PDA

View Full Version : Εκτός των άλλων



DrEvil
01/02/2010, 13:56
Πρέπει να προσέχουμε τι κάνουν και οι διάφοροι εργολάβοι γύρω μας, εκτός του να οδηγούμε κ να εστιάζουμε στον δρόμο.

Σήμερα, καθώς η ημέρα ήταν ράθυμη στο γραφείο και ο καιρός καλός, αποφάσισα να βρεθώ με φίλο από Λουτράκι, να πιούμε κανά καφέ.
Προτίμισα να πάω από ΕΟ, για να μην αργήσω, έχοντας στο μυαλό μου να γυρίσω από τα Βίλλια.

Περνάω τα διόδια και μετά από λίγο (500μ πριν από την έξοδο της Ν.Περάμου) και ενώ κινούμαι με περίπου 120 χλμ. βλέπω γερανό, ο οποίος εκτελούσε έργα παραπλεύρως της ΕΟ, να ανατρέπεται και να πέφτει πάνω στη καμπίνα βυτιοφόρου που κινείτο στη μεσαία λωρίδα. Με την σειρά του αυτό έπεσε στο διάζωμα παρασύροντας τις πινακίδες και αυτ/το κινούμενο στην αριστερή.
Ευτυχώς από το ΙΧ αποβιβάσαμε κ τους επιβάτες σώους.
Ο οδηγός του βυτίου δεν φαινόταν μέσα από τις τσακισμένες λαμαρίνες, απάντησε όμως στις φωνές μου....
Ελπίζω η ΠΥ να τον έβγαλε σώο.

Τελικά ποιός ελέγχει τον κάθε μάστορα που εκτελεί εργασίες? Ήταν ο γερανός κατάλληλος για το φορτίο του? Ήταν αρκετά τ'αντίβαρα; Ήταν, ήταν, ήταν...

ΣΚΑΤΑ....

Είμαι χάλια, ακόμα τρέμω και να πανε να γαμηθούν όλοι οι "χύμα στο κύμα" που αναλαμβάνουν εργασίες έχοντας μόνο το κόστος στο μυαλό τους (τα πάντα γύρω μας εκτελούνται βάσει ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΩΝ προσφορών και κανείς δεν τους ελεγχει)

ΣΚΑΤΑ!

Εχετλαίος
01/02/2010, 14:23
Σε εργολάβους εργάζομαι σχεδόν 6 χρόνια πλέον και θα πω ένα πράμα:
Είναι σχεδόν όλοι τους μισά @@!

nihristo
01/02/2010, 14:24
:eyepop: τι λες ρε φίλε... Στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι απίθανο...Πάλι καλά που δεν χτύπησες.

golis
01/02/2010, 14:33
Σε κάποια ιστοσελίδα το πήρε το μάτι μου το περιστατικό αλλά
τώρα που είδα το ποστ σου και έψαξα να την ξαναδιαβάσω,δεν την βρίσκω πουθενά.
Νομίζω πως έγραφε πως το βυτιοφόρο απλα ανετράπη χωρίς να γίνεται λόγος για τον γερανό. :o
Τυχερός ήσουν και επίσης σκατά στα μούτρα μας για το κράτος μας.

DrEvil
01/02/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Σε κάποια ιστοσελίδα το πήρε το μάτι μου το περιστατικό αλλά
τώρα που είδα το ποστ σου και έψαξα να την ξαναδιαβάσω,δεν την βρίσκω πουθενά.
Νομίζω πως έγραφε πως το βυτιοφόρο απλα ανετράπη χωρίς να γίνεται λόγος για τον γερανό. :o
Τυχερός ήσουν και επίσης σκατά στα μούτρα μας για το κράτος μας.
Ναι στο zougla ήταν... αλλά τους έστιλα μεϊλ ότι ήταν ανακριβείς, με φωτό αρχείου -δεν το ανέφεραν πουθενα- και τους έστειλα κ φωτό.
Μήπως κ η μετάδοση ειδήσεων γίνεται μετά από επιβεβαίωση? Μπά... με γνώμονα την ταχύτητα παρουσίασής της είδησης γίνεται η ενημέρωσή μας, ή το συμφέρον κάποιων (έχω γίνει ισοπαιδοτικός, αλλά με "χάλασαν" ιδιαίτερα οι αναφορές των τεχνικών-εργαζόμενων στον προϊστάμενό τους σχετικά με το συμβάν, καθώς και ΟΛΑ τα άλλα. π.χ. είχε πεταχτεί το τεπόζιτο πετραιλαίου του βυτίου στο αντίθετο ρεύμα, και χυνόταν άφθονο το καύσιμο στο οδόστρωμα, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτό για περίπου 12-15 λεπτά.)και όχι την ποιότητα...
Τεσπα...
Να είναι καλά ο οδηγός θέλω να μάθω.. τα άλλα τκ είναι.

Edit:Η είδηση-τροποποιημένη. (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=100735&cid=4)

Πάει ο ανθρωπάκος. ΣΚΑΤΑ!

sapila racing
01/02/2010, 14:47
Τελικά ο οδηγός του βυτοφόρου δεν την γλύτωσε...αν ειναι αξιόπιστη η πηγή.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=100735&cid=4

Αν ειναι δυνατόν ρε παιδιά!...

Επίσης το άρθρο αναφέρει σαν αιτία τους πολύ ισχυρούς ανέμους, πράγμα που δεν νομίζω οτι ισχύει, τουλάχιστον εδω που ειμαι στον Ασπρόπυργο.

XJR_Billy
01/02/2010, 14:50
Κρίμα ...

.....
.....

ΚΡΙΜΑ !!! :(

DrEvil
01/02/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τελικά ο οδηγός του βυτοφόρου δεν την γλύτωσε...αν ειναι αξιόπιστη η πηγή.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=100735&cid=4

Αν ειναι δυνατόν ρε παιδιά!...

Επίσης το άρθρο αναφέρει σαν αιτία τους πολύ ισχυρούς ανέμους, πράγμα που δεν νομίζω οτι ισχύει, τουλάχιστον εδω που ειμαι στον Ασπρόπυργο.

Είχε αεράκι, αλλά ήταν πολύ μέτριο .
Χωρίς να είμαι ναυτικός, πάνω από 4-6 μπ. δεν ήταν.
Τα σκατά στο μυαλό αυτών που εκτελούσαν την εργασία, χωρίς να πληρούν τις προϋποθέσεις φταίνε.
Δεν κρίνω τους ανθρώπους-χειριστές, δεν γνωρίζω υπό ποίες συνθήκες (/παραδοχές) εργάζονται, αλλά δεν φταίμε ρε εμείς οι υπόλοιποι, που κάνουμε την βόλτα-την δουλεία μας-ότι μας κατέβει στο κεφάλι, ΑΛΛΑ επηρεάζει μόνο εμάς.

TassosK
01/02/2010, 23:32
το ειδα και στο τροκτικο αλλα δεν ελεγε πως ακριβως εγινε απιστευτο!

TROOPER
02/02/2010, 08:23
:eyepop:

Gandalf dr685sm
02/02/2010, 08:31
το έδειξε και στην τηλεόραση και αναφέρθηκε οτι έγινε λόγω ισχυρών ανέμων αλλά ακόμα διεξάγεται έρευνα.

Δεν είπε όμως τίποτα για θάνατο του οδηγού... εκτός και αν δεν το άκουσα καλά.

Gandalf

Don John
02/02/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το έδειξε και στην τηλεόραση και αναφέρθηκε οτι έγινε λόγω ισχυρών ανέμων αλλά ακόμα διεξάγεται έρευνα.

Δεν είπε όμως τίποτα για θάνατο του οδηγού... εκτός και αν δεν το άκουσα καλά.

Gandalf

λόγω ισχυρών ανέμων και κολοκύθια τύμπανα (το είπα ευγενικά) ;)

Ποιών ανέμων και μ@λ@κιες? μια πολυ συνηθισμένη ημέρα ήταν και στην τελική αν ξέρεις πως το έργο που έχεις αναλάβει είναι σε σημείο που έχει συχνές ριπές αέρα (και για να είμαστε ειλικρινείς εκεί συνήθως έχει) είτε βάζεις καταλληλότερο γερανό είτε σταματάς τις εργασίες .

Όμως σιγά να μήν τα βάλουν οι δημοσιογράφοι με τους εργοδότες τους:mad:

Καλά που δέν είπαν πώς ο μακαρίτης ο οδηγός έπαθε vertigo.... ειναι και επίκαιρο.......

άντε με τα @@ πού μας "πληροφορούν" :yuck: :yuck: :mad:

GABBER
02/02/2010, 12:38
Κρίμα ο άνθρωπος...

Όλα τα άλλα μου κάνουν απλά...Ελληνικά.


Δυστυχώς αυτη η χωρα - με τους ανθρωπους της - μας πληγωνουν συνεχεια...
Με καθε τροπο...


Συλλυπητήρια ... :sad:

ASTRAKITCAR
06/02/2010, 17:42
οι ειδησεις ειπαν οτι μετα το συμβαν εφυγε ο οδηγος του γερανου..προφανως να αποφυγει το αυτοφωρο.

σιγα μην ειχε διπλωμα και ικα ...