PDA

View Full Version : Ερώτηση ευθύνης



TarasOne
03/02/2010, 09:29
Καλημέρα...
Με αφορμή το ατύχημα που είχα την παρασκευή στη Μεσογείων, έχω μια ερώτηση για το ποίος ευθύνεται...
Μποτιλιάρισμα, τρεις λωρίδες αμαξιών, τα μηχανάκια περνάνε ανάμεσα στην αριστερή και μεσαία λωρίδα...
Ανοίγω δρόμο, και βλέπω αρκετά μακριά, αμάξι στην αριστερή λωρίδα, με το flash
αναμμένο. Δεν έχει κουνηθεί καθόλου, ούτε κουνιούνται τα άλλα αμάξια για να δικαιολογηθεί οποιαδήποτε κίνηση του. Φτάνοντας λίγο πριν το ύψος του κορνάρω γιατί κάτι μου κάνει ‘τιλτ’ και με του περνάω δίπλα του, βγαίνει και με χτυπάει. Δεν είχε που να πάει, απλός βγήκε για να πάρει καλύτερη θέση να αλλάξει λωρίδα μόλις κουνηθούν ξανά τα αμάξια...

Όποτε έχω σαβουριαστεί άσχημα είναι η ίδια ιστορία... Είμαι ανάμεσα στις δύο λωρίδες και κάποιος/κάποια αλλάζει λωρίδα χωρίς να κοιτάξει...
Νομοθετικά τι παίζει όμως? Γιατί απόσο ξέρω δεν επιτρέπετε στα μηχανάκια να προσπερνάνε ανάμεσα από λωρίδες. Τι λες τότε? Πως δικαιολογείσαι?

Cpt. Haddock
03/02/2010, 09:54
Δες παρακάτω:

1. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=95108&highlight=%2A%E4%E9%DE%E8%E7%F3%E7%2A

2. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49749&highlight=%2A%E4%E9%DE%E8%E7%F3%E7%2A

:wave2:

Manalishi
03/02/2010, 10:16
3. Τηρουμένων των διατάξεων της παραγράφου 1, σε oδoστρώματα πoυ
είναι χωρισμένα σε δύo ή περισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύ-
θυνση με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται να
oδηγoύν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά τo δυνατόν στo μέσo
αυτής.

8. α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo
τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες
περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμί-
σεις, επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς).
β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνoν εφόσoν δεν
πρoκαλείται κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και δίνεται έγκαιρα
πρoειδoπoίηση, σύμφωνα με τo άρθρo 21 παράγραφος 2 τoυ παρόντoς Kώ-
δικα.
γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-
γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-
σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης
στ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη

δ) Nα κινoύνται πάνω σε κατά μήκoς διαγραμμίσεις (ιππαστί).


Τα παραπάνω είναι διάφορα εδάφια απο τον ΚΟΚ

Ήσουν ανάμεσα στις γραμμές είπες;;; Εαν ο δικαστής δεί το τελευταίο, ίσως και να μην ειναι υπερ σου η απόφαση.

TarasOne
03/02/2010, 10:32
Χα... μ’ αρέσει που το έψαξα κιόλας για να μην φανώ κόπανος... Και είμαι και σε λάθος section...
Τεσπά δεν έβγαλα πολύ άκρη αλλά μάλλον φταις ότι και να γίνει...

LiakosVstrom
03/02/2010, 10:43
πριν από καιρό, σε ανάλογη περίπτωση, ο αδερφός μου με υπηρεσιακή μηχανή δεν έπεσε αλλά ξήλωσε προφυλακτήρα με το πίσω μαρσπιέ. έκανε θετική δήλωση.

τώρα... σύμφωνα με τη λογική ήσασταν και οι 2 "παράνομοι". εσύ γιατί ήσουν ανάμεσα στα κουτιά κι αυτός/η γιατί άλλαξε κατεύθυνση χωρίς να ελέγξει (κι αν το πάρουμε έτσι... κι αυτός ακινητοποιημένος θα έμενε πάνω στη διαχωριστική αφού λες δεν είχε που να πάει) ... οπότε στην κρίση του δικαστή θα είναι.

:wave2:

Cpt. Haddock
03/02/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TarasOne
[...]Τεσπά δεν έβγαλα πολύ άκρη αλλά μάλλον φταις ότι και να γίνει...

Οχι απαραίτητα. Στο πρωτο λινκ που εβαλα ο Sergiosm εξηγεί καποιες προϋποθέσεις

:winka:

OWEN
12/02/2010, 21:11
Κοιταξε, αφου μπορουσε να αλλαξει διαζωμα και να σε κλεισει, αυτο σημαινει οτι δεν ησουν αναμεσα απο αυτοκινητα. Αρα δεν ησουν παρανομος συμφωνα με τον ηλιθιο νομο που επιμενει να υπερασπιζεται αυτους που προσφερουν στην κυβερνηση περισσοτερα.
Τωρα για να βρεις δικαιο, θα πρεπει να εχεις εναν (ψευδο)μαρτυρα ο οποιος θα πρεπει να ειναι πιο πιστευτος απο τον -τους ψευδομαρτυρες που θα προσκομισει το τετρατροχο καθικι.
Συγνωμη φιλε μου, αλλα δεν θα βγαλεις ακρη...
Εχω τρακαρισμα απο το 2004 με γκομενα που μου βγηκε απο ΣΤΟΠ και ακομα ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΘΕΙ!!!