PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΥΨΟΥΣ ΣΕΛΑΣ - ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ?



Vamael
01/02/2010, 10:03
Ξεκινάω αυτή την κουβέντα γιατί με ενδιαφέρει άμεσα, και πιστεύω και αρεκτούς φίλους ακόμα.

Είμαι στη διαδικασία επιλογής για την αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας και έχω καταλήξει να ψαχτώ ανάμεσα στα V-strom, Versys, Transalp από ON-off και Bandit 650 και Cbf 650 από street.

Ο λόγος που ψάχνομαι ανάμεσα σε δύο κατηγορίες μοτοσυκλετών είναι το ύψος. Είμαι 1.75, στο Vstrom που έχω ανέβει είμαι οριακά στο να πατήσω κάτω με ασφάλεια ενώ φαντάζομαι στο Versys και στο Transalp που έχουν λίγο ψηλότερη σέλα θα δυσκολευτώ πραγματικά και έτσι άρχισα να κοιτάω και τα street αφού με χώμα δεν μπλέκω.

Χθες όμως διάβασα την παρουσίαση του νέου Versys στο Moto και είδα ότι στα έξτρα που δίνει η Kawasaki προσφέρει και επιλογή άλλης σέλας που πάει τη θέση οδήγησης 50 χιλιοστά πιο χαμηλά και από 845 που είναι η μαμά πάει στα 795, στα επίπεδα μιας street δηλαδή κάτι που εμένα με βολεύει αφάνταστα καθώς το Versys και μου αρέσει αλλά και πιστεύω ότι μου ταιριάζει για τη δουλειά που το θέλω, δηλαδή πόλη συνεχώς, κοντινές βόλτες γύρω από την Αθήνα, και κάποιες φορές μόνος μέχρι Ορχομενό-Λιβαδειά.

Το ερώτημα όμως, το οποίο προκύπτει και από επίσημη συμβουλή της Bmw για το F650Gs όπου λένε να είναι τελευταία λύση η επιλογή του κιτ χαμηλώματος γιατί αλλάζει η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.

Πόσο μπορεί να επηρεαστεί γενικά η γεωμετρία μιας μοτοσυκλέτας από μια τέτοια αλλαγή ? Και εντάξει στο bmw αλλάζουν και πράγματα στις αναρτήσεις ενώ στο Versys μόνο η σέλα. Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι χαμηλώνοντας η θέση του αναβάτη χαμηλώνει και το κέντρο βάρους άρα θα είναι καλύτερα.

Τι ισχύει ? Ποια η γνώμη σας ?

Cpt. Haddock
01/02/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
[...]Τι ισχύει ? Ποια η γνώμη σας ?

H αλλαγή της σέλας δεν επηρεάζει σε τίποτα, απλά με 1,75 υψος δε θεωρώ οτι έχεις πρόβλημα σε κανένα απο αυτά τα μηχανακια (ειδικά στο vstrom)

:wave2:

TOLISTOLAROS
01/02/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
H αλλαγή της σέλας δεν επηρεάζει σε τίποτα, απλά με 1,75 υψος δε θεωρώ οτι έχεις πρόβλημα σε κανένα απο αυτά τα μηχανακια (ειδικά στο vstrom)

:wave2:
Η αλλαγή του ύψους φυσικά και επηρρεάζει τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.Όχι μόνο αλλάζει το κέντρο βάρους(ο αναβάτης κάθεται ψηλότερα)αλλά -συνήθως-πάει περισσότερο βάρος στην μπροστινή ανάρτηση(ειδικά σε κλιπονάτα μηχανάκια).Αλλάζει επίσης η γωνία που σχηματίζουν τα πόδια του αναβάτη και ως εκ τούτου ο τρόπος που κάθεται και ελέγχει τη μοτο.Εδώ ρυθμιζόμενα μαρσπιέ αν έχεις και αλλάξεις τη θέση τους αλλάζει πολύ όλη η αίσθηση(μιλάω εκ πείρας).

Cpt. Haddock
01/02/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Η αλλαγή του ύψους φυσικά και επηρρεάζει τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.Όχι μόνο αλλάζει το κέντρο βάρους(ο αναβάτης κάθεται ψηλότερα)αλλά -συνήθως-πάει περισσότερο βάρος στην μπροστινή ανάρτηση(ειδικά σε κλιπονάτα μηχανάκια).Αλλάζει επίσης η γωνία που σχηματίζουν τα πόδια του αναβάτη και ως εκ τούτου ο τρόπος που κάθεται και ελέγχει τη μοτο.Εδώ ρυθμιζόμενα μαρσπιέ αν έχεις και αλλάξεις τη θέση τους αλλάζει πολύ όλη η αίσθηση(μιλάω εκ πείρας).

Mιλάμε για ακραίες οδηγικές καταστάσεις ή καθημερινές συνθήκες;

Γιατι στις πρώτες επηρεαζεται η μοτο και απο το τί έχεις φάει, ενώ στις δεύτερες (που μας ενδιαφέρουν), δεν υπάρχει θέμα.

Επίσης μιλάμε για χαμήλωμα στα "onoff", στα κλιπονάτα που είναι χαμηλά, τί να το κάνεις;

:wave2:

byron
01/02/2010, 10:38
Η συμπεριφορά αλλάζει ελάχιστα λόγω του ύψους της σέλλας. Η γεωμέτρία που ρωτάει ο φίλος δεν αλλάζει.

stefanos
01/02/2010, 12:50
Εγώ πάντως όταν άλλαξα το ψωμάκι της σέλας με Technosel στο xr και άλλο κράτημα είδα και άλλη θέση οδήγησης και πιό γρήγορη αντίδραση στις αλλαγές πορείας και γενικά άλλο μηχανάκι.
Αλλαγή τεράστια και εντυπωσιακή.

byron
01/02/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ πάντως όταν άλλαξα το ψωμάκι της σέλας με Technosel στο xr και άλλο κράτημα είδα και άλλη θέση οδήγησης και πιό γρήγορη αντίδραση στις αλλαγές πορείας και γενικά άλλο μηχανάκι.
Αλλαγή τεράστια και εντυπωσιακή.

Μήπως το ψωμάκι της σέλλας του xr, είχε ψιλοκλάσει :blush: και με την αλλαγή πήρες 5-6 cm ύψους? :p

DrBig
01/02/2010, 13:06
οτι θα δεις μεγαλη διαφορα με +/- 5εκ στη σελλα, θα δεις. Τι θα σε βολεψει περισσοτερο οδηγικα μονο εσυ ξερεις.
Χοντρικα, με την κοντη σελλα το αρχικο ριξημο στη στροφη θα ειναι πιο αργο, οπως και οι συνεχομενες αλλαγες κατευθυνσης. Μετα την αρχικη κλιση ομως, η χαμηλη σελλα βοηθαει να στριψεις περαιτερω πιο γρηγορα. Ακομα στις ευθειες με πολλα, μπορει να ειναι λιγο πιο ασταθες το συνολο.



ΥΓ
Το βερσυς ειναι τοσο ον-οφφ οσο και ενα τουονο.

Vamael
01/02/2010, 13:35
[i]ΥΓ
Το βερσυς ειναι τοσο ον-οφφ οσο και ενα τουονο. [/B]

Σωστά, μόνο από θέμα ύψους το βάζω σε αυτή την κατηγορία. Άλλωστε όπως έγραψα σε χώμα δεν πρόκειται να μπω οπότε με νοιάζει τι γίνεται στο δρόμο σε μια τέτοια αλλαγή.

Αν η μοτοσυκλέτα αλλάζει αρκετά (προς το χειρότερο εννοείται) θα στραφώ σε street.

DrBig
01/02/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Σωστά, μόνο από θέμα ύψους το βάζω σε αυτή την κατηγορία. Άλλωστε όπως έγραψα σε χώμα δεν πρόκειται να μπω οπότε με νοιάζει τι γίνεται στο δρόμο σε μια τέτοια αλλαγή.

Αν η μοτοσυκλέτα αλλάζει αρκετά (προς το χειρότερο εννοείται) θα στραφώ σε street.

μη το δενεις σχοινι κορδονι οτι θα χειροτερεψει...τι σε βολευει μετραει. Το βερσυς ειναι πολυ καλο μηχανακι και ειναι κριμα να το απορριψεις με υποθεσεις. Στη θεση σου θα το επερνα με στανταρντ σελλα και αν εβλεπα οτι με δυσκολευει θα πηγαινα σε ενα σελλα να μου την χαμηλωσει για πολυ λιγοτερα απο 350 ευρω.

Vamael
01/02/2010, 13:45
350 το έχει η Kawa το σελάκι ? :look: :uplate: :dizzy:

stefanos
01/02/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μήπως το ψωμάκι της σέλλας του xr, είχε ψιλοκλάσει :blush: και με την αλλαγή πήρες 5-6 cm ύψους? :p

Κλασμένο απο τη μάνα του ήταν το ψωμάκι.
Πήρα σε ύψος αλλά χάθηκε η ενοχλητική γούβα που λένε "θέση οδήγησης" και μπορώ να κάθομαι και πιό μπροστά πλέον.
Παρόλο που είναι θεόσκληρο ψωμάκι είναι πολύ πιό άνετο σαν θέση οδήγησης.

project.breeze
01/02/2010, 14:00
Το κέντρο βάρους θα χαμηλώσει αλλά οι διαφορές σίγουρα θα είναι τόσο απειροελάχιστες που μόνο σε περιβάλλον πίστας θα μπορέσει ένας έμπειρος οδηγός να τις καταλάβει εφόσον έχει οδηγήσει το ίδιο μηχανάκι και με τις 2 διαφορετικές σέλες.Ο λόγος ύπαρξης του Versys είναι εντελώς διαφορετικός από χρήση σε οριακές καταστάσεις σε περιβάλλον πίστας όποτε σίγουρα εσύ δεν θα δεις καμμία διαφορά

DrBig
01/02/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
350 το έχει η Kawa το σελάκι ? :look: :uplate: :dizzy:


χμμμ κατι τετοιο θυμαμαι αλλα μπορει και να κανω λαθος!

byron
01/02/2010, 14:06
Παίδες, με 70-80? είχα φτιάξει όπως γούσταρα την θέση οδήγησης και την έφτιαξε και μονόσελλο στο srx ένας γνωστός ταπετσέρης. Μην τρελλαθούμε κιόλας... :cry:

DrBig
01/02/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το κέντρο βάρους θα χαμηλώσει αλλά οι διαφορές σίγουρα θα είναι τόσο απειροελάχιστες που μόνο σε περιβάλλον πίστας θα μπορέσει ένας έμπειρος οδηγός να τις καταλάβει εφόσον έχει οδηγήσει το ίδιο μηχανάκι και με τις 2 διαφορετικές σέλες.Ο λόγος ύπαρξης του Versys είναι εντελώς διαφορετικός από χρήση σε οριακές καταστάσεις σε περιβάλλον πίστας όποτε σίγουρα εσύ δεν θα δεις καμμία διαφορά


μην ορκιζεσαι...ειχα αλλαξει σελα σε 1150GS με αυτη απο το adventure που ηταν καπου 3 με 5εκ πιο ψηλη και ερχοταν αλλα τοσα πιο μπροστα και ηταν σα να οδηγω αλλη μηχανη.

Vamael
01/02/2010, 14:38
Έστειλα σήμερα και ένα e-mail στην Kawasaki ρωτόντας αυτό που συζητάμε. Η απάντηση ήρθε σήμερα κι όλας και λέει πως όλα τα after market αξεσουάρ της Kawasaki είναι σχεδιασμένα για να δουλεύουν στις μοτοσυκλέτες της.

Cpt. Haddock
01/02/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Έστειλα σήμερα και ένα e-mail στην Kawasaki ρωτόντας αυτό που συζητάμε. Η απάντηση ήρθε σήμερα κι όλας και λέει πως όλα τα after market αξεσουάρ της Kawasaki είναι σχεδιασμένα για να δουλεύουν στις μοτοσυκλέτες της.

Συγγνώμη, τί περιμενες να σου πεί δηλαδή; :lol: :lol: :lol:

Vamael
01/02/2010, 14:43
Σίγουρα, το ανέφερα απλά για να τονίσω ότι απάντησαν αμέσως. Θα μου πεις η δουλειά τους είναι και είναι υποχρεωμένοι αλλά σε σύγκριση με τη Suzuki όπου έστειλα e-mail ρωτώντας πως δικαιολογείται η διαφορά τιμής του νέου με το παλιό bandit, ακόμα περιμένω.

950dim
01/02/2010, 14:51
Eγω παντως με τη confort σελα της ΚΤΜ στο 950 νιωθω(και ειμαι) πιο ¨μεσα¨ στο μηχανακι,παταω λιγο πιο ωφελιμα κατω και σαφως ειναι πιο ανετη για μακρινες αποστασεις
:)

Vamael
01/02/2010, 15:10
Ιδού η after market σελίτσα του Versys. Πως τη βλέπετε ? Οι κάτοχοι versys τι έχουν να πουν σε σύγκριση με τη μαμά σέλα ?


187428

TOLISTOLAROS
01/02/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Mιλάμε για ακραίες οδηγικές καταστάσεις ή καθημερινές συνθήκες;

Γιατι στις πρώτες επηρεαζεται η μοτο και απο το τί έχεις φάει, ενώ στις δεύτερες (που μας ενδιαφέρουν), δεν υπάρχει θέμα.

Επίσης μιλάμε για χαμήλωμα στα "onoff", στα κλιπονάτα που είναι χαμηλά, τί να το κάνεις;

:wave2:
Καθημερινές.Πχ SV 650s:
*χαμηλή-για μένα- σέλα
*μακρύ-όχι για μένα-μηχανάκι
Έκανα το εξής:στα rearsets έβαλα τα μαρσπιέ τέρμα πίσω και πάνω.Άλλαξε τόσο ο τρόπος που βολεύεται το σώμα μου όσο και η συμπεριφορά του(διπλώνω περισσότερο γόνατα->κάθομαι πιο πίσω->σκύβω περισσότερο->το μπροστινό φορτίζεται παρισσότερο).Πλέον το μηχανάκι πέφτει(δεν εννοώ τούμπες...φτου φτου...)πιο εύκολα και γρήγορα και είναι πολύ πιο ξεκούραστη η θέση οδήγησης.Αυτή η ρύθμιση όμως βολεύει εμένα,δεν είναι σίγουρο ότι θα βολέψει και τους άλλους,κάθε οδηγός έχει διαφορέτικό σώμα και βάρος.
Αυτά πάντως που έχω καταλάβει είναι:
1)αν το μηχανάκι δε σε βολεύει σωματικά καλύτερα πάρε άλλο
2)η παραμικρή αλλαγή,ακόμα και στον τρόπο που κάθεσαι επηρρεάζει τη συμπεριφορά στο μηχανάκι.
Άλλα μηχανάκια πιθανόν να επηρρεάζονται λιγότερο λόγω σχεδιασμού/σκοπού που κατασκευάστηκαν.Όλα όμως επηρρεάζονται.

DrBig
01/02/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Ιδού η after market σελίτσα του Versys. Πως τη βλέπετε ?

οπως φαινεται απο τη φωτο, οχι μονο πας κατω αλλα και πισω, λογω καμπυλης του ντεποζιτου. Το 'πισω' ειναι αυτο που θα νοιωσεις περισσοτερο σαν αλλαγη και αυτο ειναι συνηθως για κακο επειδη αποστασιοποιησαι (κυριολεκτικα και μεταφορικα) απο το μπροστινο.

project.breeze
01/02/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μην ορκιζεσαι...ειχα αλλαξει σελα σε 1150GS με αυτη απο το adventure που ηταν καπου 3 με 5εκ πιο ψηλη και ερχοταν αλλα τοσα πιο μπροστα και ηταν σα να οδηγω αλλη μηχανη.



Αυτό που λες εσύ διαφέρει γιατί είχες ήδη τη μηχανή και άλλαξες την σέλα αργότερα.Το παλλικάρι που θέλει να πάρει το Versys θα την πάρει εξαρχής με αλλαγμένη σέλα οπότε δε θα έχει μέτρο σύγκρισης ώστε να μπορέσει να δει αυτές τις διαφορές που λες :wave2:

DrBig
01/02/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αυτό που λες εσύ διαφέρει γιατί είχες ήδη τη μηχανή και άλλαξες την σέλα αργότερα.Το παλλικάρι που θέλει να πάρει το Versys θα την πάρει εξαρχής με αλλαγμένη σέλα οπότε δε θα έχει μέτρο σύγκρισης ώστε να μπορέσει να δει αυτές τις διαφορές που λες :wave2:

σωστο κι αυτο...

el_hymador
01/02/2010, 20:32
Αλλαζοντας το υψος της σελας, η συμπεριφορα της μοτοσικλετας επηρεαζεται ελαχιστα, αυτο που αλλαζει ειναι η συμπεριφορα του αναβατη που πλεον εχει αλλες λαβες, και στησιμο πανω στη μηχανη. Και ναι, μπορει να φαινεται σαν τη μερα με τη νυχτα και να βγαινει και στο δρομο ως θετικο (η αρνητικο) αλλα αν μιλαμε για λογικες τιμες μεταβολης στο υψος (+/-5 εκ.) της σελας δεν γινεται κατι δραματικο επι τη ουσιας

BlaDias
04/02/2010, 22:21
Στο KLE μου έφτιαξα την σέλα σε ανατομική και κέρδισα πόντους (πιο χαμηλή) καλίτερη προστασία από την ζελατίνα (την άλλαξα σε συνδιασμό με την σέλα ) άνεση στις αποστάσεις και πλέον βρίσκομε 'μεσα' στην μοτοσυκλέτα και όχι από πάνω.Βοηθάει επίσης και το συνεπιβάτη... να μην πέφτει επάνω σου. ΚΑΙ ωραίοτερο look .. :smokin:
Επίσης δεν άλλαξε η μοτοσυκλέτα συμπεριφορά αλλά εγώ νιώθω αρκετά καλίτερα σε όλα ,στροφές ,καγγουριές :evil: , ευθείες κλπ.

ΠΡΙΝ ...

http://img513.imageshack.us/img513/5074/pc120277v.jpg


ΜΕΤΑ ...

http://img237.imageshack.us/img237/9836/p1010049l.jpg

MAG/FMX
04/02/2010, 23:00
Εγω την κοντινα κανα 4εκ μαζι με μαλακωμα κ τωρα μπενω με γονατο ενω παλια ενιωθα ανασφαλεια γιατι ειμουν ψηλα , αρκετη διαφορα παντως για 4 εκ , απλα τωρα γλιστραω κ δεν καταλαβαινω το λογο .........:mad: