PDA

View Full Version : μετα το "διάγγελμα"



tai
02/02/2010, 19:46
ρωμιοσυνη (http://www.youtube.com/watch?v=UVbsCkRE5tM)

απαντηση στον Κ.Πρωθυπουργο και στο βουλευτικο σωμα, για τα νεα μετρα που εξαγγελθικαν και για τα επόμενα που θα ερθουν.



Aυτά τα δέντρα δε βολεύονται με λιγότερο ουρανό,
αυτές οι πέτρες δε βολεύονται κάτου απ' τα ξένα βήματα,
αυτά τα πρόσωπα δε βολεύονται παρά μόνο στον ήλιο,
αυτές οι καρδιές δε βολεύονται παρά μόνο στο δίκιο.
Γ.Ρίτσος

:smokin:

the who
02/02/2010, 21:23
Ποιο διαγγελμα ρε Χρηστο?Αυτο θαπρεπε να απευθυνει σ αυτους που μαζευουν λεφτακια στην Ελβετια κι οχι σε μας.Αι σιχτιρ με τον θεομπαιχτη,συγχιστηκα κι ειμαι και ταλαιπωρημενος σημερα.

lostmember
02/02/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ποιο διαγγελμα ρε Χρηστο?Αυτο θαπρεπε να απευθυνει σ αυτους που μαζευουν λεφτακια στην Ελβετια κι οχι σε μας.Αι σιχτιρ με τον θεομπαιχτη,συγχιστηκα κι ειμαι και ταλαιπωρημενος σημερα.


και τους τωρινους κ τους προηγουμενους θεομπαιχτες που κανεις δε δαγκωνει το χερι που τον ταιζει

οι ιδιοι ειναι στο κατω κατω

ggs
02/02/2010, 22:08
Γιατί ρε παιδιά? Ωραία δεν τα είπε?

ΘΑ τα πάρει από τους «έχοντες και κατέχοντες» ο …Robin Giorgakis Hood και θα τα δώσει στους φτωχούς …
ΘΑ φορολογήσει τους μεγαλομετόχους
ΘΑ φορολογήσει τις offshore
ΘΑ φορολογήσει γενικώς τους … νταβαντζηδες..(ρε τι μου θυμίζει???)
Μέχρι όμως να τους βρει , γιατί είναι καλά κρυμμένοι, θα μας κάνει τον κ@λ@ τραγιάσκα….
:rolleyes:

Το ζουμι όμως βρίσκεται στην παρακάτω πρόταση…


Αναφερόμενος στις αγροτικές κινητοποιήσεις, δήλωσε πως «δεν έχουμε περιθώρια ως λαός να αντέξουμε παρατεταμένα μπλόκα, απεργίες και στάσεις».


Όχι μόνο θα μας κάνει τον κ@λ@ τραγιασκα , αλλά θα πρέπει να προσποιηθούμε και οργασμό….
:wave2:

tai
02/02/2010, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Όχι μόνο θα μας κάνει τον κ@λ@ τραγιασκα , αλλά θα πρέπει να προσποιηθούμε και οργασμό….
:wave2:
αφου θα σε Γ@μήσουν που θα σε γ@μησουν ας ειναι τουλαχιστων καλό:D
να εχουν να λενε μετα τα βιβλία οτι μετα απο τοσα χρονια συναίσθημα δεν ηταν και καλό το πήδημα???
ντροπή:nono:

ggs
02/02/2010, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

να εχουν να λενε μετα τα βιβλία οτι μετα απο τοσα χρονια συναίσθημα δεν ηταν και καλό το πήδημα???
ντροπή:nono:

:lol: :lol:

Τα βιβλία θα λένε ότι μετά από τόσα χρόνια πήδημα ,τελικά δεν υπήρχε συναίσθημα… ήταν απλά…. σεξ

el_hymador
02/02/2010, 23:42
Πω ρε πο*στη μου... τελικά δεν είναι ωραίο να είσαι Δανία...:lol: :lol: :lol:

Ωραία τα ΄πε, σίγουρα οι Ευρωπαίοι ομόλογοι του, θα του στείλουν συγχαρητήρια τηλεγραφήματα οσονούπω..."gongratulations George, well done boy!" και τέτοια...

Εν τω μεταξύ αχός και αντάρα, σοκ και δέος, αλί και τρισαλί επικρατούν στις Εκάλες, στις Γλυφάδες, στις Δροσιές και στις Κηφισιές...κάποιοι τα μαζέψαν και τη κάνουν για Ν.Αμερική, άλλοι θάβουν τα Cayenne, κάτι κυράτσες με μαλλί λάχανο καίνε τα Dolce&Gabbana αλαλάζοντας "απεταξάμην"...

...ο Γιώργος μίλησε και ήταν σαν να χτυπάει σεισμός, μετεωρίτης, τσουναμί και αστραπόβροντο μαζί...

Τέρμα τα αστεία! Η ημέρα της κρίσης ήρθε αλλά ήταν χθες μαδεφάκες!!!

Από σήμερα αισθάνομαι ότι κάτι θα αλλάξει...

υ.γ. πάω να δείρω το περιπτερά γιατί δεν μου έδωσε απόδειξη...το καθίκι!!!

makis206
02/02/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
υ.γ. πάω να δείρω το περιπτερά γιατί δεν μου έδωσε απόδειξη...το καθίκι!!!

Κόψε του και καμμιά απόδειξη για τις οκάδες που θα φάει ε;:lol: :rotflmao:

project.breeze
02/02/2010, 23:50
Καλά ρε παιδιά,ξεχάσατε να σχολιάσετε το καλύτερο.Ότι τα όρια συνταξιοδότησης θα ανέβουν γιατί ανέβηκε λέει το προσδόκιμο ζωής :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
02/02/2010, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καλά ρε παιδιά,ξεχάσατε να σχολιάσετε το καλύτερο.Ότι τα όρια συνταξιοδότησης θα ανέβουν γιατί ανέβηκε λέει το προσδόκιμο ζωής :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θυμήστε μου σε ποια υπηρεσία αλλάζουμε επώνυμα να γίνουμ'όλοι -άκηδες;:look:

:rotflmao: :rotflmao:

QSpec
03/02/2010, 00:48
Δεν το άκουσα ρπμ, αλλά από τα λεγόμενα σας καταλαβαίνω ότι το γάμησε λίγο.

Θα ακούσω το ζουμί αύριο στο ραδιόφωνο.

project.breeze
03/02/2010, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Δεν το άκουσα ρπμ, αλλά από τα λεγόμενα σας καταλαβαίνω ότι το γάμησε λίγο.

Θα ακούσω το ζουμί αύριο στο ραδιόφωνο.


Δυστυχώς όσο και αν πονάνε τα μέτρα είναι αναγκαία εδώ που φτάσαμε και ας κλαίμε...Κατά βάθος ξέρουμε ότι δε γίνεται αλλιώς,ως πότε θα ζούμε με δανεικά;

the who
03/02/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δυστυχώς όσο και αν πονάνε τα μέτρα είναι αναγκαία εδώ που φτάσαμε και ας κλαίμε...Κατά βάθος ξέρουμε ότι δε γίνεται αλλιώς,ως πότε θα ζούμε με δανεικά;




Σωστα,ηρθε η ωρα να παρουμε πισω τα κλεμμενα απο τους βιομηχανους κι απ οσους εμπλεκονται σε σκανδαλα(siemens πχ).

HolyDiver
03/02/2010, 07:29
Γουάου φοβερά μέτρα.... Ολοταχώς για χρεωκοπία πάμε:wave2:

el_hymador
03/02/2010, 07:34
Ρε τα μετρα μια χαρα ειναι στα χαρτια και στα διαγγελματα...και συμφωνω στο οτι θα πρεπει να γινει κατι επιτελους...


το θεμα ειναι κατα ποσο θα εφαρμοστουν ειδικα στους εχοντες και κατεχοντες οπως τονισε ο Παπ-ανδρεου

και φαντασου εκει που σε εχουν στραγγιξει εντελως, σε εχουν κανει σα σταφιδα να σκασει κανα σκανδαλο...τους γ@μ@ς το ταμτιριρι μετα η οχι;

ΜΟΡΦΕΑΣ
03/02/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Γιατί ρε παιδιά? Ωραία δεν τα είπε?

ΘΑ τα πάρει από τους «έχοντες και κατέχοντες» ο …Robin Giorgakis Hood και θα τα δώσει στους φτωχούς …
Άν του τα δώσουν αυτοί...
ΘΑ φορολογήσει τους μεγαλομετόχους
Αν δεν αρχίσουν τους εκβιασμούς για απολύσεις μείωση μισθών κ.α.
ΘΑ φορολογήσει τις offshore
Αν καταφέρει και τις βρει
ΘΑ φορολογήσει γενικώς τους … νταβαντζηδες..(ρε τι μου θυμίζει???)
Αν δεν τον εκβιάσουν και του τα πάρουν πολλαπλάσια αντί να δώσουν
….
:wave2:
Η Ελλάδα στο χείλος της καταστροφής.........................Πάρτε και νέους φόρους για να πέσετε.
Με την υπογραφή Τζέφρυ.

notakos600
03/02/2010, 08:28
Ο γιωργάκης εχθές κύρηξε και επίσημα την έναρξη του καρναβαλιού.

Αν τα μέτρα που θα πάρουν για να βγούμε από την ''κρίση'' είναι αυτά που ανακοίνωσε πολύ φοβάμαι πως φάγαμε πακέτο για πάρα πολλά χρόνια.

Τελικά η σκηνοθετημένη κρίση απέδωσε καρπούς, αφαίρεση όλων των εργατικών κεκτημένων, ασυλία στους κλέφτες και στα λαμόγια και επιστροφή στην ανεργία και την οικονομική δυσπραγία του 1950-1960.

Για μένα στα @@ μου, έζησα τα περισσότερα από όσα ήθελα να ζήσω, για τα μόνα που στενοχωριέμαι είναι για τα παιδιά μας...

THEOD
03/02/2010, 08:29
Οι εξαγγελίες είναι ένα πράγμα
Η εφαρμογή ένα άλλο τελείως διαφορετικό

Πολλά ΘΑ για δήθεν εξυγίανση, πάταξη φοροδιαφυγής, καταπολέμιση ανισοτήτων και άλλα παρόμοια χαριτωμένα ακούμε (τι πρωτότυπο...), αλλά αυτά είναι ΘΑ...Το πως, πότε και με τι μορφή και αποτέλεσμα θα εφαρμοστούν είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και εκεί πάντα ήταν η καυτή πατάτα...

Από την άλλη, τα καθαρά εισπρακτικά μέτρα (έμμεσοι φόροι) ισχύουν από χθές...

Βοήθειά μας :sick:

ggs
03/02/2010, 08:37
Ρε , είναι γαμ@ τα παιδιά ο Giorgos….
Θα βρει λύσεις για τα πάντα…

:smokin:


187701

golis
03/02/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ο γιωργάκης εχθές κύρηξε και επίσημα την έναρξη του καρναβαλιού.


:a08: :a08: :a08:

caesarsk
03/02/2010, 08:47
Τον τελευταιο καιρο, έχω άκουσει και διαβάσει διάφορα. Στην ουσία όμως όλα αυτά ειναι αφορισμοί και εκ των προτέρων γνώση ότι τα πάντα θα αποτυχουν και μάλιστα γελάμε κιόλας με αυτό. Λοιπόν ή έχουμε γεμίσει mendalist στην χώρα αυτή που γνωρίζουν το μέλλον ή γεμίσαμε τρελούς που βλέπουν τον γκρεμό να έρχεται και γελάνε...

Θυμάστε τα Lemmings? εκεινα τα μικρά ζωάκια στην Φινλανδία που προχωρουσαν προχωρουσαν για να βρουν φαγητό και όταν έφταναν στην θάλλασα αυτα συνέχιζαν να προχωράνε αυτοκτονώντας?? Αυτο ακριβώς μου θυμίζουμε.
Πουθενά και απο κανέναν δεν άκουσα πρέπει να κάνουμε αυτό και αυτό.

Ωραία υπάρχει φοροδιαφυγή.
Αρα πρέπει να βγουν έξω να τα μαζέψουν. Ομως οι εφοριακοί τα παίρνουν (εχω πληρώσει και εγώ ουκ όλιγα). Αρα τους εφοριακούς δεν τους πάμε...τι κάνουμε? Η προσλαμβάνουμε και άλλους δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι θα ειναι αδιάφθοροι...μα τις λες τωρα ρε φίλε εδώ λέμε να τους μειώσουμε. Η να τα δώσουμε σε ιδιωτικές εταιρείες να τα εισπράξουνν....ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ??? δεν έχεις ακούσει για τις εισπρακτικές εταιρείες?? Αρα λοιπόν δεν μας αρέσει καμμια απο τις δυο υπαρκτές και άμεσες λύσεις. Η φοροδιαφυγή παραμένει.

Να βγουν λίστες με τους φοροφυγάδες...τους μεγαλοκεφαλαιούχους...Μα τι λέτε τώρα κύριε...εδω υπάρχει η προστασία των προσωπικών δεδομένων...Ουτε αυτό λοιπόν μπορεί να γίνει, γιατί αν γίνει στους μεγάλους θα βρουν πάτημα να καταπατήσουν και τα προσωπικά δεδομένα τα δικά μας....μπρρρρρρρρ....

Αν απείλησουμε τους εργοστασιάρχες θα απειλήσουν με απολύσεις...Ναι διότι αυτοί που θα απειλήσουν έχουν να πληρώσουν τους εργατές κανένα εξάμηνο αρα τους βολεύει...τι ειναι καλύτερο να δουλεύεις και να μην πληρώνεσαι η να μην δουλεύεις και να μην πληρώνεσαι??

Τελικα....αν δεν πονέσω εγώ, δεν πονέσεις εσυ, δεν πόνεσει ο άλλος που τα έφαγε.....απλά με ένα ευχέλαιο θα το σώσουμε? Αν ειναι να πάμε ολοι μαζί στις εκκλησίες και να γονατίσουμε παρακαλώντας τον φιλέσπλαχνο ΘΕΟ να μας λυπηθεί...

Να δουμε κανέναν στην φυλακή?? να τον δουμε...θα έχουμε κερδίσει κάτι ??? τιποτα παραπάνω απο ηθικη ικανοποιήση
Να φορολογηθουν ολοι?? να φορολογηθουν ολοι αλλα και η εκκλησια μαζί
Να κοπουν τα επιδοματα?? να κοπουν γιατι εγώ δουλεύω 14-16-18 ώρες και Δ.Υ. 4 με το ζορι

Αυτα τα ολιγα.....αντε να ακουσε και καμμια πρόταση....

Εγω θα σας πω ενα ονομα...Καλλικράτης....και σκεφτείτε μέσα απο αυτο το ονομα τι αναπτυξη μπορει να δημιουργησει στην περιφέρεια....με πολλους τρόπους...

TROOPER
03/02/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
....

Εγω θα σας πω ενα ονομα...Καλλικράτης.....

εγω θα σου πω ενα αλλο που ξεκιναει και αυτο απο ''Κα''






































































ΚΑΛΑΖΝΙΚΟΦ :evil:

ggs
03/02/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω θα σου πω ενα αλλο που ξεκιναει και αυτο απο ''Κα''



ΚΑΛΑΖΝΙΚΟΦ :evil:

:lol: :lol:

Σε κάποιες περιφέρεις (κυρίως της Κρήτης) έχει επιφέρει ήδη ανάπτυξη…

caesarsk
03/02/2010, 09:04
αυτο ειναι απαξιωση και οχι λυση...σκεψου λιγακι τι αναγκες θα υπαρχουν για οργανωση...ελεγχο...διαφανεια...και παροχη υπηρεσιων σε δημους μεγαλυτερους των 300000 κατοικών...και δικτύωση ολων αυτων..Σκεψου ποσες θέσεις εργασιας δημιουργουνται για να καλυψουν αυτες τις αναγκες και ποσο ποιο ανοιχτα μπορουν να ειναι ολα στους πολιτες

el_hymador
03/02/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Τον τελευταιο καιρο, έχω άκουσει και διαβάσει διάφορα. Στην ουσία όμως όλα αυτά ειναι αφορισμοί και εκ των προτέρων γνώση ότι τα πάντα θα αποτυχουν και μάλιστα γελάμε κιόλας με αυτό. Λοιπόν ή έχουμε γεμίσει mendalist στην χώρα αυτή που γνωρίζουν το μέλλον ή γεμίσαμε τρελούς που βλέπουν τον γκρεμό να έρχεται και γελάνε...

Θυμάστε τα Lemmings? εκεινα τα μικρά ζωάκια στην Φινλανδία που προχωρουσαν προχωρουσαν για να βρουν φαγητό και όταν έφταναν στην θάλλασα αυτα συνέχιζαν να προχωράνε αυτοκτονώντας?? Αυτο ακριβώς μου θυμίζουμε.
Πουθενά και απο κανέναν δεν άκουσα πρέπει να κάνουμε αυτό και αυτό.

Ωραία υπάρχει φοροδιαφυγή.
Αρα πρέπει να βγουν έξω να τα μαζέψουν. Ομως οι εφοριακοί τα παίρνουν (εχω πληρώσει και εγώ ουκ όλιγα). Αρα τους εφοριακούς δεν τους πάμε...τι κάνουμε? Η προσλαμβάνουμε και άλλους δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι θα ειναι αδιάφθοροι...μα τις λες τωρα ρε φίλε εδώ λέμε να τους μειώσουμε. Η να τα δώσουμε σε ιδιωτικές εταιρείες να τα εισπράξουνν....ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ??? δεν έχεις ακούσει για τις εισπρακτικές εταιρείες?? Αρα λοιπόν δεν μας αρέσει καμμια απο τις δυο υπαρκτές και άμεσες λύσεις. Η φοροδιαφυγή παραμένει.

Να βγουν λίστες με τους φοροφυγάδες...τους μεγαλοκεφαλαιούχους...Μα τι λέτε τώρα κύριε...εδω υπάρχει η προστασία των προσωπικών δεδομένων...Ουτε αυτό λοιπόν μπορεί να γίνει, γιατί αν γίνει στους μεγάλους θα βρουν πάτημα να καταπατήσουν και τα προσωπικά δεδομένα τα δικά μας....μπρρρρρρρρ....

Αν απείλησουμε τους εργοστασιάρχες θα απειλήσουν με απολύσεις...Ναι διότι αυτοί που θα απειλήσουν έχουν να πληρώσουν τους εργατές κανένα εξάμηνο αρα τους βολεύει...τι ειναι καλύτερο να δουλεύεις και να μην πληρώνεσαι η να μην δουλεύεις και να μην πληρώνεσαι??

Τελικα....αν δεν πονέσω εγώ, δεν πονέσεις εσυ, δεν πόνεσει ο άλλος που τα έφαγε.....απλά με ένα ευχέλαιο θα το σώσουμε? Αν ειναι να πάμε ολοι μαζί στις εκκλησίες και να γονατίσουμε παρακαλώντας τον φιλέσπλαχνο ΘΕΟ να μας λυπηθεί...

Να δουμε κανέναν στην φυλακή?? να τον δουμε...θα έχουμε κερδίσει κάτι ??? τιποτα παραπάνω απο ηθικη ικανοποιήση
Να φορολογηθουν ολοι?? να φορολογηθουν ολοι αλλα και η εκκλησια μαζί
Να κοπουν τα επιδοματα?? να κοπουν γιατι εγώ δουλεύω 14-16-18 ώρες και Δ.Υ. 4 με το ζορι

Αυτα τα ολιγα.....αντε να ακουσε και καμμια πρόταση....

Εγω θα σας πω ενα ονομα...Καλλικράτης....και σκεφτείτε μέσα απο αυτο το ονομα τι αναπτυξη μπορει να δημιουργησει στην περιφέρεια....με πολλους τρόπους...

Αν...λεμε αν...

Ο Χ πρωθυπουργος, δικτατορας, σατραπης (οτι θελετε βαλτε) καταργουσε την βουλευτικη ασυλια, ξεσκονιζε τις καταχωνιασμενες υποθεσεις των σκανδαλων και μετετρεπε τις αποφασεις "δεν εγινε τιποτα" σε "μεσα με συνοπτικες διαδικασιες", αν η Χ κυβερνηση εχωνε μεσα 5-6 μεγαλοβιομηχανους για αρχη, αν βρισκαν τις offshore και τις ξεσκιζανε, τοτε να ειστε σιγουροι οτι αυτη η κυβερνηση θα επερνε ενα 65% χαλαρα και θα τους γ@μουσε ολους με πανηγυρικο τροπο...αυτο δεν περιμενουμε ολοι;

5.000 και 10.000 ανθρωποι στο δρομο επειδη απειλει ο μεγαλιοβιομηχανος με απολυσεις δεν ειναι τιποτα...μια χαρα βολευονται σε νεες θεσεις εργασιας αν υπαρχει σοβαροτητα...

caesarsk
03/02/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν...λεμε αν...

Ο Χ πρωθυπουργος, δικτατορας, σατραπης (οτι θελετε βαλτε) καταργουσε την βουλευτικη ασυλια, ξεσκονιζε τις καταχωνιασμενες υποθεσεις των σκανδαλων και μετετρεπε τις αποφασεις "δεν εγινε τιποτα" σε "μεσα με συνοπτικες διαδικασιες", αν η Χ κυβερνηση εχωνε μεσα 5-6 μεγαλοβιομηχανους για αρχη, αν βρισκαν τις offshore και τις ξεσκιζανε, τοτε να ειστε σιγουροι οτι αυτη η κυβερνηση θα επερνε ενα 65% χαλαρα και θα τους γ@μουσε ολους με πανηγυρικο τροπο...αυτο δεν περιμενουμε ολοι;

5.000 και 10.000 ανθρωποι στο δρομο επειδη απειλει ο μεγαλιοβιομηχανος με απολυσεις δεν ειναι τιποτα...μια χαρα βολευονται σε νεες θεσεις εργασιας αν υπαρχει σοβαροτητα...


μα το προβλημα ρε γμτ σε αυτην την χωρα ειναι να παρει καποιος 65%????

εμενα δεν με νοιαζει αυτο...

με νοιαζει αυτος που δεν θα σκεφτει το πολιτικο κοστος...και θα κανει τα παραπανω και ας κανουν και αποπειρες εναντιον του....αρκει να τους μαζεψει

Cpt. Haddock
03/02/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν...λεμε αν...

Ο Χ πρωθυπουργος, δικτατορας, σατραπης (οτι θελετε βαλτε) καταργουσε την βουλευτικη ασυλια, ξεσκονιζε τις καταχωνιασμενες υποθεσεις των σκανδαλων και μετετρεπε τις αποφασεις "δεν εγινε τιποτα" σε "μεσα με συνοπτικες διαδικασιες", αν η Χ κυβερνηση εχωνε μεσα 5-6 μεγαλοβιομηχανους για αρχη, αν βρισκαν τις offshore και τις ξεσκιζανε, τοτε να ειστε σιγουροι οτι αυτη η κυβερνηση θα επερνε ενα 65% χαλαρα και θα τους γ@μουσε ολους με πανηγυρικο τροπο...αυτο δεν περιμενουμε ολοι;

5.000 και 10.000 ανθρωποι στο δρομο επειδη απειλει ο μεγαλιοβιομηχανος με απολυσεις δεν ειναι τιποτα...μια χαρα βολευονται σε νεες θεσεις εργασιας αν υπαρχει σοβαροτητα...

5-6 ειναι οι μεγαλοβιομήχανοι σε όλη την Ελλαδα... Αν ειναι να τους βάλουμε και φυλακη... :lol:

el_hymador
03/02/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
μα το προβλημα ρε γμτ σε αυτην την χωρα ειναι να παρει καποιος 65%????

εμενα δεν με νοιαζει αυτο...

με νοιαζει αυτος που δεν θα σκεφτει το πολιτικο κοστος...και θα κανει τα παραπανω και ας κανουν και αποπειρες εναντιον του....αρκει να τους μαζεψει

εννοουσα οτι θα εχει τη συμπαρασταση του κοσμου...το πολιτικο κοστος ειναι μια γελοιοτητα που την υπολογιζουν τα λαμογια του "στο τσακ εκανα αυτδυναμια"

DAN_DAN
03/02/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
αυτο ειναι απαξιωση και οχι λυση...σκεψου λιγακι τι αναγκες θα υπαρχουν για οργανωση...ελεγχο...διαφανεια...και παροχη υπηρεσιων σε δημους μεγαλυτερους των 300000 κατοικών...και δικτύωση ολων αυτων..Σκεψου ποσες θέσεις εργασιας δημιουργουνται για να καλυψουν αυτες τις αναγκες και ποσο ποιο ανοιχτα μπορουν να ειναι ολα στους πολιτες

Απλά να θυμίσω ότι Πολεοδομίες :alien: , γραφεία αδειοδότησης (και ελέγχου) βιοτεχνιών-βιομηχανιών :yuck: ανήκουν εδώ και χρόνια στην τοπική αυτοδιοίκηση.

Είναι τυχαίο ότι διαφθορά εκεί ξεκινά απ' τους διευθυντές και καταλήγει στους κλητήρες?

Φίλε caesarsk, αυτό που γράφεις παραπάνω είναι ευχολόγιο, όχι υλοποιήσιμη πρόταση. Ξέρουμε όλοι, ότι τα πράγματα δεν πρόκειται να λειτουργήσουν όσο όμορφα τα περιγράφεις.

Και όχι, το να μπει κάποιος φυλακή από τα λαμόγια που φάγαν δημόσιο χρήμα, δεν είναι μόνο ηθική ικανοποίηση για τους υπόλοιπους.
Είναι ένα μάθημα για επίδοξα λαμόγια, αλλά και αποκατάσταση του κοινού περί δικαίου αισθήματος όλων αυτών που τραβούν καθημερινά το κουπί για το μεροκάματο.

Με καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, Θανάσης:wave2:

Υ.Γ. Αυτό το "Ο Γιώργος άνοιξε επίσημα το καρναβάλι " είναι η καλύτερη ατάκα που άκουσα-διάβασα για τα νέα μέτρα!:lol:

caesarsk
03/02/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Απλά να θυμίσω ότι Πολεοδομίες :alien: , γραφεία αδειοδότησης (και ελέγχου) βιοτεχνιών-βιομηχανιών :yuck: ανήκουν εδώ και χρόνια στην τοπική αυτοδιοίκηση.

Είναι τυχαίο ότι διαφθορά εκεί ξεκινά απ' τους διευθυντές και καταλήγει στους κλητήρες?

Φίλε caesarsk, αυτό που γράφεις παραπάνω είναι ευχολόγιο, όχι υλοποιήσιμη πρόταση. Ξέρουμε όλοι, ότι τα πράγματα δεν πρόκειται να λειτουργήσουν όσο όμορφα τα περιγράφεις.

Και όχι, το να μπει κάποιος φυλακή από τα λαμόγια που φάγαν δημόσιο χρήμα, δεν είναι μόνο ηθική ικανοποίηση για τους υπόλοιπους.
Είναι ένα μάθημα για επίδοξα λαμόγια, αλλά και αποκατάσταση του κοινού περί δικαίου αισθήματος όλων αυτών που τραβούν καθημερινά το κουπί για το μεροκάματο.

Με καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, Θανάσης:wave2:

Υ.Γ. Αυτό το "Ο Γιώργος άνοιξε επίσημα το καρναβάλι " είναι η καλύτερη ατάκα που άκουσα-διάβασα για τα νέα μέτρα!:lol:

Ευχολογιο φιλε μου δεν ειναι οταν υπαρχει επισημη προταση...και συγκεκριμενο πλαισιο....δυστυχως δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες αυτην την στιγμη....το μονο που θα σου πω ειναι οτι αυτο ακριβως θα φυγει η δυναμη απο τους διευθυντες και κλητηρες των δημων...και με το νεο συστημα τα παντα θα ειναι στον αερα του δικτυου εχοντας προσβαση ο καθενας σε αυτα, και οχι μονο ο Τριανταφυλοπουλος.

Τωρα οσον αφορα τα λαμογια...πιστεψε με....για να εισαι λαμογιο δεν ψαρωνεις επειδη μπηκε φυλακη ενα αλλο λαμογιο...αντιθετως το βλεπεις σαν ευκαιρια....

Και φυσικα αντιπαραθεση δεν μπορει να υπαρχει μεσα στον internet

mats8282
03/02/2010, 09:50
Δεν είναι πολιτικό το κόστος σιγά μην τους χαλάει αυτό,θα φτιάξουν έναν εκλογικό νόμο με 100 μπόνους έδρες στο πρώτο κόμμα ή θα ενεργοποιήσουν τα ΜΜΕ που θα ρίξουν το φταίξιμο στα ψάρια του Σαρωνικού και τέλος....

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ είναι,όλα από εκεί ξεκινάνε και εκεί καταλήγουν....Έχουν προεισπράξει τις κρατικές επιχορηγήσεις μέχρι το 2016 και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και χρωστάνε κιόλας 130,000,000Ε....Αν δεν τους ενισχύσουν οι βιομήχανοι κλπ θα βαρέσουν κανόνι οι φωστήρες,αν δεν μπουν τα μαύρα χρήματα απο Siemens,κλπ δεν θα έχουν για προεκλογικές διαφημίσεις και λοιπά έξοδα...

<<Σε μια περίοδο κατά την οποία οι οργανώσεις των δύο κομμάτων εξουσίας υπολειτουργούν, το ΠαΣοΚ και η ΝΔ είναι υποθηκευμένα στις τράπεζες, χρωστώντας περισσότερα από 130 εκατ. ευρώ, ενώ έχουν λάβει ως προκαταβολή την κρατική επιχορήγηση, τουλάχιστον ως το 2016!>>


http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=305661&ct=32&dt=20/12/2009

Οι κυβερνήσεις μας είναι υποθηκευμένες στις τράπεζες και περιμένετε να κάνουν κάτι για τον κόσμο....

@@

thou-vou
03/02/2010, 10:01
μα να συζητάμε για χρέη αλλωνών που ζητάνε από εμάς να τα ξεπληρώσουμε έχει νόημα?
Και για να μη γίνει κανα μπέρδεμα "εμάς" δεν εννοώ τους ιθαγενείς... εννοώ ότι τα χρέη του ελληνικού κράτους δεν είναι δικά μου αφού από τότε που με θυμάμαι "πληρώνω" το ελληνικό κράτος για να διαχειρίζεται την κοινωνική οργάνωση. Έδινε τα λεφτά όπου γουστάριζε? Οκ. Να πουλήσουν σπίτια και αυτοκίνητα, να κόψουν τα τσιμπούσια και τι εορτές και τα ταξίδια του προέδρου της δημοκρατίας (λέμε τώρα) μαζί με όλα τα τσιμπούκια που συνοδεύουν και όχι μόνο αυτόν, να σταματήσουν να τζογάρουν με τα λεφτά του ικα και... Αλλά αυτά δεν γίνονται οικειοθελώς... Θέλει να σφήξει κι ο δικός τους κώλος. Άκου "δεν υπάρχει σάλιο"... Σοβαρά? Και μου το λέει ο φλωρομπάσταρδος που δεν έχει κολλήσει ένσημο στη ζωή του? Και είναι "κοινό μας πρόβλημα"?
Δεν προτείνω να μην συζητιούνται τέτοια πράγματα, αλλά όχι και χρεος ΜΑΣ... Πληρώνω φόρο ακόμα και για κατούρημα και χρωστάω κιόλας? Γιατί, γιατί τα δώσατε στα σούπερ δημόσια νοσοκομεία? Στους γαμάτους δρόμους? Η στο ταμείο ανεργείας που είναι το ευτελέστερο στην ευρώπη? Τεσπα... Κουράστηκα...

byron
03/02/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Ωραία υπάρχει φοροδιαφυγή.
Αρα πρέπει να βγουν έξω να τα μαζέψουν. Ομως οι εφοριακοί τα παίρνουν (εχω πληρώσει και εγώ ουκ όλιγα). Αρα τους εφοριακούς δεν τους πάμε...τι κάνουμε? Η προσλαμβάνουμε και άλλους δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι θα ειναι αδιάφθοροι...μα τις λες τωρα ρε φίλε εδώ λέμε να τους μειώσουμε. Η να τα δώσουμε σε ιδιωτικές εταιρείες να τα εισπράξουνν....ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ??? δεν έχεις ακούσει για τις εισπρακτικές εταιρείες?? Αρα λοιπόν δεν μας αρέσει καμμια απο τις δυο υπαρκτές και άμεσες λύσεις. Η φοροδιαφυγή παραμένει.

Να βγουν λίστες με τους φοροφυγάδες...τους μεγαλοκεφαλαιούχους...Μα τι λέτε τώρα κύριε...εδω υπάρχει η προστασία των προσωπικών δεδομένων...Ουτε αυτό λοιπόν μπορεί να γίνει, γιατί αν γίνει στους μεγάλους θα βρουν πάτημα να καταπατήσουν και τα προσωπικά δεδομένα τα δικά μας....μπρρρρρρρρ....



Καλά τα λες φίλε, αλλά τα νούμερα δείχνουν τρελλά πράγματα. Βάση επίσημων στοιχείων, το 78% των ελευθέρων επαγγελματιών δηλώνει εισόδημα κάτω των 12.000? (αφορολόγητο).

Για κάθε 100? που εισπράτει το κράτος από φόρους, ο καταμερισμός είναι ο εξής:

66? από έμμεσους φόρους
17? από μισθωτούς και συνταξιούχους
10? απο φορολογία Α.Ε
4? από μικρομεσαίες επιχειρήσεις
3? από ελεύθερους επαγγελματίες

Πιασ΄το αυγό και κούρευτο....:hypnotize

caesarsk
03/02/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Γιατί, γιατί τα δώσατε στα σούπερ δημόσια νοσοκομεία?


Θα σου απαντησω μονο για αυτο που ξέρω...

Τα τελευταια 8 χρονια δημιουργήθηκαν Περιφερειακα Γενικα Νοσοκομεια, σε κάθε σχεδόν νομό της Ελλάδας. Σε κάποια απο αυτα ασχολήθηκα και συγκεκριμένα στης Καβάλας, της Κατερίνης, της Κομοτηνής, της Ζακύνθου, της Κέρκυρας, και ου Αγρινίου.

Απο αυτά έχουν τελείωσει της Καβάλας και της Κατερίνης, και της Ζακύνθου τελειώνει μέσα στο 2010.

Νοσοκομεία υπερσυγχρονα, με όλον τον εξοπλισμό, με παροχές που θα έπρεπε να έχουν τα νοσοκομεία...γενικά ένα πολιτισμένο περιβάλλον.

Οι κατασκευαστικές εταιρίες που τα πήραν τα έργα οι περισσότερες τα πήραν στο κόκκινο με την λογική ας μπούμε λίγο μέσα σε αυτο το έργο για να βγάλουμε κατι στο επόμενο. Το τελικό αποτέλεσμα οι δυο κατασκευάστριες που παρέδωσαν τα έργα της Καβαλάς, και της Κατερίνης, όχι μόνο μπήκαν μέσα κοστολογικά (ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ), αλλά ακόμη δεν έχουν πληρωθεί και δεν ξέρουν πότε θα πληρωθούν από το Ελληνικό Κράτος.
Του Αγρινίου έχει παγώσει στα μπετά γιατί ξέμειναν απο λεφτά και δεν εχουν πληρωθει ουτε τα κατασκευασμένα.

Ποια λοιπόν κατασκευαστρια θα χτυπήσει σημερα επόμενο έργο για να κατασκευαστεί...


Και πάμε στο αλλο κομμάτι τώρα... Της Καβαλας έχει σχεδόν ένα χρόνο που έχει παραδωθει....αλλά δεν έχει λειτουργησει ακόμη. Ουτε οι γιατροι του παλιού νοσοκομειου θελουν να ανεβουν στο καινούριο, αλλα ουτε και νεοι γιατροι θελουν να φυγουν απο την Αθηνα και να πανε στην Καβαλα!!!! Κατα τα αλλα μιλαμε για αναπτυξη της περιφερείας!!!

caesarsk
03/02/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά τα λες φίλε, αλλά τα νούμερα δείχνουν τρελλά πράγματα. Βάση επίσημων στοιχείων, το 78% των ελευθέρων επαγγελματιών δηλώνει εισόδημα κάτω των 12.000? (αφορολόγητο).

Για κάθε 100? που εισπράτει το κράτος από φόρους, ο καταμερισμός είναι ο εξής:

66? από έμμεσους φόρους
17? από μισθωτούς και συνταξιούχους
10? απο φορολογία Α.Ε
4? από μικρομεσαίες επιχειρήσεις
3? από ελεύθερους επαγγελματίες

Πιασ΄το αυγό και κούρευτο....:hypnotize


και ερχομαι λοιπον τωρα ρε Βυρωνα να σε ρωτησω...ποιος βγαζει αυτα τα νουμερα?? διότι το 66% απο εμμεσους φόρους ειναι υπερβολικο πολυ και πιστεψε με.....ενα πολυ μεγαλυτερο κομματι ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι απο μισθωτους και συνταξιουχους...
και η στατιστικη υπηρεσια ηταν και ειναι μεχρι σημερα ενα κομματικο εργαλειο παρουσιασης της εικονικης πραγματικοητας της εκαστοτε κυβερνησης...

byron
03/02/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
και ερχομαι λοιπον τωρα ρε Βυρωνα να σε ρωτησω...ποιος βγαζει αυτα τα νουμερα?? διότι το 66% απο εμμεσους φόρους ειναι υπερβολικο πολυ και πιστεψε με.....ενα πολυ μεγαλυτερο κομματι ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι απο μισθωτους και συνταξιουχους...
και η στατιστικη υπηρεσια ηταν και ειναι μεχρι σημερα ενα κομματικο εργαλειο παρουσιασης της εικονικης πραγματικοητας της εκαστοτε κυβερνησης...

Η αλήθεια είναι, ότι δεν είναι στοιχεία της κάθε κυβέρνησης, αλλά στοιχεία που υιοθέτησε και ο Συνασπισμός σε πρόσφατη κουβέντα για το τι πρέπει να γίνει με την φοροδιαφυγή.

Το 66% δεν είναι καθόλου υπερβολικό μιας και αφορά ΦΠΑ κλπ φόρους που πληρώνουμε για κάθε προϊόν, υπηρεσία, απόδειξη καθημερινά. Αν υπολογίσεις και τον τεράστιο φόρο που υπάρχει στα καύσιμα, μια χαρά βγαίνει.
Τα στοιχεία προέρχονται απ΄το Υπ.Οικονομικών φαντάζομαι και όχι απ΄τη ΕΣΥΑ που δεν μπορεί να γνωρίζει την πηγή προέλευσης των φόρων. :wave2:

caesarsk
03/02/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η αλήθεια είναι, ότι δεν είναι στοιχεία της κάθε κυβέρνησης, αλλά στοιχεία που υιοθέτησε και ο Συνασπισμός σε πρόσφατη κουβέντα για το τι πρέπει να γίνει με την φοροδιαφυγή.

Το 66% δεν είναι καθόλου υπερβολικό μιας και αφορά ΦΠΑ κλπ φόρους που πληρώνουμε για κάθε προϊόν, υπηρεσία, απόδειξη καθημερινά. Αν υπολογίσεις και τον τεράστιο φόρο που υπάρχει στα καύσιμα, μια χαρά βγαίνει.
Τα στοιχεία προέρχονται απ΄το Υπ.Οικονομικών φαντάζομαι και όχι απ΄τη ΕΣΥΑ που δεν μπορεί να γνωρίζει την πηγή προέλευσης των φόρων. :wave2:


Το ΦΠΑ μην το υπολογιζεις στους εμμεσους φόρους διότι δεν ειναι ποσό το οποίο κρατάει η χώρα μας ποια....Μπορει να το διαχειριζεται ταμειακα για κάποιο διαστημα αλλα δεν της ανηκει!!! (πολυ χοντροκομμενη εξηγηση....τεσπα).

Το Υπ. Οικονομικων και κάθε υπουργείο που βγάζει τέτοια στοιχεία τα παίρνει απο την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, για να επεξεργαστει τις φόρμες που θα ανακοινώσει.

byron
03/02/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Το ΦΠΑ μην το υπολογιζεις στους εμμεσους φόρους διότι δεν ειναι ποσό το οποίο κρατάει η χώρα μας ποια....Μπορει να το διαχειριζεται ταμειακα για κάποιο διαστημα αλλα δεν της ανηκει!!! (πολυ χοντροκομμενη εξηγηση....τεσπα).

Το Υπ. Οικονομικων και κάθε υπουργείο που βγάζει τέτοια στοιχεία τα παίρνει απο την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, για να επεξεργαστει τις φόρμες που θα ανακοινώσει.

Αν δεν υπολογίζεις το ΦΠΑ τότε δεν βγαίνει. Προφανώς όμως το υπολογίζουν έστω και λογιστικά, εφόσον με άλλον τρόπο επιστρέφει στην χώρα.

Η ΕΣΥΑ δεν μπορώ να φανταστώ πως βρίσκει τα ποσά φόρου που αναλογούν, αν δεν τα παίρνει απ΄το Υπ.Οικον. που πρωτογενώς διαχειρίζεται τις εισπράξεις φόρων.

Δεν επιμένω όμως.

Εχετλαίος
03/02/2010, 10:52
Έπονται δεινά...

mats8282
03/02/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Ποια λοιπόν κατασκευαστρια θα χτυπήσει σημερα επόμενο έργο για να κατασκευαστεί

Καμμία....Όχι όμως γιατί δεν θέλουν,αλλά γιατί δεν υπάρχουν έργα και για αυτό ακριβώς δεν έπεσαν μίζες προεκλογικά,για πρώτη φορά,από κατασκευαστικές..

iosif
03/02/2010, 11:10
EΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΜΜΕΣΩΝ -ΑΜΕΣΩΝ ΦΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗς (60-40)

ΟΙ ΕΜΜΕΣΟΙ ΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΝ ΑΔΙΚΟΙ ΔΙΟΤΙ ΠΛΗΡΤΟΥΝ ΙΣΟΜΕΡΩΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ
(κοινως: σε 100 ευρω ψωμι 9 ευρω φπα πληρωνει και ο κουριερ και ο τζιγγερ)

και φυσικα ο φπα ειναι ο πλεον αδικος εμμεσος φορος και η μεγαλυτερη πηγη εσοδου του κρατους.

αναρωτηθηκατε ποτε τι εοναι ο φπα και πως προηλθε?
Ο λεγόμενος Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (αρκτικόλεξο ΦΠΑ, προφέρεται Φι-Πι-Α) είναι έμμεσος φόρος που επιβλήθηκε από το "Παράγωγο Δίκαιο" του Κοινοτικού Δικαίου στα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Παρόμοιος όμως φόρος υφίσταται και σε περίπου 30 κράτη εκτός Κοινότητας σε διάφορες ηπείρους.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE %B7%CF%82_%CE%91%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82

Δέκα συμμαθητές από το Γυμνάσιο ξαναβρέθηκαν μετά από 30 χρόνια και άρχισαν να κάνουν καθημερινή παρέα. Με διαφορετική οικονομική κατάσταση ο καθένας τους, αποφάσισαν να βρίσκονται στο καφενείο/ουζερί «Το Τηνιακό» όπου έπιναν τις μπυρίτσες τους και έκαναν καθημερινό λογαριασμό 100?.

Οι 10 φίλοι συμφώνησαν επίσης να πληρώνουν τον λογαριασμό με βάση την οικονομική κατάσταση του καθενός, γεγονός που όλοι θεώρησαν δίκαιο. Έτσι πλήρωναν τον
λογαριασμό ως κάτωθι (όπως περίπου πληρώνουμε τους φόρους μας):




Όνομα Πληρώνει Εργασία Εισόδημα

1 Αρτέμιος ταμείο ανεργίας 5.000?
2 Βασίλειος ταμείο ανεργίας 5.000?
3 Γεώργιος ταμείο ανεργίας 5.000?
4 Δημήτριος ταμείο ανεργίας 5.000?
5 Ευστάθιος 1? Part time ταμίας 10.000?
6 Ζαφείρης 2? Τεχνικός Η/Υ 15.000?
7 Ηρόδοτος 8? Δημόσιος υπάλληλος 25.000?
8 Θεοφάνης 12? Δικηγόρος 40.000?
9 Ιγνάτιος 22? Γιατρός 70.000?
10 Κωνσταντίνος 55? Επιχειρηματίας 200.000?

ΣΥΝΟΛΟ 100?

Οι φίλοι μας, πλήρως ικανοποιημένοι με την συμφωνία, βρισκόταν καθημερινά για τις μπυρίτσες τους. Ο καφετζής, ο Δήμος, που απέκτησε ξαφνικά 10 νέους πελάτες, σαν επιχειρηματικό μυαλό που ήταν, και για να μην τους χάσει από πελάτες, τους λέει ένα Σαββατόβραδο: «Επειδή είσαστε οι καλύτεροι πελάτες μου, θα σας κάνω έκπτωση 20? στον λογαριασμό σας! Έτσι από εδώ και στο εξής θα μου δίνετε 80? για τις μπύρες σας αντί για 100?!».

Ξαφνικά οι 10 φίλοι μας απέκτησαν ένα πρόβλημα να λύσουν: τι ποσό θα πλήρωνε τώρα ο καθένας τους εάν συνέχισαν να πληρώνουν τον λογαριασμό όπως πληρώνουμε τους φόρους μας; Πως θα μοίραζαν την μείωση των 20? μεταξύ των;
Ο Αρτέμιος (1ος) είπε στους υπόλοιπους ότι λογικό θα ήταν οι τέσσερις πιο φτωχοί να συνεχίσουν να μην πληρώνουν τίποτε, και οι υπόλοιποι έξι να μοιραστούν την έκπτωση ισόποσα μεταξύ των. Δηλαδή ο καθένας από τους έξι να πληρώνει 3,33? λιγότερα. Εάν γινόταν αυτό, ο Ευστάθιος (5ος), και ο Ζαφείρης (6ος), πίνοντας δωρεάν μπύρες, θα κέρδιζαν και χρήματα καθημερινά! Αυτή η ιδέα απορρίφτηκε πάραυτα από τους υπόλοιπους!

Έτσι οι δέκα (10) φίλοι μας ζήτησαν την βοήθεια του Δήμου του καφετζή που τους

πρότεινε την παρακάτω λύση:

Όνομα Πλήρωνε Πληρώνει Διαφορά % μείωσης

1 Αρτέμιος
2 Βασίλειος
3 Γεώργιος
4 Δημήτριος
5 Ευστάθιος 1? 0? 100%
6 Ζαφείρης 2? 1? 1? 50%
7 Ηρόδοτος 8? 5? 3? 38%
8 Θεοφάνης 12? 8? 4? 33%
9 Ιγνάτιος 22? 18? 4? 18%
10 Κωνσταντίνος 55? 48? 7? 13%

ΣΥΝΟΛΑ 100? 80?

Και οι 10 φίλοι μας είχαν κάθε λόγο να είναι ευχαριστημένοι. Οι 4 πιο φτωχοί εξακολουθούν να πίνουν τις μπυρίτσες τους δωρεάν. Ο 5ος της παρέας (Ευστάθιος) δεν πληρώνει πλέον τίποτε. Οι 5 που θα συνεχίζουν να πληρώνουν τον λογαριασμό, τώρα πληρώνουν λιγότερα.
Όμως, όταν βρέθηκαν έξω από το καφενείο, άρχισαν να συγκρίνουν πόσο λιγότερο πλήρωνε ο καθένας και έτσι άρχισαν οι γκρίνιες…

• «Εγώ κέρδισα μόνο 1? από την έκπτωση» είπε ο Ευστάθιος (5ος). «Αλλά ο Κωνσταντίνος κέρδισε 7?!»

• «Σωστά» είπε ο Ζαφείρης (6ος). «Και εγώ κέρδισα 1? αλλά είναι αδικία που ο Κωνσταντίνος κέρδισε 700% περισσότερα!»

• «Αυτό είναι αλήθεια» είπε ο Ηρόδοτος (7ος). «Εγώ κέρδισα 3? και αυτός 7?. Οι πιο πλούσιοι κερδίζουν τα πιο πολλά!» (Σ.Σ: ΑΘΑΝΑΤΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)

• Ταυτόχρονα σχεδόν οι 4 πρώτοι (Αρτέμιος, Βασίλειος, Γεώργιος και Δημήτριος) ούρλιαζαν: «ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ. Εμείς ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. Το σύστημα εκμεταλλεύεται μονίμως τους φτωχούς!»
Οι εννιά φίλοι, όλοι δυσαρεστημένοι με τον Κωνσταντίνο που κέρδισε τα πιο πολλά, το περικύκλωσαν έξω από το καφενείο, τον έκαναν τουλούμι στο ξύλο και τον άφησαν αναίσθητο στο πεζοδρόμιο της Λεωφ. Αλεξάνδρας…
Την επόμενη μέρα, την Κυριακή, όπως ήταν αναμενόμενο, ο δαρμένος της παρέας, ο Κωνσταντίνος, δεν εμφανίστηκε στο καφενείο. Οι υπόλοιποι εννιά έπιναν χαρούμενοι τις μπυρίτσες τους έχοντας ταυτόχρονα βγάλει και το άχτι τους με τον Κωνσταντίνο!
Η χαρά όμως τους κόπηκε απότομα όταν ήλθε η ώρα του λογαριασμού! Τότε ανακάλυψαν ότι τα χρήματα που είχαν όλοι μαζί πάνω τους ήταν μόλις 32?... Ούτε τον μισό λογαριασμό δεν μπορούσαν να πληρώσουν γιατί τους έλειπαν τα 48? του Κωνσταντίνου…
Ο καφετζής αγανακτισμένος γιατί έχασε τα λεφτά του, τους έκοψε την έκπτωση.
Οι φίλοι δεν ξαναβρέθηκαν γιατί οι 4 πρώτοι δεν είχαν λεφτά για μπυρίτσες και ο τελευταίος που έβαζε και τα περισσότερα δεν του άρεσε και πολύ το γεγονός ότι οι άλλοι έπιναν με τα λεφτά του και τον έδερναν κιόλας.
Λοιπόν, φίλοι ,συνεργάτες, συγγενείς ,συνάδελφοι, εργαζόμενοι ,άνεργοι, συμφοιτητές και δημοσιογράφοι: Έτσι ακριβώς δουλεύει και το σύστημα πληρωμής των φόρων.
Οι πιο πλούσιοι πληρώνουν τα πιο πολλά. Όταν όμως γίνεται μείωση φόρων, αυτοί που πλήρωναν τους υψηλότερους φόρους κερδίζουν τα πιο πολλά από την μείωση!
Εάν τους φορολογείς περισσότερο από τους άλλους και τους επιτίθεσαι επειδή έχουν την ευχέρεια που εσύ εκμεταλλεύεσαι, μπορεί να μην ξαναεμφανιστούν ποτέ στο «καφενείο».
Στη πραγματικότητα, μπορεί να αρχίσουν να πίνουν μπύρες σε άλλα «καφενεία», εκτός της χώρας πιθανόν, όπου η ατμόσφαιρα είναι πολύ πιο φιλική και πιθανώς οι μπύρες να κοστίζουν λιγότερο!!!

Για όσους κατάλαβαν, δεν απαιτείται εξήγηση!

Για όσους ΔΕΝ κατάλαβαν, ΔΕΝ υπάρχει εξήγηση!

Υ.Σ. Αυτό το άρθρο, είναι παράφραση ενός ("Bar Stool Economics" ) που έγραψε ο David Kamerschen, Ph.D., Professor of Economics, University of Georgia.

caesarsk
03/02/2010, 11:27
Και εκτός φυσικά απο την φορολόγηση ειναι και το άλλο ζήτημα

Τι κίνητρα δινεις στους νέους για να αναπτύξουν την επιχειρηματικότητα στην χωρά τους?


Σήμερα κάποιος νέος απο την Αλεξανδρούπολη για παράδειγμα θέλει να ανοίξει μια επιχείρηση τυποποίησης αγροτικών προϊοντων. Για παραδείγμα συσκευασία φρούτων κατευθείαν μεσα στην παραγωγή.

Πρέπει λοιπόν να πάει στην Εφορια, να καταθέσει την αίτηση και να του δώσουν αντίγραφο. Με αυτό να πάει στον ΟΑΕΕ και να ασφαλίστει και να πληρώσει περίπου 200 Ευρώ για την εγγραφή. Χρειαζεται ενας δικηγόρος να καταθέσει στο Πρωτοδικείο αίτηση έναρξης εταιρίας και να πληρώσει περίπου 100 Ευρώ και να πληρωθεί και ο δικηγόρος με αλλα 100. Να πάει στο τοπικό επιμελητήριο και να δηλωθεί και να πληρώσει αλλα 150 Ευρω. Επειτα πρεπει να μαζεψει ολα αυτα τα χαρτια και να παει στην Εφορια να τα δειξει, και να παρακαλεσει να τον λυπηθουν για να του δώσουν ΑΦΜ και να μπορεσει να ξεκινησει...Χωρις να μιλήσω για αδειες και τα σχετικα εχει φαει 2 εβδομάδες και εχει πληρωσει περιπου 600 Ευρω που μπορεί και να μην τα έχει.

Κάποιος του λέει λοιπον οτι διπλα στην Τουρκια τα πράγματα ειναι ποιο ευκολα παρολο που η φορολογια ειναι και εκει στο 25%.
Πας με τα εγγραφα σου στα Αγγλικα (αυτοι ειναι υπευθυνοι να τα μεταφράσουν), καταθετεις την αιτηση και πληρωνεις ενα παραβολο να το πουμε ετσι των 100 λιρων....αν πας πριν της 12:00 εχεις ελπιδες να το παρεις την ιδια μέρα διαφορετικά θα σου ζητησουν συγνωμη γιατι θα σου το δωσουν την επομενη μερα το ΑΦΜ.
Επειδη ομως εισαι ξενος επενδυτης και σκοπος σου ειναι να εξαγεις έχεις
15% εκπτωση στην φορολογια για 10 χρονια
7 χρονια απαλλαγη ΦΠΑ
50% επιδοτηση μισθου για καθε Τουρκο υπαλληλο που θα προσλάβεις για 5 χρονια

και σκεφτεται τωρα ο νεος...μα έτσι ακομη και τους ιδιους μισθους με τους Ελληνες που θα εδινα μου βγαινει ποιο φτηνα και μπορω να πουλησω φτηνοτερα την υπηρεσια και περισσοτερο. Και ετσι επενδυει στην δουλεια τους χωρις να περιμενει Ευρωπαικες επιδοτησεις. Και την ωρα που οι αλλοι συνομιλικοι του τα πινουν στο καφενειο η στο κωλομπαρο του χωριου (γιατι καθε χωριο εχει τουλαχιστον 4 κωλομπαρα τριγυρω), αυτος ήδη έχει αρχισει και προσφερει υπηρεσιες...

Αρα ποιο το κινητρο να αρχισει ο νεος να παραγει εργο και να φορολογειται για αυτο??? ΚΑΝΕΝΑ

mats8282
03/02/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
Αυτό το άρθρο, είναι παράφραση ενός ("Bar Stool Economics" ) που έγραψε ο David Kamerschen, Ph.D., Professor of Economics, University of Georgia.


Πολύ απλοικό και καμμία σχέση με την πραγματικότητα...Δεν ξέρω τι έγραψε ο καθηγητής και έγινε αυτή η παράφραση,αλλά είναι βλακεία....Αν όχι βλακεία,παραείναι στοχευμένο...

Cpt. Haddock
03/02/2010, 13:06
Μια σχετική των ημερών γνώμη (με δικές μου επισημάνσεις)

Απο εδώ:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=313220&dt=03/02/2010


Ας πληρώσουν οι υπόλοιποι

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΣΤΡΙΩΤΗΣ | Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2010

Τα μπλόκα των αγροτών, οι απεργιακές κινητοποιήσεις εφοριακών και τελωνειακών, αλλά και η αντίδραση των υπαλλήλων της Βουλής σε τυχόν περικοπή των αποδοχών τους δείχνουν ότι η γενική- στις δημοσκοπήσεις- παραδοχή μας για την ανάγκη θυσιών δεν επαναλαμβάνεται μόλις οι θυσίες εξειδικεύονται κατά κλάδο. Οι επί μέρους αντιδράσεις προδίδουν πως όλοι ελπίζουν ότι τα πρόσθετα βάρη θα αναληφθούν αποκλειστικά από τους υπόλοιπους και εξαντλούν το πολιτικό οπλοστάσιό τους για να πετύχουν αυτήν τη μετάθεση- είτε με απεργίες είτε με ευθεία παραβίαση του ποινικού νόμου, όπως ο αποκλεισμός των εθνικών οδών.

Ως δικαιολογία της άρνησης επιστρατεύονται άλλοτε εύλογα επιχειρήματα, άλλοτε μεγάλα λόγια περί πενίας των θιγομένων ή περί του υψηλού φρονήματός τους κατά την άσκηση του λειτουργήματος και την υπηρεσία προς τους θεσμούς. Ο πρόεδρος του συλλόγου υπαλλήλων της Βουλής είπε, λόγου χάριν, ότι οι αιτιάσεις για τους δύο επιπλέον μισθούς τους και τη μειωμένη φορολόγησή τους προέρχονται από «εξωθεσμικά κέντρα που επιχειρούν να πλήξουν την αξιοπιστία των θεσμών της δημοκρατίας» και ισχυρίστηκε ότι οι υπάλληλοι του Κοινοβουλίου είναι εκεί όλο το 24ωρο (διαψεύδοντας έτσι ορισμένους κακόβουλους συναδέλφους του, που- με τήρηση της ανωνυμίαςισχυρίζονται ότι 300 και πλέον εργαζόμενοι δεν «πατάνε» καν στη Βουλή). Οποια από τις δύο πλευρές και αν υπερβάλλει, κοινός τόπος είναι ότι κανείς δεν θέλει να επιβαρυνθεί. Οι εφοριακοί θέλουν το επίδομα, οι υπάλληλοι της Βουλής το νυν καθεστώς, οι αγρότες τις επιδοτήσεις ανεξάρτητα από το τι όντως παράγουν, ασφαλώς και οι δικαστές, αν τεθεί θέμα, θα υπερασπιστούν το «δικαίωμά» τους σε αυτοτελή μικρή φορολογία του εισοδήματός τους.

Επί της ουσίας, όλοι πιστεύουμε ότι πρέπει και μπορεί να «τη γλιτώσουμε», τη δε νοοτροπία αυτή την ενισχύουν οι απόψεις πως οι κερδοσκοπικές επιθέσεις στρέφονται κατά του ευρώ και επέλεξαν ως πρώτο στόχο την Ελλάδα «απλώς» επειδή είναι ο ασθενέστερος κρίκος, όπως και οι εκτιμήσεις ότι η ΕΕ πρέπει να κινηθεί πολιτικά για την προστασία της ευρωζώνης, άρα και για τη δική μας. Οι θέσεις αυτές είναι σωστές όπως διατυπώνονται, εμείς όμως τις «εισπράττουμε» όπως μας εξυπηρετεί, αποβλέποντας στον ευρωπαϊκό από μηχανής θεό που θα πληρώσει το μάρμαρο και αρνούμενοι να περιστείλουμε τις δαπάνες μας.

Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Κανείς δεν θα βοηθήσει άνευ όρων- και πολύ καλά θα κάνει: ουδείς έχει υποχρέωση, ούτε διάθεση, να δανειοδοτεί φθηνά τη χώρα μας για να μοιράζει το κράτος εισοδήματα και να διατηρούμε αμείωτη την κατανάλωσή μας (διότι περί αυτού πρόκειται).

Το πολύ που μπορούμε να περιμένουμε (και από την «κεντρική ιδέα» της αναμενόμενης σήμερα αξιολόγησης του ελληνικού προγράμματος από την Κομισιόν) είναι όροι λιγότερο ασφυκτικοί, αν δείξουμε ότι είμαστε διατεθειμένοι να πιεστούμε αρκετά από μόνοι μας. Και μέχρι στιγμής δεν δείχνουμε τέτοια διάθεση.

:wave2:

tai
03/02/2010, 16:02
βρε σας το εχω ξαναπεί

Η λύση ειναι απλή

ολοι οι ελληνες δεν θελουν να δουλευουν στο δημόσιο?
Ολοι το Θέλουν!

ολοι δεν θελουν να μην πληρώνουν για την υγεία-παιδεία κλπ και να ειναι δωρεάν?
Ολοι το Θέλουν!

ολοι δεν θελουν να προσφέρουν οσο μπορουν και να πληρώνονται οσο χρειάζεται?
Ολοι το θελουν!

Ολοι δεν θελουν να μην ζουν με τον φόβο της απόλυσης?
Ολοι το θέλουν

Ολοι δεν θέλουν να εχουν τα παιδιά τους μετα την ολοκλήρωση την μόρφωσης τους δουλειά?
Ολοι το θέλουν!

Ε ας αλλάξουμε την ταμπέλα (γιατι μονο εκεί διαφερει το επιθυμητό) και ας ονομαστουμε κομουνιστικο κρατος για να τα εχουμε αιτιολογημενα ολα αυτα


κάνουμε και μια κρατικοποίηση των παντων και τελιώσαμε:p









Αμα το πουμε αυτο στους Ευρωπαίους λετε να φοβηθούν και να μας σβήσουν το χρέος για να μην υπαρξει κομουνιστικος κυνδνος στην ενωση??
:lol: :lol:

Aggelos_SV
03/02/2010, 16:45
Ράδιο αρβύλα είναι αλλά είναι να σε βάζει σε σκέψεις (κι άλλες :confused: )

Το νομισματοκοπείο ξαναξεκίνησε να λειτουργεί και άρχισαν ήδη να κόβουνται οι πρώτες "νέες" δραχμές

:eyepop:

Cpt. Haddock
03/02/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ράδιο αρβύλα είναι αλλά είναι να σε βάζει σε σκέψεις (κι άλλες :confused: )

Το νομισματοκοπείο ξαναξεκίνησε να λειτουργεί και άρχισαν ήδη να κόβουνται οι πρώτες "νέες" δραχμές

:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

To μονο που ξεκίνησε να λειτουργεί στο νομισματοκοπειο ειναι ο σταθμός μετεπιβίβασης απο τα λεωφορεία στο μετρό και αντιστροφα...

Με λετε οτι να 'ναι και να παρακαλάτε να μην ξαναγυρίσουμε ποτε στη δραχμή γιατι τώρα θα είμασταν με πληθωρισμό 40% και με τις κατσαρόλες στους δρόμους όπως Αργεντινή

:wave2:

TROOPER
03/02/2010, 19:47
ρε σεις τι φωναζετε???

πριν τις εκλογες δεν φωναζε ο κοσμος ''γιωργο προχωρα αλλαξε τα ολα''???

ε αυτο θα κανει.απλα ξεκιναει απο τα φωτα.:lol:

the who
03/02/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε σεις τι φωναζετε???

πριν τις εκλογες δεν φωναζε ο κοσμος ''γιωργο προχωρα αλλαξε τα ολα''???

ε αυτο θα κανει.απλα ξεκιναει απο τα φωτα.:lol:

Κατσε καλα ρε.Ο Γιωργακης ειναι ο πατερας του σοσιαλισμου λεμε(τουχει γ@μησει τη μανα).:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
03/02/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Κατσε καλα ρε.Ο Γιωργακης ειναι ο πατερας του σοσιαλισμου λεμε(τουχει γ@μησει τη μανα).:rotflmao: :rotflmao:

:nono:

Για τον Αντρέα το έλεγαν αυτό :lol:

byron
03/02/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ράδιο αρβύλα είναι αλλά είναι να σε βάζει σε σκέψεις (κι άλλες :confused: )

Το νομισματοκοπείο ξαναξεκίνησε να λειτουργεί και άρχισαν ήδη να κόβουνται οι πρώτες "νέες" δραχμές

:eyepop:

Σώπα ρε που είναι ράδιο αρβύλα...:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

Απ΄τις ίδιες έγκυρες πηγές που προειδοποιούσαν για extra παραγγελία σάκων για πτώματα, επιφυλακή του στρατού και νοσοκομείων και εκκένωση της Κορίνθου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54550) λόγω επικείμενου μεγάλου σεισμού.

Τύφλα να ΄χει το Associated Press, το Reuters και το Bloomberg μαζί.:a31: :a31: :a31:

the who
03/02/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono:

Για τον Αντρέα το έλεγαν αυτό :lol:

Το ξερω ρε .... μικρε :rotflmao: ,αλλα το μηλο...

Εχετλαίος
03/02/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ράδιο αρβύλα είναι αλλά είναι να σε βάζει σε σκέψεις (κι άλλες :confused: )

Το νομισματοκοπείο ξαναξεκίνησε να λειτουργεί και άρχισαν ήδη να κόβουνται οι πρώτες "νέες" δραχμές

:eyepop:

To πλέον πιθανό είναι να κοπούν νέα ευρώ όπως εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96307

Cpt. Haddock
03/02/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Το ξερω ρε .... μικρε :rotflmao: ,αλλα το μηλο...


Δεν ξέρω τη κάνει το μήλο αλλα τη μανα του σοσιαλισμου και τον ίδιο τον σοσιαλισμό τον έχουν γ@μήσει άλλοι εδώ και χρόνια :lol:

ggs
03/02/2010, 21:07
Ρεεεεεε... ο Giorgos ειναι διαγαλαξιακος λεμε...


187783