PDA

View Full Version : INFO: Αθήνα-Γαλαξίδι (με moto φυσικά)



LiakosVstrom
03/02/2010, 11:21
(ελπίζω να είμαι στο σωστό section)

λέω να πάω μέχρι το Γαλαξίδι το 3ήμερο της Κ. Δευτέρας, θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος.
από ότι ξέρω υπάρχουν 2 εναλλακτικές διαδρομές

α) μέσω Αράχοβας (γύρω στα 220 χλμ.)
β) μέσω Ρίο-Αντίρριο.

Υπάρχει κανένας χιλιομετροφάγος που μπορεί να μου δώσει καμία συμβουλή ως προς τη διαδρομή?
Αράχοβα δεν θα έχει χιόνια? Οπότε δεν θα είναι λίγο δύσκολα και επικίνδυνα με τη μηχανή? Έχει και κάτι στροφιλίκια περίεργα έχω ακούσει μετά την Αράχοβα.

Μέσω Ρίο πόσα χιλιόμετρα είναι περίπου? Και πόση ώρα διαφορά? Αυτή την εποχή δεν συμφέρει πιο πολύ?

Ευχαριστώ!!! :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
03/02/2010, 11:25
Απο σημερινό ανταποκριτή αναφέρω οτι χιόνια έχει και μέσα στην Αράχωβα. Πάντως περνάς (αλυσίδες θέλεις απο Λιβάδι και πάνω)

Αλλα υπάρχει και Τρίτος Δρόμος :lol:

Πας απο Ελευσίνα-Μανδρα-Ερυθρές και αριστερά για Διστομο. Βγαίνεις Ιτέα χωρίς να περάσεις απο Αράχωβα-Δελφους. Λογικά ο Ελικώνας δε θα εχει χιόνι και δεν έχει και πολύ κίνηση απο εκεί.

Μπορείς να γυρίσεις απο Ρίο :wave2:

kyko
03/02/2010, 11:25
πας απο παλαια εθνικη κ στον κομβο για λειβαδια πας προς αραχωβα...σε καποιο σημειο εχεις επιλογη προς δεσφινα-διστομο-ασπρα σπιτια-ιτεα...επιλεγεις αυτην τη διαδρομη
κ καλη διασκεδαση :beer: :smokin:

LiakosVstrom
03/02/2010, 11:42
δηλαδή βγαίνω Θήβα και από εκεί συνεχίζω στην Παλαιά Ε.Ο. και όταν μπω Αμφίσης - Λειβαδιά στρίβω για Δίστομο? Από εκεί συνεχίζω προς Δεσφίνα για Ιτέα και μετά για Γαλαξίδι?


:beer:


Επειδή πολύ πιθανό να μην είμαι με το στρόμα αλλά με street... δεν θα χρειαστεί να περάσω από τίποτα χωράφια ε? :p

Cpt. Haddock
03/02/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
δηλαδή βγαίνω Θήβα και από εκεί συνεχίζω στην Παλαιά Ε.Ο. και όταν μπω Αμφίσης - Λειβαδιά στρίβω για Δίστομο? Από εκεί συνεχίζω προς Δεσφίνα για Ιτέα και μετά για Γαλαξίδι?

Απο Αθήνα θα ξεκινήσεις; Εαν ναι, καμια σχέση με το παραπάνω

:wave2:

Edit: Δες την ετήσια του moto.gr πριν δυο χρόνια :winka:

iosif
03/02/2010, 11:54
Πας απο Ελευσίνα-Μανδρα-Ερυθρές και αριστερά για Διστομο. Βγαίνεις Ιτέα χωρίς να περάσεις απο Αράχωβα-Δελφους. Λογικά ο Ελικώνας δε θα εχει χιόνι και δεν έχει και πολύ κίνηση απο εκεί.
για να πας

γυρνα απο αραχωβα αν ειναι καλος ο καιρος

τοχα κανει πριν χρονια με serow!

boldor900f
03/02/2010, 20:18
Νομίζω οτι έχει καράβι ΚΑΙ απο Αίγιο.
παλιά είχα γυρίσει απο εκεί.
Ρώτα τις τοπικές αρχές.
Τα δρομολόγια είανια αραιά.


Καλό ταξίδι.

Jo.Da.
03/02/2010, 20:39
1


187778

Jo.Da.
03/02/2010, 20:43
2
:D


187781

LiakosVstrom
04/02/2010, 08:40
:a23: :a23: :a23: :a19:

Ευχαριστώ πολύ παίδες!!! :cool:

Cpt. Haddock
04/02/2010, 08:44
Στη διαδρομή που πρότεινε ο Τζο Ντασέν απο πάνω θα πρότεινα πριν τη Θηβα να κάνεις αριστερά για Θεσπιές και να πας απο Θισβη-Αγ.Αννα-Κυριάκι- Διστομο, μέσα απ΄τον Ελικώνα δλδ.

Το κομμάτι Θηβα-Αλιαρτος-Λιβαδειά ειναι πολύ βαρετό ενώ το άλλο όχι

:beer: :beer:

LiakosVstrom
04/02/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στη διαδρομή που πρότεινε ο Τζο Ντασέν απο πάνω θα πρότεινα πριν τη Θηβα να κάνεις αριστερά για Θεσπιές και να πας απο Θισβη-Αγ.Αννα-Κυριάκι- Διστομο, μέσα απ΄τον Ελικώνα δλδ.

Το κομμάτι Θηβα-Αλιαρτος-Λιβαδειά ειναι πολύ βαρετό ενώ το άλλο όχι

:beer: :beer:

αν φύγω από Παρασκευή θα το προλάβω το αλευρομουτζούρωμα της Δευτέρας? :p

Cpt. Haddock
04/02/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
αν φύγω από Παρασκευή θα το προλάβω το αλευρομουτζούρωμα της Δευτέρας? :p

Πρεπει να πας λιγο γρήγορα :p

SOTOS80
04/02/2010, 09:12
Μιας και η καταγωγή μου είναι απο Ιτεά και πάω πολύ συχνά.. ο δρόμος που επιλέγω είναι: Εθνική Λαμίας - βγαίνεις απο Θήβα ή απο Κάστρο - περνάς την Λειβαδειά και μετά δεν πάς απο Αράχωβα αλλα κάνεις σε ένα σημείο δεξιά που λέει Αντίκυρρα - Δεσφινα - Ασπρα σπίτια. Ακολουθείς συνέχεια πινακίδες ώσπου κάποια στιγμή θα δείς για Ιτέα.. μόλις περάσεις Ιτέα συνεχίζεις για Γαλαξείδι. Αθήνα - Ιτέα με νορμάλ ρυθμούς είναι 2h και 15λεπτά. Ιτέα - Γλαξείδι με νορμαλ ρυθμούς είναι 15 - 20 λεπτά. Τέλεια διαδρομή κατεβαίνοντας απο Δεσφίνα προς Ιτεά!!! Θα την ευχαριστηθείς!!

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.

posnightmist
04/02/2010, 09:28
Επειδή είναι γιορτές και κάποιοι θέλουν δώρα πρόσεχε αν πας από αλιαρτο-λειβαδια σε μια ωραία ευθεία που ανηφορίζει και σου γαργαλάει το δεξί χέρι να ΜΗ ΤΡΕΧΕΙΣ!!! Στη μέση της ευθείας είναι η εισοδος ενός εργοστασίου που έχει διακοσμητικούς θάμνους και πίσω από το θάμνο κάθονται και σε σημαδευουν τα στρουμφάκια!!!

PortisHead
04/02/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTOS80
Μιας και η καταγωγή μου είναι απο Ιτεά και πάω πολύ συχνά.. ο δρόμος που επιλέγω είναι: Εθνική Λαμίας - βγαίνεις απο Θήβα ή απο Κάστρο - περνάς την Λειβαδειά και μετά δεν πάς απο Αράχωβα αλλα κάνεις σε ένα σημείο δεξιά που λέει Αντίκυρρα - Δεσφινα - Ασπρα σπίτια. Ακολουθείς συνέχεια πινακίδες ώσπου κάποια στιγμή θα δείς για Ιτέα.. μόλις περάσεις Ιτέα συνεχίζεις για Γαλαξείδι. Αθήνα - Ιτέα με νορμάλ ρυθμούς είναι 2h και 15λεπτά. Γλαξείδι - Ιτέα πάλι με νορμαλ ρυθμούς είναι 15 - λεπτά. Τέλεια διαδρομή κατεβαίνοντας απο Δεσφίνα προς Ιτεά!!! Θα την ευχαριστιθείς!!

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.

Για αυτην την εποχη του χρονου η καλυτερη διαδρομη. :beer:

Μονο που αμφιβαλλω αν ΔΕΝ θα εχει χιονια ο δρομος Δεσφινα-Ιτεα.

yes-u
04/02/2010, 17:51
Αν πας από Δίστομο, Άσπρα Σπίτια, Αντίκυρα, Δεσφίνα, να είσαι πολύ προσεκτικός στο κομμάτι από Αντίκυρα-Δεσφίνα γιατί με την παραμικρή υγρασία γίνεται βουτυράτος ο δρόμος και μπορεί να δεις κανά κουτί να σουρχεται με τετακέ από το αντίθετο :eyepop: Πάντως, είναι όμορφη αυτή η διαδρομή σε σχέση με τις υπόλοιπες και πιο ήσυχη. Στα αλευρώματα θα περάσεις τέλεια και θα σου δώσουν τη δυνατότητα για φωτογραφίες για pulitzer. Καλή βόλτα!!