PDA

View Full Version : ΤΙΜΕΣ-ΑΠΑΤΗ



SUZUKAKIAΣ
02/02/2010, 01:52
Ειμαι Ιταλια...
Παω να δω μπουφαν κορντουρα και τσεκαρα μοντελα και τιμες...


Dainese new panama:
στο site της dainese 229euro
στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) 329ευρω
ΙΤΑΛΙΑ 195 (http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1655309) ΕΥΡΩ και μου το αφησε 185 (λογω του οτι ειναι φιλος)

Dainese gt 500:
στο site της dainese 309ευρω
στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) γυρω στα 380
ΙΤΑΛΙΑ 259ευρω...

Συμπερασμα...
Δεν ειναι τοσο η διαφορα τιμης απο το σιτε (ειναι αλλα το προσπερναμε προς στιγμην) αλλα εκει που τρελαθηκα ειναι οτι στην Ιταλια εχουν πιο φτηνες τιμες απο το σιτε και επισης σου κανουν και εκπτωση που σημαινει οτι εχουν ακομα περιθωριο κερδους....

Οταν ο γενικος εισαγωγεας της dainese (συμφωνα με λεγομενα μαγαζατορα) του πουλαει χονδρικης το new panama 229 ευρω....σημαινει οτι ο εισαγωγεας το πουλαει λιανικη στους μαγαζατορες....η κανω λαθος??Τι γινεται???

Εδω μπηκα για να κανω συζητηση...εαν ο γενικος εισαγωγεας ειναι στο φορουμ η καποιος εκ μερος του και κανω λαθος ας το συζητησει.....Εγω μιλαω με αυτα που βλεπω (αγοραζω εγω 185 και αγοραζει ο μαγαζατορας χονδρικα 229 ειναι τραγικο)
Ειπα την γνωμη μου.....ας μου δικαιολογισει καποιος υπευθυνα το γιατι.......


Θα μου πειτε λογικο ειναι,ειναι η χωρα παραγωγης....

Ναι ΑΛΛΑ οι διαφορες τιμης ειναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ!!!!!!!!!!

nassosxlvbros
02/02/2010, 04:23
Όταν βλέπεις διαφορές της τάξης των 100-150 ? τότε σίγουρα κάποιος δουλεύει κάποιον...:(

andreasp
02/02/2010, 06:12
Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

Η απορία μου είναι η εξής όμως..
Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
Τι ενοίκιο πληρώνεις?
Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
Τι εφορία πληρώνεις?
Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?

SUZUKAKIAΣ
02/02/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

Η απορία μου είναι η εξής όμως..
Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
Τι ενοίκιο πληρώνεις?
Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
Τι εφορία πληρώνεις?
Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?

Ναι αλλα το προβλημα αρχιζει απο πιο πριν στην συγκεκριμενη περιπτωση.....δεν γινεται να το πουλαει ο γ.εισαγωγεας ,στον μαγαζατορα,πολυ πιο ακριβα απο οσο το αγοραζει λιανικη ενας απλος πελατης απο Ιταλια....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

Alarm
02/02/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

Η απορία μου είναι η εξής όμως..
Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
Τι ενοίκιο πληρώνεις?
Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
Τι εφορία πληρώνεις?
Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?

Αν δεν βγαινεις δεν μπορεις να βαζεις 50% πανω τις τιμες σου για να καληψεις την ζημεια του μαγαζιου. Εγω παντω δεν τους βλεπω να μην βγαινουν. Εχουν κλησει πολλα καταστηματα με εξοπλισμου μηχανων ? Οταν ενα κρανος εξω κανει 200 και εδω 400 ευρω, αυτο δεν λεγεται εξτρα χρημα για μισθους και ενοικια αλλα εσχροκαιρδια .


Οσο αναφορα το κοστος τον ιντερνετομαγαζων, δεν παει να πει οτι ενα μαγαζι εξω δεν μπορει να ειναι πιο φτηνο απο το ιντερνετομαγαζο. Καθε μαγαζι μπορει να πλασαρει τα προιοντα του online αλλα για να ελκησει πελατες να εχει πιο φτηνες τιμες στο καταστημα

ermiss
02/02/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.


1.Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
2.Τι ενοίκιο πληρώνεις?
3.Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
4.Τι εφορία πληρώνεις?
5.Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
6.Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?

1.Απο τις 99 επιχειρήσεις που κλείνου/φυτοζωούν οι 33 ήταν κακές ιδέες, προσωπικά καπρίτσια, λογικής να μην έχουμε κανέναν πάνω απο το κεφάλι μας. Οι άλλες 33 ήταν προβληματικές, κακή διαχείριση κακοί επαγγελματίες, βασισμένοι στην λογική " ότι αρπάξουμε" Και οι τελευταίες 33 είναι αυτές που πραγματικά είναι υγιείς αλλά η έλλειψη ρευστότητας απο τράπεζες, η πτώση στην λιανική πώληση κλπ τις έχουν επηρεάσει σημαντικά. Αν κάποιες επιβιώσουν απο τις 99, είναι οι τελευταίες 33. Οι υπόλοιπες θα πάτε άπατες και καλά θα κάνουν

2. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα ενοίκια στο εξωτερικό είναι μικρότερα? ή τόσο μικρότερα ώστε να δικαιολογούν διαφορές τιμών με την Ελλάδα της τάξης του 30-40%?

3. Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα καταστήματα στο εξωτερικό δουλεύουν με λιγότερο προσωπικό ή με λιγότερες εισφορές? Οι έννοιες εισφοροδιαφυγή,μειωμένη απασχόληση- ασφάλιση, μαύρη εργασία κλπ είναι ΑΚΡΩΣ διαδεδομένες στην ελληνική αγορά

4. ΑΥτό και αν είναι ανέκδοτο... Σαφώς και έχουν μεγαλύτερη φορολόγηση και εννοείτε ότι έχουν 100% περισσότερους ελέγχους-κυρώσεις σε περίπτωση φοροδιαφυγής.

5. Τα λαδώματα στο ΣΔΟΕ είναι ΠΑΝΤΑ σαφώς μικρότερα απο την φοροδιαφυγή και για να υπάρχει η ανάγκη να δίνονται σημαίνει ότι κάτι σου βρήκαν, άρα πάμε στην απάντηση 4...

6. Τι άλλα έκτακτα έσοδα ΔΕΝ έχει ένα μαγαζί στο εξωτερικό?


Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι τα καταστήματα στο εξωτερικό κάνουν σαφώς μεγαλύτερες παραγγελίες και έχουν μεγαλύτερες εκπτώσεις απο τους "παραγωγούς" αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση διαφορές μεγαλύτερες απο 5%

Η απάντηση είναι ότι τα μαγαζιά στην Ελλάδα, σε μεγάλο ποσοστό αυξάνουν τα περιθώρια κέρδους κατά πολύ... Εννοείτε για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους. Αποτέλεσμα να διώχνουν τους πελάτες σε φτηνότερες αγορές, να μειώνουν τις πωλήσεις και να κάνουν μικρότερες παραγγελίες, οπότε πάμε ξανά στην προηγούμενη παράγραφο...

Προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ απο το εξωτερικό όταν η διαφορά είναι μικρότερη του 10-15% ή της τάξης των 20-30 ευρώ, προτιμώ την ελληνική αγορά. Όταν μιλάμε όμως για διαφορές μεγαλύτερες απο 20% και στην τελική τιμή 50+ ευρώ ε δεν θα το σκεφτώ και πολύ... Θα κοιτάξω και εγώ τα δικά μου έσοδα-έξοδα και την δική μου επιβίωση... :beer:

SUZUKAKIAΣ
02/02/2010, 08:39
Επειδη εγω αλλου βλεπω οτι ειναι το προβλημα ξαναλεω:

Αγορα απο μαγαζατορα 229ευρω επι 19% φορος = 272,5 ευρω επι 25% κερδος =340ευρω
10% κερδος????(ελεινο) = 300 ευρω...

Η διαφορα παραμενει ακομα.......

Αρα εκτος τα μαγαζια ποιος φταιει???????????????

Gandalf dr685sm
02/02/2010, 08:41
Καλά τις τιμές DAINESE στην Ιταλία αφήστε τες εκτός καθώς δεν έχουν ουτέ καν μεταφορικά... είναι ντόπιας παραγωγής ..:D

Γενικά όμως εδώ οι τιμές είναι οχι τσιμπημένες... κάτι απο τοκογλυφία θα έλεγα. Πήρα ενα ζευγάρι γάντια Dainese (κοντά , αδιάβροχα, cordura) D-DRY νομίζω απο κατάστημα Πορτογαλίας που έχει και site στο ebay... κόστος .... 30 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Το γάντι μόνο έκανε 28 ευρώ περίπου.

Τα ίδια εδώ δεν θα τα βρείτε κάτω απο 40 ευρώ... και ναι μεν η διαφορά των 10 ευρώ μπορεί να φαίνεται μικρή σαν ποσό... σαν ποσοστό όμως είναι 33% επάνω!!!! Αν το αναγάγω σε jacket των 300 ευρώ τότε αυτό θα κοστίζει περίπου 400 ευρώ.

Την συζήτηση για τα μαγαζιά την έχουμε ξανακάνει.. και η απάντηση μου είναι πως αν δεν μπορούν να έχουν "βιτρίνα" ας πάρουν μια αποθήκη , να ανεβάσουν ενα site και να πουλάνε όπως και οι άλλοι... έτσι το 33% θα πάει στο 15-20% που είναι κάτι πιο ανεκτό με δεδομένο οτι θα είναι εντός χώρας και θα πας να το πάρεις μόνος σου μην πληρώνοντας και μεταφορικά.

Gandalf

Vamael
02/02/2010, 08:55
Αγοράζετε απ' έξω μέσω ιντερνετ. Μόνο έτσι θα αλλάξει το πράγμα.

andreasp
02/02/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Αγοράζετε απ' έξω μέσω ιντερνετ. Μόνο έτσι θα αλλάξει το πράγμα.

Αρχιζω να αμφιβάλω και με αυτη την νοοτροπία, άσχετα που και εγώ απο το internet αγοράζω.

Vamael
02/02/2010, 09:31
Γιατί ? Αν βρίσκω κάτι στο εξωτερικό μέσω ίντερνετ σε πολύ χαμηλότερη τιμή και ακόμη και με τα μεταφορικά μου έρχεται στην πόρτα μου γιατί να μην το προτιμήσω ?

Μπορώ μέχρι ένα σημείο να δεχθώ ότι οι Έλληνες εισαγωγείς αγοράζουν σε υψηλότερες τιμές από τους συναδέλφους τους του εξωτερικού λόγω μικρότερων ποσοτήτων. Αλλά πόσο υψηλότερες ?

Το ίδιο βλέπουμε σε όλους τους κλάδους, για παράδειγμα στα ναυτιλιακά ηλεκτρονικά συναντάμε τιμές στην Ελλάδα υψηλότερες κατά 30 και 40 %, σε σχέση με Αμερική δε, πάμε κοντά στο 50% !!!

kyko
02/02/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Γιατί ? Αν βρίσκω κάτι στο εξωτερικό μέσω ίντερνετ σε πολύ χαμηλότερη τιμή και ακόμη και με τα μεταφορικά μου έρχεται στην πόρτα μου γιατί να μην το προτιμήσω ?

Μπορώ μέχρι ένα σημείο να δεχθώ ότι οι Έλληνες εισαγωγείς αγοράζουν σε υψηλότερες τιμές από τους συναδέλφους τους του εξωτερικού λόγω μικρότερων ποσοτήτων. Αλλά πόσο υψηλότερες ?

Το ίδιο βλέπουμε σε όλους τους κλάδους, για παράδειγμα στα ναυτιλιακά ηλεκτρονικά συναντάμε τιμές στην Ελλάδα υψηλότερες κατά 30 και 40 %, σε σχέση με Αμερική δε, πάμε κοντά στο 50% !!!

προφανως ο φιλος πιο πριν εννοουσε οτι κ απο το net να αγοραζει οοοολος ο κοσμος οι ντοπιοι δικοι μας εμπορισκοι δεν προκειται να βαλουν ποτεεεεε μυαλο....:winka:
δεν μας χαλαει βεβαια :D

e-rules λεμε

:beer: :beer:

andreasp
02/02/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Γιατί ? Αν βρίσκω κάτι στο εξωτερικό μέσω ίντερνετ σε πολύ χαμηλότερη τιμή και ακόμη και με τα μεταφορικά μου έρχεται στην πόρτα μου γιατί να μην το προτιμήσω ?


Γιατί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.
Οταν δεν θα ψωνίσω απο το μαγαζί της γειτονιάς, και θα δώσω τα λεφτά μου στον Χ ... Αγγλο-Γερμανό, τότε ο μαγαζάτορας της γειτονιάς δεν θα έχει να μου πληρώσει το ασφαλιστήριο στο γραφέιο μου.
Και εγώ δεν θα έχω να πληρώσω το κράνος στον Γερμανό.
Το πρόβλημα της Ελλάδας, είναι η ελάχιστη παραγωγή, και η τεράστια εξαγωγή συναλλάγματος στο εξωτερικό.
Το μοναδικό που κάνουμε, είναι να εισάγουμε προιόντα και να διώχνουμε τα λεφτά μας στο εξωτερικό.
Ετυχε και χτές άκουγα την αναλογιά.
Εισάγουμε 28δις ευρω και εξάγουμε 8δις ευρώ.
Διώχνουμε 20δις τον χρόνο στο εξωτερικό, απο το υστέρημα μας.
Το κράνος φυσικά που θα αγοράσεις , εισαγώμενο θα είναι.
Απλά όταν το πάρεις απο Ελλάδα, θα πάρει ένα μέρος των χρημάτων, ο μαγαζατορας, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, το κράτος.

gixxerpap
02/02/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Επειδη εγω αλλου βλεπω οτι ειναι το προβλημα ξαναλεω:

Αγορα απο μαγαζατορα 229ευρω επι 19% φορος = 272,5 ευρω επι 25% κερδος =340ευρω
10% κερδος????(ελεινο) = 300 ευρω...

Η διαφορα παραμενει ακομα.......

Αρα εκτος τα μαγαζια ποιος φταιει???????????????

μιας και μπηκες στον κόπο να κάνεις υπολογισμούς, βάλε και τα έξοδα ενός καταστήματος στο παιχνίδι ...

mikefr
02/02/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Ειμαι Ιταλια...
Παω να δω μπουφαν κορντουρα και τσεκαρα μοντελα και τιμες...


Dainese new panama:
στο site της dainese 229euro
στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) 329ευρω
ΙΤΑΛΙΑ 195ΕΥΡΩ και μου το αφησε 185 (λογω του οτι ειναι φιλος)

Dainese gt 500:
στο site της dainese 309ευρω
στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) γυρω στα 380
ΙΤΑΛΙΑ 259ευρω...



Μηπως θελεις να πεις και που ειναι αυτο το καταστημα μιας και εχω φιλο στην Ιταλια,αλλα δεν ξερει απο μοτοσυκλετιστικα,μπας και μου φερει τιποτα??

Παντως ειναι πλεον γελοιο αυτο που γινεται στην Ελλαδα στα ειδη ρουχισμου γενικοτερα...Αν πατε καμια Γαλλια η Αμερικη που εχουν και πολυ συχνα εκπτωσεις,θα δειτε τι ποσοστα πανε να βγαλουν...

devil's animal
02/02/2010, 10:42
τα εχουμε ξαναπει.

δεν γινεται να λενε τα μαγαζια οτι "δεν βγαινουν" και να μου εχουν απο 2-3 υποκαταστηματα το καθενα. (μιλαω για την αγορας μοτοσυκλετας και εξοπλισμου).

ειναι κλεφτες ολοι.τελεία.

ας αποκτησουν την νοοτροπια να παρουν αποθηκες και να μην πληρωνουν βιτρινες και ας ανεβασουν ενα ιντερνετοsite με τις μισες τιμες.

ετσι και ο μ@λακας που εχει το ενοικιο του μαγαζιου 3000 θα βαλει μυαλο και θα το κατεβασει αφου θα του μενει ανοικιαστο. γιατι δλδ επειδη εχει ενα οικημα να παιρνει 3 μισθους των 1000 καθε μηνα χωρις να σηκωθει απο το κρεβατι του??

και ο ηλεκτρολογος που θα πηγαινε να κανει την εγκατασταση δεν θα επαιρνε 2000 για 10 σποτ που θα εβαζε...

και ο διακοσμητης βιτρινας...

κ.λ.π. κ.λ.π.

ετσι και ο εμπορας πουλαει πιο πολυ (αρα εχει κερδος) και ο καταναλωτης δινει τα λεφτακια του στην ελληνικη αγορα.

αλλα οχι. θελουν να πουλανε με 200% κερδος. και αυτο δεν ισχυει μονο για τα μοτοσυκλετιστικα ειδη. βλεπεις επωνυμες μαρκες που βγαζουν τα στοκακια της προηγουμενης χρονιας στην μιση τιμη και ΠΑΛΙ εχουν κερδος...

ΠΟΣΟ το εχουν παρει γ@μω την μπ0υτανα μου το μπλουζακι που περσι το εδιναν 50? και φετος το δινουν 25? και βγαζουν κιολας?? ρητορικη ερωτηση.
θα σας πω.
5,το πολυ 10. και ηθελαν να το δωσουν 50..


αντε ρε να πα να γ@μηθουν...:yuck:

Vamael
02/02/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
Γιατί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.
Οταν δεν θα ψωνίσω απο το μαγαζί της γειτονιάς, και θα δώσω τα λεφτά μου στον Χ ... Αγγλο-Γερμανό, τότε ο μαγαζάτορας της γειτονιάς δεν θα έχει να μου πληρώσει το ασφαλιστήριο στο γραφέιο μου.
Και εγώ δεν θα έχω να πληρώσω το κράνος στον Γερμανό.
Το πρόβλημα της Ελλάδας, είναι η ελάχιστη παραγωγή, και η τεράστια εξαγωγή συναλλάγματος στο εξωτερικό.
Το μοναδικό που κάνουμε, είναι να εισάγουμε προιόντα και να διώχνουμε τα λεφτά μας στο εξωτερικό.
Ετυχε και χτές άκουγα την αναλογιά.
Εισάγουμε 28δις ευρω και εξάγουμε 8δις ευρώ.
Διώχνουμε 20δις τον χρόνο στο εξωτερικό, απο το υστέρημα μας.
Το κράνος φυσικά που θα αγοράσεις , εισαγώμενο θα είναι.
Απλά όταν το πάρεις απο Ελλάδα, θα πάρει ένα μέρος των χρημάτων, ο μαγαζατορας, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, το κράτος.

Απόλυτα σωστό αλλά η στήριξη της Ελληνικής οικονομίας πρέπει να είναι συλογική. Όχι να στηρίζω εγώ, ο μισθωτός, τα μαγαζιά χωρίς εκείνα να κάνουν κάτι ώστε να με βοηθήσουν για να τους βοηθήσω.

andreasp
02/02/2010, 11:07
Συλλογική = πολλοι μεμωνομένοι!

Δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα απο τους άλλους.

SUZUKAKIAΣ
02/02/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Απόλυτα σωστό αλλά η στήριξη της Ελληνικής οικονομίας πρέπει να είναι συλογική. Όχι να στηρίζω εγώ, ο μισθωτός, τα μαγαζιά χωρίς εκείνα να κάνουν κάτι ώστε να με βοηθήσουν για να τους βοηθήσω.

Συμφωνω...εγω πηγα σε Ελληνικο μαγαζι να αγορασω το μπυφαν με την λογικη οτι θα το πληρωσω 20-30 ευρω παραπανω.....οχι 135.......!!!

SUZUKAKIAΣ
02/02/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μιας και μπηκες στον κόπο να κάνεις υπολογισμούς, βάλε και τα έξοδα ενός καταστήματος στο παιχνίδι ...

Ναι ρε φιλαρακι......''εχεις δικιο''....απο ενα μπουφαν θελει να βγαλει αυτος τα εξοδα του μηνα του....ειναι πολυ δικαιολογημενος τι να σου πω.....


Και για ακομα μια φορα θα σας πω οτι το τραγικο ειναι και η τιμη που το αγοραζει ο μαγαζατορας Ελληνας απο τον κλεφτη εισαγωγεα......που πουλαει λιανικη σε μαγαζι.....σας εβαλα με 10% κερδος που ειναι τραγικα χαμηλο,οτι και παλι 300 ευρω βγαινει να πουλαει το μπουφαν που πηρα 185 εγω και οχι απο ιντερνετ....!!!

noble
02/02/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
Συλλογική = πολλοι μεμωνομένοι!

Δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα απο τους άλλους.



Οι αγορές μέσω ίντερνετ έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια...Παλιαότερα που δεν ξέραμε που είναι το enter,μια χαρά τους βοηθούσαμε όπως υπονοείς οτι πρέπει.Δεν είδα κάτι καλύτερο.

Σειρά σας :wave2:

ermiss
02/02/2010, 13:29
Γενικά αλλά και πιο έντονα τελευταία λόγο της κρίσης, αφήσαμε όλοι τους κιμπαρισμούς και την LARGE μας ανοιχτοχεριά.

Έχουμε οι πιο πολλοί ψίλο-χόντρο στριμωχτεί και προσέχουμε που ξοδεύουμε και πόσο.

Βρίσκουμε αναγκαστικά τις ισορροπίες εσόδων-εξόδων μας. Καιρός ήταν, είναι θέμα επιβίωσης.

Τώρα αν τα καταστήματα αγνοούν βασικούς κανόνες αγοράς και νομίζουν ότι κρατώντας τις τιμές με μεγάλα ποσοστά κέρδους, θα ξεπεράσουν την κρίση. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ, αφού δεν θέλουν να βρουν τις ισορροπίες με την αγορά, πολύ απλά η αγορά θα τους προσπεράσει.

Ασχολούμαι με Η/Υ, φωτογραφία, μοτό, αυτοκίνητο και ακούω πια δεκάδες φίλους να ανακαλύπτουν το τάδε φτηνό site Αγγλίας-Γερμανίας-USA κλπ και να ψωνίζουν απο εκεί. ΔΕΚΑΔΕΣ ΟΜΩΣ, που όντως πριν μια 5ετία το μόνο κομπιούτερ χρησιμοποιούσαν ήταν της ΤV...

Και στην τελική αν φταίνε οι χονδρέμποροι ή οι λιανικής, στα @@ μου... Μέχρι και η κουτσή μαρία που έχει μαγαζάκι ρούχων κάνει μόνη της εισαγωγή εμπορευμάτων απο Ρουμανία-Κίνα κλπ...
Κάθε χομπίστας κάνει εισαγωγή έστω και για προσωπική χρήση 1-2 είδη.
Ας κάνουν και αυτοί εισαγωγή κατευθείαν απο Ιταλία-Αγγλία κλπ
Επαγγελματίες είναι και περνάνε δεκάδες πελάτες κάθε μήνα αποτο μπακάλικο τους. Ας δουν τι θέλει η αγορά και ας εισάγουν ένα τμήμα των ειδών τους μόνοι τους...

HORNET600F
02/02/2010, 14:00
Στην αρχή κάποιος ανακάλυψε οτι μπορεί να κάθεται πίσω από ενα πάγκο, να πουλάει μπουφάν κ να ζει μια χαρά.
Μετά είδε οτι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν κάτι παραπάνω για να πάρουν το "καλό" ή το "επώνυμο"
Έμαθε να "κόβει" κ τον πελάτη από το ντύσιμο, το μηχανάκι, το ύφος, το βλέμμα (το θέλω-το θέλω) κ ανάλογα προσάρμοζε τις τιμές (προς τα πάνω).
Η ζωή περνούσε όμορφα, ώσπου το "κόλπο" μαθεύτηκε. Διέρρευσε από υπαλλήλους κ από φίλους.
Έτσι κ άλλοι έσπευσαν να αξιοποιήσουν την ανακάλυψη κ έφτιαξαν τους δικούς τους πάγκους κ μοσχοπούλαγαν την πραμάτεια τους.
Ήταν πολλοι όμως πλέον κ με ένα μπουφάν που θα πουλούσαν έπρεπε να βγάζουν μερικές μέρες και γι' αυτό ανέβασαν το κέρδος τους.
Μετά όμως καποιος πελάτης ανακάλυψε το ίντερνετ ενώ κάποιος άλλος ένιωσε την οικονομική κρίση κ οι πωλήσεις έπεσαν.... Ζόρικα τα πράγματα.
Ταμπουρωμένοι οι έμποροι πίσω απο τον πάγκο συνεχίζουν να διεκδικούν τα κεκτημένα, αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει, μόνο οι σωστοί, ευσυνείδητοι κ δραστήριοι θα αντέξουν.
Κι αυτό θα συμβεί γενικότερα σε όλους τους τομείς.
Είναι απλά θέμα χρόνου.

SUZUKAKIAΣ
02/02/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Στην αρχή κάποιος ανακάλυψε οτι μπορεί να κάθεται πίσω από ενα πάγκο, να πουλάει μπουφάν κ να ζει μια χαρά.
Μετά είδε οτι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν κάτι παραπάνω για να πάρουν το "καλό" ή το "επώνυμο"
Έμαθε να "κόβει" κ τον πελάτη από το ντύσιμο, το μηχανάκι, το ύφος, το βλέμμα (το θέλω-το θέλω) κ ανάλογα προσάρμοζε τις τιμές (προς τα πάνω).
Η ζωή περνούσε όμορφα, ώσπου το "κόλπο" μαθεύτηκε. Διέρρευσε από υπαλλήλους κ από φίλους.
Έτσι κ άλλοι έσπευσαν να αξιοποιήσουν την ανακάλυψη κ έφτιαξαν τους δικούς τους πάγκους κ μοσχοπούλαγαν την πραμάτεια τους.
Ήταν πολλοι όμως πλέον κ με ένα μπουφάν που θα πουλούσαν έπρεπε να βγάζουν μερικές μέρες και γι' αυτό ανέβασαν το κέρδος τους.
Μετά όμως καποιος πελάτης ανακάλυψε το ίντερνετ ενώ κάποιος άλλος ένιωσε την οικονομική κρίση κ οι πωλήσεις έπεσαν.... Ζόρικα τα πράγματα.
Ταμπουρωμένοι οι έμποροι πίσω απο τον πάγκο συνεχίζουν να διεκδικούν τα κεκτημένα, αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει, μόνο οι σωστοί, ευσυνείδητοι κ δραστήριοι θα αντέξουν.
Κι αυτό θα συμβεί γενικότερα σε όλους τους τομείς.
Είναι απλά θέμα χρόνου.

Απλα Θεος....!!!

zezes
02/02/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Απλα Θεος....!!!

+750 !!!!!!

Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!

Σωστός. :wave2:

ermiss
02/02/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει, μόνο οι σωστοί, ευσυνείδητοι κ δραστήριοι θα αντέξουν.
Κι αυτό θα συμβεί γενικότερα σε όλους τους τομείς.
Είναι απλά θέμα χρόνου.
its judgment day!!!!

:beer:

stefanos
02/02/2010, 17:21
Δεν υπάρχουν καλοί και ευσυνείδητοι μόνο μεγάλοι αδίστακτοι και ματσωμένοι που θα αντέξουν και μικροί που έχουν καθαρίσει αλλά δεν το πήραν χαμπάρι ακόμα.
Και δεν μιλάω μόνο για για τα μαγαζιά που πουλάνε εξοπλισμό μοτοσυκλέτας :p

Acacius
02/02/2010, 19:17
Όντως αυτή η νοοτροπία δε συναντάται μόνο στα καταστήματα με μοτοσυκλετιστικά είδη, ούτε μόνο στα μικρά μαγαζιά, τη λαμογιά την έχουμε χούι. Θυμάμαι πριν από 2-3 χρόνια που ήθελα να πάρω καναπέ από το ΙΚΕΑ (που είναι φθηνό....), έκανε κάπου 950 Γιούρια και από περιέργεια πήρα σβάρνα τους καταλόγους ΙΚΕΑ άλλων χωρών. Η χαμηλότερη τιμή ήταν 660 Ευρώ στη Γερμανία, όπου ουσιατικά θα με συνέφερε να τον παραγγείλω και να τον φέρω με μεταφορική, για τέτοιο χάλι μιλάμε. Από τις ακριβότερες χώρες (Ελβετία, Σουηδία, Καναδάς) μέχρι τις πιο "φτωχές" που κοίταξα (Τσεχία, Πορτογαλία), σε ΚΑΜΙΑ χώρα δεν ήταν ακριβότερος, μόνο στην Αγγλία ήταν πάνω-κάτω η ίδια τιμή (με την ισοτιμία τότε στο 1.5+). Και να σκεφτεί κανείς ότι το ΙΚΕΑ κάνει χρυσές δουλειές επειδή οι άλλοι βαράνε.

Θέλω να επιβιώσουν οι τοπικές επιχειρήσεις, οι επιχειρηματίες όμως δε φαίνονται εξίσου διατεθειμένοι να αφήσουν εμένα να επιβιώσω με το μισθό μου. Και λίγο πιο ακριβό να το βρω, από εδώ θα το πάρω, δεν ανέχομαι όμως να μου έρχεται κάτι 30 και 50% φθηνότερα αγοράζοντάς το από έξω μαζί με τα μεταφορικά.


Υ.Γ: Πού να μένεις και Κρήτη όπου βάζουν κι άλλο ένα καπέλο στην τιμή-που-έχει-ήδη-σομπρέρο επειδή έιναι και "τα μεταφορικά μεγάλε".

Υ.Γ2: Ας είχε τα @@ κάποια κυβέρνηση να εναρμονιστεί με τους κανόνες της ΕΕ και να κόψει τους δασμούς στην εισαγωγή οχημάτων, για να μη μιλάμε μόνο για ψιλοπράγματα...

tyxeros
03/02/2010, 09:15
Υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας ..... οταν καποιος αγοραζει Dainese απο Ελλαδα , και εχει σκασει ενα καρο λεφτα, το κανει γιατι σκοπευει να το κρατησει για πολλα χρονια. Ετσι υπολογιζει και το μαγαζι. Σου λεει , αυτος ο πελατης θα ξαναερθει για αγορα μετα απο 5 χρονια , (λεμε τωρα) , αρα ας βγαλω οσα μπορω περισσοτερα. Η αγορα στην Ελλαδα ειναι ποιο συρικνωμενη σε σχεση με την Ιταλια για αυτο και στην Ιταλια εινια ποιο φτηνα. Και στο κατω κατω αν μιλαμε για τιμες Ιταλιας, το κοστος δεν αποτελει απαγορευτικο παραγοντα να παρεις και το καλοκαιρινο Dainese που σου γυαλισε... και το γαντακι ... και το μποτακι...

spyrval
03/02/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Όντως αυτή η νοοτροπία δε συναντάται μόνο στα καταστήματα με μοτοσυκλετιστικά είδη, ούτε μόνο στα μικρά μαγαζιά, τη λαμογιά την έχουμε χούι. Θυμάμαι πριν από 2-3 χρόνια που ήθελα να πάρω καναπέ από το ΙΚΕΑ (που είναι φθηνό....), έκανε κάπου 950 Γιούρια και από περιέργεια πήρα σβάρνα τους καταλόγους ΙΚΕΑ άλλων χωρών. Η χαμηλότερη τιμή ήταν 660 Ευρώ στη Γερμανία, όπου ουσιατικά θα με συνέφερε να τον παραγγείλω και να τον φέρω με μεταφορική, για τέτοιο χάλι μιλάμε. Από τις ακριβότερες χώρες (Ελβετία, Σουηδία, Καναδάς) μέχρι τις πιο "φτωχές" που κοίταξα (Τσεχία, Πορτογαλία), σε ΚΑΜΙΑ χώρα δεν ήταν ακριβότερος, μόνο στην Αγγλία ήταν πάνω-κάτω η ίδια τιμή (με την ισοτιμία τότε στο 1.5+). Και να σκεφτεί κανείς ότι το ΙΚΕΑ κάνει χρυσές δουλειές επειδή οι άλλοι βαράνε.

Θέλω να επιβιώσουν οι τοπικές επιχειρήσεις, οι επιχειρηματίες όμως δε φαίνονται εξίσου διατεθειμένοι να αφήσουν εμένα να επιβιώσω με το μισθό μου. Και λίγο πιο ακριβό να το βρω, από εδώ θα το πάρω, δεν ανέχομαι όμως να μου έρχεται κάτι 30 και 50% φθηνότερα αγοράζοντάς το από έξω μαζί με τα μεταφορικά.


Υ.Γ: Πού να μένεις και Κρήτη όπου βάζουν κι άλλο ένα καπέλο στην τιμή-που-έχει-ήδη-σομπρέρο επειδή έιναι και "τα μεταφορικά μεγάλε".

Υ.Γ2: Ας είχε τα @@ κάποια κυβέρνηση να εναρμονιστεί με τους κανόνες της ΕΕ και να κόψει τους δασμούς στην εισαγωγή οχημάτων, για να μη μιλάμε μόνο για ψιλοπράγματα...


Πάνω στο θέμα του ΙΚΕΑ να σου πω για μια συνέντευξη που είχε δώσει κάποιος υπεύθυνος της εταιρείας όταν είχαν πρωτοέρθει στην Ελλάδα. Είχε λοιπόν πει ότι η τιμές τους στην Ελλάδα είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη γιατί μετά από έρευνα πριν έρθουν βρήκαν ότι ο Έλληνας καταναλωτής θέλει χαμηλές τιμές αλλά όχι πολύ χαμηλές γιατί τότε πιστεύει ότι η ποιότητα είναι υπερβολικά χαμηλή...Αυτά πριν χρόνια βέβαια..
Η μόνη λύση είναι ψάξιμο και σύγκριση τιμών και όχι παρορμητικές αγορές (κάτι δύσκολο όταν αφορά το κόλλημα των περισσότερων από εμάς με τη μηχανή και τα είδη που έχουν σχέση με αυτή)

zzr2005
03/02/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
...... ο Έλληνας καταναλωτής θέλει χαμηλές τιμές αλλά όχι πολύ χαμηλές γιατί τότε πιστεύει ότι η ποιότητα είναι υπερβολικά χαμηλή...Αυτά πριν χρόνια βέβαια..


ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.....
το εχω συναντησει παντου σε απειρες συζητησεις με γνωστους....
"για να ειναι τοσο φθηνο παει να πει οτι ειναι για τον π...τσο"

ας μην ξεχναμε ποσο καιρο εκαναν αξιόπιστες φθηνες αυτοκινητοβιομηχανιες, όπως η HYUNDAI να καθιερωθουν στην Ελλαδα....
ελεγε ο αλλος σιγα μην παρω HYUNDAI...Επερνε golf και του χαλαγε σε δυο μήνες...:lol:
και ο αλλος κυκλοφορει με το πάμφθηνο HYUNDAI 20ετιας...

τα ιδια σε υπολογιστες, σε ρούχα κτλ κτλ...το ΑΚΡΙΒΟ ειναι και ΚΑΛΟ...
:eek:
για αυτο και εσκασαν ολες οι πολυεθνικες σε μια τοσο μικρή αγορά...γιατι μύρησαν ηλίθιους...και τεράστια περιθώρια κέρδους σε σχεση με ευρωπαικές αγορές...και να σου CAREFFOUR, LIDL, IKEA κτλ κτλ...

SUZUKAKIAΣ
03/02/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.....
το εχω συναντησει παντου σε απειρες συζητησεις με γνωστους....
"για να ειναι τοσο φθηνο παει να πει οτι ειναι για τον π...τσο"

ας μην ξεχναμε ποσο καιρο εκαναν αξιόπιστες φθηνες αυτοκινητοβιομηχανιες, όπως η HYUNDAI να καθιερωθουν στην Ελλαδα....
ελεγε ο αλλος σιγα μην παρω HYUNDAI...Επερνε golf και του χαλαγε σε δυο μήνες...:lol:
και ο αλλος κυκλοφορει με το πάμφθηνο HYUNDAI 20ετιας...

τα ιδια σε υπολογιστες, σε ρούχα κτλ κτλ...το ΑΚΡΙΒΟ ειναι και ΚΑΛΟ...
:eek:
για αυτο και εσκασαν ολες οι πολυεθνικες σε μια τοσο μικρή αγορά...γιατι μύρησαν ηλίθιους...και τεράστια περιθώρια κέρδους σε σχεση με ευρωπαικές αγορές...και να σου CAREFFOUR, LIDL, IKEA κτλ κτλ...

Ε τοτε πηγαινε να αγορασεις κρανος και μπουφαν απο το σουπερμαρκετ....

TheFace
03/02/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

Η απορία μου είναι η εξής όμως..
Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
Τι ενοίκιο πληρώνεις?
Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
Τι εφορία πληρώνεις?
Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?

Sorry ρε φιλε αλλα δεν καταλαβα καλα...
στην Ιταλια (και στην καθε ιταλια), δεν πληρωνουν ενοικια και μισθους?
Τσαμπα δουλευουν οι υπαλληλοι εκει?
Μηπως εκει τα ενοικια στους εμπορικους δρομους ειναι 10 ευρω?
Ή μηπως εκει δεν εχει εφορια?
Και επισης για να λαδωνει καποιος το σδοε οπως λες, θα εχει τους "λογους" του :rolleyes:... γιατι δεν νομιζω οτι στην ιταλια (και την καθε ιταλια), το 90% των επιχειρησεων δηλωνει κερδος κατω του αφορολογητου :rolleyes:

Κι αν θες, για μενα το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των καταστηματων (των μοτοσυκλετιστικων και οχι μονο) φυτοζωει οπως λες (και εχεις δικιο), ωφειλεται στην "ληστρικη" συμπεριφορα τους τοσα χρονια.

Ελα ομως που εμαθε ο ελληνας το e-shopping και κανει τα ψωνια του απο εκει πλεον.
Γιατι ολοι αγοραζουμε και τα κρανακια μας και τα μπουφανακια μας και τις εξατμησουλες μας και ολα τα καλα... απλα πλεον οι 9 στους 10 τα παιρνουμε απ' εξω και σωνουμε ενα καρο κοροϊδιστικα λεφτα!

:wave2:

TheFace
03/02/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καλά τις τιμές DAINESE στην Ιταλία αφήστε τες εκτός καθώς δεν έχουν ουτέ καν μεταφορικά... είναι ντόπιας παραγωγής ..:D
Gandalf

:nono:

Κατι τετοιο δεν ισχυει... πλεον το 99% της παραγωγης των dainese ΔΕΝ παραγεται στην ιταλια, αλλα σε χωρες χαμηλου κοστους παραγωγης οπως συμβαινει αλλωστε με την πλειοψηφια των πολυεθνικων (και οχι μονο) σημερα!

:wave2:

stefanos
03/02/2010, 14:05
Δεν ξέρω αν έχετε καταλάβει γιατί μιλάμε αλλά η Ελλάδα έχει το 2,7% του Ευρωπαικού ΑΕΠ.
Με λίγα λόγια είμαστε αγορά για τα κλάματα.
ΚΑΝΕΝΑΣ έμπορος δεν θα γίνει πλούσιος στη χώρα μας πουλώντας εξοπλισμό μοτοσυκλέτας, και ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να δείτε τιμές Ευρώπης.
Δεν γίνεται γιατί απλά ο τζίρος του καλύτερου μαγαζιού στην Καλλιρόης είναι μικρότερος απο τον τζίρο στο μικρότερο μαγαζάκι στο τελευταίο χωριό της Ιταλίας.

TheFace
03/02/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα εχουμε ξαναπει.

δεν γινεται να λενε τα μαγαζια οτι "δεν βγαινουν" και να μου εχουν απο 2-3 υποκαταστηματα το καθενα. (μιλαω για την αγορας μοτοσυκλετας και εξοπλισμου).

ειναι κλεφτες ολοι.τελεία.

ας αποκτησουν την νοοτροπια να παρουν αποθηκες και να μην πληρωνουν βιτρινες και ας ανεβασουν ενα ιντερνετοsite με τις μισες τιμες.

ετσι και ο μ@λακας που εχει το ενοικιο του μαγαζιου 3000 θα βαλει μυαλο και θα το κατεβασει αφου θα του μενει ανοικιαστο. γιατι δλδ επειδη εχει ενα οικημα να παιρνει 3 μισθους των 1000 καθε μηνα χωρις να σηκωθει απο το κρεβατι του??

και ο ηλεκτρολογος που θα πηγαινε να κανει την εγκατασταση δεν θα επαιρνε 2000 για 10 σποτ που θα εβαζε...

και ο διακοσμητης βιτρινας...

κ.λ.π. κ.λ.π.

ετσι και ο εμπορας πουλαει πιο πολυ (αρα εχει κερδος) και ο καταναλωτης δινει τα λεφτακια του στην ελληνικη αγορα.

αλλα οχι. θελουν να πουλανε με 200% κερδος. και αυτο δεν ισχυει μονο για τα μοτοσυκλετιστικα ειδη. βλεπεις επωνυμες μαρκες που βγαζουν τα στοκακια της προηγουμενης χρονιας στην μιση τιμη και ΠΑΛΙ εχουν κερδος...

ΠΟΣΟ το εχουν παρει γ@μω την μπ0υτανα μου το μπλουζακι που περσι το εδιναν 50? και φετος το δινουν 25? και βγαζουν κιολας?? ρητορικη ερωτηση.
θα σας πω.
5,το πολυ 10. και ηθελαν να το δωσουν 50..


αντε ρε να πα να γ@μηθουν...:yuck:

+900:beer:

TheFace
03/02/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Συμφωνω...εγω πηγα σε Ελληνικο μαγαζι να αγορασω το μπυφαν με την λογικη οτι θα το πληρωσω 20-30 ευρω παραπανω.....οχι 135.......!!!

Αλλο ενα μπουφαν δηλαδη... ειναι να τρελενεσαι! :yuck:

SUZUKAKIAΣ
03/02/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καλά τις τιμές DAINESE στην Ιταλία αφήστε τες εκτός καθώς δεν έχουν ουτέ καν μεταφορικά... είναι ντόπιας παραγωγής ..:D
Gandalf

Τι λες σοβαρα???

Και οι μποτες sidi που εκαναν 330 Ελλαδα και τις ειχα παρει 280 Ιταλια ,γιατι δεν τις ειχα βρει 185 που βρηκα το μπουφαν που εκανε και αυτο 330 Ελλαδα????

Ασε ρε....ειναι κλεφτες....

SUZUKAKIAΣ
03/02/2010, 14:48
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ,πλεον ,τα μεταφορικα ενος ειδους για μαζικη μεταφορα εχοντας και συμβολαιο με μεταφορικη και δεν ξερω και γω τι ακομα,μειωνεται απελπιστικα.....

jimmy10
03/02/2010, 15:32
Εγω θα ελεγα οτι το επιχειρειν με τακτικες και αντιληψεις παλιες και αναχρονιστικες οδηγουν στο "θανατο". Αν οι κυριοι αυτοι εκαναν βασικα μαθηματα διοικησης επιχειρησεων και πωλησεων, με μεγάλη εκπληξη θα ανακάλυπταν ποσο λαθος εχουν σε πολλους τομεις.

Η τιμή ενος προϊοντος δεν ειναι αποκλειστικα και γραμμικα εξαρτομενη απο το κοστος. Η τιμη άλλωστε δεν ειναι και το μοναδικο κριτηριο αποκτησης αγαθων. Παιζουν παρα πολλα ακομα ρολο (οπως προσθετες υπηρεσιες, σερβις, εγγυηση κ.α.) τα οποια μπορει να ειναι πιο ισχυρα απο μια αλμυρη τιμη.

Δυστυχως (ή ευτυχως για αλλους) η αγορα αρχιζει και ξυπνα...

Cormano
03/02/2010, 17:11
Οταν με λιγο ψαξιμο και λιγο παζαρι παιρνεις εξοπλισμο της revit σε οποιοδηποτε καταστημα της Ελλαδας σε τιμες ευρωπης γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ακομα και στο εξωτερικο! Απλα εδω στο Ελλαντα και την κυρα μαρια να ρωτησεις για εξοπλισμο μηχανης μονο την dainese ξερει οποτε ο αντιπροσωπος βαραει αλυπητα... Τα πραγματα ειναι απλα πρωτον οταν ο ανταγωνισμος λειτουργει τα φαινομενα αισχροκερδιας εκμηδενιζονται και δευτερον δεν εχουμε καταλαβει κατι πολυ απλο σαν καταναλωτες, οτι οπως εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν γιατι εχουμε μαθει να εξαγοραζομαστε οι ιδιοι ετσι εχουμε και τους επαγγελματιες που μας ταιριαζουν! Και εξηγω καθε φορα που ψωνιζουμε κατι απο καποιον επι της ουσιας τον ψηφιζουμε-επιβραβεβουμε και τον ωθουμε να συνεχισει την ιδια τακτικη παιρνώντας του το μηνυμα οτι βρισκεται στον σωστο δρομο, ετσι καθε φορα που καποιος ψωνιζει dainese με καπελο 50 - 60 ευρω στην ηδη φουσκωμενη τιμη τους ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι λατρευει τον βιαστη του και προφανως του αρεσει το κολοδαχτυλο. Ας ψαχτουμε σαν καταναλωτες και μη χαριζουμε ουτε ευρω σε κανεναν ανικανο ψευτοεπιχειρηματια νταβατζη.

950dim
03/02/2010, 17:32
Ειναι κατι σα τη Μερσεντε...το must have του Ελληνα μηχανοβιου!
:p

SUZUKAKIAΣ
03/02/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
.........γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.

Γιατι εγω και spidi εχω πληρωσει (και καλα φτηνο μοντελο 225 ευρω) και μου βγηκε καρα-μουφα.......και μου λες να παρω και φτηνοτερο???

Μιλαω για χειμερινα κορντουρα με μεμβρανη.

HORNET600F
03/02/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
Οταν με λιγο ψαξιμο και λιγο παζαρι παιρνεις εξοπλισμο της revit σε οποιοδηποτε καταστημα της Ελλαδας σε τιμες ευρωπης γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ακομα και στο εξωτερικο! Απλα εδω στο Ελλαντα και την κυρα μαρια να ρωτησεις για εξοπλισμο μηχανης μονο την dainese ξερει οποτε ο αντιπροσωπος βαραει αλυπητα... Τα πραγματα ειναι απλα πρωτον οταν ο ανταγωνισμος λειτουργει τα φαινομενα αισχροκερδιας εκμηδενιζονται και δευτερον δεν εχουμε καταλαβει κατι πολυ απλο σαν καταναλωτες, οτι οπως εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν γιατι εχουμε μαθει να εξαγοραζομαστε οι ιδιοι ετσι εχουμε και τους επαγγελματιες που μας ταιριαζουν! Και εξηγω καθε φορα που ψωνιζουμε κατι απο καποιον επι της ουσιας τον ψηφιζουμε-επιβραβεβουμε και τον ωθουμε να συνεχισει την ιδια τακτικη παιρνώντας του το μηνυμα οτι βρισκεται στον σωστο δρομο, ετσι καθε φορα που καποιος ψωνιζει dainese με καπελο 50 - 60 ευρω στην ηδη φουσκωμενη τιμη τους ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι λατρευει τον βιαστη του και προφανως του αρεσει το κολοδαχτυλο. Ας ψαχτουμε σαν καταναλωτες και μη χαριζουμε ουτε ευρω σε κανεναν ανικανο ψευτοεπιχειρηματια νταβατζη.

Είναι αλήθεια πως είναι πάρα πολύ της μόδας τα προιόντα Dainese, άλλά εγώ δεν έχω βρει μεχρι στιγμής κάποια εταιρία ικανή να την ανταγωνιστεί ποιοτικά κ σχεδιαστικά (εκτός από τα κράνη).

Cormano
03/02/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Γιατι εγω και spidi εχω πληρωσει (και καλα φτηνο μοντελο 225 ευρω) και μου βγηκε καρα-μουφα.......και μου λες να παρω και φτηνοτερο???

Μιλαω για χειμερινα κορντουρα με μεμβρανη.

Εγω δε σου λεω παρε εκεινο ή παρε το αλλο αυτο ειναι θεμα δικης σου επιλογης και εξαρταται απο τα κριτηρια και τις προταιρεοτητες σου, αυτο που συμβουλευω ειναι σε καθε αγορα να κανουμε ολοκληρωμενη ερευνα αγορας προκειμενου να λειτουργει σωστα ο ανταγωνισμος και να ενισχυσουμε μονο εκεινους που πραγματικα σεβονται τα χρηματα που τους δινουμε. Τωρα η dainese ειναι μια εταιρεια με πολυ ποιοτικα προιοντα και τα εχει τιμολογησει οπως αυτη κρινει, αν κατι το βρεις σε σωστη τιμη το τσιμπας απλα εδω στην Ελλαδα πωλειται με καπελο οποτε το value for money παει περιπατο.

SUZUKAKIAΣ
03/02/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
Εγω δε σου λεω παρε εκεινο ή παρε το αλλο αυτο ειναι θεμα δικης σου επιλογης και εξαρταται απο τα κριτηρια και τις προταιρεοτητες σου, αυτο που συμβουλευω ειναι σε καθε αγορα να κανουμε ολοκληρωμενη ερευνα αγορας προκειμενου να λειτουργει σωστα ο ανταγωνισμος και να ενισχυσουμε μονο εκεινους που πραγματικα σεβονται τα χρηματα που τους δινουμε. Τωρα η dainese ειναι μια εταιρεια με πολυ ποιοτικα προιοντα και τα εχει τιμολογησει οπως αυτη κρινει, αν κατι το βρεις σε σωστη τιμη το τσιμπας απλα εδω στην Ελλαδα πωλειται με καπελο οποτε το value for money παει περιπατο.

Ναι βασικα εχεις δικιο στο οτι κολλησαμε στο ονομα dainese.....εγω δεν ειμαι της αποψης dainese και τπτ αλλο....απλα τωρα αυτο εχω βρει να μου τεριαζει στο προιον που θελω και αυτο εφερα ως πχ....ισως οταν αγορασω δερματινο να μαρεσει πιο πολυ καποια αλλη μαρκα.....

TheFace
03/02/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
Οταν με λιγο ψαξιμο και λιγο παζαρι παιρνεις εξοπλισμο της revit σε οποιοδηποτε καταστημα της Ελλαδας σε τιμες ευρωπης γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ακομα και στο εξωτερικο! Απλα εδω στο Ελλαντα και την κυρα μαρια να ρωτησεις για εξοπλισμο μηχανης μονο την dainese ξερει οποτε ο αντιπροσωπος βαραει αλυπητα... Τα πραγματα ειναι απλα πρωτον οταν ο ανταγωνισμος λειτουργει τα φαινομενα αισχροκερδιας εκμηδενιζονται και δευτερον δεν εχουμε καταλαβει κατι πολυ απλο σαν καταναλωτες, οτι οπως εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν γιατι εχουμε μαθει να εξαγοραζομαστε οι ιδιοι ετσι εχουμε και τους επαγγελματιες που μας ταιριαζουν! Και εξηγω καθε φορα που ψωνιζουμε κατι απο καποιον επι της ουσιας τον ψηφιζουμε-επιβραβεβουμε και τον ωθουμε να συνεχισει την ιδια τακτικη παιρνώντας του το μηνυμα οτι βρισκεται στον σωστο δρομο, ετσι καθε φορα που καποιος ψωνιζει dainese με καπελο 50 - 60 ευρω στην ηδη φουσκωμενη τιμη τους ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι λατρευει τον βιαστη του και προφανως του αρεσει το κολοδαχτυλο. Ας ψαχτουμε σαν καταναλωτες και μη χαριζουμε ουτε ευρω σε κανεναν ανικανο ψευτοεπιχειρηματια νταβατζη.

Δηλαδη μονο στα dainese εντοπιζεις την αισχροκερδια στην ελλαδα... γιατι τοση εμπαθεια ρε παιδια:confused:

Cormano
03/02/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Δηλαδη μονο στα dainese εντοπιζεις την αισχροκερδια στην ελλαδα... γιατι τοση εμπαθεια ρε παιδια:confused:
Τα dainese εχουν το πιο σωστο πατρον,ειναι τα πιο ομορφα,τα πιο designατα δεν αμφιβαλλω απλα στην Ελλαδα υπαρχει ενα κολλημα με την συγκεκριμενη εταιρεια την οποια μαλλον εκμεταλλευονται οι εισαγωγεις και καλα κανουν. Αυτο που λεω ξανα ειναι οτι πρωτα πρεπει να αλλαξουμε εμεις και με τις επιλογες μας θα αναγκαστουν να αλλαξουν και οι καταστηματαρχες.
Υ.Γ Εχουμε πιο σοβαρα προβληματα σ αυτη τη χωρα απο τις τιμες της dainese απλα ειναι αλλο ενα δειγμα του ποσο κολλημενοι ειμαστε σαν λαος

DAYMAN
03/02/2010, 22:40
Οντως στην Ιταλια οι τιμες σε σχεση με την Ελλαδα ειναι χαοτικές.Εχω συγγενείς στο Μιλάνο που ειναι μοτοσυκλετιστές και μου εχουν αγοράσει διάφορα πράγματα και με λυπη μου διαπίστωσα τι κοροϊδία υπάρχει.

AUFGEBRACHT
03/02/2010, 22:43
Ρε παιδιά πριν δύο βδομάδες ήμουν Ιταλία,βρήκα μαγαζί με φοβερές τιμές αλλά τα περισσότερα ήταν ίδιες με εδώ...Ιδιαίτερα τα Dainese...φαρμάκι

Cormano
03/02/2010, 22:50
Παρεπιπτοντως ολος ο εξοπλισμος μου ειναι αγορασμενος απο Ελλαδα σε τιμες θεωρω ισαξιες αν οχι χαμηλοτερες απο αυτες που βρισκεις στο εξωτερικο. Για αυτο ειμαι εμπαθης με την dainese γιατι βρηκα revit jacket δερματινο, γαντακια , cordura μπουφαν,μποτακια daytona επισης κρανακι x spirit ολα αγορασμενα απο Ελλαδα σε καταστηματα χωρις κανενα γνωστο κανενα κονε απλα με ψαξιμο. Με θεωρω ορθολογιστη καταναλωτη ε λοιπον dainese η καλυτερη τιμη που βρηκα παντου ειναι ιση με αυτη στο site της και με την αγωνια αν ειναι μαιμου η οχι. Ας πουμε δερματινο σαν το waterart της dainese δε ξερω αν εχει την τεχνογνωσια να βγαλει αλλη εταιρεια αλλα εδω το πουλανε οσο θελουν. Η dainese ειναι κορυφαια εταιρεια με premium προιοντα αλλα εδω το εχουμε παρακανει και οι εμποροι το ξερουν και μας βιαζουν, αυτο λεω εγω απλα δεν μ αρεσει να μου πιανουν τον κωλο.

MitsosNaked
03/02/2010, 23:51
Δύο παραδείγματα θα δώσω. Όταν η λίρα ήταν 1:1 με το ευρώ πέρυσι πήρα απο λονδίνο shoei xr1000 μαύρο παραγωγής 2009 155 λίρες καινουργιέν απο μαγαζί(όχι ίντερνετ) και dainese horizon jacket 230 λίρες.

SUZUKAKIAΣ
04/02/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
........βρήκα μαγαζί................

Μαλλον δεν ηταν το σωστο....:look:

guzzistas
04/02/2010, 00:02
Kι όπως μου είπε ένας φίλος σήμερα...:

"Τα μαγαζιά με αξεσουάρ στην Αθήνα έχουν γίνει πλέον.... δοκιμαστήριο για το ιντερνετ!"

:wave2:

SUZUKAKIAΣ
04/02/2010, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
Παρεπιπτοντως ολος ο εξοπλισμος μου ειναι αγορασμενος απο Ελλαδα σε τιμες θεωρω ισαξιες αν οχι χαμηλοτερες απο αυτες που βρισκεις στο εξωτερικο.



:dizzy: :dizzy:

Να σου πω, μια και εσυ βρισκεις τετοια περιεργα πραγματα :alien: :alien: ,

μπορεις να μου βρεις ενα ειδικο σπρέι που το πετας πανω στην μηχανη και γινεται αυτοκαθαριζομενη για παντα?για παντα?για παντα???????


Δεν μπορει.......

αυτα τα μαγαζια που λες σιγουρα θα χουν.......
:lol: :lol: :lol: :wacko:

SUZUKAKIAΣ
04/02/2010, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Kι όπως μου είπε ένας φίλος σήμερα...:

"Τα μαγαζιά με αξεσουάρ στην Αθήνα έχουν γίνει πλέον.... δοκιμαστήριο για το ιντερνετ!"

:wave2:

+10000000000

mototraveler
04/02/2010, 11:34
Οι έλληνες καταστηματάρχες θα αναγκαστούν να βιώσουν την νέα πραγματικότητα, στην οποία δυστυχώς οι ίδιοι καλλιέργησαν με τα υπερκέρδη που πολλές φορές επιδίωκαν και δεν αναφέρομαι μόνο στον εξοπλισμό μοτοσικλέτας. Για παράδειγμα όταν ένα μπουφάν revit κάνει στην Ελλάδα 370 και άμα κλαφτείς πέφτει στα 350,από γνωστό e-κατάστημα με μεταφορικά ήρθε στα 225 και περίσσεψαν 150 που κόστισε το αντίστοιχο παντελόνι. Θέλω να κινούμαι με την λογική υποστήριξης των ελληνικών καταστημάτων αλλά ρε παιδιά 150 ευρώ διαφορά δεν τα δίνεις έτσι εύκολα…. :rolleyes:

LiakosVstrom
04/02/2010, 13:23
άσχετο με εξοπλισμό μοτο αλλά για να καταλάβετε την νοοτροπία του Έλληνα "επιχειρηματία".

Έρχεται κάποια στιγμή να του φτιάξω κάτι αφίσες και καταλόγους ένας τύπος που έχει εστιατόριο - ταβέρνα στο Μοναστηράκι. Σε κάποιο κατάλογο κάνω λάθος στην κοτοσαλάτα και αντί για 6 ευρό το βάζω 9. όταν έρχεται το προσέχει.. πάω να το αλλάξω.. και μου λέει να το αφήσω στα 9 ευρό κι όποιος την πάρει.... μια σαλάτα με λίγο κοτόπουλο, μαρούλι και λίγη σος...

τώρα τι μου λέτε... σκατολαμόγια είναι όλοι.

SUZUKAKIAΣ
04/02/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
άσχετο με εξοπλισμό μοτο αλλά για να καταλάβετε την νοοτροπία του Έλληνα "επιχειρηματία".

Έρχεται κάποια στιγμή να του φτιάξω κάτι αφίσες και καταλόγους ένας τύπος που έχει εστιατόριο - ταβέρνα στο Μοναστηράκι. Σε κάποιο κατάλογο κάνω λάθος στην κοτοσαλάτα και αντί για 6 ευρό το βάζω 9. όταν έρχεται το προσέχει.. πάω να το αλλάξω.. και μου λέει να το αφήσω στα 9 ευρό κι όποιος την πάρει.... μια σαλάτα με λίγο κοτόπουλο, μαρούλι και λίγη σος...

τώρα τι μου λέτε... σκατολαμόγια είναι όλοι.

Με ολο το θαρρος......χωρις παρεξηγηση....και εσυ ρε φιλε εκανες λαθος σε τιμοκαταλογο??? :blush:

Παντως οντως ειναι ελεος οι τυποι........εχεις δικιο......:beer:

LiakosVstrom
04/02/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Με ολο το θαρρος......χωρις παρεξηγηση....και εσυ ρε φιλε εκανες λαθος σε τιμοκαταλογο??? :blush:

Παντως οντως ειναι ελεος οι τυποι........εχεις δικιο......:beer:


εντάξει μωρέ... το 9 είναι πάνω από το 6 στο πληκτρολόγιο :p :blush:

IPL
05/02/2010, 10:00
Είμαι σχετικά έμπειρος από αγορές online εδώ και πολλά χρόνια. Πήρα την 1η μου μηχανή στα 31 μου πριν από 2 χρόνια. Από την 1η μου αγορά και μετά (Arai RX-7 820 ευρω Ελλάδα - 520 ευρώ Γερμανία μαζί με μεταφορικά) ποτέ δεν μπήκα σε μαγαζί με πρόθεση να αγοράσω. Ποτέ. Μόνο να δοκιμάσω.

Απλά δίνω και την δικιά μου εμπειρία.

TheFace
05/02/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
Τα dainese εχουν το πιο σωστο πατρον,ειναι τα πιο ομορφα,τα πιο designατα δεν αμφιβαλλω απλα στην Ελλαδα υπαρχει ενα κολλημα με την συγκεκριμενη εταιρεια την οποια μαλλον εκμεταλλευονται οι εισαγωγεις και καλα κανουν. Αυτο που λεω ξανα ειναι οτι πρωτα πρεπει να αλλαξουμε εμεις και με τις επιλογες μας θα αναγκαστουν να αλλαξουν και οι καταστηματαρχες.
Υ.Γ Εχουμε πιο σοβαρα προβληματα σ αυτη τη χωρα απο τις τιμες της dainese απλα ειναι αλλο ενα δειγμα του ποσο κολλημενοι ειμαστε σαν λαος

Τωρα τα λες ωραια!! :beer:

TheFace
05/02/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mototraveler
Για παράδειγμα όταν ένα μπουφάν revit κάνει στην Ελλάδα 370 και άμα κλαφτείς πέφτει στα 350,από γνωστό e-κατάστημα με μεταφορικά ήρθε στα 225 και περίσσεψαν 150 που κόστισε το αντίστοιχο παντελόνι. Θέλω να κινούμαι με την λογική υποστήριξης των ελληνικών καταστημάτων αλλά ρε παιδιά 150 ευρώ διαφορά δεν τα δίνεις έτσι εύκολα…. :rolleyes:

Που 'σαι φιλε... εσυ με τα revit πιο πανω... ναι Cormano σε 'σενα μιλαω... ακους? :dizzy:

Cormano
05/02/2010, 16:52
Με ταπωσες τωρα δεν εχω μουτρα στην κενωνια! Λοιπον δε λετε να καταλαβετε τι εννοω για κανενα λογο κοντρα για την κοντρα.Για ολα υπαρχει εξηγηση αρκει να θελεις να την δεις λοιπον στην Ελλαδα βρισκεις x spirit II 680 ευρω μετρητοις ισως και πιο χαμηλα, πανω κατω ιδια τιμη και στο arai rx 7 gp βρες μου δραματικα καλυτερη τιμη στο internet που να αξιζει να χασω εγγυησεις after sales support κτλπ περιμενω λινκ

ant0ine
05/02/2010, 19:10
Πάντως και εδώ το GT 500 309 ευρώ έχει... 1 λεπτό ψάξιμο έκανα και το βρήκα..!

Μήπως είμαστε μας αρέσει να υπερβάλουμε γενικά;;;

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3677

259 + μεταφορικά είσαι μία η άλλη.

Εγώ πάντως κάτι μποτάκια Dainese που πήρα από τη Ρώμη όταν πήγα, είχαν διαφορά 10 ευρώ με εδώ. 130 τα πήρα, 140 τα είχα βρει εδώ.

Όσο για το panama το ίδιο κατάστημα το έχει 229. δεν την θεωρώ μεγάλη διαφορά με τα 195 που λες, αν βάλεις τα μεταφορικά.

Επίσης να πω, ότι κάτι μπότες Rev'IT που κοίταξα χτες στο Δίκυκλο στη Βουλιαγμένης, τις είχε ίδια τιμή με το fc-moto καθώς και ένα παντελόνι Rev'IT.

Δεν λέω ότι δεν θα υπάρχουν διακυμάνσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι λειτουργούνε έτσι. Εδώ πάνε και βάζουν βενζίνη με 1.15 όταν πιο κάτω έχει 1.05 (παράδειγμα!), σας έπιασε τώρα να αναρωτηθείτε γιατί είναι ανοιχτά τέτοια καταστήματα;;;

Cormano
05/02/2010, 19:27
Τις πιο μεγαλες διαφορες σε τιμες σε σχεση με το εξωτερικο μπορεις να τις βρεις σε α) παλια μοντελα γιατι εδω ο Ελληνας μαγαζατορας τα στοκαρε σε μια τιμη και περιμενει να τα πουλησει οσο υπολογιζε αλλα δε του καθεται και περιμενει και περιμενει μεχρι να βρει τον λαλακα....ενω ενα μεγαλο καταστημα του εξωτερικου με το που βγαινει νεα παρτιδα arai rx 7 με νεα χρωματα ξεστοκαρει τσακ μπαμ την παλια και ετσι παιρνουμε κρανος των 800 ευρω στα 500 και χαιρομαστε.Οτιδηποτε καινουριο εχει ιδια τιμη στην Ελλαδα με το εξωτερικο απο mainstream προιοντα τωρα κατι εξειδικευμενο επειδη ακριβως ειμαστε μικρη αγορα που δεν λειτουργει ο ανταγωνισμος θα μας πιασουν τον ποπο και β) σε προιοντα της dainese γιατι ο αντιπροσωπος ετσι αποφασισε να πουλαει 50 ευρω πανω καπελο στις αναγραφομενες τιμες του επισημου site της dainese.
Προσφορες υπαρχουν γαματες και στην ελληνικη αγορα οχι ομως τοσο ευκολα αλιευσιμες οπως στο εξωτερικο. Αυτα τα ολιγα....

SUZUKAKIAΣ
06/02/2010, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Πάντως και εδώ το GT 500 309 ευρώ έχει...

Μήπως είμαστε μας αρέσει να υπερβάλουμε γενικά;;;

Όσο για το panama το ίδιο κατάστημα το έχει 229. δεν την θεωρώ μεγάλη διαφορά με τα 195 που λες, αν βάλεις τα μεταφορικά.


Δεν λέω ότι δεν θα υπάρχουν διακυμάνσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι λειτουργούνε έτσι. Εδώ πάνε και βάζουν βενζίνη με 1.15 όταν πιο κάτω έχει 1.05 (παράδειγμα!), σας έπιασε τώρα να αναρωτηθείτε γιατί είναι ανοιχτά τέτοια καταστήματα;;;

Καλα φιλε εισαι ελεος....κατι τετοιοι σαν εσενα πλουτιζουν μαγαζια σαν και αυτα που υπαρχουν.....και κατι τετοιοι τα ανοιγουν κ ολας....

Και αν δεν την θεωρεις μεγαλη διαφορα,εψαξα στα σκουπιδακια μου και βρηκα κατι και το βγαλα φωτο ...ετσι για να γουσταρουμε ολοι εδω περα!!!!Και αυτοι που δεν θεωρουν τραγικο αυτο που γινεται και οσους οχι.....απολαυστε!!!(και ειχα και εκπτωση):smokin:


187952

ant0ine
06/02/2010, 04:41
Καλά είσαι αλλού παλικάρι μου, διάβασε πάλι τι γράφεις στο πρώτο ποστ....

329 το βρήκες μετά από ψάξιμο σε όλη την Αθήνα και τα Χανιά... και το έχει το motoraid 229 που είναι η τιμή που δίνει και η Dainese... Και λες εμένα κορόιδο όταν δεν μπορείς να βρεις χαμηλότερη τιμή από τα 329;

Το βρήκες 195 είπες... δεν είπα ότι στην Ιταλία δεν είναι φτηνότερα, αλλά δεν πέτυχες και τη μισή τιμή. 30 ευρώ φτηνότερα το πήρες. ήμαρτον δηλαδή με τις υπερβολές και τους λαϊκισμούς..!!! Και μου συγκρίνεις τα Dainese στην Ιταλία, που είναι η χώρα παραγωγής.. εννοείται ότι θα βρεις κάπου φτηνότερα από εδώ, τι περίμενες!!

Ένα λεπτό να έψαχνες στο skroutz και στο google και θα το έβρισκες... άκου 329... ότι να'ναι..

Όσο για τους μαγαζάτορες, σου ανέφερα χαρακτηριστικά το δίκυκλο που σε παντελόνι και μπότες Rev'IT είχε ίδιες τιμές με το fc-moto. Με τα μεταφορικά κοινώς το fc-moto είναι πιο ακριβό.

Όσα για τα κράνη, εννοειται πως και παίρνουμε απέξω όταν μας συμφέρει...! Παρόλα αυτά τέτοιες τιμές σε κράνη παίζουν και σε Ιταλία και σε Γερμανία και παλιότερα σε Αγγλία όταν η ισοτιμία ήταν υπέρ της λίρας. Τώρα αν υπάρχουν κάποια e-shop που μας τα δίνουν σε καλές τιμές έχει καλώς, αλλά αυτό δεν αντικατοπτρίζει τις τιμές που επικραττούν σε όλη τη χώρα..

Από εκεί και πέρα λαμόγια υπάρχουν παντού... και όταν ανοίγεις ποστάκια, να δέχεσαι και την άλλη γνώμη... Αν δεν μπορείς, τότε πάσο, μάθε τουλάχιστον να ψάχνεις καλύτερα στις αγορές σου στη συγκεκριμένη περίπτωση.
:sun: :sun:

TheFace
06/02/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
Με ταπωσες τωρα δεν εχω μουτρα στην κενωνια! Λοιπον δε λετε να καταλαβετε τι εννοω για κανενα λογο κοντρα για την κοντρα.Για ολα υπαρχει εξηγηση αρκει να θελεις να την δεις λοιπον στην Ελλαδα βρισκεις x spirit II 680 ευρω μετρητοις ισως και πιο χαμηλα, πανω κατω ιδια τιμη και στο arai rx 7 gp βρες μου δραματικα καλυτερη τιμη στο internet που να αξιζει να χασω εγγυησεις after sales support κτλπ περιμενω λινκ

Αν νομιζεις οτι 1-2 ειδη καθοριζουν την αγορα... μαλλον εσυ με ταπωσες! :wave2:

Cormano
06/02/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Αν νομιζεις οτι 1-2 ειδη καθοριζουν την αγορα... μαλλον εσυ με ταπωσες! :wave2:
Φιλε μου βαρεθηκα, δε λες να καταλαβεις οτι καινουριο βγαινει τοσο στη Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο εχει ιδιες τιμες ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!! ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΚ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΦΤΕΙ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΕΝΩ ΕΔΩ ΜΕΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ . Σορυ για τα caps αλλα ειναι η τεταρτη φορα που γραφω το ιδιο πραγμα μερικοι δε νιωθουν

SUZUKAKIAΣ
06/02/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Καλά είσαι αλλού παλικάρι μου, διάβασε πάλι τι γράφεις στο πρώτο ποστ....

329 το βρήκες μετά από ψάξιμο σε όλη την Αθήνα και τα Χανιά... και το έχει το motoraid 229 που είναι η τιμή που δίνει και η Dainese... Και λες εμένα κορόιδο όταν δεν μπορείς να βρεις χαμηλότερη τιμή από τα 329;

Το βρήκες 195 είπες... δεν είπα ότι στην Ιταλία δεν είναι φτηνότερα, αλλά δεν πέτυχες και τη μισή τιμή. 30 ευρώ φτηνότερα το πήρες. ήμαρτον δηλαδή με τις υπερβολές και τους λαϊκισμούς..!!! Και μου συγκρίνεις τα Dainese στην Ιταλία, που είναι η χώρα παραγωγής.. εννοείται ότι θα βρεις κάπου φτηνότερα από εδώ, τι περίμενες!!

Ένα λεπτό να έψαχνες στο skroutz και στο google και θα το έβρισκες... άκου 329... ότι να'ναι..

Όσο για τους μαγαζάτορες, σου ανέφερα χαρακτηριστικά το δίκυκλο που σε παντελόνι και μπότες Rev'IT είχε ίδιες τιμές με το fc-moto. Με τα μεταφορικά κοινώς το fc-moto είναι πιο ακριβό.

Όσα για τα κράνη, εννοειται πως και παίρνουμε απέξω όταν μας συμφέρει...! Παρόλα αυτά τέτοιες τιμές σε κράνη παίζουν και σε Ιταλία και σε Γερμανία και παλιότερα σε Αγγλία όταν η ισοτιμία ήταν υπέρ της λίρας. Τώρα αν υπάρχουν κάποια e-shop που μας τα δίνουν σε καλές τιμές έχει καλώς, αλλά αυτό δεν αντικατοπτρίζει τις τιμές που επικραττούν σε όλη τη χώρα..

Από εκεί και πέρα λαμόγια υπάρχουν παντού... και όταν ανοίγεις ποστάκια, να δέχεσαι και την άλλη γνώμη... Αν δεν μπορείς, τότε πάσο, μάθε τουλάχιστον να ψάχνεις καλύτερα στις αγορές σου στη συγκεκριμένη περίπτωση.
:sun: :sun:

Ρε κουμπαρο εγω εψαξα σε μαγαζια και στην Αθηνα και στα Χανια και το βρηκα τοσο........σε κεντρικοτατα μαγαζια.....και ηθελα να τονισω την διαφορα.......τωρα αν νομιζεις οτι ολοι μπορουν και ξερουν απο ιντερνετ και να παραγειλουν απο εκεινο το σιτε....τι να πω....πιο πολυ ηθελα να τονισω την κλεψια του συγκεκρμενου εισαγωγεα.....τπτ αλλο..!!!αυτα:beer:

mivvo
06/02/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Ειμαι Ιταλια...
Παω να δω μπουφαν κορντουρα και τσεκαρα μοντελα και τιμες...


Dainese new panama:
στο site της dainese 229euro
στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) 329ευρω
ΙΤΑΛΙΑ 195 (http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1655309) ΕΥΡΩ και μου το αφησε 185 (λογω του οτι ειναι φιλος)

Dainese gt 500:
στο site της dainese 309ευρω
στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) γυρω στα 380
ΙΤΑΛΙΑ 259ευρω...

Συμπερασμα...
Δεν ειναι τοσο η διαφορα τιμης απο το σιτε (ειναι αλλα το προσπερναμε προς στιγμην) αλλα εκει που τρελαθηκα ειναι οτι στην Ιταλια εχουν πιο φτηνες τιμες απο το σιτε και επισης σου κανουν και εκπτωση που σημαινει οτι εχουν ακομα περιθωριο κερδους....

Οταν ο γενικος εισαγωγεας της dainese (συμφωνα με λεγομενα μαγαζατορα) του πουλαει χονδρικης το new panama 229 ευρω....σημαινει οτι ο εισαγωγεας το πουλαει λιανικη στους μαγαζατορες....η κανω λαθος??Τι γινεται???

Εδω μπηκα για να κανω συζητηση...εαν ο γενικος εισαγωγεας ειναι στο φορουμ η καποιος εκ μερος του και κανω λαθος ας το συζητησει.....Εγω μιλαω με αυτα που βλεπω (αγοραζω εγω 185 και αγοραζει ο μαγαζατορας χονδρικα 229 ειναι τραγικο)
Ειπα την γνωμη μου.....ας μου δικαιολογισει καποιος υπευθυνα το γιατι.......


Θα μου πειτε λογικο ειναι,ειναι η χωρα παραγωγης....

Ναι ΑΛΛΑ οι διαφορες τιμης ειναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ!!!!!!!!!!

Πες τα χρυσοστομε! για αυτο πλεον ψωνιζουμε μεσω ιντερνετ οι περισσοτεροι!