PDA

View Full Version : Honda Bros



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

sernodas2
01/07/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Καλησπερα ,μια ερωτηση θελω να κανω στους απανταχου brosακιδες...η πρωτη και η δευτερα ειναι φυσιολογικο που χτυπανε ελαφρος οταν μπαινουν?...εχει να κανει με το ρελαντι?.....το εχω ρυθμισει γυρω στις 1500 στροφες.




den xerw kiolas min lew kamia xazomara alla to na kthpa apo stamatimeno bazontas prwti h deutera(giati deutera?)k me 1500 strofes einai kapws <<fisiologiko>>baltw stiw 1000 strofouyles na douleuei k des k ti ladia exeis mesa,mpas k allaxeis marka ladioy,exei na kanei k auto.
pantos deutera min bazeis apo stash.:rolleyes:

nitso
01/07/2010, 16:50
Δεν εννοουσα οτι ξεκιναω με δευτερα ,απλα πανω στην αλλαγη απο 1η σε 2η ....τα λαδια δεν γνωριζω τι μαρκα μου εβαλε ο μηχανικος αλλα ο τυπος ειναι 10-40

hlektronio
02/07/2010, 13:45
τα εκλασε η τσιμουχα του αριστερου καλαμιου
μλκια:D
για πειτε τα απομνημονεύματά σας περι τσιμουχας ,ελατηριων ,γλιστρωνε,λαδιωνε
τι αλλαζω εκτος απο τις τσιμουχες?
ποσο?
και
σε ποιον?
το εχει κανει κανεις μονος του?

mille merci!

sernodas2
02/07/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
τα εκλασε η τσιμουχα του αριστερου καλαμιου
μλκια:D
για πειτε τα απομνημονεύματά σας περι τσιμουχας ,ελατηριων ,γλιστρωνε,λαδιωνε
τι αλλαζω εκτος απο τις τσιμουχες?
ποσο?
και
σε ποιον?
το εχει κανει κανεις μονος του?

mille merci!

δες εδωhttp://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://hawkworks.net/manual/

η εδωhttp://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&tl=el&u=http%3A%2F%2Fhawkworks.net%2Fmanual%2F&anno=2

hlektronio
02/07/2010, 14:59
τα εχω δει αυτα ;)
αλλα θελω να ακουσω προσωπικες ιστοριες:uplate:

το εχεις επιχειρησει εσυ sernodas2 ?

sernodas2
02/07/2010, 18:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
[B]τα εχω δει αυτα ;)
αλλα θελω να ακουσω προσωπικες ιστοριες:uplate:

:look: :a022:

hlektronio
03/07/2010, 16:14
οκ φανηκε περιεργο ετσι οπως το εγραψα
αλλα περασα ενα μαθημα και ημουνα χαρουμενος:D

κανα tip επι του θεματος?

Dumah
03/07/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
[QUOTE][i]

:look: :a022:


:lol: :lol: :lol:

chr1s_86
04/07/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
τα εκλασε η τσιμουχα του αριστερου καλαμιου
μλκια:D
για πειτε τα απομνημονεύματά σας περι τσιμουχας ,ελατηριων ,γλιστρωνε,λαδιωνε
τι αλλαζω εκτος απο τις τσιμουχες?
ποσο?
και
σε ποιον?
το εχει κανει κανεις μονος του?

mille merci!


Hello!

δεν είναι κάτι δύσκολο σαν διαδικασία αλλά καλύτερα να είναι δυο άτομα και όχι μόνος σου, ειδικά αν λείπουν κάποια πράγματα όπως πχ σίγουρος τρόπος να στηριχθει η μοτο κτλ... Επίσης χρειάζεται και μια σχετική εμπειρία στο θέμα συντήρησης και χειρισμού εργαλείων/εξαρτημάτων...

Πρέπει να αφαιρεθεί ο τροχός, το φτερό και κατόπιν τα καλάμια, καλό είναι να ξεσφίξεις ελαφρως την τάπα από τα καλάμια πριν τα αφαιρέσεις, για τη βίδα στην κάτω πλευρά θέλεις μακρύ άλλεν και προαιρετικά οδηγό για τις τσιμούχες για να μην τις χτυπάς με την παλιά για να μπουν...

Σε κάθε περίπτωση ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του Service Manual

Αν δεν έχει γίνει ποτέ θα μπορούσες να αλλάξεις και τα κουζινέτα (no 8 & 9 στη φωτο)

Φυσικά αλλάζεις και λάδια και πλένεις και τις άδειες πλέον μπουκάλες...

Για τα ανταλλακτικά σε όποιο μαγαζί φέρνει ανταλλακτικά honda, μην πάρεις τσιμούχες κτλ άλλων κατασκευαστών από ebay γιατί θα είναι κατώτερης ποιότητας.

Ότι άλλο θες ρώτα :sun:


202992

georgio
04/07/2010, 10:29
Ήταν μετά το πρώτο μάθημα στη σχολή που τη γνώρισα... φίλη συμφοιτητή... ξανθιά, πράσινα μάτια... love in first sight... :a07:

ουυυπππςςςςς!!!! σόρρυ, λάθος ιστορία....... :rotflmao:

φίλε hlektronio πλάκα κάνουμε έτσι, μην κολλάς! :beer:

Το λοιπόν:

εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/partsfiche/FORK-FR.html) είναι το καλάμι σε πλήρη ανάπτυξη, με ότι έχει μέσα δηλαδή. Για την αλλαγή θες τις τσιμούχες και λάδια τουλάχιστον.
Μια σημείωση για τις τσιμούχες, δεν είναι αυτές που βλέπεις στο καλάμι εξωτερικά, αυτές είναι για την σκόνη, αν τις σηκώσεις προσεκτικά (για να μην γρατζουνίσεις τη μπότα) με ένα ίσιο κατσαβίδι θα δεις από κάτω τις τσιμούχες του λαδιού. Στο σχήμα είναι το 18, το κάτω η τσιμούχα του λαδιού και το πάνω (24) η τσιμούχα για τις σκόνες.

break
ρε chr1s_86 πότε έγραψες εσύ;;;; gp δεν έβλεπες; :p

Ε, ό,τι είπε ο chris. Πολύ προσοχή μην γδαρθούν τα καλάμια γιατί μετά με την κίνηση θα χαλάνε την τσιμούχα και θα έχεις πρόβλημα. Αν έχουν ήδη κάποιο μικρό σημαδάκι η *επίβοφη* λύση είναι τρίψιμο με ντουκόχαρτο, τουλάχιστον χίλια και πάνω και πολύ απαλά με πολύ προσοχή. Πρόβλημα είναι οτιδήποτε στο οποίο βρίσκει το νύχι σου. Βασικά σε ενδιαφέρει το κομμάτι της διαδρομής, που τρίβεται δηλαδή με την τσιμούχα, παραπάνω δεν σε απασχολεί.

Μακρύ allen έχω να σου δώσω, αν είσαι Αθήνα, τα allen τύπου Γ δεν είναι καλά γιατί δεν μπορείς να ασκήσεις δύναμη και μπορεί να χαλάσεις και τη βίδα, και επειδή έχουν κοντό κεφάλι δεν βρίσκεις στο εμπόριο. Είχα πάρει αυτή (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110521893865&ssPageName=ADME:X:RTQ:GB:1123) την κασετίνα.

Για τα κουζινέτα θα συμφωνήσω με τον chris να αλλαχθούν μιας και λύνεις που λύνεις το μπροστινό, συν ότι μάλλον δεν θα έχουν αλλαχθεί και ποτέ, και μετά έχεις ξεμπλέξει με το μπροστινό (ακόμα και ελατήρια να θες να αλλάξεις στο μέλλον γίνεται με τα καλάμια πάνω στο μηχανάκι, απλά λύνεις την πάνω τάπα). Αυτή την τάπα χαλάρωσε τη, όπως είπε ο chris, πριν βγάλεις τα μπροστινά από το μηχανάκι γιατί μετά δε θα λύνει, και μην πιάσεις στη μέγγενη το καλάμι... :nono: Στη μέγγενη θα χρειαστεί να πιάσεις τη μπότα (το κάτω χοντρό κομμάτι) για να βγάλεις την κάτω αλλενόβιδα, αλλά βάλε κάποιο πανί και προσεκτικά στο σφίξιμο.

Ό,τι άλλο θες ρώτα! :wave2:

hlektronio
04/07/2010, 10:59
παιδες ευχαριστω πολυ για το κοπο σας!!

για ελατηρια και λαδια τι προτεινετε??

georgio
04/07/2010, 11:18
Εγώ πήρα αυτά (http://www.hordpower.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_28&products_id=35) της RaceTech και λάδια αυτά που προτείνει ο Hord*, της Maxima. Λάδια έβαλα 15άρια αλλά δεν ξέρω αν κάνουν και για εσένα γιατί εγώ έκανα και revalving με emulators της RaceTech, αν ψάξεις στο site θα τα βρεις. Ας πει καλύτερα για ιξώδες λαδιού κάποιος άλλος. Για ελατήρια έχω διαβάσει επίσης ότι είναι καλά της wp και τα προοδευτικά της hyperpro.
Για αποτελέσματα δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω βγάλει ακόμα στο δρόμο ( :bigcry: ) αλλά απ' ό,τι έχω διαβάσει στο hawkgtforum (http://www.hawkgtforum.com/forum/) με το revalving είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα (νομίζω ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις με το μαμά μπροστινό).


*ο Hord είναι Αμερικάνος και έφτιαχνε Bros (εκεί τα λένε Hawk) για να τρέχει σε αγώνες.

nitso
05/07/2010, 09:13
Καλησπερα σε ολα τα μελη ,

επειδη μου παρουσιαζει κατι αρρυθμιες στο ρελαντι χωρς να σβηνει,υποθετω οτι μαλλον θελει καθαρισμα το καρμπιλατερ.

Ειναι ευκολη η διαδικασια καθαρισμου?....θελει και ρυθμιση μαλλον!!!.

Υπαρχει περιπτωσει να φταινε και τα μπουζι?

Η μοτοσυκλετα ειναι μια Honda Bros 400.

Dumah
05/07/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Καλησπερα σε ολα τα μελη ,

επειδη μου παρουσιαζει κατι αρρυθμιες στο ρελαντι χωρς να σβηνει,υποθετω οτι μαλλον θελει καθαρισμα το καρμπιλατερ.

Ειναι ευκολη η διαδικασια καθαρισμου?....θελει και ρυθμιση μαλλον!!!.

Υπαρχει περιπτωσει να φταινε και τα μπουζι?

Η μοτοσυκλετα ειναι μια Honda Bros 400.


To πιο πιθανό για μενα είναι τα μπουζί...
Για το καρμπυρατέρ αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτά, κυκλοφορούν και κάτι καθαριστκά.
Άδειασε το ρεζερβουάρ τελείως και γέμισετο αφού τα φυσίξεις, με κατοστάρα βενζύνη + καθαριστικό δυό τρείς φορές...

GiannisBlessed
05/07/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
To πιο πιθανό για μενα είναι τα μπουζί...
Για το καρμπυρατέρ αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτά, κυκλοφορούν και κάτι καθαριστκά.
Άδειασε το ρεζερβουάρ τελείως και γέμισετο αφού τα φυσίξεις, με κατοστάρα βενζύνη + καθαριστικό δυό τρείς φορές...

γιατι 100ρα?:confused:

chr1s_86
05/07/2010, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

break
ρε chr1s_86 πότε έγραψες εσύ;;;; gp δεν έβλεπες; :p


Δεν τα βλέπω live για τους γνωστούς λόγους... υπομονή 1-2 ώρες και μετά BBC :D :D

hlektronio
06/07/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
γιατι 100ρα?:confused:

γιατι εχει καθαριστηκα


νιτσο φιλτρο βενζινης και μπουζι + ο,τι ειπε ο dumah

nitso
06/07/2010, 09:16
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας .Θα τα αντικαταστησω και θα σας πω.

Χρειαζεται ειδικο μπουζοκλειδο για τα μπουζι?

georgio
06/07/2010, 10:01
Τα δύο πλαϊνά μπουζί όχι, τα βγάζεις και με κουστούμι. Τα άλλα δύο όμως, τα κάθετα... θες το ειδικό κλειδί.

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι βασικά φταίει η τροφοδοσία (καρμπυρατέρ) και όχι τα μπουζί. Πόσο σκ@τ@ να είναι τα μπουζί; Αυτό μπορείς να το δεις βέβαια βγάζοντας τα "εύκολα" μπουζί.

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, για μένα, βγάλε τα καρμπυρατέρ, κάν' τα βίδες και καθάρισέ τα με ένα καθαριστικό καρμπυρατέρ. Μην πέσει καθαριστικό καρμπυρατέρ σε τσιμουχάκια και οτιδήποτε λαστιχένιο, μόνο σε μεταλλικά. Άλλαξε και ένα φίλτρο βενζίνης και κομπλέ! Αφού θα κάνεις που θα κάνεις μανούρα με την αλλαγή του φίλτρου βενζίνης και το άδειασμα του ρεζερβουάρ (δεν είναι κακό να γίνει παρόλα αυτά για να φύγουν σκουριές, ιζήματα κλπ) κάνε τη δουλειά σωστά να ξεμπερδέψεις.

Οδηγίες αναλυτικά εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html).

Υ.Γ.: για να μην ξαναριθμίζεις τις βίδες αέρα (θα τις δεις να αναφέρονται ως pilot screw) βίδωσε τες προς τα μέσα μέχρι να πατήσουν, όχι σφίξιμο βίδωμα μέχρι να πατήσει ελαφρά, και μέτρα πόσες στροφές ήταν και στο δέσιμο κάνε το αντίστροφο ώστε να έρθουν στις ίδιες θέσεις (δεν θα είναι ακριβώς ίδιες και για τους δυο κυλίνδρους). Αν και από την άλλη μπορεί και αυτές να θέλουν ρύθμισμα, και είναι λίγο μανούρα.

nitso
07/07/2010, 14:50
το πηγα ηδη σε μαστορα για καθαρισμα και ρυθμιση καρμπυλατερ καθως και αλλαγη μπουζι.

Μου ειπε οτι λογω πολυκαιριας εχουν καει τα λαστιχακια και θελουν αντικατασταση!!!

Για να δουμε!!!:confused:

georgio
08/07/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
το πηγα ηδη σε μαστορα για καθαρισμα και ρυθμιση καρμπυλατερ καθως και αλλαγη μπουζι.

Μου ειπε οτι λογω πολυκαιριας εχουν καει τα λαστιχακια και θελουν αντικατασταση!!!

Για να δουμε!!!:confused:


Τι να εννοεί τώρα ο μάστορας με τον όρο "λαστιχάκια";

Δεν νομίζω να εννοεί κάτι τσιμουχάκια μέσα στα καρμπυρατέρ γιατί θα έλεγε "ξεραθεί". Τα διαφράγματα επίσης δεν εννοεί γιατί θα τα ανέφερε ως "φούσκες" (που παρεπιπτόντως είναι πανάκριβα, σκάρτα 100 ευρώ το ένα -ίσως να είναι λίγο φθηνότερα στο 400).

Οπότε μάλλον εννοεί τα λάστιχα μεταξύ του καρμπυρατέρ και της κεφαλής που σίγουρα θα έχουν ξεραθεί μετά από τόσον καιρό και αν έχουν ρωγμές και περνάει αέρας τότε σου δημιουργεί και πρόβλημα επειδή μειώνεται η υποπίεση μέσα στο καρμπυρατέρ και άρα ρουφάει λιγότερο καύσιμο κλπ. Ο Σαρακάκης νομίζω τα έδινε σκάρτα 20 ευρώ το ένα αν θυμάμαι καλά. Είναι μπόλικα λεφτάκια αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς στο συγκεκριμένο...


@ hlektronio: ήμουν χθες με τον chr1s_86 και τον giannisblest και πέταξε ο chris την ιδέα: είσαι να σου έρθει κλιμάκιο για βοήθεια με τα μπροστινά; Να προσφέρουμε εργαλεία και τεχνογνωσία; free of charge! :p

giospy
08/07/2010, 07:33
Το βαζω και εδω μηπως ξερει καποιος. Λεω να βαλω σαμαρια. Ο συνεπιβατης καθεται ανετα? Κοστος αυτων??

georgio
08/07/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
Το βαζω και εδω μηπως ξερει καποιος. Λεω να βαλω σαμαρια. Ο συνεπιβατης καθεται ανετα? Κοστος αυτων??

Κάπου πριν τρεις-τέσσερις σελίδες το συζητάγανε για σαμάρια, ψάξε λίγο και θα το βρεις. Αλλά δεν ανέφεραν το πόσο καλά κάθεται ο πίσω. Του giannisblest πάντως που τα είχα δει από κοντά επάνω δεν νομίζω ότι θα ήταν και πολύ βολικά για τον πίσω. Συν ότι πιέζουν λίγο τα φλασάκια, ειδικά αν είναι τα μαμά που είναι λίγο γκουμούτσες.

Τι έγινε ήρθε το καλοκαίρι και οι μπροσάκιδες ετοιμαζόμαστε να εκδράμομεν μετά των "συζύγων"; :p

sernodas2
08/07/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
Το βαζω και εδω μηπως ξερει καποιος. Λεω να βαλω σαμαρια. Ο συνεπιβατης καθεται ανετα? Κοστος αυτων??

geia....
samaria epsaxna k gw gw k telika peira ayta http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2532
alla probara k ayta http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2500

egw dialexa ta prota logo pou exw ftaxi k sxara k paizei k sakos sto tepozito...
panta milame gia na xora o sinepibaths e...an k ta deutera einai ligo koumoutses alla an den exeis xoro to perneis,e ligo ta podi toy piso tha patoyn oriaka alla patan

ayto pou se periorizi sta samaria einai ta flasakia opote ti kaneis....perneis 2 ftinia flasakia
kobeis 2 apostates lamakia 10-12 pontoy k pas ta flasakia poio piso :)
kapos etsi to ekana egw

sernodas2
08/07/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
Το βαζω και εδω μηπως ξερει καποιος. Λεω να βαλω σαμαρια. Ο συνεπιβατης καθεται ανετα? Κοστος αυτων??


geia....
samaria epsaxna k gw gw k telika peira ayta http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2532
alla probara k ayta http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2500

egw dialexa ta prota logo pou exw ftaxi k sxara k paizei k sakos sto tepozito...
panta milame gia na xora o sinepibaths e...an k ta deutera einai ligo koumoutses alla an den exeis xoro to perneis,e ligo ta podi toy piso tha patoyn oriaka alla patan

ayto pou se periorizi sta samaria einai ta flasakia opote ti kaneis....perneis 2 ftinia flasakia
kobeis 2 apostates lamakia 10-12 pontoy k pas ta flasakia poio piso :)
kapos etsi to ekana egw

sernodas2
08/07/2010, 08:32
a k poy se e an thelei to amore na balei mesa goba-mpistolaki-kapeladoura-kalhntika k oti allo mporei na koubalhsh mia gineka pare ta megala,pare ena 13ari k pigene sto magazi k bgale ta flas k kanta proba!!!

k me ta flasakia opos sou eipa alios tha ta spasei stin kalhterh k stin xeiroterh den tha fenonte.....



k kales mas diakopes mages!!!!!!!!!!1:sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

nitso
08/07/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Λίγο παραπάνω ρελαντί καλό θα ήταν. Πάντα με ζεστό κινητήρα ε;
Με σωστά ρυθμισμένη ντίζα συμπλέκτη δεν θα κοπανάνε.

Από εκεί και πέρα θέλει ψάξιμο το ασταθές ρελαντί. Μπορεί να θέλουν ένα καθάρισμα τα καρμπυρατέρ, ή ρύθμιση η βίδα αέρα, ή συνχρονισμό τα καρμπυρατέρ, πρέπει να έχεις καθαρό φίλτρο αέρα κλπ. Ένα σέρβις σε αυτά καλό θα ήταν.

Η ντιζα του συμπλεκτη ρυθμιζεται απο τους ρεγουλατόρους?....υπαρχει καποιος μπουσουλας?...καμια φωτο?

nitso
08/07/2010, 11:09
και κατι νεο.

Μου ειπε ο μηχανικος που θα μου αλλαξει και τα μπουζι οτι ενα απο τα τεσσερα δεν βγαινει με τιποτα...:confused: :cry:

Καμια ιδεα...δεν μπορει να μεινει μεσα....:nono: :rolleyes:

sernodas2
08/07/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
Το βαζω και εδω μηπως ξερει καποιος. Λεω να βαλω σαμαρια. Ο συνεπιβατης καθεται ανετα? Κοστος αυτων??

kapos etsi


203254

georgio
08/07/2010, 11:47
Ντίζα συμπλέκτη εδώ (http://hawkworks.net/manual/3.html#3-15-clutch-system), το 3-15. Αλλά βάλε τα δύο παξιμάδια (στην κάτω ρύθμιση) ένα δεξιά ένα αριστερά. Η Honda λέει και τα δύο δεξιά για να δουλεύει το ένα ως lock nut, αλλά έτσι μετά από κάποιο σημείο τεντώματος τσακίζει η ντίζα.

Αυτό που δεν βγαίνει είναι να υποθέσω το κάθετο του μπροστά κυλίνδρου ε;
α. θες το ειδικό κλειδί
β. πρέπει να λύσεις τις βίδες που συγκρατούν το ψυγείο για να χαμηλώσει λίγο και να σου αφήσει χώρο (δεν χρειάζεται να λύσεις τα κολάρα να αδειάσεις νερά κλπ).

Γενικότερα είναι λίγο μανούρα γιατί εκεί από πάνω είναι και ο θερμοστάτης, βγαίνει δύσκολα και η μπουζόπιπα...

Άμα θες περνάει και από εσένα το κλιμάκιο! :D Να μας δώσει και ο chris το κλειδί που το 'χει!

nitso
08/07/2010, 14:01
εκτιμω παρα πολυ τη προσφορα για βοηθεια αλλα τακτοποιηθηκε στο συνεργειο...ευχαριστω πολυ

GiannisBlessed
08/07/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
εκτιμω παρα πολυ τη προσφορα για βοηθεια αλλα τακτοποιηθηκε στο συνεργειο...ευχαριστω πολυ

εισαι σιγουρος?
:(
απλα μερικες φορες ποτε δεν ξερεις...

koursaros123
08/07/2010, 20:42
γεια σας παιδια...εχει απομεινει κανενας ενεργος brosakias στο φορουμ?
εχω καποιες απορειες....
αρχικα θελω να μαθω αν η μαχανη των 400 κυβικων καλυπτεται απο το διπλωμα Α΄κατηγοριας...
επειτα θελω να μαθω τι ακριβως ειναι αυτο το θεμα της προφωρτισης...νομιζα πως δεν ειχαμε τετοια αναρτηση εμεις...βεβαια τωρα που το εμαθα χαρηκα!!!
να ξερετε οτι ειμαι αδαης με τα θεματα των "μηχανων" γιατι μεχρι τωρα ημουν με παπακια...(εχω κι ενα crypton X)

ευχαριστω...:winka: :winka:

georgio
09/07/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από koursaros123
γεια σας παιδια...εχει απομεινει κανενας ενεργος brosakias στο φορουμ?
εχω καποιες απορειες....
αρχικα θελω να μαθω αν η μαχανη των 400 κυβικων καλυπτεται απο το διπλωμα Α΄κατηγοριας...
επειτα θελω να μαθω τι ακριβως ειναι αυτο το θεμα της προφωρτισης...νομιζα πως δεν ειχαμε τετοια αναρτηση εμεις...βεβαια τωρα που το εμαθα χαρηκα!!!
να ξερετε οτι ειμαι αδαης με τα θεματα των "μηχανων" γιατι μεχρι τωρα ημουν με παπακια...(εχω κι ενα crypton X)

ευχαριστω...:winka: :winka:

Καλώς τον! Καλωσήρθες!! :beer:

Ναι είμαστε ενεργοί! Και όλο και μαζευόμαστε περισσότεροι! :D

Για το δίπλωμα που λες απ' ό,τι ξέρω σε καλύπτει μιας και ο περιορισμός είναι μέχρι 33,5 άλογα και το 400 βγάζει 33 (κάπου έχω δει να γράφεται ότι βγάζει 37 αλλά πιστεύω είναι υπεραισιόδοξα).

Η προφόρτιση που λες δεν είναι τίποτα τρομερό. Απλά το πίσω αμορτισέρ έχει ένα δαχτιλίδι που το περιστρέφεις και συμπιέζεις το ελατήριο. Τώρα το γιατί θέλουμε να έχουμε ήδη προσυμπιεσμένο (προφορτισμένο) λίγο το ελατήριο της ανάρτησης είναι ΠΟΛΥ μεγάλη κουβέντα. Άμα θες να διαβάσεις για αναρτήσεις, προφορτίσεις, αποσβέσεις κλπ υπάρχει στα τεχνικά ένα θέμα που τα εξηγεί όλα αυτά και σου λέει πως να ρυθμίσεις σωστά την προφόρτιση στο μηχανάκι σου.

Δυστυχώς δεν έχουμε ρύθμιση προφόρτισης στο μπροστινό... έκαναν οικονομία στις τάπες...

GiannisBlessed
09/07/2010, 07:11
παντως μην το ψαξεις και πολυ γιατι στο μπρος αν εχεις της ΜΑΜΑ αναρτησεις μπρος-πισω τοτε με την αυξηση της προφορτησης πισω απλα μειωνεις το φιανομενο ακουμπαωκαιξυνωακομακαιστιςευθειες.:D :lol:
σχεδον ολα τα μπρος λογο ηλικιας εχουν "κλασμενη" πισω αναρτηση.
και μπροστα ανεκαθεν ηταν μαλακο αν δεν εχουν γινει και τα καλυτερα σερβις αστο....
για μπροστα μπορει να σου μιλησει ο georgio ο οποιος εχει λυσει μπροστινο και εκανε αναβαθμισεις.
τωρα το διπλωμα...
εχω α1 διπλωμα.
οδηγαω τωρα κοντα 2 χρονια.
οσες φορες με σταματησαν δεν μου ειπαν τπτ.
παντως ο νομος ειναι απλα gtp.
εχει πολλαααα κενα ετσι οπως ειναι γραμμενος.
και μπορεις να τον παρερμηνευσεις προς οφελος σου.
ενα απλα παραδειγμα ειναι οτι δεν λεει αν η μοτο πρεπει να ειναι γεματη η οχι οταν μετραμε το βαρος της.
η που μετραμε την ιπποδυναμη?τροχο?αξονα?
το μπρος ειναι καπου αναμεσα σε ολα αυτα.
τα παραπανω παντως τα εχω βρει απο ψαξιμο.δεν ειναι πληροφοριες 100% εγκυρες.
οποτε παντα δικο σου το ρισκο:wave2:
και ενα τελευταιο.
οσο και αν εψαξα δεν βρηκα ενα επισημο εγραφο το οποιο θα μπορουσε να χρησημοποιηθει εναντιον μου η υπερ μου που να αναφερει τα χαρακτηριστικα του κατασκευαστη.
καλως ορισες στην brosοπαρεα μας!!:beer:

Pilgrimage
09/07/2010, 10:07
δάσκαλος οδήγησης με είπε ότι είναι το μόνο 400άρι που καλύπτεται( δεν δεχόταν ότι υπήρχε το όριο kw/kg ). Σε πολλές σελίδες 33 ύππους το χω βρει.:beer:

nitso
09/07/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εισαι σιγουρος?
:(
απλα μερικες φορες ποτε δεν ξερεις...

δεν ειμαι ,απλα πρεπει να δινεις ευκαιριες και μου φανηκε ο συγκεκριμενος οτι ειναι σωστος εν αντιθεση με τον προηγουμενο που με 'εραψε' πραγματικα.

Μου ειχε χρεωσει για επισκευη μπροστινου καλαμιου που εχανε λαδι, αντικατασταση ρουλεμαν τιμονιου ,λοδια και φιλτρο λαδιου και αερα ...400 ευρα.

georgio
09/07/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
δεν ειμαι ,απλα πρεπει να δινεις ευκαιριες και μου φανηκε ο συγκεκριμενος οτι ειναι σωστος εν αντιθεση με τον προηγουμενο που με 'εραψε' πραγματικα.

Μου ειχε χρεωσει για επισκευη μπροστινου καλαμιου που εχανε λαδι, αντικατασταση ρουλεμαν τιμονιου ,λοδια και φιλτρο λαδιου και αερα ...400 ευρα.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τα αναλώσιμα για αυτά πρέπει να είναι περίπου 150 ευρώ αν τα έκανε όλα αυτά σωστά (πχ αλλαγή τσιμούχες και λάδια και στα δύο καλάμια). Τώρα το τι χρέωσε εργασία... Για μένα πάνω από 10 ευρώ η αλλαγή λάδια-φίλτρα είναι ντροπή. Το πιο δύσκολο είναι το φίλτρο αέρα γιατί πρέπει να βγάλεις το ρεζερβουάρ (2 βίδες).

Για τα καλάμια και τα ρουλεμάν εντάξει ήθελε 200+ ευρώ εργασία για αυτά; Μάστορας είναι, συνεργείο έχει, να του πήραν πάνω από 2 ώρες; Εγώ τα έκανα στο πεζοδρόμιο...

Τεσπα, δες τον καινούργιο άμα είναι σωστός και κάτσε σε αυτόν, άμα δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πράγματα μόνος σου (χρόνο, χώρο, εργαλεία).

GiannisBlessed
09/07/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
(χρόνο, χώρο, εργαλεία).

:lol:
αφου μπορει ο georgio να δουλεψει στο πεζοδρομιο την ωρα που περνανε πιπινια μπροστα του μπορει ο καθενας!!:wave2:

edit: 400e πηρα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μπροστινο μου...
σε χρεωσε παρα πολλα νομιζω...:(

nitso
09/07/2010, 12:17
:( :( με εσκισε ,το γνωριζω καλα.....πρωτα και τελευταια του ηταν ,και πηγα και συστημενος...γιαυτο μαλλον.

Pilgrimage
09/07/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
:( :( με εσκισε ,το γνωριζω καλα.....πρωτα και τελευταια του ηταν ,και πηγα και συστημενος...γιαυτο μαλλον.


μάλλον στημένος πήγες και το εκμεταλλεύτικε.

nitso
09/07/2010, 15:36
επειδη μου εχουν μπει ψυλοι στα αυτια ,αν δεν εχει αλλαχτει το τεταρτο μπουζι που περιγραφεται πιο πανω , πως θα μπορουσα να το καταλαβω ? Με αρρυθμιες ή ασταθιες στο ρελαντι ?Σβύσιμο στο ρελαντι ?μαυρο καπνο απο εξατμιση λογω κακης καυσης ? Αν βγαλω τη πιπα θα καταλαβω αραγε αν ειναι καινουργιο?

GiannisBlessed
09/07/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
επειδη μου εχουν μπει ψυλοι στα αυτια ,αν δεν εχει αλλαχτει το τεταρτο μπουζι που περιγραφεται πιο πανω , πως θα μπορουσα να το καταλαβω ? Με αρρυθμιες ή ασταθιες στο ρελαντι ?Σβύσιμο στο ρελαντι ?μαυρο καπνο απο εξατμιση λογω κακης καυσης ? Αν βγαλω τη πιπα θα καταλαβω αραγε αν ειναι καινουργιο?
ανεετααα...
αλλα ειναι δυσκολο να το δεις γιατι ειναι χωμενο.βγαλε την πιπα και προσπαθησε να δεις την κατασταση του.
αν εχει βρομες,ποσο γυαλιζει το μεταλικο μερος.
και αν το βγαλεις το μπουζι θα καταλαβεις εννοειται αν ειναι η οχι καινουριο και θα εχεις ΚΑΙ αποδειξεις....
απο την λειτουργια του μοτερ ειναι καπως δυσκολο εκτος και αν εχει πει το ποιημα εδω και καιρο και πας με ενα μπουζι.

Dumah
10/07/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
δεν ειμαι ,απλα πρεπει να δινεις ευκαιριες και μου φανηκε ο συγκεκριμενος οτι ειναι σωστος εν αντιθεση με τον προηγουμενο που με 'εραψε' πραγματικα.

Μου ειχε χρεωσει για επισκευη μπροστινου καλαμιου που εχανε λαδι, αντικατασταση ρουλεμαν τιμονιου ,λοδια και φιλτρο λαδιου και αερα ...400 ευρα.

Μήπως σου χρέωσε και τον αέρα στα λάστιχα;


:lol: :lol: :lol:

nitso
11/07/2010, 00:35
...και τον καφε που τον κερασα επισης

nitso
11/07/2010, 04:41
Χθες πηρα την αποφαση να καθαρισω το brosaki μου .

Χρησιμοποιηση wd40 για να διωξω ευκολα τη μακα απο γρασσοσκονη που ειχε συσσωρευτει χρονια τωρα.

Εριξα και στο διακοπτακι της βενζινης !!!

Σημερα το πρωι ειδα βενζινη κατω και η διαδρομη της ροης της βενζινης , δεν μου εδειχνε ουτε διαρροη στο σωληνακι μετα το διακοπτη προς το φιλτρο ,ουτε απο το ντεποζιτο(ρακορ).

Παρατηρησα ιχνη βενζινης (ιδρωτα) απο το πανω στο διακοπτη,στο κυκλικο σημειο.

Φταιει αραγε το wd40 ή παω για διακοπτη?

http://img41.imageshack.us/img41/6421/43img01thumb.jpg

nitso
11/07/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Χθες πηρα την αποφαση να καθαρισω το brosaki μου .

Χρησιμοποιηση wd40 για να διωξω ευκολα τη μακα απο γρασσοσκονη που ειχε συσσωρευτει χρονια τωρα.

Εριξα και στο διακοπτακι της βενζινης !!!

Σημερα το πρωι ειδα βενζινη κατω και η διαδρομη της ροης της βενζινης , δεν μου εδειχνε ουτε διαρροη στο σωληνακι μετα το διακοπτη προς το φιλτρο ,ουτε απο το ντεποζιτο(ρακορ).

Παρατηρησα ιχνη βενζινης (ιδρωτα) απο το πανω στο διακοπτη,στο κυκλικο σημειο.

Φταιει αραγε το wd40 ή παω για διακοπτη?

http://img41.imageshack.us/img41/6421/43img01thumb.jpg

Διορθωση: Αφου καθαρησα το διακοπτη απο τη βενζινη ,την εβαλα μπροστα...πηγα και μια βολτα , παραδοξως σταματησε η διαρροη.... :eyepop: :confused: :rolleyes:

nitso
11/07/2010, 07:41
Τα φωτα σας ...

Εβγαλα την πιπα απο το μπουζι που μαλλον δεν μου εχει αλλαξει (ενα απο τα τεσσερα,το δυσκολο μπροστα κατω απο το ψυγειο) )και στο ρελαντι δουλευει οπως και πριν. Δεν την εκανα βολτα απλα εκανα τη διαπιστωση στο ρελαντι .

Αν δεν δουλευει καθολου ή δεν εχει αλλαχτει ποτε το μπουζι τι παρουσιαζει το μοτερακι.:rolleyes:

Μπουζοκλειδο για τα συγκεκριμενα μπουζι απο που μπορω να αγορασω?:confused: :)

georgio
11/07/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Τα φωτα σας ...

Εβγαλα την πιπα απο το μπουζι που μαλλον δεν μου εχει αλλαξει (ενα απο τα τεσσερα,το δυσκολο μπροστα κατω απο το ψυγειο) )και στο ρελαντι δουλευει οπως και πριν. Δεν την εκανα βολτα απλα εκανα τη διαπιστωση στο ρελαντι .

Αν δεν δουλευει καθολου ή δεν εχει αλλαχτει ποτε το μπουζι τι παρουσιαζει το μοτερακι.:rolleyes:

Μπουζοκλειδο για τα συγκεκριμενα μπουζι απο που μπορω να αγορασω?:confused: :)

Η μπουζόπιπα αυτή έδινε σπινθήρα; Θα πρέπει όταν πατάς τη μίζα, ή αν δουλεύει το μοτέρ όταν πλησιάζεις την μπουζόπιπα στο πλαίσιο να σκάει σπινθήρα. Προσοχή να έχεις σε απόσταση τα δάχτυλα σου γιατί είναι μερικές χιλιάδες βολτ εκεί. Αν δεν δίνει σπινθήρα τότε πάμε προς τα πίσω για μπουζοκαλώδιο, πολλαπλασιαστή κλπ

GiannisBlessed
11/07/2010, 11:05
αν μιλαμε για τον μπροστα κυλινδρο τοτε.
εφοσον δουλεψε 2κυλινδρο με ενα μπουζι το μπροστα,τοτε το μπροστα-δεξι ειναι οκ.
αρα...
δοκιμασε αυτην την φορα να συνδεσεις το μπροστα αριστερο και αποσυνδεσε το δεξι.
αν δουλεψει κανονικα(2 κυλινδρο) τοτε δεν εχεις προβλημα εκει...
μια σκεψη....:smilea:

koursaros123
11/07/2010, 16:29
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ...ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΡΑΚΑΡΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΚΑΡ...ΑΚΑΞΑ...ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΗΡΘΕ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΤΟΠ .... "ΣΕ ΕΙΔΑ , ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΛΩΡΙΔΑ..." ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΝΑ ΠΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...
ΗΜΑΡΤΟΝ-ΗΜΑΡΤΟΝ...
ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠ/ΠΕΙΑ ΣΤΟ ΔΑΒΑΝΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 ΕΥΡΩ...ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΤΙ ΜΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΛΕΡΩ ΑΛΛΟΣ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ

ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΙΣ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ...ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ...ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ...
ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ , ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΚΔΙΔΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΥΠ.ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...
ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΘΩ?

nitso
11/07/2010, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αν μιλαμε για τον μπροστα κυλινδρο τοτε.
εφοσον δουλεψε 2κυλινδρο με ενα μπουζι το μπροστα,τοτε το μπροστα-δεξι ειναι οκ.
αρα...
δοκιμασε αυτην την φορα να συνδεσεις το μπροστα αριστερο και αποσυνδεσε το δεξι.
αν δουλεψει κανονικα(2 κυλινδρο) τοτε δεν εχεις προβλημα εκει...
μια σκεψη....:smilea:

το δοκιμασα με τον παραπανω τροπο και ειναι οκ.Η ιδεα μου ηταν μαλλον.

koursaros123
11/07/2010, 17:40
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣ ΜΕ PGM ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?

ΣΤΙΣ ΠΟΣΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΜΟΥ?

nitso
11/07/2010, 23:47
Οσο αναφορα το manual σελιδα 3-8 (συγχρονισμος καρμπιλατερ),το ρελαντι πρεπει να δουλευει στις 1200 στροφες/λεπτο .
http://hawkworks.net/manual/3.html#3-15-clutch-system

nitso
14/07/2010, 12:54
Καλησπερα σε ολους ,

Ποιο ειναι κατα τεκτηριο ο καταλληλοτερο λαδι για τα brosakia μας ?

Με ποιο λαδι ακουγεται λιγοτερο και πιο γλυκα το κυβωτιο ταχυτητων?

GiannisBlessed
30/07/2010, 17:43
:eek:




















:cry:
















:hypnotize


































:bawl:














ηδου (http://www.youtube.com/watch?v=bb6QSGxxtHE&feature=related) !!...:a23:






το...




θελω!!!!!!:ninja:
καποιος να μου πει τι λεει εκει απο κατω στα γιαπονεζικα...:sick:
λεει κατι για αλλαγη βολαν....πες μου οτι οταν δεσω το δικο μου θα στροφαρει ετσι....
:a25: :a30: :a01: :a07: :a013: :a36: :a39:


:a42:

nitso
31/07/2010, 08:42
δεν φαινονται οι φωτογραφιες ,τι φταιει?

GiannisBlessed
31/07/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
δεν φαινονται οι φωτογραφιες ,τι φταιει?
δεβ υπαρχουν φωτο....
μακαρι να εβρισκα μια...
παιζει να ειναι πολυ τουμπανο...

chr1s_86
01/08/2010, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

ηδου (http://www.youtube.com/watch?v=bb6QSGxxtHE&feature=related) !!...:a23:






το...




θελω!!!!!!:ninja:
καποιος να μου πει τι λεει εκει απο κατω στα γιαπονεζικα...:sick:
λεει κατι για αλλαγη βολαν....πες μου οτι οταν δεσω το δικο μου θα στροφαρει ετσι....
:


:eek: :eek: :eek: :eek:


κι εγώ θέλω... :blush:

hlektronio
03/08/2010, 19:55
φιλτρακι βενζινης θελω να αλλαξω
θελει συγκεκριμενο? ή να παω να παρω ενα universal απο βενζιναδικο?

hlektronio
03/08/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
:eek:


ηδου (http://www.youtube.com/watch?v=bb6QSGxxtHE&feature=related) !!...:a23:


το..

θελω!!!!!!:ninja:
καποιος να μου πει τι λεει εκει απο κατω στα γιαπονεζικα...:sick:
λεει κατι για αλλαγη βολαν....πες μου οτι οταν δεσω το δικο μου θα στροφαρει ετσι....
:a25: :a30: :a01: :a07: :a013: :a36: :a39:


:a42:

εχει πεσει πολυ ελαφρωμα για να ανεβαζει ετσι!1
γαμο και εγω θελω:uplate: :D

georgio
04/08/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
φιλτρακι βενζινης θελω να αλλαξω
θελει συγκεκριμενο? ή να παω να παρω ενα universal απο βενζιναδικο?

Εγώ ένα χύμα έχω. Απλά μην είναι πολύ μικρό και κοίταξε και τη φορά όταν το βάλεις.

pikos
04/08/2010, 09:00
フライホイール軽量化後のエンジンのレスポンス
=
"Ανταπόκριση μετά από το βάρος βολάν του κινητήρα"... από το translate.google.com

κατά πάσα πιθανότητα εννοεί "Ανταπόκριση μετά από ελάφρωμα του βολάν του κινητήρα"

:) :) :)

+ http://8813.teacup.com/snusmumlik/bbs?M=IMGL2&OF=0

nitso
04/08/2010, 11:25
ρε παιδια αν με τερμα το γκαζι βγαινει λιγο μαυρος καπνος τι σημαινει?
Ατελη καυση....?
Λαλακια μου που πηγα να ρυθμισω τις βιδες του αερα στα καρμπιλατερ ?Ασυγχρόνιστο?
Δεν εχουν αλλαχτει ολα τα μπουζι(ειδικα το μπροστινο του ψυγειου)?
Κατι αλλο?

hlektronio
04/08/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Εγώ ένα χύμα έχω. Απλά μην είναι πολύ μικρό και κοίταξε και τη φορά όταν το βάλεις.

:D :beer: thanks

Stergios69
04/08/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
ρε παιδια αν με τερμα το γκαζι βγαινει λιγο μαυρος καπνος τι σημαινει?
Ατελη καυση....?
Λαλακια μου που πηγα να ρυθμισω τις βιδες του αερα στα καρμπιλατερ ?Ασυγχρόνιστο?
Δεν εχουν αλλαχτει ολα τα μπουζι(ειδικα το μπροστινο του ψυγειου)?
Κατι αλλο?
Δες το φίλτρο αέρα μάλλον είναι μέσα στην μπίχλα...

nitso
04/08/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Δες το φίλτρο αέρα μάλλον είναι μέσα στην μπίχλα...

καινουργιο ειναι το φιλτρο

koursaros123
05/08/2010, 14:45
γεια χαρα παιδια...εχω να κανω μια ερωτηση...αυτο το καινουριο το honda vtr 250 το εχετε δει?ειναι πολυ ομοιο με το δικο μας (αγαπημενο μπρος)...αλλα εχει διαφορες οπως πχ , οτι ψεκαζει...ποιος μπορει να το δει και να μου πει αν αξιζει και ποιες οι διαφορες του με το μπρος?
επισης μηπως μπορουμε απο αυτο το vtr να βρουμε κι εμεις ανταλλακτικα για το μπροσακι μας?

chr1s_86
05/08/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από koursaros123
γεια χαρα παιδια...εχω να κανω μια ερωτηση...αυτο το καινουριο το honda vtr 250 το εχετε δει?ειναι πολυ ομοιο με το δικο μας (αγαπημενο μπρος)...αλλα εχει διαφορες οπως πχ , οτι ψεκαζει...ποιος μπορει να το δει και να μου πει αν αξιζει και ποιες οι διαφορες του με το μπρος?
επισης μηπως μπορουμε απο αυτο το vtr να βρουμε κι εμεις ανταλλακτικα για το μπροσακι μας?

Αν λες για >ΑΥΤΟ (http://www.hdu88.cn/BookPic/02/Honda_VTR250.jpg)< δεν μου φαίνεται και πολύ όμοιο.....:confused:

chr1s_86
06/08/2010, 12:56
Ερώτηση: έχει κανεις καρμπυρατέρ από 400άρι που κάθεται να κάνω μια δοκιμή; :D

georgio
06/08/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Ερώτηση: έχει κανεις καρμπυρατέρ από 400άρι που κάθεται να κάνω μια δοκιμή; :D

θα σε φτιάξουμε κι εσένα! :D (είναι κώλος όμως...)

@ koursaros123: το vtr όπως είπε και ο chris δεν μοιάζει με το Bros, μοιάζει όσο μοιάζουν μεταξύ τους τα γυμνά V-2.
Πάρα πολύ μοιάζει με το Ducati Monster (http://www.motorcycle.com/images/content/Review/08_apr_ducati_monster_05.jpg).


Υ.Γ.: εσύ ο αποπάνω ο chris, τι ώρα το διαλάτε τώρα; Πέρασα μες στη βδομάδα 11μιση-δώδεκα παρά και πάπαλα...

chr1s_86
07/08/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
....

Έχεις πμ :p :wave2:

hlektronio
14/08/2010, 21:06
hello jimhs εδω
πηγα πρωτη βολτα!! και φυσικα το κατευχαριστηθηκα
τελικα το συμπλεκτη (που πατιναρε) και το πιρουνι (που δακριζε) δεν τα εφτιαξα :bawl:
γιατι εμεινα ταπι φετος :bawl:

ειχα εμπειρια μονο απο βεσπα και παπι και το brosaki μου φανηκε γαματο, και οτι πρεπει για πρωτο μηχανατσι ειδικα για την ασχετοσυνη μου και τα λιγοστα κιλα μου

τωρα ψηνω τον brother να παμε ταξιδακι Δελφους :D


206519

giospy
16/08/2010, 07:27
Καλησπεριζω τα broso-αδερφια! Θελω να αλλαξω τακακια. Μια ενημερωση για το κοστος παρακαλω γιατι μολις γυρισαμε απο αδεια, και ψαχνουμε το ευρω με το φακο...:)

Μαζι με εργατικα,μιας και ειμαι και ατζαμηδες..

chr1s_86
17/08/2010, 02:22
Γύρω στα ?20 με ?30 το κάθε ζευγάρι....

Εργατικά μια μπύρα στον georgio και μια σε εμένα :lol: :lol: :lol:

georgio
17/08/2010, 03:44
Ό,τι λέει ο αποπάνω αλήτης μηχανόβιος που κυκλοφορεί το βράδυ και τρομάζει τους τίμους εργαζόμενους βιοπαλαιστές... :rotflmao: :rotflmao:

Εγώ είχα πάρει εικοσικάτι από το brake shop στην Καλλιρόης (πολύ καλό μαγαζί και πολύ εξυπηρετικός) της premier μέτριας σκληρότητας. Τα προτίμησα από τα σκληρά γιατί καλύτερα να αλλάζω συχνότερα τακάκια παρά να μου φάνε το δίσκο...

Από φρενάρισμα απόλυτα ικανοποιημένος, για διάρκεια δεν ξέρω ακόμα.

Για τα εργατικά εμένα με βλέπω με καμιά λεμονάδα γιατί πήγα και κρύωσα ο μ@λ@κ@ς αυγουστιάτικά... :sad:


Υ.Γ.: δέκα λεπτά δουλειά είναι

r.g
19/08/2010, 11:43
:wave2: για μενα τελιωσε το καλοκαιρι παλικαρια μου,επιστροφη στη ρουτινα τωρα!πιστευω να χαται ομορφες μερες κ σεις!η φιλεναδα μου ομως δν αναβει φλας κ δν δουλευει η κορνα,τι λετε να χει?

georgio
19/08/2010, 11:55
Καλώς τον!

Λογικά δεν ανάβει ούτε το φως του φρένου (επικίνδυνο...). Τότε είναι καμμένη ασφάλεια. Είναι των 15Α.

Η ασφαλειοθήκη είναι κάτω από το μπροστά φανάρι, και ξεβιδώνεις δύο σταυρόβιδες. Έχει ανταλλακτική μέσα αλλά καλύτερα πάρε μια ώστε να έχεις την ανταλλακτική αν χρειαστεί σε καμιά ερημιά.
Αν κοιτάξεις από κοντά έχει μικρά γραμματάκια ώστε να ξέρεις ποια είναι ποια. :wave2:

koursaros123
19/08/2010, 19:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΑΡΑΓΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΠΙΣΩ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ?

georgio
20/08/2010, 06:51
Κάτσε, κάτσε καλά... και δέσε και τη ζώνη σου...

Η πρώτη λύση είναι η αντιπροσωπεία. Είχα σκεφτεί και εγώ ότι αφού θα το πάρω βαμμένο και με τα αυτοκόλλητα επάνω συμφέρει, πόσο να το έχει; Ε, πριν από σκάρτο χρόνο που είχα ρωτήσει...

330 χωρίς ΦΠΑ... :eyepop:

Ε με τέτοια τιμή πήρα δύο, να έχω και μια καβάτζα... :rotflmao:

Στα σοβαρά τώρα, ουρά ψάξε σε μεταχειρισμένη σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση μπορείς να βρεις. Αυτό σημαίνει ότι θα είναι σπασμένες οι δύο πίσω βάσεις κάτω από τη σέλα και κάποια "τσουτσουνάκια" στο πλάι. Αυτό είναι το καλύτερο.

Τώρα για να την σταθεροποιήσεις ή τρυπάς την ουρά εκεί που θα έπρεπε να είναι οι πίσω βάσεις και βάζεις πριτσίνια με κάποιο κομμάτι πλαστικό ή μέταλλο για να καναφτιάξεις τη βάση (το έχει κάνει ο blest, παρακαλείται όπως επισυνάψει φωτο :p ) ή ξαναφτιάχνεις τη βάση με πολυεστέρα (το έχει κάνει ο furious, και θα το κάνω και εγώ όταν μου έρθει η όρεξη).

Υπάρχει και κάποιος στη Γερμανία που φτιάχνει ουρές για το Bros με κόστος γύρω στα 100 κάτι (άβαφη), και έχει διορθώσει και την κακή σχεδίαση που οδήγησε εξαρχής στο να σπάνε.
Αυτός φτιάχνει και άλλα πραγματάκια για το Bros, κάλυμμα για μονόσελο, πίσω φτεράκι χαμηλό κλπ. Δες εδώ (http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=18575) στο αμερικάνικο Forum για το Bros (εκεί το λένε Hawk). Κάποια στιγμή μάλλον θα τον τιμήσω. Αν είναι και μαζευτούμε και κάποιοι λογικά θα μας έρθει και καλύτερη τιμή στα μεταφορικά πχ.

giospy
20/08/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ό,τι λέει ο αποπάνω αλήτης μηχανόβιος που κυκλοφορεί το βράδυ και τρομάζει τους τίμους εργαζόμενους βιοπαλαιστές... :rotflmao: :rotflmao:

Εγώ είχα πάρει εικοσικάτι από το brake shop στην Καλλιρόης (πολύ καλό μαγαζί και πολύ εξυπηρετικός) της premier μέτριας σκληρότητας. Τα προτίμησα από τα σκληρά γιατί καλύτερα να αλλάζω συχνότερα τακάκια παρά να μου φάνε το δίσκο...

Από φρενάρισμα απόλυτα ικανοποιημένος, για διάρκεια δεν ξέρω ακόμα.

Για τα εργατικά εμένα με βλέπω με καμιά λεμονάδα γιατί πήγα και κρύωσα ο μ@λ@κ@ς αυγουστιάτικά... :sad:


Υ.Γ.: δέκα λεπτά δουλειά είναι


20ΚΑΤΙ ΕΥΡΩ ΜΠΡΟΣ/ΠΙΣΩ? ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΩ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ?? ( ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΕΣΥ Κ ΓΩ ΣΕ ΒΛΕΠΩ...) :lol:

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΕΡΝΑΩ :beer:

georgio
20/08/2010, 07:56
όχι ρε συ είπαμε, τόσο κάνουν για τα ποδήλατα...

20 κάτι είχα πάρει τα μπροστά μόνο. Είσαι σίγουρος ότι θέλουν και τα πίσω; Το λέω επειδή τρώγονται πολύ πιο αργά. Εκτός και αν το έχεις σκίσει στα κολίδια... κατά λάθος πάντα!!

Για βοήθεια, εγώ ο chris, σίγουρα και ο blest αν πάρει μπροστά το χρέπι του... :lol:

Άμα είναι να κανονίσουμε να τα αλλάξουμε και μετά κανά καφέ, μπύρα, βόλτα, οτιδήποτε. Να μαζευτεί η μπρος-ο-παρέα! :D

giospy
20/08/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
όχι ρε συ είπαμε, τόσο κάνουν για τα ποδήλατα...

20 κάτι είχα πάρει τα μπροστά μόνο. Είσαι σίγουρος ότι θέλουν και τα πίσω; Το λέω επειδή τρώγονται πολύ πιο αργά. Εκτός και αν το έχεις σκίσει στα κολίδια... κατά λάθος πάντα!!

Για βοήθεια, εγώ ο chris, σίγουρα και ο blest αν πάρει μπροστά το χρέπι του... :lol:

Άμα είναι να κανονίσουμε να τα αλλάξουμε και μετά κανά καφέ, μπύρα, βόλτα, οτιδήποτε. Να μαζευτεί η μπρος-ο-παρέα! :D

ΘΑ ΠΑΡΩ ΛΕΩ ΜΠΡΟΣ/ΠΙΣΩ ΜΩΡΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΟΡΤΣΑ...

ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ,ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΕΣ!

GiannisBlessed
20/08/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
όχι ρε συ είπαμε, τόσο κάνουν για τα ποδήλατα...

20 κάτι είχα πάρει τα μπροστά μόνο. Είσαι σίγουρος ότι θέλουν και τα πίσω; Το λέω επειδή τρώγονται πολύ πιο αργά. Εκτός και αν το έχεις σκίσει στα κολίδια... κατά λάθος πάντα!!

Για βοήθεια, εγώ ο chris, σίγουρα και ο blest αν πάρει μπροστά το χρέπι του... :lol:

Άμα είναι να κανονίσουμε να τα αλλάξουμε και μετά κανά καφέ, μπύρα, βόλτα, οτιδήποτε. Να μαζευτεί η μπρος-ο-παρέα! :D

το χρεπι ΠΗΡΕ και ειναι ΘΗΡΙΟ!!:eyepop: :ninja:
οποτε ειμαι μεσα...φιλε giospy εχεις εργαλεια? και αν ναι τι περιπου?
παιδια για την συναντηση ποτε λετε?
(να κανουμε και ενα θρεντ στις "βολτες" μην μας παρουν παλι στο κυνηγι:look: )

koursaros123
20/08/2010, 18:15
ΑΑΑΑΑ...330 ΜΟΝΟ...Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΟΖΟΡΙ ΕΧΕΙ 1000 ΧΑΧΑΧΑΧΑ
(ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΙΣ ΠΗΡΑΤΕ?)

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΑ , ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ , ΑΝ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ...ΩΣ ΤΟΣΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ , ΟΚ...ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ...


Ο ΓΑΜΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ FAZER ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΔΩΣΑ ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ...ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΡΟΥΜΕ???ΧΑΧΑΧΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΙΝΕΙ ΚΑΛΕΣ ΜΠΑΝΤΕΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ...Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΠΠΟΥΔΙΣΤΙΚΗ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΒΟΛΙΚΗ...

ΠΟΣΑ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΨΩ ΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΟΥ?
ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΩ ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΤΗΣ ΧΟΝΤΑ...
ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ REVERE...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

koursaros123
20/08/2010, 18:18
ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΓΥΑΛΙΣΩ ΤΑ ΑΣΗΜΙ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ?ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΑΤΑ , ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΑΚΑΛ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΠΤ...ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΒΑΛΑ ΓΥΑΛΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ , ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΚΡΥΒΕ ΚΙ ΕΜΟΙΑΖΕ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ Η ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...

georgio
21/08/2010, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
το χρεπι ΠΗΡΕ και ειναι ΘΗΡΙΟ!!:eyepop: :ninja:


για να δούμε... για να δούμε... :D



@ koursaros123: για πες διεύθυνση να του τη στήσουμε νύχτα χωρίς φεγγάρι... :lol:

Ναι διάφοροι τα λένε αυτά αλλά δεν ξέρουν ότι τα μηχανάκια που έβγαλε η Honda το '90 (τα οποία είναι και made in Japan) είναι διαμάντια! Bros, cbr gull-arm, cb-1, ax-1, super four κλπ πάρτε όσο προλαβαίνεται γιατί θα γίνουν συλλεκτικά!!
Όλα τα παραπάνω δεν ήρθαν ποτέ Ελλάδα κανονικά, όλα παραεισαγωγή. Και παρόλα αυτά βλέπεις ακόμα μετά από είκοσι χρόνια πολλά, αν αναλογιστείς ειδικά ότι το Bros έβγαινε για τρία-τέσσερα χρόνια... για sf δεν το συζητάω, υπάρχουν παντού και ακόμα και σήμερα είναι το ιδανικό μηχανάκι για να ξεκινήσεις. Να δούμε και το fazer σε είκοσι χρονάκια... :a13:

Με τις πάντες πρόσεχε στο βρεγμένο, ρώτα τον αποπάνω... :p

Για το ντεπόζιτο τιμή δεν ξέρω να σου πω αλλά τα αυτοκόλλητα μπορείς να τα πάρεις από τη Honda (10+ το ένα) και να τα δώσεις σε αυτόν που θα το βάψει για να τα βάλει (μπαίνουν κάτω από το βερνίκι).

Revere ήταν παρόμοιο αλλά είχε σιδερένιο πλαίσιο και μετάδοση με άξονα, λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο και κάτι άλλα ψιλά. Ήταν πιο "τουριστάδικό". Το δικό μας είναι σπόρ, ξύνει... :D

Αυτό που λες σαν άλατα είναι μάλλον επιφανιακή διάβρωση του μετάλλου. Μπορείς να βάλεις WD-40 αλλά δεν θα κάνει πολλά πράγματα, θα το βελτιώσει λίγο οπτικά. Το δικό μου έχει στα καπάκια δεξιά και αριστερά του κινητήρα και στα καπάκια των βαλβίδων. Αυτό που έχω σκεφτεί είναι βγάλσιμο τρίψιμο ώστε να βγει καθαρό μέταλλο από κάτω και ξανά γυάλισμα.

GiannisBlessed
21/08/2010, 13:33
πηρα και φωτο την ουρα.
για οποιον θελει να το κανει...ειναι πολυ ευκολο και σχετικα ανεξοδο.
το κοβω και πολυ γερο...
οριστε οι φωτο.οποια απορια ρωτηστε!:smilea:


207252

GiannisBlessed
21/08/2010, 13:35
θελει υπομονη και καλο μετρημα.εγω βιαστηκα(οπως παντα αλλωστε) να τελειωσω και βγηκαν σκατα.:D
αλλα τι να κανουμε?
ουτως η αλλως θα παρι Τουλο αυτη η ουρα!!:winka: :smilea:


207253

r.g
22/08/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Καλώς τον!

Λογικά δεν ανάβει ούτε το φως του φρένου (επικίνδυνο...). Τότε είναι καμμένη ασφάλεια. Είναι των 15Α.

Η ασφαλειοθήκη είναι κάτω από το μπροστά φανάρι, και ξεβιδώνεις δύο σταυρόβιδες. Έχει ανταλλακτική μέσα αλλά καλύτερα πάρε μια ώστε να έχεις την ανταλλακτική αν χρειαστεί σε καμιά ερημιά.
Αν κοιτάξεις από κοντά έχει μικρά γραμματάκια ώστε να ξέρεις ποια είναι ποια. :wave2:

καλα ελεγα οτι εκει πρεπει να ναι!!!σε ευχαρηστω πολυ:sun:

r.g
22/08/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
για να δούμε... για να δούμε... :D



@ koursaros123: για πες διεύθυνση να του τη στήσουμε νύχτα χωρίς φεγγάρι... :lol:

Ναι διάφοροι τα λένε αυτά αλλά δεν ξέρουν ότι τα μηχανάκια που έβγαλε η Honda το '90 (τα οποία είναι και made in Japan) είναι διαμάντια! Bros, cbr gull-arm, cb-1, ax-1, super four κλπ πάρτε όσο προλαβαίνεται γιατί θα γίνουν συλλεκτικά!!
Όλα τα παραπάνω δεν ήρθαν ποτέ Ελλάδα κανονικά, όλα παραεισαγωγή. Και παρόλα αυτά βλέπεις ακόμα μετά από είκοσι χρόνια πολλά, αν αναλογιστείς ειδικά ότι το Bros έβγαινε για τρία-τέσσερα χρόνια... για sf δεν το συζητάω, υπάρχουν παντού και ακόμα και σήμερα είναι το ιδανικό μηχανάκι για να ξεκινήσεις. Να δούμε και το fazer σε είκοσι χρονάκια... :a13:

Με τις πάντες πρόσεχε στο βρεγμένο, ρώτα τον αποπάνω... :p

Για το ντεπόζιτο τιμή δεν ξέρω να σου πω αλλά τα αυτοκόλλητα μπορείς να τα πάρεις από τη Honda (10+ το ένα) και να τα δώσεις σε αυτόν που θα το βάψει για να τα βάλει (μπαίνουν κάτω από το βερνίκι).


οντως ειναι σκυλοι τα μηχανακια φιλε μου,μολις γυρισα απο σερρες στην καβαλα χωρις λαδι κ δν ανεβασε κ θερμοκρασια!!!!!!!!!!!!!!!!!
Revere ήταν παρόμοιο αλλά είχε σιδερένιο πλαίσιο και μετάδοση με άξονα, λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο και κάτι άλλα ψιλά. Ήταν πιο "τουριστάδικό". Το δικό μας είναι σπόρ, ξύνει... :D

Αυτό που λες σαν άλατα είναι μάλλον επιφανιακή διάβρωση του μετάλλου. Μπορείς να βάλεις WD-40 αλλά δεν θα κάνει πολλά πράγματα, θα το βελτιώσει λίγο οπτικά. Το δικό μου έχει στα καπάκια δεξιά και αριστερά του κινητήρα και στα καπάκια των βαλβίδων. Αυτό που έχω σκεφτεί είναι βγάλσιμο τρίψιμο ώστε να βγει καθαρό μέταλλο από κάτω και ξανά γυάλισμα.

koursaros123
28/08/2010, 19:09
georio ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΠΡΟΣΟΠΑΡΕΑ...
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ ΤΟΥ ΟΠΕΛ ΜΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΙΝΟ...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΣΑΛΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΑΚΙ ΜΟΥ...
ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ...ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙ...
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ...
ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΟΝΟΣ?
ΚΑΙ ΠΩΣ?ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΛΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΠΑΠΑΚΙ ΜΟΥ , Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΛΑΔΙ(ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ)?
ΕΠΕΙΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΝΑ ΒΑΨΩ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΟΥΡΑ?
ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ (ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ) ΝΑ ΒΑΨΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ (ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ) ΤΗΣ ΝΗΧΑΝΗΣ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ...
ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ...
ΜΕ ΠΟΣΑ ΦΡΑΓΚΑ(Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΡΩ) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΘΕΑ?
(ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΜΗ , ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΠΙΣΩ-ΜΠΡΟΣ)


Υ.Γ. :

Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ...ΑΡΧΕΣ-ΑΡΧΕΣ...Α!!!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΡΙΦΑΣ...ΝΤΟΥ ΠΑΙΔΕΣ...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ...ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ...ΚΙ ΑΠΕΙΡΟΣ...
ΕΝΑΣ ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΛΟΥΣΤΡΑΚΟΣ...:lol: :lol: :lol:

:beer:

chr1s_86
31/08/2010, 08:28
Ωραία πράγματα έ; :lol: :lol: :lol:


208221

GiannisBlessed
31/08/2010, 09:58
chris....!!:D
exeis akoma to slide sta xeria soy??
83lw na kanw kapoies metrhseis!!!:beer:
edit: ακυρο...ξεχασα οτι ειναι απο 400...:(

georgio
31/08/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Ωραία πράγματα έ; :lol: :lol: :lol:

ομορφία μου εσύ!! :p


Σήμερα ξέχασα 2μιση ώρες το κλειδί στη θέση parking και έμειναν αναμένα τα πίσω φώτα (κανονικά μένουν και οι δεύτερες λάμπες στα εμπρός φλας νομίζω, αλλά δεν έχω τα μαμά οπότε...)

Η μπαταρία καινούργια (ούτε δύο μηνών) και κανένα πρόβλημα με το να πάρει μπροστά. Τώρα αν μείνει όλο το βράδι δεν ξέρω τι θα γίνει...

Απλά το λέω για να γραφτεί στα πρακτικά... :D

GiannisBlessed
31/08/2010, 13:47
exei meinei olo to brady.
kanena problhma.και εγω μονο το πισω.

xrhstos36
31/08/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Ωραία πράγματα έ; :lol: :lol: :lol:

ayth h memvranh einai entelws ....... klasmenh!

kapws etsi htan kai sto diko mou brosaki, kai oi 2, 3-4 mhnes afou to agorasa.
vlepeis to tsoglani pou mou poulise to mprosaki tis eixe kolisei me kola, toso anteksan.
pernw thl. sthn sarakakena kai mou leei peripou 150europoula h ka8e mia!!!!!!
300 euro gia 2 pistonakia me memvranes! hmarton.
telika phra ena metaxhrismeno carb apo ena paidi edo sto forum pou poulage diafora apo bros me 50 eyropoula an 8imame kala, phra tis memvranes apo mesa, tis evala sto carb tou bros mou kai olla ok ;-)

GiannisBlessed
31/08/2010, 21:36
ειναι πολυ ακριβη ζημια ιδιως αν λαβεις υποψιν σου την σχεση κοστους υλικου,σχεδιασης,κατασκευης/τιμη
αν τα παρεις απο το εξωτερικο μπορεις να τα βρεις με 80-90ε το ενα.
ανακαλυψα και μια σελιδα που πουλαει μονο το λαστιχενιο μερος για καμια 30ρια, το συζητησα με τον georgio που εχει μια τρυπουλα το δικο του.
ισως γινει πειραματοζωο το μπρος του....:smilea: :lol:
αν και καλυτερα αν ειναι μικρη η τρυπα να τα κολλησεις τζωρτζ...

sernodas2
01/09/2010, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Σήμερα ξέχασα 2μιση ώρες το κλειδί στη θέση parking και έμειναν αναμένα τα πίσω φώτα (κανονικά μένουν και οι δεύτερες λάμπες στα εμπρός φλας νομίζω, αλλά δεν έχω τα μαμά οπότε...)

Η μπαταρία καινούργια (ούτε δύο μηνών) και κανένα πρόβλημα με το να πάρει μπροστά. Τώρα αν μείνει όλο το βράδι δεν ξέρω τι θα γίνει...

Απλά το λέω για να γραφτεί στα πρακτικά... :D [/B]

μια φορα το επαθα αυτο κ την αλλη μερα στα καπακια εβγαλα την ασφαλεια για να μην το ξαναπαθω.....ξενερα να ξεμενεις με bros απο κατι τετοιο...ε απο τπτ αλλο δεν ξεμενει το παλιοσκυλο:lol:

nitso
01/09/2010, 17:30
Καλο χειμωνα σε ολους ευχομαι.

Χθες με τσιτα το γκαζι μου εκανε κατι διακοπες,οπως οταν κτυπαει ρεζερβα ,αλλα μετα απο δευτερολεπτα εστρωσε ,αφου ελατωσα το γκαζι.

Σε σταθερη ταχυτητα 120- 130χλμ/ωρα πηγαινε μια χαρα. Κοντα στη τελικη(150-160) εκανε κολπα.

Θα ηθελα τα φωτα σας απο την εμπειρια σας

Οδηγαω μια Bros 400 του '89.