PDA

View Full Version : Honda Bros



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16

chr1s_86
22/10/2011, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AthanG
να αλλαξω λιγο θεμα και να ρωτησω τωρα οσον αφορα την ιδια την μηχανη , ξερει κανεις τι θα πρεπει να κοιταξω πριν προχωρησω στην αγορα της μηχανης (βεβαια θα το παω και σε μηχανικο αλλά...) οπως σερβις κλπ κλπ κλπ ; και κατι ακομα σε περιπτωση ανταλλακτικων ειναι ευκολο να βρεθουν ; (μενω αθηνα)

Ψάξε λίγο σε αυτό το thread, θα βρεις αρκετές απαντήσεις. ;)

chr1s_86
22/10/2011, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
παιδες τι υλικο ειναι το υποπλαισιο;σιδερο;πειτε καμια ιδεα για χρωμα στις ζαντες...η μηχανη ειναι μαυρη....

Ναι σίδερο. Για χρώμα δεν ξέρω εγώ προτιμώ το ασημί που έχουν ήδη :)

vasilis7
01/11/2011, 00:16
καλισπερα παιδες. λυπων μετα απο καθαρισμο των καρμπιλατερ λογο του οτι κραταγε στροφες ψιλα πηρα το μοτορι και ολα κομπλε, καμια σχεση με πρην, ελα ομως που τωρα δεν κραταει καλο ρελαντι(ουτε πριν κραταγε) και ακουγετε και ενασ ηχος απο το μοτερ. ακομα σαν να τραβαει απο καπου αερα.... μηπως θελει ριθμισμα τις βαλβηδες??

newmanj
01/11/2011, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
καλισπερα παιδες. λυπων μετα απο καθαρισμο των καρμπιλατερ λογο του οτι κραταγε στροφες ψιλα πηρα το μοτορι και ολα κομπλε, καμια σχεση με πρην, ελα ομως που τωρα δεν κραταει καλο ρελαντι(ουτε πριν κραταγε) και ακουγετε και ενασ ηχος απο το μοτερ. ακομα σαν να τραβαει απο καπου αερα.... μηπως θελει ριθμισμα τις βαλβηδες??
Μόνος σου καθάρισες τα καρμπυρατέρ, ή το πήγες σε μάστορα?

universalgr1
01/11/2011, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
καλισπερα παιδες. λυπων μετα απο καθαρισμο των καρμπιλατερ λογο του οτι κραταγε στροφες ψιλα πηρα το μοτορι και ολα κομπλε, καμια σχεση με πρην, ελα ομως που τωρα δεν κραταει καλο ρελαντι(ουτε πριν κραταγε) και ακουγετε και ενασ ηχος απο το μοτερ. ακομα σαν να τραβαει απο καπου αερα.... μηπως θελει ριθμισμα τις βαλβηδες??


Τσεκαρεις φιλτρο αερα, κοιτας μηπως θελουν ΚΑΙ συγχρονισμο τα καρμπς.. (να υποθεσω ρυθμιση εχεις κανει..)

GiannisBlessed
01/11/2011, 11:19
τσέκαρες αν τα κολαρα που πατάνε τα καρμπ στις κεφαλές είναι ακόμα λάστιχένιά?αυτα με τα χρόνια γίνονται πέτρα και όταν βγάλεις τα καρμπ μετά δεν ξανά μονώνουν καλά και παίρνουν αέρα.

vasilis7
01/11/2011, 15:32
οχι δεν τα καθαρισα μονος μου. ο μηχανικος τα καθαρισε και τα ριθμισε και μου ειπε οτι απο καρμπς δεν ειναι. πρεπει να το παω να το ψαξει. απλα ρωτισα μηπως ξερετε κατι.

koutian
01/11/2011, 16:05
παιδια εχω διαφορα ανταλλακτικα απο bros650.
ζαντες κοπλε,μπροστινο κ πισινο συστημα,φρενα δαγκανες και πολλα διαφορα.
απο κηνητηρα τα παντα εκτος καρτερ ειναι ραγισμενο και χανει λαδια.αν χρειαστητε κατι στηλτε μηνημα....

georgio
01/01/2012, 21:47
Ώρα να μάθουμε γιαπωνέζικα... :winka:

http://r-div.nzs.info/index.html

nitso
03/01/2012, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ώρα να μάθουμε γιαπωνέζικα... :winka:

http://r-div.nzs.info/index.html

ψηθηκα για τα led στα οργανα...ηδη τα παραγγειλα

brosrider
09/01/2012, 22:15
καλησπερα, πηγα να δω σημερα ενα bros 400 φαινετε σε καλη κατασταση. παρατηρισα ομως οτι οταν αφηνω το γκαζει ακουγετε ενα μικρο σκασιμω απο την εξατμηση ειναι κατι ανησυχητικο αυτο??

webassasin
09/01/2012, 22:18
μπορει να ειναι καμια τρυπα στην εξατμιση η να χανει απο μπροστα.
μπορει να ειναι και πολλα αλλα βεβαια :)

nassosxlvbros
09/01/2012, 22:20
Με κρύο μοτέρ αν κάνει και κάνα 2 ανεπαίσθητα σκασίματα όχι δεν τρέχει τπτ,αλλά αρρυθμίες και σκασίματα ειδικά με γκάζι ή σε πορεία δεν δικαιολογούνται.Αν στο κάνει μόνο στο κλείσιμο και είναι σχετικά αθόρυβο δεν έχει θέμα,αλλά καλό είναι να το δει και να το ακούσει δικός σου μηχανικός,ή κάποιος που εμπιστεύεσαι.

brosrider
09/01/2012, 22:22
ΤΙ εννοεις να χανει απο μπροστα?? φαντασου ειναι σχεδων ανεπαισθητος ο θορυβος. το παρατηρησα οταν απο ρελαντι ανεβαζα 2-3 χιλ. στροφες και αφηνα να χαναπαει στο ρελαντι

brosrider
09/01/2012, 22:24
ναι nassosxlvbros αυτο π λες γινετε με την διαφορα οτι το ειχα κανει αρκετη ωρα βολτα και ειχε ζεσταθει υποθετο.. παρολαυτα ειναι ανεπαισθητο..

webassasin
09/01/2012, 22:45
μπορει να εχει καει καποιο ζοαν στην πολλαπλη, η απλα να εχει λασκαρει καποια βιδα.
το ζοαν ειναι ενα δαχτυλιδι που παταει σα φλαντζα αναμεσα σε πολλαπλη και κεφαλη, αλλη τα λενε και o-rings.

brosrider
09/01/2012, 22:49
ευχαιστω πολυ.. ειναι σοβαρο αυτο? μπορεις να μου πεις περιπου με τι κοστος επισκεβαζετε.. εχω εναν γνωστο με ενα bros για ανταλακτηκα και λογικα θα μπορω να βρω οτι χρειαστει

webassasin
09/01/2012, 23:35
το λεω απλα επειδη ειναι η πιο συχνη << βλαβη >> .
δεν ξερω αν φτανει το 10ρικο το σετ των ζοαν.
το βαζεις και μονος σου που λεει ο λογος.
αλλιως αν εχει τρυπησει η εξατμιση μπορει να θελει κανενα πονταρισμα με την κολληση.
κατσε να μπουν και οι πιο ψαγμενοι..

brosrider
10/01/2012, 15:24
καλεσπερα το αγορασα λοιπον το bros που ελεγα.. και πλεον σκεφτομαι να του αλλαξω εξατμηση σε λιγο καιρο ( να μαζεψω λεφτα πρωτα) εχετε να πρωτινεται καποια π κανει για bros εχει ωραιο θορυβο ΄? και ειναι και κοντη ωστε να μην κρυβει την γυμνη ζαντα??

georgio
10/01/2012, 18:46
Καλώς ήρθες! :beer:

Τα σκασίματα όντως μπορεί να είναι κάτι απλό όπως να χάνει είτε από την ένωση του λαιμού με τον κύλινδρο είτε του λαιμού με την εξάτμιση. Μπορεί και να μην θέλει αλλαγή το ζοάν, απλά σφίξιμο. Την μαμά εξάτμιση έχει;

Εξάτμιση γιατί θες να αλλάξεις; Για τον ήχο; Γνώμη μου: δεν δίνεις αυτά τα λεφτά να δεις μήπως θέλει το μηχανάκι κανένα καθάρισμα-ρύθμιση στα καρμπυρατέρ, κανά σερβισάκι ή κάποιο άλλο μάζεμα;

nassosxlvbros
10/01/2012, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από brosrider
καλεσπερα το αγορασα λοιπον το bros που ελεγα.. και πλεον σκεφτομαι να του αλλαξω εξατμηση σε λιγο καιρο ( να μαζεψω λεφτα πρωτα) εχετε να πρωτινεται καποια π κανει για bros εχει ωραιο θορυβο ΄? και ειναι και κοντη ωστε να μην κρυβει την γυμνη ζαντα??

Κατ'αρχήν καλορίζικο το Brosάκι!
Κάνε μια βόλτα στον Παπαγιάννη προς Πειραιά μεριά.Ο άνθρωπος είναι πολύ μπροστά σε θέματα εξατμίσεων,και σίγουρα θα προτείνει ακριβώς αυτό που θες.Το μηχανάκι σου έχει μια πανέμορφη μαμά εξάτμιση αλλά είναι πολύ πνίχτης ρε γμτ...:yuck: ...άσε που αν βάλεις μια πιο ελεύθερη-χωρίς να χαλάει απαραίτητα το κόσμο-θα δεις και μέχρι -20% στην κατανάλωση!
Στο δικό μου BROS (http://www.boards.ie/vbulletin/attachment.php?attachmentid=8802&d=1101653981) είχα βάλει μια Moriwaki σετ από λαιμούς και η διαφορά στην κατανάλωση ήταν απίστευτη!

pararos
10/01/2012, 19:25
καλησπεαρα κ απο μενα...λεω τωρα μιας κ χειμωνιασε κ εχω βαλει το brosaki στην αποθηκη να του κανω ορισμενα μαζεματακια!ψαχνω να βρω ντιζα συμπλεκτη,τα κοκκαληνα πισω στη ζαντα τα οποια μου διαφευγουν το πως λεγονται τωρα :D γιατι εχει μποσικα,φιτρο λαδιου,σωληνακια φρενων(ειτε τα μαμα ειτε υψηλης) κ επετε συνεχεια μολις ανοιχτει...ξερετε κωδικους,μαγαζια να παραγγειλω,τιμες?ευχαριστω για το χρονο σας...:)

georgio
10/01/2012, 20:44
Κοίτα, μπορείς να τα βρεις όλα στην αντιπροσωπεία. Λειβαδιά τώρα κάποιο μαγαζί θα φέρνει, δεν μπορεί.

-Ντίζα έχει γύρω στα 15.

-Τα κοκκάλινα που λες είναι λαστιχένια, λέγονται σινεμπλόκ, έχει πέντε και έχουν (όλα μαζί) 38 ευρώ.

-Για την αλλαγή τους λύνεις ένα παξιμάδι, αλλά είναι νούμερο 46. Πρόσεξε στο δέσιμο θέλει 165Nm, μην ανέβεις επάνω, θέλει αρκετή ροπή αλλά όχι υπερβολές. Επίσης θέλει χτύπημα μετά το παξιμάδι για να το ασφαλίσεις ώστε να μην ξεβιδώσει (αντίστοιχα πρέπει πριν να το ισιώσεις για το λύσιμο).

-Φίλτρο λαδιού σε ένα μοτομάγαζο εκεί, κανά 8 ευρώ.

-Σωληνάκια φρένων αν αλλάξεις βάλε υψηλής, δεν πιστεύω ότι αξίζει να βάλεις μαμά. Εγώ είχα πάρει σετ μπρος-πίσω από ebay της goodridge γύρω στα 70, αλλά αυτός που τα πήρα μάλλον ήταν λίγο λαμόγιο (μου ήρθαν -από Αγγλία- σχεδόν 2 μήνες μετά) και τον έκοψε το ebay. Δες εδώ (http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=Honda+Bros+brake+line&_sacat=0&_odkw=Honda+Bros+hel&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313). Έχει και επιλογή για χρώμα άμα θες.

Κωδικούς μπορείς να βρεις ακριβώς εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/PARTS_LIST.html) είναι το parts catalogue, πας στο κομμάτι που θες, πχ πίσω τροχός, βρίσκεις τα σινεμπλόκ, νούμερο 4, πας από κάτω στη λίστα και βλέπεις το part number 41241-MN8-003. :wave2:

pararos
10/01/2012, 21:58
σε ευχαριστω πολυ georgio...;)

brosrider
11/01/2012, 00:19
ναι για τον ηχο θελω καποια ελευθερας και για την καταναλωση π λεει και ο παρακατω φιλος, επισεις το μιχανακι αλλαξε προσφατα λαδια και καθαρυστικε το καρμπυλατερ. δν νωμιζω οτι χρειαζετε ακομη να ρυθμηστει.. ισως του αλαξω λαδια στο πιρουνι και του βαλω σωληνακια υψηλης για αρχη και βλεπω με την εξατμηση τι θα κανω αναλογος το μπατζετ. οσο για τα σκασιματα ελπιζω να εινα κατι τοσο απλο.. μπορεις να μ πεις πως θα το κοιταξω μονος μου αυτο? Τελος ξερει κανεις καποιο link η να εχει σε καποιο αρχειο το manual της μηχανης??

GiannisBlessed
11/01/2012, 01:58
steile mou ena pm to mail sou na sto steilw to manual.
exw tou 650.
einai idio se sxesh me to 400 sxedon 99%
diafores se service limit pistoniwn strofalwn ktl pou dn se endiaferoyn kai fysika sta lysidogranaza kai ta karmpyrater.
ta ypoloipa ta empisteyese kanonika.
400 den eixa brei POU8ENA!!

universalgr1
12/01/2012, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από brosrider
καλεσπερα το αγορασα λοιπον το bros που ελεγα.. και πλεον σκεφτομαι να του αλλαξω εξατμηση σε λιγο καιρο ( να μαζεψω λεφτα πρωτα) εχετε να πρωτινεται καποια π κανει για bros εχει ωραιο θορυβο ΄? και ειναι και κοντη ωστε να μην κρυβει την γυμνη ζαντα??


τελικά τι απέγινε το brosακι αδερφε? Το δίνεις 1 μέρα αφού το αγόρασες?? :confused:

brosrider
12/01/2012, 15:01
ουτε καν μια μερα... μια ωρα θα ελεγα.. ακυρωσα την μεταβηβαση πριν προλαβουν να την στειλουν απο τα κεπ....

nitso
13/01/2012, 16:52
Χαιρετω ολους τους Brosακηδες και μη!

Παρατηρω στη Brosαρα μου τελευταια το εξης.
Με ζεστο το μοτερ και σε αποτομο γκαζι στο ξεκινημα τις περισσοτερες φορες σβηνει!!!:confused:

Κραταει καλα το ρελαντι !!!

Μπουζι? Τα αλλαξα πριν απο 6800χλμ

Φιλτρο αερα? το αλλαξα πριν απο 8500χλμ

φιλτρο καυσιμου? το αλλαξα πριν απο 7000χλμ

Καθαρισμος καρμπιλατερ? πριν απο 7000χλμ

Καμια ιδεα κανεις ?

universalgr1
13/01/2012, 17:59
Ηλεκρονικη μου μυριζει.. Ή καποια φισα/καλωδιο στην πλεξουδα;
Τροφοδοσια δεν θα ειναι αν κραταει καλα το ρελαντι.

Τα μπουζι να βγαλεις να τσεκαρεις σπινθηρα για να δεις αν θα κατευθυνθεις προς τα ηλεκτρικα ή προς τροφοδοσια,μπουζι,ντεποζιτα,ρουμπινετα κλπ κλπ..

nitso
13/01/2012, 18:03
και τα τεσσερα μπουζι εχουν σπινθηρα!!!Και η μηχανη τραβαει παρα πολυ καλα σε ολο το φασμα των στροφων,μονο στο αποτομο κανει κολπα(σβηνει,οχι παντα ομως:sick: )

sernodas2
25/01/2012, 15:37
να με κ γω....κ εφτασε ο καιρος να περασω καινουργια ρουλεμαν τιμονιουυυ....
το ερωτημα ειναι? να παω στην μαμα ηονδα να τα παρω η μπορω να τα βρω κ σε σκφ ας πουμε???

το να τα βγαλω στα χερια κ να ψαξω σε μαγαζια μπορει κ να βρεθει..αλλα αυτο θελει χρονο...μπας κ εχει κανει κανεις σας ερευνα αγορας?
:smokin:

georgio
25/01/2012, 16:05
Λοιπόν, πρόσφατα έβαλα σε ένα άλλο Bros.

Οι διαστάσεις των ρουλεμάν είναι:
Upper 26 x 47 x 15mm
Lower 30 x 55 x 17mm

Πήρα Koyo κωνικά. Στα 27 ή 29 ευρώ δεν θυμάμαι με το κάτω να έχει ενσωματωμένη την τσιμούχα. Το πάνω δεν βγαίνει με ενσωματωμένη τσιμούχα οπότε θα πρέπει να την πάρεις δυστυχώς από τη Honda και να δώσεις 5-6 ευρώ που έχει μιας και δεν την βρήκα αλλού.

Αν ισχύουν, που μάλλον ισχύουν, αυτά που μου είπε ο τυπάς στην Koyo, δεν θα βρεις SKF γιατί η διάσταση 26 εσωτερική του πάνω ρουλεμάν δεν είναι στις στάνταρ και τη βγάζουν οι γιαπωνέζικες εταιρείες γιατί τα φοράνε τα γιαπωνέζικα μηχανάκια. Γι' αυτό και δεν έβγαινε με ενσωματωμένη τσιμούχα. Αλλά η Koyo είναι μια χαρά.

Μπορείς να πάρεις και κανονικά ρουλεμάν και όχι κωνικά, οι διαστάσεις ίδιες είναι. Αλλά θα πρέπει να πάρεις και τις δύο τσιμούχες τότε, πάνω-κάτω, από τη Honda.

Για να πάρεις μια ιδέα για τις τιμές της Honda, τι μου είπαν πριν ένα μήνα:

ρουλεμάν πάνω 13,59
ρουλεμάν κάτω 20,79
τσιμούχα πάνω 5,29
τσιμούχα κάτω 7,78

οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ, τα ρουλεμάν είναι Koyo.

Πιο μετά σου βάζω και τους κωδικούς των ρουλεμάν που πήρα. :wave2:


Υ.Γ.: δες και αυτό (http://homepage.eircom.net/~hondabros/brake_disc.html) για το πρόβλημα με το μπροστά φρένο που μου έλεγες. Το είχα δει και ήθελα να στο στείλω.

georgio
25/01/2012, 17:40
Οι κωδικοί που χρωστάω, είναι για κωνικά ρουλεμάν με το κάτω να έχει ενσωματωμένη τσιμούχα.

πάνω: 32005/26JR
κάτω: 32006JRRS


Έχεις ξανααλλάξει; Να σου πω κανά τιπ;

sernodas2
25/01/2012, 20:12
[


Έχεις ξανααλλάξει; Να σου πω κανά τιπ; [/B][/QUOTE]

για πε για πε....
:)

KostasV2
25/01/2012, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
[

Έχεις ξανααλλάξει; Να σου πω κανά τιπ;

για πε για πε....
:)
Είναι πιο εύκολο απ'ότι φαίνεται στην αρχή. Με μακρύ κατσαβίδι και σφυρί βγάζεις τις παλιές έδρες (με λίγη προσοχή να μην πληγώσεις το μέταλλο), και τα καινούρια τα βάζεις με ματσόλα και ξύλινο τάκο, αφού τα έχεις βάλει μερικές ώρες στην κατάψυξη να μαζέψουν λιγάκι...

pararos
28/01/2012, 19:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
[B]Οι κωδικοί που χρωστάω, είναι για κωνικά ρουλεμάν με το κάτω να έχει ενσωματωμένη τσιμούχα.

πάνω: 32005/26JR
κάτω: 32006JRRS

georgio με αυτους τους κωδικους βρηκα σε Nsk και timken χωρις τσιμουχα αλλα στο 32005 εχει εσωτερικη 25 και οχι 26mm,και μου φαινεται παραξενο γτ ο τελευταιος αριθμος υποδηλωνει το παχος του αξονα επι 5!δηλαδη αν το τελευταιο νουμερο ειναι 5 τοτε 5Χ5=25mm

pararos
28/01/2012, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Χαιρετω ολους τους Brosακηδες και μη!

Παρατηρω στη Brosαρα μου τελευταια το εξης.
Με ζεστο το μοτερ και σε αποτομο γκαζι στο ξεκινημα τις περισσοτερες φορες σβηνει!!!:confused:

Κραταει καλα το ρελαντι !!!

Μπουζι? Τα αλλαξα πριν απο 6800χλμ

Φιλτρο αερα? το αλλαξα πριν απο 8500χλμ

φιλτρο καυσιμου? το αλλαξα πριν απο 7000χλμ

Καθαρισμος καρμπιλατερ? πριν απο 7000χλμ

Καμια ιδεα κανεις ?

και μενα ηλεκτρονικη μου μυριζει...το ειχα παθει σε ενα αστρα που εχω και τα ειχα αλλαξει ολα (πιπα-μπουζι-πηνια)αλλα τελικα ηταν θεμα ηλεκτρονικης...

pararos
31/01/2012, 19:09
εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα σωληνακια;

nitso
31/01/2012, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα σωληνακια;


Τα φοραω απο το καλοκαιρι τα συγκεκριμενα σε κοκκινο χρωμα.. διαφορα ιδιαιτερη δεν ειδα!!!

http://i1216.photobucket.com/albums/dd369/ntsotsos/IMG_20110731_102123.jpg

pararos
01/02/2012, 19:10
ξερουμε διαστασεις (μηκος κλπ) απο τα σωληνακια υψηλης;

nitso
14/02/2012, 14:24
Εχοντας αγορασει τα Ηagon ,προχωρησα σε αναβαθμιση του μπροστινου μου .Το ζητουμενο ηταν η ανεση και η ικανοποιητικη αποσβεση ακομα και των μικρων ανωμαλιων του δρομου που με ειχαν κατακουρασει.

Πριν το Βros φορασε τα μαμα ελατηρια με 10W fork oil Motul και airgap 140mm.
Τωρα φοραει τα Hagon με 5W BELRAY fork oil και με 180mm airgap, κατ'υποδειξη της Hagon για τη μοτοσυκλετα μου.

Τελειος συνδυασμος.Νομιζω οτι οδηγαω αλλη μοτοσυκλετα!!!

georgio
15/02/2012, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
για πε για πε....
:)

Ένα μήνα μετά σχεδόν... μπορεί και να έχεις ήδη αλλάξει τώρα...

βασικά ήθελα να γράψω ολόκλορο how to και δεν είχε βρει χρόνο, τεσπα.

Για την αλλαγή θα πρέπει να λύσεις ότι υπάρχει από τον λαιμό και μπροστά, φανάρια, όργανα, κλιπόν (θα μείνουν να κρέμονται) κλπ. Το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ, γρύλος κάτω από το μοτέρ με καμιά εφημερίδα διπλωμένη μην αφήσει σημάδι και ξεκινάς.

Από πριν ξεκινήσεις να λύνεις (θέλει κάποια ώρα) θα έχεις βάλει τα ποτηράκια από τα ρουλεμάν στην κατάψυξη όπως είπε και ο KostasV2 (στην κατάψυξη μπαίνουν για να συσταλλούν και να τοποθετηθούν ευκολότερα επειδή μπαίνουν σφηνωτά).

Όταν θα λύσεις και τις τιμονόπλακες και τις βγάλεις, βγάζεις τα παλιά ποτηράκια (υπάρχουν εγκοπές στο πλαίσιο ώστε να μπορέσεις να βάλεις κάποιο μεγάλο κατσαβίδι ή κάτι άλλο και να τα βγάλεις χτυπώντας εναλλάξ τη μια και την άλλη μεριά) και καθαρίζεις από τα παλιά γράσσα με πανιά και χαρτί. Βγάζεις τα καινούργια από την κατάψυξη και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα τοποθετείς. Δεν χτυπάς κατευθείαν αυτά με το σφυρί αλλά είτε βάζεις από πάνω κάποιον τάκο είτε χρησιμοποιείς τα παλιά βάζοντας τα από πάνω και χτυπώντας τα περιμετρικά. Θα καταλάβεις όταν θα έχουν μπει επειδή θα αλλάξει και ο ήχος του κοπανήματος.

Για την κάτω τιμονόπλακα, αυτό είναι και το μεγαλύτερο ζόρι κατά τη γνώμη μου. Εγώ χρησιμοποιώ dremel και κόβω κάθετα το παλιό ρουλεμάν προσκετικά να μην ακουμπήσω καθόλου στην τιμονόπλακα. Δεν μπορεί να το κόψει τελείως αλλά το λίγο που θα μείνει θα κοπεί δίνοντας μια σφυριά με ένα ίσιο κατσαβίδι την εγκοπή που έχεις ανοίξει. Μετά βγαίνει σχετικά εύκολα. Η κάτω τσιμούχα είναι δύσκολο να μην χαλάσει καθώς βγάζεις το ποτηράκι του ρουλεμάν από την τιμονόπλακα. Η πάνω μπορεί αν είναι σε καλή κατάσταση να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Για να βάλεις το καινούργιο ρουλεμάν τώρα βολεύει να έχεις έναν σωλήνα που να χωράει να μπει στον άξονα της τιμονόπλακας και να χτυπάς με αυτόν το ρουλεμάν. Αν όχι μπορείς να βάλεις το παλιό ρουλεμάν από πάνω ανάποδα, να γυρίσεις όλη την τιμονόπλακα ανάποδα και στηρίζοντας σε μια μέγγενη να χτυπάς το κάτω μέρος της τιμονόπλακας -με κάποιον ξύλινο τάκο ανάμεσα- ώστε να μπει το ρουλεμάν. Αυτό το κομμάτι είναι ζόρικο, θέλει αρκετό κοπάνημα και προσοχή. Αν δεν έχεις πάρει το ρουλεμάν με την ενσωματομένη τσιμούχα που έβαλα πιο πριν μην ξεχάσεις να βάλεις την τσιμούχα πριν το ρουλεμάν. Το παλιό ρουλεμάν που θα έχεις βάλει για να μην ακουμπάει κατευθείαν το καινούργιο σφηνώνει λίγο αλλά βγαίνει εύκολα.
*Έχω ακούσει ότι βοηθάει να βάλεις την τιμονόπλακα στην κατάψυξη πριν βάλεις το καινούργιο ρουλεμάν, ή να ζεστάνεις το ρουλεμάν. Δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν αλλά το πρώτο σου κόβει την εργασία στα δύο (δεν είναι απαραίτητα κακό, αν έχεις κλειστό χώρο να δουλέψεις) καθώς θα πρέπει να την αφήσεις καμιά ώρα και βάλε ώστε να παγώσει και το δεύτερο δεν θα το συνιστούσα αν πάρεις το ρουλεμάν με την ενσωματωμένη τσιμούχα.

Γρασσάρεις καλά τα ρουλεμάν και αρχίζεις να δένεις. Το πάνω ρουλεμάν πρέπει να κάτσει στη θέση του με το χέρι, αν δεν μπορεί να μπει ίσως ο άξονας της τιμονόπλακας έχει λίγο σκουριά σε εκείνο το σημείο, τρίψε τον με ένα ντουκόχαρτο ώστε να μπορεί να μπαίνει με το χέρι το ρουλεμάν. Τώρα για το πόσο θα σφίξεις δεν μπορώ να στο πω γραπτώς. Προφανώς δεν πρέπει να παίζει καθόλου η κάτω τιμονόπλακα αλλά δεν πρέπει να είναι και πολύ σφιχτό. Μπορείς να το ξανατσεκάρεις μετά από μερικά χιλιόμετρα χωρίς να λύσεις τα πάντα, μόνο την πάνω τιμονόπλακα να βγάλεις ώστε να μπορέσεις να σφίξεις αν χρειάζεται. Μην ξεχάσεις να βάλεις την πάνω τσιμούχα και την ασφάλεια μεταξύ των δύο παξιμαδιών ώστε να μην μπορεί να χαλαρώσει.




Αρχικά δημιουργήθηκε από pararos
georgio με αυτους τους κωδικους βρηκα σε Nsk και timken χωρις τσιμουχα αλλα στο 32005 εχει εσωτερικη 25 και οχι 26mm,και μου φαινεται παραξενο γτ ο τελευταιος αριθμος υποδηλωνει το παχος του αξονα επι 5!δηλαδη αν το τελευταιο νουμερο ειναι 5 τοτε 5Χ5=25mm

Αν προσέξεις ο κωδικός είναι 32005/26JR. Γι' αυτό και έγραψα ότι (σύμφωνα με αυτά που μου είπαν στην Koyo) δεν θα βρεις αυτό το ρουλεμάν σε μην ιαπωνικές εταιρείες. Γιατί δεν είναι στάνταρ νούμερο και τα φτιάχνουν ειδικά για τις ιαπωνικές μοτοσυκλέτες. :winka:

georgio
15/02/2012, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
Εχοντας αγορασει τα Ηagon ,προχωρησα σε αναβαθμιση του μπροστινου μου .Το ζητουμενο ηταν η ανεση και η ικανοποιητικη αποσβεση ακομα και των μικρων ανωμαλιων του δρομου που με ειχαν κατακουρασει.

Πριν το Βros φορασε τα μαμα ελατηρια με 10W fork oil Motul και airgap 140mm.
Τωρα φοραει τα Hagon με 5W BELRAY fork oil και με 180mm airgap, κατ'υποδειξη της Hagon για τη μοτοσυκλετα μου.

Τελειος συνδυασμος.Νομιζω οτι οδηγαω αλλη μοτοσυκλετα!!!

Σαν πολύ μου φαίνεται το κενό 180. Τόσο πρότεινε η Hagon; Ελατήρια έξω ανάρτηση συμπιεσμένη ε;

Με γειά! :beer:

nitso
15/02/2012, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Σαν πολύ μου φαίνεται το κενό 180. Τόσο πρότεινε η Hagon; Ελατήρια έξω ανάρτηση συμπιεσμένη ε;

Με γειά! :beer:

Οπως ειπα και πιο πανω ειναι για μενα τελειος συνδιασμος .
Επετευχθη το κενο αερα 18 εκατοστων,παντα χωρις ελατηρια και με αναρτηση ολη κατω-συμπιεσμενη ,με ενα αυτοσχεδιο εργαλειο που ξενικα θα ειχε το ονομα :Fork oil level adjuster.
Οριστε και το εργαλειο...απο κει που δειχνει το δακτυλο αυξομειωνεις το airgap...

http://i1216.photobucket.com/albums/dd369/ntsotsos/IMG_20120215_151343.jpg

georgio
15/02/2012, 16:22
Ωραίος! :beer:

και για το εργαλείο επίσης! :beer:

sernodas2
28/02/2012, 11:16
Γεια brosακιδες
Βρίσκομαι σε σκέψεις για να αλλάξω το μπροστινό σύστημα απ το brosακι κ ετσι δημιουργούνται κάποιες απορίες
1 τι διαμετρο εχει ο αξονας που περνα απ το λαιμο?
2 αντε κ εχει οσο εχει….θα ηταν καλη ιδεα αν σε αυτό που θα βρω, που μαλλον είναι μεγαλητερης διαμετρου, να το περασω απ τορνο και να το φερω στης διαστασεις που θελω???
Βασικα αυτό που εχω στο <<μυαλο>> μου είναι ένα μπροστινο απ zx12 του 00 με τιμονι με καβαλέτα κατι σαν το fαzer,για φανάρια κ όργανα ελπίζω να καταφέρω να τα προσαρμόσω
Κ ότι άλλο πρέπει να προσέξω κ ξέρετε καλοδεχούμενο ……….

GiannisBlessed
28/02/2012, 11:34
αν το μπροστινο το εχεις μονο στο μυαλο σου και οχι στο γκαραζ σου τοτε μην το σκεφτεσαι.παρε μπροστινο απο rr 1000 η 600 μπαινει κουτι.
αν παλι θες το zx12 τοτε θα πρεπει να ξεπρεσαρεις σε μηχανουργειο τον αξονα του ζχ και να πρεσαρεις εναν custom που θα φτιαξετε με τους μηχανουργους που να εχει την διαμετρο του μπρος αλλα το μηκος του ζχ.

sernodas2
28/02/2012, 11:41
αν το μπροστινο το εχεις μονο στο μυαλο σου και οχι στο γκαραζ σου τοτε μην το σκεφτεσαι.παρε μπροστινο απο rr 1000 η 600 μπαινει κουτι.
αν παλι θες το zx12 τοτε θα πρεπει να ξεπρεσαρεις σε μηχανουργειο τον αξονα του ζχ και να πρεσαρεις εναν custom που θα φτιαξετε με τους μηχανουργους που να εχει την διαμετρο του μπρος αλλα το μηκος του ζχ.

δεν το χω στο γκαραζ μου :confused: στο ψαξημο ειμαι....αλλα δεν λεει να γινει λαθος...το μπροστινο απ το rr δηλαδη μπαινει κουτι?σιγουρο αυτο?? απο ποια αλλα μοντελα μπαινουν <<ευκολα>>?

GiannisBlessed
28/02/2012, 11:47
το εχει κανει ο πικος απο ελλαδα.εξωτερικο ειναι μια πολυ δημοφιλης μετετροπη.
μπαινει κουτι.πολυ σιγουρο αυτο.αν θυμαμαι καλα μεχρι και το κλειδομα τιμονιου δουλευει.(εγω εκανα πατεντες τρελες στο δικο μου για να το καταφερω αυτο.)
απλα κοβει λιγο λιγοτερο το τιμονι(διορθονεται).
και πρεπει να στηριξεις οργανα και φαναρι.
και δεν εχει μπροστα υποδοχη για ντιζα ταχυτητας.
καλη φαση να το συνδιασεις με καποιο πολυοργανο της κοσο κτλ.
για μοντελα κτλ μπες στο hawkgtforum.com και ρωτα.εκει θα βρεις ολες τις απαντησεις που θες!

sernodas2
28/02/2012, 11:59
οποτε........ αναζητάτε ο πικος....πικος εμφανίσου για περισσοτερες πληροφοριες

GiannisBlessed
28/02/2012, 12:04
248415248416αυτα ειναι ιδια με αυτο που εχει βαλει ο pikos.και αυτο βλεπω οτι γενικα το βαζουν248417

Andres
28/02/2012, 13:41
Κοίτα και στο hawkgtforum, θα βρεις πολλές πληροφορίες και εκεί.

Ααααχχχ...ακόμα μαζεύομε λεφτά για το brooooos!!!! :cry:

universalgr1
29/02/2012, 08:21
Όντως αυτή η μετατροπή είναι απ'τις καλύτερες στα Bros!!

:beer:

n0i2
08/03/2012, 11:12
Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω τρόμπα βενζίνης από Africa Twin 750 σε BROS 650?
Και γενικά τι επιλογές έχω για τρόμπα βενζίνης γιατί η παλιά πέθανε :sick:

nitso
08/03/2012, 14:56
Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω τρόμπα βενζίνης από Africa Twin 750 σε BROS 650?
Και γενικά τι επιλογές έχω για τρόμπα βενζίνης γιατί η παλιά πέθανε :sick:

Εγω ψωνισα τρομπα γνησια απο wemoto αλλα τη πατησα στη τιμη - 200ευρω με μεταφορικα ,αρκετα πιο φτηνα την ειχε εδω (https://www.davidsilverspares.co.uk/) ,κανα 25αρι ευρω δηλαδη.

KostasV2
08/03/2012, 17:47
Μπορείς να καταργήσεις την ηλεκτρική και να βάλεις μια υποπίεσης, όπως αυτή: http://www.hordpower.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_27&products_id=359 ή από SV650 πρώτης γενιάς. Θα σου βγεί πολύ φτηνότερα.

n0i2
09/03/2012, 17:21
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :beer:

sernodas2
09/03/2012, 19:41
Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω τρόμπα βενζίνης από Africa Twin 750 σε BROS 650?
Και γενικά τι επιλογές έχω για τρόμπα βενζίνης γιατί η παλιά πέθανε :sick:

εγω εχω βαλει μια απο mazda το κανουν κ στα africa, την βρίσκεις ευκολα κ δουλευει μια χαρα

αυτη ακριβως http://www.e-autoparts.gr/index.php?target=products&product_id=32067&ref=bestprice.gr

KostasV2
09/03/2012, 20:06
Μπορείς και να επισκευάσεις την αντλία σου με αυτό το κιτάκι: http://www.wemoto.com/bikes/honda/nt_400_j_k_bros_mki_nc25/88-92/picture/fuel_pump_repair_kit_-_point_switch/ Πάντως εγώ μάλλον θα προτιμούσα μια υποπίεσης.

n0i2
09/03/2012, 21:11
Έχει κάποια μειονεκτήματα η τρόμπα υποπίεσης σε σχέση με την ηλεκτρική?

nitso
10/03/2012, 14:43
Έχει κάποια μειονεκτήματα η τρόμπα υποπίεσης σε σχέση με την ηλεκτρική?


Θελει παντεντα στηριξης για τη τοποθετηση της,μπελαλιδικο αν δεν πιανουν τα χερια σου.

GiannisBlessed
10/03/2012, 20:29
Έχει κάποια μειονεκτήματα η τρόμπα υποπίεσης σε σχέση με την ηλεκτρική?




στα συν οτι δεν χαλαει με τπτ.και αν χαλασει πουλανε ενα κιτακι επισκευης με τα διαφραγματα και εισαι τζετ.
δεν χρειαζεται ρευμα για να δουλεψει αρα πλην ενα ηλετρολογικο σκατουλακι να χαλασει και να σε αφησει.
πλην ειναι πιο δυσκολο να την εγκαταστησεις αν δεν πιανουν τα χερια σου.αν πιανουν δεν ειναι τπτ.
δες φωτο απο εγκατασταση.οι δυο πρωτες στο δικο μου.
τπτ σπουδαιο.
οι πρασινες σωλινες πανε στα καρμπυρατερ.η κοκκινη φερνει τον παλμο υποπιεσης και η μαυρη το καυσιμο.

249541249542και μια ωραια εγκατασταση249544

GiannisBlessed
10/03/2012, 20:33
και αλλη249546
και αυτη μου αρεσει πιο πολυ απο ολες.249547

n0i2
11/03/2012, 22:24
Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ παιδιά! Λογικά θα την εγκαταστήσει μηχανικός οπότε φαντάζομαι δε θα είναι πρόβλημα.

Να είστε καλά!

sernodas2
11/03/2012, 23:23
το καλό που είδα με την ηλεκτρική ήταν οτι αν ειχα να βάλω μπρος κανα μηνα κ τα ειχε ψιλοκλαση η μπαταρια,με το που πατας ενα τσακ ξεκινα κ δουλευει γεμιζοντας τα καρμπ κααλα,οποτε με το που σκασει πηρε κιολας...δεν ξερω αυτές που βλέπω παραπάνω στις φώτο αν θα ηταν ευκολο να μπουν μιας κ στης φοτο δεν εχει το φιλτροκουτι...

gixxerpap
12/03/2012, 17:19
και με τη διαφορά μήκους του μπροστινού τι γίνεται ρε μάγκες? δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά?

GiannisBlessed
12/03/2012, 20:44
και με τη διαφορά μήκους του μπροστινού τι γίνεται ρε μάγκες? δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά?

απο οσο ξερω στο μπρος αν λυσεις λιγο τις πλακες και κατεβει η μηχανη 3 ποντους περιπου μειωνεται η καστερ και πηγαινει καλυτερα.
τα αναποδα πετυχενουν κατι τετοιο πανω κατω...

KostasV2
12/03/2012, 21:39
απο οσο ξερω στο μπρος αν λυσεις λιγο τις πλακες και κατεβει η μηχανη 3 ποντους περιπου μειωνεται η καστερ και πηγαινει καλυτερα.
τα αναποδα πετυχενουν κατι τετοιο πανω κατω...

Αυτή τη στιγμή είμαι με 2.5 εκατοστά τραβηγμένο το πηρούνι (πίσω μαμά) και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Σαν να "πέφτει" μέσα στη στροφή υπερβολικά εύκολα. Μάλλον θα γυρίσω στο 1.5 εκ. που είχα για χρόνια...

nitso
17/03/2012, 19:23
Έκκεντρος ρεγουλατορος αλυσιδας

Πριν250167

Μετα250168

Δεν ειχαν αφησει ουτε ενα δοντι!!! Λες και τα ειχαν φαει..

Andres
17/03/2012, 19:48
Αγόρασες νέο κομμάτι ή το έφτιαξες σε τόρνο; Έχουμε δει και άλλες τέτοιες "συντηρήσεις" σε προηγούμενες σελίδες.

nitso
17/03/2012, 19:53
Αγόρασες νέο κομμάτι ή το έφτιαξες σε τόρνο; Έχουμε δει και άλλες τέτοιες "συντηρήσεις" σε προηγούμενες σελίδες.

Οχι ,το πηρα μεταχειρισμενο 50 € μαζι με το ψαλιδι.
Τα ρουλεμαν του ηταν "καινουργια" σε σχεση με τα δικα μου που ακουγοντουσαν σαν κουδουνιστρες.

Με το ειδικο κλειδι τεντωνεις και ξετεντωνεις την αλυσιδα για πλακα ,πολυ ευκολα.

nitso
20/03/2012, 15:19
Η γλιστρα αυτη βρισκεται χαμηλα πανω απο το σταντ,στο μεσα μερος.

Μου εκανε θορυβο η αλυσιδα και ετσι την αλλαξα,μαλλον δεν ειχε αλλαχτει ποτε.

Δεξια στο καινουργιο ,η σχισμη δηλωνει το σημειο αντικαταστασης .
250391

GiannisBlessed
21/03/2012, 12:51
Η γλιστρα αυτη βρισκεται χαμηλα πανω απο το σταντ,στο μεσα μερος.

Μου εκανε θορυβο η αλυσιδα και ετσι την αλλαξα,μαλλον δεν ειχε αλλαχτει ποτε.

Δεξια στο καινουργιο ,η σχισμη δηλωνει το σημειο αντικαταστασης .
250391

δες και αυτο για να τελειωνεις μια για παντα!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124141

nitso
30/03/2012, 18:32
10W40 ή 15W50?

GiannisBlessed
30/03/2012, 20:34
20 50 αν εχει πολλα κμ και σου καιει λαδια.
αυτο εκανα καποτε εγω και μειωνε πολυ την καταναλωση.ειδικα και τωρα που ερχεται καλοκαιρι με τις 40ρες του.:uplate:

^Active^
02/04/2012, 09:06
Καλημέρα παίδες . Εχω ενα προβλημα με το Brosακι (400) μου . Υστερα απο επισκευη κινητηρα και τα σχετικα βαψιματα ειπα να παω και εγω ενα ταξιδακι να το δοκιμασω. Μεγαλη απογοητευση ... Ενω εχω κανονικο ρελαντι και στις χαμηλες στροφες δουλευει καλα μετα τις 5.000 μεχρι τις 9 ρεταρι και μπερδευει τρελα με αποτελεσμα να μην πηγαίνει καθόλου. Έχω αλλάξει μπουζί σχετικά πρόσφατα. Τι θα πρέπει να κοιτάξω?

GiannisBlessed
02/04/2012, 11:59
κανε το εξης.βρες ενα μερος να μπορεις να το ανοιξεις λιγο.γεμισε το ρεζερβουαρ φουλ μεχρι απανω.βαλε το μπροστα και ζεστανε το στο ρελαντι.σβησε το και περιμενε 5-10 λεπτακια.μετα βαλε το μπροστα και πατα το στο λαιμο μεχρι τον κοφτη σε οσες ταχυτητες μπορεις προσπαθωντας να το τελικιασεις ας πουμε.αν πηγαινει και δεν ρεταρει στην αρχη και μετα απο λιγο αρχισει να ρεταρει τοτε κατι περιοριζει την βενζνινη και οταν το γκαζωνεις δεν του φτανει.μπορει να ειναι η ταπα βενζινας η το φιλτρο βενζινας η να εχει τσακισει καπου καμια σωλινα κτλ.
αν το κανει αμεσως το ρεταρισμα τοτε τσεκαρεις τα βιδακια μειγματος του ρελαντι.μου εχει συμβει και πανω απο 100 δεν πηγαινε.η ισως εχει βουλωσει το κυριο ζιγκλερ.αν μπορεις να ασχοληθεις μονος σου τπτ απο αυτα δεν εχουν κανα σημαντικο κοστος.μονο φιλτρο αν χρειαστεις που θα σου παει ποσο?κανα δυο ευρο.
με λιγα λογια.στην καθημερινοτητα σου, ρεταριζε αν ανοιγες στα κοκκινα 1η 2α και μετα κανονικη πορεια?αν ναι και δεν ειχες δει ποτε κοκκινα(8.000 με 9.000 στροφες) στο μηχανακι αυτο τοτε ειναι βιδακια η ζιγκλερ.γραψε με λεπτομερειες να σε βοηθησουμε.

^Active^
02/04/2012, 16:39
Βασικα πρωτη και δευτερα μου κανει ενα μπερδεμα απο 5 μεχρι 6 χιλιαδες στροφες το οποιο γινετε πιο εντονο αν του ανοιξω πιο εντονα το γκαζι. 4η και 5η μου το κανει απο τις 5.000 μεχρι τις 9 συνεχομενα με αποτελεσμα να μην ανοιγει . Ελπιζω να γινομαι κατανοητος .

nitso
02/04/2012, 19:20
Ισως ειναι βουλωμενο καποιο ζιγκλερ ,ισως το φλοτερακι ή ειναι στα τελευταια της η αντλια?Ελενξε φιλτρο καυσιμου!

pause
02/04/2012, 19:33
Παίδες καλησπέρααααααα..!
Ήρθε το καλοκαιράκι, και θέλω να αλλάξω λαδάκια στο BROSάκι, οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη..

nitso
02/04/2012, 19:36
Σημερα αλλαξα κατι Shell 15W50 που εκανα 6000χλμ με Belray 10W40.ΕΙδωμεν!!!

georgio
02/04/2012, 19:37
Καλημέρα παίδες . Εχω ενα προβλημα με το Brosακι (400) μου . Υστερα απο επισκευη κινητηρα και τα σχετικα βαψιματα ειπα να παω και εγω ενα ταξιδακι να το δοκιμασω. Μεγαλη απογοητευση ... Ενω εχω κανονικο ρελαντι και στις χαμηλες στροφες δουλευει καλα μετα τις 5.000 μεχρι τις 9 ρεταρι και μπερδευει τρελα με αποτελεσμα να μην πηγαίνει καθόλου. Έχω αλλάξει μπουζί σχετικά πρόσφατα. Τι θα πρέπει να κοιτάξω?

Αυτό το κάνει εν κινήσει ε; Σταματημένος αν γκαζώσεις κομπιάζει καθόλου ή ανεβάζει; Τα διαφράγματα στα καρμπιρατέρ είναι εντάξει ή έχουν σκισίματα;

georgio
02/04/2012, 19:43
Παίδες καλησπέρααααααα..!
Ήρθε το καλοκαιράκι, και θέλω να αλλάξω λαδάκια στο BROSάκι, οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη..

Εγώ είχα βάλει Torco 10W40 και έμεινα ευχαριστημένος. Υπ' όψιν πάντως δεν μου καίει πολύ λάδι.

Μόνος σου θα τα αλλάξεις; Θες και το πως θα το κάνεις; Άλλαξε και φίλτρο μαζί.

^Active^
03/04/2012, 00:48
Αυτό το κάνει εν κινήσει ε; Σταματημένος αν γκαζώσεις κομπιάζει καθόλου ή ανεβάζει; Τα διαφράγματα στα καρμπιρατέρ είναι εντάξει ή έχουν σκισίματα;

Παντα εν κινησει σταματημενος δεν κανει κανενα προβλημα και στις χαμηλες ταχυτητες 1η 2η ενα μπερδεμα 5με 6 στροφες. Καρμυρατερ δεν εχω ανοιξει ακομα .

kostas251
05/04/2012, 11:58
Παιδιά ξέρεται άμα μπαίνουν κομπλέ μπουκάλες από rgv 250 στο μπρος επίσης κανένα φτηνό τελικό

georgio
05/04/2012, 12:39
Παιδιά ξέρεται άμα μπαίνουν κομπλέ μπουκάλες από rgv 250 στο μπρος επίσης κανένα φτηνό τελικό

Το RGV έβγαινε και με συμβατικό και με ανάποδο. Το συμβατικό έχει νομίζω 41mm καλάμια οπότε μπαίνει στις τιμονόπλακες του Bros, αλλά θες μαζί τροχό, δίσκους, δαγκάνες και κλιπόν. Συν ότι θα χαμηλώσει μπροστά το μηχανάκι και η θέση οδήγησης αφού τα κλιπόν θα είναι κάτω από την τιμονόπλακα.

Αν λες για το ανάποδο, το είχε κάνει ο giannisblest, σε αυτή την περίπτωση θες και τις τιμονόπλακες του RGV όπου θα ξεπρεσάρεις σε μηχανουργείο από την κάτω τον λαιμό και θα πρεσάρεις τον λαιμό του Bros. Μετά όμως έχεις θέμα με την στήριξη των οργάνων, του προβολέα μπροστά και της ασφαλειοθήκης.
Και στις δύο περιπτώσεις έχεις θέμα με τον ατέρμονα που δίνει σήμα στο ταχύμετρο.

Γίνονται όλα αυτά αλλά δεν είναι απλά βγάζω το ένα και βάζω το άλλο. Πρέπει αν δεις τι πατέντα θα κάνεις με τα όργανα αν κρατήσεις τα ίδια ή να βρεις άλλα.

Γνώμη μου δοκίμασε πρώτα ένα καλό σέρβις στο μαμά μπροστινό, αλλαγή λαδιού (υπάρχουν ειδικά λάδια για πηρούνια) και τσιμούχες αν χάνουν, ένα σετ ελατήρια για το βάρος σου και με κατάλληλο αποστάτη ρύθμισε σωστά το σαγκ (υπάρχει sticky θέμα για αναρτήσεις που εξηγεί τι και πως) και μετά παίξε και λίγο με το ιξώδες του λαδιού να βρεις αυτό που θες. Το μπροστινό του RGV έχει φτιαχτεί για αρκετά ελαφρύτερο μηχανάκι και με διαφορετική κατανομή βάρους μπροστά πίσω οπότε είναι λόττο το αν θα σου κάτσει.

Για το τελικό βρες ένα που κάνει για τα κυβικά σου, αγγελίες υπάρχουν πολλές, και θα χρειαστείς και ένα Υ 2-σε-1 που μπορείς να φτιάξεις σε εξατμισά με σχετικά μικρό κόστος.

GiannisBlessed
05/04/2012, 14:54
Το RGV έβγαινε και με συμβατικό και με ανάποδο. Το συμβατικό έχει νομίζω 41mm καλάμια οπότε μπαίνει στις τιμονόπλακες του Bros, αλλά θες μαζί τροχό, δίσκους, δαγκάνες και κλιπόν. Συν ότι θα χαμηλώσει μπροστά το μηχανάκι και η θέση οδήγησης αφού τα κλιπόν θα είναι κάτω από την τιμονόπλακα.

Αν λες για το ανάποδο, το είχε κάνει ο giannisblest, σε αυτή την περίπτωση θες και τις τιμονόπλακες του RGV όπου θα ξεπρεσάρεις σε μηχανουργείο από την κάτω τον λαιμό και θα πρεσάρεις τον λαιμό του Bros. Μετά όμως έχεις θέμα με την στήριξη των οργάνων, του προβολέα μπροστά και της ασφαλειοθήκης.
Και στις δύο περιπτώσεις έχεις θέμα με τον ατέρμονα που δίνει σήμα στο ταχύμετρο.

Γίνονται όλα αυτά αλλά δεν είναι απλά βγάζω το ένα και βάζω το άλλο. Πρέπει αν δεις τι πατέντα θα κάνεις με τα όργανα αν κρατήσεις τα ίδια ή να βρεις άλλα.

Γνώμη μου δοκίμασε πρώτα ένα καλό σέρβις στο μαμά μπροστινό, αλλαγή λαδιού (υπάρχουν ειδικά λάδια για πηρούνια) και τσιμούχες αν χάνουν, ένα σετ ελατήρια για το βάρος σου και με κατάλληλο αποστάτη ρύθμισε σωστά το σαγκ (υπάρχει sticky θέμα για αναρτήσεις που εξηγεί τι και πως) και μετά παίξε και λίγο με το ιξώδες του λαδιού να βρεις αυτό που θες. Το μπροστινό του RGV έχει φτιαχτεί για αρκετά ελαφρύτερο μηχανάκι και με διαφορετική κατανομή βάρους μπροστά πίσω οπότε είναι λόττο το αν θα σου κάτσει.

Για το τελικό βρες ένα που κάνει για τα κυβικά σου, αγγελίες υπάρχουν πολλές, και θα χρειαστείς και ένα Υ 2-σε-1 που μπορείς να φτιάξεις σε εξατμισά με σχετικά μικρό κόστος.

ολα σωστα εκτος οτι λαιμος πρεπει να φτιαχτει σε μηχανουργειο με διαμερτρο στην κατω τιμονοπλακα ιδια με του ργβ, στα ρουλεμαν ιδια με του μπρος,ενω στην τιμονοπλακα του ρτζιβε και συνοληκο μηκος παλι ρτζεβε.

kostas251
05/04/2012, 16:34
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί!!Το θέμα με τις μπουκάλες του bros που είναι επειδή με ενδιαφέρει πολύ α επίσης τι ζάντες μπαίνουν χωρείς μετατροπές

georgio
05/04/2012, 18:26
ολα σωστα εκτος οτι λαιμος πρεπει να φτιαχτει σε μηχανουργειο με διαμερτρο στην κατω τιμονοπλακα ιδια με του ργβ, στα ρουλεμαν ιδια με του μπρος,ενω στην τιμονοπλακα του ρτζιβε και συνοληκο μηκος παλι ρτζεβε.

Άρα θες φτιαχτό λαιμό. Είσαι σίγουρος όμως ότι το μήκος πρέπει να είναι αυτό του RGV και όχι του Bros; Αφού θα πρέπει να ταιριάξει με το μήκος του λαιμού στο πλαίσιο του Bros.

GiannisBlessed
05/04/2012, 20:25
πλαισιο μπρος αλλα πανω κατω τιμονοπλακα απο rgv.ειναι πιο χοντρες και ο λαιμος με μηκος του μπρος δεν εφτανε καν να βγει λιγο απο την τιμονοπλακα του μπρος.
εγω πηγα στο μηχανουργειο με σταυρο τιμονοπλακα και απο μπρος και απο ρτζι βι και μου εφτιαξαν εναν αυτοι χωρις να μετρησω τπτ.
χρειαζεται και κοψιμο τα στοπ διαδρομης του τιμονιου και κολλημα σε αλλη θεση(η κατασκευη καινουργιων με βιδα) γιατι μπαινει η τιμονοπλακα ακριβως αλλα δεν μπορει να στριψει.μιλαμε ομως καθολου.το αναποδο της χοντα....παιζουν με τα μυαλα μας λεμε...

kostas251
06/04/2012, 14:41
Τι ζάντες μπαίνουν χωρείς μετατροπές στο bros??

KostasV2
06/04/2012, 18:01
Τι ζάντες μπαίνουν χωρείς μετατροπές στο bros??
Χωρίς μετατροπές, καμιά απ' όσο ξέρω...

kostas251
07/04/2012, 13:20
η ζάντα από vfr ειναι με 4 μπουλόνια τι θέλει για να μπει ?

chr1s_86
07/04/2012, 13:30
η ζάντα από vfr ειναι με 4 μπουλόνια τι θέλει για να μπει ?

Δες εδώ μήπως σε βοηθήσει: http://www.hawkland.de/beatty/VFR_Whl.html


Επίσης ψάξε και στο http://hawkgtforum.com/forum/ (http://hawkgtforum.com)

kostas251
08/04/2012, 14:54
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι διαδικασία θέλει για να μπει η ρόδα από vfr το έχει κάνει κανείς?

chr1s_86
09/04/2012, 11:43
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι διαδικασία θέλει για να μπει η ρόδα από vfr το έχει κάνει κανείς?

Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω...

Γιατί θέλεις να αλλάξεις ζάντες ;

kostas251
09/04/2012, 14:34
Δεν μου αρέσουν οι ζάντες του μπρος είναι σαν νταλίκας ενώ του vfr είναι πολύ όμορφες:smokin:

pararos
09/04/2012, 19:32
παιδες ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να εμπιστευεται να παραγγειλω καποια πραγματακια για το bros;

KostasV2
09/04/2012, 19:50
παιδες ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να εμπιστευεται να παραγγειλω καποια πραγματακια για το bros;

Υποθέτω πως εννοείς μέσω internet. Έχω ψωνίσει από το wemoto, και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. http://www.wemoto.com/