PDA

View Full Version : Τα φώτα σας !!!



Dean
02/06/2005, 14:02
Παίδες όπου να 'ναι παίρνω την μοτό μετά την επισκευή της.
Μιας και δεν σταβωσε τίποτα , έγινε έλεγχος σε καλίμπρα , αποφάσισα να κάνω μερικά upgrades.

Λοιπόν βάζουμε Termignoni - φιλτράκι - κάνουμε σερβις των 10.000χλμ. - βάζουμε γραναζάκι πίσω να κοντύνει λίγο μιας και είναι αρκετά μακριές οι σχέσεις - ζελατίνα Performance (λίγο πιο ψιλή).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας είναι για λάστιχα.

Φοραει 120/70/17 μπροστά και 170/60/17 πίσω.

Τι προτείνεται;

Για κάποια μοντέλα ελαστικών της κατηγορίας των diablo corsa - pilot power , δεν υπάρχει η πίσω διασταση.

Μπορώ να βάλω 180/55/17 ή θα χαλάσω την γεωμετρία;
Αν βάλω τελικά τα 180/55/17 θα θέλει ρύθμιση η ανάρτηση και αν ναι πως θα ξέρω΄πόσα κλικ χρειάζονται;
Αν τελικά αφήσω την ίδια διάσταση τι προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

Υ.Γ. Να συμπληρώσω αναφορικά με την χρήση που γίνεται στη μοτό αφού
αποτελεί και κριτήριο για την επιλογή ελαστικών.
Λατρεύω τις στριφτερές διαδρομές και μπορώ να πω ότι το πιέζω (στις στροφές ) όσο μπορώ και όσο με παίρνει φυσικά.
Γενικά το παλεύω μιας κι τώρα αρχίζω και την συνιθίζω.

Άρα πρώτα απ' όλα με ενδιαφέρει το κράτημα.

Dean
02/06/2005, 14:05
Η μοτό είναι 800SS.

Thanks!!!:sun:

OldMan
02/06/2005, 14:26
:wave2: :wave2: :wave2:

Φίλε Dean,

κατ'αρχήν, δες τι γρανάζι φοράς μπροστά ..

Αν είναι μέχρι 14 δόντια (το ελάχιστο) καλύτερα να αλλάξεις αυτό (να το κάνεις 13άρι) και όχι το πίσω (μεγαλύτερο κόστος και πιθανότητα μακρύτερης αλυσίδας ).

Το ύψος του standard ελαστικού που φοράς είναι 102 mm.

Με το 180/55 πας στα 99 mm, άρα χαμηλώνεις 3 mm.

Αν και κατά την γνώμη μου η διαφορά είναι πρακτικά αμελητέα (αντιστοιχεί σε λιγώτερο από 2 p.s.i. διαφορά στην πίεση του ίδιου ελαστικού), μπορείς να φέρεις ξανά το μηχανάκι στο αρχικό "στήσιμο" με προφόρτιση - μετρώντας το στατικό sag του (απόσταση ενός σημείου του πίσω φτερού από το έδαφος σε ευθεία με το κέντρο του τροχού ΧΩΡΙΣ αναβάτη) πριν την αλλαγή.

Η ρύθμιση πάντως είναι μικρή και θα σε παιδέψει αρκετά το βάλε - βγάλε του αμορτισέρ ( δεν ρυθμίζεται πάνω στην μηχανή ) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

GST
03/06/2005, 06:37
μιας που μιλησε ο φιλτατος παππους θα σου πω και εγω την γνωμη μου ......λοιπον οσον αφορα τα ελαστικα θα σου προτεινα να παραμεινεις στις μαμα διαστασεις μιας και οι ντουντουκες δεν συμπαθουν και πολυ τις αλλαγες.....οι διαφορες που θα δεις ειναι αμελητεες και δεν αξιζει τον κοπο να μπεις σε ολη αυτη την φασαρια,το μηχανακι στριβει μια χαρα....οσον αφορα το γραναζομα το 13 μπροστα το κοντενει πολυ κατα τη γνωμη μου και με την πιο ελευθερη εξατμηση ισως να σου φανει πολυ αν και οντως ειναι η φθηνοτερη λυση .....σου παραθετω ενα πινακα με λογους πισω/μπρος γραναζι και θα σου προτεινα οτι να μην αποκλινεις απο τον μαμα λογο περισσοτερο του 0,15...και μην ξεπερασεις το λογο 3 γιατι το μηχανακι θα γινει mx:lol:


15896

Dean
03/06/2005, 12:29
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφοριες

είναι πράγματι πολύ χρήσιμες.

μάλλον θα μείνω στην ίδια διάσταση.

και μάρκα;;

Diablo??

έχετε καμιά άλλη πρόταση;