PDA

View Full Version : Bάση ΚΑPPA MONOKEY - Help



ermiss
31/01/2010, 23:30
Πήρα μτχ μια βαλίτσα KAPPA MONOKEY 49l με την βάση της, αλλά έλειπαν οι βίδες.

Η βαλίτσα θα μπει πάνω σε Άφρικα.


Στην φώτο βλέπετε την βάση της, το μόνο σημείο που βλέπω να μπαίνει βίδα είναι το κενό σε κόκκινο πλαίσιο, ένα απο κάθε πλευρά.

Έτσι θα μπούν 2 βίδες μόνο. Δεν νομίζω να είναι και πολύ σταθερή, η 46ρα κάππα που είχα πριν είχε 4 βίδες μαζί με φαρδιές βάσεις που έσφιγγαν γερά πάνω στην σχάρα του Άφρικα.

Τώρα τι κάνω? τι μου διαφεύγει? έχει κανείς παρόμοια βάση να με συμβουλεύσει πως θα την δέσω ασφαλές πάνω στην μηχανή?


187399

ermiss
31/01/2010, 23:34
το κενό κάτω δεξιά είναι λάστιχο επαφής που μπαίνει για να απορροφά κραδασμούς μεταξύ βαλίτσας και βάσης.

Μου λείπει ένα, αλλά σίγουρα δεν ειναι υποδοχή για βίδα. Είδα τα υπόλοιπα 3 που είναι στην θέση τους

και είναι αυτά εδώ.
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2230

VOLK
01/02/2010, 00:26
φιλαρακο εχω την ιδια, οντως μπαινουν μονο δυομεγαλες βιδες στα δυο σημεια που εχεις τσεκαρει.Τα αλλα σημεια ειναι για τα ελαστικα παπαρακια για τους κραδασμους. Την εχω τρια χρονια , εχω κανει και ταξιδια με 160 και κανενα απολυτως πρόβλημα. Απλα μια στο τοσο να ελεγχεις το σφιξιμο.

ermiss
01/02/2010, 00:43
Να πάρω δλδ παξιμάδια για την πάνω πλευρά? ή 2-3 ροδέλες που να χωράνε στην υποδοχή και 13ρες βίδες και απο κάτω μεγαλύτερες ροδέλες με παξιμάδια και θα είμαι οκ?

lspiros
01/02/2010, 09:29
αν καταλαβα καλα ειναι η βαση που πουλησα εγω.οι βιδες ειναι αλεν,ειναι οντως μονο δυο και δεν εχεις κανενα προβλημα.θα μετρησω μηκος και σπειρωμα και θα σου πω να τις παρεις απο ενα οποιοδηποτε καταστημα με σιδηρηκα.sorry που τις ξεχασα... :wave2:

ermiss
01/02/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
αν καταλαβα καλα ειναι η βαση που πουλησα εγω.οι βιδες ειναι αλεν,ειναι οντως μονο δυο και δεν εχεις κανενα προβλημα.θα μετρησω μηκος και σπειρωμα και θα σου πω να τις παρεις απο ενα οποιοδηποτε καταστημα με σιδηρηκα.sorry που τις ξεχασα... :wave2:

Ωραίος

Την πήρε ο αδερφός μου προχτες, δεν είχα το τηλ σου, έψαχνα να βρω την αγγελία και μάλλον την διαγράψανε και δεν ήξερα με ποιόν να μιλήσω .

Κανένα πρόβλημα για τις βίδες, μην ανησυχείς.

Απλά η monolock που είχα, είχε 4 βίδες και προσπαθούσα να καταλάβω που στο καλό μπαίνουν οι άλλες 2 :lol: :lol:

Να είσαι καλά.