PDA

View Full Version : ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?



ee9vk
02/02/2010, 16:02
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το θέμα.
Πριν περίπου 3 μήνες αγόρασα καινούργια μοτοσυκλέτα και όπως είναι φυσικό έσπευσα αμέσως να βάλω συναγερμό. Επισκέφτηκα ένα μηχανικό που γνώριζε ο γαμπρός μου και μου πρότεινε μία πρωτάκουστη μάρκα για να εγκαταστήσω συναγερμό.
Μέσα στην βιασύνη μου εμπιστεύτηκα τον μηχανικό και την μάρκα που μου πρότεινε και άφησα μία ολόκληρη μέρα την μηχανή για να τον εγκαταστήσει.
Μου έκανε εντύπωση ότι κατά την παραλαβή μου έδειξε μόνο πώς να τον οπλίζω και να τον αφοπλίζω. Όταν ρωτούσα κάτι παραπάνω μου έλεγε να διαβάσω το manual.

Από την πρώτη εβδομάδα κιόλας άρχισαν τα προβλήματα. Ο συναγερμός άρχιζε να φωνάζει μόνος του χωρίς καμία ενόχληση. Οπλισμένος δε και γυρνώντας το κλειδί ΔΕΝ έκανε τίποτα. Δεν περίμενα άλλο και επισκέφτηκα το μαγαζί. Μετά από δικαιολογίες του στυλ ότι δεν βρίσκω τον υπεύθυνο της αντιπροσωπείας και δεν έχει περάσει ακόμα τελικά μου έφερε και εγκατέστησε καινούργια μονάδα. Συζητώντας με τον υπεύθυνο (από το μαγαζί του μηχανικού) κατάλαβα ότι η συναγερμός δεν είχε αισθητήρα κλήσης όπως είχα ζητήσει αλλά μόνο κραδασμού. Μετά από σύντομη διαφωνία για το τι ζήτησα και τελικά τι μου έδωσε μου έκανε δώρο τον περιμετρικό να με γλυκάνει. Σημειώστε ότι έχω στερηθεί για δεύτερη φορά την μοτοσυκλέτα καθώς έπρεπε να μείνει στο μαγαζί για εγκατάσταση.

Έχοντας την δεύτερη μονάδα στην μηχανή τα πράγματα πήγαιναν καλά τις 2 πρώτες εβδομάδες. Κάποια στιγμή την έπλυνα και τότε άρχισε το πανηγύρι. Ο περιμετρικός δεν σταμάτησε να χτυπάει και αναγκάστηκα να τον απενεργοποιήσω. Σημειώστε δε ότι αυτή η ιστορία κράτησε πάνω από εβδομάδα θεωρητικά η μηχανή έχει στεγνώσει!!! Επιστρέφω στον μηχανικό με τα μαλλιά όρθια και παραπονιέμαι ότι θα χρειαστεί να μου αλλάξει μάρκα. Πλέων δεν είμαι δεκτικός στον άγνωστο συναγερμό και επιμένω για ένα επώνυμο.

Εδώ αρχίζει το μπαλάκι προς το επίσημο σέρβις της αντιπροσωπείας. Τα παιδιά εκεί ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΑ προσπαθούν να με καθησυχάσουν. Δυστυχώς τα νεύρα μου είναι τέτοια που αδίκως τους επιτίθεμαι. Ρίχνοντας οι ειδικοί μια ματιά διαπιστώνουν ότι ο συναγερμός είναι εγκατεστημένος λάθος και θα χρειαστεί να αφήσω Τρίτη φορά την μηχανή για να επαναλάβουν την εγκατάσταση.

Αντιλαμβάνεστε ότι νιώθω ΠΟΛΥ θυμωμένος με την όλη κατάσταση. Δεν υποστηρίζω ότι ο συγκεκριμένος μηχανικός είναι κακός στην δουλειά του ΑΛΛΑ τα ηλεκτρονικά δεν πρέπει να τα αναλαμβάνει. Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου, πόσο θα τραβούσατε το θέμα και μέχρι που? 2 μήνες τώρα ταλαιπωρούμε αφάνταστα και η πολυκατοικία θα με πλακώσει στο ξύλο που τα βράδια βαράει η μηχανή μόνη της.

950dim
02/02/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ee9vk
... Επισκέφτηκα ένα μηχανικό που γνώριζε ο γαμπρός μου ...

Ποσο σου στοιχισε?
Εγγυηση δεν εχει αυτος ο συναγερμος?
Πιο πανω γραφω ποιος θα τ΄ακουγε...:wave2:

EVI
02/02/2010, 16:14
καλος ορισες στον υπεροχο κοσμο των συνεργειων :rotflmao: :lol:

(ενταξη δεν ειναι ΟΛΟΙ)

Cpt. Haddock
02/02/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ee9vk
[...]Εδώ αρχίζει το μπαλάκι προς το επίσημο σέρβις της αντιπροσωπείας. Τα παιδιά εκεί ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΑ προσπαθούν να με καθησυχάσουν. Δυστυχώς τα νεύρα μου είναι τέτοια που αδίκως τους επιτίθεμαι. Ρίχνοντας οι ειδικοί μια ματιά διαπιστώνουν ότι ο συναγερμός είναι εγκατεστημένος λάθος και θα χρειαστεί να αφήσω Τρίτη φορά την μηχανή για να επαναλάβουν την εγκατάσταση. [...]

Γραπτή βεβαίωση απο την αντιπροσωπεία για τη λάθος εγκατάσταση και με αυτό το χαρτί απαίτηση επιστροφής χρημάτων απο το συνεργείο.

Προϋπόθεση: Να σου έδωσε απόδειξη περιγραφής εργασιών :winka:

camen
02/02/2010, 16:44
Θες να μας πεις και τι συναγερμο εβαλες???

Eγω ειχα βαλει της patrol line.
Στο πρωτο πλυσιμο εβαλε νερα στην φυσα με αποτελεσμα να βραχυκυκλωνει και να πρεπει να τον οπλιζω απο πολυ κοντα.
Πηγα εκει που τον ειχα τοποθετησει και μου τον αλλαξαν κατευθειαν χωρις κανενα προβλημα.

Οταν ενας συναγερμος λεει ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΣ πρεπει και να ειναι.Αν βαλει νερο για τον οποιοδηποτε λογο
πρεπει η εγγυηση να τον αντικαταστησει...

Ελπιζω να ξεμπλεξεις γρηγορα.Για τον συναγερμο μην σκας.Το πολυ πολυ να χαλασεις αλλα 150-200Ε και να βαλεις αλλον.
Το θεμα ειναι να μην σου κανουν την πλεξουδα κροσια για να βαλουν εναν ρημαδοσυναγερμο...:yuck: :yuck: :yuck:

Καλα ξεμπερδεματα...:beer: :wave2:

ee9vk
02/02/2010, 16:57
Καταρχήν να διευκρινίσω ότι ο συναγερμός είναι εφ όρου ζωής και 100% αδιάβροχος. Άρα μπορούν για 100+ χρόνια θεωρητικά να τον αλλάζουν. Δεν θέλω να αναφέρω μάρκα γιατί θα φτάσω στο σημείο να αναφέρω και μάστορα όπου θα χοντρύνει το θέμα.
Cpt. Haddock αναφέρεις να πάρω βεβαίωση. Ποιος θα το κάνει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν κάτι τέτοιο? Και ο τελικός μάστορας δηλαδή θα το δεχτεί και θα μου δώσει τα λεφτά μου πίσω? Ξέρεις από την εμπειρία σου κάτι τέτοιο? Ακούγετε φανταστικό με όλο τον σεβασμό.
Ο θυμός μου είναι μεγάλος γιατί σαν άνθρωποι δεχόμαστε συνεχώς τέτοια πράγματα και πρέπει επιτέλους να κάνουμε κατι...

camen
02/02/2010, 17:01
Δεν καταλαβαινω γτ δεν λες την μαρκα του συναγερμου...
Ο μηχανικος που κολλαει:confused: Μην μας πεις για αυτον..........:o

Cpt. Haddock
02/02/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ee9vk
Cpt. Haddock αναφέρεις να πάρω βεβαίωση. Ποιος θα το κάνει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν κάτι τέτοιο? Και ο τελικός μάστορας δηλαδή θα το δεχτεί και θα μου δώσει τα λεφτά μου πίσω? Ξέρεις από την εμπειρία σου κάτι τέτοιο? Ακούγετε φανταστικό με όλο τον σεβασμό.
Ο θυμός μου είναι μεγάλος γιατί σαν άνθρωποι δεχόμαστε συνεχώς τέτοια πράγματα και πρέπει επιτέλους να κάνουμε κατι...

Δεν ξέρω πόσο μεγάλος ειναι ο θυμός σου, αλλα υποθέτω οτι θες με καποιο τροπο να αποζημιωθείς. Οπότε η πιο ενδεδειγμένη λύση ειναι αυτή που σου ανέφερα, εφόσον απο την αντιπροσωπεία σε βεβαιώνουν οτι μπήκε λάθος.

Φανταστικό μπορεί να σου ακουγεται γιατι έχουμε μαθει στην Ελλάδα να τον τρώμε και να μη ζητάμε το δίκιο μας παρα μονο να γκρινιάζουμε :wave2:

manos*gsxr
02/02/2010, 20:14
Εχω παθει κατι αναλογο αλλα με το στερεοφωνικο του αυτοκινητου....2 μηνες πεδευομουνα!και η ψυχολογια στο πατο...και δε μπορουσα να το αλλαξω να ξεγνοιασω..1850 euros ειχα δωσει!
Αν η τιμη του ειναι σχετικα μικρη βγαλτον και παρε αλλο.Χανεις λεφτα αλλα γλυτωνεις πολλα στον ψυχολογικο τομεα και δε θα εισαι πανω κατω!
Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα τοτε ΥΠΟΜΟΝΗ!

ee9vk
02/02/2010, 21:49
Φίλε camen δεν αναφέρω την μάρκα φίλε γιατί δεν φταίει ο συναγερμός αλλά η εγκατάσταση. Τον έβαλαν (τη δεύτερη μονάδα) σε διαγνωστικό και δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλήμα κατά τα λεγόμενα τους.
Για να καταλάβετε η μονάδα τοποθετήθηκε στο πλαίσιο, στο πλάι με Velcro χωρίς καν δεματικά. Η περιμετρική ακούμπησε πάνω από την μονάδα με ταινία διπλής όψης (φυσικά ξεκόλλησε σε 1 εβδομάδα). Επίσης η περιμετρική ήταν στην ίδια πλευρά και κοντά με την κεραία εκπομπής για την τηλεειδοποίηση. Για να μην αναφέρω ότι το «μάτι» της σημάδευε στον ουρανό και όχι κατά μήκος της μηχανής. Τέλος ενώ υπάρχει ειδική φύσα ώστε να συνδέσεις τα φλάς, θεώρησε καλό να απογυμνώσει λίγο πριν τα καλώδια.
Φίλε Cpt. Haddock όπως ανέφερες η αντιπροσωπεία (επίσημο service για την ακρίβεια) ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ λέει ότι φταίει ο μάστορας. Είναι διατεθειμένη να κάνει ξανά την εγκατάσταση όχι να «καρφώσει» έμπορά της λογικό δεν είναι?

ermis1975
23/02/2010, 10:13
Απλά αν ο συναγερμός είναι ΟΚ και εγινε η σωστή εγκατάσταση απο την αντιπροσωπεία τότε είσαι κι εσύ ΟΚ. Τα ξεχνάς όλα και πάς παρακάτω. Και φυσικά δε ξαναπάς στο τύπο που έκανε το λάθος ή σε αποζημιώνει με το service (αφού είναι καλός μηχανικός). Εξαρτάται απτο αν αναγνώρισε το λάθος του. Παραπάνω δε θα το τράβαγα.

McTalas
23/02/2010, 11:25
τι τον θες μωρε το συναγερμο, για να παιδευεσαι???

joe_black
25/02/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ee9vk
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου,






Θα άλλαζα συναγερμό
και θα ζήταγα τα λεφτά από τον γαμπρό μου.

ee9vk
08/03/2010, 14:16
Λοιπόν για 3η φορά άφησα την μοτοσικλέτα ώστε να εγκατασταθεί ο συναγερμός πλέων από τους «ειδικούς». Ο συναγερμός ρυθμισμένος στην μικρότερη δυνατή ευαισθησία συνεχίζει να χτυπάει 1 με 2 φορές στην διάρκεια της νύχτας. Και καλά η πολυκατοικία είναι στοιχειωμένη, συμβαίνει το ίδιο και στο κλειστό - σκεπαστό γκαράζ της δουλειάς μου.
Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το εξής. Ο συναγερμός έχει ένα έξτρα κουμπί για να βάζεις μπρός το σκούτερ σου από απόσταση (αν έχεις σκούτερ). Πατώντας κατά λάθος το πρωί το συγκεκριμένο κουμπί στην δουλειά διαπίστωσα το απόγευμα που σχόλασα ότι η μηχανή είχε ρεύμα και το καντράν είχε ανάψει δείχνοντας κάποια περίεργα διαγνωστικού περιεχομένου σύμβολα.
Προφανώς αυτός ο συναγερμός δίνει ρεύμα με ένα περίεργο τρόπο στην ηλεκτρονική της μηχανή παρακάμπτοντας τον διακόπτη του κλειδιού. Αν πάθει κάτι η ηλεκτρονική εξαιτίας αυτής της πατέντας η Yamaha θα με καλύψει???

mike1985
08/03/2010, 18:58
Δε θα σε καλύψει, αφού έβαλε χερι στο μηχανακι μη εξουσιοδοτημένος τεχνικός. (Επ'ίσης απορώ πως έκανες κάτι τέτοιο απο τη στιγμη που το μηχανακι σου ηταν σε εγγύησση)
Εγω θα ξήλωνα το συναγεμρνο και θα τον εφερνα καπέλο στο γαμπρό μου.