PDA

View Full Version : Το παιχνιδι μου... (βελτίωση ΧR650 Motard)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

reinmeister
23/01/2011, 17:42
..


222056

reinmeister
23/01/2011, 17:43
σημερα λοιπον,εχοντας να σκοτωσω καμια ωριτσα ειπα να το λυσω,να παρω μια ιδεα του τι γινεται...ειπα να βγαλω και μερικες φωτο επειδη εχετε λυσσαξει να δειτε,αν και ειλικρινα το θεωρω τσαμπα κοπο μια και τα παρακατω ειναι του δημοτικου...

ξεκιναμε λοιπον με αφαιρεση των ελαιων...κοιταξτε τι ομορφα που χυνονται πανω στον σκελετο,μια και η χοντα ειχε την φαεινη ιδεα να βαλει την μια ταπα ακριβως πανω απο την δοκο..:cry:


222057

reinmeister
23/01/2011, 17:44
αφου λοιπον "εχυσα" τα λαδια και απο πισω και απο μπρος(δυο ταπες), ελυσα τα καπακια ρυθμισης των βαλβιδων για να φερω το μοτερ στο ανω νεκρο σημειο,κοινως Τ...


222058

reinmeister
23/01/2011, 17:44
και μια και η χοντα μαμιεται πατοκορφα και θεωρησε περιττη πολυτελεια να βαλει δυο γαμοταπες,επρεπε να βγαλω το καπακι του βολαν με τα πηνια για να αποκτησω προσβαση στην βιδα του ροτορα ετσι ωστε να γυρισω το μοτερ...:cry:


222059

reinmeister
23/01/2011, 17:45
κοντινο του Τ...

εδω μια διευκρινηση...βασικο ειναι να παρακολουθησετε την κινηση των βαλβιδων απο τα ανοιχτα καπακια τους ,ετσι ωστε το Τ που θα χρησιμοποιησετε να ειναι στην φαση συμπιεσης ,με ολες τις βαλβιδες κλειστες κι οχι σε αυτη του overlap,δηλαδη με τις βαλβιδες ολες ανοιχτες...

ο λογος που για να λυσουμε φερνουμε το μοτερ Τ ειναι,για να μην πιεζει ο εκκεντροφορος τις βαλβιδες την ωρα που λυνουμε και κανουμε ζημια...


222060

reinmeister
23/01/2011, 17:46
στο καπακι του xr ειναι τοποθετημενα τα κοκκορακια κινησης των βαλβιδων...ειναι σφιγμενο περιφερειακα με αρκετες Μ6 και δυο Μ8 βιδες τις οποιες λυνουμε διαγωνια και σε δυο σταδια,παντα απο εξω προς τα μεσα για να μη τεθει θεμα στραβωματος του καπακιου...


222061

reinmeister
23/01/2011, 17:46
στην συνεχεια αφου τις εχουμε αφαιρεσει ολες,παιρνουμε ανα χειρας το ειδικο εργαλειο matsola (λαστιχενια στην περι ης ο λογος περιπτωση) και χτυπαμε περιφερειακα πολυ προσεκτικα,το καπακι μεχρι να ξεκολησει και να μπορεσουμε να το αφαιρεσουμε...

οπερ και εγενετο...

μια πρωτη ματια δειχνει τα κοκκορακια σε αριστη κατασταση χωρις φθορες...φυσικα ,οταν ερθει η ωρα τα παντα θα λυθουν και θα μετρηθουν με ακριβεια εκατοστου...για την ωρα απλως παιρνουμε ματι να δουμε που βρισκομαστε...


222062

reinmeister
23/01/2011, 17:47
εδω η κεφαλη,χωρις το καπακι...φαινεται η μια απο τις δυο βιδες που ενωνουν το γραναζι με τον εκκεντροφορο...


222063

reinmeister
23/01/2011, 17:47
στην συνεχεια βγαζουμε τον τεντωτηρα της καδενας εκκεντροφορου...


222064

reinmeister
23/01/2011, 17:48
λυνουμε την βιδα του γραναζιου του εκκεντροφορου και την βγαζουμε τελειως...στην συνεχεια γυρναμε το μοτερ 360 μοιρες προς τα εμπρος και αντιστοιχα γυρναει και ο εκκεντροφορος 180 μοιρες δινοντας μας προσβαση και στην δευτερη βιδα συγκρατησης του,η οποια βρισκοταν ακριβως στην απεναντι μερια του γραναζιου...

αφαιρουμε και την δευτερη βιδα...ετσι ελευθερωνεται το γραναζι απο τον εκκεντροφορο,τον οποιο πλεον μπορουμε να παρουμε στο χερι...

κι αυτος ,στο ματι,φαινεται μια χαρα,οπως και τα ρουλεμαν του...


222065

reinmeister
23/01/2011, 17:48
η κεφαλη χωρις τον εκκεντροφορο...σε αυτη την φαση βγαζουμε και τους οδηγους του καπακιου που βρισκονται στις τρυπες των βιδων...το ειδικο εργαλειο που κραταει την καδενα ετσι ωστε να μην πεσει στα καρτερ λεγεται katsavidi...:lol:


222066

reinmeister
23/01/2011, 17:50
τωρα θα αφιρεσουμε το Plunger λιπανσης του αυτοματου αποσυμπεστη του εκκεντροφορου....απειρη προσοχη εδω,διοτι η συνηθης καταληξης της ασφαλειας του και του ελατηριου του ειναι στα καρτερ...:cry:

χωνουμε λοιπον στο κενο το επομενο ειδικο εργαλειο που λεγεται patsavoura κι ετοιμαζομεστε για την εγχειριση...:D


222067

reinmeister
23/01/2011, 17:51
με το ενα χερι πιεζουμε τον διαολο προς τα κατω και με το αλλο,χρησιμοποιωντας ενα πολυ ψιλο ισιο κατσαβιδι αφαιρουμε την ασφαλεια του plunger...στην φωτο βλεπετε το plunger και το ελατηριο που βρισκεται ακριβως απο κατω του...


222068

reinmeister
23/01/2011, 17:51
εδω ,οδηγος,plunger,o ring και ελατηριο...

υ.γ. τα αφαιρεσα επειδη ο aftermarket εκκεντροφορος που θα μπει δεν εχει αυτοματο αποσυμπιεστη,οποτε καθιστανται αχρηστα...σε περιπτωση λυσιματος επισκευης δεν αφαιρουνται...θα μπορουσα να το κανω με την κεφαλη στο χερι,πολυ πιο ανετα ,αλλα ηθελα να δειξω την διαδικασια με το μοτερ δεμενο,μια και καμποσες φορες εχουν φθορα και χρηζουν αντικαταστασης,περιπτωση στην οποια δεν αφαιρειται η κεφαλη...


222069

reinmeister
23/01/2011, 17:52
και τωρα...διαλειμμα για τσιγαρο...στην συγκεκριμενη φωτο βλεπετε το σημειο στηριξης του τσιγαρου στον σκελετο του xr...καθε μοτοσυκλεττα εχει απο το εργοστασιο συγκεκριμενο σημειο για αυτη την στηριξη...του xr ειναι αυτη...


222070

reinmeister
23/01/2011, 17:52
και τωρα οι πιπες...κοινως πεοθηλασμοι μια και ηρθε η ωρα να ξεσφιξω τα Μ8 παξιμαδια που βιδωνουν στα μπουζονια του καρτερ και συγκρατουν κεφαλη-κυλινδρο...αν δεν εχεις καλο μοχλο για την μανελα θελουν τοση δυναμη,που ξεχωριζουν οι αντρες απο τα αγορια...και οχι,δεν ειχα ο παπαρας μαζι μου προεκταση...:mad:

anyway...

cross patern εδω,δηλαδη διαγωνια και τουλαχιστον δυο σταδια χαλαρωματος...


222072

reinmeister
23/01/2011, 17:53
αφου λοιπον αφαιρεσουμε τις βιδες ξαναπαιρνουμε το ειδικο εργαλειο matsola και χτυπαμε περοφερειακα και προσεκτικα την κεφαλη μεχρι να ξεκολησει απο τον κυλινδρο...

και voila...


222074

reinmeister
23/01/2011, 17:54
καποιος θα ριξει τρελλο καθαρισμα...:cry: για μια ακομη φορα το "ματι" ειπε οτι ειμαστε μια χαρουλα...:D


222075

reinmeister
23/01/2011, 17:54
...


222076

reinmeister
23/01/2011, 17:55
τωρα λυνουμε τα δυο Μ6 που ενωνουν κυλινδρο με καρτερ...μπορουμε να το κανουμε με πολυγωνο μια και η καστανια δεν χωραει,αλλα εχω ενα θεμα με τις βιδες μοτερ και θελω παντα να τις λυνω με καρυδακι,οποτε χρησιμοποιηθηκε σπαστη προεκταση...


222077

reinmeister
23/01/2011, 17:55
αφου λυσουμε βιδες,βγαζουμε και την (μια γλυστρα) της καδενας που βγαινει...


222078

reinmeister
23/01/2011, 17:56
ξανα μανα αφαιρουμε οδηγους...εδω ενας απο αυτους...


222079

p@nos
23/01/2011, 17:56
πολυ αργεις μαστορα...στο ζουμι προχωρα


:smokin: :smokin: :smokin:

reinmeister
23/01/2011, 17:57
και ναι...παλι matsola για να ξεκολησει ο κυλινδρος απο το καρτερ...

προσεκτικο καθαρισμα και στο ματι φαινεται τζαμι...δεν εχει καν αλλοιωθει το εργοστασιακο honing...κατα 99% λοιπον,μια και θα μετρηθει ,ειμαστε κομπλε απο κυλινδρο... :)


222080

reinmeister
23/01/2011, 17:57
στην συνεχεια βγαζουμε την ασφαλεια του πειρου εμβολου με καποιο ψιλο κατσαβιδι,αφου εχουμε χωσει στα καρτερ το ειδικο εργαλειο patsavoura ετσι ωστε να μην εχουμε τιποτα απροοπτα...


222083

reinmeister
23/01/2011, 17:58
αφου βγει η ασφαλεια,σπρωχνουμε τον πειρο απο την αντιθετη πλευρα καιστην συνεχεια τον βγαζουμε με μια πενσα η μυτοτσιμπιδο με την βοηθεια της patsavouras για να μην τον χαραξουμε...


222084

reinmeister
23/01/2011, 17:59
τζαμι και το πιστονακι μας αν και θα εμπλουτισει την συλλογη μου απο τασακια...:cool:


222085

reinmeister
23/01/2011, 18:00
μια πανοραμικια του καρτερ και της μπιελας....


222086

reinmeister
23/01/2011, 18:00
και ετσι για το γαμωτο ενα προχειρο τσεκ τζογου μπιελας-στροφαλου,πριν τα παρατησω και τηγκανα για το σπιτακι μου...

0,40mm σταυρακο με 0.80 οριο...καινουριο το ργαλλλειο λεμε...:beer: :beer: :beer:


222087

reinmeister
23/01/2011, 18:01
αποθηκευση ψιψιψινιων και κοκοκοψαρων και τελος γι αποψε...

μην περιμενετε φωτογραφικη συνεχεια...δεν την παλευω λεμε...:cry:


222089

sv9cvk
23/01/2011, 18:58
:eyepop: patsavoura ,katsavidi, matsola, σημειο στηριξης τσιγαρου ....:rotflmao:
Πανεπιστημιο λεμε!!!!!.....:rotflmao: :beer:





:a014: :a014:

reinmeister
24/01/2011, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πολυ αργεις μαστορα...στο ζουμι προχωρα


:smokin: :smokin: :smokin:

προχωραω ηδη...:D αλλα φωτο χωρις εξτρα φωτογραφο δεν παιζουν...αν με προλαβει και βγαλει τιποτα εχει καλως...αλλιως θα δεις μονο το ανυπερβλητο αποτελεσμα...:lol:

John Steed
24/01/2011, 05:33
:smokin:


:beer: :beer: :beer:

camen
24/01/2011, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αλλα φωτο χωρις εξτρα φωτογραφο δεν παιζουν...

Nα στησεις καμερα σε τριποδο ρε τσιπη:smokin: :D

man iii
24/01/2011, 05:44
αυτά τα νερά στο καπάκι του βολάν μάλλον πρέπει να είναι απο swaze (απορρυπαντικό πλυσίματος) που δεν φεύγουν εύκολα , δοκίμασε με Μπράσο που κάνουν τα μπρούτζινα ...... (παθών) ;)

Stergios69
24/01/2011, 05:58
Μίζα θα βαλεις; :rolleyes: :D :wave2:

reinmeister
24/01/2011, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από man iii
αυτά τα νερά στο καπάκι του βολάν μάλλον πρέπει να είναι απο swaze (απορρυπαντικό πλυσίματος) που δεν φεύγουν εύκολα , δοκίμασε με Μπράσο που κάνουν τα μπρούτζινα ...... (παθόν) ;)

οντως απο πλυσιμο ηλιθιου ειναι...αλλα αν πιστευεις οτι θα ασχοληθω εγω με cosmetics του μηχανακιου εισαι γελασμενος...:lol: :lol: αν θελει ο σταυρακος να το κανει,με ολη μου την καρδια...εγω και οι χαμαλοδουλειες ,ειμαστε τσακωμενοι εδω και χρονια...:lol: :lol: :lol:

@στεργιο...:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl:

devil's animal
24/01/2011, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σημερα λοιπον,εχοντας να σκοτωσω καμια ωριτσα ειπα να το λυσω,να παρω μια ιδεα του τι γινεται...ειπα να βγαλω και μερικες φωτο επειδη εχετε λυσσαξει να δειτε,αν και ειλικρινα το θεωρω τσαμπα κοπο μια και τα παρακατω ειναι του δημοτικου...

ξεκιναμε λοιπον με αφαιρεση των ελαιων...κοιταξτε τι ομορφα που χυνονται πανω στον σκελετο,μια και η χοντα ειχε την φαεινη ιδεα να βαλει την μια ταπα ακριβως πανω απο την δοκο..:cry:


τι εκανες ρε κατεστραμμενε ΚΑΣΤΑΝΑ???:eek: :eyepop:

μου γεμισες το σκελετο με λαδια??:mad: :a015: :a016: :a015: :a016:

το ειδικο εργαλειο choni δεν το ειχες για να τα μαζεψεις ομορφα ομορφα, στην λεκανιτσα...??:mad:

το μηχανακι ηταν πλυμμενο και ετσι θα το παραλαβω...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ!!!
μην σου φορεσω και κανα μπικινι την ωρα που πλενεις και να δεις μετα εκει φωτογραφιες και υλικο που θα εχουμε...εσυ και η Paris....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παμ'παρακατ'... :rolleyes:

devil's animal
24/01/2011, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και τωρα...διαλειμμα για τσιγαρο...στην συγκεκριμενη φωτο βλεπετε το σημειο στηριξης του τσιγαρου στον σκελετο του xr...καθε μοτοσυκλεττα εχει απο το εργοστασιο συγκεκριμενο σημειο για αυτη την στηριξη...του xr ειναι αυτη...



μ@λακα δεν στο ειχα πει οτι δεν θελω να καπνιζεις μπροστα στο μηχανακι μου??:mad:

δεν του μαθαινω τετοια εγω!! :rotflmao:


ακου, ειδικο σημειο στηριξης του τσιγαρου...:a26: :a26:

ετσι και δω τιποτα κιτρινιλες απο τα βρωμοτσιγαρα σου, θα σε βαλω να τις καθαρισεις με την γλωσσα παλιοκαστανα....:a28: :a01: :a29:

devil's animal
24/01/2011, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
προχωραω ηδη...:D αλλα φωτο χωρις εξτρα φωτογραφο δεν παιζουν...αν με προλαβει και βγαλει τιποτα εχει καλως...αλλιως θα δεις μονο το ανυπερβλητο αποτελεσμα...:lol:


ΜΑΣΤΟΡΑ,αντε και μια και απο εδω τις ευχαριστιες!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

εγω δεν καταφερα τελικως να ερθω, αλλα την επομενη φορα θα ειμαι εκει για φωτογραφιες και psolovrontisma....:rotflmao: :rotflmao:



ελα, παμε να βγαλουμε κανα αλογο λεμε....:beer: :beer: :lol: :lol: :lol:

devil's animal
24/01/2011, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από man iii
αυτά τα νερά στο καπάκι του βολάν μάλλον πρέπει να είναι απο swaze (απορρυπαντικό πλυσίματος) που δεν φεύγουν εύκολα , δοκίμασε με Μπράσο που κάνουν τα μπρούτζινα ...... (παθόν) ;)

:a013:
ειναι απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη (και ουτε καν βασικα απο αυτον)...κανα πλυντηριο της κακιας ωρας θα χρησιμοποιει την μ@λακια το SWAZ και εκανε τα καπακια λες και τρεχουν δακρυα...:rolleyes:

δεν το'ξερα αυτο με το μπρασο (βασικα δεν εχω ιδεα καν απο τι υλικο ειναι φτιαγμενα τα καπακια)..μαγνησιο??:confused: ...

θα το δοκιμασω παντως!! ευχαριστω!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

reinmeister
24/01/2011, 07:35
οταν ,με το καλο,το τελειωσω και θα ναι μες την μπιχλα,οχι μονο θα το καθαρισεις μονος σου,αλλα θα κανεις και διαλειμματα για να μου φερνεις το τασακι να ριχνω την σταχτη...

επισης θα καθαρισεις ολο τον χωρο εργασιας και θα φυγεις υποκλινομενος με πλατη προς την εξοδο μεχρι να φυγεις απο το οπτικο μου πεδιο...

η αποφαση ειναι δικη σου...η ΥΠΟΣΧΕΣΑΙ οτι θα κανεις αγογγυστα τα παραπανω η παραταω την παπια σου ους εχ...

:lol: :lol: :bawl: :bawl:

John Steed
24/01/2011, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν ,με το καλο,το τελειωσω και θα ναι μες την μπιχλα,οχι μονο θα το καθαρισεις μονος σου,αλλα θα κανεις και διαλειμματα για να μου φερνεις το τασακι να ριχνω την σταχτη...

επισης θα καθαρισεις ολο τον χωρο εργασιας και θα φυγεις υποκλινομενος με πλατη προς την εξοδο μεχρι να φυγεις απο το οπτικο μου πεδιο...

η αποφαση ειναι δικη σου...η ΥΠΟΣΧΕΣΑΙ οτι θα κανεις αγογγυστα τα παραπανω η παραταω την παπια σου ους εχ...

:lol: :lol: :bawl: :bawl:


@devil's animal: Ελπίζω ρε φίλε να αξίζει τον κόπο, γιατί ο Rein την είδε αυτοκράτειρα Θεοδώρα....:lol: :rotflmao: :lol:

devil's animal
24/01/2011, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν ,με το καλο,το τελειωσω και θα ναι μες την μπιχλα,οχι μονο θα το καθαρισεις μονος σου,αλλα θα κανεις και διαλειμματα για να μου φερνεις το τασακι να ριχνω την σταχτη...

επισης θα καθαρισεις ολο τον χωρο εργασιας και θα φυγεις υποκλινομενος με πλατη προς την εξοδο μεχρι να φυγεις απο το οπτικο μου πεδιο...

η αποφαση ειναι δικη σου...η ΥΠΟΣΧΕΣΑΙ οτι θα κανεις αγογγυστα τα παραπανω η παραταω την παπια σου ους εχ...

:lol: :lol: :bawl:


:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

μην το πιεζεις γιατι ξερω και το σπιτι σου και το συνεργειο σου...:bawl: :bawl:
:lol: :lol: και θα το κανω να φανει σαν ατυχημα...:evil: :lol: :lol: :lol:

devil's animal
24/01/2011, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
@devil's animal: Ελπίζω ρε φίλε να αξίζει τον κόπο, γιατί ο Rein την είδε αυτοκράτειρα Θεοδώρα....:lol: :rotflmao: :lol:

αστο το γατακι να νομιζει οτι θελει...
:rotflmao: :rotflmao:


(γενικα παντως αξιζει)
:beer: :beer:

biglebowski
24/01/2011, 08:04
Πειραζει που ζηλευω?? :cry:
Αντε...καλη συνεχεια μαγκες :beer:
Oι απιστοι με τους κουτοφραγκους χουρνταδες ας μετανοησουν....XR rules :D

reinmeister
24/01/2011, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Πειραζει που ζηλευω?? :cry:
Αντε...καλη συνεχεια μαγκες :beer:
Oι απιστοι με τους κουτοφραγκους χουρνταδες ας μετανοησουν....XR rules :D

το κακο ξερεις ποιο ειναι? οτι θα ειναι νορμαλακι με καμια 60αρια κατω,μια και θελουμε αξιοπιστια με λιγα λεφτα...

δεν φανταζεσαι πως θα θελα να του βγαλω 80 κατω να κλαψουνε μανουλες...:D

@σταυρακο κατι μου λεει πως θα "κλαπει" το μηχανακι σου αν συνεχισεις αυτο το βιολι...:lol:

vaska
24/01/2011, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το κακο ξερεις ποιο ειναι? οτι θα ειναι νορμαλακι με καμια 60αρια κατω,μια και θελουμε αξιοπιστια με λιγα λεφτα...

δεν φανταζεσαι πως θα θελα να του βγαλω 80 κατω να κλαψουνε μανουλες...:D

@σταυρακο κατι μου λεει πως θα "κλαπει" το μηχανακι σου αν συνεχισεις αυτο το βιολι...:lol:


Τελικά πρέπει ν' αγαπιόσαστε πολύ εσείς οι δύο, πολύ σιρόπι βρε αδερφάκι μου. Ο ένας το παίζει δύσκολος στον άλλο.

:rotflmao: :rotflmao:

@ rein

έχεις λέμε και τα απίστευτα εργαλεία. Άκου patsavoura (Φιλαράκι της wurth είναι???)

:rotflmao: :rotflmao:

gixxerpap
24/01/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν ,με το καλο,το τελειωσω και θα ναι μες την μπιχλα,οχι μονο θα το καθαρισεις μονος σου,αλλα θα κανεις και διαλειμματα για να μου φερνεις το τασακι να ριχνω την σταχτη...

επισης θα καθαρισεις ολο τον χωρο εργασιας και θα φυγεις υποκλινομενος με πλατη προς την εξοδο μεχρι να φυγεις απο το οπτικο μου πεδιο...

η αποφαση ειναι δικη σου...η ΥΠΟΣΧΕΣΑΙ οτι θα κανεις αγογγυστα τα παραπανω η παραταω την παπια σου ους εχ...

:lol: :lol: :bawl: :bawl:

και θα διαμορφώσεις και το χώρο για να χωρέσει το επόμενο μηχανάκι .....

υπομονή, κουράγιο & καλή επιτυχία και στους δύο!:beer: :beer:

με την πρώτη ευκαιρία, θα περάσω απο το συνεργείο να σας καμαρώσω;)

gixxerpap
24/01/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τελικά πρέπει ν' αγαπιόσαστε πολύ εσείς οι δύο, πολύ σιρόπι βρε αδερφάκι μου. Ο ένας το παίζει δύσκολος στον άλλο.

:rotflmao: :rotflmao:

@ rein

έχεις λέμε και τα απίστευτα εργαλεία. Άκου patsavoura (Φιλαράκι της wurth είναι???)

:rotflmao: :rotflmao:

πρέπει να βρω τη φωτό, που φαίνεται το παλούκι της σφουγγαρίστρας σε χρέη άξονα για το πίσω στάντ ...

reinmeister
24/01/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
πρέπει να βρω τη φωτό, που φαίνεται το παλούκι της σφουγγαρίστρας σε χρέη άξονα για το πίσω στάντ ...

βλεπεις που ψευδεσαι και με διαβαλλεις? ολος ο κοσμος ξερει οτι οι σφουγγαριστρες ειναι με πλαστικα κονταρια τα οποια με την παραμικρη εγκαρσια πιεση σπανε...

να πεις την αληθεια ρε...οτι ηταν ξυλινο σκουποξυλο...:lol: :lol: :lol:

sv9cvk
24/01/2011, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν ,με το καλο,το τελειωσω και θα ναι μες την μπιχλα,οχι μονο θα το καθαρισεις μονος σου,αλλα θα κανεις και διαλειμματα για να μου φερνεις το τασακι να ριχνω την σταχτη...

επισης θα καθαρισεις ολο τον χωρο εργασιας και θα φυγεις υποκλινομενος με πλατη προς την εξοδο μεχρι να φυγεις απο το οπτικο μου πεδιο...

η αποφαση ειναι δικη σου...η ΥΠΟΣΧΕΣΑΙ οτι θα κανεις αγογγυστα τα παραπανω η παραταω την παπια σου ους εχ...




:bigcry: :bigcry: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βλεπεις που ψευδεσαι και με διαβαλλεις? ολος ο κοσμος ξερει οτι οι σφουγγαριστρες ειναι με πλαστικα κονταρια τα οποια με την παραμικρη εγκαρσια πιεση σπανε...

να πεις την αληθεια ρε...οτι ηταν ξυλινο σκουποξυλο...:lol: :lol: :lol:


skoupoksilo μηπως????











Μαθαινω γρηγορα ε???:beer:

p@nos
24/01/2011, 22:22
ρε ερασιτεχνη βελτιωτη...ακομα να το κλεισεις το χαρχαλο????μονοκυλιδρο ειναι ρπμ...

:smokin: :smokin: :smokin:


εκτος αν ο πελατης κανει τον κινεζο


:a13: :a13: :a13:





ΥΓ:ελπιζω ο λογος της καθυστερησης να ειναι επειδη σταλθηκαν μπιστονι[biston](υψηλης), με μπιελα[biel](αφτερ) και στροφαλο[strofal] πακετο για ζυγισμα:smokin: :smokin: :smokin:


αμα δεν ειναι αυτο παρακαλειτε καποιος μοντ να καθαρισει το φωτογραφικο υλικο αμεσα, ειναι περιττο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
24/01/2011, 22:27
υπαρχει πολλη δουλεια ακομη μπροστα μας...μες την βδομαδα θα μαστε κομπλε απο μετρησεις και πιθανοτατα απο παραγγελια ανταλλακτικων...μετα εχουμε ροϊκη ,η οποια λογω ελεεϊνης κατασκευης απο το εργοστασιο ,θα μας παρει πολυ καιρο...σε εργατοωρες θα ναι τουλαχιστον 25-30...

αν ολα πανε καλα σε κανα μηνα θα μαστε ετοιμοι να παρουμε μπρος...
εχουμε κι ενα λογιστικο γραφειο να "τρεξουμε" ρε μικρε... :p

p@nos
24/01/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

εχουμε κι ενα λογιστικο γραφειο...




παρε ενα λογιστη μωρε


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Shaolin Monk
26/01/2011, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παρε ενα λογιστη μωρε


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:lol:

nemes74
26/01/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και που να το οδηγησεις κιολας....
απολυτη ηδονη απο τις 3000στρ/λεπτο. ροπακλα,επιταχυνση,τελικη.
σε συνδυασμο με την εμφανιση, δημιουργειται μια παντοτινη σχεση...
ευχαριστω!
:beer: :beer: :beer: ...............τελικη..........???ποσοοοο????:cool:

reinmeister
26/01/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemes74
...............τελικη..........???ποσοοοο????:cool:

τωρα 193 πραγματικα...αν μετα το φτιαξιμο μας πεσει κοντο θα του δωσουμε καμια 10αρια ακομη...

nemes74
26/01/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τωρα 193 πραγματικα...αν μετα το φτιαξιμο μας πεσει κοντο θα του δωσουμε καμια 10αρια ακομη... ωχ,ωχ,ωχ................το τερας.....αμαν....!!!!!!!!:a23: :a30: :a30:

devil's animal
26/01/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemes74
...............τελικη..........???ποσοοοο????:cool:


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τωρα 193 πραγματικα...αν μετα το φτιαξιμο μας πεσει κοντο θα του δωσουμε καμια 10αρια ακομη...


195 εχω δει εγω στο κοντερ, αλλα στανταρ κλεβει οποτε μιλαμε για 185 με 190 πραγματικα.
μεχρι τα 170 ανεβαζει ΠΟΛΥ δυνατα...μετα βαριεται ειναι η αληθεια και πρεπει να περιμενεις...

ελπιζω με τα "μαγικα" του Αντωνη τα 190 να ερχονται αβιαστα και ευκολα...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

reinmeister
26/01/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
195 εχω δει εγω στο κοντερ, αλλα στανταρ κλεβει οποτε μιλαμε για 185 με 190 πραγματικα.
μεχρι τα 170 ανεβαζει ΠΟΛΥ δυνατα...μετα βαριεται ειναι η αληθεια και πρεπει να περιμενεις...

ελπιζω με τα "μαγικα" του Αντωνη τα 190 να ερχονται αβιαστα και ευκολα...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

193 πραγματικα ειναι η 5η σου στον κοφτη...

μετα τα 170 θα βαριοταν πολυ λιγοτερο αν δεν εκανες πανω του,τον τσολια...:lol:

devil's animal
26/01/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
193 πραγματικα ειναι η 5η σου στον κοφτη...

μετα τα 170 θα βαριοταν πολυ λιγοτερο αν δεν εκανες πανω του,τον τσολια...:lol:


ειμαι μεγαλος για ψαρακια ρε μλκ...:sad:

:lol: :lol: :lol:

reinmeister
26/01/2011, 17:39
μολις μετρηθηκε ο κυλινδρος και ειμαστε κομπλε...:beer:

οποτε σκαπουλαραμε το ρεκτιφιε boy...

προχωραμε λοιπον με την παραγγελια... :D

devil's animal
26/01/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μολις μετρηθηκε ο κυλινδρος και ειμαστε κομπλε...:beer:

οποτε σκαπουλαραμε το ρεκτιφιε boy...

προχωραμε λοιπον με την παραγγελια... :D


ομορφα μαστοραντζα μου....:cool:

οταν εχουμε εξελιξεις φωναξε με να κανω τον φωτογραφο...:D

reinmeister
25/04/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ομορφα μαστοραντζα μου....:cool:

οταν εχουμε εξελιξεις φωναξε με να κανω τον φωτογραφο...:D

τον εκανα μονος μου...:p


224527

devil's animal
26/04/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τον εκανα μονος μου...:p

μ@λακιες εκανες!!!:mad: :mad: :mad: :mad:
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:























































επρεπε να καθρεφτιζεται η μαπα σου!! ουτε μια φωτογραφια της προκοπης δεν εισαι ικανος να βγαλεις!!!:rolleyes:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
26/04/2011, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τον εκανα μονος μου...:p

Με το γνωστό τρόπο (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=525&category_id=96&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) φαντάζομαι, ε;

reinmeister
26/04/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Με το γνωστό τρόπο (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=525&category_id=96&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) φαντάζομαι, ε;

:lol: :lol: :lol: καλο...

@σταυρο αν εβαζα και την φατσα μου ρε κανεις δεν θα κοιταζε την κεφαλη απο το ρημαδι σου...:p

devil's animal
26/04/2011, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

@σταυρο αν εβαζα και την φατσα μου ρε κανεις δεν θα κοιταζε την κεφαλη απο το ρημαδι σου...:p

ναι θα κοιταγαν την δικη σου καραφλοκεφαλη...
αει απο εδω ρε...
:lol: :lol: :lol:

John Steed
26/04/2011, 10:52
Ρε, θέλουμε υλικό λέμε! (φωτογραφικό και αφηγηματικό)


Αυτή η φωτό δεν φτάνει ούτε για ζήτω!



:beer: :beer:

reinmeister
26/04/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ρε, θέλουμε υλικό λέμε! (φωτογραφικό και αφηγηματικό)


Αυτή η φωτό δεν φτάνει ούτε για ζήτω!



:beer: :beer:

μια χαρα φτανει...ωραιο γυαλιστερο, τζαμι λεμε ειναι...περισσοτερες λεπτομερειες για την κεφαλη δεν προβλεπονται...οταν δεθει και ανεβει δυναμομετρο θα βαλω και τα αποτελεσματα...για το feeling θα γραψει ο ντεβιλιο... :D

John Steed
26/04/2011, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μια χαρα φτανει...ωραιο γυαλιστερο, τζαμι λεμε ειναι...περισσοτερες λεπτομερειες για την κεφαλη δεν προβλεπονται...οταν δεθει και ανεβει δυναμομετρο θα βαλω και τα αποτελεσματα...για το feeling θα γραψει ο ντεβιλιο... :D :beer: :beer:

PanVas
27/04/2011, 14:14
Δεν είχα πάρει χαμπάρι...


Μαγκιά σου που τα έχεις χώσει για κάτι που αγαπάς και γουστάρεις!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

devil's animal
27/04/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Δεν είχα πάρει χαμπάρι...


Μαγκιά σου που τα έχεις χώσει για κάτι που αγαπάς και γουστάρεις!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


η αληθεια ειναι οτι δεν προκειται το συγκεκριμενο μηχανακι να πουληθει.
οχι μονο γιατι δεν προκεται να παρω ποτε σε χρημα αυτο που αξιζει, αλλα γιατι αν το μαθω καλα και αντεξει (που αυτο ελπιζω και ευχομαι) θα ειναι ενα μεσο εκτονωσης και παλιπαιδισμου σε οποια ηλικια και να φτασω...ενα πραγματικο παιχνιδι για μεγαλα παιδια!

σ'ευχαριστω θερμα!
:beer: :beer: :beer:

dmf
28/04/2011, 16:52
Τωρα που εφυγε ο ράιν θα ανανεωνεις εσυ το θρεντ?
Φανταζομαι θα συνεχισει την βελτιωση ετσι?

camen
28/04/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Τωρα που εφυγε ο ράιν

Που πηγε το κωλοπαιδο?! Τον ψαχνουμε και απο το ducatisti να τον κανουμε τοπι στο ξυλο τον παλιο καστανα...:smokin:

devil's animal
28/04/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Τωρα που εφυγε ο ράιν θα ανανεωνεις εσυ το θρεντ?
Φανταζομαι θα συνεχισει την βελτιωση ετσι?

το καλο που του θελω...:evil: :lol:

τι να ανανεωσω ρε αδερφε?
ιδιο μηχανακι θα βγει μετα...αυτα που θα γινουν δεν φαινονται.
θα γραψω τις αποψεις μου για το εξτρα γκαζι αλλα το πιθανοτερο ειναι να μου φανει αεροπλανο γιατι εχω να το οδηγησω ενα εξαμηνο...

οποτε αν βρω κανα 690 εξατμισωμενο ή κανα μπεργκο και ανοιξω θα δειξει...

αντε στο τσακιρ κεφι να βαλω και την δυναμομετρηση..
:lol:

dmf
28/04/2011, 23:00
Ή κανουμε δουλεια η δεν κανουμε :rolleyes:
ΚΤΜ 690 ακουσα πηρε ο DUKASII. Ανοιξε με αυτον :bigcry:

Λευκάδιος
29/04/2011, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το καλο που του θελω...:evil: :lol:


αντε στο τσακιρ κεφι να βαλω και την δυναμομετρηση..
:lol: τί, δεν εχεις εμπιστοσυνη στον Rein και θα κανεις δυναμομετρηση?:lol: . να'σαι καλα να το χαιρεσαι το thumber σου:beer:

devil's animal
29/04/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
τί, δεν εχεις εμπιστοσυνη στον Rein και θα κανεις δυναμομετρηση?:lol: . να'σαι καλα να το χαιρεσαι το thumber σου:beer:


αν δεν του ειχα εμπιστοσυνη δεν θα τον αφηνα να το κανει βιδες at first place...:winka:
αλλα οπως ειναι γνωστο, το δυναμομετρο ειναι ενα εντελως διαφορετικο πραγμα σε σχεση με την αισθηση που σου δινει και τι κανει στον δρομο σε σχεση με αλλα μηχανακια...

merci...
:beer: :beer: :beer:

Λευκάδιος
29/04/2011, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν δεν του ειχα εμπιστοσυνη δεν θα τον αφηνα να το κανει βιδες at first place...:winka:
αλλα οπως ειναι γνωστο, το δυναμομετρο ειναι ενα εντελως διαφορετικο πραγμα σε σχεση με την αισθηση που σου δινει και τι κανει στον δρομο σε σχεση με αλλα μηχανακια...

merci...
:beer: :beer: :beer: αυτο ελειπε να μην του ειχες:smilea: .δυναμομετρηση πριν το λυσιμο ειχατε κανει για να υπαρχει μια συγκριση του πριν-μετα?

devil's animal
29/04/2011, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
αυτο ελειπε να μην του ειχες:smilea: .δυναμομετρηση πριν το λυσιμο ειχατε κανει για να υπαρχει μια συγκριση του πριν-μετα?

ναι ειχαμε κανει...
δεν το ειχα δυναμομετρησει οταν το ειχα πρωτοπαρει γιατι ειχε παλια αλυσιδογραναζα (οχι τοσο φθαρμενα αλλα με εντουρο πισω γραναζι) και λαστιχα εντουρο..

δυναμομετρηθηκε με την xr's only εξατμιση, το fcr καρμπ και τα υπαρχον αλυσιδογραναζα...

θα εχουμε ενα μπουσουλα αποκλειστικα για το που βρισκεται μοτερικα...
:smokin:

devil's animal
29/06/2011, 14:26
αφου λοιπον η εισσαγωγη εγινε ετσι:


230457

devil's animal
29/06/2011, 14:27
και η εξαγωγη ετσι:


230462

devil's animal
29/06/2011, 14:28
και αυτο:


230459

devil's animal
29/06/2011, 14:32
εγινε ετσι:


230463

devil's animal
29/06/2011, 14:33
αφου αγοραστηκαν νεα πραγματακια...


230464

devil's animal
29/06/2011, 14:34
και αλλη μια με την "προικα"..


230465

devil's animal
29/06/2011, 14:35
αφου το νεο πηρε την θεση του παλιου. και του παλιου του ανατεθηκε νεος ρολος...


230466

devil's animal
29/06/2011, 14:36
..μπορει και πιο σημαντικος απο τον προϋπαρχων...:lol:


230467

devil's animal
29/06/2011, 14:37
και αφου το μηχανακι κατηντησε ετσι...


230468

devil's animal
29/06/2011, 14:39
και εξεθεσε σε κοινη θεα τα σωθικα του...


230469

devil's animal
29/06/2011, 14:40
και αφου ξοδευτηκαν πολλες ωρες σε δουλεια..


230470

devil's animal
29/06/2011, 14:41
..για να ταιριαξουν ολα μεταξυ τους...


230471

devil's animal
29/06/2011, 14:48
το μηχανακι παρεληφθη και εκανε την πρωτη του βολτα...:a2: :a30: :a08:

μετα τις σχετικες "οδηγιες" απ'τον Αντωνη καβαλαω και παω να φυγω...


Π Α Ν Α Λ Α Φ Ρ Ο ! ! ! :eek:

δεν το θυμομουν ετσι...μιλαμε οτι ηταν σαν να πηρα το cbf125 της κοπελιας μου...
ευχαριστο λεω...

νωχελικα στην αρχη να ζεσταθει καλα...αλλα κατι δεν μου πηγαινε καλα, χωρις να εχω εντοπισει τι ειναι.. :confused:

μετα απο καμια 200αρια μετρα, συνειδητοποιω οτι το μηχανακι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ!! :eyepop:
εκει που ειχα παραδωσει ενα κτηνωδες μονοκυλινδρο που με καθε του πιστονια σου εριχνε κλωτσιδι και σε πετουσε καμια 10αρια μετρα μπροστα, παρελαβα ενα 4κ μηχανακι που δεν καταλαβαινεις οτι πηγαινει...


..μεχρι να κοιταξεις το κοντερ!! :p

απλα δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο γρηγορα ανεβαζει....και αυτο το κανεις κοιτωντας το κοντερ και χαζευοντας τα αλλα οχηματα διπλα σου να περνανε πολυ γρηγορα...πηγαινοντας ομως με την οπισθεν... :lol: :lol:

πετυχα και ενα tdm εξατμισωμενο...(αμα θελει ο διαολος να σου βαλει πριζες... :evil: )
ειναι μπροστα μου και εχει ευθεια...
με ακουει και αρχιζει ν'ανοιγει...
ανοιγω και εγω και σταθεροποιουμαστε...
μετα ομως ανοιξα κι'αλλο... :a01: καπου στα 190κατι τον περασα και μετα δεν τον ξαναειδα. ειχε ομως κινησουλα και μπορει να κολωσε να κανει διηθησεις...δεν ξερω. απλα τον εχασα..(να σημειωσω οτι ειμασταν ποταμι και δεν ειχε εξοδο εκει κοντα γιατι μολις ειχαμε βγει απο την στροφη του ΣΕΦ με κατευθυνση προς Αθηνα)...

γενικα λοιπον το μηχανακι ειναι εντελως διαφορετικο...
ανοιγει οντως σαν τετρακυλινδρο και ανεβαζει και με τον ιδιο ευκολο τροπο χλμ...
πλεον οι σουζες πρεπει να γινονται με συμπλεκταριστη 3η γιατι μπορεις να φας καπακι για πλακα. (σημειωτεον εχει 5) :cool:


γενικα (οπως μου ειπε και ο Αντουαν) ακομα δεν εχουν πατησει καλα ολα και απο εδω και περα...μεχρι να στρωσουν ολα, θα πηγαινει ολο και καλυτερα και υπαρχει και 1 κολπακι ακομα που δεν εχουμε κανει και ειναι στα σκαρια για μετα. αφου στρωθει θα γινει και αυτο και θα δυναμομετρηθει...

μεχρι στιγμης ειμαστε επιφυλακτικοι για τα νουμερα της δυναμης... :D

επομενη κινηση να του κανω χλμ για να το συνηθισω και να δω τις αρετες του...:winka:

camen
29/06/2011, 14:49
Καλο ταξιδο και καλοστριφτο να ειναι ευχομαι...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:



ΥΓ:Ο λογιστης της δεκαρας γτ εχει εξαφανιστει?!

byron
29/06/2011, 14:51
Ωραίος !! καλόστρωτο το πριόνι :beer:

devil's animal
29/06/2011, 14:55
πριν απο αυτο ειχα καβαλησει το fmx του Αντωνη και μου ρθε να βαλω τα κλαμματα...τοσο πολυ τον λυπηθηκα :bawl:

ανεξαρτητα του φτιαξιματος που καναμε το μηχανακι εχει πολυ ωραιο μοτερ,με πολλη ροπη και πολλη ορεξη για χιλιομετρα...

βασικα ειναι πολυ ησυχο...ενα φφφφφφ κανει και νομιζεις οτι σερνεται...:rotflmao: ειναι πολυ γραμμικο,χωρις ξεσπασματα μεχρι τις 5,οπου φορτωνει ομορφα μεχρι τον κοφτη στις 8.5...

μολις ανοιξει το μοτερακι και αποδωσει αυτα που πρεπει, θα του φουσκωσουμε λιγο τις μεσαιες,για να μην νομιζω ο ανθρωπος οτι καβαλαω τετρακυλινδρο...

απο κει και περα,αν με ικανοποιει οπως ειναι θα μεινει ετσι...αν θελω,υπαρχουν περιθωρια να παρει καμποσο ακομη,με τα πραγματα που φοραει,αλλα θα ξεφυγουμε λιγακι απο το απολυτως καθημερινο...συμφωνα με τα λογια του Αντωνη..

αυτο που ηθελε παντως ο Αντωνης,το πετυχαμε...να εχω δηλαδη ενα μηχανακι που να μην κανει το παραμικρο κοψιμο πουθενα και να δουλευει σαν ηλεκτρικο...στο θεμα βελτιωσης,εχει παντα το σκεπτικο του αψογου δουλεματος,σε ολο το ευρος των στροφων κι οχι μονο σε μια συγκεκριμενη περιοχη...


καλες βολτες σε ολους και μαλλον θα υπαρξει συνεχεια με την δυναμομετρηση και τερμα.

:beer: :beer: :beer:

biglebowski
29/06/2011, 14:57
Μεγειες κ καλες βολτες! :a013:

ERRIKA
29/06/2011, 15:01
Πολύ ωραία ακούγονται όλα!!! :beer: :beer: :beer: Μεγειά και καλές βόλτες!


(Έχω όμως ΜΙΑ απορία: Το ροζ πληκτρολόγιο που βλέπω στις φωτό, ΠΟΙΑΝΟΥ είναι;;;;; :lol: :rotflmao: :lol: )