PDA

View Full Version : βελτιώσεις XR 650 και άλλα συναφή περί to be or not to be



Σελίδες : [1] 2 3

dirtbird
03/02/2010, 11:27
edit by road spirit : η κουβέντα διαχωρίστηκε απο εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96192&perpage=15&pagenumber=1)


Απ'ότι φαίνεται, διαφεύγει από τους περισσότερους ότι το συγκεκριμένο μοντέλο XR, ήταν μάλλον το χειρότερο XR όλων των εποχών (συγκρίνοντας το με την εποχή του) και ένα κλασσικό παράδειγμα όπου τα -σχετικώς- εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά δημιουργούσαν ένα μέτριο σύνολο που κανείς δεν κατάλαβε που 'κοίταγε'.

Το μηχανάκι 'πέθανε' τόσο αθόρυβα όσο γεννήθηκε και η Honda ποτέ δεν εβγαλε αυτό που όλοι περίμεναν: ένα μοντέρνο Dominator.

Οπότε δικαιώς έχει καταλήξει να χρησιμοποιείται ως βάση για projects του τύπου 'Kangouropeftoulas Special'....

:wave2: :wave2:

devil's animal
03/02/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Απ'ότι φαίνεται, διαφεύγει από τους περισσότερους ότι το συγκεκριμένο μοντέλο XR, ήταν μάλλον το χειρότερο XR όλων των εποχών (συγκρίνοντας το με την εποχή του) και ένα κλασσικό παράδειγμα όπου τα -σχετικώς- εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά δημιουργούσαν ένα μέτριο σύνολο που κανείς δεν κατάλαβε που 'κοίταγε'.

Το μηχανάκι 'πέθανε' τόσο αθόρυβα όσο γεννήθηκε και η Honda ποτέ δεν εβγαλε αυτό που όλοι περίμεναν: ένα μοντέρνο Dominator.

Οπότε δικαιώς έχει καταλήξει να χρησιμοποιείται ως βάση για projects του τύπου 'Kangouropeftoulas Special'....

:wave2: :wave2:


γιατι Σωτηρακη παιδι μου βγαζεις τοση χολη στο συγκεκριμενο thread?

οι περισσοτεροι χωματεροι βγαζετε μια απεχθεια αλλα εσυ, μια το λες το λες εκτρωμα (γουστο σου καπελο σου να μην σου αρεσει) και μετα το βγαζεις το πλεον αχρηστο μηχανακι.
αν υπαρχει καποιο ζορι με μενα γενικοτερα πες το μου στα ισια και ασε τα 'Kangouropeftoulas Special'...

dirtbird
03/02/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι Σωτηρακη παιδι μου βγαζεις τοση χολη στο συγκεκριμενο thread?

οι περισσοτεροι χωματεροι βγαζετε μια απεχθεια αλλα εσυ, μια το λες το λες εκτρωμα (γουστο σου καπελο σου να μην σου αρεσει) και μετα το βγαζεις το πλεον αχρηστο μηχανακι.
αν υπαρχει καποιο ζορι με μενα γενικοτερα πες το μου στα ισια και ασε τα 'Kangouropeftoulas Special'...

Eσυ μπορεί να το εκλαμβάνεις έτσι αλλά εγώ γράφω είτε αυτά που πιστεύω (όσον αφορά το εικαστικό) είτε αυτά που είναι ιστορία (όσον αφορά το τεχνικό-χρηστικό μέρος).




:cool:

devil's animal
03/02/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eσυ μπορεί να το εκλαμβάνεις έτσι αλλά εγώ γράφω είτε αυτά που πιστεύω (όσον αφορά το εικαστικό) είτε αυτά που είναι ιστορία (όσον αφορά το τεχνικό-χρηστικό μέρος).




:cool:

το γιατι δεν μας ειπες...
:wave2:

p@nos
03/02/2010, 12:45
to giati einai aplo


το XR η χοντα το πλασσαρε σαν εντουρο...οστοσο, για εντουρο δεν εκανε, μιας και ηταν πολυ βαρυ για αυτη τη χρηση...

για δρομο επισης δεν εκανε...δεν ειναι ανετο, δεν εχει μιζα που αυτο προβληματιζε πολυ κοσμο, δεν εχει καλο εξοπλισμο δρομου...συνεπως ουτε εντουρο κανει, ουτε στο δρομο παει καλα...


λογω χαμηλου ομως βαρους, και δυνατου μοτερ, κατεληξε να ειναι ενα καθαρο καγκουρομηχανημα, για να κανεις ταρζανιες ολη την ωρα στο δρομο...


αυτο εννοαει, οταν λεει οτι δεν εχει προσανατoλισμο

:wave2:

dirtbird
03/02/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το γιατι δεν μας ειπες...
:wave2:

Γιατί διαφωνώ αφού διαβάζω ανακρίβειες, μύθους και άλλα γραφικά.
Απλό δεν είναι.

Και -σχεδόν- με κάλυψε ο Πάνος.

Βέβαια ελαφρύ είναι σε σχέση με ΧΤ και συναφή, όχι σε σχέση με αυτό που υπόσχετο ότι είναι ή σε σχέση με αυτό που πας να το κάνεις.

reinmeister
03/02/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Απ'ότι φαίνεται, διαφεύγει από τους περισσότερους ότι το συγκεκριμένο μοντέλο XR, ήταν μάλλον το χειρότερο XR όλων των εποχών (συγκρίνοντας το με την εποχή του) και ένα κλασσικό παράδειγμα όπου τα -σχετικώς- εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά δημιουργούσαν ένα μέτριο σύνολο που κανείς δεν κατάλαβε που 'κοίταγε'.

Το μηχανάκι 'πέθανε' τόσο αθόρυβα όσο γεννήθηκε και η Honda ποτέ δεν εβγαλε αυτό που όλοι περίμεναν: ένα μοντέρνο Dominator.

Οπότε δικαιώς έχει καταλήξει να χρησιμοποιείται ως βάση για projects του τύπου 'Kangouropeftoulas Special'....

:wave2: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γαμω...η χοντα ,μια εταιρεια που παντοτε εβγαζε μηχανακια με απολυτως σαφη προσανατολισμο, αποφασισε να αλλαξει πλευση με το xr 650 r....

:bawl: :bawl: :bawl:

ελεος...

1)cbr 900
2)vfr 750-800
3)blackbird-ναυ(αρχιδα)

μπορω ανετα να φτασω μεχρι το 100...

:lol:

ρε παμε καλα?

ελεος...μια ζωη τα xr απο καταβολης τους ,ειχαν ροπατα αξιοπιστα μοτερ με σκελετους απο πλαστελινη κολλημενους με σαλιο...

μια ζωη παλευαν να τα κανουν εντουρο,χωρις τυχη φυσικα...

τι εκανε η χοντα με το 650? εφτιαξε ενα σκελετο τσιμεντο,ενα μοτερ δυνατο με απειρα περιθωρια βελτιωσης, αφησε τα υπολοιπα ως ειχαν και το εβγαλε σε μια καλη τιμη (6000$)...

εκτος αν κρινουμε με τιμες σαρακακη ενα μοντελο...

οντως πεθανε αθορυβα...αφου ξεφτυλισε σε ολα τα cross country(βλ. baja 100-500 κλπ) για μια 7ετια οτι ειχε δυο ροδες...

επισης πουλαγε με τις καραβιες στην αμερικη(μεγαλυτερη αγορα του πλανητη) λογω του παραπανω...βεβαια,ελλαδα δεν πουλησε και μια και η χοντα ιαπωνιας κρινει με βαση τα ελληνικα δεδομενα,εκανε τραγικο λαθος που δεν το αλλαξε...πικρα των απανταχου εντουραδων...

στ @@ της πολυ απλα...επαιζε μονιμα πρωτιες σε motocross με cr και μετεπειτα crf οποτε δεν ιδρωσε ιδιαιτερως...

παμε τωρα στο συγκεκριμενο xr του σταυρου...

το θεμα εμφανισης το αφηνω στην ακρη μια και μας ειναι αδιαφορο...

παμε στο δια ταυτα...

οταν ηταν η εποχη της αγορας του εκανα μια και μονη ερωτηση...

"σε πειραζει φιλε η μανιβελα"?εχεις σκοπο να το κανεις ντελιβεραδικο?"

"οχι"

οποτε το xr ηταν μονοδρομος...

γιατι?

πλαισιουκλα που δεν παιρνει χαμπαρι απο ροπες-αλογα...

αναρτησεις αξιοπρεπεστατες για χρηση καθημερινη με τους ελληνικους σκατοδρομους και πολυ καλο "ακουσμα" στις ρυθμισεις...

μοτερ με απειρα περιθωρια απολυτως αξιοπιστης βελτιωσης...

βαρος....οσο χρειαζεται για να ειναι βραχος μεχρι τα 220 που θα καταληξει να πηγαινει,χωρις να επηρρεαζεται απο αερηδες και να να μην σκορπαει στην πρωτη λακουβα...

τιμη σε μεταχειρισμενο....οικονομικη ετσι ωστε να μπορει να γινει εντελως προσωπικο...

ο "αντιλογος"

1) ktm 620-40-57-85 lc4..."να παρεις αυτο με την πρασινη κεφαλη,τα πορτοκαλι καρτερ και την μαυρη κεφαλη που δεν ραγιζει...αλλα προσεχε μην παρεις την εκδοση με την μαυρη ματ,γιατι βαραει μπιελα...πολλη προσοχη στα κιτρινοπρασινα γιατι η τρομπα συμπλεκτη σε φτυνει στα μουτρα...

2)xt 660..."να παρεις το 8μπεκο με τα καινουρια tps που δουλευει,το πορτοκαλι που δεν σκουριαζει ο σκελετος και το μαυρο που δεν εχει αναρτησεις κρεββατοκαμαρας...α...και με την δευτερη εκδοση του μοτερ της μιναρελλι που μαμαει λεμε...

εχουνφλασακια,μπαταρια,καθρεφτες ρε φιλε...εχουν κοντερ του 2000 οχι του 1800...τι μου λες...να σκεφτω...χμ...200 ευρω ε?...

3) husabarg husqvarna klp...σορρυ αλλα δεν μπορω να ασχολουμαι σε καθημερινη βαση με το μηχανακι του σταυρου...

4)690...μια χαρα πλην καποιων παιδικων προβληματων...οι λογοι που δεν επιλεχθηκε...

α) σε ενα βαθος χρονου δεν ξερω τι θα βγαλει...

β) θελω και θελει(devils) να τα γαμαει up-down and sideways οποτε τα πετυχαινει στον δρομο γιατι δεν γουσταρουμε το στυλακι των απανταχου δουκοκατοχων...συν τοις αλλοις το εχουν παρει ολοι και θελαμε κατι ιδιαιτερο...

εχουμε κανα αλλο θεματακι κοριτσια? οτι ειναι θα τα βρουμε...

:D

dirtbird
03/02/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εχουμε κανα αλλο θεματακι κοριτσια? οτι ειναι θα τα βρουμε...

:D

κούκλε πληρώνεις μετρητοίς ή σε δόσεις?:cool:

STOYBI
03/02/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to giati einai aplo


το XR η χοντα το πλασσαρε σαν εντουρο...οστοσο, για εντουρο δεν εκανε, μιας και ηταν πολυ βαρυ για αυτη τη χρηση...

για δρομο επισης δεν εκανε...δεν ειναι ανετο, δεν εχει μιζα που αυτο προβληματιζε πολυ κοσμο, δεν εχει καλο εξοπλισμο δρομου...συνεπως ουτε εντουρο κανει, ουτε στο δρομο παει καλα...


λογω χαμηλου ομως βαρους, και δυνατου μοτερ, κατεληξε να ειναι ενα καθαρο καγκουρομηχανημα, για να κανεις ταρζανιες ολη την ωρα στο δρομο...


αυτο εννοαει, οταν λεει οτι δεν εχει προσανατoλισμο

:wave2:


Το XR 650 ανηκει στην κατηγορια TTR , LC4 , HASKY 610 !!

Οσο εντουρο μπορουσαν να κανουν αυτα .... Μπορουσε και εκεινο ( δινω ττην λεπτομερεια παραπανω στα ευρωπαικα λογο αναρτησεων !!! )

Οσο καλα και ανετα μπορουσαν να πανε τα υπολοιπα μηχανακια στον δρομο μπορουσε και το συγκεκριμενο...!


Για εντουρο υπηρχαν τα XR 250 και παλιοτερα και 350 και τα νεωτερα 400..!!!


Ολα μαζι ανηκουν στην κατηγορια mega enduro και δεν εχουν οποιαδηποτε σχεση τωρα πια με τα σημερινα μηχανακια εντουρο και για χρηση εντουρο ( οπως την ερμηνευω αυτη την δραστηριοτητα εγω...)


Η ερμηνεια σου σορρυ οσο αφορα το εντουρο ειναι εντελως λαθος....!!!

Για τα αλλα...........Αν μη τι αλλο δεν μπορει να ισχυει μονο για το XR...!



:wave2:

dirtbird
03/02/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το XR 650 ανηκει στην κατηγορια TTR , LC4 , HASKY 610 !!

Οσο εντουρο μπορουσαν να κανουν αυτα .... Μπορουσε και εκεινο ( δινω ττην λεπτομερεια παραπανω στα ευρωπαικα λογο αναρτησεων !!! )

Οσο καλα και ανετα μπορουσαν να πανε τα υπολοιπα μηχανακια στον δρομο μπορουσε και το συγκεκριμενο...!


Για εντουρο υπηρχαν τα XR 250 και παλιοτερα και 350 και τα νεωτερα 400..!!!


Ολα μαζι ανηκουν στην κατηγορια mega enduro και δεν εχουν οποιαδηποτε σχεση τωρα πια με τα σημερινα μηχανακια εντουρο και για χρηση εντουρο ( οπως την ερμηνευω αυτη την δραστηριοτητα εγω...)


Η ερμηνεια σου σορρυ οσο αφορα το εντουρο ειναι εντελως λαθος....!!!

Για τα αλλα...........Αν μη τι αλλο δεν μπορει να ισχυει μονο για το XR...!



:wave2: όταν παρουσιάστηκε δεν ήταν ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επιπροσθέτως, άλλες ήταν οι προσδοκίες για το νέο -τότε- XR και για αυτό υπήρξε μία πείροδος μέχρι να καταλάβουν όλοι περί τίνος επρόκειτο....

p@nos
03/02/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το XR 650 ανηκει στην κατηγορια TTR , LC4 , HASKY 610 !!

Οσο εντουρο μπορουσαν να κανουν αυτα .... Μπορουσε και εκεινο ( δινω ττην λεπτομερεια παραπανω στα ευρωπαικα λογο αναρτησεων !!! )

Οσο καλα και ανετα μπορουσαν να πανε τα υπολοιπα μηχανακια στον δρομο μπορουσε και το συγκεκριμενο...!


Για εντουρο υπηρχαν τα XR 250 και παλιοτερα και 350 και τα νεωτερα 400..!!!


Ολα μαζι ανηκουν στην κατηγορια mega enduro και δεν εχουν οποιαδηποτε σχεση τωρα πια με τα σημερινα μηχανακια εντουρο και για χρηση εντουρο ( οπως την ερμηνευω αυτη την δραστηριοτητα εγω...)


Η ερμηνεια σου σορρυ οσο αφορα το εντουρο ειναι εντελως λαθος....!!!

Για τα αλλα...........Αν μη τι αλλο δεν μπορει να ισχυει μονο για το XR...!



:wave2:


η honda εντουρο το ελεγε...και πολλοι μαλιστα(κακως) το εβαζαν κοντρα σε πιστες με 400αρια και 450αρια...


αυτο το ελεγε η χοντα(κακως), οχι εγω...μιας και οπως ειπες, ειναι στην κατηγορια ττρ, lc4(απο τα οποια ειναι πολυ καλυτερο)

η πραγματικοτητα ειναι οτι το XR ψευδοντουρο...οχι καθαροαιμο δηλαδη(και δεν ειναι κακο αυτο...εγω θα το προτιμουσα απο ενα 450)

μαλιστα οταν γινουν σοβαρες οι τιμες στα μεταχειρισμενα, μαλλον θα παρω ενα κιολας(γιατι οταν βλεπεις μηχανακι 6+ετιας με 5000 μονο τα γελια θες να βαλεις, και ολα αυτα επειδη μαλακιζοταν ο σαρακακης)

μαλιστα, το ακομα πιο απαραδεκτο ειναι οτι μεχρι πριν 3-4 χρονια, εδινε καινουριο XR250 sm 7000?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
03/02/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
κούκλε πληρώνεις μετρητοίς ή σε δόσεις?:cool:

παντα μπακουαζ αγορι...show me the money...:D

dirtbird
03/02/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παντα μπακουαζ αγορι...show me the money...:D

later boy....:smilea:

STOYBI
03/02/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
όταν παρουσιάστηκε δεν ήταν ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επιπροσθέτως, άλλες ήταν οι προσδοκίες για το νέο -τότε- XR και για αυτό υπήρξε μία πείροδος μέχρι να καταλάβουν όλοι περί τίνος επρόκειτο....

Πραγματικα δεν μπορω να "καταλαβω" τι προσδοκια περιμενες απο μια χρονια καλοπουλημενη σειρα οπως τα .XR..???

Πρακτικα το μηχανακι δεν ειχε να ζηλεψει (σχετικα) τιποτα για την χρηση που προοριζοταν.....!!!

Εσυ απο ενα αναμενομενο καινουργιο μοντ XR σημερα .... Τι θα περιμενες .....???? :confused:

( Κανονισε να μου το φτασεις 15χιλιαρικα το μηχανακι.... Απο εμπορικης αποψεως μιλαμε παντα..)



:wave2:

dirtbird
03/02/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πραγματικα δεν μπορω να "καταλαβω" τι προσδοκια περιμενες απο μια χρονια καλοπουλημενη σειρα οπως τα .XR..???

Πρακτικα το μηχανακι δεν ειχε να ζηλεψει (σχετικα) τιποτα για την χρηση που προοριζοταν.....!!!

Εσυ απο ενα αναμενομενο καινουργιο μοντ XR σημερα .... Τι θα περιμενες .....???? :confused:

( Κανονισε να μου το φτασεις 15χιλιαρικα το μηχανακι.... Απο εμπορικης αποψεως μιλαμε παντα..)



:wave2:

Λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε.

Το 600 όταν πρωτο-βγήκε το 89 έστεκε ως κανονικό enduro και ας μην ήταν σκληροπυρηνικό.
Το 650 το 2000-2002 όχι.

Μην μπερδεύεσαι με το ότι το 600 δεν εξελίχτηκε όπως τα μεγάλα thumpers των άλλων εταιριών.

Τώρα... τι τώρα? :confused: :confused:

Shaolin Monk
03/02/2010, 16:00
Εγω παλι δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος του σκοτωμου...
Ο Devil εκανε μια επιλογη πολυ ωριμα για να κανει κατι μοναδικο και που θα το κρατησει και για αρκετα χρονια. Διαλεξε ενα αξιοπιστο μοτερ, σκελετο για να σηκωσεις οικοδομη και πανω σ'αυτον εχτισε ενα κοσμημα. Τωρα αν δεν κατεβαινει ραχουλες οπως ενα ΚΤΜ ή ένα χασκι, δεν νομιζω να τον ενδιεφερε απο την αρχη. Αλωστε και με την δουλεια του Rein το μηχανακι θα ξυριζει...
Γουστα αλωστε κανουμε ολοι μας και μακαρι να μπορουσα να φτιαξω ετσι και εγω ενα...:wave2:

Zid
03/02/2010, 16:14
Αν και οπτικά... αυτοκολλητα κτλ δεν με αρέσουν.... περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε.. :lol:

Πάντως το μηχανάκι πάει... ακόμα και το L πάει με τα ιδανικά χέρια

http://www.youtube.com/watch?v=70jokjTaGT4 :winka:

p@nos
03/02/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Αν και οπτικά... αυτοκολλητα κτλ δεν με αρέσουν.... περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε.. :lol:

Πάντως το μηχανάκι πάει... ακόμα και το L πάει με τα ιδανικά χέρια

http://www.youtube.com/watch?v=70jokjTaGT4 :winka:


το παει ειναι σχετικο...ολα ο οδηγος τα παει...σε πιστα mx κυκλοφορει ενα βιντεακι με μια χαρλευ μεσα να πηδαει τραπεζια...




παντως το 650L αν ερχοταν ελλαδα θα το ειχα προτιμησει απο το ΧΤ

950dim
03/02/2010, 16:30
Γιατι μου φαινεται πιο λογικο να δωσεις 7000 να παρεις κατι τετοιο...


187754

reinmeister
03/02/2010, 16:31
το θεμα ειναι οτι ολοι οι χοντακηδες (κι εγω μαζι μαζι) ,θελαμε η χοντα να βγαλει ενα αξιοπρεπες εντουρο που να μπορει να κυκλοφορησει ,εστω και με καποιες παραχωρησεις στην ασφαλτο...δεν το εκανε και απ οτι φαινεται δεν θα το κανει ποτε...

ειδε την χρηση τους στην αμερικη βασικα κι εφτιαξε οτι ζητουσαν...ενα υδροψυκτο xr με καλο σκελετο...κι εκανε καλη δουλεια αν κρινει κανεις απο τις πωλησεις και τις διακρισεις...

το "λαθος" της ηταν οτι το περιορισε μονο σε αυτη την χρηση κοβοντας ουσιαστικα απο τις παγκοσμιες πωλησεις ,που θα ειχε ενα δρομισιο xr...βεβαια περιορισε ετσι το κοστος αλλα αν του ειχε βαλει μια μιζα,ενα βεντιλατερ κι εναν στανταρ μοδατο εξοπλισμο δρομου,η εστω οψιονς γι αυτο,το μηχανακι θα ηταν η τελειοτητα για τον δρομο...αλλα η χοντα μια ζωη,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, μαλακιες εκανε...τωρα θα αλλαξει?

ο ενας και απολυτος μοναδικος λογος που εχω το fmx αντ αυτου ,ειναι η μιζα,μια και καποιες μερες τυχαινει σε διαδρομη ενος χιλιομετρου να σταματω και να σβηνω 10 φορες...

και σιγουρα δεν θα κανω μαγκα τον ακατονομαστο,να δωσω 10000 για να το παρω με τον εξοπλισμο που εχει και ιταλικη μιζα...

αλλα αν ημουν στην φαση καποιου που βαζει μια μπρος για να παει δουλεια και μια για να επιστρεψει,θα ταν ηδη στα χερια μου και θα ταν και καρατουμπανιασμενο...

ποιος ξερει...ειναι παντως ενας σοβαρος λογος για να παρατησω τα λογιστικα και να κανω μονο βελτιωσεις...

:lol:

950dim
03/02/2010, 16:32
και αλλα 3000 να το κανεις ετσι...


187755

reinmeister
03/02/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Γιατι μου φαινεται πιο λογικο να δωσεις 7000 να παρεις κατι τετοιο...

ψιτ...νεαρε...μιλαμε για μηχανακι καθημερινο,που να το κανεις κομπο οτι ωρα θες, οπου θες και με οτι τροπο σε φωτισει ο θεος...

οχι για βαραντερο με αυτοκολητα ktm...:p

STOYBI
03/02/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε.

Το 600 όταν πρωτο-βγήκε το 89 έστεκε ως κανονικό enduro και ας μην ήταν σκληροπυρηνικό.
Το 650 το 2000-2002 όχι.

Μην μπερδεύεσαι με το ότι το 600 δεν εξελίχτηκε όπως τα μεγάλα thumpers των άλλων εταιριών.

Τώρα... τι τώρα? :confused: :confused:

Αστο ρε ειπαμε το εντουρο στην ακρη....


Το xr το 650 βγηκε για να χτυπησει dr 650 ---- ttr 600 και μεχρι εκει....

Τι προσδοκιες παραπανω περιμενες που μπορουσε να ειχε το xr ..???

Αυτη ηταν η ερωτηση μου...!

:rolleyes:

STOYBI
03/02/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

οχι για βαραντερο με αυτοκολητα ktm...:p

Εισαι αδικος τωρα... :)

:wave2:

950dim
03/02/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ψιτ...νεαρε...μιλαμε για μηχανακι καθημερινο,που να το κανεις κομπο οτι ωρα θες, οπου θες και με οτι τροπο σε φωτισει ο θεος...

οχι για βαραντερο με αυτοκολητα ktm...:p

Ενταξει ενταξει,μια κουβεντα ειπαμε...

Δηλαδη αυτο δε το κανεις κομπο οτι ωρα θες???


187756

reinmeister
03/02/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εισαι αδικος τωρα... :)

:wave2:

καταλαβαινεις πως το λεω ρε συ...αλλο 150 κιλα πληρες υγρων και μικρο ογκο ,κι αλλο 220 και φουλ πλαστικο...

reinmeister
03/02/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ενταξει ενταξει,μια κουβεντα ειπαμε...

Δηλαδη αυτο δε το κανεις κομπο οτι ωρα θες???

φυσικα...μαζι σου εδω...οι λογοι που δεν παρθηκε το συγκεκριμενο γραφτηκαν στην αρχη...

STOYBI
03/02/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καταλαβαινεις πως το λεω ρε συ...αλλο 150 κιλα πληρες υγρων και μικρο ογκο ,κι αλλο 220 και φουλ πλαστικο...

ok ... :lol: Πλακα κανω....

( Αλλα με το βαρκαντερο μου το συγκρινες και εσυ...) :( :lol: :lol:

:beer: :beer:

950dim
03/02/2010, 16:56
Κοτσαρεις και ενα αυτοκολλητο αν θελεις μοναδικοτητα...


187757

stefanos
03/02/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το θεμα ειναι οτι ολοι οι χοντακηδες (κι εγω μαζι μαζι) ,θελαμε η χοντα να βγαλει ενα αξιοπρεπες εντουρο που να μπορει να κυκλοφορησει ,εστω και με καποιες παραχωρησεις στην ασφαλτο...δεν το εκανε και απ οτι φαινεται δεν θα το κανει ποτε...

ειδε την χρηση τους στην αμερικη βασικα κι εφτιαξε οτι ζητουσαν...ενα υδροψυκτο xr με καλο σκελετο...κι εκανε καλη δουλεια αν κρινει κανεις απο τις πωλησεις και τις διακρισεις...

το "λαθος" της ηταν οτι το περιορισε μονο σε αυτη την χρηση κοβοντας ουσιαστικα απο τις παγκοσμιες πωλησεις ,που θα ειχε ενα δρομισιο xr...βεβαια περιορισε ετσι το κοστος αλλα αν του ειχε βαλει μια μιζα,ενα βεντιλατερ κι εναν στανταρ μοδατο εξοπλισμο δρομου,η εστω οψιονς γι αυτο,το μηχανακι θα ηταν η τελειοτητα για τον δρομο...αλλα η χοντα μια ζωη,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, μαλακιες εκανε...τωρα θα αλλαξει?

ο ενας και απολυτος μοναδικος λογος που εχω το fmx αντ αυτου ,ειναι η μιζα,μια και καποιες μερες τυχαινει σε διαδρομη ενος χιλιομετρου να σταματω και να σβηνω 10 φορες...

και σιγουρα δεν θα κανω μαγκα τον ακατονομαστο,να δωσω 10000 για να το παρω με τον εξοπλισμο που εχει και ιταλικη μιζα...

αλλα αν ημουν στην φαση καποιου που βαζει μια μπρος για να παει δουλεια και μια για να επιστρεψει,θα ταν ηδη στα χερια μου και θα ταν και καρατουμπανιασμενο...

ποιος ξερει...ειναι παντως ενας σοβαρος λογος για να παρατησω τα λογιστικα και να κανω μονο βελτιωσεις...

:lol:

Εντελώς λάθος θεώρηση.
Άσχετο με το τι θέλαμε εμείς στο Ελλάδα, ο κόσμος αγόρασε το 600 για αποκλειστική χρήση εκτός δρόμου, πούλησε σα τρελό για 20 χρόνια δούλεψαν πάνω του άπειροι βελτιωτές και γενικά πρέπει να είναι το πιό καλοπουλημένο εκτός δρόμου μηχανάκι, με ανάλογες δάφνες.
Το 650 ναι κοντά διπλάσια άλογα διπλάσιο πλαίσιο με αναλογικά "λιγότερες" αναρτήσεις και ελάχιστα φρένα.
Στους αγώνες κατέβαινε περίπου στοκ από κινητήρα αλλά με βάρος γεμάτο 130 κιλά.
Καταλαβαίνεις δίαιτα που έπεφτε.

Από εκεί και πέρα κάνει θαυμάσια την πλάκα σου στο χώμα με μια μηχανή 38 αλόγων και 130 κιλών, ενώ με την καμία δεν κάνεις το ίδιο με μιά 160 κιλών 50 αλόγων και γεωμετρία τσόπερ.
Και αν σου χρειάστούν 5 παραπάνω άλογα τα βγάζεις με τον ένα η τον άλλο τρόπο με το 600 αλλά στο 650 τα κιλά δεν φεύγουν με κανένα τρόπο.
Γι αυτό απλά οι περισσότεροι προτιμήσαν το 450.
Αυτή ήταν η μαλακία της honda.

stefanos
03/02/2010, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Κοτσαρεις και ενα αυτοκολλητο αν θελεις μοναδικοτητα...

Δεν χρειάζεται αυτοκόλλητο είναι πανάσχημο και χωρίς :p

950dim
03/02/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν χρειάζεται αυτοκόλλητο είναι πανάσχημο και χωρίς :p

Η υποκειμενική αισθητική αντίληψη της ομορφιάς είναι ένα αμφιλεγόμενο ανερμήνευτο επιστημονικό πολυσύνθετο θέμα...
:wave2:

stefanos
03/02/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αστο ρε ειπαμε το εντουρο στην ακρη....


Το xr το 650 βγηκε για να χτυπησει dr 650 ---- ttr 600 και μεχρι εκει....

Τι προσδοκιες παραπανω περιμενες που μπορουσε να ειχε το xr ..???

Αυτη ηταν η ερωτηση μου...!

:rolleyes:

Το 650 βγήκε για να πάρει τη θέση του 600 στην Αμερική.
Εκεί ttr δεν υπήρχε και το dr που υπήρχε...

stefanos
03/02/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Η υποκειμενική αισθητική αντίληψη της ομορφιάς είναι ένα αμφιλεγόμενο ανερμήνευτο επιστημονικό πολυσύνθετο θέμα...
:wave2:

Αυτό δεν θα το πεί ποτέ Ιταλός Έλληνας ή Ισπανός.
Μόνο Γερμανοί Αυστριακοί Ρώσσοι και Αμερικάνοι:)

reinmeister
03/02/2010, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εντελώς λάθος θεώρηση.
Άσχετο με το τι θέλαμε εμείς στο Ελλάδα, ο κόσμος αγόρασε το 600 για αποκλειστική χρήση εκτός δρόμου, πούλησε σα τρελό για 20 χρόνια δούλεψαν πάνω του άπειροι βελτιωτές και γενικά πρέπει να είναι το πιό καλοπουλημένο εκτός δρόμου μηχανάκι, με ανάλογες δάφνες.
Το 650 ναι κοντά διπλάσια άλογα διπλάσιο πλαίσιο με αναλογικά "λιγότερες" αναρτήσεις και ελάχιστα φρένα.
Στους αγώνες κατέβαινε περίπου στοκ από κινητήρα αλλά με βάρος γεμάτο 130 κιλά.
Καταλαβαίνεις δίαιτα που έπεφτε.

Από εκεί και πέρα κάνει θαυμάσια την πλάκα σου στο χώμα με μια μηχανή 38 αλόγων και 130 κιλών, ενώ με την καμία δεν κάνεις το ίδιο με μιά 160 κιλών 50 αλόγων και γεωμετρία τσόπερ.
Και αν σου χρειάστούν 5 παραπάνω άλογα τα βγάζεις με τον ένα η τον άλλο τρόπο με το 600 αλλά στο 650 τα κιλά δεν φεύγουν με κανένα τρόπο.
Γι αυτό απλά οι περισσότεροι προτιμήσαν το 450.
Αυτή ήταν η μαλακία της honda.

απολυτως σωστη ειναι η θεωρηση...

ναι τα τουμπανιαζανε τα xr 600...πλακωνανε στις χλαπατσες και τις κολλησεις τα πλαισια μπας και καταφερουν να τα κανουν να παψουν να δουλευουν σαν τριτη αναρτηση μηπως και σταματησουν τον χορο του ζαλογγου στις αμμουδες των 180 στα baja αλλα ες ματην...οπως πολυ σωστα ειπες,το 600 ηταν μια χαρα για να κανεις την πλακα σου...μεχρι εκει ομως...εκτος κι αν ησουν ο kini...κι ο λογος που παλευαν με αυτα ηταν επειδη τα ευρωπαικα ,μολις μυριζαν αμμο και ζεστη με παρατεταμενο τερμα γκαζι, ξερναγαν τα αντερα τους οπου εβρισκαν...

το 600 ειχε μεινει παραγωγη τα τελευταια χρονια αποκλειστικα και μονο για τους αμερικανους και τα baja κι αυτο λογω κυβικων...για εντουρο ειχε βγει το 400...αρα η χοντα ειχε πολυ πριν την ελευση του 650R δειξει τις προθεσεις της για το μελλον του "μεγαλου" της κατηγοριας...


ηθελαν λοιπον οι αμερικανοι βελτιωση στο θεμα και τους την εδωσε η χοντα...γι αυτο φτιαχτηκε το 650R και διαχωρισε απολυτως την χρηση του απο την εννοια εντουρο...

ποιες δαφνες? αν θυμασαι με το που βγηκε το 400 ,παραλληλα με το 600,ολοι το πηραν κι αρχισαν να το τρεχουν εντουρο με μακραν καλυτερα αποτελεσματα απ οτι ειχε ποτε το 600...παγκοσμιως αυτο...με το γνωστο παντα μπινελικι που ακολουθουσε τα xr ως εντουρο,σε πολυ μικροτερο βαθμο βεβαια απο οτι με το 600...και το 600 ειχε καποια καλα αποτελεσματα αλλα οφειλονταν καθαρα και μονο στους οδηγους και την αξιοπιστια....οχι στις ,εκτος δρομου,δυνατοτητες του...

απο την στιγμη λοιπον που το R θα βγαινε ,ουτως η αλλως μονο για αμμουδερες ευθειες με κιλα και ροπες,θα μπορουσαν καλιστα να δωσουν και οψιον δρομου ετσι ωστε να τσιμπησουν και τους ασφαλτινους...εκει ειναι η μαλακια της χοντα που πιστεψε οτι μπορουσε να κρατησει ασφαλτινο και μικτο κοινο με τα dominator και τα 650 L,αντι να εκπολιτισει το R...

STOYBI
03/02/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εντελώς λάθος θεώρηση.
Άσχετο με το τι θέλαμε εμείς στο Ελλάδα, ο κόσμος αγόρασε το 600 για αποκλειστική χρήση εκτός δρόμου, πούλησε σα τρελό για 20 χρόνια δούλεψαν πάνω του άπειροι βελτιωτές και γενικά πρέπει να είναι το πιό καλοπουλημένο εκτός δρόμου μηχανάκι, με ανάλογες δάφνες.
Το 650 ναι κοντά διπλάσια άλογα διπλάσιο πλαίσιο με αναλογικά "λιγότερες" αναρτήσεις και ελάχιστα φρένα.
Στους αγώνες κατέβαινε περίπου στοκ από κινητήρα αλλά με βάρος γεμάτο 130 κιλά.
Καταλαβαίνεις δίαιτα που έπεφτε.

Από εκεί και πέρα κάνει θαυμάσια την πλάκα σου στο χώμα με μια μηχανή 38 αλόγων και 130 κιλών, ενώ με την καμία δεν κάνεις το ίδιο με μιά 160 κιλών 50 αλόγων και γεωμετρία τσόπερ.
Και αν σου χρειάστούν 5 παραπάνω άλογα τα βγάζεις με τον ένα η τον άλλο τρόπο με το 600 αλλά στο 650 τα κιλά δεν φεύγουν με κανένα τρόπο.
Γι αυτό απλά οι περισσότεροι προτιμήσαν το 450.
Αυτή ήταν η μαλακία της honda.

Για ποιους αγωνες με 650 μιλας βρε Στεφανε....?????

Εκτος απο ραλλυ ραιντ ( οπου θεωρουνται ιδανικα μηχανακια για αυτη την δουλεια ) σε ποιους αγωνες ειδες την τελευταια 10αετια XR 650...????

Απο εκει και περα... Εγω προσωπικα παρολο που εφαγα το Xr 350 ( 84 MONT) για κανενα χρονο στην μαπα... Ομολογω οτι εκτος απο την πιο ελφρως βαρια αισθηση που ειχα...

Στον τροπο οδηγησης .... μεγαλες διαφορες δεν ειδα...

Κατα τα αλλα....

Για τον ανταγωνισμο του στην Ελλαδα εγω μιλουσα...!!

:wave2:

MAG/FMX
03/02/2010, 21:42
Ωραιες ολες οι υπεραναλυσεις σας :smilea: για μενα ομως μετραει οτι το εργαλειο περναει μια αγριαδα στον αναβατη :smokin: την οποια δεν την εχει τοσο ο ανταγωνισμος.
Πολυ καλη βαση για μοτερ εχει , οποτε παρτω κ καντω οπως θες εσυ βρε αδερφε........οοοοοοο.
καντω enduro , motard , dragster, εχε το gia κοντρες , οχι δεν προκειται να σου πει κ επειδη οποιος περνει XR650r ειναι κ μαγκας , παρε δικε μου κ βαρα μανιβελα να γουσταρεις , μαθαμε τωρα ολοι με την μιζα .........:D

devil's animal
03/02/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ενταξει ενταξει,μια κουβεντα ειπαμε...

Δηλαδη αυτο δε το κανεις κομπο οτι ωρα θες???


αν ηταν να παρω κατι τετοιο δεν θα επερνα το Duke III που το παιρνουν ολοι επειδη εχουν μαθει απο το Duke II.

αυτο θα επερνα διοτι κατ'εμε ειναι πανεμορφο...:winka:


187787

airpanos
03/02/2010, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν ηταν να παρω κατι τετοιο δεν θα επερνα το Duke III που το παιρνουν ολοι επειδη εχουν μαθει απο το Duke II.

αυτο θα επερνα διοτι κατ'εμε ειναι πανεμορφο...:winka:

+100000 το εχεις πιασει το νοημα.....

:nono: και μη συγκρινετε το lc4 με τα υπολοιπα....καμια σχεση:wave2:

makis206
03/02/2010, 23:11
Το μηχανάκι που έφτιαξε ο Σταύρος το καραγουστάρει με χίλια που λένε (και μαζί μ'αυτόν και πολλοί από εμάς ακόμα κι αν δεν ήταν η δική μας πρώτη επιλογή) κι αυτό αρκεί νομίζω για να πει κανείς χαλάλι τα λεφτά που ξόδεψε. Αυτό το ΧR κουβαλάει πάνω του το "ανεκτίμητο" και δεν συγκρίνεται με κανένα από τα υπόλοιπα μηχανάκια που αναφέρθηκαν στο παρόν thread..:winka:

:beer:

devil's animal
03/02/2010, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το μηχανάκι που έφτιαξε ο Σταύρος το καραγουστάρει με χίλια που λένε (και μαζί μ'αυτόν και πολλοί από εμάς ακόμα κι αν δεν ήταν η δική μας πρώτη επιλογή) κι αυτό αρκεί νομίζω για να πει κανείς χαλάλι τα λεφτά που ξόδεψε. Αυτό το ΧR κουβαλάει πάνω του το "ανεκτίμητο" και δεν συγκρίνεται με κανένα από τα υπόλοιπα μηχανάκια που αναφέρθηκαν στο παρόν thread..:winka:

:beer:

γεια σου ρε Μακαρε λεβεντια....
:beer: :beer: :beer:
:wave2:

MAG/FMX
03/02/2010, 23:49
Na κ εμεις σε μαυρακι :eyepop:


187805

MAG/FMX
03/02/2010, 23:51
Κ σε κοκκινατσι ......
Ο απο πιο πανω πως εβαλε τοσο μεγαλη φοτο :(


187806

broum
04/02/2010, 00:01
τι διαφορες εχει το R ap to L?

MAG/FMX
04/02/2010, 00:05
Το L ειναι αεροψυχτο με 43 αλογα ενω το R υδροψυκτο με 53 αλογα .

p@nos
04/02/2010, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Το L ειναι αεροψυχτο με 43 αλογα ενω το R υδροψυκτο με 53 αλογα .


35 και 45 θες να πεις :winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από broum
τι διαφορες εχει το R ap to L?



ειναι τελειως διαφορετικες μηχανες...

byron
04/02/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Υ.Γ: το οτι πολλοι κατοχοι το βγαζετε τερας αξιοπιστιας με βοηθαει φοβερα (κυριως ψυχολογικα)
:wave2:

Το post του rein που μιλάει για στάδια που είναι ?

Γιατί κάτι διάβασα στο ποστ του Man7 για 75 αξιόπιστα άλογα, τέρας αξιοπιστίας από ΄σένα κλπ κλπ .......και κάπως πολλά (και αγγελικα πλασμένα) μου φαίνονται τα άλογα :wave2:

DUKASII
04/02/2010, 09:15
kala katse na ftasei pote 75 aloga..k meta tha mas pei o devil giatin axiopistia toy..:wave2:

reinmeister
04/02/2010, 09:25
οπα κοριτσια μισο κιλο...πουθενα δεν ειπα εγω για 70-75 αλογα και τερατα αξιοπιστιας...

σε αυτο το τελευταιο σταδιο,υπαρχει σαφεστατα ρισκο,το οποιο μπορει να μειωθει αισθητα με πολλα λεφτα...


τα εχω γραψει αναλυτικα αλλωστε...

:wave2:

υ.γ. κατα πασα πιθανοτητα θα ακολουθηθει η λυση των 60-65 ,που θα ειμαστε χαλαροι...

devil's animal
04/02/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το post του rein που μιλάει για στάδια που είναι ?

Γιατί κάτι διάβασα στο ποστ του Man7 για 75 αξιόπιστα άλογα, τέρας αξιοπιστίας από ΄σένα κλπ κλπ .......και κάπως πολλά (και αγγελικα πλασμένα) μου φαίνονται τα άλογα :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kala katse na ftasei pote 75 aloga..k meta tha mas pei o devil giatin axiopistia toy..:wave2:


οχι ρε σεις...
αυτο λεμε. οτι ΔΕΝ θα ειναι αξιοπιστο με τοσα αλογα (μιλαμε παντα για τροχο σε απαισιοδοξο δυναμομετρο).

η 3η λυση ειναι για κοντραδικο μηχανημα που θα βγαινει μονο βραδυα και τα πρωϊνα θα καθεται στο κλουβι του....:p

DUKASII
04/02/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Ευχαριστω Σπυρακο...
:beer: :beer: :beer:





Αυτο δεν το περιμενα απο εσενα... :sick: δεν θα μου πεις γιατι δεν πηρα ΚΤΜ? δεν θα με ειρωνευτεις?:look: τιποτα?? :confused: φρουδες οι ελπιδες μου, καμμενα τα ονειρα μου... :bawl: :bawl:

:lol: :lol: filaraki kala ekanes k de pires ktm

rixe ta lefta sto honda kai molis ftaseis sta lefta poy tha pernes ktm..tha soy to po ..:wave2:

Cpt. Haddock
04/02/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
filaraki kala ekanes k de pires ktm

rixe ta lefta sto honda kai molis ftaseis sta lefta poy tha pernes ktm..tha soy to po ..:wave2:

:rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
04/02/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
filaraki kala ekanes k de pires ktm

rixe ta lefta sto honda kai molis ftaseis sta lefta poy tha pernes ktm..tha soy to po ..:wave2:

μα με τα 8880? που εχω ριξει θα μπορουσα να παρω ενα μεταχειρισμενο ΚΤΜ...:p

byron
04/02/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
η 3η λυση ειναι για κοντραδικο μηχανημα που θα βγαινει μονο βραδυα και τα πρωϊνα θα καθεται στο κλουβι του....:p

Γαμώ...
Το νου σου μόνο γιατί υπάρχουν κάτι SM που τα βγάζουν μαμά τα 75 και κάτι XR τα ΄χουν για να βγαίνει το μεροκάματο. Μη γίνεις και χορηγός.... :D :wave2:

DUKASII
04/02/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μα με τα 8880? που εχω ριξει θα μπορουσα να παρω ενα μεταχειρισμενο ΚΤΜ...:p POSA??????
kala ok...

kai molis ftaseis ta 10...


epernes to duke to r to 690 me 70 aloga opos bgenei apo to ergostasio..

reinmeister
04/02/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμώ...
Το νου σου μόνο γιατί υπάρχουν κάτι SM που τα βγάζουν μαμά τα 75 και κάτι XR τα ΄χουν για να βγαίνει το μεροκάματο. Μη γίνεις και χορηγός.... :D :wave2:

οπως?

Cpt. Haddock
04/02/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμώ...
Το νου σου μόνο γιατί υπάρχουν κάτι SM που τα βγάζουν μαμά τα 75 και κάτι XR τα ΄χουν για να βγαίνει το μεροκάματο. Μη γίνεις και χορηγός.... :D :wave2:

Ωχ....

Κατάλαβες πού τον οδήγησες τώρα :sad:


187821

DUKASII
04/02/2010, 09:35
ntaxei paidia ton xenerosame pame alloy tora..:rotflmao: :lol: :rotflmao:

reinmeister
04/02/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
POSA??????
kala ok...

kai molis ftaseis ta 10...


epernes to duke to r to 690 me 70 aloga opos bgenei apo to ergostasio..

στα 55 μετριουνται τα 690 μαστορα...εκτος αν μιλαμε για δυναμομετρο με χαμογελο σαν της μενεγακη...

DUKASII
04/02/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στα 55 μετριουνται τα 690 μαστορα...εκτος αν μιλαμε για δυναμομετρο με χαμογελο σαν της μενεγακη... k polla les nomizo kamia 40 aria min einai..

DUKASII
04/02/2010, 09:40
eipa ego me 10..epernes osa leo..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=92496

devil's animal
04/02/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
POSA??????
kala ok...

kai molis ftaseis ta 10...


epernes to duke to r to 690 me 70 aloga opos bgenei apo to ergostasio..

χμμμ, χωρις περιθωρια βελτιωσης φανταζομαι το μοτερ, με οση αξιοπιστια μπορει αν δωσει η ΚΤΜ και χωρις τα περιφερειακα του γουστου μου.
:rolleyes:

reinmeister
04/02/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
k polla les nomizo kamia 40 aria min einai..

καλα...δεν θα τα χαλασουμε...70 θες...70 ειναι...δηλαδη με εξατμιση 75 σωστα?αρα του σταυρου που ειναι δυο μηχανακια πισω στην 5η οπως ειναι τωρα ειναι γυρω στα 70 ναι? κομπλε ειμαστε...

οποτε οταν το φτιαξουμε θα παει 80-85 οποτε παλι μπροστα θα μαστε...

DUKASII
04/02/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καλα...δεν θα τα χαλασουμε...70 θες...70 ειναι...δηλαδη με εξατμιση 75 σωστα?αρα του σταυρου που ειναι δυο μηχανακια πισω στην 5η οπως ειναι τωρα ειναι γυρω στα 70 ναι? κομπλε ειμαστε...

οποτε οταν το φτιαξουμε θα παει 80-85 οποτε παλι μπροστα θα μαστε... de ta xalame pote...valta dipla dipla me ton idio odigo k oxi piso toy xoris aera k an ta 2 mixanakia soy ne liga ti na po..


kai sigoyra me to r den anoixes opote pame parakato kai diavase to post poy vala .

otan ftasete 80- 85???
nai ok rein..:rotflmao: :lol: :bawl:

devil's animal
04/02/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
eipa ego me 10..epernes osa leo..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=92496

ειπαμε, αν επαιρνα τετοιο πραγμα θα επαιρνα αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96313&perpage=15&pagenumber=3) :smokin:

reinmeister
04/02/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
de ta xalame pote...valta dipla dipla me ton idio odigo k oxi piso toy xoris aera k an ta 2 mixanakia soy ne liga ti na po..


kai sigoyra me to r den anoixes opote pame parakato kai diavase to post poy vala .

otan ftasete 80- 85???
nai ok rein..:rotflmao: :lol: :bawl:

εσυ στανταρ την πινεις...δεν εξηγειται αλλιως...:bawl: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
04/02/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ειπαμε, αν επαιρνα τετοιο πραγμα θα επαιρνα αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96313&perpage=15&pagenumber=3) :smokin: mia xara ergalio pires..an to pires gia na kaneis kontres....ti na po..

DUKASII
04/02/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εσυ στανταρ την πινεις...δεν εξηγειται αλλιως...:bawl: :rotflmao: :rotflmao: kala otan ftaseis 85 to xr pes moy na fero kana kilona kapsoyme..

reinmeister
04/02/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kala otan ftaseis 85 to xr pes moy na fero kana kilona kapsoyme..

αν το ktm ειναι μαμα 70 κατω ,για πλακα θα βγαλω 85 απο το xr...μην σου πω και 90...

DUKASII
04/02/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν το ktm ειναι μαμα 70 κατω ,για πλακα θα βγαλω 85 απο το xr...μην σου πω και 90... oxi mi moy peis kane moy ekplixi antexo..:lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

DUKASII
04/02/2010, 09:53
k pes mas posa tha plirosei o devil gia ayta ta molis 2 mixanakia.....


giati aytos de xero an antexei se ekplixeis..:bawl: :rotflmao:

devil's animal
04/02/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν το ktm ειναι μαμα 70 κατω ,για πλακα θα βγαλω 85 απο το xr...μην σου πω και 90...


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
oxi mi moy peis kane moy ekplixi antexo..:lol: :rotflmao: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
k pes mas posa tha plirosei o devil gia ayta ta molis 2 mixanakia.....


giati aytos de xero an antexei se ekplixeis..:bawl: :rotflmao:


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

TROOPER
04/02/2010, 09:58
σπιρτουλη εχεις ξεκολιαστει και ειμαι και γελαω πανω απο ασθενη σα μαλακας!!!

ξεκολα ρε παπαρα θα με παρουν με τις πετρες !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
04/02/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
k pes mas posa tha plirosei o devil gia ayta ta molis 2 mixanakia.....


giati aytos de xero an antexei se ekplixeis..:bawl: :rotflmao:

βρε καλο μου παιδι...οπως και να χει το μηχανακι του σταυρου θα ναι στην χειροτερη 5 αλογα πανω απο το ktm...κανενα αγχος λοιπον...θα κερναει...:D

DUKASII
04/02/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βρε καλο μου παιδι...οπως και να χει το μηχανακι του σταυρου θα ναι στην χειροτερη 5 αλογα πανω απο το ktm...κανενα αγχος λοιπον...θα κερναει...:D kala fonaxe me na to do..

giati apo ayta poy xo dei apo xr ego...den pithome..


me 61 aloga roda mixanaki kernaga kolona se xr me 710 kybika..

Cpt. Haddock
04/02/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σπιρτουλη εχεις ξεκολιαστει και ειμαι και γελαω πανω απο ασθενη σα μαλακας!!!

Στην πλάτη του έχεις βάλει το λαπτοπ ρε κομπογιαννίτη; :lol:

TROOPER
04/02/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στην πλάτη του έχεις βάλει το λαπτοπ ρε κομπογιαννίτη; :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι βλακας εισαι!!!

μπαινοβγαινω στο γραφειο και διαβαζω ρε κοπανε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
04/02/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οπως?

SXV 5,5 :wave2:

DUKASII
04/02/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
SXV 5,5 :wave2: toxontrines tora...

:lol:

byron
04/02/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
toxontrines tora...

:lol:

Ama ήταν να το χοντρύνω, θα έγραφα κατευθείαν για το VDB. :lol: :rotflmao: :bawl:


187832

dirtbird
04/02/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

ξεκολα ρε παπαρα θα με παρουν με τις πετρες !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

it was about time.....:o :o

devil's animal
04/02/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kala fonaxe me na to do..

giati apo ayta poy xo dei apo xr ego...den pithome..


me 61 aloga roda mixanaki kernaga kolona se xr me 710 kybika..

τα 690 ειναι πολυ δυνατα.
με το SMR που ειπα οτι ανοιξα (του συγχωρεμενου Τασουλη) στην Κω και ειχε προγραμμα,φιλτρο,εξατμισεις και εκκεντροφορους ... τρωγομασταν στην αρχη και με περναγε στην 5η μου, μετα τα 160-170...
μπορει να του το ειχαν ρυθμισει και χαλια βεβαια αλλα αυτο εγινε..αυτο σας λεω...

με ενα DUKE III με Akrapovic απο σταση (δικαβαλοι και οι 2) μου εκανε 2-3 μηχανακια στην αρχη και μετα σταθεροποιηθηκαμε μεχρι παλι τα 160-170.(το συγκεκριμενο δεν ξερω τι αλλο ειχε γιατι τον πετυχα σε φαναρι)

το δικο μου φοραει απλα μια εξατμιση,ενα καρμπυρατερ και αλυσιδογραναζα.

οχι,δεν το πηρα για κοντρες το μηχανακι.
εμενα αλλωστε μου αρεσουν τα στροφιλικια και οχι τοσο οι ευθειες...αλλα εχει πλακα να τρωγεσαι με μηχανακια 2008-2009 των 10000, με ενα "ρημαδι" 10ετιας που το ειχαν για εντουρο (και οπως ειπωθηκε ουτε αυτο εκανε καλα...:wacko:

reinmeister
04/02/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
SXV 5,5 :wave2:

:rotflmao: :rotflmao:

ημουν σιγουρος...με εξατμιση ,προγραμμα μετριεται στα 65-67...και οντως παει ταπα...

το οτι καθε 500 θελει μοτερ μας ειναι αδιαφορο βεβαια...:lol:

devil's animal
04/02/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
SXV 5,5 :wave2:

οπως ξερεις ηταν στις αρχικες σκεψεις μου αλλα μολις εμαθα καθε ποτε ανοιγουν το μοτερ,επαθα ενα κοκομπλοκο και συνεχισα να το κοιταω σε φωτογραφιες μονο.

για απολυτη μοταρνταδικη χρηση πιστας θα μπορουσα να παρω και το crf που εχει αποδειχθει πολυ καλη βαση,αλλα επισης εχει "αγωνιστικη" συντηρηση.

εγω του αλλαζω καθε 1000χλμ τα λαδακια του και ειμαι κομπλε.:cool:

byron
04/02/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao:

ημουν σιγουρος...με εξατμιση ,προγραμμα μετριεται στα 65-67...και οντως παει ταπα...

το οτι καθε 500 θελει μοτερ μας ειναι αδιαφορο βεβαια...:lol:

Το ΄χεις για πλάκα τότε.
Και αμα στηθεί κανένα δίπλα στον devils βάλτε ότι έχετε στη κόντρα γιατί δεν θα τερματίσει. Θα βγάλετε τρελλά φράγκα άνετα, αβίαστα, άκοπα :wave2:

DUKASII
04/02/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα 690 ειναι πολυ δυνατα.
με το SMR που ειπα οτι ανοιξα (του συγχωρεμενου Τασουλη) στην Κω και ειχε προγραμμα,φιλτρο,εξατμισεις και εκκεντροφορους ... τρωγομασταν στην αρχη και με περναγε στην 5η μου, μετα τα 160-170...
μπορει να του το ειχαν ρυθμισει και χαλια βεβαια αλλα αυτο εγινε..αυτο σας λεω...

με ενα DUKE III με Akrapovic απο σταση (δικαβαλοι και οι 2) μου εκανε 2-3 μηχανακια στην αρχη και μετα σταθεροποιηθηκαμε μεχρι παλι τα 160-170.(το συγκεκριμενο δεν ξερω τι αλλο ειχε γιατι τον πετυχα σε φαναρι)

το δικο μου φοραει απλα μια εξατμιση,ενα καρμπυρατερ και αλυσιδογραναζα.

οχι,δεν το πηρα για κοντρες το μηχανακι.
εμενα αλλωστε μου αρεσουν τα στροφιλικια και οχι τοσο οι ευθειες...αλλα εχει πλακα να τρωγεσαι με μηχανακια 2008-2009 των 10000, με ενα "ρημαδι" 10ετιας που το ειχαν για εντουρο (και οπως ειπωθηκε ουτε αυτο εκανε καλα...:wacko: nai re mia xara !

devil's animal
04/02/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ΄χεις για πλάκα τότε.
Και αμα στηθεί κανένα δίπλα στον devils βάλτε ότι έχετε στη κόντρα γιατί δεν θα τερματίσει. Θα βγάλετε τρελλά φράγκα άνετα, αβίαστα, άκοπα :wave2:

κοιτα να δεις,αν μου ερθει κανενα τετοιο για κοντρα θα επιλεξω εγω διαδρομη.

θα του πω να παμε απο το κεντρο της Αθηνας μεχρι τον Αλεξιου στον Αγιο και ξανα πισω.:wacko:

εθνικη 80+80 (απο Χαλκιδα και πισω) με ολα και μετα στον Αγιο παμε με ικανοτητες...
αν τα εχω υπολογισει σωστα στην επιστροφη απο Χαλκιδα προς Αθηνα θα σκορπισει...:lol: :lol: :lol:

byron
04/02/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οπως ξερεις ηταν στις αρχικες σκεψεις μου αλλα μολις εμαθα καθε ποτε ανοιγουν το μοτερ,επαθα ενα κοκομπλοκο και συνεχισα να το κοιταω σε φωτογραφιες μονο.

για απολυτη μοταρνταδικη χρηση πιστας θα μπορουσα να παρω και το crf που εχει αποδειχθει πολυ καλη βαση,αλλα επισης εχει "αγωνιστικη" συντηρηση.

εγω του αλλαζω καθε 1000χλμ τα λαδακια του και ειμαι κομπλε.:cool:

Ρε Devils πλάκα μας κάνεις? Αλλαγή λαδιώνΕ κάθε 1000 σε τι είδους συντήρηση παραπέμπει δηλαδή? Πολιτική? :dizzy:

Τα aprilia είναι μαλακία να το πάρει κάποιος για εκτός πίστας και λόγω της συντήρησης και λόγω των προβλημάτων στα μοντέλα 06-07.

Απ΄την άλλη το γκάζι του είναι τρελλό,και άσε τον rein να λέει για 65....
Βρες να κάνεις βόλτα κανένα και έλα να μας πεις πόσες άσπρες τρίχες έβγαλες. :wave2:

dirtbird
04/02/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γαμω...η χοντα ,μια εταιρεια που παντοτε εβγαζε μηχανακια με απολυτως σαφη προσανατολισμο, αποφασισε να αλλαξει πλευση με το xr 650 r....

:bawl: :bawl: :bawl:

ελεος...

1)cbr 900
2)vfr 750-800
3)blackbird-ναυ(αρχιδα)

μπορω ανετα να φτασω μεχρι το 100...

:lol:

:D

Άντε να απαντήσω λοιπόν ................. κομμάτι-κομμάτι.



παράκλησις: μέχρι να τελειώσω, ας μην υπάρξουν ενδιάμεσες απαντήσεις... παράκληση είναι, αν δεν μπορείτε να κρατηθείτε δεν θα μαλώσουμε....:alien: :alien:



Ρε μαν ..... δε πα να φτάσεις και μέχρι το 200? Εγώ ούτε χοντάκιας είμαι, ούτε ήμουν ούτε βαστάω το φανάρι κανενός. Άλλωστε δεν μου το επιτρέπει ούτε το -όποιο- γνωστικό και εργασιακό background- ούτε η προσωπική μου φιλοσοφία. Και αν ήμουν ταγμένος κάπου, θα ήμουν σε κάτι Ευρωπαικό, αλλά οι παπάρες δεν βγάζουν 4κύλινδρα της προκοπής (στα μηχανάκια...) ή αν βγάλουν τα πλασσάρουν με κάτι hype μπούρδες (του στυλ 'εμείς εξελίξαμε την κεφαλή μέσα στη Ferrari') τη στιγμή που οποιοσδήποτε half-decent μηχανολόγος γνωρίζει ότι ΟΛΑ 'τα νέα μοτέρ-πλαίσια-διακόπτη φλας' τα εξελίσσουν διάφοροι οίκοι που κανείς -outside the Industry- δεν τους ξέρει, κάτι λογικό αφού δεν ασχολούνται με την λιανική.
Εντάξει?

Aλλά λίγα με το XX.... ξέρεις, ξέρω, δεν είναι ανάγκη να ξαναρχίζουμε.

to be continued...

camen
04/02/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Απ΄την άλλη το γκάζι του είναι τρελλό,και άσε τον rein να λέει για 65....
Βρες να κάνεις βόλτα κανένα και έλα να μας πεις πόσες άσπρες τρίχες έβγαλες. :wave2:

Το ειχε φιλος...Πραγματικα δεν προλαβαινα να αλλαζω ταχυτητες.
Αρπαζε και λυσαγε σα διαολος...:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Δυστυχως,σκορπισε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
04/02/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Devils πλάκα μας κάνεις? Αλλαγή λαδιώνΕ κάθε 1000 σε τι είδους συντήρηση παραπέμπει δηλαδή? Πολιτική? :dizzy:

Τα aprilia είναι μαλακία να το πάρει κάποιος για εκτός πίστας και λόγω της συντήρησης και λόγω των προβλημάτων στα μοντέλα 06-07.

Απ΄την άλλη το γκάζι του είναι τρελλό,και άσε τον rein να λέει για 65....
Βρες να κάνεις βόλτα κανένα και έλα να μας πεις πόσες άσπρες τρίχες έβγαλες. :wave2:

μονοκυλινδρο,πολυστροφο, 650cc, που δεν παει και σαν Παναγια στον δρομο, νομιζω ειναι καλα καθε 1000. κοιμασαι ησυχος τα βραδυα ρε παιδι μου...:lol:

για το sxv δεν εχω κανεναν ενδιασμο οτι ειναι δυνατο. ισως οτι πιο δυνατο υπαρχει σε motard.μην ξεχναμε ομως οτι ειναι και δικυλινδρο και οπως ειπες η χρηση του και η συντηρηση του το κανει απαγορευτικο σε ιδιωτη που το επωνυμο του δεν ειναι Λατσης ή Βαρδινογιαννης...
:wave2:

TROOPER
04/02/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
it was about time.....:o :o

φερε το ποδαρακι στον θειο :evil:

KaTaNaS
04/02/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
.μην ξεχναμε ομως οτι ειναι και δικυλινδρο και οπως ειπες η χρηση του και η συντηρηση του το κανει απαγορευτικο σε ιδιωτη που το επωνυμο του δεν ειναι Λατσης ή Βαρδινογιαννης...
:wave2:

faskeis και αντιφασκεις με τοσα φραγκα που εχεις ριξει σταυρο

byron
04/02/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κοιτα να δεις,αν μου ερθει κανενα τετοιο για κοντρα θα επιλεξω εγω διαδρομη.

θα του πω να παμε απο το κεντρο της Αθηνας μεχρι τον Αλεξιου στον Αγιο και ξανα πισω.:wacko:

εθνικη 80+80 (απο Χαλκιδα και πισω) με ολα και μετα στον Αγιο παμε με ικανοτητες...
αν τα εχω υπολογισει σωστα στην επιστροφη απο Χαλκιδα προς Αθηνα θα σκορπισει...:lol: :lol: :lol:

Μια χαρά.....διάλεξες και καλή διαδρομή.
Ιδίως στο κομμάτι μέχρι τον Αλεξίου θα του σκίσεις τον μΠάτο :beer:

devil's animal
04/02/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
faskeis και αντιφασκεις με τοσα φραγκα που εχεις ριξει σταυρο

Σταυρο τα εριξα σε περιφερειακα για να μεινουν. οχι σε ανεβοκατεβασματα μοτερ και στροφαλομπιελες.

τι θα χαλασει σε εμενα? τα φρενα? το τιμονι? το πολυοργανο ή οι ζαντες?:confused:

τα ριχνεις μια φορα και αρκει.
:wave2:

byron
04/02/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τι θα χαλασει σε εμενα? τα φρενα? το τιμονι? το πολυοργανο ή οι ζαντες?:confused:

τα ριχνεις μια φορα και αρκει.
:wave2:

Καλά ξηγήθηκες σ΄αυτά. Είναι super :beer:

devil's animal
04/02/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μια χαρά.....διάλεξες και καλή διαδρομή.
Ιδίως στο κομμάτι μέχρι τον Αλεξίου θα του σκίσεις τον μΠάτο :beer:

μα οπως καταλαβες δεν παω για να νικησω αν καταφερει και τερματισει.
αν ομως το παει κολλα παρατεταμενα σε ολη την εθνικη στο πηγαινε και συνεχισει να το πηγαινει κολλα σε ολη την εθνικη στο γυρνα,ε, θα γινει χαρτοπολεμος δεν μπορει.....:lol: :lol: :lol:

gixxerpap
04/02/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σπιρτουλη εχεις ξεκολιαστει και ειμαι και γελαω πανω απο ασθενη σα μαλακας!!!

ξεκολα ρε παπαρα θα με παρουν με τις πετρες !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εσύ έχεις ασθενή και χαζεύεις και στο φόρουμ ταυτόχρονα?:confused:

byron
04/02/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μα οπως καταλαβες δεν παω για να νικησω αν καταφερει και τερματισει.
αν ομως το παει κολλα παρατεταμενα σε ολη την εθνικη στο πηγαινε και συνεχισει να το πηγαινει κολλα σε ολη την εθνικη στο γυρνα,ε, θα γινει χαρτοπολεμος δεν μπορει.....:lol: :lol: :lol:

Ναι ρε φίλε καλά το λες. Ασε που μπορεί να πιάσει και καμμιά μπόρα στο βουνό, να κρυώσει και να ανεβάσει πυρετό ο οδηγός. :lol:

TROOPER
04/02/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εσύ έχεις ασθενή και χαζεύεις και στο φόρουμ ταυτόχρονα?:confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι βλακας εισαι!!!

μπαινοβγαινω στο γραφειο και διαβαζω ρε κοπανε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

διαβαζε τα ολα.