PDA

View Full Version : Ουτοπική συμβουλή



Θάνος
19/01/2004, 22:33
Όταν οδηγείτε, πόλεμος να γίνεται γύρω σας... αγνοείστε τον!!

Ακόμα και αν ο μπροστινός σας είναι ο φίλος σας που χάνει τη στροφή και φεύγει απ'το δρόμο, εσείς αγνοείστε το, ΜΠΕΙΤΕ στη στροφή, ΒΓΕΙΤΕ και ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ και τρέξτε να βοηθήσετε!!

Γιατί τι νόημα έχει αν χάσετε κι εσείς από πίσω τα φρένα και πέσετε από πίσω του;; τι καλό θα του κάνετε τότε;; θα σας κλαίνε και τους δύο!

θα πρέπει να το έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας μέχρι να αποτυπωθεί και να γίνει βίωμα... όσο κι αν κάτι τέτοιο είναι μάλλον αδύνατο να γίνει όταν βλέπεις με μάτια γουρλωμένα το φίλο σου να σαβουριάζεται λιγότερο από 15 μέτρα μπροστά σου και αμέσως πριν την είσοδο της στροφής!

Ατυχές περιστατικό που χάλασε την κατά τα άλλα εκπληκτική εκδρομή μας (Βραχάτι-Αίγιο-ferry boat απέναντι-(αγορά οικοπέδου)-Αράχωβα-Αθήνα).

Ευτυχώς οι απώλειες ήταν ελάχιστες τελικά και καθαρά υλικές, αλλά θα έλεγα ότι ήμασταν πολύ τυχεροί γι'αυτό!

Ευτυχώς που ο εξοπλισμός για άλλη μία φορά έκανε τη δουλειά του.

Ευτυχώς που η θεία έμπνευση με έκανε να αφήσω τα φρένα την ώρα που έχοντας χάσει κι εγώ τη στροφή έκανα 8-άρια προσπαθώντας να σταματήσω και λίγο πριν το τέλος του δρόμου να βρω πρόσφυση και να μπω ξανά μέσα βρίσκοντας άλλα 6 μέτρα για να σταματήσω...

Ευτυχώς που στο σημείο που έπεσε ο φίλος μου υπήρχε ένας λόφος με χώμα και έσκασε εκεί πάνω και όχι 3-4 μέτρα πιο κάτω που άρχιζε το χάος...

Τέλος καλό όλα καλά!

Κάτι τέτοια μας θυμίζουν ότι αυτό που κάνουμε είναι πολυ επικίνδυνο και πρέπει να βάζουμε κάποια όρια...

Να'στε πάντα καλά!

stefanos
20/01/2004, 00:22
ναι τελικά η σωστή συμβουλή όταν χάσεις την γραμμή και δεν σε παίρνει η ρημάδα
ΜΗ ΦΡΕΝΑΡΕΤΑΙ
ΣΤΡΙΦΤΕ

bikersonly
20/01/2004, 08:36
είναι όταν "νιώθεις" ότι δεν σε παίρνει η στροφή αλλά δεν είσαι σίγουρος ότι προλαβαίνεις να διορθώσεις είναι στρίψε ψάχνοντας την έξοδο!Πολλοί φίλοι μου πολύ παραπάνω έμπειροι από εμένα μου είπαν το ίδιο.ΑΛΛΑ για να το κάνεις αυτό θέλει εκείνη την ώρα συγκέντρωση και αυτά τα λίγα seconds ΑΝ είναι seconds κι όλας να βγάλεις από το μυαλό σου το ζήτημα δεν προλαβαίνω.

Προσωπικά μου έχει τύχει μια φορά στην κακιά σκάλα με το SuperFour σε μια αριστερή στροφή όπου γέμιζα 4η!!!! ήταν βράδυ και κατάλαβα ότι δεν με παίρνει.Έκανα 2 κατεβάσματα καραβίαια (έχοντας υπόψιν ότι το πίσω θα χορέψει καλά) και ματσούκωσα και το μπρος και το πίσω...και πήρα την στροφή όπως όπως.
Μια άλλη φορά με το ΧΧ την έπαθα στις στροφές του Αρτεμισίου που τις έπαιρνα με 190+.Παίρνοντας σωστές γραμμές από την 1η αριστερή ανεβαίνεις με αρκετά παραπάνω.Αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μετρήσεις ότι ΔΕΝ είσαι μόνος και ότι ΔΕΝ ξέρεις τι σε περιμένει πιο πάνω.Έτσι σε μια δεξιά και ενώ ΗΔΗ έστριβα με πολλά ξαφνικά διαπίστωσα ότι η γλυκιά παρατεταμένη τελικά δεν είναι τόσο γλυκιά και πήγαινα για την μπαριέρα.ΠΑΛΙ φρέναρα, δηλαδή ΠΑΛΙ έκανα λάθος κίνηση, γιατί την ώρα που το έστριβα το σήκωσα λιγάκι και φρέναρα και λίγο πριν την μπαριέρα το στιψα και όλο κάτω και πήρα οριακά την στροφή.

Προσωπικά από ότι έχω δει από εμένα και τις αντιδράσεις μου σε κίνδυνο φρενάρω και μετά στρίβω.Παρόλο που με το φρενάρισμα η μοτό χάνει γραμμές και σε πετάει αργά και σαδιστικά έξω.

Το πιο σωστό από όλα είναι να ΜΗΝ βρεθείς ποτέ σε τέτοια στιγμή.Και αυτό γίνεται όταν μπαίνεις με σταθερό γκάζι έχοντας πάρει γραμμή και στο πλάγιασμα ψάχνεις την έξοδο την οποία με το που την δεις ανοίγεις προοδευτικά το γκάζι.Έτσι στρίβεις ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΑ!Αυτό το έχω δει στην πράξη και προσπαθώ να το εφαρμόζω.Και το δοκίμασα σε γνωστή διαδρομή την οποία έκανα και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο.Και με χρονόμετρο.Και το άλλο σωστό ΔΕΝ ξέρω την διαδρομή ΔΕΝ πάω τάπα.Χώρια που για εμένα πλέον σημασία έχει να στρίβω σωστά ΠΑΡΑ να στρίβω γρήγορα.Η ταχύτητα έρχεται με τον χρόνο!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Όταν μπείτε σε πίστα μετά στον δρόμο ανακαλείς πολλές παλιές συνήθειες!Μετά την πίστα έχω να πω ότι φοβάμαι πολύ περισσότερο και είμαι αρκετά επιφυλακτικός.Και τα δύο περιστατικά που ανέφερα ήταν ΠΡΙΝ την πίστα!

hornet
20/01/2004, 09:33
Στροφη -ξαφνιασμα,κακη εκτιμηση,σκεψεις αλλες-φρενα-τουμπα ειναι ενα κλασσικο προβλημα πολλων οδηγων που σχεδον ενστικτωδως προσπαθουμε να σταματησουμε τη μηχανη παρα να την πλαγιασουμε και να βγουμε απο τη δυσκολη κατασταση.Παιζουν πολλα κατεβασματα καρφωτες,πισω φρενο και φυσικα μερικες μοιρες κλιση ακομα κανουν την διαφορα.Η λεξη κλειδι ειναι η ψυχραιμια αλλα ειναι ευκολη λεξη να την πεις και δυσκολο να το κανεις αμα χρειαστει.Το καλυτερο ειναι να εχεις καλη γνωση του δρομου που πηγαινεις και να μην ξεπερνας τον εαυτο σου.Η παρεα καλη ειναι στο δρομο αλλα μπορει να σε συνεπαρει και να ξεπερασεις τα ορια σου με αμφιβολα αποτελεσματα.

cityfly
20/01/2004, 11:01
η πίστα είναι το καλύτερο αλλά στο μεταξύ ακόμα και αυτό που γίνεται εδώ τώρα είναι σχολείο.

Θάνο δεν ξέρω γιατί το βάφτισες το ποστ ουτοπική συμβουλή αλλά να ξέρεις ότι όταν έχεις στο μυαλό σου μια σωστή θεωρία ακόμα κι αν δεν έχει δοκιμάσει ποτέ στην πράξη κάτι αντίστοιχο όταν θα έρθει η ώρα που θα σου χρειαστεί αυτή η γνώση, να σε σίγουρος ότι το σώμα θα προσπαθήσει να ακολουθήσει τη θεωρία.
Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει αλλά σίγουρα έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει από το να μην ξέρεις τίποτα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι (ενώ δεν είναι αρκετό) είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να ακούς τις εμπειρίες των άλλων και ακόμα πιο χρήσιμο να ακούς την ανάλυση των λανθασμένων χειρισμών και την παράλληλη αναφορά στους σωστούς. Κάποια στιγμή ακόμα κι αυτή η θεωρητική γνώση μπορεί να αποδειχτεί σωτήρια.

Να στε καλά

Θάνος
20/01/2004, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Η λεξη κλειδι ειναι η ψυχραιμια αλλα ειναι ευκολη λεξη να την πεις και δυσκολο να το κανεις αμα χρειαστει.

ε να γι'αυτό τη βάφτισα 'ουτοπική', γιατί το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο καμιά φορά να αγνοήσεις ό,τι κι αν δεις μπροστά σου και να κάνεις πάντα αυτό που πρέπει.

πώς να αγνοούσα μία πτώση που εξελισσόταν λίγα μέτρα μπροστά μου; και πώς να μην μου αποσπούσε στιγμιαία την προσοχή ακριβώς τη στιγμή που έπρεπε να φρενάρω για την είσοδο της στροφής;

θεωρώ το ξάφνιασμα μου λογικό και ανθρώπινο, αλλά ωστόσο λάθος!


Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
όταν έχεις στο μυαλό σου μια σωστή θεωρία ακόμα κι αν δεν έχει δοκιμάσει ποτέ στην πράξη κάτι αντίστοιχο όταν θα έρθει η ώρα που θα σου χρειαστεί αυτή η γνώση, να σε σίγουρος ότι το σώμα θα προσπαθήσει να ακολουθήσει τη θεωρία

ναι ακριβώς αυτό ήθελα να πω!

zireous
16/09/2006, 21:48
:a27:
Η συμβουλή είναι 1000% σωστή.

Μου έχει τύχει ενώ βλέπω ότι έχω μπει με πάρα πολλά, απλά να συμπλεκτάρω αντί να φρενάρω, να βγάλω το σώμα ακόμα πιο έξω από τη μηχανή και να σώσω τα άσωστα κοιτώντας τη στροφή και όχι το μήτσο με το ιχ που έφυγε από την άλλη...

Φυσικά κάπου το είχα διαβάσει, και έτυχε να το εφαρμόσω -να διαβάζετε κάνει καλό.

Σε φιλικές βόλτες -ακόμα και γρήγορες-, πάντα μια αρκετή απόσταση ασφαλείας κατα τα άλλα, πχ 2 δευτερόλεπτα και βάλε. :cool:

kostisthegreek
16/09/2006, 22:15
Πολύ καλά έκανε ο Θάνος και έγραψε αυτή τη συμβουλή.

Και κάτι ακόμα είτε είναι βόλτα είτε συναντάς τυχαία κάποιον που έχετε την ίδια πορεία: Οχι στον συναγωνισμό ή ανταγωνισμό αν είναι πιο σωστό. Συνέχισε να οδηγάς με τον τρόπο σου και την ταχύτητά σου και μην προσπαθείς να τον φθάσεις/περάσεις ούτε όμως και να τον προκαλείς να κάνει το ίδιο.

Tropeas
16/09/2006, 22:20
Είχε συμβεί και σε μας στην βόλτα στην π
Πάτρα , Χάνοντας απο "χάζεμα" εγώ την στροφή, αλλά συνεχίζοντας και στρίβοντας τελικά πίσω μου ξαφνιάστηκε πλάκωσε τα φρένα και ευτυχώς αυτό μόνο... βγαίνοντας απο την γραμμή...
Οντως δύσκολο αλλά κοίτα πως θα πάς μην λοκάρεις τον μπροστά...:rolleyes:

Aggelos_SV
16/09/2006, 22:52
Σε δρομους που δεν ξερουμε παμε κοκοκο για να μην εχουμε το προαναφερθεν ''ξαφνιασμα''.
Τι ξαφνιασμα δηλαδη ? Αφου ειναι σιγουρο οτι σε ελληνικο δημοσιο δρομο ολο και καποια μ@λ@κια θα κανει αισθητη την παρουσια της, ειτε αυτη λεγεται λαθος χαραξη,ειτε χωματα στην κορυφη της στροφης , ειτε παππους με Zastava-Μercedes κλπ που βγαινει απο καθετο δρομο χωρις να κοιταξει ,ειτε...ειτε ...ειτε ...μακρυς ο καταλογος:(

Γι'αυτο καλο εινα να κανουμε τους γρηγορους σε δρομους που ξερουμε τι περιμενουμε να αντικρυσουμε (περιπου) ή ακομα καλυτερα σε καμια πιστα....
Εχουμε και πολλες παναθεμα μας:lol: :lol: :lol: :lol: :(