλώσιμα γενικα ΧΑΩΔΗ επισης διαφορα...[/B]
Κι εγω ρε Γιωργάκη έχω το ΝΧ 2 χρόνια και το μόνο που του κάνω είναι αλλαγή λαδιών και μπουζί και βάζω και αέρα στα λάστιχα και δουλεύει μια χαρά, ρολόι!!!

sonic22
03/06/2005, 15:52
prwta tha milisw pros ton filo reze pu poli me euxaristei pu psaxnei tin usia twn pragmatwn.

auta pu les gia tus dio kinitires 125 kai 250 tha isxian an oi kinitires apedidan tin isxi edelos gramika
dld an isie i sxesi hp=x*rpm pragma pu den isxiei.

kai gia na isian oi katanalwseis pu les tha eprepe i ropi na itan statheri se oli tin klimaka tws strofwn
dld Nm= constant

pragma pu borun na kanun mono oi ilektrokinitires (peripu)

i beltisti apodosi enos kinitira einai ekei pu emfanizete i megisti ropi kai oxi ekei pu exume tin megisti isxi

(milaw gia apodosi kai oxi gia ikonomia)

twra...

file (kai to enow) idi pu exeis pada kai wrea funny pick katw apo to onoma!! :p

den lew pws to 250ari exei xamiloteri katanalwsi. lew pws gia ena PEIRAGMENO papi i katanalwsi einai arketa megaliteri apo to normal kai i pragmatiki diafora anamesa sto 250 kai to 100 mikrenei (analoga vevea pws odigei kaneis)

twra gia ta lastixa..

ti strofes boreis na pareis me ta lastixa tu papiu?
akoma kai ta kalitera?
posi klisi posa xiliometra?
poso eukola blokarun kai xaneis ton kosmo katw apo ta podia su?
sta 10 papia ta 9 exun parakendres zandes... pros oles tis diethinseis kai kaneis den to polikatalavenei giati auta fenonde stis strofes (giroskopiko fenomeno)
sto ax-1 to katalaxeneis sto prwto spiniarisma pws i zanda einai stravi.

to thema einai kostos / apodosi

Lupo
03/06/2005, 15:52
Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος, κι εμείς γράφουμε σήριαλ με δράκους , μάγισσες και τον παπουτσωμένο γάτο , ρε φούστη μου!
Τι είμαστε εμείς ρε!:lol:

Τα πράγματα είναι απλά.

-Θέλεις να πηγαίνεις στην τράπεζα,την εφορία,στο δήμο Αθηναίων, στο περίπτερο για τσιγάρα και στην πλατεία για καφέ, χωρίς να τρως μία περιουσία και να γλυτώσεις την κίνηση?

Τότε , όπως είπε κι ο idi, πάρε παπί 100%

-Θέλεις να πηγαίνεις στην δουλειά σου, στην τράπεζα,την εφορία,στο δήμο Αθηναίων, στο περίπτερο για τσιγάρα και στην πλατεία για καφέ, όχι τόσο ανέξοδα όσο το παπί, αλλά "σχετικά" φθηνά αλλά παράλληλα να κάνεις ένα καλό βήμα στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με σκοπό να συνεχίσεις σ'αυτό το δρόμο?

Τότε , πάρε AX-1



Ή cbf ή κάτι άλλο τέλος πάντων, που ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις, όταν απαντήσεις πρώτα στα απο πάνω ερωτήματα.

Αυτά.


15967

sonic22
03/06/2005, 15:59
to thema exei xefigei apo to arxiko thema (me ipeuthino emena isos) alla einai swsti i katefthinsi pu exei parei

to thema mas stin pragmatikotita den einai to palikari pu theleina epilexei anamesa se ax-1 kai papi.

einai telika an ta pragmata einai opws fenonde..

kai pio sigegrimena an telika ta papia einai toso pio oikonomika apo tis mixanes mikru kivismu.

ta lew swsta?

Rezeguet
03/06/2005, 16:42
μα το θεμα εχει ηδη ληξει...cbf250 ειπαμε θα παρει :dizzy: :dizzy:

παντως αυτο που ειπα πριν δεν ισχυει στην πραξη γιαυτο εγραψα και καθαρα θεωρητικα. Η καμπυλη ιπποδυναμης δεν εχει σταθερη σχεση hp/rpm οπως σωστα ειπες, αλλα λεμε να τυγχαινει βγαζει στις 4000rpm 10 ιππους και πες ναχει τελικη αποδοση 23ιππους/8000σαλ (δηλ σαν το AX1 περιπου). Τοτε η 250 θα εβγαζε 1,8 κιλα ροπης περιπου (στα 2,2 τελικα) και το 125 θα εβγαζε 0,9 κιλα ροπης. Τωρα δηλαδ αν σε αυτην την κατασταση το ενα στις 8 και το αλλο στις 4, βγαζουνε ιδια ιπποδυναμη αλλα το ενα βγαζει εκει διπλασια ροπη αλλα εχει και 50% παραπανω κιλα τοτε ποια θα εχει παραπανω χλμ στο κοντερ αν τρεχουν και οι δυο με 6η? Και ποιο θα ειχε παραπανω καταναλωση?

Επισης απο καποιες στροφες και υστερα δεν καινε αναλογικα πιο πολυ βενζινη (δηλ οταν φτανει προς τον κοφτη το στροφομετρο) οι κινητηρες? Δηλαδη οταν τελικιαζεις την μηχανη η βενζινη που καιγεται ειναι αναλογικα μεγαλυτερη απο την βενζινη που θα καιγοτανε αν ηταν σε ποιο χαμηλες στροφες?

Και κατι τελευταιο, ασχετο με τα προηγουμενα. Γιατι ο 4εν σειρα βενζινοκινητηρας ενος αυτοκινητου 1τονου και 1600κυβικων με 110ιππους
καιει λιγοτερο απο μια μηχανη 180 κιλων με 600 κυβικα και επισης 100ιππους, με την ιδια ταχυτητα στο κοντερ?

απλα ρωταω τωρα απο περιεργεια για μερικες αποριες που εχω, γιατι μαρεσει κιολας νασχολουμαι με αυτα, αν και ξερω μονο πολυ λιγα. :(

sonic22
03/06/2005, 16:48
As ipothesume pws exume 2 kinitires.
As ipothesume pws einai idioi gewmetrika apla o enas ekai 2.5 fores perisotera kivika (dld 100cc kai 250cc)
o 100cc stis 9000 rpm (terma gazi dld afu to epitrepei i agonistiki ilektroniki) tha roufaei aera 100*9000/2=450000cm3/min or 0.45 m3/min

kai gia tus pio anidikeutus einai ta:
kivika*tis strofes tu kinitira/2 (afou exume paragogi ergu kathe 2 pliris peristrofes)

me analogia mazas aera kausimu sto 17:1 (dld 17 gramaria aera gia kathe gramario benzinis) i opoia einai statheri gia olus tus benzinokinitires

twra o 250cc an leitourgisei stis 3600rpm exdoume :
250*3600/2=450000cm3/min or 0.45m3/min

dld tin idia paroxi ara kai katanalwsi!

Twra stin pragmatiki zwi...

To papi tha einai piragmeno kai endexete na min exei swsti analogia eara venzinis!!
Fisika to 250ari den tha liturgei sinexeis stis 3600 kai katw kai to papi den tha duleuei terma alla dixnei pws i diafora stin katanalwsi den einai oso xaotiki oso fenete.

An dulepsune kai ta dio stis idies strofes tha exoume:
100cc 6000rpm =0.3m3/min
250cc 6000rpm =0.75m3/min

dld peripu 2.4 fores perisoteri venzini

auta kai nomizw pws pia to thema me tin katanalwsi exei lixei

sonic22
03/06/2005, 16:57
tha pw kati xodrokomeno alla pisteuw swsto..

i isxis tu kinitira mas dixnei pwsa xiliometra borume na piasume
i ropi mas dixnei an tha ta piasume kai se poso xrono.

an exeis dei ta 250cc dixrona tu moto gp ftanoun ta 200km/h
omws gia na xekinisun thelun sproximo kai an tixon xaseis mia taxitita stin strofi bori na xaseis ton agona akrivos epidei den exun arketi ropi xamila kai stis mesees..

sto paradigma pu les einai fisiko pws an apodidun tin idia isxi kai ropi stis sigekrimenes rpm tha pianun tin idia teliki apla to pio elafri tha piasei ta xiliometra pio grigora.

(i isxis ston troxo kai oi apolies trivis logo auximenu varus theorunde amelitea)


oxi oi kinitires se opoiadipote strofes kaine tin idia analogia venzinis (tulaxiston etsi prpei na einai) apla gemizondas ton kilindro me ligotero kausimo migma (17:1 pada) rixnume tin apodosi ara kai tis strofes

sonic22
03/06/2005, 17:10
den apadisa akrivos sto prwto pu me rwtises giati
a) den to eixa diavasei kala
b)giati telika (twra pu to xanadiavasa) exume ena provlima me tulaxiston 2 metavlites varos kai ropi
c) varieme na kanw toso periplokus ipologismus me to varos kai tin ropi gia na vgalw to pososto tis megaliteris telikis taxititas..
elpizw na katalaveneis

an kati apo auta pu lew den to katalaveneis akrivos rwta..

oso gia to cbr kai to 1600cc (an kai prpei na to exeis vrei twra pia kai monos su) to provlima einai oi strofes pu prepei na piasei to cbr gia na piasei ta xiliometra tu aftokinitu kai as exei ligotero varos (isos kai ligoteri ropi) apo to tutu!

LittlBox
07/06/2005, 13:11
Ως κατοχος ax-1 οφειλω να απαντησω σε ολους σας:
Εχω το ax1 5 χρονια (13η μηχανη που αγορασα) - πρωτη αδεια 98 αλλα μετα απο ψαξιμο διαπιστωσα οτι κατασκευαστηκε το 88(!!).
Μιλαμε οτι το μηχανακι ειναι 17 ετων (μολις γυρισε απο τη πενταημερη δηλαδη :rotflmao: !)
Προτερηματα:

-δισκοφρενα μπρος πισω

-ζαντες αλουμινιου με μπρατσα (οχι ακτινες οπως τα αλλα on-off)

-tubeless λαστιχα (οχι σαμπρελες)

-υδροψυκτο

-29hp (μπορει να φαινεται αλλα δεν ειναι το ιδιο μοτερ με το nx)
το μηχανακι παει γ@μιοντας - μη γελατε! τουλαχιστο το δικο μου με αλλαγμενη εξατμιση και ηλεκτρονικη daytona.

-καταναλωση-αυτοναμια 180-200 χλμ με 7€

-το μοτερ του ειναι αλεξισφαιρο -τωρα τελευταια μονο καιει λιγο λαδι κι αυτο επειδη του βαλα πολυ λαδι σε μια αλλαγη που του εκανα και επειδη το πηγαινω συνεχεια στα κοκκινα.

-συντηρηση: οποτε θυμηθω λαδια φιλτρα μπουζι και 1 φορα του αλλαξα και παραφλου -παντα μονος μου.

-κοστος συντηρησης (οσα θυμαμαι)
1.λαστιχα (και τα 2) 150 -170€
2.φιλτρο αερα 15-20€
3.μπουζι 10€
4.ντιζα συμπλεκτη ή γκαζιου 15-20€.

-κοστος πεσιματος : σπανια σπανε τα πλαστικα, ειναι πολυ ανθεκτικα,αντε να σπασεις καμμια μανετα..το προβλημα ειναι οτι αν σπασουν πρεπει μονο να τα παραγγειλεις απο ιαπωνια (αν δε βρεις μεταχειρισμενα) γιατι το μηχανακι ειναι εισαγωγης..και ειναι και πανακριβα, ενδεικτικα ο Σαρακακης μου ζητησε 200€ για τα εμπρος φαναρια που ετυχε να σπασω..πηρε τα 3 μου ,καλο ειναι και "γκαβο"

Μειονεκτηματα :

-τα μαμα αμορτισερ ειναι για πεταμα, ειναι πολυ μαλακα και το μηχανακι "πατωνει" με 2 ατομα, ασε που πλεουν σαν βαρκα
Ηταν το πρωτο πραγμα που αλλαξα.Αλλαγη ελατηριων WP εμπρος και Koni πισω + επισκευη αμορτισερ 100000δρχ.Παρα πολυ καλη επιλογη για οποιον(με το ιδιο μηχανακι) ενδιαφερεται.

-Ειναι εισαγωγης και δεν υπαρχουν ανταλλακτικα (μονο πλαστικα ομως, γιατι μηχανικα υπαρχουν: ντιζες,φιλτρα,δισκοφρενα,δισκοι συμπλεκτη κτλ).Επισης δε ξερεις τι μοντελο ειναι αν ειναι εισαγωγης -το καινουριο μοντελο (αυτο με τις ανθρακι ζαντες και τα νικελ αυτοκολλητα)βγαινει απο το 95 αν δε κανω λαθος.

-ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μειονεκτημα του ειναι ομως το πισω γραναζι το οποιο δεν βιδωνει πανω στη ζαντα αλλα "κουμπωνει" πανω της με κατι πυρους.Απο τη πολυκαιρια και με τους κραδασμους του μονοκυλινδρου οι πυροι του γραναζιου "τρωνε" τα σινεμπλοκ μεσα στα οποια κουμπωνουν δημιουργουν τζογο και στη συνεχεια σπανε (οι ιδιοι οι πυροι του γραναζιου).Οποτε και σπρωχνεις!
Το χειροτερο ειναι οτι αλλαζοντας γραναζι δε σωνεσαι γιατι επειδη ηδη υπαρχουν οι τζογοι αυτοι στα σινεμπλοκ και το νεο σου γραναζι ειναι ζητημα χρονου να σπασει.Αλλα η HONDA δε δινει σαν ανταλλακτικο μονα τους τα σινεμπλοκ αλλα σετ με τη ζαντα -και δε τολμω να ρωτησω τη τιμη της, υπαρχουν noname σινεμπλοκ τα οποια τη τελευταια φορα αντεξαν μονο 11μηνες...
Γιαυτο ειναι ζωτικης σημασιας να το αγορασεις οσο πιο καινουριο μοντελο μπορεις.
αυτα -ελπιζω να βοηθησα.

Koufalonix
07/06/2005, 14:06
Λοιπον κυριοι ας βαλω και γω ενα λιθαρακι στην κουβεντα.
Πρωτον να ρωτησω τους αποπανω πως καταληξανε στο συμπερασμα οτι το Nx εχει διαφορετικο κινητηρα απο του Ax και ειναι και 10cc megalytero δηλαδη το nx ειναι 160? η 140?
Daytona ηλεκτρονικη τι διαφορα κανει στην αποδοση? Απο που την πηρες και ποσο?

Παμ παρακατω για μεσα μεσα μεσα πολυ λεμε θα παρεις παπι! Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο! Για εστω και λιγο μεγαλυτερο δρομο για ταχυτητες ανω των 70χιλ/ωρα θα παρεις το ax με κλειστα ματια. Καμια σχεση φρενα/στρυψιμο/σταθεροτητα κλπ κλπ ΑΛΛΑ και καταναλωση!
Στο παπι ρε ξεχνας να βαλεις βενζινα...στο ΑΧ καθε 130χιλ βαζω 6ευρω!!! Αλλα το παω στα κοκκινα οταν το παω κανονικα βγαζει περιπου 170χιλ. Το παπι ομως ξεχνας να βαλεις. οκ μιλαμε για παπι του 2001 ομως και αχ του 1993 ετσι? Και το αλλο παπι μου του 96 καταναλωνει πολυ περισσοτερο απο το ιδιο του 01.
οπως καταλαβες εχω και το ενα και αν ηταν να παρ τωρα παλι ΑΧ θα επερνα.

LittlBox
07/06/2005, 16:28
τεχνικα χαρακτηριστικα ax1 : http://www.honda.co.jp/news/1994/2940330.html


ειναι στα γιαπωνεζικα αλλα διακρινονται τα αλογα

τεχνικα χαρακτηριστικα nx250:
http://www.bikez.com/motorcycles/honda_nx_250_1994.php

και τα 2 ειναι 249cc -ο μηχανικος μου μου πε οτι το ax1 εχει πιο αγριο εκκεντροφορο γιαυτο και τρωει γραναζια και αλυσιδα για πρωινο...

οσον αφορα τη daytona ..με αφησε απο ηλεκτρονικη στη μιχαλακοπουλου και το βαλα επιτοπου σε ενα συνεργειο honda που βρηκα μπροστα μου(δε θυμαμαι να σου πω που ακριβως,πανε 4 χρονια)..και αντι να βαλω καινουρια μαμα ηλεκτρονικη του βαλα τη daytona με 30000δρχ.

Koufalonix
07/06/2005, 18:14
file mou se eyxaristω πολυ για τα γιαπονεζικα φλορουμ:lol:
ηταν πολυ κατανοητα λεμε :lol: :lol: :rotflmao:


βρε απο μανουαλ κλπ εχουμε να φαν και οι κοτες, εγω το ξερω οτι ειναι 249cc και τα δυο...ο δεν θυμαμε ποιος ελεγε οτι εχουν 10cc διαφορα που δεν εχουν αλλα και να ειχαν δεν αξιζει καν αναφορα...απλα ακουγοντε διαφορα περιεργα τα οποια δεν καταλαβαινω που τα εφευρισκουν οπως οτι τα AX einai 113kg ενω ειναι 128με υγρα και 118 χωρις συμφωνα με το μανουαλ.:blush:

πιαστ'αυγο κ κουρευτο:beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

grsart
07/06/2005, 22:40
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαφωνειτε!!!!

λετε τοση ωρα τα ιδια πραγματα και ακρη δεν βγαζετε.

ο idi λεει τι ειναι το οικονομικοτερο και καποιοι αλλοι τι ειναι πρακτικοτερο.

πολλες διαμαχες βλεπω αλλα βρισκονται σε λαθος κατηγορια.
Οχι τιποτα αλλο, αλλα η συκγεκριμενη δεν βγαζει και γελιο..........

Xlitos
08/06/2005, 01:47
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να το ρισκάρεις.Αν αποκτήσεις ΑΧ που δεν είναι παρτάλι(θέλει πολύ ψάξιμο) α-π-ο-κ-λ-ε-ί-ε-τ-ε να πεις ''άσε μωρε,καλύτερα με το παπί''.Απο όλες τις απόψεις,θα δεις ότι αξίζει να δίνεις λίγα φράγκα παραπάνω...
Και άμα σου την κ@υλώσει όπως κι εμένα...

























..πετάγεσαι και μια Ελαφόνησο! ;)


16344

Xlitos
08/06/2005, 01:54
Πάρε και μια πρόσφατη.. ;)


16345