PDA

View Full Version : Honda Bros



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16

chr1s_86
15/09/2011, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
εχω βαλει προοδευτικα ελατηρια της Hagon.Αυτη προτεινει 5αρι!!!
Τι λετε ?Να δοκιμασω 5αρι ή 15αρι?

Δεν ήξερα ότι είχες αλλάξει ελατήρια, οπότε δες με το 5άρι.

υγ: Πόσο τα πήρες τα Hagon?

nitso
15/09/2011, 21:32
τα πηρα απο τη wemoto 90 ευρω τον Αυγουστο

georgio
16/09/2011, 16:27
Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μίξη 10άρι με 5άρι ώστε να βγάλεις 7,5 πχ αν τα αναμίξεις 50-50. Αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να είναι τις ίδιας μάρκας μεταξύ τους. Κάτι είχα διαβάσει στα τεχνικά, ψάξε κάπου έχει ένα θέμα με τίτλο "αναρτήσεις".

Γιατί πιθανόν το 5άρι να σου είναι λίγο και η χρυσή τομή να βρίσκεται στη μέση. :winka:

pararos
18/09/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
παιδια εχει κανεις fatbar στο bros? πως θα γινει να βαλουμε ενα γιατι με εχει κουρασει το σκυψιμο (με την καλη εννοια:lol: ) ???
εχω βαλει εγω φιλε μου!με δυο τρυπες στην ιδια τιμονοπλακα για να βιδωθουν οι ανταπτορες...ευκολο ειναι μονο μετρα καλα μη σου φυγει,για μενα να βγαλεις την τιμονοπλακα για να το τρυπησεις!πολυ πιο ανετο!

pause
20/09/2011, 23:10
Γεια χαρά και παλι στην bros - οκοινότητα! Καλό φθινόπωρο να έχουμε.

Λοιπόν, μετά απο σχεδόν ένα μήνα απραξίας επέστρεψα και φυσικά άλλαξα μπαταρία στο μοτέρι, διότι βαρέθηκα πλέον το άγχος να με αφήσει πουθενά και να παλεύω με τα κλώδια να το βάλω μπροστά. Μπαταρία απο Αληξόπουλο στο Κουκάκι, περίπου 20?Ευρώ, φόρτιση και μια χαρά.

Τις προάλλες την Κυριακή το πήγα βόλτα με το Triumph Forum παρακαλώ! σε στριφτερά και μη κομμάτια και δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα, πέραν του ότι το μοτέρι θέλει επειγόντως αναρτήσεις, μπρός - πίσω (απλώς ανύπαρκτες) και της κατανάλωσης που μου φάνηκε κάπως τσιμπημένη.

Ελπίζω να κανονίσουμε να βρεθούμε και εμείς κάποια στιγμη και γιατί όχι να διοργανώσουμε και καμμια εκδρομούλα.
Τα λέμε παίδες.

chr1s_86
21/09/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pause
και της κατανάλωσης που μου φάνηκε κάπως τσιμπημένη.


Τι κατανάλωση είχες περίπου;

vasilis7
21/09/2011, 15:16
προσφατα αλαξα αλισηδα ,γραναζια ,δισκους σιμπλεκτη και μου κολησανε και το ψυγειο που εχανε. Αφτα + εργασια μου πηγε 300 euro. Καλα ειναι η με φαγανε????

nitso
21/09/2011, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
προσφατα αλαξα αλισηδα ,γραναζια ,δισκους σιμπλεκτη και μου κολησανε και το ψυγειο που εχανε. Αφτα + εργασια μου πηγε 300 euro. Καλα ειναι η με φαγανε????

γυρω στα 150 ευρω εχουν τα υλικα...150 ευρω μεροκαματο.αμα σου εκοψε αποδειξη καλα ειναι(55€ φπα )....παντως οι αλλαγη δισκων θελουν χρονο και προσοχη...θα τους αλλαξω σε λιγο καιρο.

GiannisBlessed
21/09/2011, 19:39
150 τα υλικα?ένα 50ρι έχουν τα δίσκακια μόνο.μια σοβαρή αλυσίδα κάνει από 80- 90 και πάνω.μπρος πίσω γρανάζια ένα ακόμα 50ρι.άρα πήραν ένα 100ρι για να στα περάσουν όλα πάνω και να κολλήσουν το ψυγείο.δεν είναι και άσχημα.

vasilis7
21/09/2011, 20:21
+ φλατζα μου ειπε που αλαξε στους δισκους σιμπλεκτι + το παραφλου και εγς πιστεβω ειναι νορμαλ

chr1s_86
21/09/2011, 20:53
Καλά είναι τα λεφτά όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω...
Με τη θερμοκρασία ΟΚ τώρα;

vasilis7
21/09/2011, 23:10
ναι κομπλε απο το ψυγειο ηταν.

universalgr1
22/09/2011, 08:08
Χαιρετω την παρεα!!!

Οπως ειδατε καποιοι απο εσας εγινα προσφατα κατοχος ενος Bros 400 (σε αθλια κατασταση φυσικα..) το οποιο προοριζεται για ανακατασκευη/μετατροπη..

Εχω ανοιξει και σχετικο thread στις ανακατασκευες...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121904



Παρακολουθω καιρο τωρα τα ποστ σχετικα με το brosακι και χαιρομαι που βλεπω μια τοσο ενεργη ενοτητα πανω στο συγκεκριμενο μοντελο..


Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω σχετικα με το site που μου προτειναν καποια παιδια
hawkgtforum.com

προσπαθησα να κανω εγγραφη, αλλα δεν μπορω γιατι εχει μια random question Που μαλλον ειμαι πολυ βλακας γιατι δεν εχω ιδεα τι πρεπει να γραψω εκει.. κι ετσι μου πεταει ολο λαθος..


Οποιος εχει καταφερει να εγγραφει ας δωσει τα φωτα ρε παιδες..

θενκς!!!

:wave2:

chr1s_86
22/09/2011, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω σχετικα με το site που μου προτειναν καποια παιδια
hawkgtforum.com

προσπαθησα να κανω εγγραφη, αλλα δεν μπορω γιατι εχει μια random question Που μαλλον ειμαι πολυ βλακας γιατι δεν εχω ιδεα τι πρεπει να γραψω εκει.. κι ετσι μου πεταει ολο λαθος..

Οποιος εχει καταφερει να εγγραφει ας δωσει τα φωτα ρε παιδες..

θενκς!!!

:wave2:

Ηello, όταν είχα γραφτεί δεν το είχε αυτό.... Πάτησα register τώρα και μου έβγαλε την ερώτηση που λες "This forum is home of the?" Υποθέτω ότι η απάντηση είναι κάτι σαν "Hawk" "HawkGT" ή κάτι τέτοιο... Τι σε ρώτησε εσένα;

universalgr1
22/09/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Ηello, όταν είχα γραφτεί δεν το είχε αυτό.... Πάτησα register τώρα και μου έβγαλε την ερώτηση που λες "This forum is home of the?" Υποθέτω ότι η απάντηση είναι κάτι σαν "Hawk" "HawkGT" ή κάτι τέτοιο... Τι σε ρώτησε εσένα;


Aυτο ρωταει ακριβως.. Εχω δοκιμασει ενα σωρο πραγματα.. και παντα απανταει οτι εκανα λαθος στην random question..

μα τωρα τι σοϊ κανονας ειναι αυτος για να γραφτεις...??

Εν τω μεταξυ οταν σου πεταει το λαθος μετα για να δοκιμασεις αλλη λεξη πρεπει να βαλεις κι ολα τα υπολοιπα στοιχεια ξανα...
:a31:

Whatever.. thanks παντως..






edit...
Eιναι δυνατον να ηταν τοσο απλο.. Το μονο που δεν ειχα γραψει ηταν η λεξη HAWK...
Eιχα γραψει το "μοτο" τους, ειχα γραψει All Hawk motorcycles, Hawk/BROS (παλιοτερο "μοτο" τους.. ,647cc of salvation, Ηοnda, all Hawks... Τα παντα εκτος απο το απλο HAWK...

Tωρα νιωθω εγω.. :a31:

:lol: :lol: :lol:

Σ'ευχαριστω αδερφε...

:beer:

chr1s_86
22/09/2011, 09:57
:beer:

vasilis7
23/09/2011, 00:46
μια αναρτιση για το brosaki μου πισω σε τι λεφτα παιζει γιατι με 2ο ατομο πανω βρισκει στο θολο σε λακουβες.

nitso
23/09/2011, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
μια αναρτιση για το brosaki μου πισω σε τι λεφτα παιζει γιατι με 2ο ατομο πανω βρισκει στο θολο σε λακουβες.

Αν δεν σου τρεχει λαδια,προσπαθησε με το γατζοκλειδο να το ρυθμισεις.Προφανως ειναι στην εργοστασιακη δηλ 1.Εχει μεχρι 7 ρυθμισεις.Εμενα με συνολικο βαρος με δυο ατομα ειναι 150 κιλα το εχω στο 5 .

vasilis7
23/09/2011, 10:58
δεν το κιταξα αλλα αποτι μου ειπαι ο μηχανικος μου ειναι τερμα σκληρο και θελει αλαγμα. αλλα θα το κιταξω τωρα που το λες.

chr1s_86
23/09/2011, 12:26
Με την προφόρτιση (η μόνη ρύθμιση στο αμορτισερ του BROS) ΔΕΝ "σκληραίνει" η ανάρτηση....

vasilis7
23/09/2011, 14:36
λυπον το κιταξα και το ελατιριο ειναι στην θεση 7 αλλα και παλι με 2καβαλο βρισκει στο θολο.

newmanj
24/09/2011, 04:07
Γειά σας, γειά σας, σε όλη την BROSο παρέα.
Καλώς σας βρήσκω σαν νεό μελος του forum, και σαν νέος κάτοχος κι εγώ ενός ταλαιποριμένου, αλλά αγαπημένου HONDA BROS. Πολλά χρόνια πρίν φλερτάριζα την αγορά ενός Product One αλλά οικονομικές και άλλες συγκυρίες δέν ταίριαζαν ώστε να το αποκτήσω. Κάλιο αργά παρά ποτέ, εχω κι εγώ πλέον ενα BROSάκι 400 γερασμένο εξωτερικά αλλά με γερή ακόμα καρδιά. Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει αναδόμηση (ελλαστικά, τσιμούχες & λάδια καλαμιών, πισω ανάρτηση, σέλα κ.α.) αλλα έχω κολλήσει στον καλοπισμό, και συγκεκριμένα στη εύρεση 1 τετράδας φλάς μαμά και ουράς η οποία είναι σπασμένη στά δύο στο σημείο του φαναριού λείπει κομάτι 5 εκατοστών που συνδέει τα δυο κομμάτια. Έτσι μη έχωντας βρεί μετά απο αρκετό ψάξιμο βασικό κομάτι, ουρά δηλαδή εκκρεμεί πλέον η βαφή της μοτο. Παρακαλώ λοιπόν όλους όσους μπορεί να έχουν ή να γνωρίζουν που θα βρώ αυτά τα πραγματα, αν θελουν να βοηθήσουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

thodoris400
24/09/2011, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
λυπον το κιταξα και το ελατιριο ειναι στην θεση 7 αλλα και παλι με 2καβαλο βρισκει στο θολο. έχει σκάση το αμορτισέρ.Με μια επισκευή θα γίνει αγνώριστο.

nassosxlvbros
24/09/2011, 08:47
Πας για ελατήριο,χαλαρά....;)

vasilis7
24/09/2011, 12:23
ελατηριο η αμορτισερ θελει τελικα???

universalgr1
24/09/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από newmanj
Γειά σας, γειά σας, σε όλη την BROSο παρέα.
Καλώς σας βρήσκω σαν νεό μελος του forum, και σαν νέος κάτοχος κι εγώ ενός ταλαιποριμένου, αλλά αγαπημένου HONDA BROS. Πολλά χρόνια πρίν φλερτάριζα την αγορά ενός Product One αλλά οικονομικές και άλλες συγκυρίες δέν ταίριαζαν ώστε να το αποκτήσω. Κάλιο αργά παρά ποτέ, εχω κι εγώ πλέον ενα BROSάκι 400 γερασμένο εξωτερικά αλλά με γερή ακόμα καρδιά. Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει αναδόμηση (ελλαστικά, τσιμούχες & λάδια καλαμιών, πισω ανάρτηση, σέλα κ.α.) αλλα έχω κολλήσει στον καλοπισμό, και συγκεκριμένα στη εύρεση 1 τετράδας φλάς μαμά και ουράς η οποία είναι σπασμένη στά δύο στο σημείο του φαναριού λείπει κομάτι 5 εκατοστών που συνδέει τα δυο κομμάτια. Έτσι μη έχωντας βρεί μετά απο αρκετό ψάξιμο βασικό κομάτι, ουρά δηλαδή εκκρεμεί πλέον η βαφή της μοτο. Παρακαλώ λοιπόν όλους όσους μπορεί να έχουν ή να γνωρίζουν που θα βρώ αυτά τα πραγματα, αν θελουν να βοηθήσουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.......



Φιλε επειδη ανακατασκευαζω Bros.. μαλλον δεν θα χρειαστω την ουρα γιατι θα του βαλω αλλη...

Αν κανεις λιγη υπομονη μεχρι να αποφασισω μπορει να σε φτιαξω.. Η ουρα του δικου μου ειναι μια χαρα..

:wave2:

Novakim
26/09/2011, 10:50
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της BROSSαρας.Συγχωρέστε με για την οικειότητα αλλά το κάνω μόνο χάρην ευκολίας.Δυστυχώς δεν έχω την τύχη να είμαι σα και σας κάτοχος μιας Bross αλλά η αγορά της έχει μπει στα σκαριά.Πρίν απο τρείς μήνες έβγαλα το δίπλωμα Α1 με σκοπό να πάρω ένα μεγάλο παπί στην Αθήνα όπου και σπουδάζω για να διευκολύνομαι με τις μετακινλησεις μου μιας και τα ΜΜΜ υπολειτουργούν συνέχεια για να μην πω τίποτα χειρότερο.Αποφάσισα τότε μαζί με τον πατέρα μου αγοράσω ένα crypton X που ήταν γνωστό για την αξιοπιστία του.Όμως γνωρίζοντας πως τα παπάκια είναι ευάλωτα και έχοντας χάσει ήδη ένα innova και όντας και οι δυο hondaκιδες ο πατέρας μου μου προτείνει απότομα εκεί που φοβόταν την αγορά μιας μεγαλύτερης μηχανής που θα καλύπτει το δίπλωμα αλλά δεν θα προσελκύει το επιτήδειο μάτι και ταυτόχρονα θα μου παρέχει και παραπάνω γκάζι.O πατέρας μου απευθείας μου απέκλεισε τα μοταρ....οπότε εγώ στράφηκα στα naked.Προσανατολιζόμουν στο honda cb 400 super four,αλλά το δίπλωμα δυστυχώς δεν με κάλυπτε.Οπότε συνέχισα το ψαξιμο.Την ninja απλά την θεωρούσα γιαπωνεζικη αποβολή , ένα μονοκίλυνδρο με akrapovic που κάνει σαν ένα δυνατό πάπιο.Τα μάτια μου πέφτουν πάνω στο bross,εντελώς τυχαία από ένα ανακατασκευασμένο bross που το είχε ενας σκανδιναβός μαύρο φτιαγμένο στα 800 cc με την εξάτμιση κάτω από την ουρά.Εσέις που είστε ψαγμένοι θα ξέρετε σε πιο αναφέρομαι.Το brossaki αρχίζει να γίνεται πόθος καρδιάς,αλλά εδώ και δυο βδομάδες ψάχνω και όποια πέτρα και εαν σήκωσα δεν βρήκα κανέναν σχετικό να με βοηθήσει.Εσείς μπορώ να πω ήσασταν μέσα στο ποτάμι(το φορουμ δεν ειναι διαφησμένο ρε παιδιά χωρίς παρεξήγηση,δεν ήρθα εδώ για να σας κρίνω αλλά να σας ζητήσω βοήθεια).Παιδιά καταρχήν θα ήθελα σας ρωτησω εαν που να ψάξω για αγόρα ,στο car.gr δεν βρισκω κατι που να με συγκινει,και κοιταώ μονο εντός αθήνας καθώς δεν ;έχω την ευχέρεια να πάω μακρύτερα.Τι να προσέξω σε μια τέοια μηχανή, δεν θέλω να είναι από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα,όσο να το κάνεις ειναι 20 χρονών μηχανή και θα έχει τις φθορές της. Εσείς τι συμβουλές μου δίνετε ? μου την προτέινετε για μένα σα πρωτο σχολείο ?Συγνώμη για το μέγεθος του μυνήματος αλλά το θεωρούσ πρέπον να σας αναφέρω την brosso ιστορία μου!

chr1s_86
26/09/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Novakim
Παιδιά καταρχήν θα ήθελα σας ρωτησω εαν που να ψάξω για αγόρα ,στο car.gr δεν βρισκω κατι που να με συγκινει,και κοιταώ μονο εντός αθήνας καθώς δεν ;έχω την ευχέρεια να πάω μακρύτερα.Τι να προσέξω σε μια τέοια μηχανή, δεν θέλω να είναι από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα,όσο να το κάνεις ειναι 20 χρονών μηχανή και θα έχει τις φθορές της. Εσείς τι συμβουλές μου δίνετε ? μου την προτέινετε για μένα σα πρωτο σχολείο ?Συγνώμη για το μέγεθος του μυνήματος αλλά το θεωρούσ πρέπον να σας αναφέρω την brosso ιστορία μου!

Καταρχήν καλωσήρθες! :beer:
Κατα δεύτερον σου προτείνω όταν πέφτουν τα μάτια σου όπως λες πάνω στο BROS να κοιτάς καλύτερα γιατί γράφετε με ένα S. Honda BROS. OK? :lol: :lol: (μην παρεξηγηθείς, πλακίτσα :D )

Από κει και πέρα αν αυτά που βρίσκες στο car.gr δε σου αρέσουν δεν έχεις άλλη επιλογή από το να περιμένεις να εμφανιστεί κάποιο άλλο. Πάντως έχει αρκετά και μερικά πρέπει να είναι και σε καλή κατάσταση... Ωστόσο όπως επισημαίνεις και εσύ είναι πάνω από 20 ετών μηχανάκι και χρειάζεται συντήρηση, από λίγο έως πολύ, αναλόγως σε τι κατάσταση είναι όταν το πάρεις...(συντήρηση=€€€) Για πρώτο μηχανάκι είναι πάρα πολύ καλό! Ότι άλλο θέλεις ρωτάς ;)


(ΥΓ: Το Ninja το 250 είναι δικύλινδρο )

universalgr1
26/09/2011, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καταρχήν καλωσήρθες! :beer:
Κατα δεύτερον σου προτείνω όταν πέφτουν τα μάτια σου όπως λες πάνω στο BROS να κοιτάς καλύτερα γιατί γράφετε με ένα S. Honda BROS. OK? :lol: :lol: (μην παρεξηγηθείς, πλακίτσα :D )

Από κει και πέρα αν αυτά που βρίσκες στο car.gr δε σου αρέσουν δεν έχεις άλλη επιλογή από το να περιμένεις να εμφανιστεί κάποιο άλλο. Πάντως έχει αρκετά και μερικά πρέπει να είναι και σε καλή κατάσταση... Ωστόσο όπως επισημαίνεις και εσύ είναι πάνω από 20 ετών μηχανάκι και χρειάζεται συντήρηση, από λίγο έως πολύ, αναλόγως σε τι κατάσταση είναι όταν το πάρεις...(συντήρηση=€€€) Για πρώτο μηχανάκι είναι πάρα πολύ καλό! Ότι άλλο θέλεις ρωτάς ;)


(ΥΓ: Το Ninja το 250 είναι δικύλινδρο )


+1

Πολυ καλο μηχανακι για πρωτη μηχανη φιλε μου.. απλα ο,τι κι αν παρεις να το δεις καλα με τον πατερα σου ή μηχανικο να μην εχει τουλαχιστον σοβαρα προβληματα.. κι ετσι να μπορεις να αρχισεις να το οδηγας..

Στην πορεια μαθαινοντας εσυ θα δεις απο μονος τι θα θελει και θα το σουλουπωνεις..

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!!

Αυτο το μηχανακι ειναι αγαπη!!! Υπαρχει σοβαρος κινδυνος να το ερωτευτεις και να μη θες να το αποχωριστεις ποτε!! χεχεχε


Προχωρα μη μασας!!! Εδω ειμαστε ολα τα παιδια σε ο,τι χρειαστεις..
Αφου βρηκες το Moto.gr μεσα στο ποταμι οπως λες.. θα τα βρεις ολα..


:lol: :lol:

Novakim
26/09/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καταρχήν καλωσήρθες! :beer:
Κατα δεύτερον σου προτείνω όταν πέφτουν τα μάτια σου όπως λες πάνω στο BROS να κοιτάς καλύτερα γιατί γράφετε με ένα S. Honda BROS. OK? :lol: :lol: (μην παρεξηγηθείς, πλακίτσα :D )

Από κει και πέρα αν αυτά που βρίσκες στο car.gr δε σου αρέσουν δεν έχεις άλλη επιλογή από το να περιμένεις να εμφανιστεί κάποιο άλλο. Πάντως έχει αρκετά και μερικά πρέπει να είναι και σε καλή κατάσταση... Ωστόσο όπως επισημαίνεις και εσύ είναι πάνω από 20 ετών μηχανάκι και χρειάζεται συντήρηση, από λίγο έως πολύ, αναλόγως σε τι κατάσταση είναι όταν το πάρεις...(συντήρηση=€€€) Για πρώτο μηχανάκι είναι πάρα πολύ καλό! Ότι άλλο θέλεις ρωτάς ;)


(ΥΓ: Το Ninja το 250 είναι δικύλινδρο )

Απάντησε ο Θρυλικός Χρήστος!:p
1.Δεν είναι λίγο ακριβά για μηχανάκια 20ετίας να κανουνε 1500 ευρώ. ? Εσύ πόσο θα έδινες μαξ ?
2.όταν λέει ανακατασκευή ο άλλος να φοβάμαι ?
3.Τι να προσέξω περισσοτερο απο ζημιές ? (δισκόπλακες ? αμορτισέρ ? κλπ)
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, να σαι καλά :beer:
ps. παντως κάνει σαν παπιος το Ninja,Acrapovic φοράει το bros ? :rotflmao:

chr1s_86
26/09/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Novakim
Απάντησε ο Θρυλικός Χρήστος!:p



εε; :look: :look:



Λοιπόν,

1. Εξαρτάται τι εννοείς ακριβό. Ναι, μερικά στις αγγελίες είναι υπερτιμημένα. Αλλά όσο περνάει ο καιρός θα είναι πιο σπάνια τα καθαρά κομμάτια και θα κρατήσουν τιμή απευθυνόμενα σε κάποιον που θέλει ΑΥΤΟ ακριβώς και όχι "χμ να πάρω BROS ή super four". Εγώ πάντως για BROS 400 θα έδινα μέχρι €1000 περίπου.
2. Όταν λέει ανακατασκευή να φοβάσαι αυτόν που την έκανε :lol:
3. Προσέχεις γενική κατάσταση της μοτο (δες αυτά τα link που έχω βάλει εδώ: LINK (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=121467) ) και στο μηχανάκι αυτό συγκεκριμένα προσέχεις την κατάσταση του έκκεντρου ρυθμιστή της αλυσίδας, την κατάσταση του άξονα που βιδώνει το μπροστά γρανάζι κίνησης και όποιο κομμάτι/ανταλλακτικό είναι αποκλειστικά σε αυτό το μηχανάκι πχ πλαστικό πίσω ουράς, όργανα και τροχούς/ψαλίδι. Είναι κι άλλα σίγουρα, ότι θυμηθώ θα το γράψω. Και διάβασε και όλο το thread από την αρχή και το άλλο thread του Anritsu και τα ξαναλέμε

georgio
26/09/2011, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Novakim
Απάντησε ο Θρυλικός Χρήστος!:p
[...]

Χριστόφορος! :winka: :beer:

universalgr1
30/09/2011, 08:11
Καλημερα παιδες..

Θελω τη βοηθεια σας!!!

Χθες αρχισα να λυνω το Brosακι και βρηκα ενα εμποδιο την ωρα που ελυνα το ντεποζιτο..

Ξεβιδωσα τη βιδα που πιανει μπροστα κοντα στο λαιμο του πλαισιου, ομως το ντεποζιτο εχει μουλαρωσει και δεν βγαινει..
Τι κανω λαθος????

Οριστε... Εδω που δειχνει το βελος..


236896

chr1s_86
30/09/2011, 09:03
Πρέπει να βγάλεις και ένα πείρο που έχει :D

universalgr1
30/09/2011, 09:11
Αν εννοεις αυτον...

.. τον εβγαλα....

Δεν εχω καταλαβει πού εχει σκαλωσει...

:confused:


236897

chr1s_86
30/09/2011, 09:34
Εννοώ αυτό. Αν το έχεις βγάλει δεν το κρατάει κάτι άλλο :confused:


236900

universalgr1
30/09/2011, 09:38
Ωπα, ωπα..

Εγω εβγαλα τη βιδα.. Αν βγαινει και το εσωτερικο δεν το δοκιμασα... αλλα μου φανηκε σταθερο..

Τhanks φιλε μου.. Αυτο θα ειναι..

:wave2:

newmanj
30/09/2011, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Ωπα, ωπα..

Εγω εβγαλα τη βιδα.. Αν βγαινει και το εσωτερικο δεν το δοκιμασα... αλλα μου φανηκε σταθερο..

Τhanks φιλε μου.. Αυτο θα ειναι..

:wave2:
Άντε με το καλό.
Καλό ξεκίνημα Νίκο, κι όλα σου τά προβλήματα νάναι σαν αυτό με τον πείρο του ρεζερβουάρ.

Σειμ: Βρέ αθεόφοβε ξεκίνησες να το λύνεις σε εσωτερικό χώρο, χωρίς να του κάνεις ενα γερό πλύσιμο?
θα πνιγείς στη σκόνη.......

universalgr1
30/09/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από newmanj
Άντε με το καλό.
Καλό ξεκίνημα Νίκο, κι όλα σου τά προβλήματα νάναι σαν αυτό με τον πείρο του ρεζερβουάρ.

Σειμ: Βρέ αθεόφοβε ξεκίνησες να το λύνεις σε εσωτερικό χώρο, χωρίς να του κάνεις ενα γερό πλύσιμο?
θα πνιγείς στη σκόνη.......

Χαχαχα.. Οχι βρε φιλε.. Δεν ειναι εσωτερικος χωρος.. Στο πεζοδρομιο ειναι. Το φλας του κινητου ειναι αυτο το φως..

Σ'ευχαριστω κιολας.. Η συνεχεια στο θρεντακι που εχω ανοιξει!!
:wave2:

pause
03/10/2011, 22:34
Καλησπέρα παίδες.

Το ξέρω οτι έχω γράψει "απουσίες" απο την BROSοπαρέα, αλλά δεν την παλεύω πάντα με την δουλειά.

Καταρχήν ξαναχαιρετίζω τους γνωστούς που είχαμε συναντηθεί το καλοκαίρι και ξαναφέρνω την πρόταση να την ξανακάνουμε την συνάντηση - η και βόλτα.

Επί της ουσίας, άφησα σήμερα το BROSάκι στο μάστορα για

α) Τέντωμα αλυσίδας και αλλαγή γλίστρας μάλλον :confused:
β) Αλλαγή μπουζί και έλεγχο συμπίεσης :beer:
γ) Αλλαγή μπροστά λάδια και ελατήρια στις αναρτήσεις :D

Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω!

vasilis7
06/10/2011, 00:13
που μπορω να βρω το πλαστικο της ουρας???? η αν οχι το μαμα αν εχετε να μου προτινετε απο καποιο αλλο μοντελο.

sernodas2
06/10/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
που μπορω να βρω το πλαστικο της ουρας???? η αν οχι το μαμα αν εχετε να μου προτινετε απο καποιο αλλο μοντελο.


δεν νομίζω να μπαίνει απο κάποιο άλλο μοντέλο.........

ψαξε σε αγγελιες,σε μαντρες με ανταλακτικα η μήπως μπορείς να φτιάξεις πολυεστερικά

vasilis7
06/10/2011, 15:34
επιδη εχω εδει σε κατι photo διαφορετικους κολους γιαφτο ρωταω..

chr1s_86
06/10/2011, 20:16
Στις περισσότερες περιπτώσεις έχει αλλαχτεί και το υποπλαίσιο ή έχει γίνει κάποια μετατροπή...

pararos
08/10/2011, 18:58
να κ κατι φωτο απο το καμαρι μου!το χειμωνα θα μπει μεσα για μικρο σουλουπωματα,βαψιματα!


http://imageshack.us/photo/my-images/193/dsc00151rg.jpg/

sernodas2
08/10/2011, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
να κ κατι φωτο απο το καμαρι μου!το χειμωνα θα μπει μεσα για μικρο σουλουπωματα,βαψιματα!


http://imageshack.us/photo/my-images/193/dsc00151rg.jpg/


ενδιαφέρων το τιμονακι για δωσε πληροφοριες........

pararos
09/10/2011, 15:39
το τιμονακι ειναι shark 30ευρω το πηρα κ 25 τις χουφτες!η μηχανη ειχε αποστατες απο τον προηγουμενο!να ξερετε οτι δεν ειναι μονο βαλε βγαλε τους διακοπτες,χρειαζοντε κ δυο τρυπες στο τιμονι μεσα απο τους διακοπτες,εχουν κατι πυρακια για να τους κραταει σταθερους!το μασκακι απο ebay 45ευρω με μεταφορικα αλλα απο φωτισμο δε λεει κ πολλα,η νυχτα με τη μερα με το μαμα το στρογγυλο!αλλα το αλλαζει ολο το μηχανακι μπορω να πω!ααα να πω κ για το στυλ οδηγησης!εχει αλλαξει κατα πολυ!δε πιανομαι πια κ στριβει πιο ευκολα,νομιζεις οτι θες να μπεις με πλαγιολισθηση σα τα motard!

sernodas2
09/10/2011, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
,νομιζεις οτι θες να μπεις με πλαγιολισθηση σα τα motard!



γι αυτο το θελω κ γω:D :D :D :D


ευχαριστω:beer:

vasilis7
10/10/2011, 01:20
παιδες μια ερωτιση.. το πισω αμορτισερ εχει κλασει τελιως. θελω να ροτισω επισκεβαζετε η πρεπει να παρω καινουργιο??

universalgr1
10/10/2011, 07:52
Λογικα ελατηριο και επισκευη κανα 150-200 € μαζι με εργατικα..

Καινουριο αμορτισερ ξεκιναμε απο 700 € και ανεβαινουμε..


Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..

chr1s_86
10/10/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Λογικα ελατηριο και επισκευη κανα 150-200 € μαζι με εργατικα..

Καινουριο αμορτισερ ξεκιναμε απο 700 € και ανεβαινουμε..


Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..


Για επισκευή δεν ξέρω καθόλου, όλο λέω να πάω k-shock να ρωτήσω αλλά ακόμα δεν πήγα :wacko:


Για καινούργιο ξεκινάμε από 350 νομίζω για hagon και μετά από 500 και πάνω για wilbers.

Οhlins κτλ δεν ξέρω πόσο έχουν αλλά δεν θέλω να μάθω :lol:

universalgr1
10/10/2011, 11:52
Chris εχεις δικιο για τις καινουριες..


Ο Pap ειχε παρει Wilbers για το Brosaki που εφτιαξε 600€, oi hagon πολυ φθηνοτερες..




Παντως Βασιλη επισκευουλα μην δεχθεις πανω απο 200, δεν θα αξιζει αν μπορεις να παρεις καινουρια με 3,5 κατοσταρικα...

chr1s_86
10/10/2011, 14:01
Τώρα θυμήθηκα και ένα link που μου είχε στείλει ο georgio, έχει και η wilbers απλό με 350 + μεταφορικά, πάνω κάτω τα ίδια με hagon...

http://www.so-products.com/shop/index.php?cat=c21738_88-91.html

pararos
10/10/2011, 14:43
απο αλλο μοντελο δε ταιριαζει τιποτα?αμορτισερ εννοω...δε μπορει,κατι θα ταιριαζει...

sernodas2
10/10/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
απο αλλο μοντελο δε ταιριαζει τιποτα?αμορτισερ εννοω...δε μπορει,κατι θα ταιριαζει...


ειχα βρει κ εχω βαλει ενα Οhlins πλήρως ρυθμιζόμενο που ηταν πριν σε nsr (το μονομπρατσο)

universalgr1
10/10/2011, 15:00
Να υποθεσω.. Απαγορευτικης τιμης.,ε;

:sad:

sernodas2
10/10/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Να υποθεσω.. Απαγορευτικης τιμης.,ε;

:sad:

μπα.........40-50.000 χιλιαρικα δραχ περιπου τοτε ηταν ενα nsr απο μαγαζι που το βαζαμε πιστα αλλα ειχε αδικο τελος κ διαμελιστικέ στους αναβατες του

πχ http://www.car.gr/parts/view/1567126/
αλλα ρωτα κ σει κ καναν αλλον μην σε παρω στο λαιμο μου
:wave2:

vasilis7
10/10/2011, 18:58
ρωτισα σημερα το μηχανικο μου και μου ειπε οτι το πισω απορτισερ του bros δεν επισκεβαζετε.....

thodoris400
10/10/2011, 19:26
Εγω μένω Θεσσαλονίκη
ΤΟ πίσω αμορτισέρ απο το μπροσάκι μου το επισκεύασα στον αραμπατζή (στην αιγαίου είναι αυτος,ανατολικά της θεσ/νικης)με κόστος 100-120 ευρώ.
Το μόνο πρόβλημα αν είχα ειναι οτι μπορεί απο τον καιρό να έχει φρακάρει και να μην ανοίγει

gixxerpap
10/10/2011, 19:45
το αμορτισέρ ανοίγει και επισκευάζεται, αν και συνήθως δεν αξίζει ...

το δικό μου wilbers κόστισε γύρω στα €550,00 με απόσβεση επαναφοράς και ρύθμιση ύψους.
Μάζεψε χρήματα και πάρε κάτι μια και καλή, η επισκευή δεν είναι η καλύτερη ιδέα.

μπορείς να κατέβεις αρκετά σε κόστος (κάτω απο €400), αν αγοράσεις κάποιο χωρίς ρυθμίσεις το οποίο και πάλι θα είναι καλύτερο απο το μαμά επισκευασμένο

georgio
10/10/2011, 21:17
Ξέρει κανείς αν μπορείς να επισκευάσεις το αμορτισέρ μόνος σου; Μιλάω για αμορτισέρ όχι για αλλαγή ελατηρίου. Έψαξα λίγο στο google αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Το ξέρω ότι προφανώς ένα καινούργιο είναι απείρως καλύτερο αλλά no money no honey... οπότε επειδή δεν προβλέπονται σχετικά σύντομα λεφτά αν μπορούσα να είμαι λίγο καλύτερα από ότι είμαι τώρα με κόστος μόνο λαδιού και τσιμουχών θα βόλευε.

thodoris400
10/10/2011, 21:19
To έψαχνα και εγω για να το κάνω μόνος μου αλλά κατέλιξα να μαζέψω λεφτά για να το επισκευάσω σε κάποιον που ξέρει.

sernodas2
10/10/2011, 22:10
το δυσκολο κοματι ειναι να πατησεις το ελατηριο ωστε να πιασεις μια δυο βολτες η βιδα,στο δέσιμο.κ στο λύσιμο να παρεις λιιγο <<αερα>>ωστε να βγαλεις τα παξημαδια κ το ελατηριο ομαλα
κατα τ αλλα να ξεμωνταρεις το υδραυλικο συστημα δεν θα ειναι κ δυσκολο οπως δεν θα ειναι κ δυσκολο να βαλεις λαδι κ να περασεις νεες τσιμουχες,
λιγο τρεξημο θα εχει να βρεις τσιμουχες στα μετρα σου,αλλα θα βρεις
εγω αν ξεκινούσα να επισκευάσω ανάρτηση πρώτα θα έβρισκα σίγουρο τρόπω να τιθασεύω τα ελατήριο,

αφου το ανοιγη καποιος αλλος κ το επισκευαζει,ε δεν μπορει θα το ανοιγη κ ο καθενα,ασ που....

εκτος αν κ ειναι ξερω γω............ πριτσινοτο με ποντα κ ειδικότατο μηχάνημα,αλλα δεν νομιζω...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

????

thodoris400
10/10/2011, 22:17
Δεν ξέρω αν ειναι περτσινωμένο αλλα ξέρω οτι του το πήγα το πρωί και το πήρα το μεσημέρι.Μετα την επισκευή ήταν μέρα με την νύχτα.Πλέον με 2 άτομα δεν βρίσκει καθόλου.Για μένα άξιζε τα λεφτά του η επισκευή.

sernodas2
10/10/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thodoris400
Δεν ξέρω αν ειναι περτσινωμένο αλλα ξέρω οτι του το πήγα το πρωί και το πήρα το μεσημέρι.Μετα την επισκευή ήταν μέρα με την νύχτα.Πλέον με 2 άτομα δεν βρίσκει καθόλου.Για μένα άξιζε τα λεφτά του η επισκευή.

ε σιγουρα!!!

αφου το πηγες το πρωι κ το πηρες μεσημέρι ε τοτε το φτιαχει κ καποιος μονος του


θελω να πιστεω,

κουβεντα κανουμε.

chr1s_86
10/10/2011, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2

εγω αν ξεκινούσα να επισκευάσω ανάρτηση πρώτα θα έβρισκα σίγουρο τρόπω να τιθασεύω τα ελατήριο,

Για το ελατήριο χρειάζεται κάτι τέτοιο...

http://www.ebay.co.uk/itm/Car-Van-Coil-Spring-Compressor-Tool-NEW-BOXED-/180665817428?pt=UK_Hand_Tools_Equipment&hash=item2a10859954


Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει μια τρύπα και να μπει μια βαλβίδα για να ξαναμπεί αέριο... Και δεν ξέρω τι αέριο είναι αυτό που βάζουν και με ποιον τρόπο... :confused:

Πολυμήχανος
10/10/2011, 23:36
To αέριο είναι άζωτο, μπαίνει σε εξαιρετικά υψηλή πίεση, και για άνοιγμα αμορτισέρ χωρίς ΠΟΛΥ εξειδικευμένα εργαλεία...απλά ξεχάστε το.

Εκτός των άλλων είναι ΚΑΙ επικίνδυνο, αν παει κανείς να το ανοίξει και έχει πίεση μέσα...

Το ξεχνάτε αυτό, απλά...

thodoris400
11/10/2011, 06:29
TO αμορτισέρ οταν το έβγαλα
http://i72.photobucket.com/albums/i190/thodoris/0773.jpg
Και εδώ μετά την επισκευή
http://i72.photobucket.com/albums/i190/thodoris/0774.jpg


Δεν είδα πουθενά τρύπες ή κάτι τέτοιο(προς θεου δεν κάνω διαφημίσει το μαγαζί ,απλά θέλω να πω πόσο ευχαριστημένος έμεινα απο την δουλειά του.)

universalgr1
11/10/2011, 08:40
Xωρις να ξερω πολλα πολλα..

μπορει να γινει απλη επισκευη με λαδακι και νεες τσιμουχες και μπορει ο μαστορης να σου προτεινει να το κανετε αεριου-λαδιου.. (εκει γινεται η τρυπα για το αζωτο.. )
πιο πολυπλοκη εργασια αλλα και πιο καλη δουλεια.


Ο,τι πλερωσεις θα παρεις. Παντως αν γινει μετατροπη σε αεριου-λαδιου το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο κι απο καινουριο αμορτισερ απλο λαδιου. Το κοστος λογικα ιδιο με αγορα καινουριου.

Ξανα διορθωστε με παιδες οπου κανω λαθος. Εγω απλα λεω ο,τι πληροφοριες παιρνω αριστερα και δεξια..

chr1s_86
11/10/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος

Το ξεχνάτε αυτό, απλά...

Έχεις απόλυτο δίκιο οπότε και πάμε στη λύση #2.



Λοιπόν,

Ρώτησα στο γνωστό κατάστημα αναρτήσεων k-shock (http://www.k-shock.gr/)

και έχουμε τα εξής:

επισκευή του αμορτισέρ €80 +φπα ή €120 +φπα αν χρειάζεται άξονα (έτσι μου είπε).

Το ελατήριο είναι €130 επιπλέον (τελική τιμή).



Με 100 ευρώ περίπου λοιπόν έχουμε μια βελτίωση που όπως λέει και ο thodoris400 έχει αρκετή διαφορά... Αν βάλουμε και ελατήριο όμως πλησιάζουμε το κόστος καινούργιου hagon ή απλού wilbers... χμμμμ... :confused:

Πολυμήχανος
11/10/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Xωρις να ξερω πολλα πολλα..

μπορει να γινει απλη επισκευη με λαδακι και νεες τσιμουχες και μπορει ο μαστορης να σου προτεινει να το κανετε αεριου-λαδιου.. (εκει γινεται η τρυπα για το αζωτο.. )
πιο πολυπλοκη εργασια αλλα και πιο καλη δουλεια.


Ο,τι πλερωσεις θα παρεις. Παντως αν γινει μετατροπη σε αεριου-λαδιου το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο κι απο καινουριο αμορτισερ απλο λαδιου. Το κοστος λογικα ιδιο με αγορα καινουριου.

Ξανα διορθωστε με παιδες οπου κανω λαθος. Εγω απλα λεω ο,τι πληροφοριες παιρνω αριστερα και δεξια..

Να βοηθήσω λίγο;

Όλα τα αμορτισέρ, έχουν ένα θάλαμο με λάδι, και ένα θάλαμο με αέριο.

Ο θάλαμος με λάδι είναι που δημιουργει τις αποσβέσεις. Ο θάλαμος με αέριο, είναι που συμπιέζεται όταν το λάδι ζεσταίνεται ή για κάποιο λόγο εκτοπίζεται όσο ο άξονας του αμορτισέρ συμπιέζεται. Η πίεση στο αέριο, δίνεται γιατί όσο πιο πολύ πιέζεται το λάδι, τόσο πιο δύσκολα θα βράσει όταν δουλεύει υπερωρίες το αμορτισέρ.

Οι δύο θάλαμοι ΔΕΝ επικοινωνούν για να μην δημιουργούνται φυσαλίδες, οι οποίες μηδενίζουν την απόσβεση. Οι δύο θάλαμοι χωρίζονται είτε από ''τρελλό'' έμβολο είτε από ειδική μεμβράνη, και στις δύο περιπτώσεις η πίεση του αερίου, πιέζει και το λάδι χωρίς όμως να αγγίζει το ένα το άλλο.

Ως εκ τουτου ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ, αερίου-λαδιού ΕΙΝΑΙ.

Απλά αυτό που εννοείς με την μετατροπή, είναι το αέριο να βρήσκεται σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ δοχείο, εκτός του κυρίως κορμού του αμορτισέρ, για καλυτερη ψύξη, περισσότερη χωρητικότητα κ.ο.κ. Αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι τα αμορτισέρ που δεν έχουν ξεχωριστό δοχείο, δεν είναι αερίου λαδιού, απλά έχουν ΚΑΙ τον θάλαμο του αερίου μέσα στο κυρίως σώμα.

Αυτάααααα....

universalgr1
11/10/2011, 14:36
Οκ!! Τωρα καπως ξεθολωσε το τοπιο..

Thanx φιλε μου!!!

:wave2:

universalgr1
11/10/2011, 14:58
Κι ομως καπου ειχα διαβασει για εναν που εγραφε οτι θα μετετρεπε το μονοσοκ πισω σε αεριου λαδιου απο απλο.
Τι ηθελε να πει ο ποιητης κ με παραπληροφορησε κι εμενα.. Ιδεα δεν εχω..

:confused:

vasilis7
11/10/2011, 15:44
exw vrei ena amortiser apo nsr pisw... tergiazei sti brosara??????

sernodas2
11/10/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Να βοηθήσω λίγο;

Όλα τα αμορτισέρ, έχουν ένα θάλαμο με λάδι, και ένα θάλαμο με αέριο.

Ο θάλαμος με λάδι είναι που δημιουργει τις αποσβέσεις. Ο θάλαμος με αέριο, είναι που συμπιέζεται όταν το λάδι ζεσταίνεται ή για κάποιο λόγο εκτοπίζεται όσο ο άξονας του αμορτισέρ συμπιέζεται. Η πίεση στο αέριο, δίνεται γιατί όσο πιο πολύ πιέζεται το λάδι, τόσο πιο δύσκολα θα βράσει όταν δουλεύει υπερωρίες το αμορτισέρ.

Οι δύο θάλαμοι ΔΕΝ επικοινωνούν για να μην δημιουργούνται φυσαλίδες, οι οποίες μηδενίζουν την απόσβεση. Οι δύο θάλαμοι χωρίζονται είτε από ''τρελλό'' έμβολο είτε από ειδική μεμβράνη, και στις δύο περιπτώσεις η πίεση του αερίου, πιέζει και το λάδι χωρίς όμως να αγγίζει το ένα το άλλο.

Ως εκ τουτου ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ, αερίου-λαδιού ΕΙΝΑΙ.

Απλά αυτό που εννοείς με την μετατροπή, είναι το αέριο να βρήσκεται σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ δοχείο, εκτός του κυρίως κορμού του αμορτισέρ, για καλυτερη ψύξη, περισσότερη χωρητικότητα κ.ο.κ. Αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι τα αμορτισέρ που δεν έχουν ξεχωριστό δοχείο, δεν είναι αερίου λαδιού, απλά έχουν ΚΑΙ τον θάλαμο του αερίου μέσα στο κυρίως σώμα.

Αυτάααααα....


ενδιαφερων!!!
σκευτομενος κ μη γνωριζοντας αλλα προσπαθοντας μεσα απ την κουβεντα να μαθω, λες πως εχει μια ποσοτητα αερα μεσα το αμορτισερ,οκ! ασ το παρουμε με την ιδια λογηκη κ για το εμπρος αμορτισερ απου κ αυτο εχει μια ποσοτητα αερα μεσα αλλα παρολα αυτα μπορουμε κ το επισκευαζουμε μονοι μας,κ δεν μιλαω για αμορτησερ με ξεχωριστω δοχειο αζοτου..μιλαω για το πισω αμορτησερ του bros.μηπως ο αερας που λες ειναι ο αερας που θα εγκλωβιστεί μεσα θελει δεν θελει αρα το μονο που εχει να κανει με την επισκευ ειναι το λαδι κ η τσιμουχα.?

vasilis7
11/10/2011, 15:45
sry γεια τα greeklish

sernodas2
11/10/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
sry γεια τα greeklish

http://www.puntogt.gr/index.php?topic=467.0

vasilis7
11/10/2011, 15:50
ναι που κολαει αφτο που μου στελνεις..... απλα εγραψα κατι και μπερδευτικα και το αφισα greeklish. γιαυτο ειπα και sry. Τεσπα σε αυτο που ρωτισα ποιο πανω ξερει κανεις αν τεριαζει απο nsr η πισω αναρτιση.

Πολυμήχανος
11/10/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Κι ομως καπου ειχα διαβασει για εναν που εγραφε οτι θα μετετρεπε το μονοσοκ πισω σε αεριου λαδιου απο απλο.
Τι ηθελε να πει ο ποιητης κ με παραπληροφορησε κι εμενα.. Ιδεα δεν εχω..

:confused:

Μάλλον ότι θα πρόσθετε ξεχωριστό δοχείο αερίου στο υπάρχον αμορτισέρ.

Πολυμήχανος
11/10/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
ενδιαφερων!!!
σκευτομενος κ μη γνωριζοντας αλλα προσπαθοντας μεσα απ την κουβεντα να μαθω, λες πως εχει μια ποσοτητα αερα μεσα το αμορτισερ,οκ! ασ το παρουμε με την ιδια λογηκη κ για το εμπρος αμορτισερ απου κ αυτο εχει μια ποσοτητα αερα μεσα αλλα παρολα αυτα μπορουμε κ το επισκευαζουμε μονοι μας,κ δεν μιλαω για αμορτησερ με ξεχωριστω δοχειο αζοτου..μιλαω για το πισω αμορτησερ του bros.μηπως ο αερας που λες ειναι ο αερας που θα εγκλωβιστεί μεσα θελει δεν θελει αρα το μονο που εχει να κανει με την επισκευ ειναι το λαδι κ η τσιμουχα.?

Είπα πως έχει ένα θάλαμο αερίου, δεν είπα μια ποσότητα αέρα. Αέρας είναι αυτό που αναπνέουμε, αέριο είναι κάτι πιο εξειδικευμένο, στην περίπτωση των αμορτισέρ άζωτο. Γιατί άζωτο; Γιατί είναι φτηνό, βρήσκεται σε αφθονία και ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΧΗΜΙΚΑ με τα γύρω υλικά του αμορτισέρ, όπως θα έκανε το οξυγόνο που περιέχεται στον αέρα, αν είχαμε αέρα.

Για τα άλλα που ρωτάς, ο ΑΕΡΑΣ που είναι στην μπροστινή ανάρτηση, μπαίνει σε πίεση ατμόσφαιρας όταν συναρμολογούμε την μπροστινή ανάρτηση, δλδ χωρίς να πρέπει να κάνουμε κάτι. Το άζωτο στο πίσω αμορτισέρ μπαίνει με πίεση 300psi και αν το αμορτισέρ ΔΕΝ έχει κάποιου είδους βαλβίδα να προσθέσουμε αφού το συναρμολογήσουμε, πρέπει το υπό πίεση αέριο να μπει όσο ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΟΥΜΕ το αμορτισέρ. Για μη έχοντες ΠΟΛΥ ειδικά εργαλεία, αυτό είναι ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ, για αυτό λέω, ''ξεχάστε το'' παραπάνω.

Αντίθετα η μπροστινή ανάρτηση είναι πράγματα που λύνει-δένει όποιος έχει μερικά κατσαβίδια και μερικά καρυδάκια και καστάνια.

Η μπροστινή ανάρτηση δεν έχει ξεχωριστούς θαλάμους αερίου-λαδιού κ.ο.κ. και γενικά είναι τελείως άλλο πράγμα, δεν έχει κάπου κάποιο αέριο υπό πίεση, απλά μια στάθμη λαδιού μέσα στην οποία κινούνται εξαρτήματα που φρενάρουν από το λάδι και δημιουργούν την απόσβεση.

Στα γρήγορα βρήκα μια εικόνα που εξηγεί περίπου τα πράγματα

http://1.bp.blogspot.com/_Q599e2WxI3Q/ScdzzDP_vTI/AAAAAAAAAJM/ddEERnaVG5o/s400/Gas+Filled+Shock+Absorber.JPG

Ο θάλαμος με το κίτρινο είναι ο θάλαμος του λαδιού. Μέσα σε αυτόν κινείται ο άξονας του αμορτισέρ (εισέρχεται-εξέρχεται) ο οποίος έχει ένα πιστόνι στην άκρη του. Το πιστόνι έχει τρύπες-βαλβίδες πάνω του, που φρενάρουν την κινησή του μέσα στο λάδι. ¨Ετσι δημιουργείται η απόσβεση.

Όσο το αμορτισέρ συμπιέζεται, ο άξονας μπαίνει πιο μέσα στον θάλαμο του λαδιού, άρα καταλαμβάνει τον χώρο που πριν καταλάμβανε λάδι, και άρα κάποιο λάδι εκτοπίζεται αφού ως υγρό είναι ασυμπίεστο. Το λάδι αυτό σπρώχνει τον θάλαμο του αερίου (που συμπιέζεται) και χωρίζεται στην συγκεκριμένη εικόνα με ένα διάφραγμα (blader). Από την άλλη μεριά του διαφράγματος είναι ο θάλαμος του αερίου (Nitrogen=αζωτο), το οποίο είναι σε υψηλή πίεση, το γαλαζοπράσινο στο σχέδιο.

Στην συγκεκριμένη εικόνα έχουμε διάφραγμα, άλλα αμορτισέρ έχουν ένα ''τρελλό'' έμβολο που κινείται ελεύθερα και χωρίζει τους δύο θαλάμους.

Επίσης άλλα αμορτισέρ έχουν το θάλαμο αερίου, μέσα στον κύλινδρο-σώμα του αμορτισέρ.

Να και ένα με τους δύο θαλάμους ΜΕΣΑ στο κυρίως σώμα, και τρελλό έμβολο να τους διαχωρίζει (το κάτω, το πάνω είναι το κανονικό έμβολο που δημιουργεί την απόσβεση)
http://www.eshocks.com/images/Koni_MTb.jpg

vasilis7
11/10/2011, 16:22
δεν λες και αν τεριαζει το αμορτισερ απο nsr :)

Πολυμήχανος
11/10/2011, 16:31
Δεν νομίζω να ταιριάζει. Από όσο θυμάμαι το Bros έχει Θηλειά πάνω, Θηλειά κάτω, ενώ του NSR έχει θηλειά πάνω, δίχαλο κάτω.

Ακόμα και να είχαν τα ίδια, πρέπει να μετρήσεις απόσταση από άξονα σε άξονα. Πρέπει να είναι ίδια με του μαμά, αλλοιώς θα σου κάθεται λάθος το ύψος. Για κάθε 1 χιλιοστό διαφορά στο μήκος του αμορτισέρ, υπολόγιζε 4 χιλιοστά διαφορά στο ύψος της ανάρτησης στον τροχό.

Ακόμα και τα μήκη να είναι ίδια, πάλι μπορεί το αμορτισέρ του bros να δουλεύει με άλλη διαδρμή από το αμορτισέρ του NSR (πάλι πρέπει να μετρήσεις), αν όμως διαφέρουν, θα συμπεριφέρεται αλλοιώς η ανάρτηση (προς το χειρότερο)

Δεν τα ξέρω, ας σου απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

vasilis7
11/10/2011, 18:36
tnx για το χρωνο σου...

georgio
11/10/2011, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
δεν λες και αν τεριαζει το αμορτισερ απο nsr :)

Το nsr έχει μοχλικό νομίζω οπότε όχι. Γενικώς αλλάζουν πολύ τα πράγματα βάσει του πως εδράζεται το κάθε αμορτισέρ οπότε δεν αρκεί απλά να "μπαίνει".
Διάβασε ΕΔΩ (http://www.canyonchasers.com/shop/hawkGT/fox_shox.php) για έναν τυπά που δοκίμασε ένα κάρο αμορτισέρ και τελικά κατέληξε πως το καλύτερο είναι να πάρεις ένα αμορτισέρ φτιαγμένο για το Bros.

Φίλε Πολυμήχανος ευχαριστούμε για την ανάλυση! :beer:

ΕΔΩ (http://hawkworks.net/manual/13.html#13-14-shock-absorber) είναι το manual που εξηγεί τι και πως για το αμορτισέρ. Λέει ότι δεν είναι επισκευάσιμο το αμορτισέρ και εξηγεί μια διαδικασία να την ασφαλή απόρριψή του, όπου τρυπάς το σώμα του αμορτισέρ για να φύγει το υπό πίεση άζωτο. Εάν το έκανα αυτό, και στη συνέχεια έκοβα βόλτα και έβαζα μια βαλβίδα ώστε να ξαναβάλω άζωτο μέσα δεν θα μπορούσα να επισκευάζω το αμορτισέρ;

KostasV2
11/10/2011, 21:33
Σίγουρα ένα αμορτισέρ εξ'αρχής σχεδιασμένο για το μηχανάκι είναι η καλύτερη λύση, αλλά η τοποθέτηση αμορτισέρ από fireblade (νομίζω το '95-'98 έχει το ίδιο μήκος) θεωρείται συνηθισμένη και αρκετά καλή εναλλακτική.

Novakim
14/10/2011, 16:03
Παιδια αυτη η αγγελια ειναι απο δικο μας μελος ???
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1847520/

georgio
14/10/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Novakim
Παιδια αυτη η αγγελια ειναι απο δικο μας μελος ???
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1847520/

Είναι του iliasRC31, εδώ γράφει ως RC31. Δες το μηχανάκι εδώ (http://motocikleta.gr/distribution/topic9966.html). :winka:

Novakim
14/10/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Είναι του iliasRC31, εδώ γράφει ως RC31. Δες το μηχανάκι εδώ (http://motocikleta.gr/distribution/topic9966.html). :winka:

Μπορει να του την παρω :p

Novakim
14/10/2011, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Είναι του iliasRC31, εδώ γράφει ως RC31. Δες το μηχανάκι εδώ (http://motocikleta.gr/distribution/topic9966.html). :winka:

Κατι που θελω να σε ρωτησω εσενα αφου δεις την αγγελια.Μπορω να την οδηγησω με Α1 αυτη τη BROSAρα ???

georgio
14/10/2011, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Novakim
Κατι που θελω να σε ρωτησω εσενα αφου δεις την αγγελια.Μπορω να την οδηγησω με Α1 αυτη τη BROSAρα ???

Λέει ότι είναι 650 αλλά στα χαρτιά 400 οπότε -τυπικά- μπορείς.

Τώρα το ότι έχει αλλάξει ο κινητήρας με άλλον μεγαλύτερου κυβισμού και δεν έχει δηλωθεί είναι άλλο θέμα.

Novakim
14/10/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Λέει ότι είναι 650 αλλά στα χαρτιά 400 οπότε -τυπικά- μπορείς.

Τώρα το ότι έχει αλλάξει ο κινητήρας με άλλον μεγαλύτερου κυβισμού και δεν έχει δηλωθεί είναι άλλο θέμα.

Βασικα ειχα διαβασει και παλι ποστς του και λεει πως εχει παρει τους 2 κινητηρες και τους εχει δεσει σε εναν συνδιαζοντας ηλεκτρονικη απο το 400 οποτε δεν υπαρχει κοφτης και τετοια ...κλπ.Βασικα θα συμφωνησεις ασν κατοχος Bros οτι το μηχανακι το εχει αρκετα προσεγμενο . ετσι ?

georgio
14/10/2011, 19:24
Ναι είναι και βασικά μου κάνει εντύπωση που το πουλάει γιατί το είχε φτιάξει με προσωπική δουλειά και το έχει καιρό.

Την ηλεκτρονική από το 400 την έχει γιατί ανεβάζει περισσότερες στροφές από ότι του 650. Αν δεν κάνω λάθος νομίζω έχει βάλει και το κιβώτιο από το 400 που είναι λίγο πιο κοντό.

SoulGR
14/10/2011, 21:58
ασχετο,αυτο το μασκακι κανει καθολου δουλεια?


και απο περιεργεια τι αυτονομια εχει σε μετριους ρυθμους 5-6χσλ?

sernodas2
14/10/2011, 22:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
[B]ασχετο,αυτο το μασκακι κανει καθολου δουλεια?


πως δεν κανει,απ το καθολου βλεπεις μια διαφορα προς την προστασια απ των αερα

vasilis7
14/10/2011, 23:38
παιδες αν καποιος ξερει που μπορω να βρω το πλαστικο τησ ουρας ή το εχει και το δινει ας μου πει...

AthanG
21/10/2011, 18:37
Γεια σας παιδια ,
λοιπον σαν νεο μελος της παρεας θελω να σας ρωτησω και εγω σχετικα με το HONDA BROS 400 το οποιο αποτελει για εμενα το dream bike μου απο τοτε που ημουν 15 ετων(τωρα ειμαι 18).Εχω κανει μια λεπτομερη ερευνα αγορας , ωστοσο αυτο που με καιει αυτη τη χρονικη στιγμη ειναι το αν μπορω να το οδηγησω με το διπλωμα στα 18 μου γιατι εχω βρει και διαβασει απειρα forums που άλλα υποστηριζουν "ναι" και αλλα "οχι" με αποτελεσμα να εχω χασει λιγο τον μπουσουλα για το τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Ελπιζω να με βοηθησετε και σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια και τον χρονο σας...

georgio
21/10/2011, 18:49
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=111629

AthanG
21/10/2011, 19:03
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια , τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι μπορω να το παρω (και ο θεος βοηθος αν με σταματησει κανενας ασχετος) αφου καλυπτομαι κανονικα και με τον νομο ... να αλλαξω λιγο θεμα και να ρωτησω τωρα οσον αφορα την ιδια την μηχανη , ξερει κανεις τι θα πρεπει να κοιταξω πριν προχωρησω στην αγορα της μηχανης (βεβαια θα το παω και σε μηχανικο αλλά...) οπως σερβις κλπ κλπ κλπ ; και κατι ακομα σε περιπτωση ανταλλακτικων ειναι ευκολο να βρεθουν ; (μενω αθηνα)

nitso
21/10/2011, 19:22
Ανταλλακτικα υπαρχουν φιλορακο,προχωρα...

pararos
21/10/2011, 19:47
παιδες τι υλικο ειναι το υποπλαισιο;σιδερο;πειτε καμια ιδεα για χρωμα στις ζαντες...η μηχανη ειναι μαυρη....