PDA

View Full Version : Honda Bros



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

GiannisBlessed
01/09/2010, 19:10
εμενα οταν μπαινει ρεζερβα απλα αρχιζει να πηγαινει πιο δυσκολα σαν να πατας φρενο και καποια στιγμη απλα δεν παει.
τι εννοεις κολπακια?

nitso
07/09/2010, 15:17
ρυθμιση ηθελα ,τωρα ειναι μια χαρα.

Γνωριζει καποιος σε ποσες στροφες εξω ρυθμιζοντα τα pilot screws σε Bros 400?

Ποσο στοιχιζει το φιλτρο αερα ελευθερας ?

Που μπορω να κοιταξω για ζελατινα μπρος?

Η ιδεα μου για οργανα Vapor ειναι καλη ή να το ξεχασω.Εχει τοποθετησει κανενα μελος στο bros του?

koursaros123
10/09/2010, 17:57
παιδια παιζει να βρουμε καμια ουρα για το μπροσακι σε καλη τιμη αλλα και σε καλη κατασταση?
οχι απαραιτητα καινουρια...

koursaros123
13/09/2010, 09:47
ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ???

GiannisBlessed
13/09/2010, 13:30
σεξουαλικως??:confused:
:lol:

σοβαρα τωρα...
τι εννοεις?:)

nitso
13/09/2010, 15:50
Υπαρχει μια μεθοδος συγχρονισμου διαβασα στο HAWKGT Forum ,που ρυθμιζεις και τις δυο πεταλουδες να ειναι στην ακρη της ιδια by-pass hole .Υπαρχουν 3 ή τεσσερεις αν δεν κανω λαθος .Ποια χρησιμοποιώ?
Τις εχω αριθμησει ,1-2-3 ή 4?

http://img827.imageshack.us/img827/9272/dsc01246mx.jpg

GiannisBlessed
13/09/2010, 16:38
αυτο που περιγραφεισς δεν ειναι ακριβως διαδικασια συχρονισμου.
ι διαδικασια του συχρονισμου εχει στοχο οι 2 πεταλουδες να ανοιγουν ταυτοχρονα να βρισκονται στην ιδια θεση.
δλδ αν η μια ειναι τερμα ανοιχτη τοτε και η αλλη πρεπει να ειναι τερμα ανοιχτη.
αυτο θελει μεγαλη ακριβια και γινεται με το ματι μονο και μονο για να βαλεις μπροστα το μοτερ και να λειτουργει.μετα πρεπει να ακολοθησεις την διαδικασια με την υποπιεση η οποια ειναι πιο ακριβης.
εσυ τωρα διαλεξε μια τρυπα οποια θες(καλυτερα την 1) και προσπαθησε να ειναι και οι δυο πεταλουδες ακριβως στην ιδια θεση.

nitso
13/09/2010, 19:04
Ευχαριστω για την απαντηση,πηρε μπροστα μετα τη ρυθμιση με το ματι αλλα μαλλον θελει οργανα

georgio
13/09/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
[...]
ι διαδικασια του συχρονισμου εχει στοχο οι 2 πεταλουδες να ανοιγουν ταυτοχρονα να βρισκονται στην ιδια θεση.
[....]

και για να ακριβολογούμε, ουσιαστικά θέλουμε την ίδια υποπίεση στους κυλίνδρους.

μπακάλη :p


@ nitso: για την ρύθμιση των pilot screws δες εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html) κάτω-κάτω. Αλλά άντε να βρεις στροφόμετρο με ακρίβεια 50 στροφών...

koursaros123
15/09/2010, 14:24
_

ΧΑΧΑΧΑΧΑ...ΝΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ...

ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ...

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?

TRANSALP , FREEWIND , KLE , KATI AΛΛΟ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ON/OFF ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΟ...ΚΑΙ ΠΑΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟ...

chr1s_86
15/09/2010, 23:51
Για την ουρά έχε το νου στις αγγελίες των φόρουμς και της χρυσής ευκαιρίας, που και που εμφανίζονται μερικά πράγματα για τα brosάκια μας...

Αλλιώς υπομονή και κάααααποια στιγμή θα παραγγείλουμε ομαδικώς από έναν τυπά που ανακάλυψε ο georgio (γερμανία αν θυμάμαι καλά) που φτιάχνει καινούργιες με λογικό κόστος...:D

Καινούργια από τη honda εκτός του ότι είναι πανάκριβη πιθανότατα να μην υπάρχει και σαν στοκ πια....:dizzy:




Για τη δεύτερη ερώτηση αν και δεν ταιριάζει εδώ προτείνω XRV, δηλαδή africa twin! :smilea:

koursaros123
16/09/2010, 01:41
ΣΤΗΝ AFRIKA ΑΝΕΒΗΚΑ , ΑΛΛΑ ΠΑΤΑΩ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ "ΤΟΟ MUCH"

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ KLE , TRANSALP 600 , DIVERSION , FREEWIND...ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ON/OFF...ΑΛΛΑ ΟΧΙ
ΟΠΩΣ ΤΟ ΧΤ...

ΤΟ BROSAKI ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ , ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΗ...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΡΩΝΩ...ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ...ΤΟΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΛΑΜΨΗ ΤΟΥ...

ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η 1Η ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΙΣΗ ΜΟΥ...

GiannisBlessed
16/09/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από koursaros123
ΣΤΗΝ AFRIKA ΑΝΕΒΗΚΑ , ΑΛΛΑ ΠΑΤΑΩ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ "ΤΟΟ MUCH"

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ KLE , TRANSALP 600 , DIVERSION , FREEWIND...ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ON/OFF...ΑΛΛΑ ΟΧΙ
ΟΠΩΣ ΤΟ ΧΤ...

ΤΟ BROSAKI ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ , ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΗ...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΡΩΝΩ...ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ...ΤΟΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΛΑΜΨΗ ΤΟΥ...

ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η 1Η ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΙΣΗ ΜΟΥ...

μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο πιο γενικο section του φορουμ ωστε να λαβεις απαντησεις απο πιο καταληλα ατομα.
εδω ειμαστε ολοι μπροσαδες :o :p :lol:

nitso
22/09/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Και λίγα λες....


Ε ναι, πήρα άλλο γιατί ήταν beyond repair.... :D

ΕΙναι και πανακριβο ρε παιδι μου ,απο wemoto 270? μαζι με μεταφορικα.
Και το δικο μου ετσι μπουρδελοκτυπημενο ειναι!!!!!

chr1s_86
22/09/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
ΕΙναι και πανακριβο ρε παιδι μου ,απο wemoto 270? μαζι με μεταφορικα.
Και το δικο μου ετσι μπουρδελοκτυπημενο ειναι!!!!!

Ρώτα σε μαγαζιά με μεταχ. ανταλλακτικά μήπως και υπάρχει κάτι....

nitso
24/09/2010, 14:08
Προς απανταχου BROSακιδες ,

Παρακαλω πειτε κανα τροπο να ρυθμισω σωστα τις πλαινες βιδες (pilot screws) γιατι με τους οδηγους που κυκλοφορουν δεν μπορω να κανω τιποτα .
Μια μου κανει σκασιματα η εξατμιση,μια μου στεγνωνει ψηλα κτλ.

Εχω το μοντελο NT400K και σαν ρυθμιση εκκινησης σου λεει να ξεκινησεις απο 2-1/4 στροφες .

Μετα θα τα ρυθμισω με το Carbtuneπου μολις παρελαβα.

Βοηθηστε με
:cry:

GiannisBlessed
24/09/2010, 16:47
το carbtune ειναι για τον συγχρονισμο και οχι την ρυθμιση νομιζω.
για να τα ρυθμιζεις ξερω δυο διαδικασιες.
μια βιδωνεις το ενα απο τα δυο σιγα σιγα μεσα μεχρι να αρχιζει να ρεταρει ο κυλινδρος.τοτε το ανοιγεις μια στροφη εξω.(?)
και ο αλλος τροπος απο εδω (http://homepage.eircom.net/~hondabros/CARB_OVERHAUL.html)


Model Pilot Screw (No. of turns out)
400J 2-1/2
650J 2-1/2
400K 2-1/4
650K 2-7/8
400L 2-5/8
650L 2-3/4

---------------------------------------------------------

Pilot screw adjustment (only if you wish to re-tune)
Idle drop procedure (USA only).



Note:

The pilot screws are factory pre-set and no adjustment is
necessary unless the pilot screws are replaced.
Use a tachometer with graduations of 50 rpm or smaller
that will accurately indicate a 50 rpm change.



1)Turn each piolt screw clockwise until it seats lightly and
back it out to the specification in the table above.
This is an initial setting prior to the final pilot screw adjustment.
Caution
Damage to the pilot screw seat will occur if the pilot screw is
tightened against the seat.

2)Warm up the engine to operating temperature.
Stop and go riding for 10 minutes is sufficient.

3)Attach a tachometer according to the manufacturer's
instructions.

4)Adjust the idle speed with the throttle stop screw.

5)Turn each pilot screw 1/2 turn out from the initial setting.

6)If the engine speed increases by 50 rpm or more, turn
each pilot out by an additional 1/2 turn until engine
speed drops by 50 rpm or less.

7)Adjust the idle speed with the throttle stop screw.

8)Turn the rear cylinder carburetor pilot screw in until the
engine speed drops by 50 rpm.

9)Turn the rear cylinder carburetor pilot screw 1 turn out
from the position obtained in step 8.

10)Adjust the idle speed with the throttle stop screw.

11)Perform, steps 8, 9 and 10 for the front cylinder carburetor
pilot screw.
-------------------------------------------------------------------------
αν σκαει η εξατμιση μπορει να ειναι και αλλα οπως
δοιαρροη στην εξατμιση η καπου στην εισαγωγη.
η προβληματικα "air valves cut off's"(κατι μεβρανακια που βρισκονται στο πλαϊ του καθε καρμπ.)

nitso
24/09/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
[
μια βιδωνεις το ενα απο τα δυο σιγα σιγα μεσα μεχρι να αρχιζει να ρεταρει ο κυλινδρος.τοτε το ανοιγεις μια στροφη εξω.(?)
[/B]

βιδωνεις προς τα μεσα με αφετηρια την αρχικη ρυθμιση ?(2-1/4 στροφες)

GiannisBlessed
24/09/2010, 20:34
nai

jap106
29/09/2010, 19:21
καλησπερα παιδια.Εδω και 1 εβδομαδα αγορασα ενα bros400,σε μετρια κατασταση.Το αγαπησα κατ ευθειαν παρ ολα τα χρονακια του.Ειναι χαμηλοροπο χωρις πολλα αλογα,και σχετικα ανετο...θελω να ρωτησω τι βενζινη να το καιω?και δευτερον προσπαθησα να βρω service manual για το brosακι,οχι το pgm,αλλα,δεν μπορεσα να το βρω.Μπορειτε να με βοηθησετε?
thanx...

GiannisDrobi
01/10/2010, 20:45
Καλησπέρα απο salonika...Λοιπόν έχω και εγώ με την σειρά μου ενα brosaki το οποίο το αγόρασα φτηνά=(φοιτητής) γιατί είχε πολλά προβλήματα και όπως οι περισσότεροι προσπαθώ να το φτιάξω....Έχει 3 μήνες που το έχω και με την βοήθεια του gianniblest που ειναι φίλος μου το εχουμε ψηλοφτιάξει..Τα βασικά που εχουν μεινει να φτιάξω ειναι κυρίως το ρεζερβουρ που ειναι τρύπιο στο σημείο της ρεζέρβας οπότε αμα μείνω απο βενζίνη σπρώξιμο και τα σχετικά.και το άλλο ειναι η ντίζα του τσοκ που δν είχε όταν το αγόρασα και αρχίζει να χειμωνιάζει και δν θα πέρνει bros.Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς αν έχει η ρεζερβουρ η τσοκ???thx...:)

chr1s_86
02/10/2010, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jap106
καλησπερα παιδια.Εδω και 1 εβδομαδα αγορασα ενα bros400,σε μετρια κατασταση.Το αγαπησα κατ ευθειαν παρ ολα τα χρονακια του.Ειναι χαμηλοροπο χωρις πολλα αλογα,και σχετικα ανετο...θελω να ρωτησω τι βενζινη να το καιω?και δευτερον προσπαθησα να βρω service manual για το brosακι,οχι το pgm,αλλα,δεν μπορεσα να το βρω.Μπορειτε να με βοηθησετε?
thanx...

Γεια σου και καλωσήρθες...

Βενζίνη σου προτείνω την παλιά super (LPR) μιας και δεν έχει κάποιου είδους καταλύτη το bros...


Manual ποιο θέλεις; Το κλασσικό της Honda? Ξεκίνα από εδώ: http://hawkworks.net/manual/

Ότι χρειαστείς ρωτάς...:wave2:

GiannisBlessed
02/10/2010, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisDrobi
Καλησπέρα απο salonika...Λοιπόν έχω και εγώ με την σειρά μου ενα brosaki το οποίο το αγόρασα φτηνά=(φοιτητής) γιατί είχε πολλά προβλήματα και όπως οι περισσότεροι προσπαθώ να το φτιάξω....Έχει 3 μήνες που το έχω και με την βοήθεια του gianniblest που ειναι φίλος μου το εχουμε ψηλοφτιάξει..Τα βασικά που εχουν μεινει να φτιάξω ειναι κυρίως το ρεζερβουρ που ειναι τρύπιο στο σημείο της ρεζέρβας οπότε αμα μείνω απο βενζίνη σπρώξιμο και τα σχετικά.και το άλλο ειναι η ντίζα του τσοκ που δν είχε όταν το αγόρασα και αρχίζει να χειμωνιάζει και δν θα πέρνει bros.Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς αν έχει η ρεζερβουρ η τσοκ???thx...:)

γεια σου ρε δρομπι με το παρταλι σου!!!:beer:
επιτελους σε ειδα και στο μοτο....
για την ρεζερβα πρεπει να κανεις ενα τεστ πρωτα.
1 γεμισε το ρεζερβουαρ.
2 βαλε τον διακοπτη στο οφ.
3 αποσυνδεσε το σωληνα απο πισω.
4 συνδεσε εναν αλλο και βαλτον σε ενα μπετονακι.
5 γυρισε την βανα στο res(ρεζερβα)
6 και δες αν τρεχει.
7 αν τρεχει σταματα το.αν δεν τρεχει κανε ενα 2ο ποστ να σου πουμε τι εχει...
8 πηγαινε το στο on και αστο να τρεχει μεχρι να σταματησει (8α χρειαστεις τουλαχιστων 10 λιτρο μπετονι η να μην το εχεις φουλαρει.να εχει πχ 2 λιτρα την ρεζερβα και 3 κανονικα.συνολο 5)
9 αφου σταματησει γυρνα το παλι στο res.
10 αν εχεις φτασει σε αυτο το σημειο και τρεχει κανονικα και ΒΓΑΛΕΙ τα 2 τελευταια λιτρα,τοτε δεν εχεις προβλημα με την ρεζερβα..



υ.γ. παιδια αν καποιος εχει ρεζερβουαρ η τσοκ ας μιλησει!!:lol:

georgio
02/10/2010, 11:49
Καλώς τους! :beer:

Γιάννη δώσε μου μέχρι τη Δευτέρα να δω για ντίζα τσοκ! :winka:


Υ.Γ.: κορίτσα να ξαναβρεθούμε κιόλας τώρα που μαζευτήκαμε πολλές :blush:

sernodas2
03/10/2010, 17:03
καλησπερα...
ο χειμωνας ερχετε κ η δουλεια ξεκινα,το brosακι παρκαρη κ μια κ καθετε κ γω θα δουλευω λεω μεχρι να ξανα το καβαλησω να του κανω καποια επεμβασεις....κ θα ηθελα τα φωτα σας..
λεω να αλλαξω το μπροστινο(φρενα-αναρτηση)...αλλα θα ηθελα να παραμεινουν τα κλι-ον που εχει(ντ-κ)μαζι με οργανα κ φαναρι,
τι να ψαξω?
απο ποιο μοντελο?

chr1s_86
07/10/2010, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Υ.Γ.: κορίτσα να ξαναβρεθούμε κιόλας τώρα που μαζευτήκαμε πολλές :blush:


Πλησιάζει η ώρα... :D




Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
...αλλα θα ηθελα να παραμεινουν τα κλι-ον που εχει(ντ-κ)μαζι με οργανα κ φαναρι,
τι να ψαξω?
απο ποιο μοντελο?


Τα κλιπον ΟΚ, αλλά ότι και να βάλεις θα χρειαστεί μια ψιλοπατεντα γιατί δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες βάσεις για τα υπόλοιπα...

99% έχω δει να πωλούνται βάσεις universal για το φανάρι, για τα όργανα πιστεύω κάτι θα σκεφτούμε....:)

GiannisDrobi
07/10/2010, 00:36
georigio mhpws brhkes tpt apo ntizes tsok re su giati edw panw (salonika) exei bgalei kruo!!!!:wave2:

georgio
07/10/2010, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisDrobi
georigio mhpws brhkes tpt apo ntizes tsok re su giati edw panw (salonika) exei bgalei kruo!!!!:wave2:


Αύριο κατεβαίνω αποθήκη για συγύρισμα, μίλησα και με το Γιάννη. Σόρρυ για την καθυστέρηση αλλά τρέχει και μια σχολή... Αύριο βραδάκι θα σου πω! ;)


@ sernodas: σου κάνει *οποιδήποτε* καλάμι με διάμετρο 41mm. Δηλαδή, cbr, vfr, (τα των 90s) ακόμα και sv. Αλλά θες κομπλέ με ζάντα, δίσκους, δαγκάνες για να μην ψάχνεις μετά ένα ένα. Για το φανάρι και τα όργανα, αφού κρατάς τα κλιπον κρατάς και τις τιμονόπλακες, δεν έχεις λόγο να τις αλλάξεις. Το θέμα είναι τι θα κάνεις με τον ατέρμονα από τον οποίο παίρνουν τα όργανα ένδειξη. Εκεί θα χρειαστεί πατέντα. Και αν είναι απλά ένας αποστάτης έχει καλώς. Αν στο καινούργιο μπροστινό δεν υπάρχει χώρος μεταξύ ζάντας και καλαμιού για να χωρέσει ο ατέρμονας;;

edit: μαλακία έγραψα. Για να κρατήσεις τις τιμονόπλακες πρέπει να ταιριάζει η απόσταση τους με το μήκος του άξονα της ρόδας. Εκεί περιπλέκεται το θέμα, με τον άξονα της ρόδας και τον ατέρμονα. Οι τιμονόπλακες θα μπουν. Στη χειρότερη ξεπρεσάρεις σε μηχανουργείο τον λαιμό από την δικιά του και τον πρεσάρεις στην καινούργια. Και μετά ψάχνεις και τι θα κάνεις με τη στήριξη του φαναριού (εύκολο), των οργάνων (πιο δύσκολο) και της κλειδαριάς (ακόμα πιο δύσκολο, ειδικά αν θες να έχεις κλείδωμα στο τιμόνι -καλό είναι να έχεις).

GiannisBlessed
07/10/2010, 01:33
exw ena mprostino
apo cbr
συμβατικο με 2 δισκους.
ειναι του drobi.
ροδα,καλαμια,φρενα,τρομπα,
το εχω μετρησει και μπαινει κουτι.
αν το 8εσ μιλα με τον δρομπι.:wave2:

φωτο εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106952&perpage=20&pagenumber=2)

sernodas2
07/10/2010, 18:28
μαληστα....
ωραια ψαχνουμε για ενα κομπλε μπροστινο
ζαντα-δισκους-δαγκανες
για να δουμε τι μπορουμε να βρουμε απο cbr, vfr,sv
αντε παλι με τα σιδερα:lol:

ευχαριστω παιδες

ρε σεις τωρα θα παιξει συναντιση που ξεκινω εγω δουλεια:bigcry:
τωρα που τελεψε κ η ασφαλεια.οχι δεν ειμαι απ΄΄αυτους που φανταζεστε.στη φαμπρικα η μηχανη δουλευει νυχτα μερα κ εγω ειμαι ο χειρηστης

sernodas2
08/10/2010, 15:23
Ρε σεις μου ήρθε μια ηδέα
Να βαλω κ ένα δευτερο δισκοφρενο στα δεξια…..
Πως?
Βάζοντας μια μπότα(απ τα καλαμια) αριστερή στη δεξια μερια,φτιαχνοντας ένα αποστατη πανω στη ζαντα που εκει πανω θα μπει ο δισκος
Τωρα αυτό που με προβληματίζει είναι κατά ποσο μπορει ο νεος δισκος να είναι σταθερός κ ασφαλής πάνω στην ζάντα??? με τι μεσα(κολλήσεις υλικά κατασκευεις)
θα μπορουσε να γίνει αυτό άραγε…ιδεες…
ε μην με κραξετε….ε τι να κανω μου έρχονται διαφορα στο μυαλο,μεσα στα τοσα ολο κ κατι βγαίνει

Η ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟ??http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99296

georgio
10/10/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisDrobi
georigio mhpws brhkes tpt apo ntizes tsok re su giati edw panw (salonika) exei bgalei kruo!!!!:wave2:

Λοιπόν φίλος, βρέθηκε!

Αλλά είναι μόνο η ντίζα, το 3 δηλαδή εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/partsfiche/LEVERS%20AND%20SWITCHES.html), χωρίς τις μεταλλικές γωνίες στην ένωση με το καρμπιρατέρ (το 17 εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/partsfiche/CARB%20COMP.html)).

Τι κάνω, τη δίνω στο Γιάννη;

GiannisBlessed
11/10/2010, 00:53
σωραιος!:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
11/10/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
Ρε σεις μου ήρθε μια ηδέα
Να βαλω κ ένα δευτερο δισκοφρενο στα δεξια…..
Πως?
Βάζοντας μια μπότα(απ τα καλαμια) αριστερή στη δεξια μερια,φτιαχνοντας ένα αποστατη πανω στη ζαντα που εκει πανω θα μπει ο δισκος
Τωρα αυτό που με προβληματίζει είναι κατά ποσο μπορει ο νεος δισκος να είναι σταθερός κ ασφαλής πάνω στην ζάντα??? με τι μεσα(κολλήσεις υλικά κατασκευεις)
θα μπορουσε να γίνει αυτό άραγε…ιδεες…
ε μην με κραξετε….ε τι να κανω μου έρχονται διαφορα στο μυαλο,μεσα στα τοσα ολο κ κατι βγαίνει

Η ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟ??http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99296

μην σε επιρεασω αλλα το να πειραξεις την μαμα μπροστα ζαντα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλη ιδεα....
:sick:
το αλλο λεει αλλα να ξες λογικα πρεπει να φτιαξεις αλλο λαιμο, και να κατσεις να δουλεψεις τα στοπ του τιμονιου,την κλειδαρια και το φως.η τρομπα σου επισης δεν 8α εχει λογικα βαση για καθρευτη.
οποτε θα χρειαστεις και εναν ανταπτορα...

sernodas2
11/10/2010, 11:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
[B]μην σε επιρεασω αλλα το να πειραξεις την μαμα μπροστα ζαντα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλη ιδεα....
:sick:

mmmm parakindineymeno moy fenete k mena....:sick:

GiannisBlessed
11/10/2010, 17:41
εχω μια φωτο απο ενα ελληνικο μπροσακι που ο τυπος του εχει βαλει τουρμπο και αλλες ιστοριες.
εχει βαλει και δευτερη δισκοπλακα στην μαμα ζαντα αλλα δεν εχει βαλει δαγκανα.
μαλλον για εφε την εβαλε.:wacko:

sernodas2
11/10/2010, 23:13
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εχω μια φωτο απο ενα ελληνικο μπροσακι που ο τυπος του εχει βαλει τουρμπο και αλλες ιστοριες.
εχει βαλει και δευτερη δισκοπλακα στην μαμα ζαντα αλλα δεν εχει βαλει δαγκανα.
μαλλον για εφε την εβαλε.:wacko: [/QUO


e tha eixe alexiptoto katw ap ti sela
:lol: :lol: :lol:

argoxerian
26/10/2010, 14:59
Καλησπέρα σε όλους,
Οπως όλοι σας έχω και εγω στη κατοχή μου ένα Bros (who's the boss). Το απέκτησα πρό 6 μηνών και η κατάσταση του ήταν μέτρια προς αισχρή ήταν ήδη μεταχειρισμένο (εισαγωγής) χωρίς να γνωρίζουμε τα χιλιόμεταρα, του καβούκια-ταχύμετρο σπασμένα, σάπια ηλεκτρικά, πλαστικά και γενικά περιφεριακά σε αισχρή καταάσταση. Με τα πολλά το έκανα πένα, τώρα θέλω να το φτιάξω εξωτερικά να δείξει οτι ήταν πολύ μπροστά σχεδιαστικά για την εποχή του και όχι ένα μάτσο σίδερα ηλεκτοκολξμένα ακανόνιστα.
Το Bros είναι το δεύτερο μηχανάκι που έχω και ήρθε στα χέρια μου κατά λάθος, έχω ένα rs 125 replica ημιαγωνιστικό του 02. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω για κανένα λόγο.
Κάπου πήρε το μάτι μου εδω μέσα για μία bros-συνάντηση οι παλαιοί αν θέλουν ας το κανονίσουν.
Περιμένω νέα και πάντα όρθιοι...άπαντες
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

chr1s_86
27/10/2010, 23:12
Καλωσήρθες φίλε, βέβαια δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς με τα ηλεκτροκολλημένα σίδερα μιας και το bros ήταν μπροστά από την εποχή του σχεδιαστικά πχ μονόμπρατσο ψαλίδι, πλαίσιο, κοντή εξάτμιση κτλ κτλ....



:beer: :beer: :beer:



υγ: για συνάντηση stay tuned :D

Dumah
28/10/2010, 17:31
Καλησπέρα παίδες, είχα καιρό να γράψω...
έδωσα το Brosακι μου σε ένα φίλο, και θέλουμε να του βάλουμε τιμονόπλακα και τιμόνι, για να βάζει και το gps που θέλει...ξέρει κανείς ποιος έμπηρος μηχανικός μπορεί να μας το φτιάξει;
Κάπου το είχα ξαναδει αλλά δεν το συγκράτησα το θρεντ...

argoxerian
29/10/2010, 14:27
Ακριβώς αυτό γουστάρω στο bros, οτι ήταν μπροστά απο τη γενιά του και μπροστά απο άλλα μεταγενέστερα μηχανάκια. Όσον αφορά τα 'ηλκτροκολλημένα' το είπα ότι σε σύγκριση με άλλα πάλι υπάρχει σψστό φινίρισμα στα μέλη του πλαισίου και γενικά σωστό δέσιμο μεταξύ πλαισίου και μοτέρ.

Υ.Γ. Αν είναι εύκολο ας μου πεί κάποιος ενδεικτικές πιέσεις για μπροστά πίσω λάστιχο.

georgio
29/10/2010, 22:38
Καλά εμένα το πλαίσιο μου το έχουν πει και σιδεριά... βέβαια αυτός που μου το έχει πει έτρεχε σήμερα να το πάρει βόλτα... :winka:

Συν ότι οι φίλοι μου το λένε παπί επειδή είναι μικρό αναλογικά με τα άλλα.

Για τις πιέσεις φίλε μου 30psi μπροστά και 33psi πίσω (36psi φορτωμένος ή για συνεχή χρήση σε υψηλές ταχύτητες).

Δες τις πρώτες σελίδες αυτού του θέματος έχουν πολλά πράγματα, πληροφορίες για το μηχανάκι, site και online manual (πχ ΕΔΩ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/index.html) ).

Υ.Γ.: για συνάντηση-βόλτα θα κανονίσουμε! :D

Dumah
30/10/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
Καλησπέρα παίδες, είχα καιρό να γράψω...
έδωσα το Brosακι μου σε ένα φίλο, και θέλουμε να του βάλουμε τιμονόπλακα και τιμόνι, για να βάζει και το gps που θέλει...ξέρει κανείς ποιος έμπηρος μηχανικός μπορεί να μας το φτιάξει;
Κάπου το είχα ξαναδει αλλά δεν το συγκράτησα το θρεντ...


...μήπως θυμαστε; Θέλουμε να το κάνουμε ωραία μετατροπούλα για δουλειά στην πόλη...

argoxerian
01/11/2010, 08:35
Παίδες χαιρετώ,
Θέλω να αλλάξω λάδια στο κτήνος αν δεν κάνω λάθος χρειάζομαι 3Lt, λέω να αλλάξω και το φίλτρο λαδιού αλλά δεν ξέρω που βρίσκεται και πώς θα το αλλάξω η θα του βάλω λάδι κλπ. Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε περιγράφοντας μου τη διαδικασία.
Λάδια λέω να βάλω motul 5100 10w/40, φίλτρο λαδιού δεν ξέρω ποιό να πάρω και απο που να το προμηθευτώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

georgio
01/11/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από argoxerian
Παίδες χαιρετώ,
Θέλω να αλλάξω λάδια στο κτήνος αν δεν κάνω λάθος χρειάζομαι 3Lt, λέω να αλλάξω και το φίλτρο λαδιού αλλά δεν ξέρω που βρίσκεται και πώς θα το αλλάξω η θα του βάλω λάδι κλπ. Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε περιγράφοντας μου τη διαδικασία.
Λάδια λέω να βάλω motul 5100 10w/40, φίλτρο λαδιού δεν ξέρω ποιό να πάρω και απο που να το προμηθευτώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Λοιπόν:
για αλλαγή λαδιών θες 2,2lt ή 2,3lt σε περίπτωση που αλλάξεις και φίλτρο λαδιού. Γνώμη μου κάντο. Αν κοιτάξεις προσεκτικά κάτω από την τάπα πλήρωσης λαδιού (στο δεξί καπάκι του κινητήρα) υπάρχει ένα αυτοκόλλητο που λέει τις ποσότητες μαζί με κάτι άλλα γιαπωνέζικα (αν έχει μείνει ακόμα εκεί το αυτοκόλλητο) -εγώ τα γουστάρω αυτά τα γιαπωνέζικα, μου είναι λίγο φετίχ. :D

Εκτός από 2,2 και 2,3 λέει και 2,8, αυτό είναι σε περίπτωση πλήρους λυσίματος του κινητήρα -ξέρεις όταν αδειάζεις το λάδι από την τάπα πάντα μένει κάποια ποσότητα μέσα σε διάφορα σημεία του κινητήρα. Δεν σε αφορά για την ώρα.

Η τάπα για να αδειάσεις το λάδι βρίσκεται αριστερά μπροστά και κάτω στον κινητήρα. Περνάνε μπροστά οι σωληνώσεις του νερού, δεν χρειάζεται να βγάλεις τίποτα για να την βγάλεις. Αν σκύψεις χαμηλά θα την δεις.

Το φίλτρο λαδιού βρίσκεται κάτω και πίσω από το καπάκι του μπροστά γραναζιού. Από ό,τι θυμάμαι διευκολύνει να το βγάλεις για να κάνεις τη δουλειά σου. Για να το βγάλεις πρέπει να λύσεις το πετάλ των ταχυτήτων και δύο βίδες 8mm που κρατάνε το καπάκι (θα χρειαστείς καρύδι, τα γερμανικά δεν χωράνε καλά εκεί, εκτός και αν κάτσεις και τις γυρίζεις σιγά-σιγά).

Για να βγάλεις το φίλτρο χρειάζεται ένα "ειδικό κλειδί" που το πιάνει και το περιστρέφει. Εναλλακτικά μπορείς να του καρφώσεις ένα κατσαβίδι και να το χρησιμοποιήσεις ως μοχλό για να το λύσεις, προσεκτικά μην γίνεις κώλος από τα λάδια.

Η διαδικασία είναι η εξής:
αφήνεις το μηχανάκι να κρυώσει. Θα βόλευε καλύτερα να το κάνεις μια-δυο ώρες μετά από βόλτα ώστε να έχει κρυώσει μεν αλλά να μην είναι τελείως κρύο, όπως πχ μετά από το βράδυ, ώστε να είναι πιο λεπτόρευστο το λάδι και να βγει πιο εύκολα. Αυτά είναι ψιλά γράμματα όμως. Σίγουρα δεν το κάνεις με τον κινητήρα να καίει.
Βάζεις μια λεκάνη από κάτω και βγάζεις την τάπα. Πρόσεχε μια σου πέσει στη λεκάνη γιατί θα την ψάχνεις μετά και θα λερωθείς χωρίς λόγο. Η λεκάνη να είναι κάτω από την τάπα και προς τα εσένα όχι ακριβώς στο κέντρο γιατί όταν βγάλεις την τάπα θα πεταχτεί απότομα το λάδι, καλό είναι να βάλεις κάτω καμιά εφημερίδα ή κανένα χαρτόνι γιατί κάτι θα σου στάξει, ειδικά αν το κάνεις πρώτη φορά. Ταυτόχρονα έχεις βγάλει και την πάνω τάπα που είναι για να συμπληρώνεις ώστε να μπορεί να πάρει αέρα και να αδειάσει.
Για τη δουλειά αυτή το μηχανάκι το έχεις είτε στο πλαϊνό στάντ είτε στο κεντρικό αλλά με τρόπο τέτοιο ώστε η τάπα που αδειάζει να είναι λίγο πιο χαμηλά, πχ σε δρόμο κατηφορικό (ελαφρά ε) το μηχανάκι κάθετα με την αριστερή πλευρά στην κατηφόρα. Ελάχιστη κατηφόρα, απλά μην είναι ανάποδα.
Αφού το αφήσεις και αδειάσει και περιμένεις να μην βγάζει άλλο, γύρνα τα κλειδιά στο on χωρίς ταχύτητα μέσα, το kill switch στο off (το κόκκινο) ώστε να μην πάρει μπροστά, και πάτα μια μιζιά ώστε να γυρίσει ο κινητήρας (δεν πρέπει να πάρει μπροστά) για να βγάλει κάτιτις ακόμα λάδι (κι αυτό είναι στα ψιλά γράμματα). Βάζεις την τάπα στη θέση της. Η τάπα έχει και μια ροδελίτσα για να σφραγίζει καλύτερα, καλό θα είναι να την αλλάξεις ή αν δεν έχει να βάλεις. Θα κοιτάξω να σου πω για διάσταση. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με βίδες και ζήτα θα σου δώσουν.
Μετά βγάζεις το φίλτρο λαδιού. Πριν βάλεις το καινούργιο βουτάς το δάχτυλο σου στο λάδι και περνάς μια γύρω-γύρω την τσιμούχα που έχει το φίλτρο λαδιού και το σφίγγεις όσο πάει με το χέρι. Όχι υπερβολές, απλά όπως το γυρνάς με το χέρι σου μόνο να σφίξει.
Στη συνέχεια βάζεις 2,3 λίτρα λάδι από την πάνω τάπα και την κλείνεις.

Το παλιό λάδι μην το χύσεις σε αυλή, υπόνομο κλπ πήγαινε το σε ένα βενζινάδικο, τα πάνε για ανακύκλωση.

Υ.Γ.: αν στο τέλος δεν παίρνει μπροστά το μηχανάκι σου, έχεις ξεχάσει το kill switch στο off! :p

georgio
01/11/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
...μήπως θυμαστε; Θέλουμε να το κάνουμε ωραία μετατροπούλα για δουλειά στην πόλη...

Φίλε μου δεν ξέρω τι θα χρειαστεί ακριβώς, αν μπαίνει η πάνω τιμονόπλακα από super four τότε πρέπει απλά να φτιάξετε ντίζες και καλώδια.

Αλλά ρε συ, μην το κάνετε αυτό στο μηχανάκι... νέα παιδιά είμαστε... κλιπόν, τέρμα κάτω... θα έχουμε τιμόνια όταν γίνουμε 50 και πάμε και πάρουμε το V-Strom...

GiannisBlessed
01/11/2010, 14:48
αν καρφωσεις το φιλτρο καρφωσε το μετα την μεση προς τα πισω δλδ.
ετσι ωστε να αποφυγεις τα σπειρωματα μεσα μην κανεις ζημεια.
μπορεις καλυτερα να παρεις ενα "κολαρο" απο τα υδραυλικα απο αυτα που βαζουμε στο λαστιχο του ποτισματος.
το βαζεις το σφιγκεις και μετα χτυπας αυτο με ενα σφυρακι και χαλαρωνει.
αλλαγη λαδιων με ζεστο κινητηρα!!

georgio
01/11/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
[...]
αλλαγη λαδιων με ζεστο κινητηρα!!

Τι ζεστό ρε συ;

Έρχεσαι από βόλτα ξεκαβαλάς, βγάζεις κράνος και αδειάζεις λάδια;;; Πρέπει να έχει προλάβει να κρυώσει. Καλό είναι να μην είναι τελείως κρύο, αλλά μην κανούν τα χέρια του από το λάδι. Να αλλάξει λάδια θέλει όχι να τηγανίσει! :p

GiannisBlessed
01/11/2010, 19:13
ζεστο κινητηρα δλδ να μην ειναι παγωμενος.
θελουμε να αναδευτει ολη η μπιχλια και τα ρινισματα με την λειτουργεια του κινητηρα ωστε να απομακρυνθει με την αλλαγη αντι να μεινει στον πυθμενα του καρτερ.
βαλε μπροστα ασε το για λιγα λεπτα.να ζεσταθει οχι να παει πιστα να κανει χρονους και μετα να τα αλλαξει...:wave2:

chr1s_86
01/11/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
θα έχουμε τιμόνια όταν γίνουμε 50 και πάμε και πάρουμε το V-Strom...



:rolleyes:




















:lol:

georgio
01/11/2010, 23:11
Τι γελάς ρε; :p

Άδικο έχω;;


Εντάξει μερικοί μπορεί να πάρουν multi... :winka:

GiannisBlessed
02/11/2010, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Άδικο έχω;;

ναι:D
καρατιμονα και το μυαλο στα καγκελαααααα:wave2:

chr1s_86
02/11/2010, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τι γελάς ρε; :p

Άδικο έχω;;


Εντάξει μερικοί μπορεί να πάρουν multi... :winka:


Τιμόνι; Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ένα SPEED TRIPLE θα ήταν ότι πρέπει.... :D



Και για να μην βγαίνω και πολύ off-topic μια συμβουλή: ΜΗΝ πάρετε για κανένα λόγο φθηνές τσιμούχες μπροστινού απο ebay....:uplate:

argoxerian
02/11/2010, 09:35
ευχαριστώ πολυ παιδιά, ενα θεματάκι ακομα που θα βρώ φίλτρο λαδιού μαρκα καποιο άλλο χαρακτηριστικό αυτού...

chr1s_86
02/11/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από argoxerian
ευχαριστώ πολυ παιδιά, ενα θεματάκι ακομα που θα βρώ φίλτρο λαδιού μαρκα καποιο άλλο χαρακτηριστικό αυτού...

Σε οποιοδήποτε μαγαζί έχει ανταλλακτικά honda. Ο κωδικός πρέπει να είναι αυτός: 15410-MCJ-505.

Dumah
02/11/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ναι:D
καρατιμονα και το μυαλο στα καγκελαααααα:wave2:

Πλάκα πλάκα το έχω δει στο δρόμο και μπορώ να πω μου άρεσε μιας και τα κιλά μου είναι ουκ ολιγα...:sick: :lol: :lol:

georgio
03/11/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Σε οποιοδήποτε μαγαζί έχει ανταλλακτικά honda. Ο κωδικός πρέπει να είναι αυτός: 15410-MCJ-505.

Δε χρειάζεται να είναι Honda το φίλτρο να το πληρώσει βαπορίσιο. Σε οποιοδήποτε μαγαζί με λάδια έχουν και έναν κατάλογο, ανοίγουν και σου δίνουν το κατάλληλο φίλτρο. Έτσι είχα πάρει και το δικό μου, Hiflo νομίζω...

Για τη μάρκα των λαδιών είχα αναρωτηθεί κι εγώ όταν άλλαξα, αλλά σε αυτό το μηχανάκι δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία. 10-40 ημισυνθετικά είναι το βασικό. Μη βάλεις φουλ συνθετικά.

Προσωπικά είχα βάλει castrol, σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή να δοκιμάσω τα torco μιας και έχω διαβάσει πολλά και καλά λόγια, και θα ήθελα να μαλακώσει λίγο το κιβώτιο που ώρες-ώρες μ@λ@κίζεται (στο δικό μου, δεν το έχω δει σε άλλα).

GiannisBlessed
03/11/2010, 17:34
ο συγκατικος μου(giannisdrobi) εχει τιμονα..
το εχω ζηλεψει πολυ παιδια...
με βλεπω να την κανω και εγω την μετατροπη.
το μηχανακι το χρησημοποιω στην πολη.
δεν βλεπω τον λογο των (πολυ) χαμηλων clip-on.
αστε τον γιωργο να λεει!:winka:

chr1s_86
03/11/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Δε χρειάζεται να είναι Honda το φίλτρο να το πληρώσει βαπορίσιο. Σε οποιοδήποτε μαγαζί με λάδια έχουν και έναν κατάλογο, ανοίγουν και σου δίνουν το κατάλληλο φίλτρο. Έτσι είχα πάρει και το δικό μου, Hiflo νομίζω...


Σωστό και αυτό... :beer:

chr1s_86
03/11/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

δεν βλεπω τον λογο των (πολυ) χαμηλων clip-on.
αστε τον γιωργο να λεει!:winka:


ε, εντάξει δεν είναι και τόσο χαμηλά στο bros...



edit: ωπ, ξεχάστηκα, το δικό σου έχει άλλο μπροστινό... :beer:

argoxerian
04/11/2010, 12:35
Μπορώ να ξεσφύξω το φίλτρο λαδιού με γαλλικό και να σφύξω το καινούριο ή θα το καταστρέψω? Εξολκέα δεν μπορώ να βρώ για το φίλτρο.

GiannisBlessed
04/11/2010, 13:54
δεν χρειαζεσαι εξωλκεα!!χαχαχα:lol:
καθαρισε το εξωτερικα με λιγο οινοπνευμα.παρε μια πετσετα και ναλε δυναμη.
αν δεν...
παρε ενα κολαρο απο τα υδραυλικα και κανε αυτο που εγραψα πιο πριν...
αν δεν...
παρε ενα κατσαβιδι και τρυπα το μετα την μεση προς τα δεξια οπως το κοιτας και γυρνα το.
μπορεις επισης να παρεις και το ειδικο εργαλειο.

argoxerian
04/11/2010, 14:51
ας ελπιζουμε να το πετύχω και να μη του σκίσω τα μάτια...
ευχαριστώ

georgio
04/11/2010, 17:28
Το γαλλικό δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάπως. Το ειδικό εργαλείο που λέμε είναι σαν αυτό παρακάτω. Το βάζεις με μια φορά και όπως το γυρίζεις σφίγγει και λύνει το φίλτρο.

Το σφίξιμο με το χέρι. Δεν χρειάζεται να το σφίξεις αλλιώς περισσότερο μη φύγει. Δε θα φύγει. Και μην ξεχάσεις να βάλεις στην τσιμούχα του φίλτρου μια ιδέα λάδι με το δάχτυλο.


217790

argoxerian
05/11/2010, 09:19
Ευχαριστώ παίδες, το εργαλείο πρέπει να το προμηθευτώ αλλά δεν ξέρω απο πού στο net το λέει εξωλκέα φίλτρου λαδιού (εγω ξέρω τι ο εξωλκέας τραβάει κ ότι δεν σφύγκει) έχουμε έν αθέμα με την ωρολογία αλλά εντάξει. Τελικά πως θα το ζητήσω το εργαλείο ξέρουμε? Χθές του φόρεσα ζελατινάκι και είναι μες τη καύλα το κτήνος θα δώ και στο ταξίδι αν θα έχει αποτελεσμα.
Υ.Γ. Καλό τρήμερο και άπαντες όρθιοι...

georgio
05/11/2010, 10:47
Εξωλκέα λέμε ό,τι χρησιμοποιούμε για να βγάλουμε κάτι, ανεξαρτήτως του τι και πως είναι.

Ακόμα και σε Carrefour έχω δει. Ζήτα το περιγραφικά: για να βγάλω το φίλτρο λαδιού.

Υ.Γ.: υπάρχει και ένα άλλο εργαλείο, είναι σαν μεγάλο καρύδι, αλλά είναι για συγκεκριμένους τύπους φίλτρων και αλλάζει από μηχανάκι σε μηχανάκι, ενώ αυτό πάνω είναι universal. :wave2:

GiannisBlessed
02/12/2010, 02:07
μου ηρθε τωρα αλλα το ποσταρω για οποιον ενδιφερεται...
τα διαφραγματα η αλλιως φουσκες που εχει το slide στο καρμπυρατερ αν σκοιστουν η μηχανη παυει να μπορει να ανεβαζει στροφες.
τα μαμα κανουν 100 το ενα.
αρα αν χρειαστεις 2(πολυ συχνα) τοτε πρεπει να σκασεις περιπου μια 200ρα.
εδω λινκ για πιο φτηνη εναλακτικη.
http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=22164

chr1s_86
29/01/2011, 23:47
...

Γκχμ...


Εκτός από τους 3-4 που ποστάρουμε γενικά στο φόρουμ οι υπόλοιποι είναι εδώ; Τα BROSάκια όλα ΟΚ?
Για να παίρνουμε παρουσίες: V-twins με μονόμπρατσα ψαλίδια και στρογγυλά φανάρια εμφανιστείτε...

:beer:

GiannisBlessed
30/01/2011, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
...

Γκχμ...


Εκτός από τους 3-4 που ποστάρουμε γενικά στο φόρουμ οι υπόλοιποι είναι εδώ; Τα BROSάκια όλα ΟΚ?
Για να παίρνουμε παρουσίες: V-twins με μονόμπρατσα ψαλίδια και στρογγυλά φανάρια εμφανιστείτε...

:beer:

παρον και παντα (σχεδον) μαχιμος!!:wave2:

nitso
30/01/2011, 06:49
καλημερα, ολα καλα με το brosακι μου...προχωρησα σε καινουργιο βαψιμο και αλλαγη οργανων με καινουργια ψηφιακα.
Μηχανολογικα ΟΚ.

georgio
30/01/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
...

Γκχμ...


Εκτός από τους 3-4 που ποστάρουμε γενικά στο φόρουμ οι υπόλοιποι είναι εδώ; Τα BROSάκια όλα ΟΚ?
Για να παίρνουμε παρουσίες: V-twins με μονόμπρατσα ψαλίδια και στρογγυλά φανάρια εμφανιστείτε...

:beer:

Εδώ! :D

Αν κανένας έχει το παρακάτω V-2 μονόμπρατσο με στρογγυλό φανάρι τον κάνουμε παρέα ε;



Υ.Γ.: nitso, σου είχα στείλει και πμ, το μπουζόκλειδο που είχες αγγελία παίζει ακόμα;


222633

nitso
30/01/2011, 21:18
Μπα...το εδωσα πριν κανα μηνα!!

chr1s_86
01/02/2011, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
... και αλλαγη οργανων με καινουργια ψηφιακα.


Τι έβαλες; KOSO? Τα γνήσια τι προβλημα είχαν;

chr1s_86
01/02/2011, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Εδώ! :D

Αν κανένας έχει το παρακάτω V-2 μονόμπρατσο με στρογγυλό φανάρι τον κάνουμε παρέα ε;




:nono:

.


.



.


.




(Εκτός κι αν έχει κανα φίλο με 748..... :p )

nitso
01/02/2011, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Τι έβαλες; KOSO? Τα γνήσια τι προβλημα είχαν;

Έφαγα τουμπα και εσπασε το στροφομετρο,ηθελα το γνησιο αλλα δεν υπαρχει....τωρα πλεον χρησιμοποιω το Trailtech Vapor

http://img692.imageshack.us/img692/3034/vaporn.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/8851/vapor1.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/6184/vapor2h.jpg

georgio
01/02/2011, 11:15
Φίλε nitso πένα το έχεις το εργαλείο!

:beer: :beer: :beer:

Αν έχεις κρατήσει οτιδήποτε από τα όργανα, σμπαραλιασμένα όπως να 'ναι, και δεν τα θες θα τα 'θελα.


Άλλοι μπροσάκιδες δεν υπάρχουν; Εμφανιστείτε ρε! Άντε να κανονίσουμε και καμιά βόλτα!


@ chris: το 748 δεν είναι στρογγυλοφάναρο! :p


Υ.Γ.: ρε συ blest σόρρυ για το κλάσιμο, αλλά με παίρνεις τις πιο λάθος στιγμές! Και μετά το ξεχνάω... :D

GiannisBlessed
01/02/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Φίλε nitso πένα το έχεις το εργαλείο!

:beer: :beer: :beer:

Αν έχεις κρατήσει οτιδήποτε από τα όργανα, σμπαραλιασμένα όπως να 'ναι, και δεν τα θες θα τα 'θελα.


Άλλοι μπροσάκιδες δεν υπάρχουν; Εμφανιστείτε ρε! Άντε να κανονίσουμε και καμιά βόλτα!


@ chris: το 748 δεν είναι στρογγυλοφάναρο! :p


Υ.Γ.: ρε συ blest σόρρυ για το κλάσιμο, αλλά με παίρνεις τις πιο λάθος στιγμές! Και μετά το ξεχνάω... :D


:mad:
:yuck:
:p





ανρτηση ψαχνω ρε συ...
εσκασε στου συγκατοικου μου το μπροσακι και τωρα ειναι σουστα...παει πανω κατω...
θυμασαι απο ποιες αλλες μηχανες παιρνει αναρτηση το μπρος?

georgio
01/02/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
:mad:
:yuck:
:p





ανρτηση ψαχνω ρε συ...
εσκασε στου συγκατοικου μου το μπροσακι και τωρα ειναι σουστα...παει πανω κατω...
θυμασαι απο ποιες αλλες μηχανες παιρνει αναρτηση το μπρος?

Όχι, θυμάμαι όμως ότι δεν ταιριάζει από πολλές επειδή δεν χωράει, ειδικά όσες έχουν ενσωματομένο δοχείο αζώτου ξέχνα 'τες, δεν έχει χώρο επάνω καθόλου. Έχω μια ανάρτηση τη μαμά, το ψιλο-έχει πει το ποίημα αλλά από αυτή που έχετε τώρα καλύτερη θα είναι. Άμα τη θες πες μου.

Στο hawkgt με μικρή πατέντα βάζανε νομίζω από cbr900, κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι, στο ebay βρίσκεις φθηνά (~60-80 δολλάρια). Για καινούργια το best value for money πρέπει να είναι της wilbers η απλή (χωρίς ξεχωριστό δοχείο αζώτου) και έχει ρύθμιση προφόρτισης (τι σου είπα τώρα) και απόσβεσης επαναφοράς, δικός τους κωδικός μοντέλου 640.

sernodas2
01/02/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Όχι, θυμάμαι όμως ότι δεν ταιριάζει από πολλές επειδή δεν χωράει, ειδικά όσες έχουν ενσωματομένο δοχείο αζώτου ξέχνα 'τες, δεν έχει χώρο επάνω καθόλου. Έχω μια ανάρτηση τη μαμά, το ψιλο-έχει πει το ποίημα αλλά από αυτή που έχετε τώρα καλύτερη θα είναι. Άμα τη θες πες μου.

Στο hawkgt με μικρή πατέντα βάζανε νομίζω από cbr900, κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι, στο ebay βρίσκεις φθηνά (~60-80 δολλάρια). Για καινούργια το best value for money πρέπει να είναι της wilbers η απλή (χωρίς ξεχωριστό δοχείο αζώτου) και έχει ρύθμιση προφόρτισης (τι σου είπα τώρα) και απόσβεσης επαναφοράς, δικός τους κωδικός μοντέλου 640.


Το δικο μου το λαλα εχει πανω μια ολινς πλήρως ρυθμιζόμενη ύψος, πρόσφυσ, απόσβεση, με το δοχείο όχι ενσωματωμένο αλλα με σωληνακι .νομίζω ότι ηταν σε ένα nsr250…με κάθε επιφύλαξη,να ριξω καμια ματια μπας κ βρω κανα κωδικο πανω τις η να σκαλησω στο παρελθόν μπας κ βρω από πού ακριβός είναι…
?

GiannisBlessed
01/02/2011, 13:49
και ποσο παει αυτη η βιλμπερς??
για δες ρε συ σερνομενε!:D
μπας και βρουμε τπτ.
και εγω εχω μια παλια του μπρος...
αλλα τζαμπα ο κοπος....

georgio
01/02/2011, 14:15
Γύρω στα 450 απ' ό,τι θυμάμαι. Η με φουλ ρυθμίσεις και εξωτερικό δοχείο αζώτου πάει σχεδόν στα 700 (κωδικός μοντέλου wilbers 641).

Άμα δεν είναι για να δίνει φράγκα τώρα, μια μαμά που στέκεται αποδεκτά είναι μια χαρά. Η δικιά του λες έκλασε.


@ sernodas2: ώστε έχουμε ώχλινς ε; :beer:

sernodas2
01/02/2011, 17:10
@ sernodas2: ώστε έχουμε ώχλινς ε; :beer: [/B][/QUOTE]

:) :)

chr1s_86
01/02/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

και εγω εχω μια παλια του μπρος...
αλλα τζαμπα ο κοπος....

Υπάρχουν και αυτές σε καλή τιμή...http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=hagon+bros&_sacat=See-All-Categories


Επίσης κάντε ένα κόπο να λύσετε την υπάρχουσα ανάρτηση μήπως έχει ξεβιδωθεί το παξιμάδι που έχει (το έχω πάθει... :blush: )

GiannisBlessed
03/02/2011, 14:40
δεν το εχω ψαξει το θεμα ποιο παξιμαδι λες?
εκατσαν 2 γομαρια πανω πολλα κιλαααα και σε μια λακουβα εγινε το κακο!:p
ο φιλος μου το πηρε 500ε.
δεν παιζουν λεφτα με την καμια ακομα και 200ε να εβρισκε αναρτηση παλι το συζηταει...
οποτε λεμε να στειλουμε στο k shock την δικια μου την παλια και απλα να της βαλει σκληροτερο ελατηριο wp ωστε να μην ξανα σκασει και αργοτερα θα την στειλει εκει να της κανει rebuild.(νομιζω γινεται)
δεν εχει απαιτησεις τρομερες...ασχετος ειναι...:lol:
εδω του αρεσε η μαμα αναρτηση...!!:wacko:

chr1s_86
03/02/2011, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
δεν το εχω ψαξει το θεμα ποιο παξιμαδι λες?


Δες εδώ (το 24 πρέπει να είναι):


222929

nitso
03/02/2011, 20:40
Μερικοι μαλακοκωλοι που εχουν κατσει κατα καιρους πισω στη μηχανη ,εχουν κανει παραπονα για τη σκληρωτητα της πισω αναρτησης πραγμα που εγω ομως δεν εχω αντιληφθει.
Με το ειδικο αγκιστρο μπορει καποιος με μια φωτογραφια να μου δειξει πως ρυθμιζω τη σκληρωτητα της αναρτησης ,υπαρχουν σημαδια???

paTman_the
03/02/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Δεν φαίνονται όπως ήθελα αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.

Επίσης να γράψω δυο λόγια για το Bros για όσους δεν ξέρουν για να μπορέσουν να καταλάβουν τα παραπάνω.

To Bros δεν εισήχθηκε ποτέ επίσημα στην Ελλάδα. Όλα όσα κυκλοφορούν είναι παραεισαγωγής από Ιαπωνία κυρίως. Επομένως είναι made in Japan αλλά με την πραγματική έννοια της φράσης, γι' αυτό και έχουν επιβιώσει μέχρι σήμερα μετά από 20 χρόνια. Όλα τα Bros είναι παραγωγής 88-92, νομίζω και κάποια pgm είναι του 93. Σε κάτι αγγελίες που λένε μοντέλο 97 κλπ δεν ισχύει. Είναι πρώτη άδεια, που σημαίνει ότι στην Ελλάδα ήρθε το 97. Επίσης το Bros είχε κυκλοφορήσει και στην Αμερική με την ονομασία Hawk GT μόνο σε 650 όμως. Στην Αμερική έχει γίνει και η μεγαλύτερη βελτίωση του μοντέλου μια και το χρησιμοποιούσαν για να τρέχουν στο Battle of the Twins.

Αυτά για τώρα, αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα συμπληρώσω. Όποιος θέλει manual, let me know. :D

edit: αν κάνοντας search στο internet πέσετε πάνω σε κάποιο Bros 125 να ξέρετε ότι δεν έχει καμία σχέση με το Bros. Είναι ουσιαστικά το XR125L για εμάς που φτιάχνεται στη Βραζιλία και είναι αυτό (http://www.manualesdemotos.net/catalog/images/nxr125.jpg). Τώρα γιατί το είπαν έτσι...

Μόλις "ανακάλυψα" το thread και αν και δεν το έχω πλέον το μηχανάκι, συγκινήθηκα!

Το μηχανάκι είχε κυκλοφορήσει και στην ευρώπη ως NT650 Revere με άξονα μετάδοσης παρακαλώ αντί για αλυσίδα. Επίσης μια δικύλινδρη πολυθρόνα της HONDA (που ήρθε και στην Ελλάδα) πατούσε στο nt650.
Τέλος (τουλάχιστον το 650) έβγαινε και το 93-95.

Οσο για ταξίδια... Πάρτε μια εικόνα από το brosaki (650) μου μπροστά από το εργοστάσιο της PORSCHE στην Στουτγάρδη το 2005...
Έπρεπε να δείτε τη φάτσα ενός (γερμανού;) με NT650 όταν σταματήσαμε δίπλα δίπλα στο φανάρι και έβλεπε το μηχανάκι μου που ήταν σχεδόν πανομοιότυπο με το δικό του αλλα προφανώς δεν ήξερε τι ήταν το δικό μου!


222936

GiannisBlessed
03/02/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Δες εδώ (το 24 πρέπει να είναι):

δεν νομιζω να εχει φυγει απλα παξιμαδι.
ο τοπος ειναι γεμματος λαδια...
εσκασε...:(

georgio
04/02/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Μόλις "ανακάλυψα" το thread και αν και δεν το έχω πλέον το μηχανάκι, συγκινήθηκα!

Το μηχανάκι είχε κυκλοφορήσει και στην ευρώπη ως NT650 Revere με άξονα μετάδοσης παρακαλώ αντί για αλυσίδα. Επίσης μια δικύλινδρη πολυθρόνα της HONDA (που ήρθε και στην Ελλάδα) πατούσε στο nt650.
Τέλος (τουλάχιστον το 650) έβγαινε και το 93-95.

Οσο για ταξίδια... Πάρτε μια εικόνα από το brosaki (650) μου μπροστά από το εργοστάσιο της PORSCHE στην Στουτγάρδη το 2005...
Έπρεπε να δείτε τη φάτσα ενός (γερμανού;) με NT650 όταν σταματήσαμε δίπλα δίπλα στο φανάρι και έβλεπε το μηχανάκι μου που ήταν σχεδόν πανομοιότυπο με το δικό του αλλα προφανώς δεν ήξερε τι ήταν το δικό μου!

Καλώς τον! :beer:

:a012: για το ταξίδι Γερμανία!


Άρχισα πάλι να ψάχνω και έπεσα πάνω σε αυτό: http://ntvhonda.proboards.com/index.cgi?board=ntvspecific&action=display&thread=902

Όσοι γουστάρετε διαβάστε το, λέει για την ιστορία του ntv650 το οποίο είναι ο πρόγονος του Deauville (nt650v) και για το Bros, το οποίο λέει ότι και καλά ήταν μια "διαφορετική έκδοση" του ntv650.

Χοντρικά οι διαφορές του ntv650 με του Bros είναι ψιλο-χαοτικές και αυτό οφείλεται στο ότι το Bros είχε σπορ προσανατολισμό ενώ το ntv650 τουριστάδικο. Το ntv650 είχε σιδερένιο πλαίσιο και όχι αλουμινένιο, μετάδοση με άξονα όπως είπε και ο φίλος paTman_the, μεγαλύτερο ρεζερβουάρ (19 λίτρα αντί για 12), διπίστονη δαγκάνα μπροστά, τελείως διαφορετικό υποπλαίσιο, μαρσπιέ συνοδηγού, πολύ περισσότερα πλαστικά και πολλά άλλα μικρά.

Η αλήθεια είναι ότι τα μηχανάκια μοιάζουν πάρα πολύ οπτικά, σε βαθμό που σε κάνει να απορείς όπως ο Γερμανός παραπάνω, αλλά δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν μοιράζονται πολλά περιφερειακά.

Διαβάστε το, έχει ενδιαφέρον, ή τουλάχιστον ρίχτε μια ματιά στις φωτογραφίες.

Υ.Γ.: έχω δει ένα Revere στην Ελλάδα!

paTman_the
04/02/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Καλώς τον! :beer:

:a012: για το ταξίδι Γερμανία!


Άρχισα πάλι να ψάχνω και έπεσα πάνω σε αυτό: http://ntvhonda.proboards.com/index.cgi?board=ntvspecific&action=display&thread=902

Όσοι γουστάρετε διαβάστε το, λέει για την ιστορία του ntv650 το οποίο είναι ο πρόγονος του Deauville (nt650v) και για το Bros, το οποίο λέει ότι και καλά ήταν μια "διαφορετική έκδοση" του ntv650.

Χοντρικά οι διαφορές του ntv650 με του Bros είναι ψιλο-χαοτικές και αυτό οφείλεται στο ότι το Bros είχε σπορ προσανατολισμό ενώ το ntv650 τουριστάδικο. Το ntv650 είχε σιδερένιο πλαίσιο και όχι αλουμινένιο, μετάδοση με άξονα όπως είπε και ο φίλος paTman_the, μεγαλύτερο ρεζερβουάρ (19 λίτρα αντί για 12), διπίστονη δαγκάνα μπροστά, τελείως διαφορετικό υποπλαίσιο, μαρσπιέ συνοδηγού, πολύ περισσότερα πλαστικά και πολλά άλλα μικρά.

Η αλήθεια είναι ότι τα μηχανάκια μοιάζουν πάρα πολύ οπτικά, σε βαθμό που σε κάνει να απορείς όπως ο Γερμανός παραπάνω, αλλά δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν μοιράζονται πολλά περιφερειακά.

Διαβάστε το, έχει ενδιαφέρον, ή τουλάχιστον ρίχτε μια ματιά στις φωτογραφίες.

Υ.Γ.: έχω δει ένα Revere στην Ελλάδα!

Το ταξίδι τότε στη Γερμανία ήταν μεγάλη εμπειρία για μένα, που αν είχα περισσότερα λεφτά (τότε) θα το είχα κάνει και περισσότερες φορές...
Δεν ξέρω τι ακριβώς μοιράζονταν, εμφανισιακά και στον κινητήρα αναφερόμουν. Εχω το βιβλίο του Haynes για όποιον ενδιαφέρεται. Και ενα manual από το Internet (έπρεπε να τα δώσω όταν πούλησα το μηχανάκι αλλά τα ήθελα για προσωπικούς λόγους)

chr1s_86
08/02/2011, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Μερικοι μαλακοκωλοι που εχουν κατσει κατα καιρους πισω στη μηχανη ,εχουν κανει παραπονα για τη σκληρωτητα της πισω αναρτησης πραγμα που εγω ομως δεν εχω αντιληφθει.
Με το ειδικο αγκιστρο μπορει καποιος με μια φωτογραφια να μου δειξει πως ρυθμιζω τη σκληρωτητα της αναρτησης ,υπαρχουν σημαδια???

Η μόνη ρύθμιση που μπορείς να κάνεις είναι της προφόρτισης, το εργαλείο πιάνει στις εγκοπές που φαίνονται στη φωτό και εκεί έχει και αριθμούς...

Αν και το πρόβλημα που έχουν αυτοί που έκατσαν πίσω είναι μάλλον το μικρό και χωρίς πολύ υλικό κομμάτι της σέλας...:D


223040

nitso
09/02/2011, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Η μόνη ρύθμιση που μπορείς να κάνεις είναι της προφόρτισης, το εργαλείο πιάνει στις εγκοπές που φαίνονται στη φωτό και εκεί έχει και αριθμούς...

Αν και το πρόβλημα που έχουν αυτοί που έκατσαν πίσω είναι μάλλον το μικρό και χωρίς πολύ υλικό κομμάτι της σέλας...:D

μαλλον η σελα φταιει!!!:D

sernodas2
15/04/2011, 18:47
GEIA SAS KOZME....
EIXA KAIRO NA FANW K EIPA NA PW ENA GEIA!!!
kamia brososinantisi tha kanoyme??

GiannisBlessed
15/04/2011, 19:58
ΜΕΣΑ!!:beer:

chr1s_86
29/04/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
GEIA SAS KOZME....
EIXA KAIRO NA FANW K EIPA NA PW ENA GEIA!!!
kamia brososinantisi tha kanoyme??

Έχω σκεφτεί να 'ρθούμε στο Αίγιο βόλτα, τι λέτε οι υπόλοιποι που ενδιαφέρονται; Όταν θα είναι σε αποδεκτή κατάσταση το μηχανάκι μου, θα το κανονίσω :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ΜΕΣΑ!!:beer:

Είσαι Αθήνα; Πότε έρχεσαι;




-και μια ερώτηση:

Έχει κάνει κανείς επισκευή στη μαμα ουρά; εννοώ να μπουν νέα κομμάτια πλαστικό εκεί που πρέπει να βιδώσει στο υποπλαίσιο... Με μικρό κόστος αν είναι δυνατόν...:p

GiannisBlessed
29/04/2011, 21:34
κατω ειμαι!!:beer:
κανε αυτο που εκανα εγω με τα πριτσινια.
εχω βαλει και φωτο σε αυτο το θρεντ καπου.

sernodas2
29/04/2011, 23:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
[B]Έχω σκεφτεί να 'ρθούμε στο Αίγιο βόλτα, τι λέτε οι υπόλοιποι που ενδιαφέρονται; Όταν θα είναι σε αποδεκτή κατάσταση το μηχανάκι μου, θα το κανονίσω :beer:



Είσαι Αθήνα; Πότε έρχεσαι;



egw athina den anebenw k malista me moto....to exetazw:D !!!!
gia kafedaki trikala korinthias tha htan kala na brethoume kapoy stin mesh k na paroyme ta bouna.
to skeytome k gia thn ethsia toy moto alla mexri tote exoume kairo...

giospy
30/04/2011, 10:08
Για να το κανονιζουμε σιγα σιγα...

sernodas2
06/05/2011, 01:01
Γεια σας κ χαρα σας
Θελω να βαλω μια εξατμιση στο μοτοσακο μου( honda bros)….. αλλα το τελικο θελω να είναι ψιλα κατω απ τα πλαστικα τις ουρας, αμ ελα μου που εκει είναι το πατακι του συνεπιβάτη, παιζει κανα πατακι με κουρμπα από άλλο μοτο που να μπορει να μπει εκει αραγε??? Εχει κανεις καμια ιδεα???
Οβαλ θα είναι το τελικο…

GiannisBlessed
09/05/2011, 10:12
kati vfr eixan nomizw tetoio.