PDA

View Full Version : Honda Bros



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16

aslamatz
14/11/2015, 22:27
Καλησπέρα σε ολους που αγαπαμε το brosακι μας. Εγώ από ανάγκη αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο αλλα νομίζω ότι εχω πάθει καψούρα. Για να μην κουράζω θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος για πιο λόγο ο ένας κύλινδρος δεν δουλεύει καποιες φορές ειδικά οταν μείνει δυο τρείς μέρες χωρίς να δουλέψει. Ο μηχανικός μου κατάληξε αφου καθαρίσαμε ρυθμισαμε καρμπυρατερ οτι φταινε οι βελόνες με τις βελονοθηκες. Τις έχουμε παραγγείλει και τις περιμενουμε να τις βάλουμε τις επόμενες μέρες. Το κόστος λίγο μεγαλο 48 ευρω εκαστη αλλά .....δεν εχω αλλη επιλογή. Οποιοδήποτε σχόλιο η παρατήρηση δεκτή.........

omrtlegol
15/11/2015, 08:47
Καλημερα!! Εμενα που καποτε,μου εβγαινε off ο ενας κυλινδρος, (ο μπροστα ) ηταν επειδη επνιγε το μπουζι! Αλλαξα μπουζι και εδω και ενα χρονο,δεν εχει κανει τιποτα! Να εχεις το νου σου,επειδη το ενα μπουζι απο τον μπροστα κυλινδρο ειναι λιγο δυσκολο να αλλαχτει,πολλες φορες οι μαστορες το αμελουν! Ετσι κ εμενα,ειχε μεινει το ενα παλιο!Για κανε μια αλλαγη,και αν συνεχισει,προχωρας και στις υπολοιπες (πιο ακριβες) εναλλακτικες!

aslamatz
15/11/2015, 09:52
Καλημερα. Τα μπουζι και οι πιπες εχουν αλλαχτεί. Αλλαξαμε και τα βελονάκια αλλα παλι δεν στεγανοποιει ~κατα τα λεγομενα του μηχανικού του οποιου εχω πολυ εμπιστοσυνη~ οποτε αποφασίσαμε να αλλαξουμε και τις θηκες.

mad shark
15/11/2015, 10:09
Καλημερα. Τα μπουζι και οι πιπες εχουν αλλαχτεί. Αλλαξαμε και τα βελονάκια αλλα παλι δεν στεγανοποιει ~κατα τα λεγομενα του μηχανικού του οποιου εχω πολυ εμπιστοσυνη~ οποτε αποφασίσαμε να αλλαξουμε και τις θηκες.

κατα την ταπινη μου αποπση μαλον δεν εχει να κανει με τοις βελονες και τοις θηκες αλλα πιθανοτερο θεωρω θεμα με τα ρευματα σου τσεκαρε και τους πολαλπασιαστες σου καλου κακου:winka:

aslamatz
15/11/2015, 12:00
Καλημερα mad shark. Τα ρευματα τα εχω αναφερει στο μηχανικό πολλές φορές αλλα με διαβεβαιώνει ότι είμαστε οκ. Έτσι και αλλιώς όταν αλλάζουμε μπουζι είναι ολα οκ. Εαν μεινει πνίγεται στη βενζίνη ο πίσω κύλινδρος...

mad shark
19/11/2015, 21:45
Καλημερα mad shark. Τα ρευματα τα εχω αναφερει στο μηχανικό πολλές φορές αλλα με διαβεβαιώνει ότι είμαστε οκ. Έτσι και αλλιώς όταν αλλάζουμε μπουζι είναι ολα οκ. Εαν μεινει πνίγεται στη βενζίνη ο πίσω κύλινδρος...

οταν λες αν μινει πνιγεται τη ενωις γινε πιο σαφης αν θες να πεις οτι το μοτοσακο το παρκαρις και πχ την αλλη μερα πνιγεται στο καυσημο ο πισο κυληνδρος τοτε το θεμα σου ειναι και με τη βελονα αλλα και με το φλοτερ/πλοτηρα του καρμπ σου ενδεχομενος και με το βαλβιδακι υποπιεσης στο τεποζητο και γιαυτο σου κανει και τα κουλα στη φαση της λειτουργιας του ασχετο αλλα πιθανον χρισημο αν χριαστης μεμβρανες υποπιεσης για τα καρμπ τεργιαζουν γαντι απο vtz400 honta απλος μεγαλονης τοις τριπες στην πλαστικη ροδελα τους οσο της δικιασου μαμα bross και ετιμος ελπιζω ωα βοηθησα φιλε:blush:

aslamatz
22/11/2015, 09:20
Καλημέρα. Τελικά βάλαμε τις βελόνες και τις βελονοθηκες και απο οτι φαίνεται δουλεύει μια χαρά. Βέβαια είναι νωρίς ακόμη για να πω με σιγουριά οτι όλα ειναι καλά...ο καιρός θα δείξει. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.Τώρα ψάχνω για κοντέρ. Εαν κάποιος έχει μπορουμε να το συζητήσουμε σε οποια κατάσταση και εαν ειναι. Εχω για όποιον ενδιαφέρεται στροφομετρο σε πολύ καλη κατάσταση..

aslamatz
22/11/2015, 09:29
Σορρυ δεν σου απαντησα mad shark. Όντως έτσι γινότανε μόλις έμενε λίγο καιρό αχρησιμοποίητο - τωρα τελευταία και για μια μερα ισως- γέμιζε ο πισω κύλινδρος βενζίνη και μετα βραχυκύκλωνε το μπουζι. Νομίζω οτι ο διακόπτης στο ρεζερβουάρ δεν είναι υποπιεσης οποτε δεν τιθεται θέμα εκεί. Στο φλοτερ ειχε κατεβει η σταθμη αλλα δεν δουλεύαν τα προζιγκελ με αποτελεσμα χαμηλα να μην τροφοδοτείται σωστά.

mad shark
25/11/2015, 09:15
Σορρυ δεν σου απαντησα mad shark. Όντως έτσι γινότανε μόλις έμενε λίγο καιρό αχρησιμοποίητο - τωρα τελευταία και για μια μερα ισως- γέμιζε ο πισω κύλινδρος βενζίνη και μετα βραχυκύκλωνε το μπουζι. Νομίζω οτι ο διακόπτης στο ρεζερβουάρ δεν είναι υποπιεσης οποτε δεν τιθεται θέμα εκεί. Στο φλοτερ ειχε κατεβει η σταθμη αλλα δεν δουλεύαν τα προζιγκελ με αποτελεσμα χαμηλα να μην τροφοδοτείται σωστά.

κανενα προβλημα φιλε μη σκας το θεμα ειναι να λησης το προβλημα σου κοντερ που χριαζεσε δεν εχω αλλα αν θες να αναβαθμησης το μπροστηνο σου σηστημα εχω μπροστηνο upsidedown απο gsxr400 με τροχο κομπλε δαγκανες τρομπα φρενου αλλα χορις δισκους ηταν στραβοι και τους πεταξα επισης 1 ολοκληρο bross 400 pgm 2 με πισο υποπλεσιο καβουκι και μονοσελα απο gsxr 400 94 και μποστηνα απο zxr400 κομπε τα το μοτοσακο δουλεβει κανονικα αλλα ειναι χορις χαρτια το εκανα μονιμη διαγραφη γιατι ειχα 3 ιδια το μπροστηνο και το μοτοσακο τα δινω με πολι μικρι τιμη γιατι πλεων εδω και 3 χρονια ειμαι μονιμα γερμανια και δεν μπωρω να ασχοληθω αλλο εχω και 1 με μοτερ xrv afrika twin 750 turbo αλλα αυτο δεν πωλειται

aslamatz
26/11/2015, 00:39
Ευχαριστώ πολύ να 'σαι καλά. Την μηχανή την εχω για επαγγελματική χρήση αν και την γουσταρω πολύ αλλα γενικώς είμαι τού "μαμά" κατάσταση. Τωρα πάντως δουλεύει πολύ ομαλότερα και νομίζω ότι ειμαι οκ. Τα ξαναλέμε καλα να περνάς και καλές βόλτες....

hercmour
14/12/2015, 21:49
Έτοιμο το μπροσάκι...Όλο μαμα...Έχω ένα μικρό προβληματάκι όμως...Να σημειωθεί οτι ηταν και μια πενταετία παρατημένο...Οταν αλλάζω απο πρώτη σε δευτέρα κοπανάει πολύ...Ιδικά αν εχει πολες στροφές...Επίσης οταν είναι παγωμένο δεν ακούγεται τόσο...Καμια ιδέα το τι μπορεί να είναι??



348181

348182

348183

aslamatz
26/12/2015, 09:37
Καλημερα και Χρόνια Πολλά. Πολύ όμορφο το έχεις φτιάξει. Όσο για το πρόβλημα που αναφέρεις το κάνει μονο στην δευτέρα η και σε άλλες αλλαγές; Ψαχτο λίγο με τα λάδια...

hercmour
29/12/2015, 21:06
Χρόνια πολλά σε όλους...Εχω παρατηρήσει οτι το κάνει και απο 2α σε 3η αλλα λιγότερο βεβαια...Ακούγετε πιο πολύ οταν ζεσταίνεται...Οταν λες να το ψάξω με τα λάδια εννοείς τι τύπο ή τι μαρκα???Έχεις κάτι να προτείνεις???

stepadou
02/03/2016, 08:46
Χαίρετε.

Έχω κι εγώ ένα αγαπημένο Brosάκι, το οποίο ως γιαγιάκα όλο και κάτι χρειάζεται κατά καιρούς.

1. Βρίσκομαι πλέον στη Θεσσαλονίκη και αναζητώ κάποιον καλό μάστορα, που να ξέρει τις Bros, να μπορώ να εμπιστευτώ και να μη με γδάρει... Μήπως μπορείς να μου στείλει κανείς προτάσεις/συστάσεις (ίσως σε μήνυμα, αν το θεωρείτε πιο κομψό).

2. Συγκεκριμένα, αυτή τη στιγμή έχω το εξής πρόβλημα...: Άρχισε να δουλεύει το ανεμιστηράκι και η θερμοκρασία να ανεβαίνει πιο ψηλά από ότι συνήθως (όχι στο κόκκινο ευτυχώς). Συμπλήρωσα παραφλού στο ψυγείο (πήρε σχεδόν 1 λίτρο!), για λίγο κατέβηκε η θερμοκρασία, αλλά μετά ξανά τα ίδια.
Πριν βάλω το παραφλού, είχα παρατηρήσει μια μικρή λιμνούλα από υγρά κάτω από το ψυγείο όταν ήταν σταθμευμένη. Αλλά από τη στιγμή που ξαναέβαλα υγρά (και παρ' όλα αυτά ανέβασε πάλι θερμοκρασία), δεν έχω δει να χάνει από κάπου.

Καμιά ιδέα/πρόταση;

Σας ευχαριστώ!

mad shark
02/03/2016, 13:25
Χαίρετε.

Έχω κι εγώ ένα αγαπημένο Brosάκι, το οποίο ως γιαγιάκα όλο και κάτι χρειάζεται κατά καιρούς.

1. Βρίσκομαι πλέον στη Θεσσαλονίκη και αναζητώ κάποιον καλό μάστορα, που να ξέρει τις Bros, να μπορώ να εμπιστευτώ και να μη με γδάρει... Μήπως μπορείς να μου στείλει κανείς προτάσεις/συστάσεις (ίσως σε μήνυμα, αν το θεωρείτε πιο κομψό).

2. Συγκεκριμένα, αυτή τη στιγμή έχω το εξής πρόβλημα...: Άρχισε να δουλεύει το ανεμιστηράκι και η θερμοκρασία να ανεβαίνει πιο ψηλά από ότι συνήθως (όχι στο κόκκινο ευτυχώς). Συμπλήρωσα παραφλού στο ψυγείο (πήρε σχεδόν 1 λίτρο!), για λίγο κατέβηκε η θερμοκρασία, αλλά μετά ξανά τα ίδια.
Πριν βάλω το παραφλού, είχα παρατηρήσει μια μικρή λιμνούλα από υγρά κάτω από το ψυγείο όταν ήταν σταθμευμένη. Αλλά από τη στιγμή που ξαναέβαλα υγρά (και παρ' όλα αυτά ανέβασε πάλι θερμοκρασία), δεν έχω δει να χάνει από κάπου.

Καμιά ιδέα/πρόταση;

Σας ευχαριστώ!


καλημερα stepadou
νομιζω πως αν δεν εχεις διαροη απο κολαρο η το ψυγειο σου τοτε το προβλημα σου ειναι φλαντζα καιφαλης θεμα που δεν ληνετε και πολι οικονομικα για να το τσεκαρις βαλε παλι παραφλου βαλε μπρος το μηχανακι με την ταπα του νερου ανιχτη και περιμενε μεχρι να ζεσταθη καλα :priest:
αν δε σου φουσκοση τα νερα και δεν βγαλη φισαληδες αερα εισαι τυχερος δεν ειναι φλαντζα αν παλλι παρατιρισης τετοιο φενομενο:a4:
εισαι γραμη για επισκεβη η αλλαγη κηνητηρα δες τη απο τα δυο ειναι πιο οικονομικο αυτα φιλε ελπιζω να βοηθησα και ευχωμε να κανω λαθος:a024:

omrtlegol
17/05/2016, 12:05
Παλικαρια μουυ!!! Για πειτε μου εσεις που ξερετε!! Για να αλλαξω στο bros τσιμουχες βαλβιδων,πρεπει να κατεβει το μοτερ??

KostasV2
17/05/2016, 12:51
Παλικαρια μουυ!!! Για πειτε μου εσεις που ξερετε!! Για να αλλαξω στο bros τσιμουχες βαλβιδων,πρεπει να κατεβει το μοτερ??

Η πίσω κεφαλή βγαίνει και πάνω στο πλαίσιο. Για τη μπροστινή, θα σου πει ο μηχανικός σου...

krom
20/06/2016, 03:23
καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα εστω και καθυστερημενα. εχω ενα hawk 650gt και σε πεισμα ολων που μου λενε να το δωσω για να παρω κατι πιο καινουργιο ,εγω το λατρευω και το θεωρω το πιο ομορφο εργαλειο στον κοσμο. ομως ως παλαιο μηχανημα βγαζει και αυτο τα προβληματακια του. και επειδη εχω απηυδησει με τους "μαστορες" θα ηθελα και την δικια σας αποψη μιας και σιγουρα απο την εμπειρια ξερετε αρκετα πραγματα παραπανω. την συγκεκριμενη περιοδο εχω προβλημα με την καταναλωση καυσιμου. το εχω παει για service εχω καθαρισει το καρμπυλατερ μεχρι αηδιας, αλλα δεν βγαζει το ντεποζιτο μου πανω απο 80 χλμ. ο μαστορας μου επιμενει οτι ειναι τα καρμπυλατερ και οτι θελουν γενικως αλλαγμα. πιστευετε οτι το προβλημα ειναι εκει? μπορει να φορεσει και καρμπυλατερ απο αλλη μηχανη? διοτι ακομα και τα μεταχειρισμενα που βρισκω για την μηχανη μου ειναι σε αρκετα υψηλες τιμες. σας ευχαριστω εκ των προτερων.

omrtlegol
20/06/2016, 09:39
καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα εστω και καθυστερημενα. εχω ενα hawk 650gt και σε πεισμα ολων που μου λενε να το δωσω για να παρω κατι πιο καινουργιο ,εγω το λατρευω και το θεωρω το πιο ομορφο εργαλειο στον κοσμο. ομως ως παλαιο μηχανημα βγαζει και αυτο τα προβληματακια του. και επειδη εχω απηυδησει με τους "μαστορες" θα ηθελα και την δικια σας αποψη μιας και σιγουρα απο την εμπειρια ξερετε αρκετα πραγματα παραπανω. την συγκεκριμενη περιοδο εχω προβλημα με την καταναλωση καυσιμου. το εχω παει για service εχω καθαρισει το καρμπυλατερ μεχρι αηδιας, αλλα δεν βγαζει το ντεποζιτο μου πανω απο 80 χλμ. ο μαστορας μου επιμενει οτι ειναι τα καρμπυλατερ και οτι θελουν γενικως αλλαγμα. πιστευετε οτι το προβλημα ειναι εκει? μπορει να φορεσει και καρμπυλατερ απο αλλη μηχανη? διοτι ακομα και τα μεταχειρισμενα που βρισκω για την μηχανη μου ειναι σε αρκετα υψηλες τιμες. σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημερα και σε εσενα! Απο γκαζι τι λεει;; Παει κανονικα ή κανει διακοπες,ειναι πεθαμενο κλπ; Ζιγκλερ κλπ φανταζομαι εχεις αλλαξει ε;

krom
20/06/2016, 09:53
Καλημερα και σε εσενα! Απο γκαζι τι λεει;; Παει κανονικα ή κανει διακοπες,ειναι πεθαμενο κλπ; Ζιγκλερ κλπ φανταζομαι εχεις αλλαξει ε;
γενικα το εχει το γκαζι του. απλα καμια φορα δειχνει σαν "μπουκωμενο" και οταν αφηνω το γκαζι κανει σκασιματα η εξατμιση. ναι εχω αλλαξει ζιγκλερακια

omrtlegol
20/06/2016, 10:04
γενικα το εχει το γκαζι του. απλα καμια φορα δειχνει σαν "μπουκωμενο" και οταν αφηνω το γκαζι κανει σκασιματα η εξατμιση. ναι εχω αλλαξει ζιγκλερακια

Τα σκασιματα,πολυ πιθανο να οφειλονται σε τρυπιες μεμβρανες στα καρμπ! (πολε ακριβες αν οντως ειναι αυτο) Τις εχεις τσεκαρει; Δεν νομιζω βεβαια να ειναι ικανες να να διπλασιαζουν ουσιαστικα την καταναλωση! (πολυ βρομικο φιλτρο αερος επισης αυξανει πολυ την κατανάλωση!) Τα 80km στο γεμισμα που ειπες ειναι πραγματικο νουμερο οντως;;

krom
20/06/2016, 10:39
Τα σκασιματα,πολυ πιθανο να οφειλονται σε τρυπιες μεμβρανες στα καρμπ! (πολε ακριβες αν οντως ειναι αυτο) Τις εχεις τσεκαρει; Δεν νομιζω βεβαια να ειναι ικανες να να διπλασιαζουν ουσιαστικα την καταναλωση! (πολυ βρομικο φιλτρο αερος επισης αυξανει πολυ την κατανάλωση!) Τα 80km στο γεμισμα που ειπες ειναι πραγματικο νουμερο οντως;;
καρατσεκαρισμενο μεχρι τελευταιας ρανιδος....εψαχνα και στο manual και οντως αναφερει σαν αιτιο υψηλης καταναλωσης το φιλτρο αερος. οποτε βρηκα δουλεια για αυτη την εβδομαδα. στην τελευταια μου επισκεψη, που τσεκαραμε ενδελεχως και τα καρμπυλατερ δεν αναφερθηκε καποιο προβλημα στις μεμβρανες...επισης ποιο ειναι το ιδανικο νουμερο στα βελονακια που πρεπει να φοραει το καρμπυλατερ του 650? σε ευχαριστω παρα πολυ επ ευκαιρια που ασχολησε με το θεμα μου. οχι τιποτα αλλο, θελω να τελειωνω με τον κινητηρα για να μπορεσω να προχωρησω και σε εξωτερικες ανακατασκευες και οσο εχω σοβαρα θεματα, το ξανασκεφτομαι και με πανε πισω...

omrtlegol
20/06/2016, 11:31
καρατσεκαρισμενο μεχρι τελευταιας ρανιδος....εψαχνα και στο manual και οντως αναφερει σαν αιτιο υψηλης καταναλωσης το φιλτρο αερος. οποτε βρηκα δουλεια για αυτη την εβδομαδα. στην τελευταια μου επισκεψη, που τσεκαραμε ενδελεχως και τα καρμπυλατερ δεν αναφερθηκε καποιο προβλημα στις μεμβρανες...επισης ποιο ειναι το ιδανικο νουμερο στα βελονακια που πρεπει να φοραει το καρμπυλατερ του 650? σε ευχαριστω παρα πολυ επ ευκαιρια που ασχολησε με το θεμα μου. οχι τιποτα αλλο, θελω να τελειωνω με τον κινητηρα για να μπορεσω να προχωρησω και σε εξωτερικες ανακατασκευες και οσο εχω σοβαρα θεματα, το ξανασκεφτομαι και με πανε πισω...

Για τις βελονες,γραφει ΣΙΓΟΥΡΑ το manual!

krom
20/06/2016, 12:14
Για τις βελονες,γραφει ΣΙΓΟΥΡΑ το manual!

ενα point το εχεις....αλλα ως ψαρας θα υποπεπτω σε τετοια λαθη :p

pano kato
20/06/2016, 14:33
Η καταναλωση που αναφερεις ειναι 2 φορες πανω απ' το κανονικο! Δεν ξερω τι εχεις κανει ως τωρα απο σερβις,ξεκινα ομως απ τα βασικα. Αλαξε μπουζι,φιλτρο αερα, ρυθμησε βαλβιδες και μετα πας στα καρμπυρατερ. Αν οι μεμβρανες ηταν κομενες δε θα δουλευε καλα στις μεσαιες και ψηλα δε θ'ανεβαζε καθολου. Η σταθμη στα καρμπυρατερ πρεπει να ειναι 9,2mm. Το ζιγκλερ για εμπρος 138mm, για πισω132mm. Oi βελονες ειναι στανταρ και δεν ρυθμηζωνται. Για τα σκασιματα στην εξατμηση μπορει να περνει αερα απο καπια ενωση των σωληνων.

krom
23/06/2016, 18:44
λοιπον αγαπητοι μου φιλοι. αλλαξα φιλτρα αερος, αλλαξα και τα μπουζια (sic) και ειμαι ετοιμος να μετρησω να δω ποσο καιει για να σας ενημερωξω. οι μεμβρανες ειναι οκ, αλλα δεν θυμαμε τι ζιγκλερακια του ειχαμε βαλει τελευταια φορα που κοιταξαμε το καρμπυλατερ. νομιζω δεν ειναι τα σωστα. θελω ομως να δω πρωτα πως θα παει με αυτες τις αλλαγες και μετα να δω και τα υπολοιπα. μηπως εντωμετξυ θα μπορουσατε να με κατατωπισετε που θα μπορουσα να βρω τα συγκεκριμενα ζιγκλερακια ωστα να τα εχω προχειρα στην επομενη ενχειρηση? σε μερικες μερες θα σας ενημρωσω και για την καταναλωση σε περιπτωση που καποιος αντιμετωπιζει το ιδιο θεμα ειτε να του εχω την λυση ειτε να την βρουμε απο κοινου.

aslamatz
25/06/2016, 18:55
ενα point το εχεις....αλλα ως ψαρας θα υποπεπτω σε τετοια λαθη :p
Γεια σας brosaκηδες. Ερώτημα για φίλτρο αέρος. Βρίσκω με καμία 40 ευρώ παίζει κάπου φθηνότερο για την ομορφιά μου;( ομορφιά εννοώ το brosακι μού και οχι την αφεντομουτσουνάρα μου)......Και μια ερώτηση άσχετη: μπορώ να ανεβάσω φώτο απο το smartphone μου; και εάν ναι πως γίνεται;

krom
27/06/2016, 15:48
Γεια σας brosaκηδες. Ερώτημα για φίλτρο αέρος. Βρίσκω με καμία 40 ευρώ παίζει κάπου φθηνότερο για την ομορφιά μου;( ομορφιά εννοώ το brosακι μού και οχι την αφεντομουτσουνάρα μου)......Και μια ερώτηση άσχετη: μπορώ να ανεβάσω φώτο απο το smartphone μου; και εάν ναι πως γίνεται;

τι να σε πω συναδελφε...εμενα μου στοιχησε 40 ευρω και μεχρι στιγμης εχει βλετιωθει η εικονα της μηχανης. οσο για την φψτογραφια εχει το συμβολακι insert foto οποτε μπορεις φανταζομαι να ανεβασεις με αυτον τον τροπο αποθηκευμενη φωτογραφια απ το κινητο σου.

POLICE6
30/07/2016, 00:16
3633441.Ξέρει κανείς τι ζάντες είναι αυτές???(μηπως είναι gs??)Θέλω να αλλάξω ζάντες στο μπροσάκι μαζί και το μπροστινό με usd (μετά θα πειραματιστώ και με άλλο υποπλαίσιο και ουρά...χεχε..).Προς το παρών όμως ζάντες και μπροστινό και μου αρέσουν οι wired (με σκτίνες ζάντες)έτσι,να πάει σε πιο MV το look :D Προτάσεις για ζάντες wired??
2.Ξέρω ότi για usd παω σε cbr600 '95 λόγο όμως του ότι το θέλω με τιμόνι κι όχι clip on, για να μη τρυπάω τιμονόπλακα βάζω καβαλέτα κτλ. μήπως,λεω μήπως...ξέρει κανείς αν απο το hornet '06 και μετα κάθεται???

VANDA
30/07/2016, 00:33
Aν ΕΝΑ πράγμα είναι πανέμορφο στο bros, τότε αυτό είναι η ζάντα του..

POLICE6
30/07/2016, 00:46
Στο pgm είναι αλλά θέλω 17-17 στο project μου...περι ορέξεως όμως....

Aν ΕΝΑ πράγμα είναι πανέμορφο στο bros, τότε αυτό είναι η ζάντα του..

mad shark
30/07/2016, 23:01
Aν ΕΝΑ πράγμα είναι πανέμορφο στο bros, τότε αυτό είναι η ζάντα του..

σιμφονω με τον προλαλησαντα οι ζαντες απο το μπροσακι ειναι πανεμορφες αλλα αν δε σου κανουν οκ:smokin: αν σε ενδιαφερι για μπροστινο εχω διαθεσιμο αναποδο απο gsxr 400 94 με ζαντα και τιμονοπλακες επισις και ενα ολοκλιρο μπροσακι επισις με αναποδο μπροστινο στιμενω και υποπλεσιο με καβουκι απο το ιδιο σουζουκι το μοτοσακο εχει διλοθει ολικη καταστροφη και καθετε χρονια τωρα στην αποθηκη και επιδι ζω εδω και 4 χρονια γερμανια δεν πεζι να κανω κατι απο τα ονοιρα που ειχα αν σε ενδιαφερουν στηλε μινημα
:a014:

manosbr
23/08/2016, 18:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ BROS PGM 400 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

POLICE6
23/08/2016, 19:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ BROS PGM 400 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Καλησπέρα.Δύσκολα θα βρείς φίλε κι αν βρεις θα σου ζητάνε όσο θα σου κοστίσει να πάρεις ένα brosaki ολόκληρο που δίνουν για ανταλλακτικά.Ο κωδικός των οργάνων σαν αντ/κο είναι : 37100-KW0-721.Κοίτα το απο έξω μήπως βρεις και μπές και στο www.hawkgtforum.com που μπορεί να σε βοηθήσουν πολύ.Καλες BROSoβόλτες:beer:

manosbr
25/08/2016, 07:27
Ευχαριστω πολυ για τν βοηθεια παιζει να μπαινει απο αλλο μοτο οργανα?

POLICE6
27/08/2016, 03:54
Ευχαριστω πολυ για τν βοηθεια παιζει να μπαινει απο αλλο μοτο οργανα?

Aν δε θες να καταλήξεις σε universal όργανα (http://www.ebay.com/bhp/universal-motorcycle-speedometer) κάποιος ,νομιζω εδω μέσα, είχε πει ότι απο bandit 400 παλιό κάνουν..

mad shark
27/08/2016, 15:02
Ευχαριστω πολυ για τν βοηθεια παιζει να μπαινει απο αλλο μοτο οργανα?

τεργιαζουν ολλα οσα ειναι απο δυκυλινδο μοτοσακο για το στροφομετρο και για το κοντερ οτι ειναι με δεκαευταρα ζαντα μροστα :sun:

POLICE6
29/08/2016, 02:45
Για πάμε μια ρε παιδιά να δούμε πόσοι είμαστε ενεργοί Brosαδες μέσα στο Forum.Έτσι, απογραφή φάση και να πάρει και το θρεντάκι πάλι "τα πάνω του"....Πόσα bros κυκλοφορούν ακόμη και γουστάρουν?Δηλώστε ένα παρών....:winka:

POLICE6
29/08/2016, 16:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ BROS PGM 400 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Στεiλε πμ.Σ'έχω..:wave2:

manosbr
31/08/2016, 15:50
ΠΑΡΩΝ

Milky
31/08/2016, 16:49
Παρών:look:

harris_x
31/08/2016, 18:38
Δε βάζετε και καμιά φωτογραφία να εχει και λίγο νόημα το θεμα;;;

;)

bros 650
31/08/2016, 20:43
:vroum:Παρων 650

364937

364938

364939

bros 650
31/08/2016, 20:48
Απο το λαπτοπ δεν μπορω να βαλω φωτο,δεν ξερω να τις μικραινω.Εβαλα απο το κινητο που κανω κατι και μικραινουν τα bytes της φωτο.τωρα γιατι βγηκαν τοσο μεγαλες δεν καταλαβα με τα κομπιουτερ δεν το χω.:D

aslamatz
08/09/2016, 01:10
Τα όργανα είναι πονεμένη ιστορία για τα περισσότερα bros. Πες μου λίγο υπάρχουν όργανα η δεν υπάρχουν και εαν υπάρχουν σε τι κατάσταση ειναι;

aslamatz
10/09/2016, 20:27
Παρων...400

POLICE6
10/09/2016, 20:59
Σούπερ!Κάναμε ομάδα να πάμε για 5x5:p:beer:

POLICE6
10/09/2016, 21:27
Απο το λαπτοπ δεν μπορω να βαλω φωτο,δεν ξερω να τις μικραινω.Εβαλα απο το κινητο που κανω κατι και μικραινουν τα bytes της φωτο.τωρα γιατι βγηκαν τοσο μεγαλες δεν καταλαβα με τα κομπιουτερ δεν το χω.:D
Μη τις μικραίνεις!Δώσε πόνο:a014: Το χω μεγάλη καψουρα το μπροσάκι.Ήταν το πρώτο μου μηχανάκι(το 400).Τώρα πήρα το 650 pgm του '93.Παράλληλα τσίμπησα και ένα "δότη" χωρίς χαρτιά 400αρι για κάποια κοινά περιφερειακά που μοιράζονται,εξού και τα όργανα που ανέφερα πως υπήρχαν.Σύντομα και φωτο απο τα πρώτα μαζέματα.bros 650 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=48321) πες μας και δυό λόγια για τις μετατροπές που έχεις κάνει στο μηχανάκι.(Καλά,η καραμπίνα στο κοντερ ΤΑ ΣΠΑΣΕ!!!).Τροχοι VFR,εξάτμιση,τελικο Μιvv?Η μεταλική πλάκα πάνω απο τις ενδεικτικές λυχνίες στα όργανα τι είναι?

chr1s_86
11/09/2016, 16:50
Το δικό μου δεν κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή αλλά σύντομα θα ξανακυκλοφορήσει ! :a014:

manosbr
17/09/2016, 08:55
Καλημερα φιλε police6 αν εχεις τον ατερμονα τελος του μν να μιλησουμε να μου στειλεις;

aslamatz
30/09/2016, 23:14
369124

POLICE6
01/10/2016, 01:21
Γεία σου george!Γιατί δεν το βαλες στο διπλό το σταντ για τη φωτο?Μπήκε, όλα οκ?

aslamatz
01/10/2016, 05:02
Καλημέρα φίλε μου. Ολα καλά και ευχαριστώ πάλι και δημοσίως. Τώρα κάνω πειράματα για να καταφέρω να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες και για αυτό είναι με μαύρο φόντο . Το διπλό δεν το έχω βάλει γιατί πρώτον θελω να το περιποιηθώ λιγάκι και με μια πρώτη προσπάθεια που έκανα ειδ; οτι πρέπει να βγάλω εξάτμιση οπότε έχει λίγο δουλίτσα.

aslamatz
01/10/2016, 05:04
369127

aslamatz
01/10/2016, 05:14
369128Honda bros 400

aslamatz
01/10/2016, 05:20
369129Φτάνει για σήμερα. Θα γράψω οδηγίες πως ανεβάζουμε απο smartphone γιατί παιδεύτηκα λίγο μέχρι να το βρώ .Ειχα ζητήσει βοήθεια αλλα δεν μου δόθηκε κάποια μάλλον δεν ειχε ασχοληθεί κάποιος η δεν το είδε αυτός που έπρεπε.

doctoras
01/10/2016, 07:30
364939

τι έκανες ρε τρελέ έβαλες καραμπίνα πλειμομπίλ για δείκτη?(!)

bros 650
01/10/2016, 07:56
Μη τις μικραίνεις!Δώσε πόνο:a014: Το χω μεγάλη καψουρα το μπροσάκι.Ήταν το πρώτο μου μηχανάκι(το 400).Τώρα πήρα το 650 pgm του '93.Παράλληλα τσίμπησα και ένα "δότη" χωρίς χαρτιά 400αρι για κάποια κοινά περιφερειακά που μοιράζονται,εξού και τα όργανα που ανέφερα πως υπήρχαν.Σύντομα και φωτο απο τα πρώτα μαζέματα.bros 650 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=48321) πες μας και δυό λόγια για τις μετατροπές που έχεις κάνει στο μηχανάκι.(Καλά,η καραμπίνα στο κοντερ ΤΑ ΣΠΑΣΕ!!!).Τροχοι VFR,εξάτμιση,τελικο Μιvv?Η μεταλική πλάκα πάνω απο τις ενδεικτικές λυχνίες στα όργανα τι είναι?

Την ειχε απο παντα ετσι το αγορασα

bros 650
01/10/2016, 08:00
Μου εσπασε η βελονα και δεν εβρισκα καποιο πλαστικο ωστε να φτιαξω βελονα και παιζονταςμε τον γιο μου μου ηρθε ιδεα.θα κανω και του στροφομετρου γιατι εσπασε και αυτη

harris_x
01/10/2016, 12:41
Μήπως να το κάναμε τσατ αντι για καταμετρηση;;;;

aslamatz
01/10/2016, 20:17
Την ειχε απο παντα ετσι το αγορασα

Tom συγγνώμη πού επεμβαίνω αλλα νομιζω οτι τα όργανα που φοραει ο bros 650 ειναι απο το cb 400 για αυτό έχει αυτο λαμάκι πού ρωτας και σε ξενίζει. Εάν κατάλαβα καλά για ποιό πράγμα ρωτας.....

harris_x
01/10/2016, 20:28
Το θέμα εχει ξεφύγει...

Συγχωνευεται με το Bros.

jimpapakonou
06/10/2016, 17:24
Καλησπερα κ καλως σας βρησκω φιλοι brosακηδες! Δεν θυμαμαι αν εχω ξαναμπει εδω,μαλλον οχι... Λοιπον,ειμαι ιδιοκτητης δυο τετοιων μηχανων,απο το 1994 η πρωτη κ απο το 2005 η δευτερη. Κ οι δυο εχουν σειρα εξελικτικων μετατροπων με στοχο κυριως την οδηγικη συμπεριφορα που εγιναν αρκετα χρονια πριν,οταν η πρωτη εξ αυτων εμπαινε στην πιστα των Μεγαρων. Αυτα σαν αρχη κ θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο τις μηχανες κ να παρουσιασω τα εξελικτικα βηματα τους. Η πρωτη ειχε στοχο την οδηγικη συμπεριφορα στην πιστα ενω η δευτερη,χωρις να θυσιαζει την συμπεριφορα,την ανεση στον δρομο! Ας πουμε κατι σαν δυο εκδοσεις,μια για την πιστα κ μια για τον δρομο. Δοθηκε ιδιαιτερη προσοχη κ στις δυο ωστε να φαινονται σαν εργοστασιακες κατασκευες,δηλ μοτοσυκλεττες που θα μπορουσε να βγαλει σε κυκλοφορια η μαμα Honda με οτι αυτο σημαινει! Γνωμη μου ειναι οτι το εργοστασιο κατασκευης εκανε μεγα σφαλμα που απεσυρε την καταπληκτικη αυτη μοτο απο την παραγωγη,θα μπορουσε να την εξελιξει κ θα στεκοταν ανετα κ σημερα ακομα χαρις στην καταγωγη της! Ας μην ξεχναμε οτι στο πλαισιο της γραφει RC31,φτιαχτηκε δηλ απο την ιδια σχεδιαστικη ομαδα που σχεδιασε τις θρυλικες RC30,RC45 κ RS250 του παγκοσμιου πρωταθληματος με οτι αυτο συνεπαγεται!

telegonos
06/10/2016, 19:01
το πλαισιο της γραφει RC31,φτιαχτηκε δηλ απο την ιδια σχεδιαστικη ομαδα που σχεδιασε τις θρυλικες RC30,RC45 κ RS250 του παγκοσμιου πρωταθληματος με οτι αυτο συνεπαγεται!

Τίποτα δεν συνεπάγεται, γιατί δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

RC σημαίνει, το μεν R μοτοσυκλέτα 650-799 κυβικά, το δε C μοτοσυκλέτα δρόμου. ΚΑΘΕ Honda που κυκλοφορεί στο δρόμο, την ίδια κωδικοποίηση έχει στο πλαίσιο, το πρώτο γράμμα δείχνει τον κυβισμό, το δεύτερο το πολύ γενικό είδος.

Για την ενημέρωσή σου,
M είναι 250 κυβικά, N είναι 400, P είναι τα 600ρια, R είναι τα 650-800, S είναι τα 1000ρια κ.ο.κ.
ενώ
C είναι μοτοσυκλέτα δρόμου, D είναι μοτοσυκλέτα διπλής χρήσης, E είναι χωματερή μοτοσυκλέτα, F είναι μοτοσυκλέτα πόλης (παπάκι).

Το νούμερο μετά τα δύο γράμματα, είναι απλά η χρονολογική σειρά για το συγκεκριμένο συνδυασμο γραμμάτων και μάλιστα μη-γραμμική, μη-συνεχής χρονολογική σειρά. Δλδ το RC30 που είναι το VFR750R, βγήκε ΠΡΙΝ το RC31 που είναι το Bros650 , μετά το RC33 είναι το VT800C (το τσόπερ δλδ) κ.ο.κ.

Ούτε επειδή είναι το επόμενο νούμερο , σημαίνει ότι μοιάζει το μοντέλο. Καμία σχέση. Χτυπώντας στο Google ''Honda RCxx'' όπου xx νούμερα που θα αλλάζεις σε κάθε ψάξιμο, θα δεις, ότι σε συνεχόμενα νούμερα, αντιστοιχούν τελείως διαφορετικές μοτοσυκλέτες.

Καμία σχέση το συμπέρασμά σου με την πραγματικότητα.

jimpapakonou
06/10/2016, 19:32
Δεκτη η απαντηση,η γνωμη που προανεφερα ειχε σχηματιστει παλαιοτερα απο συζητησεις με ανθρωπους μεταξυ των οποιων κ μηχανικος μοτο πρωην αγωνιζομενος. Ουδεις διεκδικει το αλαθητο!

jimpapakonou
07/10/2016, 19:40
Οσον αφορα τωρα τα δυο bros μου,θα ανεβασω σε μελλοντικα σχολια μου ποιες ακριβως μετατροπες εχουν γινει στο καθενα απο αυτα οπως κ καποιες οι μεταξυ τους διαφορες στην οδικη συμπεριφορα που καθοριστηκαν απο τον προορισμο χρησης του καθενος κυριως... Οι φωτο θα μιλουσαν απο μονες τους,ομως τωρα χρειαζεται χρονος για την συνταξη τους... Λιγη υπομονη...

aslamatz
08/10/2016, 05:18
Περιμένουμε να δούμε την δουλειά σου στα bros σου....

POLICE6
08/10/2016, 08:48
Τίποτα δεν συνεπάγεται, γιατί δεν ισχύει αυτό που γράφεις.


Καμία σχέση το συμπέρασμά σου με την πραγματικότητα.


Mάλλον το δικό σου συμπέρασμα είναι λάθος φίλε μου.Τσέκαρε εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_RC_series για το τι πραγματικά είναι το RC. Αυτά που γράφεις ( R είναι τα 650-800cc) άμεσα αναιρούνται απο το RC51 που είναι 1000cc όπως και το RC250M που είναι 250cc.Μη μας "θίγεις" τη brosara....Η μαμα Χόντα πρόσεχε πολύ που το έβαζε το RC.......:beer:

amyroukai
08/10/2016, 09:08
Οτιδήποτε δεν αφορά την μοτοσυκλέτα αλλά πολιτική, τεχνολογία, ζώδια, κόμιξ κλπ αφαιρέθηκε. Υπάρχουν νήματα για όλα αυτά, αλλού.

telegonos
08/10/2016, 09:34
Mάλλον το δικό σου συμπέρασμα είναι λάθος φίλε μου.Τσέκαρε εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_RC_series για το τι πραγματικά είναι το RC. Αυτά που γράφεις ( R είναι τα 650-800cc) άμεσα αναιρούνται απο το RC51 που είναι 1000cc όπως και το RC250M που είναι 250cc.Μη μας "θίγεις" τη brosara....Η μαμα Χόντα πρόσεχε πολύ που το έβαζε το RC.......:beer:

Πάλι λάθος. Τo RC51 είναι εμπορική ονομασία, το πλαίσιό του είναι SC45 σύμφωνα με τα όσα έγραψα. To RC250M δεν ξέρω τι είναι, υποψιάζομαι αν είναι πολιτικό μοντέλο, ότι πάλι μιλάμε για όνομα και όχι πλαίσιο. Εγώ γράφω για την ονοματολογία στα πλαίσια, όχι στο εμπορικό όνομα, π.χ. και το NC750 δεν είναι 400ρι, 750 είναι, με πλαίσιο RC72 κι αυτό.

Μην μπερδεύεστε και μην τα κάνετε όλα μύλο στο μυαλό σας, ότι 750 έχει βγάλει σε παραγωγή μοτοσυκλέτα δρόμου είτε είναι τσόπερ, είναι είναι στριτ, είτε είναι sport touring είτε είναι supersport έχει πλαίσιο RCxx χωρίς αυτό να σημαίνει απολύτως τίποτα για συγγένεια των μοντέλων σε σχεδιαστικό ή τεχνολογικό τομέα, ότι έχει 400 κυβικά έχει πλαίσιο NCxx χωρίς πάλι να σημαίνει απολύτως τίποτα για συγγένεια μοντέλων κ.ο.κ.

Τα αμιγώς αγωνιστικά, έχουν άλλη ονοματολογία, επίσης μην μπερδεύεστε.

Ειδικά στο Bros και το RC30, πρόκειται για εντελώς άλλης φιλοσοφίας και τεχνολογίας κινητήρες, που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ συγγένεια σαν αρχιτεκτονική μεταξύ τους. Υπάρχουν κάποιες ομάδες που όντως το μοτέρ μοιάζει σε πολλά σημεία, και φαίνεται συγγένεια, π.χ. το VT250F , τα VFR400, το RC30, το RC45 ενώ φαίνονται τόσο διαφορετικά, αν τα λύσεις και δεις πως είναι φτιαγμένα τα κάρτερ τους, πως στηρίζουν το ένα εξάρτημα, που έχουν την αντλία νερού, λαδιού, πως δένουν το ένα το άλλο, βλέπεις ότι το ένα είναι μια παραλλαγή του άλλου. Το Bros και το RC30 ΔΕΝ είναι τέτοια περίπτωση, είναι εντελώς διαφορετικά, λες και δεν τα έχει παράγει καν η ίδια εταιρία.

Χωρίς αυτό να σημαίνει κακό ή καλό φυσικά, απλά για του λόγου το αληθές μια και αναφέρθηκε.

jimpapakonou
08/10/2016, 10:48
Για προσωπικους λογους αλλα κ οσους ηδη εξεθεσα σχετικα με το ανεβασμα φωτο των bros μου αδυνατω πλεον να προχωρησω στο ...συγγραφικο εργο μου! Διαθεσιμος ομως σε προσωπικο μνμα. Ευχαριστω τα μελη που με διαβασαν κ ιδιαιτερως οσους μεχρι στιγμης ανταποκριθηκαν! Διατηρειστε τα brosακια σας σαν τα ματια σας κ αν μπορειτε εξελιξτε τα! Θα ερθει καποια στιγμη στην ιστορια του ανθρωπου που οταν θα τιθεται σαν θεμα προς διερευνηση "καποτε υπηρχαν μοτο κ πως θα επρεπε αυτες να ειναι" αυτοματα θα παρουσιαζεται φωτο της συγκεκριμενης μοτοσυκλεττας!!

mad shark
09/10/2016, 00:14
σηγνωμη που μπενω στην κουβεντα σας αλλα νομιζω πως καπου εχεις λαθος φιλε μου δεν γνωριζω την κωδικοπιοιση των πλεσιων της εταιριας οπως εσει αλλα αναφεροντας τους κηνητιρες εχω να καταθεσω την πρωσοπηκη μου εμπιρια σε μερικους απο αυτους που πεσαν στα χερια μου και τους ανηξα μιλαω για vt ntv bross xrv kαι vtr σας πληροφορο πως η δωμη και σχεδον ολλη η χοροταξια ειναι πανομιοτηπη βεβαια χρισημοποιουν αλλους εκεντροφορους και αλλα επημερους εξαρτηματα σε καπια σημια αλλα αυτο σημβενει λογο της λογικης πως απετητε διαφορετηκο δουλεμα στον καθε κηνητηρα αναλογα την δηναμη η τη ροπη που θελουν σε καθε μοτοσακο

motomaniac
10/10/2016, 12:10
σηγνωμη που μπενω στην κουβεντα σας αλλα νομιζω πως καπου εχεις λαθος φιλε μου δεν γνωριζω την κωδικοπιοιση των πλεσιων της εταιριας οπως εσει αλλα αναφεροντας τους κηνητιρες εχω να καταθεσω την πρωσοπηκη μου εμπιρια σε μερικους απο αυτους που πεσαν στα χερια μου και τους ανηξα μιλαω για vt ntv bross xrv kαι vtr σας πληροφορο πως η δωμη και σχεδον ολλη η χοροταξια ειναι πανομιοτηπη βεβαια χρισημοποιουν αλλους εκεντροφορους και αλλα επημερους εξαρτηματα σε καπια σημια αλλα αυτο σημβενει λογο της λογικης πως απετητε διαφορετηκο δουλεμα στον καθε κηνητηρα αναλογα την δηναμη η τη ροπη που θελουν σε καθε μοτοσακο

εχεις εσυ η καποιος αλλος αντλια νερου απο κανα 400? τη θελω για ενα transalp μου.

mad shark
11/10/2016, 23:04
εχεις εσυ η καποιος αλλος αντλια νερου απο κανα 400? τη θελω για ενα transalp μου. μητσο στο ebay εχει φθηνες για μεταχιρισμενη δεν σου το σινηστω

motomaniac
11/10/2016, 23:37
μητσο στο ebay εχει φθηνες για μεταχιρισμενη δεν σου το σινηστω

βρηκα ηδη απο Ελλαδα.. ;)

manosbr
29/10/2016, 13:15
ΠΑΙΔΕΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΑΚΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΝΤΙΖΑ Η ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

pano kato
29/10/2016, 17:06
Δεν εχει ντιζα το στροφομετρο!

manosbr
29/10/2016, 17:34
Φιλαρακι μηπως ξερεις ποιο καλωδιο ειναι γιατι προσπαθω να βαλω ψηφιακα οργανα και δεν το βρισκω οπως και το καλωδιο θερμοκρασιας

telegonos
29/10/2016, 17:35
ΠΑΙΔΕΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΑΚΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΝΤΙΖΑ Η ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, βλέπεις μια μοτό με αλουμινένιο πλαίσιο, υδρόψυκτο, μονόμπρατσο, δεκαετία '90, pgm διαχείριση μοτέρ με μεταβλητή προπορεία ανάφλεξης... και γενικά ένα σύχρονο μοτό σαν εικόνα.

Και ρωτάς αν έχει ντίζα για το στροφόμετρο; :eek:

Έλα πες αλήθεια, τρολάρεις ε;

manosbr
29/10/2016, 17:41
Φιλαρακι τελεγον αφου γνωριζεις δωσε μου τα φωτα σου να βαλω το οργανακι γτ εγω δν γνωριζω ευχαριστω

telegonos
29/10/2016, 17:44
Φιλαρακι μηπως ξερεις ποιο καλωδιο ειναι γιατι προσπαθω να βαλω ψηφιακα οργανα και δεν το βρισκω οπως και το καλωδιο θερμοκρασιας

Γενικά τα Honda 400ρια της εποχής του Bros, έχουν κίτρινο καλώδιο με πράσινη ρίγα, για το σήμα της ηλεκτρονικής προς το στροφόμετρο. Δεν το ξέρω ΣΙΓΟΥΡΑ για το bros, ψάξε.

Το σήμα για το θερμόμετρο, είναι πράσινο με μπλε ρίγα.

Τα όργανα αυτά συνήθως έχουν επίσης πράσινο σκέτο (το στροφόμετρο) ή πράσινο με μαύρη ρίγα (το θερμόμετρο) για γείωση, και μαύρο σκέτο για τροφοδοσία με ρεύμα.

manosbr
29/10/2016, 17:59
Μιλαμε για τα καλωδια της φισας;Ξερουμε αυτα τι ειναι;

telegonos
29/10/2016, 18:19
Μιλάμε ΚΑΙ για την μεριά της πλεξούδας ΚΑΙ για την μεριά των οργάνων.

manosbr
29/10/2016, 19:00
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΑΛΛΑ ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ MVOLT Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΣΤΡΟΦΕΣ.

Zpower
05/12/2016, 00:15
....νεος με bros στον οριζοντα

τα βασικα μαζεματα θελει για Κτεο .τα υπολοιπα στην πορεια

harris_x
12/12/2016, 09:16
yep....νεος με bros στον οριζοντα

Αγγελίες όχι εδώ παρακαλώ.

Στην αντίστοιχη ενότητα.

konpap
23/11/2017, 21:53
καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο φορουμ και πρόσφατα εγινα ιδιοκτήτης ενος bros 400, πριν ένα μήνα για την ακρίβεια. κάναμε το πρώτο σερβις, βάλαμε λάστιχα και τώρα ψαχνω για ανταλλακτικα, τύπου φλασάκια, μπροστινό φαναρι, πλαστικά, ντεπόζιτο, κανα φτερό ή οτι άλλο υπάρχει για να έχω κάβα. Γράφω εδω αρχικά για να μην δημιουργήσω νεο θέμα άσκοπα. υπάρχει κάποιος που εχει και πουλάει ή κάποιος που ξέρει μαγαζι με ανταλλακτικα?

pano kato
24/11/2017, 09:05
καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο φορουμ και πρόσφατα εγινα ιδιοκτήτης ενος bros 400, πριν ένα μήνα για την ακρίβεια. κάναμε το πρώτο σερβις, βάλαμε λάστιχα και τώρα ψαχνω για ανταλλακτικα, τύπου φλασάκια, μπροστινό φαναρι, πλαστικά, ντεπόζιτο, κανα φτερό ή οτι άλλο υπάρχει για να έχω κάβα. Γράφω εδω αρχικά για να μην δημιουργήσω νεο θέμα άσκοπα. υπάρχει κάποιος που εχει και πουλάει ή κάποιος που ξέρει μαγαζι με ανταλλακτικα?

Μπες στο car.gr, ανοιξε μια αγγελια για honda bros,κατο δεξια εχει καποιες επιλογες. Ανοιξε εκει που λεει [ανταλακτικα για αυτο το οχημα] Θα βρεις οτι θες!

konpap
24/11/2017, 12:13
Μπες στο car.gr, ανοιξε μια αγγελια για honda bros,κατο δεξια εχει καποιες επιλογες. Ανοιξε εκει που λεει [ανταλακτικα για αυτο το οχημα] Θα βρεις οτι θες!
ευχαριστω, τα εχω δει του car.gr και εχουν μπει στην λιστα αγορων, ψαχνω μηπως καποιος απο εδω έχει κατι εξτρα ή ξερει καποια "μαντρα" να μπορω να διαλεξω και να παρω μαζεμενα μερικα πραγματα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/11/2017, 18:00
Ποπο.Ωραιο μοτο.Διαχρονικο.Το ειχα πριν 17 χρονια.Ανετα θα το ξαναπερνα.Καλοριζικο

konpap
15/12/2017, 15:10
Tι έγινε? Τα πουλήσατε όλοι? :p Ψαχνω και καθρέφτες, ξερει κανεις αν φοράει αλλο μηχανακι τους ΙΔΙΟΥΣ?

pano kato
15/12/2017, 16:38
Το CB400sf φοραει τους ιδιους, η μονη διαφορα ειναι η γωνια στο στελεχος που ειναι φαλτσοκομενη [δεν το προσεχεις ευκολα]

yannisv
23/01/2018, 18:41
Παιδιά καλησπέρα. Έχω μια bros 400 του 96 που είναι όμως σε κακή κατάσταση - έχει πολλές σκουριές πχ σε πιρούνια, έχει τρυπήσει το τεπόζιτο, έχει σπασμένη ουρά, θέλει λάστιχα κα. Μου ζήτησαν περίπου 700 για ένα συμάζεμα (250-300 εργατικά και τα υπόλοιπα βαψίματα). Μαζί με τα λάστιχα φοβάμαι πως θα πάει πάνω από 1000 ευρώ.
Τι λέτε, αξίζει το κόπο να κάνω αυτά τα έξοδα ή είναι πολλά? Υπάρχει εναλλακτική, πχ να αγοράσω και άλλη bros και να τις παντρέψω? Επίσης, αν δεν την φτιάξω, έχει κάποια αξία πώλησης όπως είναι?
Επίσης θέλω τη μηχανή για νησί (Ζάκυνθο) και κυρίως εντός της πόλης.
Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά την συμπαθώ αυτή τη μηχανή όμως δεν θέλω να μπω και σε μεγάλα έξοδα τώρα και αργότερα να ζητάει και άλλα. Η αλήθεια είναι πως κοντεύω να ενδώσω και να πάρω παπί.

pano kato
24/01/2018, 09:03
Αν με 1000e μπορεις να το φερεις σε καλη λειτουργικη κατασταση, καντο. Για να βρεις καποιο αλλο bros και να παρεις ανταλακτικα, πρεπει να πιανουν τα χερια σου, γιατι αν πληρωσεις και εργατικα παει παραπανω το ποσο! Απο μοτερ πως ειναι! Δουλευει καλα? καιει λαδια? Βαλε καμια φωτο .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/01/2018, 15:28
Φιλε γιαννη καλωςηρθες.Το μηχανακη το ειχα το 2000.Το κρατησα 1 χρονο και ο λογος που το εδιωξα ηταν για να ανεβασω τα κηβηκα(πηγα σε τιντιεμ).Ο ερωτας ομος δε μου εφυγε.Το μοτο ειναι απιστευτο.Δυκιληνδρος δυμπουζος τιμιος κυνητηρας.pgm.Μονομπρατσο.Ωραια ροπη και 160-170 τελικες.Ρε φυλε μου αρεσει τοσο πολυ που μου θυμιζει το ντουκατι μανστερ.Το ξερω ειμαι παραλογος αλλα....

Μη βγεις απο το κοσμο τον κυβικων για να πας σε παπακι.ΑΛΛΑ 1000 ευρω για μηχανακι που κανει τωρα να το αγορασεις 800 ειναι πολλα.
Υπαρχουν λησεις.Η αλαξε μηχανικους και ρωτα διαφορες τιμες.Η βρες οπος ειπες και ση απο το καρ μια αλλη και παντρεψε τες.Η ξεκινας με τα λαστιχα τωρα για αρχη και προχωρας συγα συγα να τη φτιαχνεις.Δεν ειναι αναγκη να την κανεις κατευθειαν πενα.
Η προσπαθεις μοναχος σου.Π.χ.Τεποζιτο ισως να βρεις απο το καρ φτηνα η να κοιταξεις αν επισκευαζετε η να δης μηπος προσαρμοζετε καποιο αλλο.Αλλα να τρεχεις ΕΣΗ.Οχι ο μαστορας.Εση.Θα σου βγει πιο φτηνα.Μετα αν η σκουριες δεν ειναι πολυ βαθειες μπορης να παρης τη βουρτσα και νατης κανεις νικελ.Αν δε ξερεις πος δες στο γιουτουμπ.Της μπουκαλες βγαλε της να της πας εση να στης επισκευασουν.Τελος το βαψιμο. Βγαλε τεποζιτο, φτερο μπροστα,πισο,κολο και πλαινα να τα πας εση για βαψιμο.Ο κολος δες αν επισκευαζετε με πολυεστερα.Ενα σερβις(λαδια,φρενα,φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερα,μπουζι)και εισαι ετοιμος.

Εαν τελικα δε τα καταφερεις και θες να προχωρησης στο χιλιαρικο,εγω σου λεω μη το κανεις.Πουλα τη για ανταλακτηκα η εχε τη εκει να σου πιανει ρεμιζα(στην ελλαδα ειμαστε:p).
Το χιλιαρικο ειναι πολυ για ενα μηχανακη 20αετιας που η αγοραστικη του αξια ειναι σχεδον στο μισο.

andreastwin
24/01/2018, 16:01
περνεις ενα αλλο με το χιλιαρικο σε καλητερη κατασταση καταθετεις πινακιδες σε αυτο που εχεις και εχεις ενα μηχανακι ανταλλακτικα για να φιαξεις οτι θελεις.αλλα να δεις αν το ντεποζιτο του αλλου ειναι ενταξει γιατη εκει πονανε. το ειχα και εγω το μπροσακι πολυ καλο μηχανακι [περνει και μοτερ απο αφρικα 750]

yannisv
24/01/2018, 22:30
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Την έχω μια καψούρα την bros είναι η αλήθεια αλλά ώρες ώρες με σκιάζει και ο ορθολογισμός και δεν μπορώ να πάρω απόφαση.

Φίλε Κώστα η πλάκα είναι πως έχω μια ακόμη bros μισό-διαλυμένη (αγορά το 2004) αλλά δεν μπορώ να βάλω κάτι επάνω γιατί πολύ απλά όλα τα ανταλλακτικά είναι στην ίδια ή και σε χειρότερη κατάσταση. Επίσης το κακό είναι πως δεν πολυπιάνουν τα χέρια μου αλλά με βάζεις σε σκέψεις να το προσπαθήσω.

Το μοτέρ που έχει τώρα είναι εντάξει. Την παράτησα μάλιστα την καημένη μετά από σέρβις, λόγω μετακίνησης στην Αθήνα για μεγάλο διάστημα.

Παναγιώτη και andreas έβγαλα μερικές φώτο για να υπάρχει και εικόνα - με έπιασε μελαγχολία που την περιεργάστηκα πάλι!

Ωρίστε και οι φώτο:

392437392438392439392440392441

telegonos
25/01/2018, 01:07
Αυτό έχει μείνει 2 χρόνια παντελώς απροστάτευτο, στα στοιχεία της φύσης. Ότι έγινε, έγινε, πάμε στα επιμέρους:

Αν δεν είναι χαλασμένο το μοτέρ, η μοτοσυκλέτα σώζεται με προσωπική εργασία, με πολύ μικρά κόστη. Θέλει λύσιμο, ξύσιμο, βάψιμο κάθε εξάρτημα, και επανασυναρμολόγηση. Γίνεται αν ξέρεις πως, ή αν έχεις κάποιον φίλο να το κάνει. Σε μάστορα ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ.

Τα καλάμια στα πηρούνια, στο μήκος που δουλεύει η τσιμούχα, όσο μπορώ να δω από τις φωτό, δεν έχουν στίγματα σκουριάς. Εκεί σε νοιάζει να είναι καθαρό το καλάμι, παραπάνω, το ξύνεις, και να μην γίνει τέλειο δεν σε νοιάζει, δεν κινείται η τσιμούχα εκεί να θέλει τέλεια επιφάνεια.

Αλουμίνια μοτέρ, με ένα καλό πλύσιμο για αρχή, με χημικά και πλυστικό με πίεση, να φύγουν τα άλλατα, και τρίψιμο μετά με πολύ λεπτά γιαλόχαρτα όπου επιμένει το χάλασμα, θα έρθουν εκεί που πρέπει. Δεν θα γίνουν βιτρίνας, αλλά θα γίνουν αποδεκτά, δεν θα είναι σαν να περνάνε ιλαρά. Ομοίως βίδες και σιδερένια πραγματάκια, ξύσιμο, βάψιμο.

Ντεποζιτο, βλέπω σκουριά, αλλά το μέσα είναι που έχει σημασία. Σώζεται, δεν σώζεται, κανά 50ρι έχουν στην αγορά, δεν θα πέσεις έξω για τέτοιο ποσό.

Κ.ο.κ.

Γνώμη μου, αν έχει καλό μοτέρ, βάλτο στο car.gr κανά 300ρι ευρώ, να το πάρει κάποιος που μπορεί να το θέλει, και να έχει σκοπό να το συνεφέρει. Να βάλεις κι εσύ ζεστό χρήμα στην τσέπη σου αντί να δώσεις και να φύγει ο μπελάς από το κεφάλι σου χωρίς κόπο για εσένα, χρήμα που θα σε βοηθήσει στο επόμενο μοτό σου, να πάρει και ένας άνθρωπος οικονομικά το bros, που πραγματικά θα το θέλει και θα ξέρει τι να το κάνει.

Στα λέω ευθέως, όπως ευθέως τα ρώτησες, κι όπως ευθέως τα βλέπω. Νομίζω έτσι σε βοηθάω, αντί να λέμε δήθεν ευγένειες και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. H ''συμπάθεια'' και η ''καψούρα'' για μια μηχανή, είναι στις πράξεις και στο αποτέλεσμα, όχι στα λόγια, ούτε στην πρόθεση. Η μηχανή που βλέπω στις φωτογραφίες, ΔΕΝ είναι η μηχανή που κάποιος την έχει καψούρα. Είναι η μηχανή που κάποιος την έχει ΧΕΣΜΕΝΗ. Είναι μια μηχανή που την παρατήσανε δυο χρόνια στα στοιχεία της φύσης, να λιώσει, να γίνει σκουπίδι,
όπως αυτό ΕΔΩ (http://forcev4.blogspot.gr/2017/04/to-750-to-vfr750f-rc36-2.html), χωρίς κανένα έλεος. Ποιά καψούρα έχουμε ακριβώς, και τι συμπάθεια;

Βάλε αγγελία ASAP.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/01/2018, 05:15
φιλε γιαννη μενεις κοντα στη θαλασα ε???Το χει φαει η ψορα το μηχανακη.Δεν ειναι οτι δε σωζετε.Σοζετε αλλα θελει προσωπικη εργασια,πασετακια,μπυριτσες και ενα φιλο που να σκαμπαζει λιγο απο αυτα.Αλλα θα συμφωνησω με τον απο πανω.Μην ασχοληθης καθολου με μαστορα.Εαν δε το κανης εση,δωστη στο καρ.


Υ.Γ.Να σημειωθη οτι το μοτερ της δικιας μου ηταν ετσι.Το ετριψα με βουρτσα οπος σου πα και εγινε καθρεπτης.Το μηχανακη σωζετε.

andreastwin
25/01/2018, 10:19
θελει προσωπικη δουλεια,για συνεργειο δεν σε συμφερει.αν δεν το εχεις με το λυσιμο δεν θα κανεις τιποτα.αυτες η δουλειες θελουν βασικα, υπομονη χωρο και χρονο.